voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Eerste Blad. is liet up®!! HEIJL, tr Schilt, IN HOC SIGNO VINCES Dit nummer bestaat uit twee Blaten. .VOET, Vrijdag 29 November 1889. Vierde Jaargang N°. 196. W. BOEKHOVEN. FEUILLETON. DE ZWARTE RIDDER. Scheiding' van Kerkenstaat. |ar W. M. HEIJL mooi en goedkoop lezeressen, als men It, dan durft men Irige jaar niet goed ten liet geld waard postwissel van Een J waarop staat „Hoe Ivangt: ten le een l kalender, aan beide Handelswaarde heeft boie degelijke Verf. boek met Almanak; ianchetknoopen; ten bgeketting; ten 6e. |Pop; ten 7e. Een ten 8e. Vier zeer Ju-ten; ten 9e. Een I. Een boeiend boek- |n wegen" ten 11e. leid„Onder Gods pnd boekwerk, met joovzien van platen, ijj Oorlog". Daar dit bard is, zende men |l ,25 aan den Boek- straat, UTRECHT. 1RDER, btoomboot Vooruit kan. bij den heer Paling nst der stoomboot) Vooruitgang le en Overflakkee. ngen 6 Oct. 6,00 nm. 12,uur. 7,15. 1,15 9,15 nm. 3,uur 10,45 uur 3.30 passagiers, orm. 9,15 uur. 10,— aansluiting met de stöom- 8,30, en 2 uur, en van sijn: tfboot. (Raderboot.) Rotterdam. idag voorin. 5,uur. 6,30 nam. 1130 uur. n 28 Nov. cfstoombootdiknst.) iddelharnis. 8 uur. u. 1 uur. V1NTERDIENST, er 1889. Rotterdam. dag 's morgens 4,30 ure. 6,30 Donderdag en Zater dag 1,45 1 MAASNYMPH ngen 6 Oct. erdam. 8,30 en nam 2,— u. 8,30 2, 5,00 en nm. 2,u. '.30 2,30 'sluis. lag 12,45, en 2,30 u. een half uur later. 0 ure, nm. 2,30 ure. ca eeu half uur later. iar Rotterdam, voorm. 8,30 jr Ilellevoetsluis gesehiede* idi'u teNieuwesluis, enzijn ndiug van goederen, vjaarsdag is als op Zondag Winterdienst. n. 5,15; Zaterd. ngev. 6,50 n. 6, 10, nm. 5,30; Woens 5,30 Zaterdag ym. "6,30 Dinsdag vm. 5,30; Woensd land) vm. 5,45. i; Zaterdag nm. 2. es vm 8, nm. 2 en 3,30; n Dinsdag nm. 1,30, Wo^ns- erdag en Vrijdag an Oud-Beierland vm. 7- lijk nm. 1. £lnt i- cKcvotuXio naize ty/VecMlad Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOM.HELSiH.lffi. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur Alle stukken voor «Ie Itedactle bestemd, Adverteiitiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan «len Uitgever. De Sociale quacstie. Het vraagstuk betreffende de wettelijke regeling van den arbeid roept dringend om oplossing. Eenerzijds wordt voor weinig geld veel te veel gevergd van de arbeiders en hun vrouwen en kinderen, en worden zij door hun heeren of bazen vaak zoo ruw en hard vochtig bejegend, dat alleen de vrees voor broodsgebrek hen aan het werk houdt. En anderzijds slaan de werklieden tot onverschilligheid, luiheid en brutaliteit over en leenen het oor aan de socialistische lei ders, welke hen tot opstand verlokken. Hiervan doordrongen, en beducht voor de groote gevaren die de maatschappij bij deze averechtsche verhouding tusschen werkgevers en werknemers dreigen, vroeg onze partij in haar program van actie om „Kamers van arbeid"; d. w. z. zij gaf den wensch te kennen, dat de Overheid in alle groote plaatsen vereenigingen zou in het leven roepen, die haar de noodige inlichtin gen zouden verschaften omtrent een wette lijke bescherming van den arbeid. Onze leiders gingen daarbij uit van de gedachte, dat de arbeid van Godswege zijn eigen levensregelen heeft, en dat daar om de Overheid, zal zij zich opmaken om iets tot verbetering te doen, aan de betrokken personen zelve (zoowel werkgevers als verrich ters van den arbeid) moet vragen wat deze te hunner bescherming noodig achten, en dat zij met zulke uitingen uit de arbeiderswereld rekening heeft te houden. ben verhaal. (Slot.) Stampvoetend en vloekende hoorde de zwarte ridder dit bericht aan. Heb ik daarvoor zoo veel moeite gedaan, brulde hij ik dacht nu voor goed mijn wraak te koelen, en dan naar mijnen geboortegrond terug te gaan. Welaan, ik wil mij wreken liet ga zoo het wil. In ie der geval heb ik de dochter in mijn macht. Schuimbekkende van woede greep hij het onschuldig meisje, ontbond de touwen, en ruk te haar op. De ongelukkige viel voor den roo- ver op de knieën, en smeekte hem om erbarming. Maar eerder had zij eenen steenrots vermurwd, dan het hart van den zwarten ridder. Met beide handen sleepte hij haar voort, en bond haar aan een boom. Met vaste hand, zonder een woord te spreken trok hij een pistool uit den gordel en legde aan. Maar eensklaps liet hij het wapen zakken. Ik zie daar een ring aan uwen vinger, waarschijnlijk uw verlovings ring geef hier dit sieraad. Onstuimig rnkte hij het kleinood van hare teedere vingers, laadde het in zijn pistool, legde aan, een schot werd gehoord en een doordringenden Dit onderzoek is veel grondiger en gere gelder dan alleen het nagaan van zekere ver schijnselen door lieden die persoonlijk buiten de sfeer van den arbeid staan, gelijk de en quête bedoelt. De gezamenlijke arbeiders en arbeidgevers kunnen ook veel duidelij ker zeggen hoe het arbeidscontract bij de wet moet voorgeschreven worden dan de en kele opgeroepen personen dit doen kunnen. Men bedenke hierbij nog, dat als beurte lings de fabrikanten of andere werkgevers èn de arbeiders voor een staatscommissie opgeroepen worden (gelijk de enquête be doelt) dat dan de eerstgenoemden door hun meerdere ontwikkeling en mindere be schroomdheid de zaken licht te eenzijdig in hun voordeel zullen mededeelen, zoodat dan de daarop gebaseerde wetten gevaar loopen te veel op de hand der werkbazen te zijn terwijl het hooren van enkel arbeiders weer tot een ander uiterste kan leiden en op scha de voor de fabrikanten enz. uitloopen. Door inrichting van Kamers van arbeid worden die gevaren vermeden. Hoe dit zij, er dient met spoed omgezien te worden naar de juiste middelen ter afwen ding van zoo groote maatschappelijke won den als die nu eenmaal, naar ieders toegeven, in de arbeiderswereld openbaar werden. Intusschen heeft men terecht opgemerkt, dat er ook wel eens mag en moet gedacht worden aan een arbeiders wetge ving, zijnde een overeenkomst tusschen de beschaafde volken onderling omttent de voor den arbeid te stellen regelen. Immers heeft de arbeid, in verband met den handel, in onzen tijd meer en meer een internatio naal karakter gekregen. En ook de maat schappelijke wanverhouding en de wettelijke leemten zijn internationaal. In Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Oos tenrijk, Amerika, overal is broeiing in de maatschappelijke lucht en is slechts een klein gil. De voor weinige uren zoo gelukkige bruid had opgehouden te leven de ring, het zinnebeeld van de trouw harer Gorsky, was in haar hart geschoten. De zwarte ridder had een moord meer op zijn geweten. Als ware er niets bijzonders gebeurd, zette de hoofdman zich weer op den boomstam, stak een stuk vleesch aan zijn zwaard, roosterde dat even boven het vuur, en begon met smaak te eten, waarbij hij nu en dan een teug bran dewijn nam. Zijn maaltijd werd spoedig afgebroken. Weer werd paardengetrappel vernomen. Wer- dariep de schildwacht. Geen antwoord. Nog maals klonk het werda. Dat was zijn laatste woord. Een welgemikte kogel deed hein leven loos neerstorten. Op, makkers er naakt gevaar, schreeuwde nu de hoofdman. Onmiddellijk plaatsen de roo- vers zich nevens hem. Maar voor zij nog ter geregelde verdediging gereed waren stormde een groot aantal ruiters het rooverkamp bin nen. Hariep de zwarte ridder, daar zijn mij ne doodvijanden, ook de oude schurk is bij ben weest mij welkom, hond moed kamera den Tegelijk loste hij zijn karabijn, en deed twee knechten van Gideon in het zand bijten Maar ook eenige roovers stortten rochelend neder. Een verschrikkelijke strijd begoa. Men vocht met de grootste verbittering. Het mee- gedeelte geregeld van hetgeen de wet goed schiks regelen kon. Eén land alleen is op den duur niet bij machte een doeltreffende reeks wettelijke bepalingen in te voeren. Als de rijke fabri kanten, die thans maar al te gemakkelijk hun kapitalen tegen het streven der arbei ders en kleine handelaren in de schaal kun nen leggen, in één enkel land te forsch door de wet worden beteugeld, ol ook als de ar beiders te veel beperkt worden in hun rech ten en vrijheden, dan is uitwijking naar een ander land het schier onvermijdelijk gevolg en wordt alzoo de ellende niet weggenomen maar slechts verplaatst. Het ijverig voortzetten der nationale wet geving is dus hoogst weuschelijk en noodig. Doch al die landelijke regelingen moeten in sommige punten zoodanig samentreffen, dat zij de landverhuizing doelloos maken en de concurrentie der verschillende mogend heden op handelsgebied niet belemmeren. Volgens de N. Rotterd. Ct. van 6 Nov. jl. heeft de heer S. van Houten bij een openbare bespreking van de „Politieke vra gen van den dag", op 5 Nov. gehouden te Rotterdam, een paar voorbeelden aange haald, die zouden moeten bewijzen dat de „clericalen" de scheiding tusschen Kerk en Staat niet feitelijk willen toepassen. Die voorbeelden luiden aldus 1. „Het wezenlijk bezwaar der clericalen tegen de toelating der lijkverbranding ligt niet in oorzaken van smaak of hygiène, maar daarin dat men, zooals uit het verslag over hoofdstuk V der Staatsbegrooting is gebleken, „het zou betreuren indien dit heidensche gebruik, bij de invoering van het christendom bedwongen, thans weder werd opgenomen en van staatswege begun stigd." rendeel der ruiters steeg af, en liep met ge trokken slagzwaard op de moordenaars aan. De ruiters van Gideon hadden veel in bun voor deel. Niet alleen waren zij met groote macht, maar hadden onverwachts de bende van den zwarten lidder aangevallen de roovers even wel waren geharnast, en konden van hunne paarden geen gebruik makeu. Hun moed baatte dus weinig, daar hunne bewegingen werden belemmerd. Eindelijk stond nog een drietal pal bij den hoofdman. Gorsky riep hem toe Ellende ling waar is mijne bruid Zij is daar, waar gij spoedig zijn zult, gaf de onverlaat ten ant woord, en hiel zijn blinkend zwaard op om Gorsky den kop te klieven. Maar deze bemerk te de beweging, en weerde den slag met zulk een kracht af, dat bet zwaard den roover uit de handen vloog. Geef u over gij zijt ont wapend, zeide Gorsky. Wel ontwapend maar niet overwonnen, was het antwoord, opeens Gorsky met krachtige vuist aangrijpende. Een hevige worsteling volgde. Al worstelende waren beide strijders den rand der rivier ge naderd. Wij sterven samenschreeuwde de zwarte ridder mat akeligen grijns, sloot Gorsky nog sterker in zijn vuisten en tuimelde met hem van den steilen oever in de onstuimige rivier, wier golven zich spoedig boven hnnne hoofden sloten. Nog huilde de storm, nog viel de regeu bij 2. „Hetzelfde (zoo moetjMr.Van Houten gezegd hebben)" is het geval met de echt- scheidings-quaestie. Uit het rapport der com missie voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek (een zeer gemengde commissie waarin drie katholieken, doch geen radicalen zitting hebben) blijkt d it die uitnemende ju risten het noodzakelijk achten, de echtschei ding in een drietal gevallen te vergemakke lijken. Men kan echter overtuigd zijn, dat bij de behandeling van deze quaestie de door slag zal gegeven worden door het feit dat de katholieke kerk geen echtscheiding erkent, de orthodox-protestantsche slechts in zeer beperkte mate niet door de ov erweging of het een staatsbelang is." Uit deze voorbeelden ziet men duidelijk, dat de heer van Houten zulk een absolute scheiding van Kerk en Staat v erlangt, dat bij de behandeling van staatszaken door be lijders van den Christus, hun christelijke overtuiging buiten aanmerking blijft. Of wijl dit feitelijk een onmogelijke eisch is, wordt de door den heer v. H. beoogde scheiding van Kerk en Staat alleen verkregen wan neer geen enkel waar christen zich met de staatszaken bemoeit- De liberale heeren kunnen dan uitsluitend letten op het „staats belang", meer en meer uitsluitend hun over- tuigingen den volke opdringen en de Kerk daardoor hoe langerhoe meerdooddrukken. Hoe oordeelt ons publiek wel over zulk een scheiding van Kerk en Staat Gelukkig echter wordt zij door onze anti revolutionaire leidslieden beter begrepen. Zij willen volstrekt niet terug naar den tijd der Middeneeuwen, toen Rome alles onder zijn bedwang zocht te krijgen en ook niet terug naar het tijdperk toen de Calvinisten met hun Staatskerk een alleenheerschappij voor de Gereformeerden zochten op te rich ten; maar zij willen een staatsregeling, waar bij ènj de Roomschen èn de Calvinisten èn stroomen neder. De rechtvaardige zaak had ge zegepraald. De roovers waren öf gedood öf op de vlucht gejaagd. De bende van den zwar te ridder behoorde tot het verledene. Maar de zege was door Gideon duur gekocht. Bij het flikkeren van het vuur zag men sol daten en roovers met verwrongen gelaatstrek ken op en nevens elkander liggen: de een doodelijk gewond of stervende, de ander reeds zielloos. Een aantal helden, teruggekeerd uit zoo me- nigen strijd met lauweren omkranst, hadden hier hun leven moeten laten. De terugtocht was treurig. De dapperen voerden de lijken hunner makkers met zich. Gideon had het lijk van zijne dochter vóór zieh op zijn ros. Iedereen had medelijden met den grijsaard, die in één nacht alles verloren had, wat hem lief en dierbaar was. Zijn smart was grenzeloos. Van toen af kon zijue hand het zwaard niet meer voeren, noch zijn oog het juiste mikpunt vinden. Hij was voor de wereld verloren. Da gelijks weende hij bittere tranen, en toen twee jaren later de dood zijn vensters binnenklom, was die koning der verschrikking hem een welkome bode, die een einde maakte aan het lijden, dat hij de laatste jaren ondergaan had. i a*

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1