Christelijk Weekblad voor de Zuid-Hollarsdsche en Zeeuwscbe Eilanden. léren. Vrijdag 15 Maart 1889. Vierde Jaargang N°. 159. IN HOC SIGN O VINCES mrak 23, TERDAM. OUDE TONDE. W. BOEKHOVEN SOMJtlKKiSMJH. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te Kenden aan «Sen Uitgever. Re wijziging der provinciale districten-takel. FEUILLETON HET ZWARTE GALEISCHIP Ken Café voor Vrouwen. uerikaansche Orgels ïh en gehoord te iks zijn al over de lof over dezelven. i teekening verkocht ;en werden, die voor tracten van levering .N Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever i Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur t: .Vooruitgang," edereede en Overflakkee. 1888 tot 31 Maart 1889. is voorm. 6 en 1 uur. 7,15 10 nam. 2,15 a. 9,15 3,— 10,45 8,30 in aansluiting met de stoorn is naar Rotterdam en omgekerrd. RS ZIJN: "TER. STOOMBOOT. tterdam, (Raderboot.) 's op Rotterdam. en Dinsdag voormiddag* 5,uur, dagen 6,30 uui s namiddags 2,uur. ONDAGS, en 28 Maart. CHR015FSTOOMBOOTDIEN ST.) op Middelharnis. rm. 8 uur. nam. 1 uur. ags en 16 Maart. RB.) WINTERDIENST. el op Rotterdam. en Dirudag 's morgens 4,30 ure. - 6,30 en Dinsdag Donderdag, n Zaterdag 's namiddag 1,45 ure. N en MAASNYMPH ngevangen 1 Nov. ROTTERDAM, m. 5,30 8,30, en namiddag 3,30 u 7 8,30, 3,80 AM middag 6,—, en. nm. 4,— u. 7,30, 4,— EVOETSLUTS. ure, namiddag 0,45 en 4,u. am circa een half uur later. TiLE. ddag 8,30 ure, nm. 4,00 ure. dam circa een half uur later, tsluis naar Rotterdam, roorm. 8,30 rdam naar Hellevoetsluis dagelijks ■e staan in correspondentie met Overflakkee. rboot) Winterdienst. en 17 Sept. -tteidam: insdag vm. 5,15; Zaterd. ongev. 6,50 mberV. Maandag en Dinsdag vm. 6, rdag en Vrijdag vm. 7,10, nm. 2,30 30; Zondag vm. 8, nm. 3. andag en Dinsdag v tn. 5,30Wocusd ud-Beierland) vm. 5,45. otterdam sdag en Zaterdag nra. 3. September): op werkdagen des vm vm. 8. nm. 3. aandag en Dinsdag nm. 1,30, Woeas- van elke maaudzal *Oude Maa ii naar Rotterdam vertrekken, t: Donderdag en Vrijdag: 5,45, vau Oud-Beierland vm. 7- n Koorndijk nm. 1. Sedert de nieuwe kiestabellen voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten bekend werden, zijn de liberalen schier buiten hun zinnen geraakt van wege de vrees, dat het nu spoedig voor goed met hun heerschappij voering in het Parle ment gedaan zal zijn. Afgaande op de rumoerige artikelen, die de liberale pers een paar weken ten beste gaf, zou menig oningewijd lezer waarlijk den indruk krijgen, dat ons Minis terie een ongehoord partijdige daad had verricht. Dezelfde Minister Mackay die eerst nogal eens een pluimpje van de liberalen kreeg van wege zijn gematigdheid, schijnt nu opeens de booze drijver gewor den. Eerst werd er door de liberalen geklaagd, dat het tegenwoordig Kabinet zoo slecht opschoot met zijn werk, en nu het een van de noodigste zaken krachtig aanvat, nu het eenstemmigheid en natuurlijk ver band wil brengen tusschen die beide takken van de volksvertegenwoordiging, nu is het ook weer verkeerd en wordt de alarmklok geluid van wege de partijdige overheer- sching die er zou plaats hebben. Toch is er van deze beschuldiging let terlijk niets aan. Sinds jaren werd door de liberalen zeiven op wijziging der districten-tabel aangedron gen, dewijl de tegenwoordige indeeling, die reeds bijna veertig jaren gevolgd werd, volstrekt niet meer in overeenstemming is met de veel verloopen bevolkingscijfers. De liberalen kunnen deze verandering in den feitelijken toestand, waardoor een herziening der districten-tabel gaandeweg noodzakelijker werd, geenszins loochenen. En toen de heer Vermeulen in de Kamer zitting van 12 Dec. jl. er op wees, hoe door de ongelijkmatige toeneming der be volking in de verschillende streken onzes lands zelfs in dezelfde provincie de leden der Staten door zeer ongelijke aantallen kiezers moesten gekozen worden (b. v. in Leiden één op i iooo, in s' Hage één op 14000, in Rotterdam één op 16000) en dat derhalve de tabel van 5 Nov. 1852 als geheel verouderd is te beschouwen, kon geen enkel liberaal zich daartegen verweren, maar haastte zich dan ook de heer Roëll om de noodzakelijkheid der ver andering te erkennen, gelijk hij trouwens reeds in 1886 had gedaan. Bovendien deed de Minister al wat hij kon om bij zijn ontwerp voor een nieuwe indeeling zelfs den schijn van partijdig ver knippen der districten te vermijden. Hij hield zich namelijk geheel aan de tabel voor de Tweede Kamer, zooals die inder tijd onder Minister Heemskerk met mede werking der liberale meerderheid is vast gesteld; alleen natuurlijk met splitsing van de groote steden (die ook voor de Tweede Kamer-verkiezingen hadden behooren gesplitst te zijn) en met geringe wijziging ter verkrijging van afgeronde districten °P de grenzen der provinciën. Daardoor zullen nu volgens het ontwerp in de meeste districten voortaan vier leden voor de Prov. Staten nioeten gekozen worden; in Rotterdam zullen vijf districten zijn, die elk vier leden kiezen; in 's Hage drie dis tricten, waarvan twee voor 4 en één voor 5 leden. Maar toch, hoe onpartijdig de Regeering ook te werk ging, de liberale bladen blijven maar schreeuwen over part ij zucht. En daar is dan ook partijzucht in het spel. Edoch, niet bij het Ministerie of de antiliberale partijen, maar kennelijk bij de liberalen. Anders zouden zij wel niet voor den dag komen met de potsierlijkste argu menten tegen de voorgestelde inrichting tier tabel, als b. v. dat het bij de verkiezing voor de Prov. Staten (die kiescolleges voor de Eerste Kamer zijnalleen om provinei- Ien2 (Raderbooten)- Rotterdam. Maart. Van ROTTERDAM 9 rm. 10,4; 10 vm. 10.4: 11 nm. 12 vm. 13 vm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 14 vm. Vrijdag 15 vm. ,30 .0.45 i 0,4-5 .0,45 .0,45 doür J5. A.-GLYPHOS. De veel bewogen zestiende eeuw snelde haar eindelijk tegemoet. Door bloed, brandstapels en moordschavotten was haar weg geteekend, en hoewel bijna overal vrede lieerschte in Europa, werd de religiekrijg tusschen Spanje en de Ne derlanden nog bloedig voortgezet. Hoe kalm en, naar het uitwendige te oordeelen, veelbelovend was deze eeuw begonnen Na de ontzettende stuiptrekkingen der middeleeuwen, de kruistoch ten den strijd tusschen den adel en den vrijen 1 burgerstand, was het jaar 1501 aangelicht en bijna zonder uitzondering genoot men overal in ons werelddeel een' weldadigen vrede, eeue kalme rust. Ook in Nederland heerscbte, na een langdurig tijdvak van bloedige twisten, welvaart -• en bloei. En toch was dit alles eene vrees aan jagende stilte, die een' geweldigen orkaan zou voorafgaan. Iu de gemoederen en geesten woelde het onrustbarend; de meerdere verlichting, die allengskens den donkeren nacht der middel eeuwen had weggevaagd, had ook het zielsoog geopend voor de ware, geestelijke behoeften van het naar rust in God smachtend menschenhart. De kerk van Christus, geroepen om deze rust te schenken aas ontaard; de eenige kenbron van geloof en wandel, liet lieht ran Gods Woord, stond onder eene korenmaat en elke poging, die reeds gewaagd was, om het weder op den kandelaar te plaatsen, was afgestuit op de gees telijke dwingelandij van Rome. Er smeulde veel brandstof onder de asch, en eene enkele kloeke daad was er maar noodig, om weldra de vlammen naar alle zijden te doen uitslaan. In de godskracht des geloofs teekende de heldhaftige l)r. Maarten Luther den 31e Oct. 1517, door zijne 95 stellin gen, verzet aan tegen de afdwalingen vau Rome; en ziedaar de oorzaak van bijna alle oorlogen, die de 16e eeuw aanschouwde. Aan haar einde was liet weder bijna overal vrede. In Duitschland genoten de Protestanten reeds na 1553 gods dienst- en gewetensvrijheid, in Engeland was in 1562 de Hervormde leer godsdienst van staal geworden, in Frankrijk waren iu 1598, na acht bloedige godsdieustoorloogen, bij het Edict van N.mtes door Hendrik IV" den Hugenoten vrijheid van godsdienst en burgerrechten verleend, in Zuid-Europa was de hervorming in bloed en vuur gesmoord, in Noord-Europa zonder hevige schokken overheersckend geworden. Alleen in Nederland werd nog bloedig gestre den om de Trjjheid van geweten. Het is ons ale belangen gaat, en dat de Eerste Kamer niet behoeft omgewerkt te worden, want dat het wel billijk is als in de beide Kamers niet dezeltde partijen de meerder heid hebben, enz. Nota bene 1 Alsol een Ministerie op den duur werken kon met twee Kamers, waarvan de eene rechts op en de andere links op wil! En alsof het te rechtvaardigen viel, dat één der Kamers geheel anders samen gesteld is dan de meerderheid der natie het begeert. Het zou op die manier een mooie Volksvertegenwoordiging worden. Maar de liberalen meten eenvoudig met twee maten en bakken met twee pannetjes, zooals ook de Standaard in zijn artikelen „het Janus-spelletje" meesterlijk heeft aan getoond. (Zie de nrs. van 25 en 27 P~ebr. il). Als er geen verkiezingen op til waren, hebben de liberalen zeiven aan hun partij- genooten onderwezen, dat er bij de ver kiezing van leden der Prov. Staten vooral moest gelet worden op hun politieke rich ting, dewijl het hier indirect een verkiezing voor de Eerste Kamer betreft. Men leze hierover slechts het werk van wijlen Mr. L. Ed. Lenting, in leven grootmeester der vrijmetselaren, en getiteld; „Schets van het Nederlandsch Staatsbestuur". Nu, een kind kan dat ook wel begrijpen. Doch thans, omdat de liberalen voorzien, dat zij hun meerderheid in de Prov. Staten en dientengevolge in de Eerste Kamer zullen verliezen, nu noemt de Nieuwe Rott. Crt. de Prov. Staten weer colleges alleen voor provinciale en polderbelan- gen, bij welke verkiezing geen politieke berekening te pas komt! Bovendien, de liberalen hebben zeiven het gebruik van kiestabellen ol districten tabellen ingevoerd en wilden van een pro- portioneel recht, gepaard gaande met het stemmen van alle kiezers in een groot district, dat geheel Nederland omvat, niets weten. Ook is het genoeg bekend hoe zij voornemen eene bladzijde onzer sehoone geschie denis op te slaau, en wel hoofdzakelijk een weinig hekend feit uit het jaar 1599 nader te beschouwen. I11 ons aan de golven ontwoekerd landje heeft de Heere der heirscharen groote dingen gedaan, en niet het minst in de eeuw, waarover wij zoo aanstonds spraken. Meer dan elders was hier de bodem der harten voorbereid, om het zaad des zuiveren Evangelies, na de reformatie weder uitgeslrooid, te ontvangen. En het 8choot zoo diep wortel, dat geen macht van Rouie en Spanje het weder kon uitroeien. Veeleer heeft al die tegenstand slechts gediend, om de Hervormde kerk te maken tot ster en kern eener roemrijke republiek, die uit hare belijdenis ge boren werd, maar onder de ontzettendste weeën van eeneu bloedige» tachtigjarigen strijd. Reeds waren er twee en dertig lange, bange jaren van een' gruwelijken oorlog voorbijgegaan, en het uit ;icht op vrede was nog verre verwijderd. De Noordelijke gewesten waren door eene reeks van schitterende wapenfeiten van den heldhaf tige» Prins Maurits zoo goed als van de vijanden bevrijd, zelfs N. Brabant en Zeeland na het be roemde gevecht bij Turnhout beveiligdmaai de zuidelijke waren vaster dan ooit in Spauje's macht. 'Zoo stonden, met korte woorden gezegd, de zaken in het jaar 1599. Verplaatsen wij ons in gedachten, ongeveer op de grensscheiding van met de knipschaar huisgehouden hebben. Men denke slechts aan Dordt en Sneek? Doch nu een andersgezind Kabinet pre cies datzelfde tabellenstelsel laat voortbe staan en daarbij niet willekeurig knipt, maar zich houdt aan een bestaande distric ten-indeeling, die van de liberalen zeiven afkomstig is, nn vallen zij den heer Mackay nog hard, als had hij een schandelijke partij daad bedreven. De liberalen stellen zichzelven met deze houding jammerlijk op de kaak. En als zij in hun tegenstand volharden, dan bezondi gen zij zich voortdurend aan de constitu- tioneele rechten des volks. Constitutioneel recht toch is, dat de toegelaten kiezers hun recht om te stemmen gebruiken. Doch door hun in dat gebruik, voor zooveel de Eerste Kamer betreft, te belemmeren, wordt er zeer inconstituti oneel gehandeld. Onder de A msterdainsche straten, waar men avond aan avond de ouzedelijkste handelingen kan zien plegen, waar de ontucht schaamteloos op den openbaren weg troont, moet vooral de Warmoesstraat worden gerekend. Vooral in het gedeelte, dat 't dichtst bij den IJkant ligt, vindt men sclrer huis aan huis een kroeg of een bor deel, waaruit des avonds de schelle dansmuziek u tegenklinkt en het gejoel van die binnen zieh 1 aan dronkenschap en ontucht overgeven den voorbijganger onverpoosd in de ooreu klinkt. Te midden van die huizen der schande staat een ander huis, dat tot opschrift heeft„Beth- San, café voor vrouwen". Naar binnen zien kunt ge des avonds niet, de luiken bedekken bijna geheel het raam maar ge bemerkt dat daar binnen toch licht brand. De toegang is vrij maar alleen voor vrouwen. Als het dag was, zoudt ge aan de ramen op bloemkaarten woorden uit den Bijbel kunnen, lezen, die den zondaar wijzen op het eeuwig verderf, dat ligt aan het einde van den breeden wegmaar ook woorden van zoekende, ontfer mende liefde, die wijzen op het heil, dat God het bevrijdde gebied en dat, wat nog in 's vijands macht was, namelijk op de wallen van het fort Liefkenshoek, ruim twee uren gaans beneden Antwerpen aan den Vlaamschen- of linkeroever der Schelde gelegen. Het is een pikdonkere en zeer stormachtige nacht in het begin der maand November. Daar hoort de Spaanscbe schildwacht op het fort op grooten afstand onrustbarende teekenen. Aanstonds maakt hij alarm en wekken de roffelende trommen de in een' diepen slaap verzonken bezetting. In epn' oogwenk hebben dan ook zoowel de bevelhebber als de manschap pen hunne posten op de wallen ingenomen. Daar stonden de koudkteumerige Zuidlanders in het holst van dezen guren, Noordschen No vembernacht. Een ijskoude wind waaide uit het Noordoosten, van den kant der zoogoed als be vrijdde gewesten, en de Spanjaarden wisten trou- j wens reeds lang bij ervaring dat uit dien hoek zelden iets goeds waaide. De storm zweepte het water der Schelde op, zoodat het schuim her- haaldelijk over de borstwering heen in hunne bleeke gezichten spatte. Ook op het fort Lillo, aan den tegenovergestelden of Brabantschen oever werd de trom geroerd en klonk de trompet. Wat was er dan toch gaande, dat zoo de zoete rust verstoord werd Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1