Week blad voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Vrijdag 21 Juni 1889. Vierde Jaargang N°. 173. IN HOC SIGN O VINCES W. BOEKHOVEN. SORREUSRIJR. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advcrtentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan tien Uitgever. Gemeenteraadsverkiezingen. FEUILLETON. HET ZWARTE GALEISCHIP Wat de Eerste Hamer van zins is. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgeveb A dv e r t e n t i ën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur Rust roest, zegt het spreekwoord. Maar op kiesgebied is er in den laatsten tijd waarlijk niet te klagen over te veel rust. Immers, nauwelijks zijn de provinciale verkiezingen achter den rug, of de gemeen teraadsverkiezingen staan weer voor de deur. Wij zouden onze roeping verzaken, als wij met oog op dit nieuwe kieswerk onze vrienden en geestverwanten geen woord van opwekking toespraken. Waarlijk, de aanstaande gemeenteraads verkiezingen zijn om meer dan één reden ditmaal van groot gewicht. Vooreerst hebben nu de nieuwe kiezers, die ditmaal voor het eerst de plaatselijke raden zullen helpen samenstellen, een uit nemende gelegenheid om eens te toonen, vlcll IlCl uuwetic voui^cvc.i uei uuciatEti, alsof zij bij de provinciale Staten-verkie- zingen van 14 en 28 Mei weer meer bijval gekregen hadden, op beschamende wijze te niet te doen. De meerderheid onzer natie is nu een maal niet langer op de hand der liberalen. Dit bewezen ook de provinciale verkiezin gen. Tegen 4 stemmen op liberale candi- daten werden er 5 uitgebracht op antilibe ralen. Namelijk, als men alle stemmen saamrekent over het geheele land. En dat de antiliberale partijen nochtans hun doel niet konden bereiken en de Staten van Zuid-Holland en andere provinciën omzet ten, lag deels aan de partijdige districts- verdeeling. Welnu, met deze districtsversnijding heeft men bij de gemeenteraadsverkiezingen niet te maken, want in elke gemeente verkiest men apart. En nu zegge men niet, dat de gemeen teraden toch geen wetten te maken hebben. Want bij elke wet is gerekend op het oordeel van hen die haar uitvoeren. Maar nu verschilt het oordeel en der halve de uitvoering van menige wet, naar door E. A-GLYPHOS. 15 Niet alleen in het wapen van Alcantara, maar ook in alle andere tavernen van de in kroegen zoo rijke stad Antwerpen was de luogotenente Leone della Rota goed tehuis. Hij had zijnen vriend en kapitein, Antonio Valani dezen avond medegenomen naar de herberg in den Gouden Leeuw en tegen zijn zin, zooals gewoonlijk was de kapitein hem daarhenen gevolgd. Wie kon echter weerstand bieden, als Leone della Rota iets wilde doorzetten Meer lichtzinnig dan boos aardig, beschouwde de jonge luitenant de wereld als eene groote speelplaats, den oorlog als eene heerlijke gelegenheid om ongehinderd dolle stre ken te kunnen uitvoeren. Voor zulk eene grap zag hij ook de ontvoering der arme, verlaten weeze aanin zijn nietswaardig ijlhoofd was het plan daartoe ontstaan, het verder door te zetten was, nadat hij zijn vriend met moeite mate men al of niet de antirevolutionaire beginselen is toegedaan. De belangen der gemeente worden door de liberalen en de niet-liberalen uit zeer onderscheiden oog punten bezien. En over het algemeen (de uitzonderingen nu daargelaten) durven wij gerust zeggen, dat de antiliberale gemeen tebesturen zuiniger huis zullen houden dan de liberale, omdat zij eenvoudiger van aard zijn, omdat zij uit beginsel alle weelde en overdaad afkeuren, omdat zij gevoel hebben voor het lijden der armen en daar om voor die armen zooveel doenlijk zullen uitsparen. Niemand werpe ook tegen, dat de ge meenteraden toch de gemeentebesturen niet zijn, want de gemeenteraden bepalen in velerlei opzicht den gang van het werk. Het is waar, wij zitten in Zuid-Holland, UdllR Z.1J UC heid der liberale Ministers, bijna overal opgescheept met liberale Burgemeesters. Daaraan is voorshands niets te doen. Maar men vergete niet, dat de wethouders ge kozen worden uit den gemeenteraad en dat alle belangrijke plannen van het ge meentebestuur eerst moeten goedgekeurd worden in den raad. Derhalve, als er maar flinke raadsleden gekozen worden, die toe zicht durven houden en uit.den hoek durven komen als zij wat verkeerds zien, dan kan er veel kwaad verholpen worden. Uit de gemeenteraadsverkiezingen moet alzoo blijken welke gemeenten overwegend liberaal en welke antiliberaal zijn. Vroeger, toen er nog een liberale re geering was en schier alle bestuursinvloed toch bij de liberalen bleef berusten, schoten de andere partijen zoowel bij de gemeen telijke als bij de gewestelijke verkiezingen in ijver te kort. Maar onder de tegenwoordige Regee ring, nu er meer en meer gewerkt wordt op een omwending van de bestuursinrich ting door het geheele land, nu is het hoog noodig, dat er voor dit doel ook plaatselijk had overgehaald, zijne toestemming te geven, voor hem eene eerezaak. Wat ging den Genu- eeschen deugniet de zaak der oproerige gewesten en de Katholieke Majesteit van Spanje aan Ketterinnen konden zeer schoon zijn en aanhang sters der alleen zaligmakende kerk afschuwelijk le el ijk. Leone gaf aan zulke ketterinnen verreweg de voorkeur boven leelijke Katholieke meisjes, maar deed bovendien al het mogelijke om het oude spreekwoord, dat aangaande zijne vaderstad in Italië de rondte doet, waar te maken „Genua heeft eene zee zonder visschen, een land zonder boomen en mannen zonder trouw en geloof In de herberg in den Gouden Leeuw had hij, zooals wij uit het verhaal van Jan Norris reeds vernomen hebben, met Antonio Valani de laatste afspraak gemaakt over het schakingsplan. Gelukte deze roof, en kwam vervolgens de Andreas Doria gelukkig terug, werd het zwarte galeischip ge nomen of vernieldwelnu, wie zou het dan durven bestaan, om als aanklagers tegen de overwinnaars op te treden. Kwam het galjoen niet terug, dan zou deze laatste daad een waardig slot zijn. Aan een derde geval, dat namelijk de Andreas Doria terugkeerde, zonder het vijande lijk schip gezien te hebben, te denken, hield Leone della Rota verre beneden zijne waardig heid. De kapitein liet zich intusschen door zijn zooveel mogelijk de behulpzame hand wor de geboden. Waar liberale Burgemeesters zijn en dat is schier overal in Zuid Holland kunnen onze gemeenteraadsleden een heil zaam tegenwicht bieden. En tevens kunnen de plaatselijke ver kiezingen aan de Regeering bekend maken welke richting de inwoners der verschil lende gemeenten zijn toegedaan, opdat de Overheid daarop bij eventueele benoemin gen van burgemeesters, notarissen en an dere invloedrijke ambtenaren kunne letten. Doch bij en boven dit alles, het is de plicht der kiezers, om ook bij de gemeen telijke stembus trouw op te komen en als dan een weloverwogen keuze te toonen. Zij er daarom overal de rechte voorberei- 4in_g..?.n a?Ig<Plsil!i?g .Ysrzaüne reeajaiet gen in te denken, en zij er een algemeen streven om het liberalisme ook uit de plaatselijke colleges zooveel mogelijk bin nen die rechtmatige grenzen te dringen, welke het trots de protesten van vele kiezers reeds zoovele jaren heeft over schreden. In het voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs omtrent de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1889, leest men onder meer: „Het optreden van het tegenwoordig Minis terie achtte men vrij algemeen eene constitutio- neele noodzakelijkheidDat de verkiezin gen tot eene meerderheid (in de Tweede Kamer) leidden, oordeelden velen op zich zelf reeds een gelukkig resultaat. Want daardoor is de staat kundige toestand, die onder de beide vorige Ministeries meer en meer onhoudbaar was, zui verder geworden. Volgens het meest algemeene gevoelen vertegenwoordigde het Kabinet vol doende de verschillende fracties, die bij de stem bus de overhand hadden verkregen". En wat betreft de houding, die de Eerste luitenant leiden, hoe en waarheen deze wilde. Aan de vervolging van den vermetelen wa tergeus hadden de beide Genueezen niet het minste aandeel genomen. Arm in arm slenterden zij door de straten, waarin de opgewonden volks menigte naar de kaai golfde. „Wij zouden wel gek zijn, dien schurk na te draven lachte Leone. Laat anderen dien brutalen bedelaar op de hielen zitten. Bij de duifjes van Aphrodite, sedert ik den anders zoo koelen Antonio Valani als mentor ik het too- verrijk der liefde dien, zweeft mijne ziel hoog boven dit nevelland. 0 Amor, uwe stormbanier volg ik 0 godin van Cythere, neem ons, neem ons in uwe hemelsche bescherming 1" „Ik bid u, Leone, wees toch verstandig, wees geen dwaas. Het is mij zonderhug te moede. In mijn geheele leven heb ik zulk een vreemd- soortig gevoel nog niet in mijn boezem gedragen. Leone, het is mijLeone, den geheelen 1 dag, den ganschen avond koester ik zulke vreemde gedachten Leone, houd u goed, wellicht zijt gij weldra in mijne plaats kapitein der Andreas Doria i „En gij Viceadmiraglio zijner Excellentie, Don Federigo Spinola." „Of een lijk op den bodem der zee 1" mom pelde somber Antonio Valani. Kamer tegenover het Kabinet wilde aannemen, zegt hetzelfde verslag: „Eene minderheid verklaarde zich ingenomen met het Kabinet. De meerderheid echter wees op het moeielijke van den toestand. Zij huldigt andere beginselen, dan in het Kabinet vertegen- woo rdigd zijn, maar bracht in herinnering dat ook wel in vroegere dagen de meerderheid der Eerste Kamer niet behoorde tot de richting van het Ministerie en evenwel het nimmer hare roe ping heeft geacht noodeloos conflicten in het leven te roepen. Ook thans zou de Kamer voor zeker bereid zijn tegenover de Regeering eene welwillende, zij het ook gereserveerde houding aan te nemen, en om, met vermijding van eiken voorbarigen beginselstrijd, alle voorstellen, die haar van het Gouvernement bereiken, onbevoor oordeeld te toetsen aan de Grondwet en 's lands welbegrepen belang, ten einde daardoor aan hare besluiten die zedelijke beteekenis bij te zett/m...rg'1lke .maf Viara n-a'>r.!iirlw>ul in (ivi.Tl Men kan hieruit wel eenigszins afleiden, dat de meeste liberale heeren in de Eerste Kamer des tijds plan hadden om vooreerst het Ministerie niet te dwarsboomen. Iets, dat hun trouwens gera den was, ook in hun eigen belang. Gingen zij met alle geweld de liberalistische politiek drijven, dan zouden zij slechts te meer het onmogelijk ka rakter der Eerste Kamer doen uitkomen en de na tie in een niet geringe mate van spanning brengen. Als nu straks de schoolwet (die zonder twij fel in de Tweede Kamer er door gaat) in de Eerste Kamer verschijnt, zal zij vermoedelijk om dezelfde reden wel ingewilligd worden het zou althans onhandig en roekeloos zijn als de Eerste Kamer weigerde die wet goed te keuren en blijft de Eerste Kamer ook overigens in haar tegenstand gematigd, dan natuurlijk worden wel conflicten vermeden, maar blijft nmttemin de positie van het Minis- terie zeer zwak, dewijl het Kabinet ook zijnerzijds geen botsing kan of mag uitlokken. En aangezien de beginselen waarvan het Kabinet uitgaat, geheel andere zijn dan die van de meeste leden der Eerste Kamer, zoo is die botsing alleen te vermijden, door een te zwakke toepassing der wederzijdsche begin selen. De liberalen dragen echter van deze ongele genheid de schuld, want zij hebben het omzet ten der Eerste Kamer tegengehouden. „Wat Doodsgedachten Doodsgedachten onder het raam van het aanbiddelijk voorwerp uwer liefde 11" lachte de luitenant lichtzinnig. „Nu bij alles wat er in de wereld gebeurt, dat noem ik verheven. O, was ik toch Francisco Petrarcha, om dadelijk een sonnet op deze voor treffelijke zielstemming te maken Daar kijk, droomer, hier zijn wij juist onder het raam uwer aangebedene haar lampje brandt nog kerel, welk eene gedachte Antonio, makker mijner jeugd, willen wij, om uw voorgevoel van den dood te verbannen, willen wij nu, nu in dit zelfde oogenblik het kind daarboven eene visite maken, willen „Leone zeide de kapitein hoogernstig. „Huiszoeking bij haar houden. Alle dwaze invallen zijn geprezen Voorwaarts in den naam des konings. voorwaarts in den naam der liefde!" „Leone, Leone „Laat mij begaan," lachte de luitenant. „Ik vraag u, kan die watergeus, dien de dwaashoofden daar ginds zoeken, niet even goed in de woning der kleine Myga, als in ieder ander huis dezer stad geslopen zijn Vooruit, voorgevoelende Antonio, vooruit, wjj houden huiszoeking bij uw schoon liefje, en leeren bij deze gelegenheid des- tebeter de inrichting van dit huis kennen voor den aanstaanden, nacht." {Wordt vercolgd,

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 3