Oc verceniging' der Oeref. Merken. öe volkeren <ler Aarde. Gciiieiigdc Merfcliteii. Plaatselijke BSericUtcn. ten wel dat de antirevolutionairen toen hier en daar op de kaak zijn gesteld als verdruk kers der armen, omdat zij de beschermende rechten schenen voor te staan ten bate van den landbouwenden stand. Maarthans, in rustiger dagen, eischt het vraagstuk een grondiger overweging en zal het nut van al thans een begin met de bescherming van den graanhandel te maken, kwalijk kunnen ontkend worden. In oen drietal Bazuin-nctWAen gat Dr. Ba- viuck kort geleden zijn advies aan de kerkeraden omtrent de te volgen gedragslijn bij het behan delen der memorie van Toelichting op de Consept- akte van inéénsmelting van de Chr. Geref. en de Nederd. Gerei, kerken. Het komt in hoofdzaak hierop neer, dat Dr. B. zou aanraden den „Doleerenden" vrijheid te geven met hunne methode van reformatie door te werken overal, waar zij dat noodig en plicht matig achtenvoorts de quaestie van het al of niet samenbrengen van de Thëol. school en de Vrije Universiteit aan de mannen der wetenschap over te laten en ten slotte om het bestaande „reglement van 1869" (de kennisgeving aan de Kegeering) zoodanig te doen wijzigen, dat alleen de Dordtscbe kerkorde aan de Regeering wordt overgelegd als bevattende de bepalingen betref fende de inrichting en de regeering der Chr. Geref. kerken. De redacteur van de Bazuin echter, Ds. Gispen, ziet in dezen maatregel, wat het „Reglement" betreft, veel bezwaar. Als de kerkenorde van Dordt het karakter krijgt van een reglement, zegt hij, dan moet zij eerst gewijzigd en verbeterd worden, dan moet men het eerst nog eens worden over de aan te brengen wijzigingen en verbeteringen (de meeste bepalingen toch kunnen om de veranderde tijds omstandigheden niet letterlijk meer nageleefd worden) dan moet men nog beslissen wie die wijzigingen van kracht zullen verklaren (dewijl art. 86 van de kerkenorde zegt dat alleen een „Generale of Nationale Synode" ze veranderen kan), dan komt dus de vraag of de Ned. Geref. Kerken daar ook niet aan mede moeten werken, en dan eindelijk ais alles gewijzigd is in goeden vorm, komt nog de vraag of zulk een veelszins veranderd stuk wel den ouden naam van „de Dordtscbe kerkenorde" kan en mag dragen. Die naamsverandering van de kerkenorde achten wij op zichzelf geen bezwaar. Als de ver anderingen tot stand konden gebracht worden met medewerking der Nederd. Gereformeerden,' dan kon niemand er aanstoot aan nemen en kon zij de vereeniging niet schaden. Doch wij vreezen dat lang niet alle chr. geref. gemeenten in overleg met de Nederd. Gereformeerden de kerkenorde zuUen willen herzien en vaststellen. De keizer en keizerin van Duitschland zijn wederom op reis. Het hoofddoel is Athene, al waar zij het huwelijk van Wilhelm's zuster met den Griekschen kroonprins gaan bijwonen. De weg is evenwel genomen over Italië, om te Monza de koninklijke familie te ontmoeten. Dit heeft Zaterdag plaats gehad. De keizer en de keizerin werden aan het station opgewacht door de koning, de koningin en alle prinsen en prinsessen van het koninklijke huis, bene vens een aantal voorname personen. Overal werd gevlagd alle straten waren vol menschen en alle vensters versierd. De koning omhelsde den keizer en de keizerin herhaaldelijk. Crispi ging graaf Herbert von Bismarck te gemoet, die hem den groet van zijn vader, den rijks kanselier, overbracht. De keizer wisselde eenige woorden met den heer Crispi en de koning sprak op zijn beurt Bismarck aan. De terug reis van Athene zal over Konstantinopel plaats hebben. Bij het bezoek vau den Czaar aan Berlijn is een nieuwe samenkomst besproken, die op nader te bepalen datum, waarschijnlijk in het voorjaar, zal plaats hebben. Koningin Nathalie heeft het huis van een rijken koopman te Belgrado voor een jaar ge huurd. Ze schijnt voorloopig dus nog niet voor nemens te zijn om te vertrekken. Op den dag der afreize van Nathalie van Ser vië naar Bucharest, is nabij Jassy getracht den trein te doen ontsporen. De openbare meening beweert, dat de aanslag' slechts daardoor is verijdeld, doordien de trein 10 minuten vroeger is vertrokken dan was aangekondigd en de plaats, waar door onbekenden de rails waren versperd, door den trein reeds was gepasseerd, toen de rails nog vrij waren. Koning Bodewijk van Portugal, is op 51-ja- rigen leeftijd te Oascaes overleden. De kroon gaat nu over op 's Konings oudsten zoon, den hertog van Branganza, die nu als Koning Ka- rel den Portugeesehen troon zal bestijgen. De nieuwe vorst is 25 jaren oud en sedert twee jaren gehuwd met de dochter van dep graaf van Parijs. De werkstakingen in de F; ans :he steenkolen mijnen breiden zich meer en meer uit. Reeds 12000 man nemen er aan deel, terwijl voor uitbreiding der beweging alle vrees bestaat. Ook hebben er enkele malen bloedige botsingen tusschen werkstakers en soldaten plaats gehad. Ook in België en Engeland zijn werkstakingen aan de orde van den dag. b. Te Ludwigsburg is Zondag op den kroon prins, Wilhelm van Wurtemberg, toen bijnaar de kerk reed, een moordaanslag gepleegd. Een man, Klaiber genaamd, ofkomstig uit Ulem, loste een schot op het rijtuig, hetwelk echter miste. Naar het schijnt is de dader niet in het volle bezit zijner geestvermogens. Toen hij werd gevat, zeide hij, dat het hoog tijd was, dat Wurtemberg een Roomschen koning krijgt. Nader verneemt men, dat de man, die den aanslag op den kroonprins van „Wurtem berg" pleegde, niet in zijn geestvermogens ge krenkt is en den naam Klaiber verdicht heeft. Yoorts wordt gemeld, dat de dader niet bij zijn beweren blijft, dat hij een Roomschen koning voor het land wenscht, maar beweert lid te zijn van een Anarchinistenbond, die besloten heeft alle vorsten uit den weg te ruimen. Op hem was het lot gevallen prins Wilhelm te vermoorden. Dat alles zijn echter geruchten een officieel bericht is er niet. Bij de mijnontploffing te Longton, in Enge land, waarvan reeds melding werd gemaakt, zijn, volgens de laatste berichten, zestig mijnwerkers omgekomen. Er bestaat schier geen hoop, dat van de 75 mijnwerkers in de mijnen te Longton nog één zal worden gered. In een der schachten moe ten zich nog omstreeks 25 en in een andere minstens 13 of 12 lijken bevinden, en het dalen daarin is nog steeds zeer gevaarlijk. De meeste mijnvereenigingen en afgevaardig den uit mijndistricten in het parlement zenden telegrammen van deelneming, terwijl voorstel lingen ten voordeele van de nagelaten betrek kingen worden gehouden. - De politie te Antwerpen heeft deze week een jongen aangehouden, die in het bezit ge vonden werd van een groot aantal patronen. Op de vraag wat hij daarmee deed, verklaarde hij, die te verkoopen aan een persoon, woon achtig in een gang bij het St.-Andriesplein. De politie ging zoeken en vond in gezegd huisin- derdaad den man, die op zijn kamer rustig pa tronen zat open te kloppen In zijn bezit vond men een aantal kogels en gesmolten lood. Een zonderling natuurverschijnsel had dezer dagen te Biesmerée bij Dinant plaats. Bij zeer helder weer, terwijl geen wolkje te zien was, werd een groep meisjes, die op het veld werkten, eensklaps verrast door een geweldig onweer van donder en bliksem, zonder een druppel regen. De electrieke stroom wierp allen neer. Zij waren zoozeer getroffen, dat men vreest voor het leven van twee der meisjes. De anderen worden voortdurend door zenuwschokken aan gedaan. Te Flensburg is, naar men bericht, Don derdag een tienjarig meisje vermoord gevonden, op dezelfde wijze verminkt als de slachtoffers van »Jaek the Ripper,» den Londenschen vrou wenmoordenaar. Deze moord, van welks dader nog geen spoor te ondekken was, heeft, zooals men denken kan, veel opzien en-groote onsteltenis verwekt. - Een Fransch onderofficier had Moltke een Lebel-patroon te koop aangeboden hij is daar voor tot levenslange deportatie veroordeeld. Een van de olifanten van Sanger's paar denspel ontsnapte Maandagochtend te Londen en belandde in een winkel. Toen een politieagent er bij kwam, vond hij het dier druk zaken doende in beschuit en vruchtengelei. De kornak werd ge haald, die zijn bèestje weder naar stal bracht, dat blijkbaar met veel genoegen ontbeten had. Naar men uit Odessa bericht, zijn vele Armeniërs vandaar vertrokken naar den Caucasus, om zich te voegen bij hunne landgenooten, die voornemens moeten zijn zich gemeenschappelijk te verzetten tegen de roo vers en geweldenaars, die de Christenen in Armenië verdrukken. Etectrische tramwagens. Donderdagavond is te Londen tusschen Clap- ham en Blactriarsbridge de proef genomen met een nieuwen electrischen tramwagen. De proef moet uitstekend geslaagd zijn, o. a. ook wat het plotseling tot staan brengen van den wa gen aanging. De Daiy News verwacht, dat het niet lang zal duren, of in geheel Londen zul len de paardentrams door electrische trams ver vangen zijn. Te Antwerpen bevinden zich in de bei de gasthuizen van Stuivenberg en St. Elisabeth nog 15 gewonden van de ramp van 6 Sept. 13 mannen en 2 vrouwen, die allen herstel lende zijn. Het aantal der dooden en vermis ten bedraagt 110 personen, terwijl officieel als ter gelegenheid van de ramp gewond bekend staan 130 personen. Onder dezen zijn niet be grepen zij, die lichte kneuzingen hebben ge kregen, noch de gewonden, die niet in een der ziekenhuizen, maar onmiddellijk naar hunme wo ningen gebracht en daarin verpleegd zijn. Schrikkelijk ongeluk. Te Mans (Erankrijk) is in den ochtend vroeg een groote bazar afge brand de eigenaarBouyertwee winkel meisjes van 19 en 23 en een leerjongen van 14 jaar zijn in de vlammen omgekomen. Een half uur lang zag men hen aan de vensters om hulp roepen zonder dat het mogelijk was hen te bereiken. De Sbach van Perzië is in zijn land te ruggekeerd. Te 's Hertogenbosch werd verleden week een huwelijk onder bijzondere omstangdigdeden gesloten. Eerstens liep de ouderdom van het paar zeer uiteen. De bruidegom was 70 en de bruid 27 jaar. De tweede bijzondorheid was wel deze, dat de bruidegom uit de gevangenis naar het stadhuis werd geleid. Eu het derde niet alle dag voorkomende geval was dit, dat hij ten tweedenmalemet dezelfde vrouw trouwde. De „Prov. N. B. Ct." weet mede te deelen, dat het geval zich als volgt heeft toegedragen. Eenige jaren geleden vertrok J. S. als land bouwer naar Amerika met achterlating van zijne huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje, waar hij mede trouwde, zonder natuurlijk haar mede te deelen, dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was terruggekeerd, waar zijne eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid en werd bij tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans on dergaat. Middelerwijl is zijne eerste vrouw gestorven en thans trouwde hij hier volgens de wet, met zijne vorige vrouw uit Amerika. Beschaving. In onze eeuw van stoom en electriciteit, van vooruitgang en beschaving, waarin de „kunst" wordt vergood enz. enz., is het voor wie zich niet neerbnigt voor de „goden dezer eeuw" wel eens nutt'g te zien, hoe het zich bij voorkeur noemend „beschaafd publiek" zich ontspanning bezorgt. Op de tooneelstukken, die er op aangelegd schijnen een dragonder een schaamteblos op de kaken te jagen, en die eiken avond overvolle zalen trekken, wezen we reeds meermalen thans halen we een stukje aan uit de Familie bodedie eene uitvoering van een troep kunste makers in den Parksschouwburg beschrijft en er van zegt, dat zij „werken beurtelings op de lachspieren en andere spieren, hetzij men een door oefening verkregen vaardigheid bewondert of zich verwondert, dat alles zonder halsbreken afloopt. De Allison Troupe zij overtuigd, dat ze geen zier minder verbazing zal wekken als het aanvallige jongske, na driemaal zijn ril- lengwekkende buiteling te hebben gedaan zon der op de schonders van papa Allison met de voeten en rechtstandig neer te komen, een vierde poging waagt, waarbij hij op zijn ge zichtje terecht kwam, gelukkig nadat zijn val was gebrokenhet lieve kereltje mocht het toen opgeven en verdween met de hand aan het pijnlijk gelaat. Dus nog eens; eene gedeel telijk geslaagde levensgevaarlijke manoeuvre is voor een beschaafd publiek reeds meer dan genoeg! Iemand te radbraken voor straf, wel foeidat verbiedt de beschaving, de humaniteit. Maar voor zijn pleizier iemand den hals te zien breken, dat is negentiende-eeuwsEn daarvoor betaalt een beschaafd publiek een toegangsprijs. Dan maar liever een „barbaar Terwijl Maandagmiddag in de Schotsche Zendingskerk het rectoraat van de Vrije Uni versiteit zou worden overgedragen, bleef een der aanwezige toehoorders plotseling dood. Algemeene ontsteltenis wekte dit droeve voor- vdl. Een tweetal doctoren, die den ongelukki ge onderzochten, konden niet anders dan den dood constateeren. De gezagvoerder van het stoomschip Wer- ra» rapporteert den 4den Oct. op 47° NBr. en 16° WL. een ijsberg te zijn gepasseerd, onge veer 50 voet hoog en van 200 tot 250 voetlang. Een wisselvallige levensloop van een schipper .wordt door de Fr. Ct. medegedeeld. De man, die een leven zoo rijk aan ervaringen achter zich heeft, is 80 jaar oud, heeft de wereld doorgevaren en gereden en bezocht ver leden week nog met zijn vaartuig de gemeente Appelscha. Op 20-jarigen leeftijd deed hij een reis naar de Zwarte Zee, leed schipbreuk en ontkwam ter nauwernood met een Engelschen matroos aan den dood. Het tweetal toefde geruimen tijd onder de Turken, doch de Turksehe levenswij ze beviel hun niet, waarom ze den terugtocht naar huis aannamenzoo meenden ze althans. Zij trokken echter door Aziatisch Tur kije, Arabië en Egypte, totdat ze eindelijk be merkten, geheel op den verkeerden weg te zijn, terugkeerden, onderweg in een klooster werden opgenomen, de reis voortzetten, in han den vielen van Turksehe roovers, „gelukkig" ontvluchtten en de bende aan 't gerecht over leverden. Na jaren lang gezworven en ontbe ringen gedragen te hebben, werd hun vaderland weder bereikt. Ook in den echtelijken staat was de man niet gelukkig. Hij is driemaal gehuwd geweest, doch heeft geen kinderen. Hij heeft troits zijn hoogen ouderdom nog altijd lust in jhet varen dochalleen op onze binnen wateren. Daar buiten zou 'them thans wel wat te kras zijn. De brievenbesteller K. Palmer te Warffum, werd vier jaar geleden ontslagen, beschuldigd van diefstal op 't postkantoor. Het publiek koos voor den man partij, de rechtbank sprak het schuldig niet uit en vier jaar lang zocht de man, onder schande gebukt, een schamel stuk brood door met eetwaren te venten langs den weg. Dezer dagen echter is hem „eervol ont slag" verleend, daar gebleken is, dat de man onschuldig is. Maandagavond is de vergadering dei- Eerste Kamer geopend, die reeds eenigen tijd met belangstelling is tegemoet gezien, omdat de behandeling der schoolwet de voornaamste taak is, die thans zal worden afgehandeld. Het nieuw gekozen lid in Gelderland, de heer Jhr. F. X. J. van Nispen van Pannerden, werd beëedigd en nam zitting. Het aantal ingekomen adressen tegen de schoolwet was geklommen tot 146. Soinmelsdijk, 22 Oct. Tot onderwijzer met acte Fransch aan de Opeubare Lagere School is benoemd de heer J. A. van der Grijp te Monster. Het suppletoir kohier der Hoofdelijken Om slag, is voorloopig vastgesteld tot een bedrag van 37,905 en dat der Hondenbelasting tot een bedrag van ƒ11,25. Door den heer J. J. A. Kuijs te 's Graven- hage is eene aanvraag om concessie ingediend tot aanleg en exploitatie van een electrischen tramweg, loopende van Dirksland over Sommels- dijk en Middelharnis naar de buitenhaven van Middelharnis. Hij vraagt een subsidie van vijf tienduizend gulden. Stad aan 't Haringvliet, 17 Oct. Een vreeselijk ongelijk heeft heden avond alhier plaats gehad. Het zoontje van R. Rievit wilde met eenen wagen met suikerpeeën meerijden naar huis. Toen hij er op wilde klimmen, gleed hij uit, waardoor hij achterover viel, met het noodlot tige gevolg, dat het voorwiel hem over het lichaam ging. De knecht haalde onmiddellijk uit, terwijl de ongelukkige nog de tegenwoor digheid van geest had oin van onder de wagen te kruipen. Opstaande,, deed hij nog twee passen, doch zakte toen ineen. Dadelijk werd hij opgenomen en bij J. Groo- tenboer gebracht, in wiens armen de 15-jarige knaap dan ook weldra den geest gaf. De genees heer van „Den Bommel", die intusschen gehaald was, kon bij zijne komst niet anders dan den dood constateeren. Daarna werd hij in eenen wagen van den Heer C. Koert bij zijne rade- looze ouders alhier thuis gebracht. Ooltgensplaat. Bij gelegenheid van den dankstond voor den Oogst gehouden in de Ned. Geref. Kerk alhier werd de aanzienlijke som van ruim ƒ57,00 gecollecteerd. Oude Tonge, 23 Oct. Terwijl Vrijdag n.m.' de 75-jarige M. S. iets wilde gaan verrichten buiten zijne woning, had hij het ongeluk uit te glijden. Dadelijk toegeschoten hulp, moest tot de treurige ontdekking komen, dat de ongeluk kige zoodanig was terecht gekomen, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De Heer M. van Loon Cz. (vroeger werkzaam ten gemeentehuize alhier) mocht Vrijdag jl. het voor hem verblijdend bericht ontvangen, dat hij was aangesteld als ambtenaar bij 's Rijksbelas tingen. De gemeente Winterswijk is hem tot standplaats aangewezen, waarheen hij zich op 1 Nov. a.s. begeven moet. Even als op zoovele andere plaatsen is het hier in den laatsten tijd ook bijzonder druk op de kaai, met het lossen en laden van suiker bieten. De aanvoer overtreft echter verre den afvoer, daar het onstuimig weer der laatste dagen den afvoer met erg in de hand werkt, zoodat de bieten in aanzienlijke hoogten op de kaai liggen opgestapeld. Eén ding is zeker dat dit product ook hier ter plaatse aan velen werk verschaft. Dirkslaild. De heer F. O. Vervoorn orga nist in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft als zoo danig ontslag aangevraagd. Nieuw-Beierland, 22 Oct. Mochten we ons in een gunstig verloop verblijden van 't eerste geval van diphteritis, dat zich hier voordeed, in de laatste dagen zijn wederom twee gevallen geconstateerd. Eén der lijders is aan deze ziekte bezweken. Oud-Beierland, 23 Oct. Bij Zr. Ms. be sluit is benoemd tot griffier bij het kantonge recht alhier, de heer mr. D. van der Vliet. adv. en proc. te Middelburg, thans plaatsverv. griffier bij het kantongerecht aldaar. De vaststelling en opname van het tracé voor de spoorwegverbinding HellevoetsluisBrielle BeierlandRotterdam kwam gereed en werd, voorzoover dit de eilanden Voorne en Putten aan gaat, bereids in kaart gebracht. Met het ver vaardigen der door de gemeenten op deze eilan den gevraagde stukken, die op het ontwerp dier lijn betrekking hebben, wordt voortgegaan. Zuid-Beierland, 18 Oct. De inrichtingen op het eiland „de Tien Gemeten" tot het in schepen van buskruit en munitie door de oor logschepen van de directie Hellevoetsluis, zul len eene uitbreiding ondergaan, om meerdere schepen tegelijk te doen laden. Goudswaard, 22 Oct. Omstreeks half vijf brak er gisteren middag brand uit in eene met graan en hooi gevulde schuur van den land bouwer J. Maaskant, gelegen aan de Dorpstraat. Met eenige hulp mocht het aan de boerin ge lukken de kalveren en geiten uit den brand te redden, doch overigens bleef niets gespaard. Heiuenoord. De Chr. school alhier, is aan besteed om tegen 1 Mei opgeleverd te worden. Zij is op 200 kinderen berekend. 'S-Gravendeel. Naar men verneemt, zal in het laatst van de maand ds. v. der Linde, uit 's Hertogenbosch, voor het Lokaal-Comité der Unie alhier als spreker optreden. 19 Oct. In de heden gehouden gemeenteraads zitting werd besloten den post hoofdelijken om slag voor het volgend jaar met ƒ500 te ver minderen dit is met 10 percent. IJselmonde, 18 Oct. Gisteren werd in de liberale kiesvereeniging het reglement vastge steld en het bestuur gekozeu. Verder werd besloten adhaesie te betuigen door een rekest aan het voorstel Goeman Bor- gesius c. s. in zake belastingherziening. Door al de leden werd de handelwijze der 17 liberale leden der Tweede Kamer gelaakt, die vóór het ontwerp op het onderwijs gestemd hebben. Of die kiesvereeniging ook liberaal is 1

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2