Uitslag ter Miezing. PROCLAMATIE. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. a. s. zich op zijn jacht naar Kiel begeven tot het brengen van een teekenbezoek aan keizer Wilhelm, die hem 't eerst bezocht na de troons- pestijging. Dan zullen de Czaar en de Czarin eenigen tijd in Denemarken doorbrengen. De Czaar brengt geen bezoek aan Berlijn. Een vraagstuk, dat in zijn gevolgen van groot gewicht voor Ierland kan zijn, is door het ont slag van lord Londonderry als onderkoning van Erin aan de orde gebracht. Men spreekt toch in Engeland over niets meer of minder, dan over een afschaffing van deze koninklijke betrekking en over een algeheele wijziging van het bestuur- stelsel ten opzichte van Ierlaud. Een buitengewoon nummer van de Nederland- sclie Staatscourant bevat de volgende (geliefde Landgsnooten en .Onderdanen Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert, den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche volk heb aanvaard. Zal Mijn Volk van Mij getuigen, dat Ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn volk getrouw is geble ven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de wel vaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdstip terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Volk, roep Ik op dezen plechtigen dag dienzelfden zegen in. De herinnering aan het verleden is Mij een waarborg voor de toekomst: Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. De letters A, L, U, achter de namen beteekenen A, Antirev. L. liberaal en U ultramontaan. Noord-Brabant. Heusden A. den Dekker, aftr. A 19.14 G. Branderhorst Johszn. Mr. P. C. 't Hooft A 13! 9 Mr. J. A. Loefl U 2163 Gelderland. Aalten G. W. Ovink, aftr. lid A 1069 J. B. Dericks, aftr. lid A 1052 Arnhem Mr. O P. Henny, aftr. L 1489 Jhr. A. A. E. J. R. Brantsen, aftr L 1482 Doesburg P. A. baron van der Borch van Vorden A 901 Ede Jhr. A. W. v. Borselen afir L 990 Herstemming tusschen de heeren v. De- dein A en Roodhuizen A Geldermalsen Mr. G. J. Kolfl, aftr. lid A 837 Herstemming tusschen de heeren Mijii- lieff A en Viruly aftr L Nijmegen W. J. Rijnders Jr., aftr. A 1003 F. T. J. H. Dobbelmann, aftr. lid A 967 Oldebroek P. J. baron van Heemstra, aftr. A 877 L. Scholten Gzn. 817 Putten F. W. J. baron van Aylva van Pallandt, aftr. lid A 1191 G. H. Thomassen aTbuessink van der Hoop A 777 Voorst Mr. J. A. v. Hasselt, aftr L 1008 Jhr. Mr. W. G. Mollerus, L 994 Zalt-Bommel H. 0 van Os, aftr L 562 Zutplien Mr. A. J. baron van Nagell, L 1326 H. D. Mispelblom Beyer L 1315 Zuid-Holland. Alphen S. van Velzen, aftr. A 2024 J. J. Duynstee, aftr. U 1732 OudBeierland Mr. A. van Weel L 1031 B. Vliclander L. 982 Delft Mr. S. le Poole, aftr. A 950 Dordrecht Mr. J. A. Smils aftr L 1179 Ii. A. Nebbeus Sterling aftr L 1208 J. M. P. de Joncheere, L 1181 Gorinchem C. D. Grijns, aftr. lid A 1272 W. N. J. van Slijpe aftr. L 1197 Gouda Mr. A. A. v. Bergen IJzen- dooru L '2 i 26 G. A. v. Houweningen Qz. L 2008 R. Blok, L 2008 's Gravenhage Gekozen alle liberalen. Leiden Gekozen allen liberaal Leiderdorp S. barou van Heemstra A 2288 Aug. op de Laak A 2046 Middelharnis J. Roodzaut Kzn. A 783 Botterdam Gekozen allen liberaal Schiedam M. Rodenburg, aftr. lid A 867 W. A. J. Wittkampf A 804 Sliedrecht W. Goedhart A 1315 A. Kleijn A 1299 Vlaardingen Mr. J, D. C. C. W. baron de Constant Rebecque aftr. A 1901 C. P. Hoek, aftr. lid 1819 Noord-Holland. Amsterdam Gekozen allen liberaal. Weesp Mr. T. 11. Heemskerk aftr. A 1435 F. N. v. d. Muelen aftr. A 1478 Zeeland. Goes Jkr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort aftr. A 2350 C. J. Huvers aftr. A 2206 Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford A 1844 J. van Schouwen A 1855 Hulst P. Moes aftr. lid 1205 P. F. Fruytier aftr. lid 1132 Mr. A. C. B. Thomaes aftr. lid 1106 Mr. F. J. F. M. Walter aftr. lid (allen anti-revj 1190 IJsselstein Jhr. J. J. v. Asch v. Wijck aftr. A L591 Mr. C. M. Blankenheym, aftr. lid Mr. A. G. Wolf A 1495 Plaatsgebrek noopt ons den verderen uitslag van alle bekende districten achterwege te laten. Voor zoover bekend is zijn gekozen over het geheel 120 Anti-liberale 124 Liberalen 14 herstemmingen. Hoe godsdienstig de liberalen zijn. Gelijk bekend is heeft Z. M. begeerd dat niet Zondag 12 Mei maar Maandag 13 Mei de feeste lijkheden gehouden worden. Wij verblijden ons dat de Koning en de Koningin het voorbeeld geven om den Ghristelijken Rustdag te heiligen. Maar tegen den wensch des Konings in be sluiten hier en daar de liberalen toch den Zon dag daarvoor te bezigen. Zoo ook te Sommelsdijk waar de heer Burgemeester de ingezetenen ver zocht om op Zondag hunne vlaggen uit te steken en alzoo het volk verzoekt om het 4de gebod te overtreden. Uit zulke dingen kan het volk zien, hoe weinig eerbied er getoond wordt voor den Heere onzen God, en welk een godsdienst er dan op na ge houden wordt. Laat men er in deze dagen wel aan denken. Carnot ontving sedert Zondag meer dan 25U0 telegrammen van gelukwenscbeD. Een klein brandje brak op de tentoonstel ling te Parijs uit in het paviljoen van Salvador. Het werd spoedig g'ebluscht; deschade was gering. Nieuwe gruwelen op Christenen in Armenië. Bij het voltrekken van een huwelijk in het district Mouch deden de Kurden een inval, plunderden al de gasten en mishandelden de bruid, die zij daarna kookten in een ketel, bestemd voor het toebereiden van het bruiloftsmaal!!! 'Aldus ver haalt „de Correspondence de l'Est". Vijf jaar geleden verdween het landver huizersschip, ,Germania" dat meer dan duizend passagiers aan boord had, op de reis van Ant werpen naar New-York spoorloos. Maar thans door een Amerikaansch blad wordt gemeld, is aan de kust Florida een, met mos be.- groeide, goed gekurkte flescb gevonden, waarin zich 'een briefje met het volgende opschrift be vond. „Het stoomschip „Germania" staat in vlam en moet zinken. Het stormt. De sloepen zijn on bruikbaar, alle kans op redding is opgegeven Johan Steinberg uit Stutgart in Duitschland." Uit Kalamazoo, in Michigan wordt be richt, dat een tramwagen, die over een spoor weg reed, door een locomotief werd verbrijzeld; 6 vrouwen werden gedood, 2 mannen gewond. Door de politie te Dordrecht is aangehou den de 27-jarige kantoorbediende J.H., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eenig geld ten nadeele van zijn patroon. Maandagnacht is de Oranjevlag, die van den Haagsehen toren uitstak, door personen, blijk baar socialisten, die den toren zijn weten bin nen te dringen, verwisseld voor eene roode vlag. Voor 9 uur wapperde echter weder de oranje vlag van den toren. De politie doet ijverig on derzoek. Alle onderhoorigen op het Loowerk lieden, bazen, parkwachters, jachtopzieners enz. zijn door H. M. de Koningin in de gelegenheid gesteld, de 40-jarige regeering van Z. M. den Koning met hun gezinnen feestelijk te herdenken. Te Brussel, Berlijn en tal van andere plaatsen in het Buitenland waar Nederlandsche vereeni- gingen bestaan, is de 46-jarige regeering van onzen Koning feestelijk herdacht. Af en toe vermiste de onderdirecteur van de gasfabriek te Windschoten, de heer J. Adri aans, ten huize van den heer E. A. Ruibing, aau het Marktplein, eenig geld en eene coupon, uit eene cassette, zonder dat hij kon te weten komen, wie hem dat afhandig maakte. Toen nu echter Zaterdagmorgen ook een bankbiljet van 25 verdween, dacht hij zich niet langer te mogen stilhouden en deed hij eene aanklacht bij den officier van justitie. Nadat een onderzoek bij de dienstbode van den heer R. tot niets leidde, rees er al zeer spoedig naar het schijnt - een zwaar vermoeden tegen den mede-commensaal, J. R. H. R., een kennis, een vriend van den heer Adriaans. Men kon het bijna niet gelooven en toch zou het spoedig blijken, dat het ver moeden, hoe zwaar ook, niet geheel zonder grond was. Wat toch bleek alras Dat voor eene week of drie de vriend, die zich hier eerst den 2en of 3en April als architect had gevestigd, een nieuw pak kleeren had gekocht bij-den heer L. Lutteken alhier, en dat jl. Zaterdag had be taald. Bij dezen deed de substituut-officier zelf onderzoek en het vermiste bankbiljet waarvan het nommer door den heer Adriaans was opge- teekend werd aldaar in beslag genomen, R. zou dit zelf den heer L. in betaling hebben ge geven. Het onderzoek werd thans met allen moge lijken yver voortgezet en na Woensdagmiddag een langdurig verhoor voor den officier van ju stitie te hebben ondergaan, is voornoemde R. terstond in voorloopige verzekerde bewaring gesteld. «N. W. Ct.> Omstreeks half zes uur werd Zaterdag na middag met de trekschuit van Maassluis te Delft aangebracht Willem Yisser, oud 20 jaar, varens gezel, wonende te Egmond, die op ongeveer tien minuten afstand van de gemeente Schipluiden de onvoorzichtigheid had, zijn hoofd even buiten het raampje te steken, juist op het oogenblik dat de schuit onder eene brug zou doorgaan, ten gevolge waarvan zijn hoofd beklemd geraakte en hem de ooren bijna van het hoofd werden gescheurd terwijl hij daarenboven inwendig is gekneusd. Na dat hij te Schipluiden voorloopig geneeskundig was behandeld, is hij bij aankomst te Delft naar het gasthuis overgebracht. Wij verwijzen onze lezers naar de af- vaart-uren der stoomboot „De Onderne ming". Deze stoomboot zal niet 24, zooals op de afvaartlijsten is gedrukt, maar Donderdag 23 Mei niet varen. Sommelsdijk, 13 Mei. Heden woei van huis tot huis de Nationale driekleur. Omtrent 5 uur in den middag deed de Schuttersvereen. „Princes Wilhelmina" eene rondte door de beide dorpen, dat veel menschen op de been bracht, en de dag nog wat van andere deed onder scheiden. De schietvereeniging »Prinses Wilhelmina" alhier, zond, ter gelegenheid van 's Konings 40-jarig jubilé, het volgende telegram: Sire Terwijl wij God danken voor het herstel Uwer dierbare gezondheid, filiciteeren wij U met uw 40-jarig jubilé, wat door ons recht feestelijk wordt gewerd. Wenschende dat de Algoede Uw dierbaar leven nog een langen tijd voor Nederland mo ge sparen. Uwe getrouwe onderdanen, namens alle leden der Schietvereeniging te Sommelsdijk, S. POLAK, Voorzitter. Daarop werd het volgende antwoord ontvangen S. M. Polak, Middelharnis. De Koning gelast mij, u hoogstdeszelfs dank te betuigen voor de aangeboden gelukwensehen. Adjudant van dienst, VAN DE POLL. VERKIEZING DISTRICT MIDDEEHARNIS Sommelsdijk Middelharnis Stad a/h. Haringvliet Den Bommel Ooltgensplaat Nieuwe Tonge Oude Tonge Herkingen Dirkslanil Melissant Stellendam Goedereede Ouddorp Aantal Kiezers. 198 292 92 104 168 115 201 41 152 72 87 91 185 Uitgebr. steramen. 177 251 74 97 147 105 178 39 133 54 76 70 153 Totaal 1798 1554 Gekozen den heer Joll. Roodzant Kz., anti- rev."- met 783 stemmen de heer Mr. A. J. C. van Weel verkreeg 758 stemmen en de heeren Mr. P. J. M. L. Scheepes, L. Roodzant, P. C. van den Broek en Joh. Zaaijer Kz. ieder één stem, terwijl er 9 van onwaarde waren. Den Bommel. Het 40-jarige jubilé van onzen geëerbiedigden koning is in deze gemeente stil voorbijgegaan. Eenige inwoners hebben door 't uitsteken der nationale driekleur hunne inge nomenheid betoond, doch van eene feestelijke stemming was geen sprake, 's Middags trok een optocht te paard uit, van Oude Tonge door deze gemeente, waardoor de schooljeugd zeker opge wekt is geworden, althans, 's avonds vereenigde zij zich en trok versierd met vlaggen, sjerpen,- groen en bloemen zingende en dansende door de straten. Een vijftal ingezetenen beloonde deze koningsgezinde uitingen door 'tjonge volkje te onthalen op bier. Later in den avond werd nog een teerton ontstoken en zoo liep de herdenking aan de veertigjarige regeering van Z. M. den Koning af. Alhier zijn gedurende een tijdsverloop vau twee maanden geen sterfgevallen in de daar voor bestemde registers ingeschreven. Nieuwe Tonge. Maandag 13 Mei werd het 40-jarige kroningsfeest hier luisterijk gevierd. Des 's morgens had de optocht plaats van de schoolkindereu en des 's namiddags werd een op tocht gehouden te paard, daar alle ambachten bij waren vertegenwoordigt, begeleid door het muziek gezelschap Apollo. Des avonds was het mastklimmen om prijzen en daarna het zooge naamde stroophappen, en een eere poort die des avonds tot muziektent was ingericht, «en woord van eer kan ook aau de commissie niet worden onthouden, wegens de netheid en orde die overal werd gehouden. Oude Tonge. Maandag j.l. is in deze ge meente het 40-jarig jubileum van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning op luisterrijke wjjs gevierd. Reeds vroeg in den ochtend was de feestelijke stem ming bij de ingezetenen waar te nemen. Bijna van iedere woning wapperde de Nationale driekleur, terwijl aan den ingang van de kaai, onder leiding van den Heer Hartwig van E ijsden eene eerepoort was aangebracht. Omstreeks 9,30 ure werd eene optocht te paard georganiseerd van plusminus 45 ruiters, waarachter eenige wagens, waarop de verschillende bedrijven waren vertegenwoordigd. Deze optocht, na een paar malen door het dorp te zijn rondgegaan, voorafgegaan door het mu ziekkorps „Apollo" van Nieuwe Tonge, bracht een bezoek aan de gemeente Den Bommel en de gehuchten Zuidzijde en Achthuizen, van waar zij omstreeks 3 ure in den namiddag terugkeerde. Ten 1,30 ure had eene optocht van de school kinderen plaats, welke zeer alleraardigst kan worden genoemd, voorafgegaan door een mu ziekgezelschap uit Rotterdam, daartoe geënga geerd, en deden de kleinen, ruim 400 in ge tal, voorzien van vlaggen en vaandels, hun optocht door het dorp, zongen voor de woningen van den Ed.Achtb. heer burgemees ter den Predikant van de Hervormde Ge meente en het hoofd der School volksliederen en eenige andere toepasselijke liederen. Bijzon deren lof tot het slagen dezer kinderenoptoeht komen tue aan den Heer Kohier en Mej. Post, hoofd der bewaarschool alhier. Zoodra de kinderen in de school waren teruggekeerd, werden zij aldaar onthaald op sinaasappelen en koekjes, welke hen door eenige dametjes wer den gepresenteerd. Ten 3,30 ure des middags werd deze gemeente bezocht door eene optocht te paard uit de gemeente Nieuwe Tonge, wel ke optocht een zeer gunstigen indruk maakte. Omstreeks 6 uur werden eenige volksspelen uitgevoerd, zooals: mastklimmen, stroophappen, wanloopen. zakloopen enz., welk een en ander, opgeluisterd door muziek, de vroolijke stem ming niet weinig verhoogde. Des avonds werd de eerepoort verlicht, terwijl aan eenige lam pions werden ontstoken en op het kaaiplein eenig vuurwerk werd afgestoken. Tot laat in den avond bleef de feestelijke stemming aan houden en eene geplaatste poffertjeskraam kon de liefhebbers daarvan bedienen. De verdee ling voor de regeling was als volgtDe Heer Kruijt voor de optocht, de Heer Hartwig voor de volksspelen en de Heer J. van Schouwen voor de optocht der schoolkinderen. Alle lof aau de feestcommissie voor de goede regeling dezer feesten. Dirksland. Terwijl P. de Bruin, bouwknecht bij D. de Graaff op het laud eenige werkzaam heden verrichtte, had deze het ougeluk uit te glijden, met het gevolg dat hij met gebroken been per wagen thuis gebracht werd. Ook hier is gelijk op vele andere plaatsen het herstel en de 40-jarige regeering van onzen geëerbiedigden Koning niet onopgemerkt voor bijgegaan. Reeds des Zondags werd de herstel ling en de lange reeks jaren die den laatsten mannelijken telg uit het huis van Oranje over ons land geregeerd heeft, door onzen geachten leeraar in de Ned. Herv. Kerk herdacht. Des Maandags vroeg zag men de driekleur reeds wap peren, en lieten eenige van het muziekgezelschap des morgens om 6 uur de volksliederen van boven van den toren weerklinken. Des mid dags werden weder eenige muziekstukjes ten gehoore gegeven en werd, nadat de schooljeugd op een versnapering onthaald was, met deze een optocht door het dorp gehouden, begeleid door hunne onderwijzers en eenige van de schoolcom missie, waar bij afwisseling de volksliederen ge zongen werden. Voor het huis van den Burge meester gekomen zijnde, hield deze een korte rede en betuigde Z.E.A. verheugd te zijn dezen dag te mogen herdenken te meer daar Z. M. „bijna" wonderbaarlijk hersteld was en hoopte dat zij getrouw zouden worden aan Vorst en Va derland. Het overige van den dag werd, hoewel 't geen voorbereid feest was, toch nog genoeg lijk doorgebracht. Herkingen. Maandag jl. is alhier het vol- ge nde telegram verzonden Aan Zijne Majesteit Onzen Geëerbiedigden Koning. Sire Het bestuur der Anti-Rev. Kiesvereeniging van Herkingen biedt Uwe Majesteit zijne ge lukwensehen aan met de herdenking Uwer 40- jarige regeering. Met de wensch dat de hooge en Almachtige God nog veel jaren aan Uwer Majesteits leven toevoege, tot heil van volk en Vaderland. Namens het bestuur, P. SOETEMAN, Voorz. Waarop het volgende terug is getelegrafeerd. Loo "/s 1889 9—29. Voorz. SOETEMAN. De Koning betuigt U hoogstdeszelfs bijzon deren dank. Adj. van dienst, VAN DE POLL. Goedereede. Ook hier werd jl. Maandag het feest van Z. M. door jong en oud herdacht. Reeds vroeg ia den morgen wapperden van vela

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2