fiuitenlandscli Overzicht. Gemengde Bericïitem. en naeer noodzakelijk geworden is dan die van den handel, voorkomen, dat de vruchten van den arbeid gestadig slechts een kleine groep van hen die er aan deelnemen, hooger brengen op den maat- schappelijken ladder, om de groote menigte, hen, die het zwaarst arbeiden, beneden te laten staan". Goed, willen dat de radicalen, of althans som mige hunner, de antirevolutionairen veel meer, en zij willen het op de rechte grondslagen, zoo als Gods Woord die in beginsel aanwijst. In elk geval is van radicale zijde erkend, dat onze partij zich het lot der arbeiders aantrekt, eö daarvoor kregen zij trouwens afdoend bewijs, dewijl haar eerste woordvoerder, Dr. Kuyper reeds in 1874 de Regeering en het Parlement wees op de wenschelijkheid om een stel wetten op den arbeid (d. w. z. op den handens.<cb&\A) te bezit ten, op dezelfde manier als Engeland dit reeds lang heeft en als ons land het heeft voor den Koophandel. Destijds was Dr. Kuyper als een roepende in de woestijn. Doch thans geven alle partijen toe, dat er toch wat in het belang der arbeiders dient gedaan te worden. Uit dit meer en meer opko mend besef ontstond ook de arbeidersenquête. Aan het gewoonterecht kan het regelen der verhouding tusschen arbeiders en arbeidgevers niet langer overgelaten. Daarvan maken de ster keren misbruik, omdat de natuurlijke liefde en het vertrouwen onder de menschen uitsleten. Tegenwoordig moeten wettelijke banden doen wat vroeger uit vrije zedelijke aandrift ge schiedde. Drie partijen willen thans meedoen aan het hervormen van het sociale leven. De liberalen willen slechts zeer weinig in het bestaande veranderen slechts enkele noodwet jes maken, zooals dat van van Houten tot be teugeling van den kinderarbeid, en overigens het volk wat afleiding geven door nutsleziugen en andere lezingen, en het naar de Spaarbank lokken. De socialisten willen het geheele gebouw des maatschappelijken levens omverhalen met fun damenten en al. Niets eerbiedigende van het geen God in Zijn Woord als onaantastbaar heeft gesteld. En tusschen deze twee partijen in, of liever tegenover beide deze partijen staan de antire volutionairen, die ook een doortastende of beter nog gezegd een diep doorwerkende hervorming bedoelen, maar altijd met behoud van de door God gelegde grondslagen. De wensch onzer partij is, dat de overheid zoo min mogelijk rechtstreeks regelend optreedt tusschen de arbeiders en hun bazen of heeren. Dit zou zij doen, als zij de vrije concurrentie bij den arbeid onmogelijk maakte, of bepaalde loonen voorschreef of het aantal werkuren voor alle arbeiders vaststelde, of een aantal vrije da gen voorschreef, of als zij zich te zelfstandig bemoeide met het afgeven van getuigschriften aan de arbeiders, als zij de sommen of gedeel ten van het loon bepaalde, die bij ziekte der daglooners of in hun laten ouderdom bij het ophouden van hun arbeid moesten uitgekeerd worden, enz. Neen, dit alles zou geheel zijn tegen den aard der Nederlanders, die bijzonder hun indi- vidueele vrijheid liefhebben. Neen, onze partij wil souvereiniteit in eigen kring, en alleen in zoover men het recht vertreedt en de zwakke ren met ondergang bedreigd worden, moet de Overheid de behulpzame hand bieden om een betere organisatie te verkrijgen. Zulks zou thans gevoegelijk kuunen geschieden 1. door uitbrei ding van de Kamers van Koophandel tot Ka mers van Koophandel, Nijverheid en Landbouw". 2. door instelling van Kamers van Arbeid voor alle steden van beteekenis. 3. door regeling van de voorwaarden voor het daarstellen van „raden van geschillen'" ter oplossing van quaestiën tus schen de beide genoemde Kamers, en zoo meer. Op die wijze zouden dan de inzichten in het wezenlijk belang zoowel van de arbeiders als van de werkgevers verhelderd worden, en zou allengs de stof rijpen voor een wetboek op den arbeid, dat dan, als het op deze manier, door toedoen van de betrokken standen verkregen werd, een gewild stuk zou zijn, niet met dwang, opgelegd, maar uit het leven geboren. Zulk een wetboek zoude de algemeene tevredenheid be vorderen en niet weinig bijdragen tot de rust in het maatschappelijk leven. De uitslag der verkiezingen moet Boulauger zeer tegengevallen zijn, naar men zegt. Boven dien zijn de op hein uitgebrachte stemmen ongeldig verklaard, zoodat niet hij, maar zijn tegeu-eandidnat Joffron als gekozen beschouwd wordt. Een krachtig protest heeft de generaal" daartegen doen hooren, terwijl ook de hem be vriende pers tegen dat besluit protesteert. De beslissing over zijn al of niet toelating zal even wel in de Kamer moeten vallen, zoodat reeds bij het onderzoek der geloofsbrieven een hevige strijd zal ontbranden. Om de gemoederen wat te kalmeeren zal de nieuwe Kamer eerst in November bijeen geroepen worden Koningin Nathalie is te Belgrado aangekomen, en door eene groote menigte levendig toegejuicht. Toen zij zich vervolgens naar de hoofdkerk begaf, werd die op last der regeering geslbten. Ook het paleis was voor haar ontoegankelijk, zoodat zij haar intrek bij een particulier moe st nemen. Een van de eerste bezoeken, die zij ontving was van den Russischen gezant. De Servische regeering treedt flink op, doch zal naar men vreest niet in staat zijn, botsingen te voorkomen, te meer nu de verkiezingen be gonnen zijn, en ook koning Milan weldra door zijn komst de gemoederen nog meer zal opwinden. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk kwam Maandag te Budapesth om de manoevres bij te wonen der Iionveds of Hongaarsche landweer. Eeu paar dagen tevoren was des nachts van de woning van den kommandant de Oostenrijksche vlag afgehaald en vond men die des ochtends gescheurd ën met modder bevuild terug. De keizer sprak bij zijne aankomst zijne ontevreden heid uit over deze schankelijke zaak, doch er gebeurde nog meer. Terwijl iiij sprak, brak een balk van de tribune, waarop hij stond, met luid gekraak in stukken. De planken, die over de balken lagen, hielden echter, zoodat de keizer geen letsel bekwam. Tegen de mannen, die de tribune opgericht hebben, wordt een onderzoek ingesteld. Beide gevallen hebben veel sensatie verwekt. Duitscliland. Dat de keizer van Duitschland zijn gevoelens niet onder stoelen of banken steekt, bewees hij dezer dagen opnieuw bij zijn verbljjf in Hannover. Te Göttingen namelijk had de keizer een on derhoud met de hoogleeraren der hoogeschool en later met de drie legerpredikanten van Han nover. Met allen sprak hij over dezelfde zaak in gelijken geest en verklaarde, kort gezegd, dat hij voor zijn volk den heilzaamsten invloed verwachtte van kerk en school. In de school wenschte hij vooral de nieuwe en de nieuwste geschiedenis onderwezen te zien, opdat de jeugd vroeg zou ingelicht worden omtrent de dwalingen der Fransche revolutie en de sociale omwente lingspogingen onzer dagen. En dat verklaart Duitschlands keizer in een tijd, waarin alle man, die aanspra ik maakt op verlichting en ontwik keling, den lof bezingt der Fransche revolutie. Wat zullen de liberalen medelijdend de schou ders ophalen om een vorst, die zoo achterlijk is. Te Parijs is een congres over Zondagsrust gehouden. Bij die gelegenheid zijn een tweetal merkwaardige brieven voorgelezen, één van Glad stone, en een van den President der Ameri- kaansehe Republiek. Beiden dringen daarin aan op het houden van den Zondag en zeggen daarom in hun leven de gezegendste vruchten genoten te hebben. Op een plaat in de Londenschejj Punch ziet men het ruiterbeeld van Boulanger, gelijk het bij Mevr. Tussaud in 't wassenbeeldenspel te Londen te zien is. Mevr. Tussaud leest den uit slag der verkiezingen. Haar timmerman staat naast haar en vraagt „Waar moeten wij hem nu stoppen, mevrouw?" De eiffeltoren die 7,000,000 fres. heeft ge kost, had op 24 Sept. reeds 5.045,146 fres. aan ontvangsten opgeleverd. Te Krotoschin, in Posen, is eene loods, bevattende vijf duizend patronen, in de lucht gevlogen, waarbij één militair gewond werd. De heer Gladstone, ofschoon thans bijna tachtig jaar oud, blijft nog steeds van tijd tot tijd ontspanning en lichaamsbeweging zoeken in het vellen van boomen. Donderdag 11. heeft hij nog in zijn park te Hawarden een vrij grooten eikeboom, die sporen van verval begon te ver- toonen, na eenen onafgebroken arbeid van drie uren doen vallen. In de kas van het werkstakers-comité te Londen moet nog een saldo aanwezig zijn- van 8,000 a 10,000 pond Sterling. Men is het er nog niet over eens, of dit bedrag zal die nen om andere werklieden, die in moeielijk- helen zijn, te ondersteunen, dat wel het kir verbetering van den toestand der dokarbeiders aan te wenden. Spoedig toch zal de eerste aan drang om werk voorbij zijn en zullen er min der arbeiders noodig wezen, torwijL tijdens de werkstaking bijna alles van eenige waarde door de „strikers" naar de bank van leening is ge bracht, en de winter voor de deur staat. Volgens bericht van 18 Sept., heeft de cholera zich in het noorden vau Mesopotamie de laatste 8 dagen niet uitgebreidmaar blijft zij hevig lieerschen ten Zuiden van Bag dad, aan de oevers van den Euphraat. Te Bagdad zelf is de ziekte aan het afnemen. Het hoogste punt heeft zij daar op 25 Aug. be reikt, toen 93 sterfgevallen voorkwamen, half Sept. slechts gemiddeld 2 per dag. Het aantal aan cholera overledenen was 18 Sept. reeds geklommen tot 5500. Te Cosenza ontving dezer dagen een com pagnie soldaten hunne bezoldiging in eene bo venzaal, toen plotseling de vloer bezweek en allen naar beneden stortten. Beneden echter wa ren de geweren met opgestoken bajonetten aan rotten gezet en niet minder dan 30 manschap pen werden, daarop vallende, doorstoken. Ver scheidene werden ernstig gekwetst. Op den „New-York Central Railroad" zijn twee treinen elkaar nabij Palatine-bridge achterop gereden. Drie slaapwagens werden vernield en in elkaar geschoven, vier personen gedood en 12 gewon.l, waarvan 2 doodelijk. Te Soiron, bij Verviers, heeft eene vrouw, die in dronkenschap uiet haar man twist kreeg, haar kindje van zestien maanden uit het venster eener bovenverdieping op straat geworpenals door een wonder is het wicht er met betrek kelijk onbeduidende kneuzingen afgekomen. De beminnelijke moeder is gevangen gezet. Bij een dezer dagen te Scarborough (En geland) gehouden voorstelling wieip een olifant zich onder een kreet van woede op een com missaris van politie en slingerde hem met zulk een kracht tegen den grond, dat men aan zijn behoud wanhoopt. De ongelukkige schijnt het slachtoffer geworden te zijn van een zonderlinge gelijkenis met een vroegere eigenaar van den olifant, tegen wien het dier, wegens een tuchti ging, een diepen wrok koesterde. In den loop der vorige week zijn er in het East end van Londen, verstrooid op de straat, weder verscheiden brieven gevonden, geschre ven of voorgewend geschreven te zijn door »Jack the Ripper". Daarin kwam dc mededee- ling voor, dat de schrijver voornemens is eerst daags opnieuw een slachtoffer onder zijn mes te doen vallen. Zelfs wordt de straat aangeduid, waar dit zal geschieden. DE WERKSTAKINGEN TE ROTTERDAM. Vrijdag is het in de Maasstad een rumoe rige dag geweest, die niet eindigde voor er hoewel in geringe mate bloed had gevloeid. De werkstakers trokken in groote troepen door de stad, en overal waar zij op de stoom- booten zagen arbeiden met eigen volk, deden zij pogingen om dien arbeid te doen eindigen. Aan bedreigingen was nu geen gebrekde niet-werkstakers vernamen o. a. dat zij kans liepeq „aan riemen te worden gesneden." Hiel en daar ging men van bedreigingen tot daden over, om de nog arbeidenden te noodzaken, „strike" te maken. Op een der Engelsche boo ten, de John Readhead, werd door een 40-tal werkstakers spektakel gemaakt. Zij dwongen de bemanning met het werk te eindigen, en hier en. daar werd zelf het touwwerk doorge sneden. Door dit optreden werd de Engelsche vlag geschonden, waarover reeds beklag bij den Britschen gezant te 's-Gravenhage gedaan is, zoodat de diplomatie hier ook wat te doen krijgt. Men begrijpt, dat de politie deze dingen niet rustig kon blijven aanzien, en zoo geschiedde het, dat talrijke botsingeu ontstonden, waarbij de sabel tegen de werkstakers gebruikt werd. Deze hadden zich meester gemaakt van een hoeveelheid telhouten, zoodat aan beide zijden slagen vielen. Een viertal gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Toen de zaken nu zóó stonden, liet de bur gemeester de schutterij bij klokgelui onder het geweer roepen, en zag men van alle zijden officieren en soldaten naar de Beurs snellen, welk gebouw door de mariniers werd afgezet. Een proclamatie van den Burgemeester, ver biedende samenscholingen van meer dan vijf personen, werd allerwegen aangeplakteen kan- nonneerboot kwam voor de stadgewapende sjoepen werden de rivier opgezouden, en overal werden maatregelen genomen om bet verstoren van de orde krachtig te keer te gaan. Toen de Beurs was afgeloopen, trokken de mariniers naar de kazerne terug, waar zij elk oogenblik voor uitrukken gereed worden ge houden. Een afdeeling mariniers uit Amsterdam zal de troepen versterken. Intusschen moeten de patroons een besluit hebben genomen, om loonsverhooging niet toe te staan. Verschillende booten laden en lossen elders, de directeur-generaal van de Harwich-booten heeft vast besloten de lossing der booten met eigen werkvolk, uit Engeland, voort te zetten. De stoomschepen der Ned. Amerik. Stoom vaartmaatschappij, op de thuisreis Boulogne aandoende, zullen aldaar order ontvangen, in welke haven ze hebben binnen te loopen, om hunne goederen te losseu. De geregelde booten van Liverpool, Glasgow en Leidt zijn tengevolg der werkstaking af gezegd de Gelderland een extra boot van de Rotterdamsche Lloyd, met bestemming naar Atjeh, zal niet op tijd kunnen vertrekken. Door belanghebbenden zijn maatregelen geno men om het stoomschip Wadlingtonthans bezig te Bilbao 2500 ton erts te laden, dat gewoonlijk te Rotterdam, wordt gelost, voor een andere haven te bestemmen. Nog andere schepen zijn voorts met hunne lading naar elders gezonden. Nader meldt men Zaterdag was het in de Maasstad een vrij kalme dag. Langs de aanlegplaatsen der booten kon men, trots de proclamatie die samenscholingen van meer dan vijf personen verbiedt, de werkstakers bij hoopen zien staan, de handen in den zak en de meesten met een pijp in den mond. Kalme berusting was op hun gelaat te lezen. Kalmte heerschte ook op de rivier, waar hiel en daar op een boot werd gearbeid met de weinige krachten, die beschikbaar waren. Sterke af deelingen schutterij, door een zestal politieagenten onder aanvoering van een inspec teur voorafgegaan, liepen patrouille, waardoor de circulatie vrij bleef, vooral op de hoogte van het Rijksentrepót, waarbinnen een afdee ling schutters had postgevat. Een schutter ontmoetten we in kennelijken staat, die te midden van een troep werkstakers grappen stond te verkoopen. Deze wapenbroe der gaf aanleiding tot eene onschuldige „.volks verzameling," die echter op last van een in specteur van politie door agenten werd uitge jaagd. Met de blanke sabel stormden de agenten op de menschen in, en wekten daardoor heel wat verbittering. Ons dunkt, dat zulke heetgebakerde inspecteurs bij werkstakingen maar binnen de muren moesten blijven. Zulk onnoodig geweld lokt verzot uit en doet de verbittering stijgen. De schutters maken zich, zoover wij waar nemen, aan zulk eenè overdreven plichtsbetrach ting niet schuldig. Over de eischen der werkstakers luidt het oordeel natuurlijk verschillend. De lieden" zelf beweren volkomen billijk met den strijd te zijn begonnen, daar loonsverhooging zeer dringend noodig en niet meer dan billijk is. Daartegenover wordt die billijkheid zeer stel lig betwist door anderen, bv. door beambten der Stoombootmaatschappijen. Zij beweren dat de mannen, die, nu het werk staken, door vier dagen en één nacht per week te werken, het tot ƒ20 kunnen brengen. De eisch om voor een klein gedeelte van een' nacht arbeid een' halven nacht betaald te krijgen, noemen zij onzinnig. De meeste booten toch vertrekken des avonds 10 uur. Om nu den werktijd van des avonds 710 uur voor een' halven nacht te betalen, zal, naar men ons verzekerde, den patroons nimmer in de gedachten komen. De werkstakers zeggen vast besloten te zijn, niet toe te geven, en van de patroons wordt hetzelfde verzekerd. De algemeene opvatting van de zaak in de Maasstad is, dat er wel spoedig een einde aan komen zal. Aan de Harwichbooten werd met vaste ploegen gewerkt: de politie en de schutterij zorgden, dat het werk niet gestoord kon worden, waar toe trouwens geene enkele poging is gedaan. De schade, die Rotterdam lijdt, is groot, reeds verscheiden booten leggen elders aan. Zaterdag liep te Rotterdam het gerucht, dat de uit Lon- densche werkstaking bekende Tillet over zou komen, om de arbeiders hier tot volhouden aan te zetten. Ook wordt beweerd, dat het Londensche werkstakerscomité eene vergadering heeft gehouden over de vraag of het te Rot terdam handelend zou optreden. De Maasbode weet mee te deelen, dat Burns, de bekende leider der jongste Londensche werk staking, 3000 heeft gezonden ter ondersteuning der werkstakers. Aan de Indépbeige wordt uit Londen bericht, dat het comité voor de Londensche werkstaking zijn „mannen" naar Harwich heeft gezonden, om alle Engelsche sjouwerlui te beletten naar Rotterdam te gaan. Eveneens verhindert het comité de Londensche werkluihet is zijn voornemen, om met alle mogelijke middelen een triomf voor de Rot terdamsche werkstakers te bevechten. Vrijdag avond zou het comité, wiens kans nogal voor zien is, beraadslagen, wat voor Rotterdam kon afgezonderd worden tevens wie naar deze stad zou vertrekken, om de werkleden tot volharding, aan te sporen. Als we reeds melden, is Tillett, de socialist, daarvoor aangeiwezen. 't Was gisteren rustig in de Maasstad. Heden morgen liet het zich inderdaad aanzien, dat het vaste werkvolk den arbeid zou hervatten maar bij de eerste pogingen hiertoe dreigde een deel der werkstakers met de woorden„Ga je gang maar, we zullen je noteeren." Vreesaanjaging belette nu het aanvangen van het werk, daar de een om den ander niet durfde beginnen. De Harwiehboot en nog enkele andere aan de Boompjes lossen echter onder toezicht van schutterij en politie met eigen volk. Volgens opgave van De Scheepvaart liggen in de wateren van Rotteream thans 28 Engel sche, 12 Nederlandsche, 6 Duitsche, 3 Deensche, 2 Spaansche, 1 Russische, en 1 Grieksche boot, totaal 43 stoomschepen. Verder 17 Engelsche, 10 Noordsche, 7 Nederlandsche, 7 Deensche en 2 Duitsche, totaal 43 «cffschepen. Op de rivier zijn thans twee oorlogschepen, drie kanonneerbooten en twee gewapende sloe pen, om bij geweldpleging onmiddelrjk krachtig te kunnen optreden. Bij aankomst van den zandtrein hedenmorgen te Utrecht, N. R. S., werd het werkvolk door de Maatschappij naar Rotterdam gezonden tot het lossen van ijzerets. De gasfabriek heeft het salaris harer sto kers en opruimers met f 2 verhoogd, uit vrees dat deze zich anders ook bij de werkstakenden zouden aansluiten. De stokers hebben thans 16 en de opruimers f 14. In de nabijheid van de petroleumpakhuizen onder Charlois, die privaatrechtelijk eigendom zijn van de gemeente Rotterdam bevindt zich eeu localiteit, waarin het Rijk dynamiet en an dere ontplofbare stoffen bergt. Kort geleden zou daar zelfs nog een groote hoeveelheid dynamiet zijn aangevoerd. Naar men verneemt heeft thans het D. B. van Rotterdam bij de regeering aan gedrongen op verplaatsing van dit gevaarlijk magazijn. Een paar personen vonden dezer dagen te Haarlem op straat een bankbiljet van 40, met welk geld zij zoow.el daar ter stede als te Amsterdam goeden sier hebben gemaakt. Dit is echter bekend geworden en thans is tegen hen proces-verbaal opgemaakt wegens verduiste ring, dewijl gebleken was, dat het geldswaardige papier door een slagersknecht was verloren. Te Sneek is Zaterdag op de Vischmarkt door een bagagewagen van de stoomtram een kind overeden. De lljarige jongen was op de treeplank van den personenwagen geklommen en viel daar af. Een tweejarig kindje te Eemnes liet -een appel in eene tobbe met zeepwater vallen, waarin zich vergiftige stoffen bevonden. Het kind at van dien appel zonder hem eerst af te vegen, en is eenigen tijd daarna ten gevolge van die vergiftiging gestorven. Nog een werkstaking. Dinsdagmorgen is een gedeeltelijke werksta king uitgebroken onder het werkvolk, bezig aan den spoorweg KromvoortDen Bosch. Een 40-tal arbeiders heeft het werk gestaakt, meer loon en minder werkuren eischende, waar aan de werkgever niet wilden tegemoet komen.

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2