Christelijk "Weekblad voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Vrijdag 17 Mei 1889. Vierde Jaargang N' INHOCSIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Alle stukken voor Ue Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan den Uit geve r IJit de Pers. FEUILLETON HET ZWARTE GALEISCHIP Ruitcnlaiidscli overzicht. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post Atzoaderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgkvkii ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur CONSTITUTIONEEL. AI wat liberaal was, tooide zich jaren lang met den naam vau constitutioneel. Eigenlijk waren zij het alleen. Anderen moch ten op dien naam geen aanspraak maken. Doch in den laatsten tijd schijnen de heeren dien tel minder eervol te achten. Althans, zoo hier en daar merkt men, dat zij zich van een an dere naam trachten meester te maken. Van den naam vrijzinnig. Vanwaar die naams-verandering 'i Och, eenvoudig omdat de titel „contitutioneel" thans uitgediend heeft, en de heeren daarvan geen heil meer verwachten. Nu de Regeering inderdaad, constitutioneel handelt, kunnen zij er zich moeie- lijk meer mede sieren. Beide Kamers behooren, volgens constitutio neel begrip, te zijn verkozen doordezelfde kiezers. De liberalen willen dat, om bekende redenen, niet; DOOR GLYPHOS. 10 Slaan wij eens een blik terug in de geschie denis. Onder Karei V en ook nog later, vooral vóór de groote worstelstrijd met Spanje begon, was Antwerpen de voornaamste handelstad der wereld. Hare beurs, in 1531 gebouwd, had haarsgelijke in pracht in geheel Europa niet. (Een hevige brand heeft dit beroemde gebouw ip 1858 geheel verwoest.) Het Hanse- of Oosterlingenhuis ver rees in 1561. Jaarlijks werd er meer dan 500 millioen gulden omgezet, voor die tijden een ont zaglijk groote som. Er liepen soms 500 schepen op éénen dag de haven binnen, 500 met allerlei waren beladen wagens kwamen dagelijks de stad binnen ten minste 2500 schepen lagen er voor anker. De nijverheid had in deze stad een nooit- gekenden trap van bloei bereikt, haar weefsels van fluweel, damast en atlas, haar goud- en zilverborduursels waren in geheelEuropa beroemd en gezocht, en wanneer volkomen geloofwaardige tijdgenooten het niet in hunne geschriften me dedeelden, zou men aarzelen, om geloof te schen ken aan hetgeen van de onmetelijke rijkdommen harer kooplieden geboekt staat. Maar ook hier gold het„Wat baat het den mensch, zoo hij de geheele wereld gewint en lijdt schade aan zijne ziele 7" Ook hier werd naar vrede gezocht voor het hart en was het getal groot dergenen, die dien vrede vonden in het licht, dat door de hervorming opgegaan was. Wij behoeven alleen na te gaan, welk eene uitbreiding de beeldenstorm in Antwerpen kreeg, om daarvan overtuigd te worden. Deze noodlottige gebeurtenis, uit over moed en verkeerde opvatting van den strijd der gereformeerden tegen beeldendienst en zooge naamde baiilspriesters ontstaan, ging als een ver nielende orkaan zeven dagen lang over alle ge westen der Nederlanden, met uitzondering van Luxemburg, Namen en Henegouwen. Eenige opgewondenen, die van eene hagepreek te Hont- schoten bij IJperen terugkeerden, 14 Aug. 1567, sloegen een paar heiligenbeelden langs den weg stuk. Dit werkte als eene vonk in 't buskruit, men wilde nu op het voorbeeld der koningen van Juda het land van afgoderij zuiveren, om niet door langer oogluiking Gods gerichten over hetzelve te brengenmaar vergat, dat Jezus eens gezegd had„Niet door kracht of geweld, maar door Mijnen geest zal het geschieden In Brabant en Vlaanderen werden in weinige dagen meer dan 400 kerken vermeesterd en ge en nu dus hun tegenstand inconstitutioneel is, gaan zij zich vrijzinnig noemen. Fri/zinnig, eó/enzinnig ware beter kwalifica tie. Oranjevaan Gelijk reeds meer bleek, heerscht er ontegen zeggelijk dezer dagen in het Oosten weder be weging en gisting. In den politieken toestand var. Servië en Rumenië is, gelijk men weet, een keer gekomen. Rusland geeft in zake Bul garije 't nog niet op. Oostenrijks invloed is ge minderd. Kortom er zijn wederom redenen genoeg om te duchten, dat we staan aan 't begin van nieuwe ingewikkelde en eindelooze geschiede nissen. In Rumenië dreigt weder een ministerieele crisis. Bulgarije ligt in twist met Turkije over de internationale spoorwegvrachten. De Bul- gaarsche afgevaardigden ter conferentie te Kon- zuiverd, van alle kunstschatten beroofd. Den 19 Aug. brak de storm te Antwerpen los. Men was er vol zorg geweest over de prachtige kerken, vooral omdat het juist kermis en de stad vol vreemdelingen was. Bij het in processie rond dragen van het Mariabeeld had het volk reeds geroepen„Maaiken, dit is uw laatste dag en vraagde het gemeen, of het ook niet„Vivent les gueux „mede wilde roepen Uit vrees had men het beeld, dat anders op het feest van Ma ria's hemelvaart eene week lang in het ruim der kerk slond, in eene afzonderlijke knpel opgebor gen. Het duurde niet lang of baldadigheid van een jongen, die den preekstoel beklom en krakeel met eene oude koopvrouw in waskaarsen, was het begin van de vernieling, die door de re geering niet meer kon worden tegengegaan. Men begon luidkeels psalmeu te zingen en weldra was de dolle menigte ongehinderd meester. De kapel, waarin men het genoemde beeld had ver borgen, werd opengebroken, en het beeld met woest geschreeuw in stukken geslagen. Vervol gens werd niets gespaard, hoe kostbaar en eer waardig als kunst- of historiestuk het ook ware. Het heerlijke orgel werd zelfs vernield, kleine jongens liepen den volgenden dag met de pijpen langs de straten. Een onzer geschiedschrijvers zegt„Vóór den middernacht, was deze kerk, zoo groot, heerljjk en prachtig gesierd, als er weinig in Europe te vinden waren, verzien met omtrent 't serentig altaeren, tot een' jjdel en akelige romp gemaekt." Daarna ging men met brandende waskaarsen zingend en tierend langs de straten, om de andere kerken, kapellen en kloosters een zelfde lot te doen ondergaan met woeste Vandalenhand werd alles vernield, met voeten zelfs de teekenen van 's Heilands ver broken lichaam en vergoteu bloed vertreden en het gewijde vaatwerk ontheiligd. Voorzeker stuit dit alles den protestant nog tegen de borst. Wél kan men het eenigszins vergoelijken, als men denkt aan de uitvoering der bloedplakkaten en het lot veler martelarenmaar het is verre van den geest der reformatie, znlke gruwelen in bescherming te nemen. In de groote steden der Noordelijke gewesten ging het evenzoo. Op Walcheren bleef geen enkele kerk ongeschonden. In enkele plaatsen liet de overheid zelve op vreed zame wijze de beelden wegnemen en de kerken voor den Hervormden eeredienst inrichten. De wrake bleef niet uit, de wreede Alva kwam en toen reeds verlieten zeer velen Ant werpen. Om de stad in bedwang te kannen houden, liet Alva de citadel bouwen. Reeds vroeger liet men er de verordening afkondigen: „die eenige oefening der Gereformeerde Religie oefenen, doop, huwelijk, Avondmaal, Psalmen zingen, openbaar gezang iu vergaderingeu of begrafenis op andere wijs dan in de Roomsehe stantinopel zijn onverrichter zake teruggekeerd. Nu zegt dit Op zich zelf weinig, maar zeer veel als men weet, dat het geschil ontstond door dien andere gedelegeerden volhielden, dat Oost- Rumelië geen deel uitmaakt van Bulgarije, hetgeen de Bulgaarsche af ge vaardigde u natuurlijk niet wilden toegeven. Overigens is Bulgarije er nog niet het slechtst aan toe. Althans de voor genomen reis van Prins Ferdinand van Bulga rije naar Parijs in Juni a. s. wordt algemeen aangemerkt als een bewijs van den gunstigen toestand des lands. Hij zal van een vorstelijk gevolg vergezeld zijn als adjudanten vergezellen hem officieren van verschillende Bulgaarsche legercorpsen. Wat Servië betreft, op aandrang der regen ten heeft koningin Nathalie zoo 't heet nu ten slotte besloten, buiten het land haar zoon te ontmoeten en wel op diens reis naar Parijs, onverschillig waar. Kerk, zullen met den galg of met den zwaarde gestraft worden." Zoo werd in Antwerpen, de bakermat der hervorming in de Nederlanden, en waar reeds sedert 1521 door Augustijner monniken de nieuwe leer was verkondigd, waar vele moedige predikers in de gemeente onder het kruis bun werk met den marteldood hadden bezegeld, de vrijheid van geweten onderdrukt, maar daardoor tevens de welvaart geknakt. In 1576 had er de ontzettende Spaansche Furie plaats, wier gru welen moeilijk te schilderen zijn. Den 4 Nov. begon het huiveringwekkend tooneel van moord en plundering. Geslacht noch leeftijd werd ont zien. Machtelooze grijsaards, zwakke vrouwen, onnoozele zuigelingen werden wreedaardig ver moord. Meer dan 2500 burgers en soldaten werden gedood, bijna evenveel verdronken, ver brand of koelbloedig omgebracht. De onmensche- lijkste wreedheden moesten de rampzalige slacht offers verduren. Meer dan 40 tonnen gouds werd er aan gereed geld, goud, zilver en juweelen geroofd. Zoo wisselen de lotge\allen der stervelingen elkander af; zoo volgen zegepraal en nederlaag op elkander in den strijd der geesten Den 20 Aug. bestond nog in vallen luister- het handelshuis Van Bergen err Norris, den 27 Aug. werd de firma ontbonden. Alexander Far- neze trok met groote praal de veroverde stad biunen Jan Geerdes Norris verliet haar met ziju tienjarig zoontje en vele andereu, die zich aan de Spaansche dwingelandij niet wilden on derwerpen. Michiel van Bergen bleef met zijn zesjarig dochterkeu in de stad. Ieder der beide compagnons handelde volgens zijn eigen karakter; de kloekmoedige, driftige Norris en de angst vallige, weekhartige Van Bergen. De een trot seerde het lot, zoolang hij kon en week uit, toen de strijd op deze plek beslist was, om hein elders weder op te vatten. De andere bokte on der den drang der omstandigheden en leed zwij gend, wat hij niet in staat was te veranderen. Maar dat alles is reeds lang voorbij en onze helden zijn niet Jan Geerdes Norris en Michiel van Bergen, maar huune kiuderen Jan Norris en Myga van Bergen, die eens bestemd waren, de beroemde firma voort te zetten. In welk eenen tijd van verschrikking en hui veringwekkende verwoesting hadden die arme kinderen het eerste levenslicht aanschouwd Hoe dikwijls waren de wiegeliederen der moeders tot zwijgen gebracht door het kanongebulder van nabij of van verre, hoe dikwijls hadden de va ders hunne lievelingen van de kuieëu moeten zetten, wanneer de alarmklok hen opriep naar het raadhuis of de stadswallen Arme kleine schepseltjes Nooit haddeu zij zooals andere in gelukkiger tijden geboren kindereu zonder Daarbij komt de reeds meer vermelde moei lijkheid met Armenië. Naar aanleiding van be richten omtrent nieuwe gruwelen aldaar heeft de Armenische patriarch aan de Porte verzocht, een buitengewone commissie deswege te benoe men, hetgeen de Porte schijnt te hebben ge weigerd, onder voorwendsel, dat die berichten overdreven zijn. De Porteverzocht om nadere inlichtingen aan den patriarch der Armenische Katholieken, hetgeen de andere Armeniërs weder beleedigend achtlen. Opmerkelijk is, dat in het Hoogerhuis lord Salisbury gisteren verklaarde, dat de regeering geen berichten had ontvangen omtrent de ver volgingen in Armenië, en dat ook de Turksche gezant te Londen er geen geloof aan hecht. Oostenrijk en het Oosten, wier belangen thans zoo nauw met elkaar zijn verwant, verkeeren beide in min of meer onberekenbare toestanden. Volgens de Times zal de Czaar in Augustus gevaar in schaduwrijke bosschen en op groene weiden mogen ronddartelen. Nooit hadden zij de blauwe korenbloemen en de roode klaproozen van de zoomen der graanvelden tot kransen mogen winden. De wouden waren toeh gevuld met de rooverbenden van den Katholieken koning, de woeste troepen der wilde boschgeuzen, het onheilbrengend, schrikaanjagend samenraapsel van de heffe aller Europeesehe volken. Op de groene weiden sloegen immers de legerscharen van Spanje, de soldatenbenden uit Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, de krijgers der ver- eenigde gewesten hunne barakken en tenten op. De korenvelden werden, nog vóór de gouden halmen rijpten, nog vóór de roode en blauwe bloemen bloeiden onder het hoefgetrappel der strijdrossen verwoest. Waar was een vreedzaam plekje te vinden op dit vertreden gedeelte des aardbodems, dat de koning van Spanje zijn ei gendom noemde P In de nauwe, donkere stegen der stad Antwerpen, achter de hooge muren, wallen en torens hadden de arme kleinen hunne speelplaatsen en deze waren nog vaak genoeg onveilig en met gevaar dreigend. Dikwijls ge noeg moesten de burgers zich in hunne huizen als gevangenissen opsluiten, om zich te bescher men tegen het onheil, dat van buiten dreigde. Was het bevreemdend, dat de levensbeschou wing van dit tweetal geheel anders werd dan die van menschen, die in gelukkiger en vreed zamer tijden mogen leven dat meenige schoone bloem, door het ijzingwekkend wolkgevaarte, dat boven deze tijdon hing, in den knop ver stikt en vernietigd werd V Hoe dikwijls keken Jan en Myga gedurende de belegering der stad door Parina, uit de vensters, waarin zij hunne boute poppen en diertjes opzetten, en zagen dan de krijgers door de straten trekken, of de ver schrikkingen van den oorlog Vaders en moeders hadden besloten, dat zij een paar zouden worden, toen de roemrijke firma bestondmaar toen de stad met Alexander Farnese gecapituleerd had, verscheurde vader Norris in den geest het trouw verbond van zijn zoontje met het dochtertje van zijn compagnon Van Bergen. De echtgenooten der beide kooplieden waren toen reeds beiden ten grave gedaald. Den 27 Aug. 1585 werden de beide kinderen gescheiden de 10-jarige Jan en de 6-jarige Myga weenden daarover bitter, maar het was oorlog, en deze scheidt nog wel op veel wreeder wijze het eene hart van het andere. De vaders troostten zich met de gedachte, dat de herin neringen der jeugd spoedig genoeg uit de jeug dige harten zouden uitgewiseht worden. Wij zullen weldra zien of dit zoo was. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1