]>e uitslag1 0c volkeren der Aarde. Plaatselijke Berieliten. Ingezonden stukken. Evenwel zijn sommige liberalisten met deze voorwaarden nog lang niet tevreden. Dit merkt men o. a. uit de critiek van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. Dit blad maakt zich nu reeds ongerust, dat het geld vermorst, dat de wet ontdoken zal worden, en dat alzoo een som uit ;s Rijks kas aan „niet degelijk" onderwijs zal ten goede komen. Hoe partijziek Zoovele jaren reeds hebben de niet-liberalen millioenen meê moeten opbrengen voor onder wijs, dat zij alles behalve voor degelijk, neen voor zielbedervend en verlammend hielden. Ook blijft in de toekomst dit privilegie voor de libe ralen gehandhaafd. Maar nu althans de armeren onder de niet- liberalen ook iets uit de algemeene kas krijgen zullen, nu maakt men zich aan de overzijde al druk over de waarborgen voor „degelijkheid" vau het onderwijs. Alsof aan alle openbare scholen het onder wijs, ook zelfs afgezien van zijn „neutraal", den mensch ontvormend karakter, zoo „degelijk" ware Och neen het begrip „degelijk" wordt bij het onderwijs grootendeels bepaald door de le vensbeschouwing die men is toegedaan. Natuurlijk moeten de klassen niet al te groot zijn en de onderwijzers een zekere mate van kennis bezitten, maar overigens valt er over de „degelijkheid" weinig te twisten, tenzij men elkaar dringen en dwingen wil. Alle burgers behooren in deze voor de wet gelijk te staan. Later hierover meer. was verpletterend. Op 6 en op 20 Maart 1888 werd het liberalisme geslagen. Men had wel wat gevreesd, maar zulk een slag was voor den be angstigden vrager nog grooter, dan liij zich in zijn angst had voorgesteld. Hoe is het mogelijk Ja hoe 1 Wij liberalen hebben gedaan wat wij konden. Wij zijn de Joden een Jood en den Grieken een Griek geweest, en hebben dit nog vrij wat anders behandeld dan de heidenapostel. In sommige districten waren wij liberalen zelfs goede christenen. Hoe hebben wij 't laten verzeke ren, dat de staatsschool nog o zoo godsdienstig was Hoe hebben wij liberalen geijverd om toch op Rome af te geven Wel beweren wij steeds dat wij verdraagzaam zijn, wel houden wij tegen iedereen vol dat slechts verdraagzaamheid vooral in ons land reeds aan de kinderen moet worden geleerd maar ditmaal moesten wij ons wel in onze ware gedaante vertoonen. Verbeeld u eens, twee partijen, die zich met elkander vereenigden nadat zij eerst vooraf heb ben bepaald, waarom en hoelang zij zullen saam- werken Stel u daarbij voor, dat deze saamwerking, onze neerlaag wasen het zal u duidelijk zijn, dat wij al deden wat wij konden om de meuschen wijs te maken, dat zulk eene samenwerking eigenlijk een ongeoorloofde daad was waartegen al wat op onze wijze piotestant is, zich moest verzetten. Wij hebben alle middelen beproefd, sommige waren wel wat kras, bijv. dat versje door Professor Hecker, staats-hoogleeraar te Groningen was al erg grof om niet te zeggen min. Deze hooggeleerde jurist en dichter maakte het volgende versje „Geen dweepzieke Alexanders, Geen Brammen vol venijn, Verdienen Nederlanders Te heeten of te zijn". Nu weet iedereen dat met de „Alexanders" Jhr. Mr. A. P. de Savornin Lohman, en met „de Brammen" Dr. A. Kuyper wordt bedoeld, en dan zal men moeten toegeven, dat, dat „Bram men vol venijn", eene uitdrukking is, die men zelfs op eene openbare school niet mag ge bruiken. Om nog een staaltje te noemen. Herinner u de verkiezing in Schiedam, op den avond vóór den dag der verkiezing hield, Jhr. Mr. Six oud-Minister, oud-commissaris des Konings van Zeeland, toen candidaat voor de Tweede Kamer, eene redevoering om toch de kiezers te bewegen, den candidaat der antirevolutionairen niet te stemmen, ontzag hij zich niet, om zonder eenig bewijs te beweren alle anti-revolutioniare kamer leden dansen naar de pijpen van Dr. Kuyper. Wel wat kras, vindt u niet, vooral voor een oud-Minister, enz vooral voor een „vroom man". Wij hebben gewerkt in de pers en met strooi biljetten, de kroeghouders maakten wij bevreesd, dat hunne kroegen op Zondag tusschen kerktijd gesloten zouden worden, den godloochenaars heb ben wij voorgepraat dat zij zouden worden ver bannen den protestanten gewaarschuwd voor de brandstapels die door een „clericalen ministerie" konden worden opgerichtde ambtenaren aan de inrichtingen van Hooger- Middelbaar- en Lager- onderwijs, doen vertellen dat zij ontslagen zou den worden, en naakt aan den dijk worden gezet; Predikanten doen gevoelen dat het Staats- tractement bij het „doleerend ministerie" gevaar liep en toch en toch, wij werden geslagen Die onnoozele kiezers, ze wilden van de zegeniug'en van het liberaal beheer niets meer weten. Wat een zegen voor ons, dat de Eerste Kamer nog voor onze partij waakt, en dat de Provin ciale Staten de kiescolleges voor de Eerste Kamer, voor het meerendeel „liberaal" zijn. Het is zoo, hierdoor worden de belangen des lands niet bevorderd. Het is zoo, het is feitelijk een onrechtvaardig heid die groot is. Het is zoo, volgens onze beginselen moest de meerderheid der kiezers ook meerderheid zijn in deze beide colleges, maar als wij onze beginselen wilden handhaven dan waren wij reeds jaren in de minderheid geweest en waar de belangen onzer partij boven onze beginselen staan, hebben wij de eerste verkracht om de laatste te behartigen, en wij zullen ons niet ontzien om het dreige ment van Mr. J. A. Levy in toepassing te brengen, dat ongeveer aldus luidde. Indien zij, de anti-liberalen, het wagen de han den aan de teugels van het bewind te slaan, zullen wij zoo mogelijk met grondwettig recht, des noods met geteeld, trachten dit te beletten. Eén middel was nog niet genoend, het werd in de studeerkamer te Leiden gevonden. „Met bekwamen spoed talmenzich voor te doen of men hard meewerkt en inderdaad tegen te werken, uitvoerig, breedvoerig, wijdloopig, diep zinnig enz. enz. te betoogen dat er bij het ge vraagde advies zeer veel haast iswaardoor al redeneerende en pratende wordt uiteengezetde tijd voor handelen is kort, en zoodoende, of beter, zoo leuterende verloopt de termijn. Is'tzoo. Boulanger is thans te Londen. De Boulangistische bladen spreken thans de berichten tegen, dat de Engelsche regeering officieus aan Boulanger de voorwaarden heeft laten weten, waarop zijn verblijf te Londen geduld zou worden. Tijdens zijn verblijf te Brussel ont kenden, gelijk men weet, die bladen de inmenging der Belgische regeering evenzeerde reden waarom Boulanger van Brussel naar Londen trok, is door hen niet genoemd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de voor stad Saint Ouen zijn Boulanger, Laguerre, Naquet en Deroulède tegenover de socialistische candi- daten in herstemming gekomen. Boulanger's 52e verjaardag werd Zondag door 't Vaderlanders comité te Parijs gevierd met een feest, waarbij Laguerre voorzat. In een voorge lezen brief verklaart de generaal, dat hij denzelfden dag een volgend jaar onder vrienden zal aan zitten, als het land zal hebben gestemd. Laguerre voegde er bij,,'t volgend jaar zullen we den generaal als leider der republiek begroeten". De verhouding tusschen Frankrijk en Italië hoewel den laatsten tijd ietwat beterend, is nog juist niet minlijk. De oppositie in laatstgenoemd rijk, die een nauwere aansluiting bij de Repu bliek wil, spreekt luide haar ongenoegen uit over de handelwijze der regeering, die den band met Duitschland nog hechter gaat maken. Sinds eenigen tijd reeds was er sprake van een huwelijk tusschen den Italiaanschen Kroon prins en een Belgische koningsdochter, vermoe delijk prinses Clementine. Het gerucht wilde zelfs, dat bij den terugkeer der Belgische koningin uit Miramare, het kasteel nabij Triest waar aarts hertogin JSteph an ie vertoeft, de zaak zou beklon ken worden te Turijn. Nu de Mei in 't land komt, komt ook in Oost en West, het feestvieren aan de orde. Twee repu blieken vieren een herinneringsfeest. De Vereenig- de Staten van Amerika dat hunner honderdjarige vrijheid, Frankrijk 't eeuwfeest der „Groote Re volutie". Dinsdag zijn de feestelijkheden begonnen. Zij duren drie dagen en bij scharen stroomt men naar New-York. Alle logementen zijn stampvol, waar duizenden menschen nog aankomen. De zaken staan geheel stil en alles is peperduur. Specu lanten jagen de prijs van vensters en van bil jetten voor de straatgetimmerten op, hetgeen het stadsbestuur, zooveel mogelijk tegenwerkt door kostelooze kijkplaatsen in te richten. Ven sters langs den weg worden tegen fabelachtige prijzen verhuurd en zitplaatsen met 5 tot 12 gulden betaald. Een groote, twintig mijl lange optocht te New-York zal morgen de feesten waardiglijk slui ten. Daaraan nemen 80,000 menschen met 150 orkesten deelonder deze lieden zijn 15,000 Ieren, 20,000 Duitschers, 6000 spuitgasten en honderd zegewagens. Voorwaar, Amerika doet alles in 't groot Frankrijk zal ook feest vieren, met tentoon stelling en Eiffeltoren enz. Doch hoe scherpe tegenstelling tusschen die twee eeuwfeesten 1 Zeker, daar is in beide repu blieken veel, dat anders, dat beter zijn kon en we behooren niet tot de onvoorwaardelijke lof- zingers van Amerika. Edoch, het verschil tus schen de republiek die zich met Fransche hulp indertijd vrijvoeht, en Frankrijk zelf is treffend. Daar ginds een volk, dat openlijk Gode de eere geeft; hier een dat feest viert ter herdenking aan een Revolutie, die openlijk God loochende. In Amerika een volk in tal steeds groeiend in Frankrijk een bevolking, die naar 't schijnt eer afneemt dan wast inj getal. POLITIEKE REDE, gehouden te Oude Tonge door den heer N. OOSTERBAAN., Jr., te Helder. Slotdebat.) Gelijk in het vorig nommer werd opgemerkt, maakten de heeren van Schouwen te den Bommel en M. Woltershoofd der openb. school te Oolt- gensplaat gebruik van de gelegenheid om in debat te treden. De heer van Schouwen zeide, dat hij met een gevoel van walging de rede had aangehoord, waar de godsdienst door de antirev. woordvoer ders werd gebruikt als een middel om de kiezers te misleiden. Waarin die misleiding bestond, verzweeg de geachte opponent. Hij noemde revolutionair, waar tegen de bedoe ling der grondwet in, de leuze nooit moest zijn „Üe Eerste Kamer moet om", en dat voor de verkiezing voor Prov. Staten. Verder merkte hij op, dat de radicalen niet tot de liberale partij behooren, en verweet den antirevol., dat zij Doraela Nieuwenhuis in de Kamer gebracht hadden. Van „geldverspilling" kon de liberale partij niet beschuldigd worden, meende opponent. De bijzondere scholen veroorzaakten twist en tweedracht, 't welk toegelicht werd met een voorbeeld uit de koeien-wereld. Het openbaar onderwijs bracht tot eenheid eu waardeering. Een Katholiek priester had hem dit persoonlijk toegestemd. De liberale partij had zich ver dienstelijk gemaakt door enquette en door goed onderwijs. Als nu trad de heer Wolters op. Deze vond bij de A. R. en R. Kath. centralisatie, adres aan Dr. Kuyper en Dr. Schaepman, die „vier handen op een buik waren". De liberalen hadden in de Eerste Kamer uit medelijden de begrooting van minister Keuchenius aangenomen. De liberalen hadden niet 40, maar 16 jaren geregeerd. Thorbecke had in 1848 met 8 leden de Tw. Kamer ons land voor revolutie behoed. De li beralen hadden meren en plassen drooggelegd, en wegen aangelegd, en nu kwain de beurt aan het overheerlijk neutraal onderwijs, in 't buiten land zelfs geroemd. Godsdienst kan op de open bare school geleerd worden, was zelfs door de wet geboden. Daar niemand meer het woord verlangde, beantwoord de heer N. Oosterbaan beide spre kers. Den heer van Schouwen betuigde hij, dat geen gevoel van „walging" hen beheerschte bij diens heftige taal. Spreker toonde aan, dat de leuze „De Eerste Kamer moet om" niet revolutionair was. De liberale partij had het zoo gewild. Dom. Nieu wenhuis was door de consequente liberalen, de radicalen en socialisten, de geestelijke familie der liberalisten, in de Kamer gebracht. Al had den ook enkele antirev. hem gesteund, 't welk echter nooit afdoend bewezen is, de antirev. partij als zoodanig had hieraan geen deel. Daar spreker voortdurend in de rede werd gevallen, verzocht hij aan de liberale heeren zich „liberaal" te toonen door hem onverhinderd te laten spreken, even als hij hun dat had gedaan. Dit maakte blijkbaar indruk, en nu bewees de heer O. de „geldverspilling" der lib. partij door aan de hand van de Standaard enkele aanhalin gen te doen uit het officieele schoolverslag, waarin werd aangetoond, dat 516 leerlingen der openb. school 35515 gulden gekost hadden voor onderwijs. Over koeien verklaarde spreker niet te kunnen oordeelen, doch wel over de verhou ding der leerlingen tusschen openbare en bij zondere scholen. De ervaring had hem geleerd, dat die verhouding niet zoo slecht was, en waar dit te wenschen overliet, was dit te wijten aan de hoofden der scholen. Het arbeidersvraagstuk is geen partij-vraagstuk, maar wat de arbeiders van de lib. partij te wachten hadden, had de ervaring bewezen. Reeds eer was door liem het amendement Zaaijer-Kerdijk ter sprake gebracht, waarbij aan kinderen van 12-13 jaar alle veld arbeid verboden was, vooral voor den kleinen boer en den arbeider een onmogelijke eiscb. Den heer Wolters, den tweeden opponent, werd geantwoord, dat samenwerking nog geen centra lisatie was, en centralisatie wel degelijk een revo lutiebeginsel was. Wat Thorbecke betrof bleek het, dat ook deze door spreker hoog geschat werd en zijn verdienste velen waren, maar Thorbecke was niet de libe rale partij van heden. Meren doorleggen en wegen aanleggen was geen partijquaestie. Dat kon elke partij als de dubbeltjes er maar waren. Prachtige scholen bou wen en vele onderwijzers aanstellen was even eens gemakkelijk genoeg. Zelfs zoo prachtig, dat het meer dan eens gebeurd was, dat een hoofdonderwijzer zijn prachtige woning niet be wonen wilde, omdat hij die nietmcubileeren kon. Indien de liberale partij slechts 16 jaren gedu rende haar meerderheid feitelijk geregeerd had, was dit te grooter aanklacht tegen haar, wijl hieruit bleek, dat zij, ofschoon meerderheid, toch niet regeeren kon. Dit was juist wat spreker voorgesteld had. Spreker beweerde, dat de opvoedkundige werken van voor 15 a 20 jaren nog een veel meer Chr, geest ademden dan van heden, adres aan de wer ken Dr. Nassau en Brugsma, en de ideën van Multatuli, die in een gedicht verklaard had: „o God, er is geen God, voor vele jonge onder wijzers hun Bijbel vormden. Met een vernieuwde opwekking, dat ook Flak- kee eerlang een antirev. lid naar de Staten mocht zenden, besloot spreker zijn rede. Sommelsdijk. De schietvereen. „Prinses Wilhelmina" alhier, hoopt op 13 Mei ter her denking aan 's konings 40-jarige krooning een huishoudelijke wedstrijd te houden, met flobert geweer naar verschillende prijzen. (Zie adverten tie). Reeds enkele prijzen zijn daarvoor in bezit. Mochten er echter kunstlievende in deze ge meenten worden gevonden die daarvoor iets be schikbaar willen stellen, zullen gaarne bij den voorzitter, de heer S. Polak, worden ontvangen. 30 April. Heden werd bij afslag de tuin van den heer De Graaff van Gouswaard gemijnd door den heer Jan Joppe Cz. v.oor de kapitale som van 2154. Stad a/h Haringvliet. Door den Kerkeraad der Ned. Ger. Gem. (doleerende) is tot herder en leeraar beroepen Ds. Adriaense van Zeist. Voor boekhouder aau de Herv. Kerk alhier, is in plaats van I. Braber, die als zoodanig be dankt heeft, benoemd J. L. Braber Lz. Hot Panhuis onder deze gemeente is over gegaan in handen van den Heer C. Grootenboer. Den Bommel. Door den Raad dezer ge meente is in zijne vergadering met eenparige stemmen tot adsistent-kantoorhouder bij den telephoondienst benoemd de heer Jaring Woudstra. De bouwknecht H. B. alhier, had het ongeluk bij het blokken van dejburrie, waarop hij stond, te glijden, waardoor het ééne been onder den rolblok geraakte. Onmogelijk was het hem 't been te bevrijden. Na verscheidene malen ver geefs om hulp geroepen te hebben, kwam ein delijk de landbouwer L., bij wien B. in dienst was, opdagen en hielp bera uit zijn netelige positie. Gelukkig heeft het been geen merkbaar letsel bekomen. Ooltgensplaat. Jl. Zondagmorgen ontstond er in de woning van de Wed.* A. K. begin van brand 't welk zich zeer ernstig liet aanzien. Men was door spoedig aangebrachte hulp den brand weldra meester. Uit onze gemeente zullen op 11 Mei a.s. zes Miliciens te Dordrecht worden ingelijfd. Door de vereemgiug „de kerkelijke kas" te Klundert, is de heer L. Braber van Ooltgensplaat, benoemd als opzichter bij de nieuw te bouwen kerk, pastorie, catechisatie-lokaal Consistorie, kosterswouing en weeshuis. Herkingen. Den Heer L. V. d. Ham schoen maker alhier is benoemd als postlooper te Dirksland, daar hij hier door geringe verdiensten zeer arm was. Kan zoo'n benoeming als een uitkomst erkend worden. Dirksland. Voor eenige dagen hadden 3 knaapjes des morgens de ouderlijke woning ver laten, en waren toen het etenstijd was nog niet teruggekeerd. Men kan zich de onrust der ouders voorstellen toen ze naar lang zoeken hen niet vonden. Gelukkig kwamen zij tot de ontdekking dat de kleinen zich buiten 't dorp begeven hadden, en vonden hen dan ook diep in den middag vermoeid en afgemat, aan den Nieuwe Tonge- schen Dijk weder, waar de knaapjes naar toe gedwaald waren. Zuidland. Verleden week had te Oudenhoorn naar men verneemt een ongeluk plaats, dat ern stige gevolgen had kunnen hebben. Een gedeelte van den kerkeraad der Herv. gemeente alhier, had bij hun consulent Ds. Rienderhoff, te Ou denhoorn afscheid wezen nemen en keerde in den vroegen morgen van den anderen dag weder huiswaarts. Toen zij even buiten die gemeente waren, geraakte het paard met den wagen te water, waardoor bijna al de passagiers hetzelfde lot ondergingen. Gelukkig dat er spoedig hulp op kwam dagen en paard met wagen en passagiers, weder op het droge werden gebracht, zoodat dit vroege morgenbad slechts met wat schrik en eenige schade aan het rijtuig afgeloopen is. Bruinisse, 29 April. Voor de a.s. verkiezing voor leden der Prov. Staten zijn door de centrale antirev. kiesvereen. op het eiland Duiveland can didaat gesteld voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee, de heeren C. Hage, voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Bruinisse, P. Way notaris te Zierikzee, en C. van Westen, landbouwer te Nieuwerkerk. De liberale kiesvereeniging te Bruinisse heeft als candidaten voor de provinciale staten gesteld de aftredende leden J. Hoogenboom Bz., J. H. C. Heijse en M. Bolle L.Lz.J Sch.erpen.isse, 26 April. Heden werd be noemd tot Surnumerair afd. A. bij de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, C. Westmaas alhier, dienaangaande is hem het station Bergen op Zoom als standplaats aange wezen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Stukken die niet geplaatst worden kunnen niet worden teruggezonden. VERVOLG VAN IIET VERSLAG van de publieke vergadering der Antir. Kies vereeniging te Bruinisse op 12 April. Mijnheer de Redacteur Nadat nu de geachte spreker zijne beschouwing over het bewuste ingezonden stuk in de Z. Nieuwsbode geëindigd had, begon hij eene schets te leveren van het Teven en de beginselen van wijlen Groen van Prinsterer. Op keurige, boeien de wijze werd de vergadering met eenige bijzon derheden uit het leven en de werkzaamheid van den stichter der antir. partij in ons Vaderland, in kennis gesteld. Als staatsman en Christus belijder vooral werd hij geteekend, strijdende in de kracht en in de mogendheid zijns Gods voor het groote, immer tegengesproken en be streden beginsel, dat het in eere houden van Gods ordeningen op elk gebied des levens, ook op dat der staatkunde, als eerste voorwaarde stelt. En hoewel van alle kant tegengewerkt, bespot en veracht, bleet hij desniettegenstaande pal staan, als een rots in den Oceaan, vast overtuigd, dat het beginsel, 't welk Gods sou- vereiniteit huldigt en eerbiedigt, en waarvoor hij strijden mocht, eenmaal triumfeeren zou, trots alle macht, welke zich tegen de doorwer king van dat beginsel verzetten zou. Voor velen, die tot hiertoe weinig van Groen's leven en arbeid afwisten, was deze schets zeker hoogst welkom en aangenaam, en ongetwijfeld was de voorzit!er der antir. kiesvereeniging de tolk der gansche vergadering, toen deze den geachten spreker hartelijk dank toebracht voor de duidelijke uiteenzetting van de beginselen der antir. partp en van haar streven in staat en maatschappij. Nu werd door den voorzitter de gelegenheid tot debat opengesteld. Van deze gelegenheid

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2