p lp M Be volkeren der aarde. Buitenlaiidsclie Berichten. Biiiueiiïaiidsclie Berichten. Plaatselijke Berichten. 1 1 V y onderwijs, dan geeft Dr. K hem dit in theorie wel toe, maar toont met de stukken aan, dat de liberalen in de praktijk vrij wat meer hun best doen om ons volk van het Evangelie te vervreemden dan de roomschen. Al was dus alleen het Evangelie der zaligheid in het geding, dan nog zouden wij niet naar de liberalen mogen overloopen, de wijl z ij juist aan Rome prijsgaven wat w ij tegenover Rome blijven verdedigen. Op staatkundig gebied geldt het echter een geheel ander geschil. Daar gaat het over de vraag, of de overheid om 's Heeren wil, uit eerbied voor het Goddelijk gezag zal ge hoorzaamd worden, öf dat de overheid slechts regeert bij de gratie van menschen en zoolang als die menschen het in hun wijsheid goed vinden. Het laatste willen de liberalen, maar het eerste wordt mede door de Roomschen ver dedigd. De liberalen zoeken den oorsprong van het overheidsgezag in den wil des menschen en strekken dat gezag daarom ook uit zoo ver als zij goedvinden en zoover de andere partijen het hun niet beletten. Naar dat fatale beginsel handelend, wer den de lagere èn de hoogere scholen ten gunste van het liberalisme misbruikten werd de kerk der protestanten sinds 1816 aan knel lende Staatsbanden gelegd. In deze dingen trekt Rome niet de partij van het liberalisme, maar werkt, om voor zichzelf vrij te komen, de vrijheid onzer par tij tevens in de hand. Het tijdelijk samenwerken met Rome is dus onzerzijds geen beginselverloochening, maar hoogst natuurlijk. Ten slotte maakt Dr. Kuyper met een be roep op de heeren C. E. van Koetsveld en Mr. S. Muller Fz. duidelijk, dat de liberalen, als de stembus maar uit het gezicht is, vol strekt niet zoo vijandig tegen Rome gezind zijn. Ja, dat zij gewoonlijk in de Kamersec tien en in commissiën aan roomsche heeren de voorkeur geven boven de antirevolutio nairen. Geheel die voorstelling van ons samenwer ken met Rome is dus onjuist, en de antirevo lutionairen zijn deswege in geenen deele te beschuldigen van oneerlijkheid of beginsel verzaking. Een volgend maal hoper. wij nog een paar hoofdpunten uit de brochure van dr. Kuyper te releveeren. De Fr arische Kamer heeft inet 304 tegen 229 stemmen aangenomen een wetsvoorstel waarbij bepaald wordt dat een candidaat in niet meer dan één district tegelijk kan candidaat gesteld worden, op straffe van 10,000 francs boete, te betalen door hen, die de eandidatuur stelden. De regeering had dit voorstel ingediend, om een eind te maken aan het haars inziens er gerlijke feit dat Boulanger, de gehate hater der regeering, telkens in zoovele districten tot lid der Kamer gekozen werd. De bedoeling is dus kennelijk ook de volksuitspraak, de uiting van den volksgeest te onderdrukken, bang als zij is dat haar liberale beginselen, die haar sinds lang boven het hoofd groeiden, haar kwaad kunnen doen. Gelijk alle liberalen, geeft ook de Fran sehe regeering blijk, wat men te verstaan heeft onder liberalen vrijheidszin. De heeren zijn zeer voor de vrijheid, altijd als zij zeiven er geen last van hebben. Doch niet zoodra komt hun de vrijheid in hun vaarwater, of zij leggen die zelfde hooggeroemde aan banden. Ook hier bleek voor de zooveelste maal, ge lijk het ook in Nederland en België zoo menig vuldig bewezen werd, dat de liberalen mogen goede menschen zijn de liberale begin selen toch leiden tot onderdrukking. In het Zwitsersche orgaan der Bond worden nu de nota's openbaar gemaakt, die door don Bondsraad aan de Duitsche regeering in ant woord op haar vertoogen werden gericht. Veel licht verspreidt het openbaar worden dier nota's nietgelijk ook met die van Duitschland niet het geval was. Wat men reeds wist dat Zwitserland op zijn recht blijft staan en de eischen van den Duitschen rijkskanselier als ongerechtigd beschouwt wordt daarin uit voerig omschreven. Dinsdag is te Londen de vergadering gehouden van lersche afgevaardigden, ter bespreking van het plan tot stichting van een nieuwen Bond. Het reglement zal, zoodra het is aangenomen, openbaar worden gemaakt. De Iersche leiders hebben reeds sinds lang ingezien, dat hun veldtochtsplan, hoe goed het ook de zaak der pachters diende, evenzoo zijn bezwaren met zich bracht, en dat het, wat on vermijdelijk was, wanorde veroorzaakte en het lijden der Ieren nog vermeerderde. De nationale bond was in de eerste plaats een politieke or ganisatie, die slechts met de eigenlijke land- quaestie in zoover zich inliet, als hij den verdreven pachters ondersteuning schonk. Als politieke organisatie heeft hij zich zegevierend gehandhaafd en is, ofschoon hier en daar dooi de regeering ontbonden, zelfs sterker dan vroe ger. Het door John Dillon ingevoerde veldtochts plan bestaat daarin, dat de boeren hnn pacht aan een vertrouwd persoon ter hand stellen, totdat de landheer de door hen verlangde ver mindering toestaat. Dit plan is echter in strijd met de wet en doorgedreven door de heftigste nationalisten, toen Parnell in het najaar van 1886 zwaar ziek was. De ongekroonde koning van Ierland heeft het dan ook openlijk afge keurd. Het ziet er met de godsdienstvrijheid in Ruslamd bitter slecht uit. In de laatste jaren zijn niet alleen dnizende Joden genoodzaakt gewor den dat land te verlaten, maar ook komen voort durend berichten van vervolgingen der Luther- schen. Nu heeft de Ozaar weer een gestrenge order uitgevaardigd, in welke aan het Luther- sche kerkgenootschap wordt verboden, voortaan deel te nemen aan eeuigerlei vorm van het zen dingswerk in Rusland, en zelfs om in de Lu- thersche gemeente gelden in te zamelen voor de zending buiten Rusland, Boven Salamanca (Spanje) heeft een he vige orkaan gewoed. De oogst is geheel vernield en vijf personen hebben het leven verloren. Nu van alle kanten berichten inkomen, kan men den omvang nagaan van de verwoes tingen, in oostelijk-, midden- en zuid-üuitsch- land teweeggebracht door het vreeselijk onweder van den 12den dezer. In ïhuringen is de ge- heele oogst vernield. Allerwegen hadden er storm en hagelslag plaats. In de stad Crimmitschau (Saksen) b. v. zijn door de hagelsteenen, die ter grootte van een ei vielen, 50,000 venster ruiten verbrijzeld. De koning van Wurteinberg werd in den tuin van zijn kasteel te Friedrichs- hafen bijna door den bliksem getroffen, daar deze op eenige schreden afstands in een boom is geslagen. Uit New-York wordt gemeld, dat boven de stad Princeton, in Ohio, een geweldige cy cloon heeft gewoed. Dertig huizen werden opge nomen en op groote afstanden weggeslingerd. Men telt een vijftigtal dooden. De ontvangsten van den Eiffeltoven kan gedurende het tijdsverloop van 15 Mei tot 2 Juli bedragen, niet minder dan 1,298,944 francs. Bloedig schouwspel. Te Balza, in Spanje vond dezer dagen een stierengevecht plaats en reeds waren drie stieren bloedend uit het strijd perk gesleept. De vierde stier was een prachtig dier van drie jaar, dat eerst onlangs was aan geschaft. De broeder van den beroemden stie renvechter Manuel Fuentas, Elmelo geheeten, verscheen in het worstelperk maar werd dooi den stier tot aan de omheining teruggedrongen. Nog een paar seconden en hij zou verloren zijn geweest. Manuel zag het gevaar waarin zijn broeder verkeerde en snelde hem te hulp. Het publiek verkeerde in de grootste spanning. Met den degen tusschen de tanden sprong Manuel op het dier los en hield het zijn rood mantel tje voor oogen. De stier was verblind en Elme lo gered. Daverende bijval beloonde 's mans moedige daad. Dit werd echter zijn ongeluk, want terwijl, hij naar alle zijden boog om zijn dank te betuigen en daardoor de bewegingen van het dier uit het oog verloor, snelde dit op hem toe, stiet een der horens diep in het lichaam, slin gerde hem in de lucht, zag hem voor zich neJer- vallen liep om de ongelukkige heen en stapte toen trotsch weg, terwijl het wreede publiek Bravo! Bravo Stier!" riep. De arme Manuel werd stervende weggedragen en naar een hos pitaal overgebracht waar hij reeds na enkele uren overleed. Bij Bucharest is een personentrein in bot sing gekomen met een goederentrein. Beide loco motieven werden vernield en een personenrij tuig geheel samengedrukt, zoodat 15 men sehen gedood of gewond werden. De stoker van den personentrein werd in den vuurhaard zij ner machine gedrukt en verbrandde. Het schijnt, dat het ongeluk aan nalatigheid is te wijten. Als een nieuw bewijs van den vooruit gang van Transvaal kan dienen, dat de Volks raad te Pretoria op de begrooting een post heeft gebracht van 20,000 pd. st. ter ondersteu ning van eene op te richten hoogeschool. Vreeselijk gestraft. Eenige soldaten hielden Zondag-avond de wacht aan de poort van Deurne (België.) Een drietal stak vlug even den spoorweg over en verfrischte zich in een naburig café. Plotseling waarschuwde de schild wacht, dat in de verte een officier naderde. De soldaten lieten hun glas bier achter en snelden naar hun post. Zij vonden echter den toegang versperd door den slagboom, daar juist een trein uit Holland moet passeeren. De militairen twee korporaals en één soldaat bleven wach ten, de trein snorde voorbij, zij sprongen over den slagboom, zouden fluks den weg oversteken, doch bemerkten door hun haast niet, dat de trein van Antwerpen naar Holland kwam aanstoomen. De soldaten voelden zich plotseling door de loco motief gegrepen en op den grond geworpen. Een kreet van schrik ging op uit de menigte, die hiervan getuige was. De trein snort voor- bjj, men zoekt langs den weg en vindt de vreese lijk verminkte lichamen der drie slachtoffers. De een was letterlijk in drie stukken gesneden de twee anderen ademden nog, doch vervoerd naar een naastbijgelegen café en het hospitaal van Burgerhout, hebben ook deze twee den geest gegeven. Te Tilburg baart het volgend geval groot opzien. Een achttienjarig meisje begaf zich Za terdagmorgen naar de fabriek waar zij werk zaam was. Toen zij echter te twaalf ure niet terugkeerde, werden haar ouders ongerust, zon den haar zuster naar de fabriek waar deze ver nam, dat het meisje er in het geheel niet ge weest was. Toen zij terugkwam, vond zij langs den weg op ongeveer 10 minuten afstand van hare woning het afgesneden lange haar, de rokken en de kousen van hare zuster, zoomede een mans vest en een paar mansschoenen, alles in een zak. Men kan zich den schrik der ouders voorstellen, die terstond aan een moord dachten, en terstond van het geval aangifte bij de marre- chaussées te Tilburg gedaan hebben. Dezen zijn druk bezig met het onderzoek. Bloedsporen zijn er ter plaatse niet gevondenalleen hebben eenige arbeiders omstreeks vijf uur een paar marskramers met hunne wagens daar zien voorbij trekken. Dezen zijn door de marreehaussées achterhaald, doch nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Men meldt nader Het meisje, dat op zoo raadselachtige wijze te Tilburg verdween, is teruggevonden op een uur afstands buiten de gemeente door een land bouwer, die haar in hulpbehoevenden toestand op zijn wagen nam. Zij meldt omtrent haar wedervaren het volgende Op korten afstand van hare woning werd het meisje, volgens hare verklaring, aangerand door vier manspersonen, die haar vastgrepen, haar de kleederen van het lijf trokken en het hoofd haar afsneden en onzedelijke handelingen pleeg den, waarna zij wegliepen. Uit schaamte, dat zij half naakt was, had zij zich toen in de bosschen op een uur afstand van hare woning verborgen, tot den avond omstreeks 6 uur, waarna een landbouwer haar op zijn kar met hooi opnam en thuisbracht. Door de marechaussées is een onderzoek in gesteld, doch zij konden de daders niet op het spoor komen. Er bestaat niet veel kans, dat het ware licht in de geschiedenis van het ontvoerde Til- burgsche meisje zal worden onstoken. Zij is toch van den schrik krankzinnig geworden. Daar zij reeds vroeger aanvallen van krank zinnigheid moet hebben gehad wordt er ook twijfel geopperd aan de waarheid van het verhaal. liet onwederdat Zaterdag en Zondag boven ons land heeft gewoed, berokkende hier en daar nog al wat schade en heeft heel wat schrik verspreid. Uit Scheveningen wordt nader gemeld, dat de bliksem ook is ingeslagen in de remise van de 's Gravenhaagsche tramwegmaatschappij, doch langs de telephoongeleiding zich een weg baande. Van Zaterdag tot Maandag is aau den regen meter aan 't strand afgetapt 48.2 m.m. regen, waarvan alleen 33.4 op Zaterdagmiddag tijdens het onweder. In 't dorp stonden verschillende straten en huizen onder water. In één huisje steeg 't water zoodanig, dat een zich daarin bevindende kraamvrouw uit het bed in veilig heid moest worden gebracht. Te Haarlem is Zaterdagochtend omstreeks 6,30 ure, tijdens de bewoners nog te bed lagen, de bliksem geslagen in een arbeiderswoning, gelegen in de Esseustraat, waarbij echter geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Twee rijen pannen zijn van het dak en een gat in den schoorsteen geslagen, terwijl ook een gat in de voordeur werd gevonden, waar door de bliksem zich eenen uitweg had ge baand. Ook te Katwijk a. Zee zijn twee huizen door den bliksem getroffen in een villa veroorzaakte hij een begin van brand, dat echter geen ern stige gevolgen had. Te Breukeleveen schuilden Zaterdag 2 mannen in een hooimijtdaar kliefde een bliksemstraal de wolken en een van de twee zonk levenloos neer. De ander bleet ongedeerd. Te Maarseveen heeft zich Zaterdag tijdens een onweersbui een z. g. zuiger voorgedaan, zoo hevig, dat o, a. twee pannen daken werden verbrijzeld, een schuitje werd opgenomen en aan de andere zijde van een stuk land weder te water gezet, drie knotwilgen uit den grond werden gerukt en op eenigen afstand weder neergeworpen. Te Tilburg sloeg de bliksem in de woning van een bakker, drong in de huiskamer door, waar veel huishoudelijke voorwerpen werden verbrijzeld, draaide eenige malen om de vrouw des huizes heen doch deerde haar niet. Te Dordrecht had eene droevige gebeur tenis plaats. De 21-jarige A. M. B., een aan komend kunstschilder, die liefde had opgevat voor een meisje met wie hij geen verkeering mocht hebben, zoolang hij niet in staat was in zijn onderhoud te voorzien, heeft zich namelijk, in een oogenblik van waanzin, op de binnenplaats der woning zij ner beminde, aan de Vriezestraat, door een revolverschot van het leven beroofd. Terwijl hij met een broeder zijner aangebedene stond te praten over de reden zijner afwijzing, haalde hij plotseling het vuurwapen te voor schijn en loste twee schoten, waarvan het eerste slechts eene onbeduidende wonde ter zijde van het lichaam veroorzaakte bij het tweede drong de kogel hem echter in ds hartstreek, zoodat de jongeling bewusteloos neerviel en enkele miuuten daarna den geest gaf. Door tusschen- komst der politie is de ongelukkige per draag baar naar de woning zijner moeder overgebracht. Door Spaansche veekooplieden wordt tegen woordig in Friesland fokvee aangekocht tegen hooge prijzen. De lijken van den heer Von Lindern en zijn knecht, die bij Slikkerveer verdronken zijn, zijn tot dusverre niet gevonden. Voor het aan brengen daarvan is een premie uitgeloofd van f 500. De koetsiers en de conducteurs van de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij hebben bij de directie een verzoekschrift ingediend, .waarin zij vragen om een wekelijkschen rustdag. In de Amstel is Zondag een roeibootje met twee personen omgeslagen. Een van de twee werd slechts gered. De ander, een jonge ling van 20 jaren, verdronk. Op een bouwakker bij 't dorp Wedde, zag de heer H. dezer dagen 8 volwassen vossen. Een slecht vooruitzicht voor de jagers. Sommelsdijk. De brigadier der Rijksveld- wacht J. Appel alhier, is bij besluit van 1U dezer door ZKx. de heer Minister van Justitie benoemd tot Brigadier-Majoor (titulair). 17 Juli. Onder de ingekomen stembrief jes was er een van den volgenden inhoud „Ik neem geen doleerende, „Ook geen hengst „Cezar", „Maar kies de liberalen „Jb. Breesnee en K. de Graaft." Dat isliberaliteit 18 Juli. Eenjge jongens bezig zijnde aan het houtsprokkelen, gingen elkander aan het gooien met steenen, met het gevolg dat het zoontje van J. Troost een steen tegen zijn lip kreeg, die dezelve vaneen deed splijten en geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Stad a/h. Haringvliet. Door Z.Ex. den Heer Minister, is den heer Mr. C. v. Mens we der herkozen als Burgemeester dezer gemeente. Den Bommel. Door een kiezer is het na volgend stuk in de stembus geworpen Jan Mijs Jobszoon Is nog niet zoo kwaad, Dien stem ik maar eerst Voor lid van den Raad. In plaats van Dirk Kievit Wie daarvoor te geven, Daar ben ik waarachtig Wel wat mee verlegen, Want zoo men nu weet Moet de Raad hier ook om Door den Braber te stemmen En Rosmolen als 't kon. Ik acht hen als burgers, Maar voor lid van den Raad Moet ik hen niet Voor de school van den Staat. Als raadslid nu te kiezen In 't belang van 't onderwijs, Kies ik maar niemand beter, Dan Johannis Dzoon Mijs. Ooltgensplaat. Als een zeldzame bewaring kau van hier gemeld, dat een IV2 jarig kind van L. v. d. B. in een onbewaakt oogenblik tot midden op straat was gekropen, toen een wagen met 2 paarden kwam aanrijden en zonder dat het kindje door den voerman werd opgemerkt, daar over heen ging. De vader, die dit jjzendwekkende gezicht ga de sloeg, vloog oogenblikkelijk naar de plaats en nu bleek het, dat de paarden het kindje ge heel hadden mis getrapt en alzoo ongedeerd was gebleven. Oude Tonge, 17 Juli. In de op 17 dezer gehouden vergadering van den Gemeenteraad is aan den onderwijzer K. Bouuian, op zijn ver zoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, met ingang van 1 Augustus a. s. Bij de op 16 Juli jl. gehouden verkiezing van twee leden voor den gementeraad alhier, werd een stembriefje gevonden, waarop het vol gende vermeld stond „Heden is de dag van 16 Juli daar, „Voor velen weêr een drukken dag voorwaar ,,'t Gaat op een kiezen voor den raad, „twee leden' „Ik ben benieuwd wie nu gekozen wordt op heden; „Ik geloof, dat D. v. Es wel is een man „Dieu men voor deze taak vrij stemmen kan. „Ook wordt door mij nog graag vermeld „Dat ik op Doctor W. J. Arends erg ben gesteld; „Daarom besluit ik nu op heden ,,Ik stem D. van Es en Dr. W. J. Arends voor [2 gemeenteleden". Dirksland. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is tot doctor in de rechts en staatsweten schap bevorderd de heer C. P. Zaaijer van hier het eerste met acad. proefschr. get„Dading naar Nederlandschrecht" het laatste met Stel lingen, welke beide in het openbaar werden verdedigd. Herkingeu. De gevreesde varkensziekte heeft ook hier sinds Zondag reeds 6 offers geëischt. De opbrengst der tienden heeft in de Eliza- bethspolder 3551 Pieter polder 422, het vlas 160, en visseherij 10,opgebracht. Gezamelijk dus 947. De te veld staande ge wassen van het diakonie armbestuur der Ned. Herv. gem. heeft hier 185,opgebracht. Nieuwenhoorn, 16 Juli. Hedenmorgen om streeks half zes ure werden twee kinderen van Abr. de Hendrik, een 10-jarig jongentje en een 14-jarig dochtertje, door den bliksem getroffen. Het meisje bleef onmiddellijk dood, doch Toor het zoontje bestaat er nog eenige kans op levensbehoud. Ook een raam der woning werd geheel verbrijzeld. Zuidland, 17 Juli. Heden avond ontlastte zich boven deze gemeente een kleine onweers bui, waaruit drie zware slagen kwamen. Den eersten trof een iepenboom voor de smidse van den heer A. Kterwijl bij den tweede de toren der gemeente werd getroffen. De bliksem begon bij het kruis, nam langs eene buitenzijde bijna 11 Johs. 86, G.l Jobs. R Geko H. Ki Lz., L. Both, A Geko J. v. Es Stellend Seters r tenbrug Goeder e I dende 1 Ouddorp K. Li 114, P. Kaptein nis N. V Geko: I tenbroe] Zuidlan K. B C. Saar M. Loell L. 1. C Herk( Herst Barendr Oud-Be H. di K. Sche L. de E P. de K l!"BS 'Jfü

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2