Plaatselijke Berichten, s- collecte deed, kan met eene naglft het verzuim herstellen van zijn instemming met 't boven staande doen blijken; en tegen het gevaar dat van het socialisme dreigt, een slagboom helpen opwerpen l$uitenlan<i5cli Overzicht. Woeling, gisting, en nog eens woeling en gis ting kunnen we gerust ditmaal boven onze bui- teiiLndseha politiek pLatse n Terwijl het vermelde manifest des graven van Parijs door de monarchalen wonderhoog wordt geprezen, schijnt de republikeinsche pers zich te vermaken in den slag. dien de graaf door een stuk als dit aan zijn eigen zaak toebrengt, en en wel door de bondgenooten die hij wenscht 'Men acht die eenvoudig beneden zijn waardig heid, en gelooft dat èn 't beroep op hen èn de „elericale'' monarchie, waarvan hij spreekt, zijn zaak zullen bederven Ongelukkig zijn ook deze bondgenooten niet tevreden, althans niet alle. De Boulangisten val len den pretendent heftig aan, wijl hrj hun lei ders niet eens noemt. Meu begrijpt echter en 't manifest wijst dit duidelijk aan dat dit ondersteuning niet uitsluit Uit de berichten omtrent Boulanger zelf is 't moeilijk wijs te worden. De republikeinsche bladen beschouwen de reis van Boulanger naar de Middelaudsche Zee als een poging, om den ongunstigen invloed van de langdurige afwezig heid bij de kiezers eenigermate te verminderen door den schijn aan te nemen als ware de ge neraal op reis naar Parijs. Eenige Boulangistische bladen melden, dat de generaal onverwachts te Parijs zal verschijnen, niettegenstaande het jacht la Bretagne bewaakt zal worden en de regeering nu de zuidelijke kustwacht reeds uitbreidde om bij een landing de generaal onmiddellijk te kun nen vatten, 't Een is al even onzeker als 't ander. Turkeije. Men meldt uit Konstantinopel, dat de Porte voortgaat, de Engelsche bladen te verbieden die de Armenische en Kretenzische toestanden be handelen. Vijf-en-twintig personen, uit Armenie gekomen om tegen Kurdisohe roovers te getui gen, moeten zijn gekerkerd. Te Athene loopt reeds het gerucht, dat er een proclamatie op hauden is, verklareude dat Kreta ingelijfd is bij Griekenland. De Griekscke regeering weigert dit gerucht tegen te spreken. Een Kretenzisoh comité van bijstand is te Antliene gevormd. De Porte heeft te Sofia doen weten, dat wijl Bulgarije een deel van Turkije uitmaakt elke aanval op Bul garije tegen Turkije zou zijn gericht en Bulga rije dus niets beeft te vreezen. Bovendien ont breekt bet Servië aan de macht tot een aanval. Engeland. Achthonderd werkstakers overvielen Maandag de bewakers der ingangen van het Albertdok. Na binnen te zijn gedrongen, dwongen zij de aldaar werkzame lieden het werk te staken, doch richtten overigens geen schade aan. We gens dit voorval en de dreigende taal, die Burns tegen de dokbestuurders moet gebezigd hebben, is door de laatstgenoemden bijzondere hijstand van de politie ingeroepen, en tevens de minis ter van binnenlandsche zaken gewaarschuwd. Burns echter loochent dat hij dreigende taal zou hebben gebezigd. Zijn persoonlijke aanvallen op Norwood, den president van 't dokbestuur, wor den niettemin heviger. Hij noemde Norwood een leugenaar en lafaard. Daarom besloten de dokbesturen zich met Burns en Tillett niet ver der in te laten. Ongeveer drie duizend kleedermakersknechts, die mede 't werk gestaakt hebben, zijn in op tocht door de stad getrokken. Deze werkstaking der kleermakers heeft zich thans reeds tot 20,000 personen uitgebreid. De werkstakers klampen bij den mond van de Theems en de Medway alle daar liggende schepen aan, om de bemanningen tot werksta king over te halen. Daartoe varen zij heen en weder in schuiten. Zij zijn in hun pogen her haaldelijk geslaagd. De eerst vertrekkende boot der Castle Line zal nu te Vlissingen kolen in nemen, en de aangekomen boot van deze lijn lost te Southamton. Ondanks het beweren der werkstakers, dat zij overvloed van geld hebben, wordt in Oost-Londen, de ellende onder het volk dagelijks tastbaar grooter. Het getal bedelaars, vooral vrouwen, in den omtrek der dokken, groeit onrustbarend aan. De soepkeukeus en an dere inrichtingen voor kostelooze spijsuitdeeling worden tot laat in den nacht door uitgehongerde scharen belegerd. Het Leger des Heils heeftin vier dagen 17,620 porties eten van een stuiver en 14,550 van een halve stuiver voor half geld aan de werkstakers uitgereikt. Eén fabrikant, die op de hand der werklieden is (de heer Henry Fafone), gaf aan elk werkstaker twee shilling om Zondag geen gebrek in huis te hebben. Toch prediken de werkstakers een uiterst verzet. Het werkstakingscomité heeft zijn uitdeelin- gen hervat, daar er Zaterdag ƒ24,OuO inkwam, waaronder ruim 7000 uit Australië, terwijl de vergadering in het Hyde Park Zondag, bijna 5000 opbracht. De aanvoerders verklaarden in bet Hyde Park, dat zij met de dokbestuur ders niet verder zouden beraadslagen. Burns zegt, dat bij verwacht gevat te worden, ofschoon hij weigert mee te deelen waarom. Thans zijn ook werkstakingen in verschillende deelen des lands begonnen als gevolg der Lon- densche. Een einde aan deze treurige en hoogst ernstige beweging, ziet nog niemand. Gemengde Berichten. EEN NACHTHUIS TE LONDEN. Het etablissement lag op een dompige bin nenplaats en een opschrift met krijt op buiten blinden maakte bekend, dat er „goede bedden voor 2. en 3 pence" te krijgen waren. Voor de deur een dozijn vrouwen en kinderen een fijnen motregen bij elkaar gekropen. Klanten, die dien avond geen geld hadden, maar wachtten of een goede vriend of kennis het zou willen voorschieten. De eigenares Mrs. Mac-Robson, een 40-jarige slordige, onvriendelijke vrouw, die naar den drank rook, leidde den bezoeker binnen. Hij maakte zich dadelpk goede maatjes" door voor de arme vrouwen, die buiten wachtten te betalen, en door de hotelhoudster te trakteeren. Daarna werd de bezoeker in het logeervertrek toegelaten, een groot hol, door een rookende petroleumlamp nog niet half verlicht. Bij het vuur een gebrekkige oude vrouw, die op een laag bankje een onherkenbare ragout zat op te warmen. Een benauwende stank sloeg bij het binnen komen op het hartFrance kon niet uitmaken of die uit de sissende pan of uit de kleederen van het schepsel opsteeg. Van tijd tot tijd keerde ze het bradende zoodje om, of stak er haar vinger even in, die ze dan aflekte. Tegenover den schoorsteen een groot ijzeren ledikant. Door de eenige matras, die overal kapot was, staken allerlei lorren, waarmee het rustbed gevuld was. Gescheurde dekking hing over de kanten. In het ledikant lag een schepseltje van een jaar of acht, dat met gretige blikken naai de pan van de oude staarde. Voor het ledikant lag een zeer jonge vrouw geknield ze had geen hemd aan, niets dan een rok en waschte in een kuip twee kleine kinderen. Vuil en gescheurd mannen- en vrouwengoed hing overal aan spijkers in het rond, en boven den schoorsteen prijkte midden tusschen een stuk spiegelglas en gebroken kopjes en schotel tjes, een portret van Koningin Victoria. Terwijl de bezoeker rondkeek, voelde hij zich door het kind in het ledikant op den schouder tikken. Hij geraakte met het meisje aan het praten en ze verleide hem, dat zij niet zonder krukken kon gaan, omdat haar vader haar, toen zij nog jong was, in dronkenschap een been had stukgeslagen. De oude vrouw was haar groot moeder, de jonge haar oudere zuster (ongehuwd natuurlijk.) Het kwam France voor, dat de be nauwde stank uit de nabijheid van het bed kwam en hij trad eenige schreden terug. „Het is vader die zoo leelijk riekt," zei het kind. „Je vader „Ja hij is dood, daar onder het bed." »Hoe, onder het bed Ja, in die kist, hij staat er al 5 dagen, maar ik denk wel, dat hij morgen begraven zal worden." France maakte, dat hij uit het vertrek kwam, en liet zich door de huisvrouw naar boven ge leiden. Daar betrad hij een vertrek met twee rijen matrassen, langs de wanden in de lengte neergelegd in bet midden een nauwe doorgang, vol mans- en vrouwenkleederen. Er sliepen daar een twintigtal personen van beide geslachten en allerlei leeftijd. Uit de gaten in de vuile dekens en lakens staken voeten of armen. „Dat zijn de slaapplaatsen van 3 pence," zei Mrs. Iiobson, „ze kruipen dicht bij elkander voor de warmte. Er gaat hier heel wat om, maar het is ook geen respectability* wat hier logeert. »En de slaapplaatsen voor 2 pence »In de achterkamer. 'Ze zijn gelijk aan deze, alleen zijn er geen matrassen* (1!) Wat de bezoeker nog ai meer zag, gaan we voorbij, het laat zich niet beschrijven. En in zulk een omgeving moet soms zelfs de fatsoen lijke ambachtsman zijn nachtrust zoeken. De ellende slaat er dan ook links en rechts om zich heenze verbrijzelt het physisch gestel ze vermoordt de moraliteit. Er zijn thans op alle verdiepingen van den Eiffeltoren brievenbussen geplaatst. Dage lijks worden 6000 briefkaarten van daar verzon den. Thans zal ook op het derde plat een tele- graafbureel worden gemaakt. In den omtrek van Brngge is een treurige moord gepleegd. De twee gebroeders C. zijn 's avonds, uit de herberg komende, aangevallen door de twee gebroeders H., wier familie sinds ge- ruimen tijd met de hunne in felle vijandschap leefde. Laatstgenoemden, met lange messen ge wapend, staken de jongelieden na eene hevige worsteling dood en koelden hunne wraak nog aan de lichamen der verslagenen. De moordenaars werden den volgenden mor gen gevat. Eene vrij hevige aardbeving is op ver scheidene plaatsen in Griekenland gevoeld. Er werd wel belangrijke schade, maar geen verlies aan menschenlevens daardoor veroorzaakt. Een woedende leeuw. Een ongeluk maakte dezer dagen te Versailles plotseling een einde aan de voorstelling, die de dierentemmer Edmond Perzon in zijn spel gaf. De jonge dieren temmer, nog niet genezen van de wonde, hem door een der leeuwen toegebracht, droeg den linkerarm in een doek. Diezelfde leeuw had Zondag jl. reeds verscheidene malen zijn kunsten moeten toonen en daarover zeker gebelgd, beet bij den temmer plotseling de rechterhand af de voorstelling werd natuurlijk oogenblikkelijk gestaakt. De „Standard" verneemt uit Shaughai, dat geweldige typhoons enorme vet vvoestiugen aan richtten in Japan eu Noordelijk China, waarbij reeds vele menschenlevens verloren zijn gegaan, en talrijke schipbreuken hebben plaats gehad. Bij eene geduchte overstrooming nabij Oska zijn 10,000 menschen omgekomen en 20,000 zijn er zonder dak. De ellende onder de bevol king is groot. Er heerscht groote ongerustheid aangaande Londen's grootste gasfabriek, dat 3/4 der Lon- densche bevolking van gas voorziet. De directie der fabriek heeft herhaaldelijk vergaderingen ge houden om den hachelijken staat van zaken te overwegen. Het blijkt dat verschillende fabrieken dezer maatschappij, welke dagelijks vijfduizend tonnen kolen verstoken, slechts eenen kolenvoor- raad voor 5 dagen hebben, zoodat eene alge- meene duisternis in de volgende week zou moe ten intreden, tenzij de kolenvoorraad vermeerdere. Twintigduizend tonnen kolen liggen voor de gas maatschappij ongelost op de Theems. Hare leve ranciers in 't Noorden hebben besloten de verdere toezendingen vooreerst te staken. Een ander gevaar bedreigt Londen, door dien het personeel grootendeels het werk gestaakt heeft dat de rioleering bedient, vooral bij de einden der buizen, waar de uitstortende riool- vochten moeten gedesinfecteerd worden. Een Zweed, Akij, is van Chareuton naar Meudon gezwommen, een afstand van 16 kilo meter, dien hij in 9 uren aflegde. Geheel ge kleed begaf hij zich te water en ontdeed zich toen eerst van zijne kleederen. Een stoomschip en een roeiboot vergezelden hem en voorzagen hem nu en dan van een hartversterking en van sigaren, die de zwemmer bljjkbaar met gemak rookte. Te Avignon is een meisje van twaalf jaar op straat gevallen met een flesch in de hand. Deze brak, een der stukken drong haar in het hart en enkele oogenblikben later blies zij den adem uit. In den laatsten tijd komen te Amsterdam weder herhaaldelijk gevallen van zakkenrollerij voor, vooral op marktdagen. Zoo heeft zich ie mand bij de politie beklaagd, dat hem op het Amstelveld zijn zilveren horloge met gouden ketting ontrold is terwijl een ander op dit plein en waarschijnlijk op dezelfde wijze, zijn horloge kwijt is geraakt. Een inwoner van Buiksloot heeft aangegeven, dat men hem op de Noordermarkt zijn portemounaie met f 7,50 heeft ontrol£ar De onvoorzichtige gewoonte van en landbouwers om hunne dorsch- en snijmaclen bij niet gebruik niet vast te zetten, voor de huishoudingen waar kleine kiuderenM veroorzaakte te Diepenveen een ongeluk. zesjarig dochtertje van een landbouwer a' kwam al spelende met de hand tussclie rondsels van de dorsckmachine, die toev in beweging raakte, en drie vingers va rechterband der kleine werden geheel co vleescht en verpletterd. of te Sommelsdijk, 3 Sept. Bij het onweder, heden morgen alhier woedde, werd een b<u aan den Lorrendijk aan tweeën gespleten, t Middelharnis. Door de commissie van provinciaal weeshuis alhier, is tot kooldoncr wijzer aan de weeshuisschool benoemd de h P. Oranje vau Rotterdam. Met hem stonc op het drietal de heeren L. Moerman van 's Hage en de heer Th. van Straalen van Amsterdam. Stad a/h Haringvliet. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. alhier, werd gepasseerde week beroepen Ds. Hulscher van Reeuwijk. Vergadering van den raad der gemeente te Den Bommel, op Dinsdag 3 Sept. 1889, des avonds ten 6 ure. Tegenwoordig de H.Il. P. van Weel, voorzitter, Jan Mijs, Joh. Mijs Dz., M. van Prooijen, P. Lokker en J. Kieviet Pz. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige na voorlezing goedgekeurd. Is aan de orde. L. Installatie raadsleden De op 16 Juli 11. gekozen heeren Jan Mijs en Jobs. Mijs Dz. leggen in handen van den voorzitter de eeden, voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet eu art. 39 der gemeentewet af. De voorzitter wenscht de heeren geluk, beveelt hen de behartiging der gemeente ten zeerste aan, en verklaart zich ten allen tijde, bereid het nieuwe lid den heer Joh. Mijs met raad en daad bij te staan. 2. Benoeming 2 wethouders, tengevolge van het als raadslid afireden van den heer Jan Mijs en van het vertrek van het afgetreden lid den heer D. Kievit. Bij de hiervoor gehouden stemmingen blijkt, dat 5 stemmen zijn uitgebracht op den heer Jan Mijs en 1 in blanco, daarna 6 stemmen op den heer M. Koert. De eerstbenoemde ter ver gadering aanwezig, laat zich die beuoeming wel gevallen. 3. Benoeming Ambtenaar v. d. Burgerl. Stand Na stemming blijkt, dat 5 stemmen zijn uit gebracht op den heer Jan Mijs en 1 op den heer M. van Prooijen. Met volstrekte meerder heid is alzoo gekozen de heer Jan Mijs, die ver klaart de benoeming aan te nemen. 4. Brengt de voorzitter ter tafel een voorstel van Burgemeester en Wethouders om per request zich tot Z.M. den Koning te wenden, met verzoek dat de gemeente eene subsidie vau j 1000 za, worden geschonken. Met algemeene stemmen wordt daartoe aan B. en W. machtiging verleend. 5. Stelt de voorzitter voor uit het goed slot der rekening, dienst 1888, f 70 op straten en pleinen, 330 op onderhoud gemeentegebouwen, dienst 1889, over te schrijven. Geen der heeren hiertegen bezwaar hebbende, wordt het voorstel aangenomen. 6. Indiening gemeentebegrooting 1890. De door B. en W. opgemaakte gemeentebe grooting, dienst 1890, wordt bij den raad inge diend en stelt de voorzitter voor, dezelve ter fine van onderzoek te stellen in handen eeuer commissie. Alle heeren zich hiermede kunnende vereenigen, worden tot leden dier commissie be noemd, de heeren M. Koert, M. van Prooijen en Joh. Mijs Dz. 7. Wordt de rekening van het algemeen arm bestuur, dienst 1888 ingediend. Op voorstel des voorzitters wordt deze wederom in hauden ge steld eener oommissie van onderzoek en tot leden dier commissie eveneens de heeren M. van Prooijen, M. Koert en Joh. Mijs Dz. benoemd. 8. Deelt de voorzitter mede, dat tengevolge der tien jaarlijksche volkstelling, die op 't eind dezes jaars moet plaats hebben, de nummering der huizen noodig herziening vereisoht waarom hij den raad verzoekt machtiging te willen ver- leenen aan B. en W., daartoe over te gaan. Gevraagde machtiging wordt verleend. 9. De voorzitter wijst de heeren op het ellendig licht, dat de lamp geeft, die in bruikleen wordt genomen, wijl ter raadzaal geen lamp aanwezig is en vraagt den raad machtiging tot het aan- koopen eener voldoende lamp, welke machtiging volgaarne wordt gegeven. Hierna niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Ooltgensplaat. Als brievenbesteller voor deze gemeente, in de plaats vau L. Neels, welke tegen 1 Oct. ontslag heeft aangevraagd, is als zoodanig benoemd C. Paasse. Dirksland. Voor zoover bekend is, zullen van hier binnen kort niet minder dan 63 per sonen, groot en klein, naar de Argentinië (Z. Amerika) vertrekken. Vergadering van den gemeenteraad van Melissant van 3 September 1889. Voorzitter de heer J. Zaaijer Pz. Tegenwoordig de heeren L. Driendijk Wz., H. Koonjan, K. Kwak, J. v. Es Lz., M. Buijs en L. van Beek Jr. Na opening der vergadering worden door de herbenoemde raadsleden, de heeren L. Drien dijk Wz., H. Koomau en J. van Es Lz. i» ucuj.' up «joeaeïeeae en üverflakkee. Gewijzigde Zomerdienst, aanvangende 1 Sept. Van Stellendam naar Middelharnis en Hellevoetsl. vm. 6,00 nm. 1,15 uur. Middelharnis naar Hellevoetsluis 7,15, 10,— 2,15 Hellevoetsluis naar Middelharnis en Stellendam vm. 9,15, 10,4c nm. 3.80 uur Middelharnis naar Stellendam 11,15, 4, EXTRA REIS MET POST en PASSAGIERS, Van Hellevoetsluis naar Middelharnis voorm. 9,uur. Middelharnis naar Hellevoetsluis 9,45 nMMk De Veerstoomboot vaart in aansluiting met de stoom- a&BË? booten van Hellevoetsluis ten 8,30, 11 en 8,30 u, en van Rotterdam ten 8,30 en 1,30 uur. WACHTKAMERS ZIJN: te Hellevoetsluis hij PALING, te Middelharnis hij den SASMEESTER. te Stellendam het Wachthuis der STOOMBOOT. Van Middelharnis op Rotterdam, (Raderboot.) Van Middelharnis op Rotterdam. Vaa MIDDELHARNIS Maandag en Dinsdag voor». 5.aar. Woensdag en Donderdag 6,aai. Vrijdag en Zaterdag 6,30 Van ROTTERDAM Maandag en Dinsdag nam. 2,aar. GEEN DIENST DES ZONDAGS ea 26 Sept. ^vgani nyiü.yy Nihil. Wordt besloten dezelve gedurende 14 dagen ter secretarie der gemeente ter lezing neer te leggen om in eene volgende vergadering vast te stellen. 5. Wordt ter goedkeuring aangeboden de be grooting van ontvangsten en uitgaven van het Algemeen Armbestuur voor 1890. Na onderzoek wordt besloten die begrooting goed te keuren, in ontvangst op 2478,16 in uitgaaf op 2478,16 goed slot Nihil. 6. Wordt op voorstel van den Voorzitter na mens Burgemeester en Wethouders gedaan in beginsel besloten om te beginnen met bet dienst jaar 1890/91, de gekeven wordende gemeente opeenten op de personeele belasting te vermin deren van 60 tot 40 opcenten, waardoor jaar lijks een bedrag van pltn. 350, minder zal worden ontvangen en te beginnen met 1890 den hoofdelijken omslag met gemeld bedrag te ver- hoogen. Zullende de desbetreffende besluiten in eene volgende vergadering worden vastgesteld. Ein delijk wordt op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen besloten aan den gemeente veldwachter O. Struik over 1889 eene gratifi catie toe te kennen van 50. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Zuidland. Eenigen tijd geleden verzonden enkele ouders, welker kiuderen op de Christelijke School alhier, onderwijs genoten, het volgende adres aan de gemeenteraad EdelAchtbare Heeren Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden allen inwoners der gemeente Zuidland, dat zij allen hebben kinderen (meisjes) van leeftijd tusschen 6 en 12 jaar, derhalve hot lager onderwijs genietende; dat zij vroeger na ingewonnen informatiën in de meening hebben verkeerd, dat kinderen van het vrouwelijk geslacht, van de openbare school geen gebruik makende, ook geen aanspraak had den om kosteloos onderwijs in de handwerken te ontvangen, hetwelk toch echter van gemeente wege aan die kinderen wordt gegeven; dat zij, hoewel die zaak in de hoogste mate onbillijk vindende, tot heden hebben gezwegen, ten einde den schijn van oproerigheid te ver mijden dat zij nu echter hebben vernomen, naar advies van den Minister dat de wet wel degelijk toelaat, dat ook kinderen van andere scholen, dan de openbare, liet kosteloos onderwijs in de hand werken genieten en zulks alleen afhangt van.

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2