Plaatselijke Berichten. nen to zien, wilden dat. Maar onze partij als zoodanig verlangde alleen dat, waar de Staat scholen in stand houdt, die eigen lijk slechts aan moderne burgers voldoen, (en om de gedeeldheid onzer natie op het punt van godsdienst ook geen andere kan of mar) oprichten) do Staat nu ook het bijzonder onderwijs zoude erkennen als in 's lands belang te zijn en het daarom open lijk zoude steunen. Zoo stonden de zaken toen het tegen woordig Ministerie aan het bewind kwam. Op welke wijze de hoer Lobman oor deelt, dat ons Kabinet zich van hare taak gekweten heeft, hopen wij een volgend maal te bespreken. WAT ZAL 1890 VOOR DE CHRISTELIJKE PERS GEVEN? Ja, lezers en lezeressen, bovenstaande vraag doen we ons dezer dagen wel eens. Dankaar zijn we voor de liulpe Gods, en voor den steun van zoovelen. Het oog naar boven geslagen zeggen we ,,Hulpe van God verkregen hebbende, staan we tot op dezen dag." Maar toch, waar thans de anti-liberale par tijen in de Tweede Kamer meerderheid zijn, waar ons Kabinet anti-liberaal is, waar de On derwijswet van Minister—Mackay" werd aan genomen, vrageu wewordt door tal van ge- loovige christenen de christelijke pers wel zoo danig gesteund, als we dit mochten verwachten? Nietwaar in conservatiefheid (verschoon lezer! dit zotte woord 1) lezen onze vrienden en vrien dinnen nog steeds de liberale couranten, zooals hun ouders en grootouders zulks deden. Moet dit zoo blijven Moeten de vijandige, de anti-christelijke be grippen als een zoet vergift door onze vrienden en vriendinnen dag aan dag worden opgenomen Wat zal 1890 voor de „Maas- en Scheldebode" in de Hollaudsche eu Zeeuwsche eilanden zijn? Ziet, we klagen nietmaar meer steun door abonnementen en advertentie», ja die mag de uitgever vragen. Een krachtige christelijke pers vermag, onder 's Heeren zegen, veel. Uit de Pers. RUST VOOR DE POLITIEK OOK IN EUROPA. Er is rust voor de meeste Kabinetten en voor de Kamers in de verschillende landen van Europa. Rust en kalmte maar slechts de oppervlakte der partgen profiteert daarvan. Woeling heerscht bijna overal. De gevolgen der Pransche omwenteling van 1789 en d>e van lateren tijd, van 1830 en 1848 werken nog na. De Revolutie-partij rust nergens. Maar kan zij dit ook wel? Waar de mensch de Souvereiniteit van God naar den mensch durfde verplaatsen, van men- schenrechten steeds blijft spreken, plichten naai den achtergrond verschuifthet woord Volks- Souvereiniteit als een wachtwoord gebruikt, daar wijkt de ware rust, de ware vrede. Het I k wordt de aangebeden afgod, ook als men zegt redelijken godsdienst naar de men- schelijke Rede te willen. De revolutionaire partijen bevinden zich allen op een hellend vlak bovenaan staan de Conser- vatief-Liberalenzeer ver naar beneden de Radicalen en geheel onderaan de Socialisten, Communisten en Nihilisten. Zoo de Heere, die regeert, er door zijn ge nadige tusschenkomst niet in voorziet, zal de rust spoedig wijkeu voor woelen, voor drijven, voor binnen- en buitenlandsche oorlogen. De Christen alleen vindt de rust in zijn God en Heere. {Noorden.) Cwemens'de Berichten. DE RAMP TE LONDEN. De eerste dag van het nieuwe jaar zal in de City voor velen nog lang een treurige herinne ringsdag blijven. Nauwelijks hadden de klokken opgehouden de intrede van het nieuwe jaar aan te kondigen, of zes-en-twintig kinderen van het Forest Gate Pauper kostschool" in Oost-Londen stierven tengevolge van verstikking door rook. Te ongeveer half een ure werd door twee onderwijzeressen der inrichting brand ontdekt in een der jongens slaapzalen. Terstond maakten zij alarm, waardoor de directeur, de heer Duncan, die zich eerst kort te bed bevond, gewekt werd; en deze trachtte onmiddellijk, voorzien van een bluschtoestel, het vertrek, waar de brand was uitgebroken, te bereiken. Dikke rookwolken, die uit het brandende vertrek sloegen, maakten deze poging eerst bezwaarlijk; doch ten slotte wist de directeur tot het slaapvertrek door te dringen en de deur er van te openen. Hij riep toen de jongens, maar kreeg geen antwoord; en toen werd ook hij door den rook bedwelmd, verloor zijn bewustzijn en viel neder, doch, dank zij zijn sterk gestel, herkreeg hij spoedig zijn tegenwoordigheid van geest. Aan redding der meeste kinderen viel niet te denken. Toen de brandweer kwam werden ze allen uit de zalen weggedragen, maar velen waren reeds dood, door den rook gestikt zijnde. In het geheel sliepen er 58 jongens in de zalen, en hiervan werden, als gezegd, 36 een prooi der vlammen. Uit do kalme, tevreden gelait- strekken der jeugdige slachtoffers, bleek, dit allen, onbewust van wat er geschiedde, den doodslaap waren ingegaan. De school, die reeds jaren bestaat, was gesticht om aan arme kinderen, jongens en meisjes, wier ouders daartoe niet in staat zijn, een op voeding te geven. Teu hoogste wordt de houding der politie en brandweer geroemd, alsook die van den heer Duncan, den directeur der inrich ting, en zijn ondergeschikten. De brandweer moest te midden van een dikken, verstikkenden rook de knapen uit de slaapzaal balen, die allen door den rook bedwelmd waren. De lijken der knapen werden in de ziekenzaal der school ge bracht en naast elkander nedergelegdwat natuurlijk een hartroerend schouwspel leverde. Wat den brand zelf betreft, deze was spoedig gebluscht; hij werd tot 4 lokalen beperkt zoodat het hoofdgebouw onbeschadigd is gebleven. Hartverscheurende tooneelen zijn iederen Woensdag aan het station te St. Petersburg te zien. Dan worden de bannelingen naar Siberië met den Nicolai-spoorweg over Moskou naar de verzamelplaatsen gevoerd, waar de groote trans porten worden samengesteld. Verleden Woens dag werden 208 bannelingen verzonden. Een hoop schreiende vrouwen en grijsaards waren aan het station en maakten den indruk van deze bende gladgeschoren, in grijslinnen gekleede en met zware kettingen geboeide ongelukkigen nog verschrikkelijker. Het was pijnlijk om te zien, hoe de vrouwen langs het perron den vertrek- kenden trein naliepen, om nog eens de mannen en vaders te zien, die daar voor altijd van hen heengingen. En dat is eiken Woensdag weder hetzelfde, en eiken Woensdag kan men daar het volgende, roerende tooneel waarnemen. Een grijsaard staat dan aan het station en deelt aan de bannelingen en aan de soldaten-geleiders wittebrood uit. Vroeger gaf hij aan eiken gevangene 10 kopeken mede, maar dat is thans verboden. Geen Woens dag gaat voorbij, dat de oude man daar niet is met zijn groote broodmand. Niemand weet wat hein daartoe aanzet en waarschijnlijk zal de roman, die het leven van dezen weldoenden grijsaards omhult, wel nooit geschreven worden. Een verschrikkelijken zeeramp wordt uit Londen gemeld. De Persia"van de Rubattino-maatschappij is bij den mond der Tavignano aan de Corsicaansche kust vergaan; van de 139 passagiers zijn slechts 6 gered. - Te Mainz heeft eeu slager, die 'wegens geldzorgen blijkens nagelaten aanteekeningen tot groote somberheid vervallen was, zijne twee zoontjes van 9 en 2 jaar den hals afgesneden vervolgens zichzelf met een revolver door het hoofd geschoten. Het aantal bezoekers der wereldtentoon stelling te Parijs heeft, volgens officieele opga ven, 28 millioen bedragen. Volgens de sGaulois" heeft de heer Eiffel met den Éiffeltoren zulke goeden zaken gemaakt, dat hij in de rue Rabelais een huis heeft kunnen koopen voor 2,000,000 frs. Het fraaie gebouw werd tot dusver bewoond door baron Haber. De heer Eiffel zal zijn paleis betrekken in Februari. Te Berlijn wordt verzekerd, dat de poli tie te Petersburg een nieuwe Nihilisten-ver- eeniging heeft ontdekt; twee officieren der ge nie zouden zijn gearresteerd. INFLUENZA. Nog steeds breidt de ziekte zich uit en, ge lukkig nog steeds behoudt zij haar goedaardig karakter. Aan het „Handelsblad" wordt medegedeeld, dat te Amsterdam een veertigtal telegraafbeamb- ten en ongeveer twintig telegrambestellers dooi de griep zgu aangetast. De Holl. I.Tz. Spoorw.-Maatschappij heeft per annonce bekend gemaakt, dat zij, „tengevolge van het groot aantal zieken onder het spoorweg personeel den dienst voor het aannemen van goederen enz. moet beperken uitsluitend tot de bestelkantoren. Aan het centraal-station worden voorloopig geen bestelgoederen aangenomen." Op de scholen te Amsterdam is na de Kerst- vacantie het getal aanwezige leerlingen door de heersehende ziekte aanmerkelijk afgenomen. Op de Frederik school o.a. ontbraken heden 66 van de 185 kinderen. Aan een der bankinstellingen aldaar zijn van de 50 bedienden 17 ongesteld, op een zetterij moes ten 22 werklieden wegblijven; van een groot ma- nufacturenmagazijn zijn 12 van de 23 bedienden bedlegerig. De Minister van Waterstaat heeft de ziekte, en met de excellentie deelen honderden Hage naars in het lijden. De Hooge Raad moest gisteren eene zaak uitstellen om de influenza, daar mr. Torbecke, die pleiten zou, voor zijn pleitrede een confe rentie met professor Asser te Amsterdam moest hebben, die aan de ziekte lijdende is. Overigens komen uit verschillende plaatsen, waar garnizoenen liggen, berichten, dat de man schappen door de ziekte worden aangetast en verneemt men over het geheele land van ziektege vallen. Nadat in den nacht van den lsten op den 2den Kerstdag in de stoommeelfabriek van den heer P. Jacobs te Zevenbergen door baldadigen groote schade aan de machinerieën was toege bracht, werd spoedig daarop deze schade hersteld, zoodat Vrijdag de fabriek weder gereed was om in werking te treden. Zaterdagnacht is echter weder door baldadigen in die fabriek schade aan gericht, zoodat zij opnieuw tot stilstand gedwon gen is. Het schijnt, dat men thans van een valsckeu sleutel heeft gebruik gemaakt om toe gang tot de fabriek te verkrijgen, daar er geen scoren van inbraak aanwezig zijn. Tijdens de behandeling eener strafzaak voor de arrondisseinents-rechtbank te Tiel, zijn jl. Donderdag vier inwoners van Beusicbem, die als getuigen a décharge gehoord werden, op bevel der rechtbank voorloopig in arrest geno men, als verdacht van het afleggen van valsche getuigenis. Zij werden terstond naar de gevan genis overgebracht. Bij den burgemeester van Buitenpost (Fr.) is een aangifte gedaan, waardoor het vermoeden gewettigd wordt, dat de stoomoliefabriek van den heer Kooi te Stroobos (Fr.) door kwaadwil ligheid is afgebrand. De burgemeester heeft reeds onderscheiden personen in verhoor gehad. Volgens een „matige" berekening zou minstens 10 pCt. der bevolking van Dordrecht, volgens de „Dordtsche Courant" aan „influenza" lijdende zijn. Te Hedikhuizen heeft op den Nieuwjaars dag een man zóóveel jenever gedronken, dat hij aan de gevolgen daarvan bezweek. Sedert Woensdag jl. zijn te Kampen geen booten uit zee aangekomen. Vrijdagnacht vertrok de boot Zuiderzee en hoewel men algemeen dacht, dat ze terug zou komen, heeft de boot toch hoewel het een hoogst moeielijke tocht was, die 15 uur moet geduurd hebben Amsterdam bereikt. De Urker post vertrok Zaterdag van Kampen, maar keerde tegen den avond terug; de schippers hadden geen kans gezien met de schuit er door te komen. Met de volkstelling hebben vele stuitende onrechtvaardigheden plaats gegrepen, maar ook vele aardige scènes zijn daar uit voortgevloeid. Volgens de Twentsche Courant onderandere het volgende Zekere boer G. begroette den teller aldus „Bin y now ook stalenkerel 'eworden? 'tlsmy te late veur 'n winterbuis en te vrog veur 'n zommerpak!" „Nee, mienheer!" riep een ander geheel ver- altereerd uit, „wy hooft gin voogden te stellen!" De landbouwer L„ in goeden doen, maar even zuinig als welvarend, kon het met de telling maar niet vinden. „Pas hef de boer ees 'n best jaor had, of de könning wil der 't ziene daodelik van met hebben! Hoo völle kriege wy der wal weer by op?" Zeker iemand had drie huisgenooten naar el ders bij de familie gestuurd, omdat hij in de meening verkeerde „ieder man 'ne kaarte da's ieder man zien ge'd „Hoe is uw familienaam vrouw?" „Nen scheld naam hol wy der nich op nao „Is hij hier kostganger? „Jao, dat is 'e, maor hee is old en hef in anderhalf jaor gin cent kostgeld meer betaold en as ik now van hem nog wat betalen zal, dan laote meer hoo eer hoo leever gaon „Tot welk kerkgenootschap behoort gij, F.?" „Jao, dat is ongeliek, wy gaot wel ees naor H. nao de kerke, maor meestentieds naor M. Wat hebt ze duor toch now in 'n Haag nog met nendig „Hoe oud zijt ge vrouwte?" ja, dat weet ik nich, maor veur 10 jaor is mien zuster 'es or- ven en do waren wij saom 130 jaor. Nou mut Mienheer het maor uutrekbenen Ten slotte dient nog, als stellig feit, vermeld te worden, dat zekere vrouw, hoofd van 't ge zin, die geen nauwkeurigen ouderdom wist op te geven en onder aan de kaart art. 20 der wet had gelezen, uit vrees dat men haar voor veer tien dagen zou medenemenin bed was gekropen en zich doodziek meldde Sommclsdijk. Ook in deze gemeente breidt de bekende ziekte zich meer en meer uit, er zijn enkele huisgezinnen waar circa allen lijden, maar gelukkig in een lichten graad. IMiddcllmruis, 1 Jan. Werd het kerkbe stuur der Herv. gemeente op het Kerstfeest verblijd met eene gift van honderd gulden, op Oudejaarsavond werd bij de collecte voor de armen eu voor de kerk ieder eenzelfde gift ge vonden. Jl. Vrijdag zou J. S. zijne kordaadheid toonen door over het ijs der haven te loopen, toen hij een eind weg was, zakte hij er door. Gelukkig werd hij opgemerkt en door den heer Snijder dis zich te water begaf met nog een paar an dere buren geholpen, en uit zijn netelige positie gered. Nieuwe Tougc, 8 Jan. Volgens de vermelde teekens van de influenza of griep, zijn er hier ook eenige aan de ziekte lijdende, tot nog toe is het echter van geen kwaden aard. De vorige week heeft de Rechtbank van Rotterdam twee echtscheidingen uitgesproken. Van de eene was de vrouw en van de andere de man, naar Noord-Amerika vertrokken. Mudc Tougc, 8 Jan. Door den Heer en Mevrouw van de Rovaart-Arends te Rotterdam zal gedurende de wintermaanden weder eene wekeljjksehe bedeeling plaats hebben, „bestaande uit brood en spek" onder de armen dezer ge meente. Birkslaud. Ook hier in deze gemeente zijn in de laatste dagen veel menschen door de alom heersehende griep aangetast. Gelukkig is de ziekte tot nog toe van geen kwaadaardige aard. De huizen en erf van wijlen den heer C. van Oostenbrugge alhier, heeft Woensdag bij veiling opgebracht, ƒ2350,hoogste bieder, D. Gestel. - 450,J. Schenk. - 225,P. C. de Graaf. illclissant, 8 Jan. De loop der bevolking Wiis over 1889 als volgt: bevolking op 31 Dec. 1888, 1380 zielen; gedurende 1889 werden ge boren 51 kinderen en vestigden zich in de ge meente 124 personen, te zamen 175; er overleden 17 en vertrokken uit de gemeente 194 personen, te zamen 211. Er had dus eene vermindering plaats van 36 zielen, zoodat de bevolking op 31 Dec. bedroeg 1344 zielen, waarvan 653 m. en 691 vr. Er werden 9 huwelijken gesloten en er ver trokken naar N. en Z.-Amerika 52 personen. Woensdag viel een knaapje van omstreeks acht jaren in de vrij diepe sloot bij de kerk. Zeker had het ventje verdronken, zoo het niet was opgemerkt door den heer D. Schellevis van Sommelsdijk, die juist voorbij kwam en hem ten koste van een paar natte heenen redde. Stellendam. De bevolking bedroeg op 31 Dec.'88, 571 m. en 545 vr., samen 1116 zielen. Vermeerdering gedurende '89 door geboorten 37, vestiging 39, samen 76. Vermindering door overigden 17 vertrek 99, samen 116. Zoodat het aantal zielen op 31 Dec '89 was 548 m. en 528 vr., samen 1076. Er werden 4 huwelijken voltrokken en 3 kinderen werden als levenloos aangegeven. Gedurende 1889 zijn van hier naar Noord- Amerika en de Argentijnsche republiek vertrok - ken 66 personen en van 't naburige Goedereede 6. Gocdcrcedc. De bevolking bedroeg op 31 December '88, 531 m. en 548 vr. te samen 1079 zielen. Vermeerdering gedurende '89 door geboorten 42. vestiging 27, samen 69. Vermindering door overigden 10, vertrek 30, samen 40. Zoodat het bevolkingscijfer op 31 Dec. '89 was 545 m. en 563 vr., te samen 1108. Er werden 12 huwelijken voltrokken en 3 kinderen als levenloos aangegeven. Ouddorp. Naar men verneemt zijn er op de le openbare school 65 leerlingen ingeschre ven, op de 2de in de polder den Oostdijk 50 en op de christelijke school 381 leerlingen. In het afgeloopen jaar zijn hier ongeveer 6 millioen Kg. suikerbieten afgeleverd. iVieuw-Ilelvoet. Ook hier zijn ingevulde kaarten bezorgd. Rubriek 8 was zoowel voor Chr. Gereformeerden als voor leden van de Nederd. Geref. kerk ingevuld met Nederl. Herv. En verder vergissingen in overvloed in de in vulling van leeftijden enz. Een jongeling van 12 jaren was ingevuld als gehuwd en vooreen reeds lang overleden persoon was nog een kaart afgegeven. Zuidland. Oudejaarsdag werd in de Nederl. Hervormde kerk bij de publieke verhuring der zitplaatsen in dat gebouw, een der beste mans zitplaatsen verhuurd, voor de k apitale som van vijftien (zegge 15) cent. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. kerk is in de plaats van den heer A. van Weel, welke als zoodanig heeft bedankt, gekozen de heer H. J. Westendorp. De influenza waarvan wij de vorige week mel ding maakten, heeft ongeveer nu reeds der bevolking aangetast. De bakkers hebben zelfs hun aantal brooden, dat zij gewoon waren te bakken moeten inkrimpen, omdat er maar half zooveel gegeten wordt als in gewonen tijd. Ook loopt de ziekte zoo licht niet af, als men verwachtte. Nadat men het bed verlaten heeft, moet men de eerste dagen onafgebroken hoesten, zoodat de dokters overal aanraden zich niet te spoedig in de buitenlucht te hegeven, aangezien daar kwade gevolgen voor de longen door kunnen ontstaan. Menigeen heeft dezen raad niet opge volgd en ligt nu op nieuw in bed en zal mis schien zijn leven met den dood moeten bekoopen. Ook kwamen in het begin dezer week reeds twee sterfgevallen voor, en wel bij menschen van 50 jarigen leeftijd. Ond-Beierland, In plaats van mej. De Koning-Ziekenheiner is tot regentes van het Diakonie-Weeshuis alhier benoemd, mej. Smit- Schipper. Tot regent is herkozen de heer D. van Leenen. Op Nieuwjaarsdag vermaakten zich twee jon gens op het nog brooze ijs, tot zij er beiden doorzakten en met veel moeite gered werden. De heer S. Waardenburg is als bedienend Kerkvoogd in het bestuur der Ned. Hervormde Kerk alhier herkozen. Tot ouderlingen in de Nederd. Geref. Kerk zijn gekozen de heeren F. Beversluis en P. den Boer, en tot diakenen H. J. van Zetten en N. H. Beversluis. Goudswaard, 3 Jan. Als notabelen zijn herkozen de hh. A. Villerius en E. Achterberg. Ileiucuoord. Bij Koninklijk besluit is de heer P. Leeuwenburgh WBz„ benoemd tot dijk graaf van den polder ,,Oud-Heinenoord." Nuinaii sdorp. De bekende influenza breidt zich ook hier meer en meer uit. Bruiuisse. De volksteller, die bij een alleen wonend man de kaart kwam halen, ontving de boodschap, dat hij de ontvangen kaarten na behoorlijke lezing had verbrand, onder bijvoeging dat hij daarvan niets wilde weten. De teller bood hem eene nieuwe kaart ter teekening aan, onder de belofte dat hij die voor hem zou invul len, mits hij het jaar zijner geboorte enz. opgaf, doch ook dit baatte niet, en de man bleef er bij, dat hij met die volkstelling niets te maken wilde hebben. Toen de teller hem op de straf bepalingen wees, ontstak de man zoodanig in woede, dat hij den teller met gebalde vuist dreigend de deur wees, onder mededeeling tevens dat er nooit meer in terug mocht komen.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2