r Buitenlandsche Berichten. Indisch iVieuws, Plaatselijke Berichten. Bo ekaankondiglng1. HINDOESCHE BEGRAFENIS. Eene Hindoeache begrafenis te Antwerpen, ziedaar wel eene gebeurtenis, die zich niet alle dagen voordoet. Een Hindoasch matroos van de Engelsche stoomboot „Niagaro", Isube Sheik, 18 jaar oud en geboren te Calcutta (Eng. Indië), was, terwijl hij in het Afrika-dok een bad nam, Zondag middag verdronken. Het lijk werd ten 7 uur 's avonds opgevischt. Toen nu de politie aan boord kwam om het lijk naar het Stuyvenberggasthuis te doen ver voeren, deed zich een zonderling feit voor. De landgenooten van den verdronkene weigerden het slachtoffer af te geven. Zij hadden het lijk in eenen hoek gezet, neerge vouwen op de hur ken, in de houding vau Brahma, hunnen oppergod. Rondom het lijk verrichtten zij de ceremoniën, die ginds, in het verre Oosten, ongetwijfeld de lijkplechtigheden vergezellen. Zij zegden gebeden op, gingen met het hoofd op den grond liggen en hieven van tijd tot tijd een klagend gehuil aan. Ten slotte kon men aan die brave mensehen de eischen der wet doen verstaan. Zij wilden echter het lijk niet laten aanraken en brachten het zelf naar het gasthuis van Stuyvenberg. Dinsdag had de begrafenis plaats. De landgenooten van den verdronkene wasch- ten het lijk eerst met kamfer, wikkelden het daarna in zuivere witte lakens, legden het ver volgens in de kist, die zij zelf toeschroefdeu en op den lijkwagen tilden. Geen blanke handen mochten de kist aanraken. De Hindoe's vormden eene soort van wacht rondom de lijkkoets en zoo trok de stoet, door de volkrijke straten der 5e wijk en de boulevards, naar het Kielkerkhof. Onnoodig er bij te voegen, dat hij overal de grootste verwondering opwekte en dat ieder ge troffen was door de gehechtheid van die half beschaafde kinderen der natuur aan hunnen ge storven makker. Op het Kielkerkhof herhaalden de Hindoe's ds laatste plechtigheden, droegen het lijk naar het graf en wierpen zelf, met de handen, den put vol aarde. 't Was ongetwijfeld de eerste Hindoesche be grafenis, die te Antwerpen plaats had. „H. v. A." A»n de New-York Herald1' wordt uit Petersburg gemeld, dat geheime genootschap pen die zich ten doel stellen de onafhankelijk heid van Armenië te bewerken, ontdekt zijn en dat verscheidene arrestaties te Moskou en te Tiflis hebben plaats gehad. De immigratie van Joden in Palestina neemt steeds toe. Jerusalem heeft thans meer Joodsche ingezetenen, dan Mohamedauen en Christenen te zamen. Weer nader aan de vervulling der pro fetie. Te Jeruzalem heeft zich sinds eenigen tijd een vereenigen gevormd, welke op verschillende plaatsen vertakkingen heeft en zich .Jam. dnnl vroeger land te bevorderen in het bijzonder hebben de stichters der vereeniging, waarvan ook de heeren Rotschild lid zijn, het oog gehad op de jodenvervolgingen in Rusland en andere landen. De Engelsche bladen bevatten kolommen vol pijnlijke mededeeliugen over het spoorweg ongeluk bij Armagh. Deze geheele stad schijnt in den rouwde blinden zijn gesloten en de gordijnen neergelaten. Volgens het jongste offi cieel bericht zijn 75 personen gedood. Omtrent de oorzaak van de ramp loopen de berichten nog uiteen. Volgens sommigen moeten de trein- beambten geen schuld hebben; doch het is slechts al te waarschijnlijk, dat verregaande achteloos heid de oorzaak, was. De waarheid zal vermoe delijk spoedig bekend worden, daar de commissie van onderzoek heden weder vergadert. De sta tionschef heeft verklaard, dat hij den trein wegzond op last van den inspecteur en een beambte van het directiekantoor, die gewoonlijk pleiziertrei- nen vergezeld. Hij stelde voor, een tweede locomo tief voor den trein te spannen, maar de machinist achtte dit overbodig. Een sergeant had gehoord, dat het bevel gegeven werd, de wagens los te maken een conducteur bevestigde dit en deelde mede, dat reeds vóór de wagens terug begonnen te rijden, de remtoestellen waren vastgezet, wat echter onvoldoende bleek om den trein tegen te houden. De portieren waren gesloten, waardoor aan velen, die er anders uit hadden kunnen springen, dit belet werd. De koningin zond een telegram van deelne ming in de droefheid der ouders en bloedver wanten. Te Armagh worden inzamelingen voor achtorblijvenden van huisvaders gehouden. De Great-A'ori/iera-spoorweg gaf voor dit doel ter stond 200 pond sterling. Te Berlijn heeft een koekbakker terecht gestaan, die sinds maanden bedorven eieren in sommige soorten van koek had verbakken. Uit het verhoor bleek dat het nog al erg was toe gegaan, daar hij er volstrekt niet om gaf of de dooier al zwart en het wit al groen was geworden. Zijn knecht en andere in huis, hadden wel hin der van de walgelijke lucht tijdens de bewerking, maar de koopers bemerkten er niets van, daar hij de lucht door een kunstmiddellje in het deeg wist te verdrijven. De uitslag vau het proces was dat hij tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Talrijke familie. In een blad uit de Trans vaal staat het volgende doodsbericht te lezen „Aan vrienden en bloedverwanten wordt hier mede bekend gemaakt, dat het den Almachtigen God van leven eu dood behaagde in den morgen van den 24sten Februari door een plotselingen dood mijn vijfden huwelijksband te verbreken. Mijn teergeliefde echtgenoot, M. J. Viljoeu, is van mijne zijde gerukt, mij achterlatende met 72 kinderen en kleinkinderen, om dit mijn on herstelbaar verlies te betreuren. Weduwe J. Viljoen, geboren Schoenman, Bronkersfontein, 28 Februari 1889." De staat Pennsylvania zal de wegruiming der puinhoopen van Johnstown op zich nemen, doch de kosten daarvan, die op 1,009,000 dollars begroot worden, komen ten laste der schatkist. Voor de noodlijdenden zijn reeds meer dan 2,000,000 dollars ingezameld. Biunciilaiidsche Bertchlea. I)e vrouw van een schilder te Garijp, leed reeds geruimen tijd aan aanvallen van waanzin. Toen dezer dagen haar man tehuis kwam vond hij zijn echtgenoote bezig het jongste kindje van een jaar met een koord om het halsje te wor gen. Het gezichtje was reeds geheel blauw, maar bijtijds kon men het kind verlossen. De ongelukkige vrouw is reeds naar het krankzin nigengesticht gebracht. Zaterdagmorgen is op den Hollandsohen Spoorweg, conducteur De Regt te Beverwijk, van den bagagewagen van trein 109 gevallen. Hij heeft een ernstige schedelbreuk bekomen zijn toestand is hopeloos. In Rotterdam zijn een drietal jongens op gepakt, die deel uitmaakten van een jeugdige dievenbende. Een heer te Purmerend voor zaken te Nieuwediep zijnde, verloor laatst zijne portefeuille met meer dan f 6000 en andere papieren van waarde. De portefeuille werd gevonden door een nog jeugdig meisje, wonende te Koegras, die met behulp vau een officier haar aan den eige naar terugbezorgde. Op de vraag van den heer, wat hij haar schul dig was, antwoordde het meisje, dat zij dit ge heel aan hem overliet. Hij gaf haar twee gul den, met welke bescheiden vergoeding het meisje zich zeer ingenomen betoonde. Een paar dagen later echter ontving het meisje een schrijven van den heer (die naar hare ouders en omstandigheden geïnformeerd had), met uitnoodigiug om den volgenden dag teu zijnen huize te komen, waaraan zij in gezelschap van hare zuster voldeed. Zij werden door den heer allervriendelijkst ontvangen en gul onthaald. Later maakte hij eene wandeling met haar door Purmerend, trad een goudsmidswinkel binnen en kocht twee gouden dames-horloges, die hij aan de twee zusters present deed. Daarna ging hij met haar naar een meubel magazijn en kocht voor het meisje een prachtig liunenkastje. Tegenstreven der meisjes, die deze geschenken bijna niet durfden aannemen, hielp niet. Ten slotte heeft de heer de kroon op zijn goedhartigheid gezet door voor het meisje vast te stellen 3 per week, welk geld zij elke drie Twee matrozen van Zr. Ms. schroefstoom boot „Atjeh", dat op de thuisreis is naar Ne derland, zijn vóór eenige dagen te Gibraltar van dien bodem gedeserteerd. Onlangs vond een knecht uit Leur een gouden armband. In de meeniug verkeerende dat de armband van koper was, verkocht hij hem voor een kwartje aan een dienstbode. Intusschen had de eigenares een advertentie in de plaatselijke bladen te Breda geplaatst en toen de juffrouw, waar het meisje dienstbaar was, die advertentie las, maakte zij er het meisje opmerkzaam op. Dientengevolge kwam de eige nares weer in het bezit van den armband, maar de knecht, die te goeder trouw handelde, zal misschien nog in moeielijkbeden komen, want gevonden voorwerpen mogen niet behouden worden. - Een kindje, dat te 's Hertogenbosch in een tuin speelde, viel in een put, waarvan de dek- steen was weggenomen. De pogingen, om het kind levend op te halen, bleven vruchteloos. Te Beverwijk is een conducteur van de loopplank van een trein afgevallen, waardoor hij zwaar weid gewond. Meer dood dan levend, werd de man het station binnen gedragen. Te Heelsum onder Renkum is de bliksem in een boerenwoning geslagen, zonder noemens waardige schade te veroorzaken. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Te Bergen-op-Zoom is weder iemand ver dronken, die zich onmiddellijk na het eten ging baden, 't Was een militair, die door zijn daad tevens de bestaande strenge voorschriften op het baden overtrad. Uit Blessen Weststellingwerf) meldt men, dat Dinsdagnacht een jongeling van 25 jaar dood gevonden is in de ouderlijke woning, met een wonde in het hart. Zijn broeder van 23 jaar is onder toezicht der politie gesteld. Nader seint men, dat de broeder des versla genen schreiende heeft bekend, dat hij de misdaad met een broodmes heelt begaan. Te Haarlem heeft de politie Zaterdagnacht een man a ingehouden, die op de gro.te markt aldaar rondzwierf. Hij zag er meer dan haveloos uit, doch was in 't bezit van f 200 waarvan hij, zeide hij, niets wildernissen voor een nacht verblijf. Hij poeinde zich Hoogeboom, zei smid te zijn, en 't laatst te Amsterdam te hebbeu gewoond. Te Maastricht is in het gesticht Calva- riënberg een man overleden, die bij een twist met z jn zoon een geweerschot in de knie ge kregen heelt. Het lijk is gerechtigljjk geschouwd. De zandtrein, die dagelijks loopt van Maars- bergen naar Woerden, om te dienen bij de nieuwe werken op laatstgenoemd station, kwam Dinsdag morgen ongeladen te Utrecht aan, tengevolge van werkstaking der arbeiders. Het wekelijks loon bedraagt ongeveer f 4, 't welk zeker niet te hoog kan genoemd worden, als men bedenkt, dat ze hiervoor van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur moeten werken. Het is niet onwaarschijnlijk dat hun vraag om loonsverhooging zal worden ingewilligd. Te Taranta Feligna, in de Italiaansche provincie Chieti, habben dezer dagen zware bergstortingen plaats gehad, waardoor meer dan meer dan 2000 huizen bedolven werden. Vele honderden mdnschen waren zonder dak, en meer dan 100 moeten het leven verloren hebben. Voor de Utrechtsche Provinciale Staten is weer een verkiezing op tilde heer Mr. W. H. Royaards van den Ham, die voor het district Utrecht zit, heeft zijn mandaat neergelegd, hoogstwaarschijnlijk om zijn zetel in te ruimen voor den afgevaardigde van IJsslstein, den heer De Beaufort, die bij de jongste verkiezingen uitviel. De datum voor deze stemming is bepaald op 27 dezer en voor mogelijke herstemming op 11 Juli. In de nabijheid van de te Oosterbeek af gebrande villa is een petroleumkan in een put gevonden. Het water der put, waaruit den vo- rigen dag nog gedronken was, was met een dikke laag olie overdekt. Ook heeft men even voor den brand uitbrak, licht gezien op de bovenverdie pingen. De villa stond aan vier hoeken tegelijk in brand. Uit een en ander leidt men natuurlijk brandstichting af. De dader is echter nog niet bekend. Omtrent het moedige gedrag van luitenant Cornelius bij een gevecht te Edi wordt aan het Bat. Ildbl. o. a. het volgende geschreven Op den 30sten April werd de versterking te Edi zwaar beschoten. De militaire commaudaut (kapitein In't Velt) zond toen eene patrouille uit onder den len luitenant De Leur om het vuur van den vijand tot zwijgen te brengen. De troep ging den weg van den kogelvanger op en werd toen zoo zwaar beschoten, dat een andere sectie onder den 2den luitenant Corne lius ter ondersteuning der patrouille werd na gezonden. De sectie-De Leur kreeg één zwaar gewonde. Nauwelijks had de sectie-Cornelius, door het vuur van den vijand marcheerende de sectie-De Leur bereikt, eu zich bij haar aange sloten, of uit de benting klonk het signaal ,,re- tireeren." De lste luitenant De Leur, als com mandant van het geheel, gaf daaraan gehoor. De troep retireerde, de sectie van den 2den luitenant Cornelius vormde toen de achterhoede. Op een honderd passen van den kogelvanger gekomen, werd de troep op korten afstand door schoten, dat ie 2de luitenant Cornelius zijn sectie front naar den vijand deed maken. Na een paar salvo's op den vijand te hebben gedaan, die aanstalten maakte om de troep aan te vallen, ging hij sprongsgewijze voorwaarts, gaf nog een salvo en viel toen den vijand aan. De opdringende vijand, niet bedacht op zulk eenen overmoedigen aanval, verliet zijne stellin gen. Door schoten en bajonetsteken werden zij verdreven en op de vlucht gejaagd. Cornelius met zijne dapperen nam bezit van de stelling en der naar de rimboe vluchtende bende werd nog menig welgericht salvo nagezonden. De paniek was door dien overkoedschen tact- vollen aanval bij den vijand zóó groot, dat zij twee hunner dooden nog achter moesten laten in de stelling. De le luitenant De Leur was ook na de ver meestering der stelling zoo tevreden over het beleidvol en moedig optreden van den 2den lui tenant Cornelius, dat hij de sabel in de hoogte stak en uitriep „leve de luitenant Cornelius 1* welke uitroep bij den troep zulk een instemming vond, dat een driewerf hoera 1 in de gelederen werd herhaald. Sommelsdijk, 20 Juni. Gisterenavond viel het zoontje van A. K., terwijl hij met eenige zijner makkers aan het spelen was, in de kreek. Van top tot teen nat, werd hij echter spoe dig door zijne kameraden op het droge gebracht en juichende huiswaarts geleid. Van den gemeenteraad zullen dit jaar aftre den de heeren Jb. Breesnee en KI. de Graaft' Cz. Hoewel in geen erge mate, wordt toch nu en dau een varken geslacht, die de bekende ziekte onder de leden heeft. Midd.elh.arnis. Hoe onvoorzichtig het is van metselaars, om bij het maken vau een welput dezelve niet af te dekken, bleek gepas seerde Zondag, toen 2 kindereu 'n de in aan bouw zijnde straat alhier, in een dier daar ge graven welputten terecht kwamen. Gelukkig werden ze spoedig gered. Moge dit tot voorbeeld strekken. Den Bommel. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is 17 Juni jl. aan den Raad aangeboden de gemeenterekening over 1888, bedragende in ontvang ƒ16071,48 en in uitgaaf' f 15028,38, sluitende alzoo met een ba tig saldo van 1043,10, welke rekening is in handen gesteld eener commissie van onderzoek om daarna te worden vastgesteld. Bij koninklijk besluit van 1 Juni jl. is aan deze gemeente boven en behalve de 30 pCt. bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Aug. 1878 (staatsbl. No. 127) eene subsidie toegekend van ƒ800. De gehouden collecte op 18 dezer, ten behoeve het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft alhier 7,37 opgebracht. Stellendam. Het raadslid H. van Seters is dit jaar alhier aan de beurt om af te treden. Ook zal de plaats van wijlen den heer J. L. van Oostenbrugge moeten worden vervuld. Op 13 Juli a.s. des namiddags van 2 tot 5 ure zal de gewone jaarlijksche herijk van maten en gewichten plaats hebben. Goedereede. De raadsleden G. Joppe en H. Dalebout moeten dit jaar als zoodanig af treden. De herijk van maten en gewichten zal alhier plaats hebben op Dinsdag 16 Juli a.s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure. De minste inschrijver voor de wegruiming van een in de Boven-Merwede onder Gorinchem gezonken lichtersvaartuig, is de heer A. van den Tak alhier, voor ƒ3100. De opbrengst van de collecte voor den ge- wapenden dienst in de Nederlanden bedroeg f 5,84s. Ouddorp. Ook de heer A. v. Dorp, hoofd aan de Chr. school te Andelst, heeft gemeeud voor de benoeming als hoofd-onderwijzer aan de Chr. school alhier te moeten bedanken. Rockanje, 12 Juni. In den namiddag van heden is de arbeiderswoning van D. van Solingen, staande in de duinen, geheel afgebrand van den inboedel is het meerendeel gered en naar wij vernemen een en ander tegen brandschade ver zekerd. Nieuw-Beierland, Heden avond ontstond er in de woning van A. R., een begin van brand, doordat de lamp bij 't opsteken viel. Het woe dend element werd nog bij tijds in zijne vaart gestuit. Oud-Beierland. Tot predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, is beroepen Ds. üykstra, te Hilversum. 15 Juni. Heden morgen trof den 70-jarigen A. Stolk alhier, het ongeluk in de haven te vallen. Door spoedig aangebrachte hulp werd de man uit dreigend levensgevaar gered. Maandag jl. viel een kind in een ketel met kokend water, deerlijk gebrand werd het echter spoedig daaruit gehaald. Dinsdagmiddag viel een jongentje in de vliet alhier, doch werd door zijn broertje spoedig gered, De krieken-verpachtingen zijn afgeloopen. Over het algemeen zijn de prijzen hoog geweest. Het gewas is middelmatig. A.s. week zal over het geheel met de pluk begonnen worden. 's Gravendeel, 14 Juni. In de afgeloopen week werden alhier bij een honderdtal kiezers circulaires gezonnen, onnerteelcend door de heeren F. Ten Hoor, Chr. Geref. pred., M. van der Sluis, hoofdonderwijzer der Chr. Geref. school en 0. Brand Az. (Bevershoek), wethouder, be vattende eene oproeping tot het bijwonen eener vergadering, om te beraadslagen over het op richten eener anti-revolutionaire kiesvereenigiag. Ruim een twintigtal kiezers hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven, welke kies vereeniging dan ook tot stand kwam. Rijsoord, 14 Juni. Bij de Ned. Geref. ge meente alhier, is benoemd A. Nugteren in plaats van W. v. G., die zich heeft afgescheiden. In de drie godsdienstoefeningen op de Pinksterdagen in de school met deu bijbel gehouden, en voor gegaan door Ds. Sleeswijk Visser, waren niet minder dan 1300 personen opgekomen. Strijen. Ds. J. L. de Heer, pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Nijmegen. Beknopte Pedagogiek ten behoeve van christelijke normaallessen, door II. J. Emous en P. Klopperson derwijzers aan de chr. normaallessen te Amsterdam. Amsterdam, Höveksr en Zoon. Prijs 0,75. Aan een leerboek als dit is reeds lang be hoefte gevoeld. Het christelijk onderwijs moest lange jaren, door gebrek aan goede leermidde len, te veel het spoor volgen van het niet- christelijk onderwijs. Dit wordt meer en meer ingezien en daarom ook ijverig gearbeid aan de samenstelling van degelijke, christelijke boek werken, die van een ander plau en een andere richting getuigen. Inzonderheid wat de opvoeding betreft, zijn goede handleidingen onmisbaar, en verdient de poging der heeren Emous en Kloppers allen lof. Dit boek hebbe dan ook een plaats in de boekerij van alle chr. onderwijzers. Natuurlijk zal op zoo uitgebreid terrein menigeen die mede tot oordeelen bevoegd is, op sommige punten in zienswijze verschillen met de geachte schrijvers, maar dit neemt niets weg van den schat van behartigenswaardige wenken die wij hier bijeen vinden. Ongetwijfeld zal het boek in wijden kring zijn loop vinden. Met belangstelling doorbladerden wij het uit gebreide negende Jaarverslag vau de „Vereeni ging van llooger Onderwijs op geref. grond slag," loopende over het jaar 1888. Wij zagen er uit, dat het deze Vereeniging voortdurend gezegend gaat. Voor ,den cursus 1888/89 waren, le perc. 2e perc. 3 e perc. 4e pero. 5 e perc. 6e perc. 7 e perc. 8e perc.

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1