Week voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. I "blad In JTIeiiioi'iain. Vrijdag 28 Juni 1889. Vierde Jaargang N°. 174. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Alle stukken voor de Itedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan desa Uitgever. m Uit «1e vruchten g-ekend. FEUILLETON. HET ZWARTE GALEISCHIP gagsottgacacgytffuwsoago! Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgkvei! Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur Het is ons behoefte des harten in dit blad een kort woord te wijden aan de na gedachtenis van den heer JAN OOSTERBAA1V, in leven Hoofdonderwijzer der school van het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te Middelbands. Niet alleen, omdat wij hem leerden kennen als een eenvoudig, hoog ernstig en ijverig christen, maar ook omdat hij geruimen tijd aan ons blad heeft medegewerkt en door menige pittige bij drage den inhoud van dit blad heeft verrijkt. Overal waar men op het terrein der christelijke werkzaamheden den heer Oosterbaan zag optreden, wist men spoedig wat men aan hem had want hij was een man uit één stuk, en wat hij aanvatte, deed hij van ganschen gemoede hij dacht na vóór hij sprak en handelde en wist alzoo de voorzichtigheid bij de oprechtheid te paren, gelijk zulks den christen betaamt. Ook de staatkunde boezemde dezen hooggeachten broeder veel belangstelling in. Hij doorzag het, dat de christelijke belijdenis recht heeft om zich overal in de maatschappij te laten gelden, en hij toonde levendig te gevoelen, dat ons volk meer en meer van zijn vroeger geluk en zijn vroegere glorie vervreemd wordt zoo het niet terug keert tot de paden die Gods Woord aanwijst, en zoo het niet bestuurd wordt naar wetten, welker beginselen met dat Woord in overeenstemming zijn. Thans is deze werkzame broeder van ons weggegaan. In den vroegen morgen van Vrijdag 21 dezer ontsliep hij op eerst 42-jarigen leeftijd na een krankheid die slechts kort duurde. Wij vertrouwen dat hij heenreisde naar het Vaderhuis in de hemelen, en zulk een eind maakt voor hem alles goed. Doch zijne familieleden en vrienden verliezen zeer veel aan hem. Inzonderheid echter is het verlies zwaar voor zijne gade, die met zeven nog jeugdige kinderen achterbleef. Geve de Heere God, die een Rechter der weduwen is, haar Zijne nabijheid te ondervinden en verlichte Hij daardoor haar thans zoo moeielijk geworden levenspad. Allen die den heer Oosterbavn van nabij gekend hebben, zullen zeker zijn vroeg ver scheiden met haar betreuren, doch ook dit sterfgeval is al weder een roepstem om het huis te bereiden voor de ure des doods, die zoo welhaast k.iu aanbreken. En dat zoo geheel buiten en boven menschenlijke berekening. Want zij die het onmisbaarst worden geacht in hunne woning of in hun werkkring, zij worden niet zelden het eerst opge roepen van hun post. Zoo betoont de Heere zich een wijs en vrijmachtig God, Wiens wegen voor ons ondoorgrondelijk zijn. Spreke dan ook deze doode nog tot veler cons ciëntie, dringe uit zijn graf de ernst des levens tot veler zielen door en doe het me nigeen aan Jezus' voeten zijn eeuwig behoud en zaligen vrede zoeken eer de dood alle bezinning voor hem afsnijdt. Zij die in Christus gelooven met hun gansche ziel, gaan in de eeuwige rust, en hunne werken volgen met hen. Zalig die alzoo sterven. Als men de liberalen wijst op het groot verschil tusschen de liberale en de antire volutionaire beginselen, en hun aantoont hoe weinig waarborg er is voor onze burgervrij heid onder een liberaal bestuur, dewijl toch de liberalen de leer der revolutie aankleven en volgens die leer iemands burgervrijheid overal ophoudt waar de vlottende en heer- schende meerderheid (de helft plus één) zulks bepaalt, -zie, als men hun dat alles E. A-GLYPHOS. 16 Vóór de weifelende kapitein zijn wilden vriend kon tegenhouden, was deze reeds aan de deur van Myga's woning, bonsde er met de vuist op, met luider stemme roepend „Doe open doe open in naam zijner Katholieke Majesteit van Spanje Doe open Verraders en vijanden hebben in dit huis bescherming gezocht Reeds stroomden van alle kanten soldaten, matrozen en burgers van Antwerpen voor de deur, die toegang tot Myga's wouing verschafte, samen. Van oogenblik tot oogenblik groeide de menigte aan. Half in wanhoop en vertwijfeling ordelijk voorhoudt, dan komen zij vaak aan dragen met eenige staaltjes van het „goed gedrag" der liberalen en pogen te gelijk het een en ander op te sommen, dat de antire volutionairen wel anders of beter had den kunnen doen. Zulke tegenwerpingen nu, in een publiek debat gemaakt, brengen bij de eenvoudig ste omstanders soms den indruk teweeg, dat de antirevolutionaire partij ook al niet veel meer te vertrouwen is dan de liberale. trachtte kapitein Valani het geraas van zijn dollen vriend tegen te houden, maar het was reeds te laat. De huisdeur werd geopend en de bewoners van het gebouw, een timmerman, een schoenmaker, een kantoorschrijver met hunne gezinnen en gezellen, eene weduwe met veel kinderen, kropen beangst in alle hoeken weg, huiverend voor de ontzettende gedachte, dat één der Nederlandsclie rebellen een toevlucht onder hun dak zou hebben gevonden. Alleen een stok oud, kromgebogen moedertje trad met eene lamp iu de sidderende hand moedig de indringers te gemoet en hield met eene sclierpkrijsehende stem vol, dat niemand het huis binnen geslopen was, het allerminst een Zeeuwsche waterduivel. „God moge m j bewaren schreeuwde zij op sner penden, snippigen loon - „eenen watergeus bescherming t; verleenen; is niet mijn brave, mijn arme, zalige man, door die woeste gedroch ten uit zijne visschersschuit in zee geworpen en ellendig verdronken V' Maar wat baatten hare betuigingenNiemand sloeg er aeht op Vooral in onze dagen, nu de liberalen pas in de minderheid zijn, wordt er veel bijeen gezocht om de antiliberalen en vooral de an tirevolutionairen in een kwaad daglicht te stellen. Telkens wijzen de liberalen op het werkprogram of program van actie, dat het vorige jaar door de antirev. leiders is opge steld, en zonder onderscheid te maken tus schen een werkprogram van de partij eneen ministerieel program, zonder in aanmerking te nemen dat het begin het moeielijkst is, dewijl de nieuwe Regeering stuit op allerlei instellingen en omstandigheden, diehaarbe- lemmeren in haar schreden, wordt van liberale zijde gedurig maar herhaald, dathet tegenwoordig Ministerie nog zoo weinig ge daan heeft, en dat het werkprogram nog niet uitgevoerd is. Maar dit is alles loos alarm, waarmede men alleen de onkundigen kan verschrikken. Zeker, wij stemmen toe, dat het beter be leid der antirevolutionairen uit hun daden moet blijken, en dat anders hun beginselen zich niet kunnen aanbevelen. Doch vooreerst is het een gansch ver keerde voorstelling, als men beweert, dat thans de antirevolutionairen als zoodanig aan het bewind zijn. Men weet wel beter. Als de roomschen het meer inhunbelang reken den, gelijk vroeger, om de liberalen te steu nen, dan was het dadelijkuitmetden invloed der antirevolutionairen. Wij zijn niets te hooghartig om dit te erkennen. Trouwens, er ligt voor onze partij niets vernederends in, dat de roomschen haar helpen, zoolang zij om die hulp haar beginselen niet verloo chent. Maar in elk geval brengt deze samen werking met de roomschen mede, dat de an tirevolutionairen geen enkelen maatregel kunnen nemen en geen enkele wet of wets bepaling kunnen doorvoeren, die zoowel te gen den zin der roomschen als der liberalen is. Zoodra toch deze twee partijen saam spannen, is al het werk van de antirevolutio nairen vruchteloos. Eu natuurlijk moet een verstandige Regeering dit in het ooghouden. Maar ook al waren de antirevolutionairen alleen in de meerderheid en alleen aan het bewind, dan nog zouden zij de wetgeving niet op eens om kunnen tooveren, maar zou alles geleidelijk moeten toegaan. Wij zeggen nogmaals dat de antirevo- en in een oogwenk was het huis gevuld met Spaansche soldaten, Italiaansehe matrozen, en liet lompengepeupel der Antwerpensche stegen. Ach- en weegesehreeuw ging spoedig uit alle vertrékken op men kastijdde en pijnigde een beetje, men plunderde een beetje. „Voorwaarts, Antonio laat u niet ophouden! riep Leone. „Voorwaarts, de trappen op 1" Hij pakte het moedertje bij de kraag van kaar schoudermantel en dwong haar, -met de lamp voor te lichten onder het uiten der bespottelijkste bedreigingen. „Lustig vooruit, moedertje de anderen zoeken beneden, wij hoven wees maar niet zoo bedrem meld. Heila, Antonio, blijf niet achter. „Leone, nogmaals, ik bid u om Gods wil, ga niet verder „Kom, kom, vooruit Madonna! Haka, Antonio, wat zijt gij toch een bedeerde haas, bij zulke heerlijke avontuurtjes Wat zou er van u terecht komen, als gij mij niet liadt? Zoo, dat schijnt de laatste trap te zijn, victoriavictoria L Dui- lutionairen met daden moeten bewijzen, dat hun beginselen beter zijn dan die der revo lutionaire partijen. Maar om nu op gemakkelijke, eerlijke en rechtvaardige wijze het verschil te meten tusschen de tweeerlei vrucht, die voortkomt uit het tweeërlei beginsel, zouden eerst de beide partijen (de liberalen en de antirevo lutionairen) eens onder gelijke politieke omstandigheden, dus met ongeveer gelijke intellectuëele krachten in het Kabinet, met ongeveer gelijken steun in beide Kamers en met ongeveer evenveel toewijding van de pers en onder de natie, achter elkaar elk een flink aantal jaren het staatsroer in han den moeten hebben. Dan eerst zou het groote verschil in richting en vrucht terstond voor ieder klaar te voorschijn treden. Dat kan evenwel niet, often minste, dat zal hoogst zelden voorkomen, want gedurig mengen zich nieuwe lactoren indengangvan het politieke leven. En derhalve zoo zal men aan de over zijde zeggen gij hebt goed praten op die manier zoudt ge nooit of bijna nooit uw werk behoeven te laten toetsen, en altijd de schuld maar werpen op het verschil van om standigheden. O neen, dit beweren wij volstrekt niet. Maar wel houden wij vol, dat men bij het keuren der vruchten bekwame keurmeesters noodig heeft, omdat daarbij zeer voorzichtig en met veel zaakkennis dient geoordeeld te worden. Of men al bij den boom der revolutie gaat staan en wijst op eenige onschadelijke, vruchten of ook op aangebonden goede vruchten, en daartegenover op enkele aan gestoken of slecht uitgegroeide vruchten van de antirevolutie, zie dat bewijst nog zeer weinig. Eerst als beide boomen in even goed bemesten en besproeiden grond staan en even geregeld gesnoeid worden en evenveel zonnewarmte genieten en geen van beide van storm of hageljacht te lijden hebben en aan 't eind van 't jaar worden dan de vruch ten vergeleken, zoo zijn wij voor de keuring niet bang. Doch vele van de beste boomen hebben tijden, dat zij weinig opleveren en daarentegen is van zeer ziekelijke, half ver storven boomen of zelfs van dood hout voor korten tijd nog wel wat te maken. Men zendaiaal dank, oude Sybille. Hier, hier, Auto- nella in den naam des koniugs, doe open! Verraders en mooie meisjes hebben zich hier verborgen; open, open, in den naam des konings. In den naam zijner Katholieke Majesteit van Spanje, kom uit uw nestje te voorschijn, aan minnig vogeltje, doe open, en geef uw zoet, oproerig hartje over Met lachenden mond pakte de razende den kapitein bij de schouders en drukte hem tegen de deur, die hij wagenwijd opensmeet. Als marmeren standbeelden uit hunne vaderstad stonden daar de beide Genneezen verstijfd en vertwijfeld. Met toencmenden angst, en steeds aanwassende b izorgdheid hadden Jan en Myga de drukte en het gewoel op de straten gehoord. Toen nu het woest getier het huis binnen lrong, had het meisje in wanhoop haren verloofde gesmeekt, zich toch te verbergen. Wat kon tot beider redding beproefd worden? In het eerstvolgend oogenblik was alles te laat.

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1