Christelijk Weekblad voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Premie. Vrijdag 19 April 1889. Vierde Jaargang iM°. 164. IN HOC SIGNO VINCES m Is SoinmelsdüL v, p.! ELINK, NIER, Woensdag W. BOEKHOVEN. sfiiiüsn voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan den Uitgever 6 Z. M. HEN KONING H. M. DE KONINGIN je provinciale verkiezingen. FEUILLETON. HET ZWAKTE GALEISCHIP E.YA. GLYPHOS. er ik overal franco ran BUKSKING of :e kwaliteit en echte naar alles eigenge- irg afgewerkt, rdt geleverd. Men tuige zich en zendt dagen ontvangt u igst van postwissel stumes DEMI-SAI- tot de meest con- d. vangt ge nw geld groote tevredenheid PB, bij (Deventer. NG 1889. fr. p. post. is en franco. SURGWAL101, 'AM. It: vooruitgang J-eede en Overflakkee. tn 1 April 1889. Illellevoetsl. orm. 5,30 uam. 3,15 uur. G,45 4,30 Stellendam [irm. 10,30, uam. 5.30 uur 11,—, 6,— fn PASSAGIE11S, loorm. 9,uur. 9,45 aansluiting mat de stoum- S,11 en 5,30 uur, eu van ZIJN: OMBOOT. dam, (Raderboot.) Rotterdam. tinsdag voormiddags 5,nur Donderdag G,uur |iterdag 6,30 s lag namiddags 2,uur. 3,— voorin 7 uur. uam. 4 &GS, en 25 April. loEFSTOOMBOOTDIENST.) (Middelharnis. m. S en nam. 5 uur. Dius- irra. 8 uur. m. 1 uur. Dinsdag roorm. m. 3 uur. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. NORMUUSRIJKi. Advertentiën van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur WINTERDIENST. lp Rotterdam. lusdag '8 morgens 4,30 ure. lag's namiddag 1,45 lertlag 2,45 MAASNYMPH ngen 1 April. TERDAM. 11 en namiddag 5,30 a. 8,f, 11 5,30 5,30, 11,30 en am. G,u. G,30, 11,30 n G,— SLUIS, lid lag 1,30, 3,30 eu 6 u. rca een half uur later. |,30 ure, nm. 1,30 eu 6 ure. fcirca een half uur later. I-Veerboot. I naar Rotterdam, voorin. 8,— Hellevoetsluis gesehieden erladrn teNijeuwesluis, eu zijn Irzendiug ran goederen. |>t) Winterdienst. 17 Sept. Kun: J vm. 5,15; Zaterd. ongev. G,50 jl: Maandag en Dinsdag vm. 6, Vrijdag vm. 7,10, nm. 2,30 kmdag vm. 8, nm. 3. i Dinsdag vm. 5,30; AVoensd l'ierland) vm. 5,45. lam; en Zaterdag nm. 2. raber): op werkdagen des vm nm. 3. g en Dinsdag nm. 1,30, Woens- llke maand zalOude Maa 11' 1 Rotterdam vertrekken. Inderdag eu Vrijdag: van Oud-Beierland vm. 7. ►rndijk nm. 1. I 2 (Radkrbooten). Iterdam. April. Van ROTTERDAM H Zaterdag 13 vm. 10,45 u. Zondag 14 vm. 12.u. I Maandag 15 nm, 1,30 u. Dinsdag 16 vm. 10.45 u. 1 Woensdag 17 vm. 10,45 u. I Donderdag 18 nm. 1,30 u. I Vrijdag 19 vm. 10,45 u. Uitsluitend voor onze geachte abonné's, heb- len we ditmaal een keurige premie aan te bieden. 1. Het portret van EN 2. Het portret van gezeten naast.II. K. H. Prinses WILHELMINA. De platen zijn in oleographie met witte rand, jri'oot 43 bij 35 cM. 5 Onze abonné's buiten Sommelsdijk en Middel- Harnis ontvangen deze platen franco tegen inzen ding van slecht» veertig centen in postzegels bf postwissel, terwijl aan ons bureau afgehaald, jte prijs voor buide platen slechts 30 centen is. Uiterlijk einde dezer maand wordt deze pre- nie toegezonden. De Uitgever. Te oordeelen naar het hoofdartikel in j,Onze Eilanden" van 5 April jl. is de misleiding der kiezers, waaraan de liberalen zich nu weer sinds verscheidene weken schuldig maken, nog lang niet aan een eind. I Waren de artikelen, die dat weekblad in zijn nummers van 15 Febr., 1 en 15 Maart omtrent de Prov. Staten schreef gematigd van toon en inhoud, het opstel in het ^nummer van 5 April gaat alle perken van betamelijkheid en waarheid te buiten. Ook zal het menig lezer wel niet ontgaan zijn, dat het laatstbedoelde stuk vierkant in tegenspraak is met het artikel in het nummer van 15 Febr. De Regeering heeft n.l. in haar nota ter toelichting van haar wetsontwerp tot wijzi ging van de provinciale kiestabel gezegd: „Het is wenschelijk, dat de grenzen van „de kiesdistricten voor de verkiezing van de „Prov. Staten met die van de kiesdistricten „van de leden der Tweede Kamer zooveel „mogelijk samenvallen, hetgeen nu door de [aanneming van het stelsel van enkelvoudige door I Zoo staarde hij op her water eu in de nach telijke duisternis en mompelde in zich zeiven „Ja, hij heeft wel gelijk deze oorlog is eene ellendige zaak. Sedert 14 jaren wappert de Spaansche banier weder op deze wallen en op de muren en torens van Antwerpen zijn wij daarom evenwel ééne enkele schrede verder ge komen in de overwinning van dit heldhaftig, hardnekkig volk V Welke mannen en helden hebben niet op Meze nietige, aangespoelde gronden gestreden en hun bloed vergoten 1 Welke dapperen hebben gestreden om deze plek gronds Als schitterende sterren stralen door alle tijden heen de namen van vriend en vijand, de namen Alexander Far- nese, Mansfeld, Mondragon, Aldegonde, Giani- belli en honderden andere. Duizenden en tien duizenden liggen onder het zand, onder de golvenhoevelen zullen er nog in zinken V" ÏIp de wallen van het fort was intusschen alles „kiesdistricten voor laatstgemelde verkie zing mogelijk is geworden". Geheel in overeenstemming met deze op merking van den Minister, schreef de steller van een hoofdartikel in „Onze Eilanden", nr. van 15 Febr.: „De indeeling der kiesdistricten is echter „voor de Prov. Staten anders dan voor de „Tweede Kamer, en dat is lastig en ondoel- „matig. Geheel aan elkander gelijk kunnen „de districten intusschen niet zijn, omdat „men bij de indeeling voor de Tweede Ka- „mer zich niet aan de Prov. grenzen gehou- „den heeft. Zoo erg als het nu is, behoeft „het intusschen niet te blijven. Met belang stelling vernamen wij dan ook, dat er plan „bestaat in deze eene wijziging aan te bren- „gen, en wij hopen, dat men bij het ontwer- „pen daarvan in acht zal nemen, dat het voor „de voorbereiding der verkiezingen en voor „de uitoefening van het kiesrecht van groot „belang is, dat zij die één district vormen „voor de ééne soort verkiezingen, zooveel „mogelijk ook bijeen gelaten worden voor „de andere soort; niet andere woorden: dat „de districten voor de Kamerverkiezingen „zoo weinig mogelijk verschillen met die „van de Prov. Staten". Maar wat schrijft nu daarentegen de re dactie van „Onze Eilanden" in haar nom- mer van 5 April „Het is zeer jammer, dat de Minister niet „aangeeft waarom dit samenvallen (der kies- „districten voor de Prov. Staten met die „voor de Tweede Kamer) wenschelijk is, „daar het ons inderdaad zeer ©Ilwenschelijk „voorkomt". Vlak het tegenovergestelde wordt dus op 5 April gezegd van hetgeen er te lezen stond op 15 Febr. Maar op 15 Febr. had de redactie zeker het liberale wachtwoord nog niet opgevan gen, hetwelk later algemeen verbreid en ge volgd werd. O, die provinciale belangenAlsof elke provincie, ja zelfs elk oud district een apart koninkrijkje was, met geheel afzonderlijke stil geworden men hoorde niets meer dun de afgemeten passen der schildwachten, het ge klots der golven eu het geloei van den weder aanwakkerenden Novemberstorm. Nogmaals deed de commandant de rondte, scherpte de verdubbelde wachtposten in, toch vooral zorgvuldig hun' plicht na te komen en zocht toen ziju verblijf op, waar de officieren tengevolge zijner uitnoodiging reeds allen bijeen gekomen waren. Maar toch niet allen, want de grijze Jeronimo ontbrak. Hij placht gewoonlijk weg te blijven bij de drinkgelagen zijner krijgs makkers. Men liet hem begaan, beklaagde hem en schertste en lachfe over zijne droefgeestige voorspellingen. Maar de grijsaard had toch gelijk gehad In dezen stormachtigen nacht hadden de koning van Spanje en Frederik Spinola van Genua wel degelijk een flink schip verloren. De vol gende morgen wierp de half verkoolde over blijfselen van de „Immacolata Concezzione" (onbevlekte ontvangenis) aan de hooge dijken van Zuid-Beveland het kettersche volk voor de voeten, en de avondvloed deed meer dan een verminkt lijk in Spaansche uniform aanspoelen in de nabijheid der plaats, waar nu het fort Bath ligt. De onheilspellende voorzegging van hopman Jeronimo bleek in vervulling te zijn belangen, zoo hoog gaven zij er van op. Dat de liberalen zeiven van de Prov. Staten kies- colleges gemaakt hebben, dat zij er hun politieken slag mede sloegen, en dat zij door de eenzijdige keuzen van die Prov. Staten thans nog in het bezit zijn van een Eerste Kamer, die allen geregelden arbeid van het Ministerie kan beletten, dit alles moesten wij maar vergeten. Wat ons voor de oogen werd gelegd en op het hart gebonden, dat waren uitsluitend de provinciale belangen. Herhaaldelijk en met ernst is er onzerzijds reeds geprotesteerd tegen dit ergerlijk spel met de gewichtigste landsbelangen. Maar toch blijft men hier en daar doorgaan met het bedekken en verminken van de waar heid, en ook de redactie van „Onze Eilan den" tracht nu opnieuw een loopje met haar goedgeloovige lezers te nemen. De „provin ciale belangen" blijft zij als „hoofdzaak" aandringen. Het kiezen van de leden der Eerste Kamer is slechts „de eenige te. ver vullen politieke werkzaamheid" en dus „bijzaak". Maar waarom is die verkiezing thans „bij zaak"! Ieder verstandig kiezer, die een wei nig in de politiek meêleeft, begrijpt opper best, dat zij slechts zoolang bijzaak is als de liberalen de meerderheid hebben. Dan wordt zij weer hoofdzaak bij hen. Want zoolang zij maar het roer in handen houden, zoolang zij maar de Eerste Kamer naar ei gen keuze kunnen bezetten, zoolang mag het lieve Vaderland rustig zijn, wanen zij, want zoolang kunnen zij aan de andere par. tijen den arbeid onmogelijk maken en in middels die andere partijen verwijten, dat zij niets tot stand brengen. Met één woord, zoolang zij de Prov. Staten nog op hun hand hebben, staan hun kansen voor de toekomst nog tamelijk schoon, denken zij. Hoe geheel anders echter zou hun rede neering zijn, als zij in de Prov. Staten even veel te winnen hadden als zij thans naar alle waarschijnlij kheid spoedig zullen verliezen. Och, het is alleen maar, dat het politiek belang, hetwelk er bij de Prov. Staten in het gegaan, de moedige en onversaagde watergeuzen hadden in den nachtelijken strijd weder de over winning behaald. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het bericht van den noodlottigen ondergang der Immacolata en het heldenfeit der watergeuzeu. Visschers brachten den volgenden morgen de tijding reeds in Antwerpen, en naar gelang der staatkundige partijverhouding werd er in 't ge- j hei ra. over gejubeld of in luide bewoordingen I spijt en woede over aan den dag gelegd. Na de herovering der stad waren wel tal van gere- formeerden uitgeweken, maar velen was dit niet doenlijk geweest en dezen hoopten nog altijd, dat ook daar de zaken eens in hun voordeel zouden veranderen. Elke nederlaag der Spanjaar den was dus \oor hen eene oorzaak van groote blijdschap eu dank jegens God. Weldra ging de naam „het zwarte galeischip!" onder de bevolking van mond tot mond, en werd minder of meer vertrouwen in de toekomst met het voorgevallene in verband gebracht. Door welk ander vaartuig kon in zulk een stormach tigen nacht als de vorige zulk een stout stuk anders verricht zijn dan door het zwarte gelei schip Op de markten, op de straten, in de stegen, in de werkplaatsen, zelfs in de kerken, spel is, thans aan de liberalen geen voor deel belooft. Daarom en daarom alleen wil len zij het „bijzaak" gerekend hebben. Daarom hebben de Prov. Staten ook het Ministerie met zijnnieuwekiestabelgedwars- boomd en hebben zij drie weken lang en breed geredeneerd om tot een resultaat te komen, dat vooruit reeds vast stond, nl.: de afkeuring van de nieuwe tabel. Het zou bij de liberalen niet gaan om de politiek. Dat zou in de prov. verkiezingen bijzaak zijnZoo beweerde Prof. Buys in de vergadering der Staten óok. Maar de Voor zitter der Tweede Kamer (tevens afgevaar digde voor Delft in de Prov. Staten) bracht hem wel wat anders onder het oog. Achttien jaar geleden was Mr. van den Berch van Heemstede lid van Gedep. Staten in Zuid- Holland. Op zijn bekwaamheid kon niemand iets afdingen. En wie is nochtans op zijn plaats gaan zitten? Niemand anders dan Prof. Buys zelf. Het district Leiden wierp den bekwamen Mr. van den Berch uit en koos Prof. Buys. En waarmede werd dit verklaard? Wel, met de politiek! Inderdaad, deze his torische herinnering van Mr. Beelaerts was vernietigd voor den liberalen afgevaardigde. Ook zou dit voorbeeld met vele vermeerderd kunnen worden. De liberalen maakten in vroegere jaren opzettelijk zoo min mogelijk drukte van de Prov. Staten, maar zorgden in tusschen wel, dat zij zooveel mogelijk poli tieke winstjes behaalden. Thans, nu zij daar van al het gemak genieten, zouden zij nog maals stilte willen gebieden. Maar dat gaat niet. Onze kiezers worden wakker, en zullen stellig op 14 Mei krachtig protesteeren tegen het onrecht hun reeds zoovele jaren aange daan. Onrecht doordat het aantal kiezers vroeger veel te beperkt bleef. Onrecht door dat men in ééne der Kamers van volksverte genwoordigers de meerderheid onzer na tie van allen beslissenden invloed verstoken laat. En onrecht, omdat hun thans de goede gelegenheid onthouden wordt om hun stem diep genoeg in de Prov. Colleges te doen doordringen. op het stadhuis en in de citadel, overal werd dit schip genoemd. Niet het minst evenwel aan boord der oorlogs- en koopvaardijschepen, die aan de kade, dicht bij de huizen eu muren der stad voor anker lagen. Men kou op de arage- zichten der bewoners öf ontsteltenis en verbeten spijt, öf geheime blijdschap lezen. De koning van Spanje, Philips III, had met Federigo Spinola, een edel patriciër uit Genua, den onderneureuden zoon van het ondernemende geslacht dezer rijke republiek een verdrag ge sloten, oiu voor den dienst zijner Katholieke Majesteit eene vloot uit te rusten tegen de Nederlandsche rebellen. Alle buit, die beiiaald zou worden, alle schepen, die den ketters ont nomen werden, zouden het eigendom zijn van den admiraal Federigo, eu zoo voer deze met een aanzienlijk getal galeien en galjoenen niet 1600 dappere matrozen bemand uit de haven van Genua, door de straat van Gibraltar heen en kaap Finisterre om. I11 de golf van Biscaye nam hij nog een groot aantal zeeroovers en vrijbuiters aan boord, desgelijks eene menigte Duinkerkerkapers en verscheen den L Iden Sep tember 1599 in de haven van Sluis, waar hij het anker uitwierp, om van deze plaats uit zijne werkzaamheid in de Noordzee te aanvaarden, Wordt vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1