Uit de Pers. Buitenlaiiclsch Overzicht. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. wat te doen in het belang van den hand- werkstand gezind ook om den belasting druk ten deele ai te lichten van de schouders der minvermogenden, om den dienstplicht persoonlijk en dus voor alle standen gelijk te maken, en om het stemrecht nog wat uit te breiden. Maar, als zij morgen of overmorgen tot een ander inzicht komen, en het meer in het „algemeen belang" achten om den in vloed der arbeiders en minvermogenden fi naal te onderdrukken, dan kan niemand zeggen gij handelt tegen uw beginselen. En evenmin kan dat verwijt worden gericht te gen de communisten en socialisten, als zij de rijken van hun geld en goed willen beroo- ven. Stelt de rede des menschen eenmaal de hoogste wet, dan moet ge ook haar uit spraken eerbiedig aanvaarden. Gansch anders is het met de antirevoluti onairen. Deze gaan van blijvende beginselen uit en zijn daarom een bestendige vertrouwbare partij. Onder haar beleid zijn ook de anders denkenden vrij in hun burgerlijk leven, want het is mede een bijbelsch beginsel en een gebod van den Oppersten Souverein om niemand in zijn geweten te binden en niemand tot eenig geloof te dwingen. EEN RA.AD AAN DE EERSTE KAMER. De groote meerderheid der Eerste Kamer is Conservatief-Liberaal. Dit deel van onze volksvertegenwoordiging)???) speelt de Liberale Coterie, de Liberale pers vooral, als boeman uit tegen het Ministerie en de Antiliberale meerderheid in de Tweede Kamer. Och! laten onze vrienden zich niet voor den tijd verontrusten. Aan de eerste Kamer is een vriendenraad te geven en die luidt Altijd hebben de Liberalen luid rondgebazuind: de Onderwijskwestie is eigenlijk het eenige wat Antirevolutionairen en Roomschen aan elkan der verbindt. Ja zelfs de reden van bestaan der Antirevolutionairen, als partij, zou verval len, zoodra de Schoolkwestie wordt opgeheven. Wij sprakeu dit laatste (zoo we overtuigd zijn op goede gronden) steeds tegen. Doen we dit, dan geven we de Eerste Ka mer den raad: »Neemt van uw overtuiging, omtrent de Schoolkwestie, de proef. Gij meent onze partij te kunnen vernietigen welnu begin dan met het Ontwerp-Mackay met algemeene stemmen aan te nemen. Om een lastige tegen partij te vernietigen, zal men toch veel doen Durft de Eerste Kamer dit niet aan?-Welnu, dan wil zij den oorlog, den strijd. Een kalm nadenken zullen die mijnheeren wel wat water in de wijn leeren doen, als de Onderwijswet tot hen komt. Het Noorden.) Er zijn alzoo twee hoofd-partijen, waartoe alle onderpartijen of fractiën terug te bren gen zijn. Goed bezien kan dat ook niet an ders, omdat er ook maar twee soorten van menschen zijn. Ondanks alle verschil van gevoelen rekent de eene soort in het leven met God en Zijn Woord, en de andere doet dat niet. Ziedaar de klove. Met de partijen of groepen is het precies hetzelfde. En dat er nochtans, zoowel op kerkelijk als op staatkundig gebied zooveel richtingen en partijen zijn, dat komt alleen uit de inconse quentie van het menschdom, uit de beneve ling door de zonde en uit de listige omleidin gen des satans. Begrepen alle menschen zichzelven maar, hadden zij maar een helder onderscheidings vermogen, verwarden zij maar niet gedurig hoofd- en bijzaken, o dan ging alles geheel anders, en zaagt ge de twee hoofdpartijen overal duidelijk in de wereld optreden. Maar nu is er moeielijkheid en kent menige partij haar eigen verwantschap niet. Dit maakt ook het geven van voorlichting en het trekken van scheidslijnen moeielijk, en toch telkens weer noodzakelijk. Toch, daar is niets aan te doen. Wij moe ten de menschen en hun gedragingen nemen zooals zij zijn. Doch hoeveel partijnamen er ook op het tapijt worden gebracht, wij zul len wèl doen met in het oog te houden, dat er op staatkundig gebied maar twee begin selen zijn, die met elkaar worstelen om de heerschappijhet revolutionaire en hetchris- telijk-historische of antirevolutionaire. Onder de aanhangers van beide deze be ginselen komen er machtige groepen, die de lijnen beginnen door te trekken. Daar door krijgen de halfslachtige lieden, de tusschen-in-richtingen het tamelijk benauwd. Of christen en dan eerlijk het christendom in praktijk gebracht, óf socialist en dan voor niets terugdeinzend, dat zal meer en meer de tegenstelling worden. Geve God slechts, dat dan het antirevo lutionaire jbeginsel lang moge zegevieren. WAT WE HOPEN. Wanneer, zoo we hopen binnenkort de Her ziening van de Onderwijswet in de Tweede Ka mer in openbare behandeling komt, dan hopen we in onzen Minister Mackay mannenmoed, christelijke heldhaftigheid te zien. Hij zal met een stortvloed van amendemen ten, waarschuwingen, vermaningen en verzoe ken van Liberale zijde als overstelpt worden. De Heere geve hem kracht en licht. Pal moge hij staan. De schoolmeestersclub, aan de Staatsruif ge bonden, voor zich alles eischende, moge bij dui zenden en tienduizenden petitioneeren de heer Mackay zal weten hoe /jcnufonfduizenden in 1878 een pititie den koning aanboden tegen de fatale schoolwet en hoe een Liberaal Minister toen daarover sprak. Moge de heer Mackay niets toegeven aan de Liberalen. Als Antirevolutionair weet hij, dat, wat hij onze en zijne partij wil schenken niet buiten de Liberale grondwet gaat en het minimum slechts is van hetgene wij mogen vragen. De meerderheid der natie staat zeker aan zijn# zijde, al hebben eenige orthodoxen uit haat tegen de Gereformeerde leer aan de Christelijke school den rug toegekeerd. Hij vreeze den boeman," de Eerste Kamer, niet, waarop de openbare onderwijzers bouwen, Veel hopen de Antirevolutionairen van hem, maar ook van onze partij in de Tweede Kamer vragen weaaneensluitinggetrouwheid aan on ze beginselen, steun voor den Minister. Durft de openbare School geen gelijkheid van rechten met het vrije onder wijs aan, waarlijk dit toont geen vertrouwen in eigen voortref felijkheid. Zondag was voor Frankrijk de groote verkie zing. Er waren niet slechts 1400 maar 3000 ver kiezingen aau de orde. Er moesten niet alleen algemeene radeu (behalve in het dép. de Seine en van Algiers^) maar ook evenveel arrondisse mentsraden gekozen worden. In 't geheel 1429 zetels voor de algemeene raden, tot nog toe bezet door 972 republikeinen, 453 conservatieven en 4 Boulangisten. Tn hoeveel plaatsen Boulanger nu eigenlijk candidaat was zal misschien nooit duidelijk wor den, in 80, in 88, of in 98. Zeker is dat er in 300 of 400 voor hem is gewerkt, en naar men weet wellicht de cantons eerst na de ver kiezing zouden bepaald worden. Hoe 't zij, de uitslag, thans voor de departementale raden in 1421 cantons bekend is, dat ziju gekozen 752 republikeiuen eu 497 conservatieven e.a. Het aantal herstemmingen is 160. Boulanger is slechts in 12 cantons gekozen. De republikeinen ver liezen 26 zetels. Boulanger is gekozen te Bor deaux, Amiëns, Tours, Rennes, Nancy, Niort, Montlufon, Issoulun, Saint Macaire, Boulogne, Bourbonneles-Mains, Pouques. De bekende Bou- langist le Herissé is niet, de drie ministers ziju wel gekozen. Men kan dus reeds met genoegzame zekerheid zeggen, dat de bedoelde „volksstemming" haar doel heeft gemist. Twaalf van de 80 of misschien wel van de 4 of 5 maal tachtig is een al te droeve verhouding. De proefn«ming, die met het oog op komende groote verkiezingen ge schiedde, is, als er geen veranderingen door later bekende uitkomsten zich voordoen, als mislukt te beschouwen. Wel spelen, als vroeger gezegd, bij deze verkiezingen plaatselijke belangen een groote rolwel moest, wie nu voor Boulanger stemde, dat om louter politieke redenen doen wel waren, gelijk men weet, de omstandigheden niet'in zijn voordeel; wel dorst hij aan wat de conservatieven niet waagden, en had tegenover zich republikeinen lang in hun canton bekend, voor een goed deel volksvertegenwoordigers maar dat neemt niet weg, dat, blijft de uitslag als hij is, het Boulangisme een gevoelige neer- I laag heeft geleden. We wezen voor een paar dagen op de volkomen ouberekenb.iarheid der kansen en dat is opnieuw gebleken. Men zij daarom ook voorzichtig met uit dezen uitslag te veel te trekken voor de komende verkiezingen. Want in het huidige Frankrijk is alles veran derlijk als de wind. In hoever deze Julimaand voor September of October beslist is en blijft onberekenbaar. Intusschen zijn Rochefort c. s. als niet ver schenen opnieuw gedagvaard en wel volgens de wet met trompetgeschal. Boulanger's woning staat in de straat Urmont <T Urville die van Rochefort op den boulevard d' Argenson te Parijs. Dillon woont .te Neuilly. Naar elk dezer plaatsen begaven zich achtereenvolgens drie man; de deurwaarder van het hof, een aanplakker en een trompetter. De laatste blies voor de woning, daarop verscheen de portier en nam de dagvaar ding aan. Driemaal werd de trompet gestoken. Natuurlijk kwam er niemand, en toen plakte de aanplakker de dagvaarding op de muren van het huis. Zij werd ook op zes andere plaatsen aangehecht. Er steekt tegen het Boulangisme blijkbaar een storm op. De tijd zal leeren en wel binnenkort wat kracht die storm heeft, en wat hij vermag weg te blazen. Alles hangt af van het al of niet gegronde zijner oorzaken. Tot nog toe houden de Boulangisten den strijd vol. De Cocarde gaat, spijt de vervolging tegen haar begonnen, voort met de verhooren voor het Hooggerechtshof openbaar te maken evenals de Intransigeant. Nieuws staat er niet veel in doch hoe de bladen aan deze stukkeu komen is ver van duidelijk. De vorst van Bulgarije kan het met zijn minister van buitenlandsche zaken niet al te best viuden. Volgens de Times was er reeds meermalen groot verschil van meening tusschen die beiden en het is thans tot een breuk ge komen. Prins Ferdinand moet aan Strausky, zoo heet zijn minister, zijn anti-Oostenrijksche ge zindheid hebben verweten hij toch heeft den Oostenrijkschen agent te Sofia geen dankbezoek gebracht na des keizers toespraak tot de dele gaties. De minister antwoordde op dit verwijt dat hij zijn dank naar Weenen had doen over brengen, hetgeen hij voldoende oordeelde en ontkende voorts een anti-Oostenrijksehe gezind heid te hebben. Ten slotte bood hij Ferdinand zijn ontslag aan, maar dit is nog niet aangenomen. Misschien gelukt het nog aan Stamboeloff om den vrede te herstellen. Volgens bericht uit Athene aan Daily News wordt de toestand op Kreta dagelijks al hache lijker en wel door het afbreken der onderhan delingen tusschen de opstandelingen de nog overgeblevene Christelijke leden der nationale vergadering. Dagelijks komen er nieuwe Turk- sche troepen aan hetgeen niet verhindert dat wederom verscheiden Christenen door Moslem vermoord zijn. Alle handel heeft opgehouden. Twee honderd Grieken zijn Athene op het eiland aangekomen. Gaan we steeds het buitenland nauwkeurig na, dan pakken de onweerswolken aan den po- litieken hemel meer en meer samen. Er moet onvermijdelijk oorlog komen, wordt er steeds gezegd. Graaf Bismarck het staat kundige hoofd van het Duitsche rijk, en graaf Waldersee, hethoofd van het leger, zijn het daar beiden over eens, het is alleen de vraag maar, wanneer de bom zal barsten. Duitschland zit tusschen twee vuren. Aan een kant de op wraak beluste Frauschen, aan de andere zijde de eergierige Russen. Duitschland is klaar voor den strijd, maar toch wil Bismarck nog niet van een oorlog hooren, dien hij thans ontijdig zou achten. Waldersee, daarentegen wil Europa in vuur en vlam zetten, omdat 't toch onvermij delijk is en Duitschland thans zeer goede kans heeft naar hij zegt. De vraagal of nog geen oorlog heeft aanleiding gegeven tot een hoog- loopend geschil tusschen deze beide groote mannen. Bismarck houdt echter zijn eind vast. Hij wil de geschiedenis niet vooruitloopen en den vrede liefst zoolang mogelijk bestendigd zien. De hertog van Portland, die in één week bijne een millioen gulden heeft gewonnen met de wedrennen, en zelf een inkomen van bijna drie millioen uit zijn goederen trekt, heeft al het geld, dat hij met de wedrennen won, tot mensehlievende doeleinden besteed. De hertog heeft een som van één millioen honderd vijf en twintig duizend gulden geschonken tot op richting van een toevluchtsoord voor grijsaards en een school voor jongens en meisjes. Al dwazer Eerst had men een journalist, die in een rijtuig van Weenen naar Parijs reed, toen een Rus, die te paard van Pultawa naar de Fransche hoofdstad draafde (om van de vele wielrijders maar te zwijgen) thans worden een huurkoetsier, een slagersknecht en een vriend vau dezen tegen 5 Aug. aan den voet des Eif- feltorens verwacht, die van Weenen derwaarts gereisd zijn met een kruiwagen, in welken zij elkaar om en om hebben voortgekrooien. Het Indiaansche opperhoofd Bufïalo Bill en zijn legerkamp te Parijs hebben ettelijken deugnieten het hoofd op hol gebracht, die in het Boulogner Bosch tusschen Auteuil en Passy een rooverkamp opsloegen. De oudste, die twintig jaren telde, vervulde de rol van opperhoofd onder den zonderlingen titel van „de Leeuw der mestkooien". In werkelijkheid heet hij Jean Hu- reau en zijn vader is schoenmaker. Na een tiental knapen en even zooveel meisjes van 15 tot 18 jaar tot een bende te hebben vereenigd, legde de Leeuw zijn kamp in dichte boschjes niet ver van de vijvers aau, waar hij een soort van kelders deed graven om de dekens en verdere benoo- digheden te bewaren. Overdag gingen de schel men in de omstreken op roof uit en de meisjes wisten wandelaars naar afgelegen plekken te lokken, waar haar kameraden ze met stokken en zelfs met revolvers te lijf gingen en van alles beroofden, om voorts als met een too verslag zich uit de voeten te maken. Tal van klachten kwamen bij de politie te Anteuil in, en men was op het punt de bende te vatten, toen de Leeuw er de lucht van kreeg en met zijn aan hangers verdween. In het hol heeft men twee geladen revolvers, ettelijke doosjes patronen, eenige tapijten, een spiegel, allerlei toiletbehoef ten, flesschen rum en wijn en eetwaren in blikjes gevonden. De fraaie groote schouwburg in de Rus sische gouvernementsstad Witebsk is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Op het zelfde oogenblik, dat een geduchte donderslag de geheele stad deed trillen, stond het gebouw in vlammen en binnen drie uur was alles ver nield, zelfs het ijzeren veiligheidsgordijn smolt tot een vormloozen klomp ineen en de brand weer bleek onmachtig om iets van den inboedel te redden. Op de plek, waar het prachtige ge bouw stond, verheffen zich thans nog vier be schadigde muien. Alweer een schouwburg. In de Residentie heeft men hetdenjong- sten Zondag nog al vrij rumoerig gehad. Daar over meldt men ons De Loosduinsche weg en omgeving leverden Zondagmiddag een zeer woelig tooneeltje op. De verschillende middelen van vervoer, vooral de trams uit het Westland, hadden honderden menschen naar de residentie gevoerd, alwaar te 4Vü uur, op of nabij het terrein der gemeente gasfabriek, de luchtreiziger, kapitein Rodenhof, met zijn luchtballon „Exelsior" eene luchtreis zou ondernemen. Naarmate het uur voor de opstijging naderde, groeide de menschenmenigte aan; hier en daar weerklonk een straatdeuntje, in het kort, er heersebte een gejoel als op een feestdag of kermis. „Daar hij je em!" hoorde men dan plotseling, en aller blikken richtten zich naar het lucht ruim. Tien, misschien wel twintig malen werd die grap herhaald, tot eindelijk het aardige er af ging, want reeds lang was het bepaalde uur verstreken, en „em" liet nog maar altijd op zich wachten. Zeer verklaarbaar, want de luchtreiziger had geen vergunning tot opstijgen kunnen bekomen! In den avond werd het tooneel door en door ergerlijk. Zes of zeven jonge mannen, onder wie een paar bekende vechtersbazen, hadden twist ge kregen, waarbij op de meest vrijhevige manier klappen werden uitgedeeld. Vrouwen en meis jes kwamen er aan te pas, verhoogden door haar gillen en schelden het tumult, van alle kanten kwamen menschen toegeschoten en vormden een breeden kring om het strijdperk. Twee sur- veilleerende agenten mengden zich in het geschil, doch dit was olie in het vuur. Allen richtten zich toen tegen de politiemannen, en deze een paar kerels als hoornen stonden machteloos. Een der woestelingen werd door hen vastge grepen doch zij waren verplicht hem weer los te laten. In optocht, onder de afschuwelijkste godslas teringen, ging het van de Loosduinsche brug naar de Westerstraat; van daar weer terug door nagenoeg halverwege het West-Einde, waar de kameraden van den dronkaard, bijgestaan door de agenten van politie, hem te huis brachten. Een jongen van 15 jaar werd te Leeuwar den sedert verscheiden dagen uit de ouderlijke woning gemist. Dezer dagen is hij daarin we dergekeerd, door honger en vermoeienis uitgeput. De knaap was met kermisreizigers medege trokken naar Zwolle, doch de kunstenaars loop baan beviel hem zoo slecht, dat hij naar huis marcheerde, en daar aankwam Da veel ellende onderweg te hebben doorgemaakt. Bij Hillesluis is Dinsdag een spoorwegar beider overreden. De man was oogenblikkelijk dood. Hij laat een weduwe met een kindje na. „De Dood Het Einde?" Van dit werk zijn in Duitschland in weinige maanden vijf drukken verschenen. Eene Hollandsche vertaling van genoemd werk is bij de uitgevers Broese Co. te Breda ver schenen. Wij verwijzen onze lezers naar de afvaarturen der stoomboot „De Onderneming". Deze boot zal uict 9 zooals op de afvaartlijsten is gedrukt, maar Donderdag 8 Augustus niet varen. Sommelsdijk. In de plaats van L. Noor- dijk, is tot jachtopziener benoemdA. Hoog- zand Az. alhier. Dat het prachtige weder, handen als het ware te kort doet schieten, bleek Maandag jl„ toen er niet minder dan 8 schepen vlas werden ge laden en des avonds weder 9 arriveerden tot dat doel. Schier dag en nacht is alles in de weer. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens eischt gelukkig in deze gemeente niet veel offers. Van af 17 Juni, toen de eerste moest geslacht worden, tot op heden, zijn er slechts 9 gevallen voorgekomen Stad a/h Haringvliet, 30 Juli. Schipper J. van Dijk van hier, kwam Zondagmiddag met zijn geladen schuit mest uit het Spui varen toen hij onverwachts boven op het anker liep van het op de Bremingen gestationeerde baggerma- chien. In een oogwenk ging zijn schuit naar de diepte. Met behulp der boot wisten de opvarenden zich gelukkig te redden evenals het tuig dat zij nog konden aftakelen. Naar men verneemt was schuit nog lading verzekerd. Bij de Dinsdag j.l. plaats gehad hebbende herstemming zijn uitgebracht 64 geldige stem men, waarvan de heer P. Maliepaard, autirev., er 37 en de heer D. Born, lib. er 27 bekwam. Den Bommel. De Raad der gemeente Den Bommel heeft in zijne vergadering van 30 Juli 1.1. de geloofsbrieven der nieuwbenoemde gemeenteraadsleden onderzocht en in orde be vonden, waarna met eenparige stemmen is be sloten hen als leden van den Raad toe te laten. Als een bewijs, hoe druk het alhier met het laden van vlas is, dient, dat in deze week op één dag dertien schepen onder den last zijn gebracht. Ooltgensplaat. De familie S. v. Veen en J. Dorsman alhier, verkeeren in de laatste da gen in de grootste spanning, aangezien hun zoon en behuwdzoon J. v. Veen, schipper etc. te Gouda, reeds eenige dagen spoorloos is ver dwenen met achterlating van vrouw en kinderen. Hoewel hij schrijven achterliet, is dit zoo duister, dat niets daarvan wordt begrepen. Als oorzaak van deze droeve geschiedenis wordt gebrek aan vermogen genoemd, aangezien zijne huiselijke als maatschappelijke positie niets te wenschen over laat. Oude Tonge, 1 Aug. Vorige week werd alhier bericht ontvangen dat schipper J. de Korte van Oude Tonge, geladen met grient op reis naar deze gemeente, voor Dordrecht door eene aak is aangevaren, waarop het zinken bijna onmiddellijk volgde. Persoonlijke ongeluk-

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2