15e volkeren der Aarde. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. Maandag 13 Januari kort bijeen, weer naar huis vertrokken tot Donderdag. Donderdag 1.1. kort bijeen, en nuuit eengegaan tot 27 Januari. Waarlijk overwerken doet zich ons Hoogerhuis in 't geheel niet. Nog is de begrooting niet besproken en af gehandeld. Misschien wil men de partijen wat laten kalmeeren over Hoofdstuk Koloniën. Maar of nu zulk haastig drijvenals men hijeen is, om maar spoedig weer uiteen te kunnen gaan onze Eerste Kamer bij de Natie aanbe veelt? Stil wat, onbedachte vragerHet liberalisme is nu eenmaal ingenomen met dit Hoogerhuis en als „het denkend deel der Natie" het goed keurt, dan is het immers goed Wij zullen zien, wat de Eerste Kamer 27 Januari en eenige dagen na dien dag uitvoert. Overdacht is alles zeker reeds lang ten minste tijd genoeg hebben de denkers gehad. {Het N.) GELEGEN HEIDSPOLITIEK. De heer Kerdijk, gevraagd waarom hij zich nog steeds aan de zijde der liberale partij schaart, schoon hij radicaler streven is toegedaan, dan velen zijner partijgenooten in de Tweede Kamer, wijst er o. a. op, dat men gemakkelijker van anderen kan eischen, dat zij eene nieuwe zelf standige partij vormen, dan zelf overeenkomstig dien eisch te handelen. Verder beroept hij zich op het a. b. c. der politiek men moet rekening houden met de omstandigheden ter eene, met het bereikbare ter andere zijde politiek zonder opportunisme noemt hij oubestaaubaar. „Men is, wil men iets bereiken, verplicht zich aan te sluiten bij eene partij, al weet men te voren, dat men de volledige vervulling zijner wenschen van haar niet te wachten heeft. Maar de omstandigheden kunnen medebrengen, dat men zich afscheidt." Gelijk de redeneering daar voorkomt, aan vaarden wij ze niet. De antirevolutionairen heb ben vaste beginselen, in verband met Gods wil en wet, gaan daar van uit, houden die hoog, en blijven daarop onder alle omstandigheden letten terwijl zij, die de rede vrij spel laten, ook zelf de speelbal worden van de omstandig heden. Maar toch ligt er in bovensaande opmerkin gen een element van waarheid, dat ook som mige antirevolutionairen wel eens ter harte mo gen nemen. Vooral zij, die nog iets op hebben met den kiezersbond Marnix. Wie met de omstandigheden, dat is met het streven der andere partijen gansch niet rekent, krijgt eenvoudig niets gedaan. Doch zulke lie den zijn ook eigenlijk ongeschikt voorde saam- leving. Men kan geen enkele vereeniging op richten, hoe klein ook, of eerste voorwaarde voor het behoud vau de instelling is zelfver loochening, beperking van eigen wenschen. En hoe zou men dan onder een gemengde en veel kleurig getinte natie geregeld kunnen voortleven, zonder dat elke partij iets inschikt V ln zekeren zin draagt dan ook elke goede wet van beteekenis een verzoenend karakter. liet recht om voor eigen beginselen te ge tuigen en het ideaal hoog te houden, blijft nochtans onverlet. Doch de tijd van gedeelte lijke en de tijd van algeheele toepassing moeten wel in verband met het verleden en de omstan digheden geregeld worden. Want een kranke maatschappij voorzichtig te behandelen is ook een eisch voor de Overheid. Daar steekt wel terdege een goed begmael in. Boodsch In Oostenrjjk schijnt werkelijk, vooral door toedoen van Minister Schönborn en Graaf Taaffe, eene verzoening tusschen Duitschers en Czechen te hebben plaats gehad. Beide krijgen nu ge lijke rechten, ieder haar scholen, rechtbanken, boven in hooger beroep enz. Ook in het taal vraagstuk, de grootste moeilijkheid gaat dit door en zelfs is er kans, dat de stedehouder Graaf Thun, die bij de Duitschers niet gezien is, door een regent zal wordeu vervangen worden. Voor de Oostenrijksche Staatkunde is het gebeurde van het hoogste gewicht. De Duitschers nemen weer zitting in den Boheemschen Landdag en door dat de Oud-Czeehen nu tegen de Jong- Czechen zijn opgewassen is de positie van het Kabinet merkelijk versterkt. Wat den strijd betreft, in Portugal tegen al wat Engelsch is, faangebonden, men begint eenigszins te begrijpen, dat dit op den duur ni_et gaat. De Times noemt liet een »belacke- lijken kruistocht tegen den Britschen handel." De waarheid is, dat elk laad ook Portugal niet zonder schade voor zich zelf, alle verkeer kan afsnijden met een rijk als Engeland, dat overal is en over de breedte der aarde zijne vleugelen uitbreidt. Toch probeert men het. Zoo verhinderde de bevolking van St. Ubes een Engelsche bark eene lading viscli iu te sche pen, zoodat de Portugeesche eigenaar der visch zich eindelijk genoopt zag een Spaansch schip te nemen; het E ïgelsche m>ast leeg ver trek ken. Sterk is, dat twee winkeliers te Gouvea, voor wier vensters steeds Engelsche goederen uitgestald waren, deze op straat wierpen het volk maakte er toen een vuurtje van. De win keliers, die het voorbeeld niet volgden, zouden aan de minachting prijs gegeven worden. De vrijwillige, inschrijving, geopend voor de nationde verdediging, vindt veel bijval. Reeds vijf millioen gulden moet zijn bijeengebracht. De verkiezingsstrijd is in Duitschland in vol len gang. Overal treden de socialistische leiders als sprekers op. Singer, die eene rede hield voor zijn kiezers, werd door drieduizend personen toege juicht. Evenzoo Bebel, die te Hamburg eene verkiezingsrede hield, door 15000 zijner partij genooten bijgewoond, en die de regeering he vig aanviel. Gematigd sprak Liebknecht, die echter vast in de zegepraal zijner beginselen gelooft. Te Frankfort, waar de sociaal-democraat Schmidt sprak, werd de bijeenkomst door de politie gesloten, zoodra hij beweerde, dat ook aan vrouwen het kiesrecht moet worden gege ven. Nagenoeg heel de Duitsche pers, met uit zondering van de socialistische en eenige radi cale bladen, raadt den arbeiders aan, niet op nieuw het werk te staken omdat de openbare meening ditmaal niet meer op hun hand is en hun eischen overdreven zijn. Al de eigenaars van steenkolenmijnen in Westfalen moeten be slotenhebben, de bekende eischen der werksta kers van de hand te wijzen. In België schijnen ook velen niet gezind weer 't werk neer te leggen, wijl daardoor reeds zoo veel is geleden, 't Getal stakers is tot 8000 geslonken. Te Hamburg zijn de meeste kolen werkers en stokers, die ter vervanging der stakers uit Antwerpen waren gekomen, weder vertrokken. Zij werden door de werkstakers ruim voorzien van levensmiddelen. Het vertrek is rustig in zijn werk gegaan. Te Antwerpen is thaus zulk een voorraad Engelsche steenkolen ontscheept, dat de prijzen, die voor lichters betaald moet worden, reeds van G tot 23 francs zijn gerezen. Uit Bassorah meldt men dat aldaar de cho lera woedter moeten 3000 personen gestor ven zijn, o. a. de Engelsche vice-consul. Het schijnt, dat de kiemen der ziekte overgebracht zijn door kameelen, weshalve men voor verdere verspreiding der ziekte door karavanen beducht is. Onstuimiger weer dan in den laatsten tijd voorkwam is op den Atlantischeu Oceaan zelden beleefd. Bijna al de Transatlantische booten, zijn aangekomen met schade. Vele der naar New-York bestemde booten moesten wegens gebrek aan kolen te Halifax binnenloopen; an dere waren na reeds eenige dagen op den Oce aan te hebben doorgebracht, genoodzaakt wegens belangrijke schade of gebrek aan kolen terug te keeren. Van 11 tot 18 dezer woedde de or kaan bijna zonder ophouden. Er was slechts een tusschenpoos van omstreeks 8 uur, waarna de wind plotseling weer losbarstte. Op 't land was het, gelijk men weet, mede zeer stormachtig. Uit vele plaatsen in Engeland komen berichten van groote schade, die door den zuidwestelijken storm van Donderdag is aangericht. Het telegraaf verkeer is in Frankrijk en tusschen Frankrijk en het buitenland zeer belemmerd geworden. Vooral te Havre is de aangerichte schade aanzienlijk. In geen veer tien jaar had men daar zulk een orkaan be leefd. Ook te Weenen heeft een hevige storm gewoed, die met geweldige regens begon. Er is groote schade aaugericht, maar menschen zijn, voor zoover men weet, niet omgekomen. Groote stukken zink vlogen van de daken. Van een der kerken woeien alle heiligenbeelden stuk. Ook boomen, tuinen, telegraafpalen enz. leden veel schade. In het Traunmeer waren de golven zoo woest, dat twee stoombooten strandden. De te- lephoondienst tusschen Weenen en Praag is gestremd en het telegraafverkeer ondervond eveneens veel belemmering. In Bohemen heeft het zwaar gesneeuwd. Ten gevolge van den geweldigen regen wies de Rijn op verontrustende wijs. Een stil huwelijk. Dinsdag a. s. zal te Maryport in Engeland het huwelijk van een doofstom man met eeue doofstomme vrouw door een doofstom predikant worden ingezegend. Een socialistencongres is te Londen ge houden. Een Nederlander, zekere Van der YVeij- den, die eeue Amsterdamsche socialistische ver eeniging vertegenwoordigt, leidde de openings zitting van dit internationaal congres, waaraan Nederlaudsche, Fransche Belgische, Duitsche, Oostenrijksche, Italiaansche Spaansche en Ame- rikaansche anarchisten en Russische nihilisten deelnamen. Nadat een Frauschman verwijderd was, die verdacht werd een politiespion te zijn, opende de voorzitter de reeks van toespraken met uit vallen tegen de gekroonde dwingelanden en de kapitalisten. Een nihilistische juffrouw Ivanoff, wier vader wegens een saamspanning tegen den Czaar is opgehangen, en wier twee broeders in Siberië zijn, sprak over het nihilisme en voer hevig uit tegen den Czaar, dien zij beschreef als een monster op den troon. De Amerikaansche anarchist Stone sprak voor de anarchisten van Chicago, in wier aanslag hij betrokken geweest moet zijn. Ilij waarschuwde voorden eenzijdigen aanval op koningen en keizers, wier misdaden overdreven worden de werkende vijanden, van het "proletariaat" zijn de kapitalisten, die den werkman uitzuigen. Men eindigde met het zin gen van de Marseillaise en de Carmagnole. Een herbergier te Birmingham heeft een kanarie spreken geleerd. Enkele woorden spreekt bet dier zeer duidelijk. Het leerde deze toover- kunst van een Indische papagaai. Dezelfde vo gelliefhebber heeft ook twee witte raven. De commissaris van politie in de wijk »du Mail" te Parijs heeft dezer dagen een groot aantal lichte vrouwen en handlangers van de straten opgepakt en bevond daarbij, dat vele van de bedoelde dames uien bij zich hadden. Bij onderzoek bleek hem, dat zij zich daarvan be dienden om het hoofd van het „bureau voor de zeden" een goedhartig man, te verteederen. Wanneer zij voor moesten komen, verwekten zij met hun ui zulk een vloed van tranen, dat de goede man hen spoedig weder liet gaan. Boulanger heeft den 20sten dezer, toen eenige vrienden hem op Yersey bezochten, een ongeluk gehad. Druk over staatszaken redenee- rende, keek hij niet uit en liep tegen een gas kroon al het gaswerk kreeg hij op het hoofd en bezeerde zich erg, doch niet gevaarlijk. Onder beschuldiging van verzet tegen de Russische regeering zijn 39 personen, waaron der de bekende Ds. Dalton en vele Poolsche en Duitsche edellieden, naar men meldt, gebannen. Nader bericht ontbreekt nog. Te Yicenza is onlangs een dierentemmer van achttien jaar gedurende de voorstelling door een zijner leeuwen aangevallen en der wijze ge havend, dat hij, naar een hospitaal overgebracht, kort daarop overleed. De verschrikte toeschou wers hadden de vlucht genomen. Engelsche zeeofficieren hebben te Purches- ter Creek een merkwaardige proef genomen, om met eene torpedoboot over een sluitboom heen te varen. De sluitboom was 20 voet lang, 6 voet breed en met pennen beslagen, welke, naar men dacht, de boot zouden opvangen en vast houden. De lsta. klasse torpedoboot No. 49 was voor deze proef bijzonder versterkt en liep op den boom aan met een snelheid van twintig knoopen. Door deze snelheid rees haar voorste ven bijna even hoog uit het water als de boom zelf, die door de drukking onderzonk en voor hij weder boven kwam, was de boot over de afsluiting heen gevaren. In het droogdok ge bracht, bleek zij niet in het minst beschadigd te zijn. De influenza heerscht thaus op het Vati- caan. Verschillende kerkvoogden zijn aangetast. De toestand van Jacobini wordt bedenkelijk ge acht. Te Rome zijn alle ziekenhuizen vol en de bedevaarten uit verschillende plaatsen van Italië, welke in het begin van Februari moeten plaats hebben, zijn uitgesteld. Te Brescia is meer dan een derde der bevolking ziek, te Civita Vecchia meer dan de helft. In de omstreken van Wezel zijn de zwarte pokken uitgebroken. Te Gatckina het lustverblijf van den Keizer aller Russen, is een 8-jarig zoontje van den opper-jagermeester verscheurd door eenige bastaard-wolven, welke dieren in Rusland veel gebruikt worden bij de wolvenjacht, waar voor zij meer geschikt zijn dan honden. De Czaar heeft, wegens dit treurig ongeluk, al zijn bastaardwolven laten afmaken. Het koninklijke jacht Osborne ligt thans te Portsmouth in het dok. Na een nauwkeurig onderzoek is men tot de ontdekking gekomen, dat het bijna geheel verrot is. In 1870 werd het pas gebouwd en heeft toen 1,608,000 gekost. Een jaar geleden werd het nog geheel opgeknapt, en heeft toen f 96,000 gekost. Voor men er opnieuw groote sommen aan ten kostte legt, is het jacht niet zeewaardig. Boven het Brabantsche dorp Vucht ont stond Vrijdag een hevig onweder. Felle bliksem stralen doorkliefden de lucht, de donder ratelde onophoudelijk, een zware plasregen viel neder en even buiten het dorp werd eene woning in brand gestoken. Maar niet alleen de bewoners van de Zee dorpen hebben door den wind onrustige uren doorgebracht, ook zij die de aan onze rivier ge legen plaatsen bewonen hebben te klagen, want de waterstand is buitengewoon hoog. Hieronder doen wij omtrent verschillende plaatsen eenige mededeelingen. Zoo wordt uit Rotterdam gemeld: Zondagavond teekende de peilschaal aan de groote schutsluis (Vlasmarkt) alhier bij hoog water 2,34 M. boven Rottepeil, en Maandagoch tend, 27 Jan., om kwart over negen, bij hoog water 2,50 boven Rottepeil. De hooge vloed bracht gisteren te dezer plaatse groote stremming teweeg in de vaart der beneden- stoombooten. Daar het water boven peil stond, kon de stoomboot Middelharnis niet schutten, en dus niet varen, terwijl de Onderneming, die op tijd vertrok, niet verder dan Zuidland vaart. Al de hoofden in het Spui stonden blank, zoodat ook de Oude Maas II en Den Bommel de reis zijn schuldig gebleven. Van de raderbooten kwa men alleen de Voorne en Putten I en Oude Maas I aan. Door den hoogen vloed zijn de polder Ma- droelen bij Pernis en alle langs de rivier ge legen landen onder water gezet. Uit Scheveningen meldt men. Te dezer plaatse heeft de storm weinig of geen schade aangericht; opmerkelijk is het, dat de zee tengevolge van de Z. W. wind veel kleine voorwerpen op den oever heeft geworpen, wat aan velen aanleiding heeft gegeven aan het strand te zoeken, waar zij o.a. vondeneen zilveren horloge, een Slf guldenstuk, een gulden, enkele 25 centstukken, o.a. een kwartje van het jaar 1824, heele en halve schillingen enz., die bij het afloopen van het water bloot kwamen te liggen. De sterkste wiudstoot, die Zondagnacht te Utrecht werd waargenomen, had een drukking van 67 KG. per M~. Jkr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, heeft voor zijn reisje naar de Transvaal 4 maanden verlof ge kregen. De storm, die Zaterdag en Zondag over ons vaderland zijn geweld deed hooren, heeft, op de Noordhollandsche kust bij Kijkduin min stens 27 menschenlevens gekost. Wel werd met de vuurpijl toestel gewerkt, maar de peilen be reikten de „Loch Moidart niet, allen misten het doel. Het mislukken van de vuurpijlen werd door alle toeschouwers, die zich aan het strand bij Kijkduin bevonden, zeer betreurd. De branding was te hevig, dan dat de reddingboot diensten zou hebben kunnen bewijzen. Souwnclsdijk. Ook in deze gemeente kwam voor eenige dagen een kip met 14 kuikens te voorschijn. In deze gemeente moeten voor de Natienale Militie (lichting 1890) 24 personen loten, waar van 9 vrijstelling hebben wegens broederdienst, 2 als eenige zoon, terwijl voor de lichting 1891 zich hebben aangegeven 33 personen, waarvan 9 vrijstelling hebben. Stad a/li Uaraugrllet. Niettegenstaande het nog Januari is, is er toch bij den Heer W. Diepenhorst eene kip, die reeds kuikens heeft. Ooltgcnsplaat. De algemeen heerschende influenza heeft zijn eerste offer onder deze ge meente geëischt. Den arbeider C. Beljers is aan de gevolgen dier ziekte overleden, nalatende eene arme weduwe met kinderen. Weinige gezinnen zijn meer bevrijd, enkelen liggen zorgwekkend. Ucrkiugcu. De influenza, die in eene ernstige mate alhier geheerscht heeft, is aan het af nemen. Gelukkig heeft zij tot hiertoe geene doodelijke gevolgen. Stellendam. Op Dinsdag 4 Maart a. s. des voormiddags ten 11 ure zal de loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente te Dirks- land plaats hebben. Mej. M. Roon alhier is in de laatst gehou den raadsvergadering met algemeene stemmen tot onderwijzeres benoemd. Gedurende het afgeloopen jaar' zijn in deze haven uit en ingevaren 94 vaartuigen van elders inhoudende 6568 tonnen. Gocdcrccdc. De loting voor de Nationale Militie (lichting 1890) zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op 4 Maart a. s. des morgens 10 s/z ure. Hekelingen, 20 Jau. Gedurende het afge loopen jaar werden binuen deze gemeente geboren 14 m. en 17 vr. Er stierven 14 m. en 14 vr. Het aantal huwelijken bedroeg 8. Gevestigd heb ben zich 25 in. en 26 vr., terwijl 28 m. en 41 vr. de gemeente verlieten, zoodat de bevolking op 31 Dec. jl. 1013 zielen bedroeg. Zuidland, 22 Jan. Met de vlasserij is het thans, tengevolge der lage prijzen, niet roos kleurig op enkele uitzonderingen na wordt het vlas verkocht van 30 tot 40 stuivers per steen. In den afval of lokken is totaal geen handel, en hiervan zijn geen prijzen bekend. Oud-Bcicrland. In de Hoeksche Waard is wederom sprake van den aanleg van een stoom tramweg van Strijen naar Puttershoek, in ver binding met de stoombooten der onderneming Arie Smit Co. 28 Januari. Maandag jl. had de openbare ver gadering plaats, waartoe onze Burgemeester be langstellenden in verbeterde armenzorg had op geroepen. Zij was nog drukker bezocht dan die der vorige week. Na eene korte inleiding bracht de Voorzitter een Reglement in behandeling, dat met enkele wijzigingen werd goedgekeurd, waarop bij acclamatie tot leden van het bestuur' verkozen werden de keerenA, van Baak, C. 11. A. de Koning, Dr. Hers, Alex. Vink en L. Schipper Jz. Aan het slot der vergadering bracht de voor voorzitter zijnen dank aan de talrijk opgekomenen en drukte der burgerij op het hart, dat het goede doel slechts te bereiken is door algemeenen zedelijken en geldelijken steun. Nicuw-Bciceland. De oudste ingezetene dezer gemeente is A. Roos, hij is geboren in 1794. 28 Januari. Het aantal lotelingen voor de lichttng 1890, bedraagt voor deze gemeente 17. Dat de influenza hier steeds sterk blijft aan houden blijkt wel hieruit, dat verscheidene zwin- gelkeeten bijna geheel ontvolkt zijn waar men anders tien tot twintig werklui aantreft, vindt men er nu maar 2 of 3, De nachtwaker zelfs is op heden tot vijf malen toe vervangen moeten worden. Zuid-Beierland, 28 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl., omstreeks half-een, brak in de schuur van den landbouwer Js. van der Griend een hevige brand uit. Toen een zijner zoons een veulen zou laten zuigen, sloeg een paard achteruit en wierp de lantaarn op den grond stuk. Door den sterken wind was de schuur spoedig tot op den grond afgebrand. Vee, gewassen, landbouwgereedschap'en alles, wat er zich meer in bevond, is verbrand, ln het geheel kwamen 40 stuks vee om, slechts 2 paarden en 3 Hokkelingen bleven gespaard. De woning bleef ongedeerd, omdat de wind er van af woei en de brandweer spoedig te hulp kwam. Naar men hoort, is alles verzekerd. Hlanswa.il, 27 jan. De heer W. F. Altevogt, rijksveearts te Zuidland, is in die betrekking alhier benoemd en zal zich met 1 Februari a.s. alhier vestigen. Westmaas, 23 Januari. Heden werd door

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2