Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. Uit de Pers. Uitslag* Verknoping-, Lieftinck weldra naar Sliedrecht vertrekken om daar zijn modern wijsgeerig zoogenaamd gods dienstig stelsel van den kansel te verkondigen. De belijders van Gods Woord in het Her vormd Kerkgenootschap hebben het dus weder moeten afleggen tegen het modernisme. Niet de orthodoxen, maar de modernen zijn in „de kerk der vaderen," in de „Volkskerk" de baas. De modernen zijn zich daarvan ook volkomen bewust. Zich sterker gevoelende door de uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur, heeft de mo derne predikant Dr. J. A. Bruins te Idaard eene adresbeweging op touw gezet ten einde zoo als de Nieuwe Rotterdamse/ie Courant het uitdru kt voor het vervolg zulke malligheden als die 75 lidmaten te Sliedrecht zich veroorloofden en die wel wat ouderwetsch zijn onmogelijk te maken. Dr. J. A. Bruins te Idaard wenscht zich te wenden tot de Synode met het verzoek, „dat zij zulke maatregelen berame", waardoor iu het vei volg onmogelijk wordt gemaakt dat art. 11 van het algemeen reglement waarin van „handhaving der leer" sprake is wordt op gevat, alsof daarmede wordt bedoeld „handha ving door kerkrechterlijke uitspraak van de ver schillende leerstukken die in de Ned. Geloofs belijdenis den Heidelbergschen catechismus en de eanonnes van Dordrecht voorkomen. Hij verzoekt predikanten en gemeenteleden van hunne instem ming te doen blijken. fly hoopt vele bewijzen van sympathie te ontvangen, opdat de „synode gewaar worde, dat predikanten en lidmaten van allerlei richting den tijd van geloofsvervolging voor goed voorbij ach ten." En de Nieuwe Rolterdamsche Courant wenscht ook, dat tal van brieven en briefkaarten zijn weg vinden naar de Idaarderpastorie. Uit deze geschiedenis valt één en ander te leeren le. De liberale pers bemoeit zich niet alleen met de kerkelijke aangelegenheden. 2e. Een opkomen voor de leer der Herv. of Ger. Kerk wordt malligheid. 3e. De modernen, die de Ger. Geloofsbelijdenis, den Heidelbergschen catechismus en de canonnes van Dordrecht als ouderwetgche dingen beschou wen, wenschen dat de Synode nu eens duidelijk uitspreke dat „handhaving der leer" niets anders beteekent dan leervry heid, vrijheid voor den moder nen predikant om Christus te verloochenen, ja zelfs om het historisch bestaan van den Heere Jezus te bestrijden. 4e Het belijdend deel der Gemeente staat volko men machteloos tegenover het modernisme in het Genootschap. In een politiek blad als het onze kan het niet onnoodig geacht worden op deze punten te wijzen. Er blijkt toch uit, dat het liberalisme, dat in zijn pers door moderne predikanten wordt gesteuud, niet alleen in de politiek, maar ook in de kerk zijn invloed heelt, dat het der liberale partij te doen is ooi èu kerk èn school èn maat schappij alleen naar hare revolutie-beginselen te hervormen. Oranjevaan In verband met de in werking treding dei- arbeidswet van 5 Mei 1889 op 1 Januari a.s. heeft de minister van justitie zich tot de ge meentebesturen gewend, met verzoek vóór 1 Augustus a. s. te mogen ontvangen een opgaaf van het aantal personen beneden zestienjarigen leeftijd, die in fabrieken of werkplaatsen arbeiden en welker bestuurders dus op dat tijdstip in het bezit moeten zijn van even zooveel kaarten. Deze kaarten worden van regeeringswege ver strekt. Een zonderlinge schaking moet te Parijs voorgevallen zijn. De vrouw van een rijk, adellijk heer aldaar is gevlucht meteen van Buffalo Bill's Indianen. De dame heeft al haar kostbaarheden en eenige millioenen francs in pa pieren „aan toonder" medegenomen. Het paar moet voornemens zijn naar het „Westen" te gaan en zich te vestigen in Columbia, van waar de Indiaan gekomen is. Te Kledno, in Boheme, waar de mijnwerkers nog steeds den arbeid niet hebben hervat, is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen naar aan leiding van de processie, welke op sacraments dag werd gehouden. De gendarmes kwamen tusschen beiden en maakten gebruik van hunne vuurwapenen, waardoor twee jongens gedood en 12 personen ernstig gewond werden. De woningen van den burgemeester en den directeur der mijnen zijn geplunderd. In de stad heerseht grooteopgewoudenheid en de zaken staan stil. Tot handhaving der orde zijn 3 bataljons infanterie aangekomen. Sommelsdijk. Onderstaande heeren, leden van den gemeenteraad, zijn dit jaar in de daar voor genoemde plaatsen, aan de beurt van aftreding. Het cijfer achter iedere plaatsnaam duid het getal kiezers aan. SOMMELSDIJK, 198, K. de Graull en J. Brcesuee. MIDDELSAltNIS, 393, L. A. v. Weel, A. C. Kolï en C. Kolff. STAD A/11 HARINGVLIET, 92, P. Maliepaard en J. BraberLz. DEN BOMMEL, 104, Jan Mijs en Dirk Kievit. OOLTGENSPLAAT, 108, G. Mij» en Johs Kardux. NIEUWE TONGE, 113, A, Breesnee eu Johs. Houtaar. OUDE TONGE, 201, D. vau Es en A. J. van Nieuweuhuijten. HERKINGEN, 41, C. Moerkerk en A. Munters. DIRKSLAND, 152, Johs. Zaaijer Pz. en W. v. d, Liude. MELISSANT, 72, L. Driendijk Wz. H. Kooraan en J. v. Es Lz. STELLENDAM, 87, D. van Seters en J. L. van Oosteubrugge. GOEDEREEDE, 91, II. Dalebout eu G. Joppe. OUDDORP, 185, W. Mastenbroek. HEKELINGEN, D. Oosthoek en I. Braat. SPIJKENISSE, J. Hoorweg en W. van der Linden Cz. OUD-BEIERLAND, 359, Mr. A. v. Weel, H. de Koning en K. Schelling. NLEUW-BEIERLAND, 85, B. IJzerman en P. Schelling. ZUID-BEIERLAND, 138, P. van de Erve en A. van der Waal. NUMANSDORP, D. Kluif hoofd, A. Maasdam Jz en I. Huisert. MIJNS-HEERENLAND, 80, G. van Waasbergen en L. Koijck Dz. HEINENOORD, 111, J. Vink en J. van der Linden. STRIJEN, 300, A. Bervoets, P. de Jongste, J. Niemansverdriet en A. J. Kleinjau. 's GRAVENDEEL, 232, F. E. Vasrzon Morel, D. de Geus Dz. en K. In 't Veld. RIDDERKERK, 304, H. ICrauendonk, B. Visser, J. Smit, A. de Zeeuw Gz. en A. vau 't Zelfde. 22 Juni. Na aftrek van kosten heeft de collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente op gebracht 8,79. In plaats van wijlen den heer Engelvaart, is tot onderwijzer alhier benoemd, de heer K. Bou- man te Oude Touge, op een jaarwedde van 450. Door het gemeentebestuur alhier is tegen 1 Juli eervol ontslagen de heer M. P. J. Lebbe, onderwijzer. Middelb.arn.is, 24 Juni. Heden avond werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Oosterbaan, hoofdonderw. aan de school van het Chr. Geref. Weeshuis te Middelharnis. Een onafzienbare schare bewoog zich van het huis tot aan het kerkhof. Bij het graf spraken achtereenvolgens de heeren Ds. J. Ph. Sluiter van Boskoop, Ds. P. van Schaik en Ds. Doorn van 's Gravenhage. Daarna werd door ruim 50 kinderen zijner school gezongen Ps. 103 8. Stad aan 't Haringvliet. Ds. Ringeling te Krimpen a. d. Lek heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Den Bommel, 26 Juni. Heden vierden de oudeluidjes Jan Keuvelaar en Maatje Koekoek, hunne 50-jarige Echtvereeniging. Reeds vroeg in den morgen wapperde van verscheidene hui zen de nationale driekleur. Aan belangstelling heeft het voorzeker niet ontbroken en menigeen heeft de feestvierenden in staat gesteld, dien dag aangenaam door te brengen. l)e ruim 70-jarige bruidegom heeft reeds meer dan 50 jaren als porder dienst gedaan en houdt dit nog steeds vol. Dat het de luidjes nog lang goed mag gaan, is gewis de wensch van alle ingezetenen. Ooltgensplaat, 25 Juni. Heden morgen iu de vroegte ontstond een begin van brand in de woning van W. Westerman, hetwelk een zeer ernstig aanzien gaf. Aangezien den brand geluk kig spoedig door de ll.H. L. Korteweg en J. de Ruiter werd opgemerkt, was men ze spoedig meester en bepaalde het zich tot een gat iu het dak. 25 Juni. Heden morgen werd het jongste kindje van P. de Visscher, 9 maanden oud, in een onbewaakt oogenblik door het omvertrek- ken van een ketel kokend water aan het on derlijfje en armpje verbrand; door de spoedig aangebrachte hulp mocht men het smartelijk lijden eenigszius verzachten. Oude Tonge, 26 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst der Nederlanden, heeft in deze gemeente opgebracht 0,60. Dirksland. In den laatsteu tijd heerseht alhier onder de varkens een ziekte. Hoewel de verschijnselen niet die zijn van de gewone var- keusziekte, is toch ^menigeen verplicht het te slachten. Herkingen. De miliciens, die deze week uit deze gemeente inspectie hadden wezen maken, hadden de onvoorzichtigheid onder 't rijden op een open karos te gaan staan waardoor één 't ongeluk had er af te vallen. Gelukkig waren eenige personen aanwezig waarvan één 't paard onmiddellijk tot staan bracht terwijl een ander den persoon hevig bloedend van voor 't achter wiel wegtrok. De onvoorzichtigheid had hier groote ellende teweeg kunnen brengen. denke slechts aan den tooi der „kerstboomen". De oranjeappelen zijn er soms zoo netjes op aangebracht, dat ge heusch zoudt meenen, dat zij uit die boomeu voortkwamen. Doch laat ons een ander voorbeeld gebruiken. Stel, er wonen twee burgers naast elkaar, een christen en een niet-christen. De eerste, hoewel hij een christen is, werd in den tijd dat hij reeds als zoodanig bekend stond, eenmaal in een ken- nelijken staat van dronkenschap gezien eu de ander, ofschoon volstrekt geen christen, maakte zich nooit aan dronkenschap schuldig. Gaat het nu aan om met het oog op deze enkele voor beelden een gevolgtrekking te maken ten na- deele van het christendom. Toch geschiedt dit maar al te dikwijls. Men schildert de christenen van hun donkerste zijde en daarna de mief-christenen van hun beminoe- lijksten kant, en wil dan de wereld doen ge- looven, dat het christendom den mensoh niets beter, zoo al niet minder maakt. In elk geval, zoo beweert men dan vaak, een diepgaand ver schil in gedrag is er tusschen christelijke en on christelijke lieden niet. Het doet er niets toe wat gij gelooft 1 Dat er onder de christenen vele bijloopers en huichelarrs zijn, die enkel den godsdienst iu den mond hebben, en dat de beste christenen kunnen struikelen en vallen in het een of ander kwaad, zulks wordt niet in aanmerking genomen. Het is den lieden die zeiven zonder God in de wereld leven, slechts te doen om het onderscheid tus schen de kerk en de maatschappij, tusschen den christen en den niet-christen uit te wisschen, en elke schuldige afwijking van de belijders des Heeren wordt daartoe te baat genomen. Evenzoo nu gaat het tusschen de partijen. Als de liberalen maar een paar goede dingen van huu partij op kunnen noemen, b.v. dat zij het zegelrecht op de dag- eu weekbladen hebben afgeschaft (waarvan immers ook de anti revolutionaire pers zooveel heeft geprofiteerd^) en dat zij het stemrecht hielpeu uitbreiden, en daarentegen een paar zwakke of verkeerde punten onder de antirevolutionaire partij kunnen aanwijzen, b.v. dat de heer Beelaerts van Blok land zich bij de grondwet tegen meerdere uit breiding van het kiesrecht verklaarde dan thans verkregen is, of dat van antirevolutionaire zjjde is mede gewerkt aan de tot standbrenging van het posteontraet met Engeland, waarin de be langen der Zondagsrust uit het oog zijn verloren, dan meenen zij klaar te zijn en voldingend bewezen te hebben dat dus de antirevolutionairen niet meer vertrouwen waard zijn dan de liberaleu. Doch het is er ver van daan, dat zij dan klaar zouden wezen. Neen, tusschen een deugdzaam, beginselvast man, die wel eens fouten begaat eneen slecht man zonder karakter, die wel eens knap voor den dag komt, is de afstand nog altijd onafzienbaar groot. Men versta ons wèl. Wij zeggen volstrekt niet, dat de liberalen persoonlijk zonder deugd of karakter zoudeu zijn. Zoo iets komt niet in ons op. Veeleer stemmen wij dadelijk toe dat er vele nette, stille, brave lieden onder zijn. Doch de partij als zoodanig als wij dit an ders zeideu, zouden wij onwaar worden heeft nu eenmaal geen vaste, blijvende beginselen, want in plaats van de wet Gods te eeren, volgt zij eigen wil en zin en pleit voor de modeplannen van den dag. Als men dus de handelingen der antirevolu tionairen en der liberalen maar nauwkeurig met elkaar vergelijkt, dan zal het duidelijk genoeg worden, dat zij uit geheel verschillende begin- seleu leven, een geheel onderscheiden gedragslijn volgen en tot geheel verschillende uitkomsten geraken, maar ook zal dan blijken, dat de antirev. veel beter dan algemeene belangen onzer geheele natie behartigen dan de z.g. liberalen. HET MODERNISME. Dr. J. W. Lieftinck, een zeer modern predi kant tot op het ongeloovige toe, werd indertijd beroepen naar Sliedrecht. Dit beroep werd aangenomen doch nu ver zochten 75 lidmaten der Ned. Herv. Gem. te Sliedrecht van de overkomst van dien modernen predikant bevrijd te worden en dienden daartoe eene aanklacht tegen hem in. Het Classicaal Bestuur van Sneek, waaronder Dr. Lieftinck als predikant diende, zond die aanklacht naar het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland, omdat zij tot ontzetting uit zijn ambt zou kunnen leiden. Het Provinciaal Kerkbestuur heeft evenwel die aanklacht ongegrond verklaard, en dus zal Dr. Al te haastig drong Leone della Rota den trap op. In den linkerarm hield Jan N orris zijne in onmacht gezonken verloofde, krampachtig om klemde zijne rechterhand het blanke wapen. Hij wist niet meer, wat hij beginnen moest alle tegenwoordigheid van geest had hem in deze allerontzettendste seconden verlaten. Waartoe zou trouwens tegenwoordigheid van geest gediend hebben. Verloren waren Jan Morris en Myga van Bergen, voor zoover menschen- verstand hot kan vooruitzien. „Alle helscbe geesten, wat is dat riep de Genueesche luitenant. „Nu, dat is niet verkeerd 1 oibo, dat is eerst eene zonderlinge ontmoeting; dat noem ik, twee vliegen met een' klap slaan. Holla, Antonio Yalani, maak u thans vau uw bevallig duifje meester 1 Dat liadt gij u niet gedroomd, dat gij zulk een medeminnaar zoudt hebben Naar beneden met de geus Aan de galg met hem De degens der Genueezen vlogen uit de scheeden. „De Heere God bescherme u, Mygariep Jan Norris, zijnen kling zwaaiend. „Terug, Ita- liaansche schoften 1" Den woesten geuzenkreet„Liever Turksch dan Paapsch 1" uitbulderend, ontweek de stuur man van het zwarte galeischip een degenstoot van Leone della Rota, en verwondde zelf den kapitein Valani, die zich omkeerde en neder- tuimelde, terwijl zijn wapen uit zijn sidderende hand kletterend nederviel. De watergeus sprong over het lichaam van den Genuees heen, een tweede slag trof, maar slechts rakelings den linker schouder des luitenants. Middelerwijl drongen matrozen der Andreas Doria, hunne scheepsmessen zwaaiend, de trap op. Een woeste, bloedige strijd ontstond in het nauwe vertrek in onmacht lag de ongelukkige Myga op den vloer. Spaansche soldaten vermeerderden het gewoel. Lampen en fakkels doofden uit, lagen glimmend op den planken bodem en werden weer aangestoken. De minsten wisten eigenlijk, wat er gaande was, en toen plotseling het geschreeuw: „Brand! Brand!" door het huis weerklonk, vloog de verwarde menigte uit een en stormde door een panischen schrik aangegrepen de trappen weder af. Een verstikkende rook vulde weldra alle vertrekken van het gebouw de Genueesche schepelingen sleepten hunnen ten doode toe ver wonden kapitein en den gekluisterden watergeus Jan Norris door den walm naar beneden. Della Rota bracht eveneens de bezwijmde Myga van Bergen de trappen af en op straat, waar een nieuwe strijd dreigde los te barsten tusschen de matrozen en de Spaansche soldaten, die den Genueezen hunnen buit wilden ontrukken. Maar trommelgeroffel kondigde de nadering van een hooger geplaatst bevelhebber aan, wien Leone nu, zoo goed eu zoo kwaad de zinsverbijstering, waarin hij zich bevond, het hem mogelijk maakte, rapport van het gebeurde deed. Op verheven plechtstatige wijze uitte de Don zijne meening in deze zaak en beval, dat de gewonde kapitein, de geboeide geus en de bewustelooze meid aan boord moesten gebracht worden, dan had men De vlashandel schijnt in deze gemeente niet erg levendig te zijn daar nog een aantal boeren niet verkocht hebben, 't Vlas moet over 't alge meen vrij goed zijn. Voor wat hier verkocht is besteedde men van/100 tot 175 per Voornsch gemet. Melissant. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente bedraagt 5,57. Goedereede. Tot koster in de Ned. Herv. kerk alhier is benoemd de heer P. Aleman. Door Jan Tanis Jr. is aan den heer Koning, mede namens de overige leerlingen welke van het meer uitgebreid lager onderwijs ge brnik maakten, onder eene gepaste toespraak bij gele genheid van de laatste les eene zware gouden ring als aandenking aangeboden en tevens har telijk dank gezegd voor het genoten onderwijs. Ouddorp. Beroepen Ds. G. J. Klomp van 's Graveland. De Herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente gehouden worden op 15 Juni a.s. Oostvoorne. Verleden week heeft hier een treurig ongeval plaatsgegrepen, en wat het feit nog treuriger maakt is, d it het door onvoorzich tigheid gebeurde. Een bakkersjongen kwam in een smidswinkel en zag er een vuurwapen lig gen daar niemand aanwezig was, nam hij het en richtte het op een kind dat in de nabijheid was, met het ongelukkig gevolg, dat het afging en het kind in den buik getroffeu werd. Hoe wel het kind nog in leven is, bestast er even wel weinig hoop op behoud, en indien het in leven blijft op volkomen herstel. Zuidland, 25 Juni. Heden middag te één uur ontstond er een begin van brand in het nieuw in aanbouw zijnde huis van den heer T. B. De torenklok begon reeds te luiden, de brandspuit rukte uitdoch behoefde geen water te geven, daar de brand welke zich al dreigend liet aanzien, door eenige werklieden met emmers water reeds was gebluseht. A.s. Zondag zal D. V. voor de Ned. Geref. gemeente alhier optreden, de heer Basoski, onder ling der Christ. Geref. gemeente te Delft. Zuid-Beierland. Woensdag brandde een boerenstelling tot den grond toe af. Oud-Beierland. Terwijl Vrijdagmiddag 2 meisjes aan den Langeweg onder deze gemeente naar „melkens" reden, schrok de hit die voor den melkwagen gespannen was en maakte zulk een zijsprong, dat hij met den wagen in de sloot tèreeht kwam. Hulpvaardige personen zorgden dat alles spoedig weer in veiligheid kwam. Een der meisjes was geheel doornat, de andere kreeg natte voeten, beide kwamen met den schrik vrij, terwijl aan hit noch wagen schade toegebracht werd. 24 Juni. Heden is alhier o.erleden de heer P. H. Crans, burgemeester, secretaris en lid van den raad dezer gemeente. LI. Zondag waren twee kinderen aan het spe len, door dat de een ergens opklom, waar de ander hem aftrok had eerstgenoemde het ongeluk zijn arm te breken. 's Avonds ten 9 ure van dien dag viel een kind in de haven doch werd gered door een voorbijganger die zich gekleed te water begaf. Mijns-Heereuland20 Juni. De alhier ge houden collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft 8,80 opgebracht. PuttersRoek. LI. Zaterdag viel een werk man van een half geladen voer hooi, hij had het ongeluk op het hoofd terecht te komen, met het gevolg, dat hij spoedig overleed. Poortugaal, 21 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst bracht in deze gemeente f 5,907a op. Hoogvliet, 20 Juni. Mej. H. A. J. Pronk, onderwijzeres aan de openbare school alhier, is als zoodanig benoemd aan de eerste koste- looze openbare school te Seheveningen. De aankoop van vlas is zóó groot dat de arbeiders het den komenden winter niet kunnen afwerkener behoeft dus niemand zonder werk te zijn. Scherpenisse, 18 Juni. De op heden in deze gemeente langs de huizen der ingezetenen ge houden collecte voor het fonds ter ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen, heeft 11,86» opgebracht. Een blok vau 8 woningen, 2 pakhuizen en erf gemijnd door J. van Paasse, metselaar voor 1367. Een woonhuis, pakhuis en ge volgen gemijnd door J. Mosselman voor 1590, doch niet gegund. den volgenden morgen bij nader onderzoek en verhoor dadelijk alles netjes bij elkander. In elk geval moest de gevangen zeeroover aan de raas opgekuoopt wordendaarom was het ook in dit opzicht het doelmatigst hem voorloopig maar naar de Andreas Doria te transporteeren. Met woest getier stroomde de opgewonden menigte nu langs de kade. Fakkels verlichtten den wilden optocht en wierpen door den dichten nevel heen heur bloedig rood schijnsel op het loodkleurig gelaat van den gekwetsten Antonio, het doodsbleeke aangezicht der bezwijmde Myga, het van woede gloeiend hoofd van den gekne- velden Jan Norris, die zieh als stompzinnig van verbeten spijt door zijne luid juichende vijanden liet voortsleuren. Nog steeds droeg Leone della Rota het meisje in den arm, zonder te weten, hoe hij eigenlijk aan dien last gekomen was. Alles draaide met hem in het rond, als in een droom droeg hij zijne lichte vracht aan boord van het galjoen. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2