ttgs ib'-A- WAAR ZIJN ZE VolkspetitionnementIn 1878 vroegen ruim 304 duizend alle liberale Nederlanders aan don Koning de schoolwet niet te teekenen. Het waren mannen en vrouwen. Volgens het kamerlid v. Eek waren er ook kinderen bij. Dit laatste valt te betwijfelen. Maar als gij, o liberalen, de wet Maekay nu ook zoo slecht, zoo dwaas, zoo onvoordeelig, zoo verderfelijk voor de gemeente-financiën vindt als wij Kappeyne's wet, welnu, organiseert dan ook eens een volkspetitionnement als het onze. Ge kunt ook uwe kinderen, de zuigelingen incluis, laten meedoen. Wij zullen zien of gij het tot 304 duizend brengen zult. Tot nog toe kwamen slechts adressen in van openbare onderwijzers dat deze tegen wetswijzi ging zijn, is begrijpelijk en bekend. Maar waar blijven de ouders, de 304,000 „De Zeeuw". ONZE SCHULDEN. Nederland is rijk aan schulden; in ronde cijfers bedraagt de nationale schuld eene som van maar eventjes elf honderd millioen guldens. Zegge f 1100,000,000. Maak eens een denkbeeld van zulk een som, en stel u dan eens voor, dat de heeren te 's Hage het goede plan zouden hebben het geheele be drag in zilvergeld in eens af te betalen. Het vervoer zal per spoor geschieden. Alle goederenwagens van de Staatsspoor zijn aangespannen, en nu wordt er opgeladen van belaug. Rijnspoorwagens aangerukt en ook vol ge sjouwd. Tien duizend kilogrammen op iederen wagen, pak maar aan jongens Wagens van de Centraalspoor aangehaakt. Vooruit maar, mannen. Ooster- en Holl. Spoor Vrachtwagens asje blieft. Zoo al aanhakende en vastsjorrende raken we eindelijk klaar. En daar staat eindelijk het bedrag der Staats schuld in zilver op den spoorweg. Kom nu eens meê wandelen langs den trein Goed tellen hoor Eeu-twee-drie-4-5-10- 100-500-1000-1010-1050-1090-1100 geluk kig we zijn er, maar elf honderd wagens staan daar elk beladen met twintig duizend oude pon den zilver. Wel verbaasd wat een trein De geheele spoorlijn van 's Hage naar Delft is er mee bezet. Wat een zorgen het regeeren nu wel vereischt in zulk een verarmde huishouding, is licht te begrijpen, en toch blijkt uit veler couranten geschrijf, dat de beste stuurlui dan ook hier aan den wal staan. Yeel meer moet men den moed bewonderen van mannen die het roer van Staat in handen durfden nemen, zij hebben aanspraak op waar deering, en het gebed van hen die bidden geleerd hebben. Vr. Veluwe. J. W. Buitenlandsch Over%Iclit. Men kan niet zeggen, dat er op het oogen- blik in Europa aan leven en wrijving gebrek is. Ongelukkig spelt noch het een noch het ander veel goeds. In de hoofdstad van Engeland een werksta king van ver over de 100,000 man, een grootere dan nog ooit voorkwam. In het Oosten een beweging, minder bedenkelijk in zichzelf dan door haar langdurigheid, die allerlei vermoedens wettigt. In Frankrijk de strijd der partijen, die zich rusten tot den strijd. En eindelijk de zeer blijkbare geprikkeldheid hier en daar tusschen deze en gene mogendheid, over vriendschap be toond aan anderen of met het oog op verbind- tenissen die men liever niet zag. Men zag reeds onlangs hoe volgens de be richten uit Athene, ondanks alle maatregelen de regeeringloosheid op Creta voortduurt. De gewapende benden van Moslems en Christenen gaan voort met elkaar te bestoken, roovend, plunderend en moordend waar zij slechts kunnen. Erger is, dat de beweging op Creta ook dreigt over te slaan naar de andere Grieksche eilanden. Een gewapende opstand is wellicht op Rhodus te vachten, evenzoo op Lemnos en Samos. Grieksche opruiers zijn daar, naar het heet, werkzaam. Hoe dit nu zij, de mogelijkheid blijft open, ja wordt grooter, dat Griekenland zich in de zaak zal mengen of, indien al niet officieel, de Grie ken althans dit zullen doen. En dan krijgt men weer de oude geschiedenisVertogen over en weer; optreden der mogendheden en.... ja wat dan? Engeland. 130,000 man dus luidt het laatste bericht uit Londen worden geschat aan de werksta king mee te doen. Allerlei bedrijven omvat zij thans, en de dokbesturen kenschetsen haar als een anti-kapitalistische arbeidersbeweging, of schoon zij aanvankelijk enkel tegen de dokcom pagnieën was gericht. De werkstakers hielden Zondag verscheiden ordelijke „monstermeetings." De grootste vond plaats in het Hyde Park, waar 150,1)00 menschen tegenwoordig waren, na het houden van een op tocht met muziek en banieren. Hoe groot de schade is, door deze werksta kingen veroorzaakt, valt zelfs niet te benaderen. Op de Theems liggen vele koleuladingen onaan geroerd, en de kolenprij?en stjjgen dientengevolge enorm. Ook de vleeschprijzen gaan in de hoogte; groote hoeveelheden bevroreu vleesch liggen on gelost op de rivier en zullen spoedig bederven, tenzij zij terstond uitgeladen worden. Wel trach ten de eigenaars dit te doen, maar de werksta kers beletten het. Zij hebben reeds eenige gela den vleeschwagens omvergeworpen, en den in houd vernield. De geheele handel wordt meer en meer verlamd, en de toestand al onhoudbaar der. De voornaamste reeders en stoomvaart maatschappijen hebben het voornemen hun zaken tijdelijk naar Plymouth te verleggen. Alle mark ten staan stiler wordt schier niets verhandeld. Geen enkele op ons land varende stoomboot kan de Theems verlaten. De manschap der Holland - sche stoomers vraagt thans geldelijken steun bij het Koning Willem-fonds en bij het Holland- sche kerkbestuur. Uit beduchtheid voor ongere geldheden zijn de cavalerie en artillerie in de kazernen geconsigneerd. Onder de werkstakers toch zijn er velen, die een onmiddellijk en heftig optreden aanbevelen, uithoofde van de wanhopige omstandigheden waarin zij verkeeren bij wie de honger voor de deur staat. Volgens de Times echter is de groote meerderheid der mannen vol goeden moed en volkomen bereid de ellende, die hun wacht, te verduren, zonder tot geweld dadigheden hun toevlucht te nemen. Duitschland. Indien de voorteekenen niet bedriegen, dan kunnen de Rijksdagleden eerstdaags weer de aanvrage om kredieten voor de versterking des Duitseken legers verwachten. Welke die voor teekenen zijn De artikelen in de officieuse pers over de gevolgen der Fransche legerwet, en daaraan vastgeknoopt het betoog, dat Duitsch- land zorg dragen moet gelijk met de naburige republiek te blijven. De Nordd., het blad van vorst Bismarck, neemt geheel en al een artikel over van den militairen medewerker der Hamb. Corresp., hierop nederkomende, dat tegenover het Duitsche budget van Oorlog met 360 mil lioen, het Fransche met 660 millioen voor 1889 staat. De drijfkracht en reden van de Fransche krijgstoerustingen is niet verdediging zoo vervolgt de schrijver maar de hoop om sterker te worden dan Duitschland wenschelijk zou het daarom zijn, als Duitschland de handelwijze van het Fransche Parlement bij de bewilliging van legeruitgaven navolgde. De Köln. sluit zich met een eigen artikel geheel bij dit betoog aan: Nu reeds is het staande leger in Frankrijk bijna 22,000" man sterker dan het Duitsche, dat in vredestijd 468,409 man telt, en in het vervolg zullen in Frankrijk ieder jaar 60,000 man meer worden ingelijfd. Frankrijk zal dus binnen een betrek kelijk korten tijd over een veel grooter aantal goed geoefende soldaten beschikken dan wij. Het verwezenlijkt feitelijk het ideaal eener al- gemeene volkswapening voor den tot het uiterste door te zetten nationalen oorlog. Het eigen leger vergelijkt het Keulsche blad bij een gebouw, dat wel geriefelijk is ingericht, maar voor het reusachtig bedrijf eener fabriek minder geschikt. Het is hoog tijd om te onder zoeken of niet enkele deelen moeten worden verbouwd, andere vergroot onversterkt, ja of niet wellicht een geheele verdieping op ons huis moet worden gezet. Gemengde Berichten. Succi is te Parijs, waar hij om 20,000 frs. heeft gewed, dat hij 40 dagen achtereen zal vasten. Den 23sten dezer is een gedeelte van Moravië geteisterd door een hagelstorm, die slechts 17 minuten duurde, maar in dien kor ten tijd eene schade aanrichtte, op meer dan één millioen gulden geschat en aan drie man nen, twee vrouwen en drie kinderen het leven kostte. Men vond hen na den storm dood op het veld. Er wordt verzekerd, dat de kleinste hagelsteenen zoo groot waren als een hoenderei en de grootste bijna D/s KG. wogen. Een waaghals uit Denemarken, een ka pitein, is er in geslaagd in een sloep de Noord zee over te steken. Het vaartuigje, Skaw ge naamd, was 15 Eng. voeten lang, 4 Eng. voe ten breed, en gedeeltelijk overdekt om de stortzeeën buiten te sluitenhet droeg een klein zeil. Kapt. Alsen begon 15 dagen gele den zijn avontuurlijke zeereis van Kopenhagen met het plan om naar Hull over te steken. Door tegenwind eenigszins uit zijn koers gedre ven, besloot hij te trachten de reis tot Londen uit te strekken, ofschoon zulk een reis hoogstge- vaarlijk is, vooral daar hij zonder eenige hulp was. Alles ging echter naar wensch, tot dat hij weer voor een paar dagen door ongunstig weer zeer uit zijn koers werd gedreven. Daar enboven begon zijn provisie uitgeput te faken, en leed hij veel door gebrek aan rust, daar hij 's nachts steeds op den uitkijk moest zjjn en alleen overdag een oog toe kon doen. Hij praaide het stoomschip Surmiera, voor Rotterdam be stemd, waarvan hij de noodige provisie kreeg en ook de raadgeving liever aan boord te ko men en zijn voornemen op te geven. Hij ver volgde echter zijn reis en kwam te Louden in welstand aan. Een jonge dame, Madge Crawford genaamd, te huis behoorende te Kittaining, Penusylvanië, is onlangs te Rome aan een besmettelijke ziekte gestorven. In plaats van haar bij zulke gevallen terstond te begraven, voerde men het lijk heime lijk gebalsemd van daar in een metalen kist. Het werd als „kostbaar glas" eerst naar Napels, daarna naar Gibraltar en verder per stoomboot naar bovengenoemde plaats in de Vereenigde Stateu verzonden, zonder dat de ambtenaren aan eenig tolkantoor eenigen argwaan koesterden. Zoo kwam de doode onder den naam van „kostbaar glas" op de plaats vau bestemming. Naar men meldt, wordt door de Parijsche politie druk gezocht naar Hon Hon, den dief, die van de Amsterdamsche Bank f 25000 stal. Men wist zijn verblijfplaats op te sporen, en vond daar een door hem gedragen valies, waarin een werkmanspak en andere kleederen, benevens verschillende voorwerpen om te vermommen. Hon Hon had echter zelf juist het hotel ver laten en schijnt de lucht van de justitie gekregen te hebben, tenminste hij is niet wedergekeerd. Men vermoedt echter, dat hij zich nog te Pa rijs ophoudt. Uit goede bron wordt aan het U. D. ge meld, dat waarschijnlijk ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid, Z. M. de Koning in de laatste dagen weder meer hinder heeft van zijn chronisch lijden Omtrent de aanzeiling van de bomschuit Gijsbert Cornells van den reeder P. Haring te Seheveningen door den logger Amsterdam van de Maatschappij voor Zeevisscherij te Maas sluis, deelt het Vad. de volgende bijzonderheden mede Laatstleden Maandagavond lag op 55 gr. 30 min. N. B. genoemde bomschuit, 8 dagen na dat zij Seheveningen verlaten had, aan de vleet dat wil zeggen, zij was visschende met het voorgeschreven licht op, toen tus schen elf uur en half twaalf de logger M A 28 op haar afkwam en het vaartuig in de zij de drong achter de klamp. De aan boord zijn de matrozen op de bomschuit vergewisten zich van het scheepsnommer van den logger, die terstond zijn weg vervolgde. Later is gebleken, dat het roer op den logger was toevertrouwd aan een onervaren matroos van negentien jaar, die wel degelijk lang te voren de bom opge merkt had en haar dus had kunnen mijden. Eenigen tijd later kwam de logger de bom schuit praaiende schipper van de Gijsbert Cornells, Willem Dijkhuizen, vroeg nu om een boot, maar de logger had er geen aan boord en aan het verzoek kon dus niet voldaan worden. De bemanning op de bomschuit bracht den geheelen nacht al stakelende en in doodsangst door, op het laatst niet anders verwachtende, dan met het schip in de zee weg te zinken. Toen de nood het hoogst gestegen was, Dinsdag morgen ongeveer half acht uur, kwam de logger weder opdagen en met lijnen werden nu de schipper en de matrozen één voor één gered. Op het oogenblik, dat men Gijsbert Cornells verliet, was van het vaartuig niets meer dan de vinmast te zien. Met het vaartuig ging de geheele inventaris, circa 4000 tonnen, de vleet, een groote partij zout, 50 vaten haring, een gedeelte der bagage van de bemanning, enz., vorloren. De schade beloopt vele duizenden guldens. De bemanning van de bomschuit is nu eens klaps broodeloos gewordenniet gemakkelijk zal het den schipper en matrozen in dezen tijd van het jaar zijn een andere „stee" te krijgen. Een ongelukkige, voor de familie en be trokkenen treurige samenloop van zaken heeft te Gouda plaats gehad. Den 7n Augustus, in de nakermisweek werd ten huize van de Wed. II. in de Doelesteeg, het horloge van haar zoon uit hare woning vermist en daarvan aangifte gedaan bij de politie, die spoedig het horloge bij een goudsmid, die het gekocht had, in be slag nam. Het vermoeden was dat een meisje, dat met papier enz. liep te venten, de daderes moest zijn en werd door de politie in die rich ting onderzocht en hun onderzoek leidde, dat werkelijk het verdachte meisje werd opgespoord en voor den commissaris van politie eindelijk bekende het feit gepleegd te hebben, waarvan dan ook proces-verbaal is opgemaakt. Wie schetst echter de verbazing, toen bleek, dat bedoeld meisje de dochter was van een vroeger stadge noot, die hier eigen zaken dreef en wiens familie tot den gegoeden stand alhier behoort, ja zelfs dat de vrouw, ten wiens huize het horloge was ontvreemd, vroeger in dienst bij de familiewas geweest. Zoo als dan ook licht te begrijpen is, werd getracht de zaak in der minne te schik ken, doch of de uitvoerders der wet daarmede genoegen zullen nemen is nog niet bekend. Voor een paar jaar deserteerde uit zijn gar nizoen te Arnhem een korporaal, die al dien tijd niets van zich liet hooren. Zaterdag meldde hij zich vrijwillig weder aan. Na die lange reis zal hem wel een lange rust verzekerd worden. In de gemeente Barendreeht is in den nacht van Zaterdag op Zondag een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Zekere Jan Levering wilde namelijk met een meisje verkeering aanknoopen, doch haar vader wenschte daartoe zijn toestemming niet te ver- leenen. Zaterdagavond spraken de jongelieden elkander voor de woning van Monster, zoo heet de vader van het meisje. Het schijnt, dat het gesprek een verkeerde wending nam, want er ontstond twist en eindelijk vernamen de huis- genooten van het 17-jarig Jannetje een luiden kreet. Levering had haar met een mes een diepe wonde iu den rug toegebracht. De vader sprong op het hooren van den kreet naar buiten en snelde zijne dochter te hulp, toen de onverlaat op den man toesprong en de zen eveneens een diepe wonde in den buik to e- bracht, zoodat hij, badende in zijn bloed, neerzeeg. Uit Charlois kwam de geneesheer, die echter slechts weinig tot verzachting van het lijden kon aanbrengen de wonde was doodelijk. Na een hevige smart, die twee uur duurde, stierf de man. Ook het meisje is ernstig gewond. Behalve deze dochter heeft de treurende weduwe nu nog zeven kinderen te verzorgen. De moordenaar was naar zijn woning gevlucht, waar men hem op den zolder vond. Hij werd zwaar geboeid naar Dordrecht overgebracht. Dezer dagen ontfermde de Leidsche po litie zich een zwerver, wien zij een nachtverblijf in het lokaal voor de nachtdienst bezorgde. De man nam tot aandenken aan dezen nacht het horloge met de ketting van een der agenten mede, en was reeds een goed eind op weg naar Den Haag, toen de diefstal ontdekt werd. In de residentie werd de dief aangehouden. Het horloge had hij reeds verkocht doeh het werd opgespoord, en de man werd nu onder bewaring der politie gesteld, doeh langer dan voor één nacht. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat in den jongsten storm van de visschers- vloot van Urk twee schuiten zijn vergaan zeven personen zijn daarbij verdronken, waarvan twee gehuwd waren. Een der schuiten werd bevaren door drie broeders. Van de tien gestrande vaartuigen zijn er twee afgebrachtde overigen zijn waarschijnlijk ver loren. De opvarenden zijn echter allen gered. Een groot deel der vissckersvloot is binnenge komen met groote schade, gebroken zwaarden en sommige zonder roer. Van ééne schuit is nog niets bekend. MET BIT HUMMER begint een nieuw kwartaal. Zij, die zich op ons blad wenschen te abonneeren, vervoege zich s. v. p. bij onderstaande Heeren te Sommelsdijk en Middelharnis aan ons Bureau. Stad a/h Haringvliet dhr. 0. Borgdorff. Den Bommel Brievengaarder. Ooltgensplaat L. Donkersloot. Nieuwe Tonge Th. H. Röbér. Oude Tonge Brievengaarder. Herkingen P. Soeteman. Dirksland W. F. van Ittersum. Melissant Brievengaarder. Stellendam Goedereede Ouddorp Beierland. H.H. die onze „Bode" steeds gratis ter lezing werd toegezonden en haar wenschen te blijven lezen, gelieve zich als abonné op te geven bjj onze agenten te Oud-Beierland dhr. R. Bison. Klaaswaal R. Notenboom. Numansdorp D. 't Hooft. Strijen J. Mullaard. Voor Bricllc vragen we ook vriendelijk zich aan te melden bij de heeren te Rockanje C. v. Nugteren. Oostvoorne dhr. W. Kruik. Zuidland C. Zevenbergen. Verder bij iederen soliden Boekhandelaar en Brievengaarder. De Uitgeve*. Plaatselijke Berichten. Sommelsdijk, 26 Aug. Naar men verneemt heeft door deze gemeente een lijst gecirculeerd ten einde ZEx. den Heer Minister te verzoeken den Heer J. Timmerman Mz. alhier te benoe men tot Burgemeester dezer gemeente. Als bewijs van zeldzame sterkte kan dienen, dat J. Razenberg, ver in de 80 jaren, gepasseerde week nog 2 paarden voor een wagen spande, naar het land reed, zelf een voer laadde en met het voer naar huis reed. Den Bommel. Bij de aanbesteding der le verantie van steenkolen en petroleum voor deze gemeente zijn 3 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, welke inschrijvingen bleken te bevatten van AZuijdijk voor 0,797a per H. L. steenkolen en .0,0972 per liter petroleum; J. Raap voor 73 ct. per H. L. steenkolen en J. van Paasse voor 0,097a per L. petroleum. Den minsten inschrijver J. Raap is de leverantie der steenko len gegund. Het lot heeft A. Zuijdijk aangewezen als le verancier der petroleum. Jl. Vrijdag had een bouwknecht van den heer P. Jacobs de onvoorzichtigheid met een wagen, waarop behalve hij nog twee mannen en eene vrouw gezeten waren, een dijk af te rijden, met het gevolg, dat de wagen omsloeg. De opzit tenden hebben zich allen min of meer ernstig bezeerd. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat de vrouw haar been had gebroken. Ooltgensplaat. Verleden week hebben twee jongens alhier, zoodanig slaags geweest als dat men geneeskundige hulp heeft moeten inroepen. 27 Aug. nam een knaapje alhier, de vrijheid in eeu der op de Voorstraat staande kastanje- boomen te klimmen en had het ongeluk om uit den boom op straat te vallen, waardoor zijne beide afmen zwaar werden gekneusd en eene wonde aan het hoofd bekwam, welke noodzaakte, geneeskundige hulp in te roepen. 28 Aug. Heden legde met gunstig gevolg Mej. J. Kamp Bd. examen af als Bewaarschool- houderes. Oude Tonge, 28 Aug. Heden avond te 6 ure had een kind van den bakker H. H. alhier, het ongeluk al spelende in de kaai te geraken. Door toegeschoten hulp, had men het geluk den kleine behouden op het droge te brengen. Rockanje, 21 Aug. Gepasseerde week ver liet Mevrouw Coolsma en kinderen uit Rotter dam, die ten onzent ter opfrissching eenige we-

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2