i Vrijdenkerij. Ver tea achteren ©e volkeren «Ier Aarde. Plaatselijke Berichten. Boekaankondiging:. In^ezondt Band Burger! «Je-:.»; „Maar laat dan het leger uit vrijwilligers saamgesteld worden", zeggende roomschen al weder. „Die militiedwang is zoo hatelijk. De overheid heeft geen recht ons te dwin gen". Ook dit zijn we niet met hen eens. Voor een algemeen landsbelang mag de overheid zeer zeker dwang opleggen. En de houding der roomschen, die bijna twee vijf den van onze bevolking uitmaken, doet wei nig vermoeden, dat er zonder dien dwang genoeg manschappen in het leger zouden komen. Ook van liberale zijde is zooveel be toon van veerkracht niet te wachten. Der halve is het maar zaak om vooreerst den dwang te behouden; althans totdat de mili taire geest beter zal zijn aangewakkerd. Maar daartoe is het dan ook noodig, dat die dwang of druk gelijkelijk over alle standen wordt verdeeld en dat het scheeps- en kazer neleven zoo aannemelijk mogelijk wordt gemaakt. Fr. C. B. Spruyt, de bekende ijverige publi cist eH „protestantiscke plichtsbetrachter", die in het Februari-nr. van de Gids zijn afkeurend oordeel uitspreekt over de wijsgeerige stellingen van Mr. S. van Houten, schrijft daarbij het vol gende Wie begrepen heeft, dat een mensch, die als een redelijk wezen handelen zalzekere theologie of metaphysica volstrekt, noodig heeftziet ook in dat de heer van Houten zich den strijd onzer dagen geheel verkeerd voorstelt. Welverredat het werk der geestelijken eene zaak zou zijn, die uitsluitend persoonlijke belangen dient, zijn er weinig zaken, die de staat zich meer moet aantrekken. De zoogenaamde volledige scheiding van kerk en staatwaarvoor de schrijver (Mr. van Houtenmet een enkel woord opkomt, sou een uiterst verderfelijke maatregel sijn. trant ïij sou niet tie .vege se/ienken aan de vrijheid van denken, maar voor langen tijd de hoogste macht in handen leveren van het Kerkgenootschap dat door zijn bewonderens waardige organisatie in staat is de geesten te kluisteren, al slaat het rede en wetenschap vrij moedig in het aangezicht." Terwijl dus Mr. vau Ilouteu het „vrije denken" wil bevorderen door de menschen te vervreemden van de godsdienstleeraars (zooals hij in zijn jongste duitsche brochure deed uitkomen) wil Dr. Spruyt ter bereiking van hetzelfde doel Staatshulp blij ven verleend zien aan zekere „kerk". Waarlijk, bet komt nu uit, welk een echte „protestant" Dr. Spruyt is. Hij beeft bet op niemand meer geladen dan op de Protestanten zeiven. Daarom wil hij zijn „Staatsgeestelijken" tegen beu laten oprukken. De heer J. Scbipper-s, eerste redacteur van „De Schoolwereld", een blad gewijd aan het lager onderwijs, is van oordeel, dat de beste bescher ming van kinderen tegen overmatigen arbeid kan verkregen worden door invoering van den leer plicht (tot b. v. het 13e jaar.) Nu, dit niets bijzonders. De schrij ver zelf er kent dan ook, dat hij die „mooie, eenvoudige oplossing" niet geheel alleen gevonden heeft. Doch wat wel iets bijzonders of meer nog iets ergerlijks mag heeten, is, dat hij, na gezegd te hebben dat leerplicht voor de meesten een schrikbeeld is, en dat bij vermoedelijk door allen als voor 't oogenblik onmogelijk zou verworpen worden, schaamteloos durft vragen„En toaar- om onmogelijk Is dat nu waarlijk om die zoo genaamde gemoedsbezwaren tegen de openbare school? Gelooven verstandige menschen nog aan dat spook Kunnen de augurs elkander nog zon der een glimlach aanzien?" De gemoedsbezwaren tegen de openbare school „een spook" Kan het stuitender, kan het be- krompener uitgedrukt worden Maar weet de beer S. dan niets van wat er omgaat in ons land buiten zijn „schoolwereld" Bleef bet voor hem een verborgenheid, dat de meer eerlijke en cou- sequente liberalen reeds sinds jaren het bestaan der gemoedsbezwaren tegen de in naam „neu trale" maar feitelijk moderne sectesclioien hebben erkend. Ed toch is de beer S. niet de eenige, die zoover achteraan komt. Jkr. Alberda van Ekenstein maakte het onlangs in de Eerste Kamer niet veel beter. Er zijn nu eeutuaal van die menschen, die ten aanzien van de „neutrale" school aan een soort monomanie lijden. In Frankrijk is besloten tot beslist handelen tegen het Boulangisme. Het gaat thans om Boulauger. Er op uf er onder! is meer dan ooit zijn wachtwoord. Velen verwachten een staatsgreep van den generaal; het vermoeden bestaat, met het oog op de militaire maatre gelen, dat er iets gewichtigs op til is. De ka- zerne's te Parijs worden dagelijks onderzocht. Officieren moeten in de kazerne's blijven en Compagnieën worden marschvaardig gehouden, zoowel overdag als's nachts. Het tegenwoordige Kabinet zal elke uiting van het Boulangisme met kracht onderdrukken. Het gerucht gaat, dat lie regeering bij de Kamer een aanvraag zal indienen tot vervolging van Boulauger en eenige afgevaardigdendat ze zullen terecht staan voor den Senaat, als beschuldigd van een aanslag tegen de veiligheid van den Staat. Met 207 tegen 83 stemmen heeft de senaat bet wetsontwerp aangenomen, waarbij hij ge machtigd wordt in zekere gevallen als Hoog gerechtshof op te treden. De laatste berichten uit Frankrijk luiden, dat het ministerie in derdaad besloten heeft om Boulanger wegens samenzwering gevangen te nemen, maar het verzoek daartoe kon zij bij de Kamer niet in dienen omdat du betrokken rechterlijke ambte naar Bouchez tegenover den minister van ju stitie geweigerd heeft het verzoek te teekenen. De procureur-Generaal Bouchez wordt door een ander ambtenaar vervangen, van wien men ver wacht, dat hij Boulanger zal willen beschuldi gen. Voor Boulanger kunnen benauwde oogen- blikken aanbreken, maar óók wellicht voor de Fransche republiek. In de door de rechtbank opgestelde acte van beschuldiging tegen den „Vaderlandersbond" wordt uitvoerig toegelicht, dat die Bond een niet erkende vereeniging en een geheim ge nootschap is. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft den 1 April al de artikelen der legerwet aangenomen, met verwerping van alle amende menten. Juist een dag vroeger kwam de presi dent-minister Tisza met zijn ministerie gereed. Graaf Andrassy, zoon van den gewezen minister van binnenl. zaken, is thans benoemd tot min. van binnenl. zaken, terwijl Tisza alleen presi dent-minister blijft. Turkije heeft een christelijken minister, tegen wien het verzet in de regeerkringen steeds groo- ter wordt. Bij den Sultan staat hij in hooge gunst, hetwelk den overigen ministers zeer mis haagt. Deze zijn hoogst ontstemd, omdat hij veel misbruiken afschaft en de inkomsten van Turkije vermeerdert. De „Christe'ijke minister" heeft aan den Russischen gezant verklaard, dat de afkortingssom op de oorlogsschatting, ten bedrage 5V2 millioen fr. voor zijn regeering beschikbaar is. Rusland had tweemaal op be taling aangedrongen in een kort tijdsverloop, en de minister (Agop Pacha) heeft zich beijverd, om den rechtmatigen scliuldeischer tevreden te stellen. In het Engelsche Lagerhuis is met 250 tegen 75 stemmen besloten bet ontwerp der regeering tot uitbreiding der vloot in behandeling te nemen. Het amendement van een der leden, waarin de versterking der vloot voor onnoodig werd verklaard, op grond van Engelands vredelievende betrekkingen met de andere mogendheden, werd met 256 tegen 85 stemmen verworpen. Gemengde Berichten. Maandag 1.1. heeft Baron Mackay als eer ste Minister aan de Tweede Kamer mededeeling gedaan dat de toestand van Z M. onzen Ko ning van dien aard is, dat Z. M. op dit oogen blik niet in staat is, de regeering waar te nemen. Dit bericht door den Minister in tegenwoor digheid en uit naam van al zijn ambtgenooten ter kennis gebracht, en reeds aan den IE ad van State bekend gemaakt zal ongetwijfeld bij alle ware Nederlanders diepen indruk maken. Naar aanleiding van de ontploffing te Zurich heeft de Zwitserscbe bondsraad besloten ernstige maatregelen te nemen tegeu de Russische nihilis ten. Op zijn sterfbed bekende Birnstein, dat hij een nihilist was, doch hij weigerde medeplichtigen te noemen. Twee Russische studenten en een vrouwelijke studente zijn gearresteerd; 12 Rus sen zijn spoorloos verdwenen. De politie is een zeer uitgebreide samenzwering op 't spoor. Uit Warschau melden particuliere brieven, dat een uitgebreide, geheime nihilistische druk kerij ontdekt is en dat op aanwijzing uit gevonden bescheiden vele inhechtenisnemingen zijn ge schied. De censuur verbiedt de dagbladen melding van deze zaak te maken. Alle Duitsche bladen, voornamelijk die van Berlijn, zijn vol van het verschrikkelijk ongeluk, dat de vloot voor Samoa getroffen heelt. De vergane kruiser „Adler1', 884 reg. tons groot, en met vier kanonnen gewapend, telde 128 kop pen, waarvan er 20 Verdronken zijn. De „Eber", eveneens vergaan, met 570 reg. tons, had 3 stukken geschut, en «as met 85 koppen bemand, van wie zich slechts 10 hebben kunnen redden. Alle overigen, met den kapitein en de officieren, zijn in de diepte verzonken het schip evenzoo, dat op een groot koraalrif midden in de haven geloopen en uiteengebarsten is. De haven van Apia, in welke de ramp heeft plaats gevonden, staat bij de zeelieden in een kwaden naam wegens baar gevaarlijkheid bij stormen uit het noorden, omdat zij dan, naar die zijde open, aan al bet geweld der volle zee bloot staat. Bij den ingang en in het midden loopen door de haven groote koraalriffen. De tijd der ergste stormen valt in Maart, zoodat de stoombooten dan gewoonlijk onder stoom in de haven liggen, om, bij opkomenden storm uit het noorden dadelijk de volle zee te kunnen kiezen. De betrekkelijk kleine stoomschepen „Ad ler" en „Eber" waren echter tegen den snel opkomenden orkaan volkomen weerloos. Zij wer den, toen de stoom tegeu de stormkracht niet meer voldoende was en de laatste ankerkettin gen gebroken waren, tegeu het koraalrif gewor pen en uit elkander geslagen. Daarentegen kon de „Olga", die 22U0 reg. tons meet, en 287 man met 12 stukkeu geschut telt, dank zij h.iar grooter stoomvermogen en den zwaarderen bouw, de koraalriffen voorbij op het str mi loopen, zonder verlies van menschenlevens, en met de hoop van later weer vlot gebracht te kunnen worden. De verschrikkelijke storm heeft 54 uren gewoed. Ook de Amerikaansche marine heeft het ver lies van drie sch.'pen te betreuren, maar daarbij kwamen minder menschenlevens om in 't ge heel worden van die vaartuigen niet meer dan 30 vermist. De Engelsche kruiser „Calliope," ontsnapte, betrekkelijk ongedeerd, het gevaar. Zij had namelijk stoom op, toen de storm op- j «tak en was zoo intijds buiten de gevaarlijke haven. Een niet minder betreurenswaard voorval is de aanvaring der Belgische postbooten in het Kanaal. Zij had plaats Vrijdagmiddag om twee uur bij den vuurtoren van Ruytingen. Er hing een dikke mist, zoodat men van den vuurtoren geen vijf meter voor zich uit kon zien. De „Comtesse de Flandre", die 's morgens om 10 uur uit Ostende naar Dover was vertrokken, lag nagenoeg stil, wijl de commandant, Haus- man, niet wist precies waar hij zich bevond. Op dat oogenblik nu voer de „Princesse Hen- riette", die denzelfden ochtend uit Dover was vertrokken, de boot in de flank en sneed haar letterlijk midden door. Tengevolge van den schok barstte een der stoomketels, waardoor kapitein Hausman en zijn luitenant Vermeulen terstond het leven verloren. Onmiddellijk zonk het geheele voorschip met allen, die er zich op bevonden doch het ach terste gedeelte werd boven water gehouden door de waterdichte schotten, waardoor de passagiers en de matrozen, die zich bovenop bevonden, nog tijd kregen zich te redlen. Zoodra men gewaar werd wat ramp plaats vond, werden van de „Princesse Henriette" de booten te water gelaten, waarbij men allen mo gelijken spoed maaktede touwen, waarin zij hingen, werden zelfs niet losgemaakt, maar haas tig doorgesneden, terwijl alle matrozen en sto kers zich beijverden om den schipbreukeling en der „Comtesse de „Flandre" te hulp te komen. Ongelukkig werden door den dikken mist de pogingen ter redding grootelijks belemmerd; maar toch mocht men er in slagen, 19 passa giers van het verongelukte schip op te visschen daaronder behoorde ook Prins Jeróme Bonaparte, met zijn secretaris Brunet. Deze laatste was echter zoo uitgeput, dat hij spoedig overleed de prins had slechts een lichte kneuzing bekomen. De „Princesse Henriette", die 14 passagiers aan boord had, was eerst in het vorige jaar in Engeland gebouwd en is terstond naar Ant werpen gezonden om haar schade te herstellen. De „Comtesse de Flandre" was in 1871 even eens in Engeland gebouwd en 't vorige jaar her nieuwd. De stokers en machinisten van deze boot kwamen allen met den gezagvoerder en den luitenant bij de rauip om. Samen laten zij 9 weduwen en 32 onverzorgde kinderen na. Het geheele aantal der slachtoffers bedraagt 15, voor zoover men dit getal althans met juistheid heeft kunnen vaststellen. Van beide zijden wordt beweerd, dat niets is verzuimd, wat met het oog op den dikken mist moest gedaan worden. De gezagvoerder van de „Comtesse de Flandre" liet de groene, gele en roode seinlichten uithangen, terwijl hij steeds de stoomfluit liet werken, 't Zelfde deed die van de „Henriette"; doch toen men eikaars stoomfluit hoorde was het te laat, om ook maar eenigszins den koers te wijzigen. Den Bommel. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 30 Maart jl. aan J. den Hartog eervol ontslag verleend als te lefonist, wegens vertrek naar Goedereede en is in diens plaats benoemd P. C. Ilogerland. De Heer Wierts van Coehoorn, predikant te Nieuwerkerk (Zeeland) heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. De Heer Jb. Mgs Az., alhier heeft, na den driejarige cursus aan de Ambachtschool te Leiden doorloopen te hebben, met goed succes het eind examen afgelegd. Ooltgensplaat, 2 April. Heden avond werd alhier in de Chr. Geref. kerk voor een te over- gevuld lokaal toehoorders, door Ds. van Veelo van Rotterdam op treffende wijze een ernstige en boeiende leerrede gehouden naar aanleiding van Joh. 18 36 2e gedeelte, daarna werd een vergadering belegd en uit hen die de reformatie genegen zijn een kerkeraad gekozen, bestaande uit de hh. W. Donkersloot en D. v. d. Broek ouderlingen, en de hh. L. de Ruiter en S. de Ruiter diaken. Verder werd o. m. besloten met de thans bestaande verschillende godsdienstig gezinde groepen te onderhandelen op welke wijze zij zullen kunnen samenwerken tot opbouw der kerk. 29 en 30 Maart, zijn door den gemeente-veld wachter M. Metaal alhier eenige verbalen ge maakt wegens het schuren en vegen der open bare straten met bezems van bamboes alsmede voor het vermoedelijk ontvreemden van eenige ellen katoen uit den winkel van C. van P. en ook nog een voor het na zonsondergang op de openbare straat laten staan van bouwgereed schappen. Oude Touge, 3 April. Op 5 April a. s. zullen uit deze gemeente twee huisgezinnen naar de Argentijnsche Republiek vertrekken om aldaar hun geluk te beproeven. Woensdag werd onzen geachten Burgemeester bij het vieren van zijn geboortedag eene serenade gebracht door het muziekgezelschap van Nieuwe Tonge. Dirksland. In plaats van P. Kattestaart die zijn ontslag als brievenbesteller buiten deze gemeente gevraagd heeft, is A. Hof alhier be noemd. Gisteren (Donderdag) zijn van hier 2 huis gezinnen naar de Argentijnsche Republiek (Zuid Amerika) vertrokken. Het is te hopen dat de eerstelingen uit deze gemeente, in dat nieuwe werelddeel beter moge gaan, dan verscheidene hunner voorgangers. Stellendam. Verleden week had hier een ongeluk plaats dat groote gevolgen had kunnen hebben. De zoon van J. L. met#een wagen, be spannen met 2 paarden, kwam naar het dorp rijden en kon de dartele paarden niet meer mees ter, doordat de teugel brak. In vliegende vaart kwamen zij het dorp opzetten en weken van den rijweg af de huizen langs waar zij rakelings langs kleine kinderen vlogen tot eindelijk wagen en paarden in een sloot terecht kwamen waar het met gebroken tuig en wagenwiel afliep. De voerman had zich bijtijds door afspringen nog weten te redden en is gelukkig ongedeerd ge bleven. Goedereede. Op 28 en 29 Maart is alhier het vergelijkend examen voor hoofd der school gehouden, waaraan den eersten dag door 11 candidaten is deelgenomen en den volgenden dag met 7 candidaten is vervolgd. In deze gemeente is een onderaf deeling der liberale kiesvereeniging opgericht waartoe een 20-tal leden toegetreden zijn. Tot voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren A. J. v. Vessern, D. Zaaijer Az. en A. van Schouwen en tot bonds leden de heeren M. Breen en A. J. v. Vessem. Ouddorp. Op den 30 Maart jl. werden de Kiezersljjsteu gesloten met 185 kiesgerechtigden voor de 2e kamer der Staten Generaal, Provin ciale Staten en den Gemeenteraad. Zuidland, a. s. Donderdag 11 April, hoopt het bestuur der vereeniging „de Kerkelijke Kas" alhier aan te besteden, het bouwen van een steenen kerk enz. ten dienste van de Ned. Geref. gemeente (doleerende) te dezer plaatse. De kerk zal p. m. met de galarij op de consistoriekamer, 550 zitplaatsen bevatten. Volgens de vastgestelde kiezerslijst, bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, Prov. Staten, en gemeenteraad 125. Eindelijk is de brigade marechaussees na een verblijf van circa een jaar, en nadat zij de ge meente ongeveer 1000 (zegge duizend) gulden gekost heeft, weer vertrokken. Bruinisse, 27 Maart. Héden vergaderde te Zijpe, de dijkraad van het Calimateuse water schap Bruinisse. De begrooting voor het dienst jaar 1889/90 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 16319,24. Onder de ontvangsten is begrepen: Dijkgeschot f 13290,37 goed slot i van vorige dienstjaren 2557,17, en onder de j uitgaven: kosten van beheer/1988, kosten der zeewering en oeververdedigiug 11784,95, in tresten f 1155, onvoorziene uitgaven 956,68. Schorpenisso. Bij het van wege de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen laatstleden gehouden examen, is als leerling weger geslaagd J. M. Kievit alhier. Kerkwerve. Het aantal der jongelingen die in de vorige maand geloot hebben, is dertien. Door verscheidene ingezetenen alhier is een verzoekschrift, tot den Raad der gemeente ge richt, in welk verzoekschrift zij den raad ver zoeken pogingen te willen aanwenden om ook hier een telefonische verbinding te krijgen, het welk voor velen een groot gemak zou opleveren en in 't belang van de gemeentejzelf zou zijn. De kiezerslijst voor de leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, geeft als getal kiezers op, vijf en tachtig. Institutie van Calvijn. Door Dr. A. Kuyper verduidelijkte en verbeterde herdruk van de uitgave van Paulus Aertz van Ravesteijn van het jaar 1650 J. 0. van Schenk Brill te Doesborgh. 1889. De 17" en 18" afl. van dit beroemde en door ons herhaaldelijk aan onze lezers aanbevolen standaardwerk omtrent de gezuiverde geloofsleer zagen kort geleden het licht. Met nog één a twee afl. is het geheele boek compleet. Elke afl. kost 0,42». Bij de laatste afl. wordt een fraai portret v.rn Calvijn gevoegd. Het werk is verdeeld in 4 hoofddeeleu. Het vierde deel behandelt de uitwendige middelen der zaligheid. Verdere aanbeveling zal wel overbodig zijn. Wie een gezonde schriftuitlegging begeert en haakt naar lectuur, die de ziel kan voeden, schaffe zich Calvijn's Institutie aan, zoo men al thans het geld er voor disponibel heeft. Verdraagzaamheid. Volksvoordracht gehouden voor de afdeelingen van „Pa trimonium" te Z :andam en te Alkmaar door J. A. Wormser. Amsterdam, Höveker Zn. 1889. Prijs /0,10; 25 ex. 2,— Met genoegen bemerkten wij, dat de Heer Wormser. die als uitgever en medewerker aan de periodische antirev. pers zeer druk bezet is met allerlei werkzaamheden, nog tijd heeft kun nen vinden om zulk een degelijk, pittig opstel te schrijven als wij hier van hem aankondigen. Helder en overtuigend wordt door den geachten Schr. aangetoond, dat men noch van de atheïsten noch van de halfgeloovigen en twijfelaars duur zame verdraagzaamheid kan verwachten omtrent iedereen, maar dat zij alleen wordt beoefend door de ware christenen, dewijl heel bet christendom op zelfverloochening en verdraagzaamheid ge grond is. (Builen verantwoord Stukken die niet geplaxtsl terugj Mijnheer de Re In 't verslag der po Witsius H. de Savorm den, staat vóór de nai nenten, Korte weg en V behooren te zijn ,,We heeren niet behooren dikanten, maar tot dat Dit in het voorbijga Meer echter heb ik man, Hoofdonderwijzer ook als opponent de< om aan te toonen dat h ook niet om te zeggei veest zou zijn als hij dit kan ve'lig aan e ter beoordeeling worde Maar vooral dit, tro man die aan het Hoof heter de geschiedenis ter dezer plaatse onder deren ter onderwijzing vertrouwd, en hoe z i wat de zuivere en reef betreft, als het blijkt niet weet, of zijn opvi Zonder nu te willen openbaar onderwijs o ligt hierin toch zeer om alle geoorloofde m len dat ook te Spijken komt, wier hoofd krai 1 goed gefundeerde waa waarheid gegronde his i geschikt om te kunnei Met de opneming ijl plichten f EEN UWER 1 Ook wij meenden zulks; gebleken dat dit een vergissing Bruinisse. De wint geen groote beteekenis deelig voor den grom wintergewas. Doorgaa veel regen, wat voor deze streek niet ver heeft men over te ve had. Gunstig heeft die vruchtbaarheid van den zooals het thans sta zien eene frissche kle meer begint men in d het heilzame van kui zoodat men op vele pla opgericht en voortgaat landbouwer voor gem zich kunstmeststoffen aa mest, goed stalmest, toereikend tot het beh grond. Daartoe legt m op het houden van ve< omstaudighedeu voor ken hem echter wel e in gunstige tijden bep Met de werkzaamh hier in den omtrek rei Het tegenwoordige vorderlijk voor het b voor de zomervruchte erwten, paardenboonen pelen is men druk bez Sominclsdijk, Geboren: Arend, t. ran C. d. van P. Ie Comte en A. ra r Koppeuaal en J. Standaart; Jai ïïartensreld; Maria Bastiana, d. Orerledc»Lyua Jozina Me Roodzand; Willempje van Antw Nieuwe Tonge, Geboren: Dingenas, i. van Ai tenboom en L. Hogclium; Aren Logchemai>; Klaas, z. v. J. Hol d. v. J. Verolme en H. v. d. Overleden: Hubertba Komteb Oude Tonge, Tan GeborenAdrianus, z. Maria, d. v. L. van Markeusteij Ranters en J. Hartog. Ov<-rlcdenHendrik Zweerus, IMclissnnt, Tan Geboren: Jan Willem, z. v. z. 7. J. v. Dijke en AI. P. Boese Ondertrouwd: G. Joppe en A. Gehuwd: P. v. Ei en J. t. 1 Overleden: Atachiel Kievit 4: Stellendam, Tan Geboren: Elizabeth, d. v. G. v. M. van Lenten en M. van Pi Ondertrouwd: S. J. van Our Overleden: Jacob Troost 83 j. Goedereede, Tan Geboreu: Klaasje, d. v. C. li d. v. C. Boshoven en T. van der Gehuwd: P. van der Wende Ouddorp GeborenJan, z. v. C. Cornelia, d. v. P. de1 Ronde en v. J. Westhoeve en N. Voogd; EJiemanWillem, z. v. J. Kle Visser en J. Bakelaar; Baaltje, d Pietef, i. v. K. Voogd en G. Wi en K. Mastenbroek; Neeltje, d Jannetje, d. v. K. vaa «ter Wenc v. C. Akershoek en EI. Westhoe Petillon. OverledenCornelis Hoek, ou( K. Alastenbroek, oud 56 jaren. Zuidland, Tan 28 GEBORENTeuntje, d. van Meindert, zoon van lt. van Rij J. Velgersdijk en A. Breevaard. ON L) BIIT ttO U W D J. van Vu GEHUWDJ. Quispel en M.

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2