i i I Geen politiek van de vrees. lie volkeren der aarde. Buitenlandsclic Berichten. Binnenlantlsclie Berichten. M kas; ieder kan zelf de bestemming zijner gift in de collecte aanwijzen. Doch allen kunnen zich hierin vereenigen, dat zij iets samenbrengen voor het christelijk onderwijs De tegenstanders van de vrije school zullen er overal dit jaar, bij de behande ling van de nieuwe schoolwet, op letten of de liefde voor die school nog onbekoeld is, en zij zullen dat afmeten naar de mild heid waarmede de giften vloeien. God geve, dat ons christenvolk zijn roe ping meer en meer gaat begrijpen en wil nakomen. Nu de tijd der behandeling van het school wet-ontwerp nadert, rijst natuurlijk de vraag hoe de Eerste Kamer zich bij deze gelegen heid houden zal. Vooral wordt die vraag be langrijk als men er aan denkt, hoe de Eerste Kamer bij de jongste Grondwetsherziening geweigerd heeft om het oude artikel 194 (thans 192) te wijzigen, en tevens hoe de li- beralaen onzer dagen nog steeds verwijzen naar de Eerste Kamer als naar een hun over gebleven „bolwerk". Het is te hopen, dat de Eerste Kamer dit maal zal beseffen, dat zij geenbolwerk" voor het liberalisme alleen behoort te zijn, maar een bolwerk voor den troon des Ko- nings en de veiligheid van het land. Een bolwerk, niet om het eene deel des volks te gen het andere op te hitsen, maar om de ge- heele natie in haar billijke verlangens te steunen. Ziet zij dit goed in, dan lijdt het geen twij fel of zij neemt het ontwerp-Mackay aan. Im mers, de groote meerderheid van ons volk heelt reeds verscheidene jaren getoond, dat het met de tegenwoordige schoolregeling niet tevreden is. In Maart '88 bij de alge- meene landsverkiezingen was de onderwijs zaak mede een hoofdquaestie op 't program van Actie. Als het dus nu zoo liep, dat de Eerste Kamer de natie ging tegenwerken dat zij weigerde het herstel van recht en de wegneming van grieven te laten doorgaan, en ons volk moest dientengevolge zich bij een nieuwe verkiezing nogmaals uitspreken, dan lijdt het geen twijfel of het zou too- nen nog dezelfde overtuiging te bezitten als in Maart '88. Want wel zijn de provinciale verkiezin gen in de maand Mei jl. den liberalen betrekkelijk medegevallen, daar zij dach ten veel meer zetels te verliezen dan zij werkelijk verloren hebben. Maar hieruit is voor de onderwijsquaestie nog niets af te leiden. Vooreerst toch waren de provinci ale verkiezingen van gemengden aard. Men trok naar de stembus, deels voor politieke, deels voor gewestelijke belangen. En dan zijn er aan het verwijderen van leden die eenmaal zitten of die plaatselijk veel invloed hebben, meestal groote bezwaren verbon den. Doch hoe dit zij, de Eerste Kamer zou zeer veel wagen als zij zich verzett'e tegen het ingediende-ontwerp-Mackay. De regee ring behoeft daar, dunkt ons, zoo erg be ducht niet voor te zijn. Laat zij slechts kalm doorgaan om op echt nationale wijze dat is ten bate van alle. partijen het bewind te voeren. Doorgaan ook met de voorge dragen onderwijswet, die onmiskenbaar gericht is, op rechtsgelijkheid voor de voor- en de tegenstanders van de openbare school te verdedigen. En mocht de Eerste Kamer dan den euvelen moed bezitten om haar af te stemmen, en de Regeering daardoor in moeielijkheid geraken, dan zal haar be ginselvastheid haar steun zijn, en zal de tijdelijke triumph, die .de liberalen thans nog in de Eerste Kamer kunnen behalen, een voorbode zijn van een veel grootere nederlaag, die de liberalen zullen lijden ten dage dat onze kiezers weer in staat zullen zijn zich onbelemmerd omtrent hun politieke wenschen uit te laten. Duitschland. Het bezoek van keizer Wilhelm aan het En- gelsche hof is tot aller tevredenheid afgeloopen, In Duitschland is men zeer tevreden en in En geland niet minder, wat wil men meer Dat men in Frankrijk en Rusland minder aangenaam denkt over de vriendschap tussehen Engeland en het drievoudig verbond, zal wel geen betoog behoeven. Keizer Wilhelm is Zaterdagmiddag in Berlijn teruggekeerd, en zal maar juist tijd heb ben zich een weinig van de vermoeienissen der reis te vestaureeren, want reeds Maandag moet liij weer gereed zijn om keizer Frans Jozef van Oostenrijk te ontvangen, die een viertal dagen zijn gast zal zijn. Zoo hebben ook vorsten wei nig rust, ten minste die van Duitschland. Hij moet nu weldra Daar Griekenland, daarna volgt misschien bet bezoek van Rusland's keizer te Berlijn, en nu reeds spreekt men van nieuwe reisplannen naar Portugal en Spanje Frankrijk. In Frankrijk neemt het proces tegen Boulan- ger en zijne beide adjudanten, Rochefort en Dillin, aller aandacht in beslag. De Senaat zit als hooggerechtshof, aangezien Bonlanger be schuldigd wordt van een aanslag op de regeering. j De procureur-generaal heeft een drietal dagen noodig gehad om de acte van beschuldiging met de noodige bewijsstukken voor te lezen. Indien ook maar de helft der beschuldigingen waar is, zal de uitspraak niet twijfelachtig kunnen zijn, en Boulanger voor goed afgedaan hebben. Maarhet stuk speelt in Frankrijk, en aan verrassingen heeft het daar nooit ontbroken. Ook al wordt hij nu, met het oog op de ver kiezingen veroordeelt, dat is nog geen beletsel om hem over weinige maandeu tot de hoogste waardigheid te roepen. Zoo nauw kijkt men in Frankrijk nu eenmaal niet Turkeije. Op Creta hebben nog voortdurend botsingen plaats tussehen Grieken en Mohammedanen. De toestand is er nog zeer gespannen, en met het oog op de overige Oostersche kwestie niet van belang ontbloot. De Grieksche regeering heeft zich met een nota tot de mogendheden gewend, ongetwijfeld in de hoop de toestemming te krij gen om de belangen der Grieken op het eiland te beschermen, m. a. w. op Creta de overmacht te krijgen. Tamelijk eenstemmig hebben intus- schen de mogendheden geantwoord, dat Grieken land er stilletjes buiten moet blijven, aan Tur keije de handhaving van zijn gezag moet over laten. Zwitserland. Zwitserland heeft het te houden internationaal congres van socialisten verboden, tegen Septem ber waren de congresleden naar Bazel opge roepen door de Duitsche socialisten Bebel en Liebknecht. Men zal nu een andere gelegenheid moeten zoeken. B. Een Romeinsche schat gevonden. In de Fostat-wijk te Caïro, een der oudste van de stad, in 038 door den kalif Omar dicht bij de Ro meinsche castel Babyion gebouwd, beeft een Europeaan een belangrijke schat ontdekt. Bij het uitgraven van den grond voor het leggen van fondamenten heeft hij op een diepte van zes meter de puinhoopen van een christenkapel gevonden. Te midden van deze puinhoopen zag hij een groote aarden vaas met een menigte an dere voorwerpen. In de vaas bevonden zich 300 goudstukken, waarvan er een zes honderd gram woog. Onder de andere zeldzame voorwerpen be hoort een massief gouden tafeltje, dat twee kilo zwaar is. De effectieve waarde van al het gevondene te samen is op 80000 pd. st. getaxeerd. Als antiquiteiten zou voor deze dingen natuur lijk een veel grooter prijs te bedingen zijn. Op verschillende plaatsen in Engeland hebben hevige onweders gewoed. In Londen viel eerst een geweldige hagelbui, en daarna ont lastte zich een hevig onweer, waarbij het zui delijk deel der stad onder water werd gezet. In Birmingham zijn verscheiden huizen door den bliksem getroffen. Terwijl in Eugelsch-Indië het gebruik van het opofferen der weduwen op de graven harer echtgenooten langzamerhand verdwijnt, is het, zoo meldt een buitenlandsch bladin som mige provinciën vau China nog in vollen bloei. In Lien-Kiang-Hien, in de provincie FoSclioe, ge beurt het nog dikwijls. Wanneer de man sterft, is zijn familie er op gesteld, dat de weduwe meegaat. Het blad Sheu-Pao geeft hiervan de volgende beschrijving Het ongelukkige slachtoffer, met alle midde len tot toestemming gedwongen, wordt in een draagkoets, onder oorverdoovend muziek door de straten gedragen. Men draagt haar dan op een estradealle bloedverwanten treden voor haar en maken diepe buigingen. Een der naast- bestaauden, liefst een broeder, staat naast haar. Boven haar hangt een zwevenden balk met een strik er aan zij behoort dien zich zelf om den hals te doen, maar gewoonlpk helpt de broe der haar. Na de begrafenis wordt de keizer verzocht de zelfopoffering der weduwe door een eereteeken te erkennen, en 't aantal dier monumenten geett maar al te duidelijk te keunen, dat het dikwijls gebeurt. Elke fasoenlijke familie heeft ouder haar leden eenige „deugdzame weduwen op die wijze ver eeuwigd. Toen onlangs de gouverneur van Lien-Kiang een dergelijk tooneel bijwoonde, zag hij de vrouw weenen en worstelen en zich verdedigen. Hij verbood toen het voortzetten der plechtigheid en liet aan de mannelijke leden der familie stok slagen en aan de vrouwen klappen in het ge zicht geven. In Tyrol heeft een hevige hagelstorm ge woed, waardoor de oogst, die in dit jaar bijzon der laat was, groote schade heeft geleden. Te Cortina en Voarlberg lagen de hagelsteeneu op enkele plaatsen twee voeten hoog. Een drukkersgezel te Kopenhagen, die in Frankrijk gaat werken, is met een rijwiel der waarts vertrokken en Woensdag door Bergen in Henegouwen gereden. Te Elmira, in New-York, stierf 18 Juni zekere John. L. Lawes. Deze genoot steeds een goede gezondheid, en zou zich op de Tentoon stelling, die 19 Juni aanving, hebben laten be kijken wegens zijn ontzettende dikte. Kort te voren echter werd hij ziek en snel in krachten af, zoodat hij «tierf. Vrij zeker was Lawes de zwaarste man in Amerika, daar hij een gewicht had van 640 ponden. Hij was in Engeland geboren, 40 jaar oud, was smid en werkte tot hij, drie jaren ge leden, niet meer kon. Vroeger woog hij slechts iets ovei de 200 pond. Later begon hij te groeien in dikte, zoodat hij van vijf tot tien pond per week zwaardei werd 1 Al wat kunst en kennis vermocht werd aangewend om dien overmatigen groei te doen ophouden, maar te vergeefs. Even redig met zijn grootte en zwaarte, wies ook zijn eetlust. Twee a drie pond rundvleesch was voor hem een kleinigheid, en hij at meestal vijf- of zesmaal per dag. Zijn dokters bevalen hem een zekeren leefregel aan, maar zijn eetlust werd zoo, dat hij onverzadigbaar scheen en ten tijde zijns doods waren mes en vork het eenige gereed schap, waarmede hij werkte. Een jaar geleden verbond hij zich aan het Museum van zeldzaam heden, en verschillende keeren was hij te New- York en Philadelphia ter bezichtiging. Eenige weken geleden werd het hem onmogelijk om, als hij lag, adem te halen, zoodat hij in zijn «toel zittend moest slapen. Hij kon niet meer wandelen en moest bijna in alles geholpen wor den, Hij was zeer blijgeestig van aard en had nog al tamelijk schik in veel bekijks. Excelsior Uit Fort Wayne, Indiana, bericht men het volgende Zekere Geo. Weaver, een Koer wonende tus sehen hier en Avilla, ontdekte, toen hij een stuk land, met haver bezaaid, in oogenschouw nam, een vreemd verschijnsel, dat onder de boe ren in den omtrek tot veel bespreking aanlei ding gaf. Hij bracht met zich een handvol haverbladen naar Arille, en op de bovenzijde van elk blad, een weinig boven het midden, stond een welgeteekende „B" scherp en dui delijk, en zoo verheven, dat hij met den vin ger duidelijk kon gevoeld worden. Geen der boeren kan zich herinneren ooit zoo iets gehoord te hebben. Bijgeloovige lieden stellen zich allerlei verschrikkelijke dingen voor, en besehouwen het als een waarschuwing voor wat te komen staat, zooals plagen, verwoestingen, hongersnood, oorlog en tallooze jammeren, die maar in de geheimzinnige „B" kunnen opge-_ sloten liggen. De haver-ophrengst zal niet groot-ER Raderstoomboot: Vooruitgang zijn, daar vele stukken achterlijk zijn in groeilevoetsl. op Goedereede en Overflakkee. en eenigszins rood van kleur, hetgeen men me<jrd;enst) aangevangen 1 April 1889 verband brengt met de „B'Toed-theorie (?dara naarMidM1,arui8 HellevuetsI nemen van een zweep •een bloedige vechtpartij ontstaan tussehen een troep Amsterdammers, die daar kermis hielden, en eenige Haarlemsche bakkers. Verschillende personen zijn daarbij ge wond 0. a. is een broodbakkersknecht met ge broken arm naar het gasthuis overgebracht en aan een Amsterdammer is een stuk van een oor afgebeten, terwijl zeven ongeslepen spiegelruiten aan de fabriek zijn verbrijzeld. De politie heeft eenige der belhamels in arrest genomen. Jl. Zondag is de 17-jarige P. uit Velp bij het baden in den IJssel verdronken. De eigenaar van een koophuis met recht van wederinkoop te Amsterdam, werd dezer da gen door een hevig schellen uit zijn slaap ge wekt. „Ach jé, er is zeker brand," riep zijn vrouw, tegelijkertijd met een voor haar dikheid buitengewone vlugheid uit bed springende. „Kom sta dan toch op," thans gaf ze haar echtvriend een stoot tussehen de ribben, die hem uit vrees voor eene herhaling deed op vliegen. Woedend en allerlei verwenschingen prevelend ging hij strompelend naar het venster, schoof het op en schreeuwde den persoon, die bijna onophoudelijk doorschelde ton„Wat moet je met dat helsche lawaai 't Is hier een fatsoenlijk huis." De rustverstoorder. .„Ik ben hier immers te recht bij D. den opkooper „Jawel, en wat zou dat?" „Ach, zie je, ik was alleen maar even komen vragen hoe laat 'tis. „Wel, beroerde kerel, is me dat een schan daal maken, midden in den nacht Ik zal de politie halen om je aan te klagen wegens rust verstoring. Wie geeft je het recht iemand zoo voor den gek te houden „Welk recht ik daartoe heb, wel kerel, je hebt immers mijn horloge 1 De koopman wierp woedend het raam toe en liep in zijn drift zijn wederhelft bijna om ver, die achter hem stond. De nachtelijke grap- -G'rif:op.d Ld meldt, in den la; nomen, dat de heer D net meer spreken 'arijs moeite had, e rerstaanbaar te spreke Dit bericht komt uit Amerika. In de wijde,, wijde wereld. Zeker echtpaar, Lincoln geheeten, van Port Huron, Michigan, N.-Amerika, vertrok geruimen tijd geleden naar Afrika, tot het verrichten van zendingswerk aldaar. De man werd spoedig na de aankomst aldaar ziek en stierf, waarop mevr. Lincoln naar de kust vertrok, met het doel om weder huiswaarts te keeren. Na zes weken van reizen overleed ook mevr. Lincoln zeer plotseling aan het Zoeloesch Zendingsstation, in tegenwoor digheid van een plaatselijk zendeling, die on middellijk besloot, om het nagelaten meisje naar haar grootvader, Ds. Israel Mudge met wien hij in betrekking stond te zenden. Met dit doel naaide hij een (kaartje) aan de kleederen van het meisje, waarop al de noodige adressen geschreven stonden. Toen werd het kind in Maart 11. van daar naar Amerika gezonden. Op Dinsdag den lOden Juni 11. bereikte zij in welstand haar grootouders te Port Huron, na een reis van 6000 mijlen te hebben afgelegd. TOESTAND DES KONINGS. Aan het IJ. D. wordt gemeld„De toestand van Z. M. is tegenwoordig zóó gunstig als men met mogelijkheid mag verwachten. Z. M. toch verricht met opgewektheid zijn bezigheden. Hij staat 's morgens vroeg op en gaat des avonds niet naar bed alvorens de brieven en dienststuk- ken, die met de laatste post, d. i. te ruim 9 uren, zijn aangekomen, te hebben nagezien. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 Augustus. De fondamenten van het gedenkteeken ter eere vau stadhouder Willem III, later koning van Engeland, en zijn landing op 5 November 1688, zijn te Brixham gereed. Aan den koning der Nederlanden Willem III is gevraagd een opgrift voor bedoeld gedenkteeken te bedenken. Z. M. koos dit„Engelands vrijheid, door Oranje hersteld." Het hoofdonderschrift bevat de woorden door stadhouder koning Willem III bij zijne landing, twee eeuwen geleden gesproken „De vrijheden en den protestantschen gods dienst van Engeland zal ik handhaven." Men meldt aan Hdbl. uit Terschelling van 11 Aug. Gelijk bekend is, strandde in onze Buitengronden in 1859, op reis van Caldero iu Chili naar Hamburg, met een kostbare lading zilver- en kopererts, het Duitsche schip El Dorado. Reeds vroeger was een onderzoek in gesteld naar den toestand van hei gezonken wrak, waarvan de merken aan wal ondertusschen waren verdwenen, in de diepte op te zoekeu, wat eerst deze week gelukte. Men heelt de volle zekerheid dat het gevondene het bedoelde wrak is, want in den steker heeft men zilvererts opgeiiaald. Dinsdagmorgen viel het 9-jarig zoontje van zekeren N. aan de Sluisbrug te Dordrecht in het water, terwijl de sluis open stond. Spoedig waren eenige schuitjes in de weer om het kind te redden, maar zij konden het door den sterken stroom moeielijk bereiken. De moeder van het kind had echter de tegenwoordigheid van geest om haar kind een raagbol toe te steken, dien de knaap gelukkig greep, zoodat zij zelve de voldoening mocht smaken haar kiud behouden op het droge te brengen. Dinsdagochtend is te Haarlem om het af voorin. 5,30 nam. 3,15 uur. gu&reu nat.-» «- .prjfai—uw. x.r4taia) wegens bedelarjj was opgepikt. In de vorige week stierf in een der ar moedigste stegen van Utrecht een hoogbejaarde vrouw, die, bij haar behoeftige kinderen inwo nende, nog tot het laatst van haar leven door het ontvangen van giften en bedeeling in haar onderhoud voorzag. Na haar overlijden opende men een oude kist, door de vrouw als stoel gebezigd en steeds ge sloten gebleven, en vond men, behalve ruim 100 gulden aan geldspecie, verscheiden schuldbeken tenissen in behoorlijken vorm van onderscheidene personen wegens geleende gelden, te zamen een vrij aanzienlijk bedrag uitmakende. Jl. Donderdagavond omstreeks half elf is op het Zieken te 's Hage een vreeselijk dra ma afgespeeld. In een klein huis aldaar heeft een man van ruim zestig jaar een boter-en kaas winkeltje, terwijl hij in dat gebouwtje nog een vertrekje heeft afgezonderd tot het houden van een kostganger. Zoo had de man nog tot vóór eenige dagen een schoenmaker in den kost, die zijne vrouw en twee kinderen te Rotterdam had achtergelaten. Die commensaal was nog al achterlijk gebleven in het betalen van zijn kosthuis en had om die reden aanzegging gekregen, de woning te ver laten, waarin hij berustte. Donderdagavond echter, toen de oude man aan de deur zijner woning stond, kwam de schoenmaker tot hem en vroeg, weder in huis te worden opgenomen. Dit werd hem natuur lijk geweigerd. Onmiddellijk hierop haalde de schoenmaker een mes, dat hij in zijn vak ge bruikt, tevoorschijn, en stak dit den winkelier in den buik. De verwonde had nog even de kracht om onder het uitroepen van „Die smeerlap steekt mij een mes in den buik 1" het scherpe werktuig uit de wo nde te trekken, en stortte toen dood ter aarde. De dader was terstond op den loop gegaan in de richting van den Rijswijksehen weg, maar werd door eenige personen, die van het voor val getuigen waren, achtervolgd, gegrepen en aan een juist aangekomen politie-agent overge geven, die hem naar de politieafdeeling aan de Nieuwe Haven bracht, waar de commissaris voorloopig een onderzoek instelde. Ten einde het publiek en de politie op een dwaalspoor te brengen, schreeuwde de dader onder het vluchten „houd 'm De bedrijver van dezen doodslag legde bij zijne arrestatie groote koelbloedigheid en on verschilligheid aan den dag. De buren beweerden, dat hij, met het doel om den kosthuishouder overhoop te steken, in het late avonduur den man is gaan spreken. De justitie zal echter hebben uit te maken of hier moord met voorbedachten rade, dan wel zware mishandeling met den dood als gevolg bedreven is. De verslagene is genaamd A. De Kleer en de bedrijver van den laaghartigen aanval heet F. Van Prielen. De dader stond reeds niet gun stig bekend. Het „Radicaal Weekblad" deelt mede, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis, de af gevaardigde van Schoterland, die sinds lang lijdende was aan keelaandoening, thans in Frank rijk vertoeft en daar ouder behandeling is van een geneesheer. De kwaal toch is, naar het plaatselijk» Ooltgensplaat, 1 loor Burg. en Weth. etc. der voorgevel van biljetten waren icgeko voor 180 en W Ra aet werk is gegund. Jl. Donderdag werd ilhier telegraphisch ht onlangs van vrouw en" dwenen schipper J. Amerika bevindt. In het begin van O weder 2 gezinnen na| vertrekken door tussclB wonende familie. Tel ■Ivan een derzelve wel™ naren brievenbesteller men met zekerheid vernl aantal sollicitanten ziel Dirksland. Delaa ban voor enkelen alles 1 worden. Terwijl M. Zaaijer den oogst bini| het ongeluk van den een der wielen hem I men pas een ongeluk vet. met den beladen wagen zonder geleider. Dienzl van H. de Man, we. het ongeluk daar af I breken. Nog had op oil van deze gemeente het ongeluk in den men verneemt door d door de val ontstane Zaterdagavond had Oostenbrugge het 011 merkelijken koogen I11 jt zij jn de haven terecli Johs. Dolk het genoe ij droge te brengen. Woensdagmorgen sl man V ermaas van Middj ons dorp de weg naai gelukkig bij den Bo zoodat den eigenaar kreeg zonder averij oj AFSCI Woensdag werd onj bracht. De circa 40-j zich zooals velen mee geen ongehuwde pas laatste ontkennen. Mal bed moest houden, we het noodzakelijk geacl daar mede in kennis 1 tot de ontdekking ki bevallen, en het kind geslacht was) dood in stede verborgen had. dokter en de politie werd. De rechtbank in kennis gesteld, we omstreeks 12 uur arr* te onderzoeken. Ouddorp. Door meente werd gepassd Yonk te 's Graveland Blijkens achtersta Witte en P. Volker huwelijksfeest te berd Genoemde oudjes zi meer in staat iets te onderhoud te voorzie is het, dat wij onze 1 die. 2 ingezetenen ooi en bereid hun dankba Ieder een kleinighef geholpen. Spijkenisse, 12 schoolbezoek zij van hie Spruit 7 achtereenvo school bij den heer welke tijd zij slechts één wegens lichte ongestel Oud-Beierland, noemd tot burgemee: lieer A. van Baak, bu Spaland, met toekenni laatstgenoemde betrek! Bij de alhier gehoui ste voor de stoomtram ten in het dorp nie| zonder gevaar eene laten rijden. Bruiuisse. Ds. D Ned. Herv. Gem. alhii Genemuiden aangenom Tholen. De besm de varkens op dit eik verwoestingen aan. te St. Annaland aangi aan die ziekte lijdende storven en onder toezi 43 geslacht, waarvan zijn herstellende of noj geen eetlust toonen, ja voedsel weigeren, wore maakt. Aan vele der h ook later de gevolgen Op enkele hofstede onder de hoenders ee A lei •a L

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2