Plaatselijke SSerichten. het publiek optraden, niet naar hun gevoe lens op dit punt ondervraagd. Maar nu gaat het dan ook volstrekt niet aan, opeens de militaire quaestie tot een hoofdzaak te maken, en alle verdere samen- werkingleqvan te laten afhangen, en de anti- rev. Kamerleden te willen dwingen om (in strijd met hun eigen werkprogram) den per soonlijken dienstplicht tegen te werken. Dr. Schaepman heeft gezegd, dat er twee zijden zijn aan de vraag over den persoonlij kendienstplicht een katholieke en een mili taire of sociale zijde. Wij gelooven, dat dit maar al te waar is, en dat de roomschen veel te sterk turen op de katholieke zijde alleen, en bang zijn, voor te veel invloed van de protestanten op de roomsche miliciens. De redactie van de T ij d betwist dit echter, en zegt, dat zij de vraag slechts uit een maat schappelijk oogpunt beziet. Welnu, is dit waar, dan make zij er ook geen partij alarm bij en late alle Kamerleden vrij om in dit maatschappelijk vraagstuk naar eigen in zicht te handelen. Uit «Ie Pers. OOK EEN ANTWOORD Vau Prof. Spruyt's bekende brochure is reeds eeu vierde druk verschenen! Natuurlijk is dat volgens de liberale heeren een bewijs, dat alles wat in het boekje staat van a tot z waar is. In het voorbericht zegt de schrijver, dat hij het voorshands niet noodig acht, Jhr. Mr. de Savornin Lohman's brochure, getiteld Waar om en hoe long te beantwoorden. Letterlijk leest men in het voorbericht: „Deze nieuwe uitgave is, behoudens de verbetering van een paar drukfouten, gelijk luidend met de derde. Wel verscheen voor eenige dagen een vlugschrift, waarin Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman op de hein door mij gestelde vragen antwoordt. Maar daar zijne repliek eigenlijk neerkomt op de bewering, dat de ultramontanen zeer gevaarlijk, maar de liberalen nog gevaarlijker zijn, acht ik het voorshands niet noodig de discussie voort te zeiten. 's Heeren Lohman's persoonlijke op vatting o\ er de snoodheid der liberalen is ge noegzaam bekend en tot verveleus toe weer legd." Meu ziet hieruit, dat het Dr. Spruyt niet aan de noodige brutaliteit ontbreekt. Eerst toch daagt hij den heer Lohman tot spreken uit en nu deze spreekt, maakt de uit dager er zich af met te zeggen, dat hij het niet noodig acht de pas aangevangen discussie voort te zetten. En ondertusschen zendt hij zijne beschuldi gingen aan het adres van den lieer Jjonman op nieiiw de wereld in 01 dit nobel is Het zap misschien liberale „protestantsche plichtsbetrach ting" zijn. (Graafschapper.) GE HECUT OF VAST GEHECHT. „De natie is gehecht aan de neutrale school." Zoo heette het jaren lang bij de liberalen. I)r' Cohen Stuart gaf dit indertijd toe. Alleen met eeue kleine wijziging: ,,De natie is vastgehecht aan de neutrale school." Ds. Gispen drukt het, zouden wij zeggen, nog beter uit. In een der bekende brieven vau dien geestigen schrijver „Aan een vriend te Jeruza lem" in de „Bazuin" leest men liet liberalisme hechtte zijn school aan de natie. Inderdaad, zóó is het A'iet de natie was ol is aan de neutrale gods- dienstlooze school gehechtmaar men hechtte die school aan de natie. (Oranjeuaan.) IM' volkeren «Ier Aarde. In Frankrijk is de crisis wel geëindigd maar niet opgelost. De vorming vau het tegenwoor dig Kabinet heeft veel moeite gekost. Méline kon niet klaar komen, wijl Ribot weigerde. Nogmaals gevraagd bedankte Méline; ook de Freycinet. In dit uiterste geval wendde de president der- Republiek zich tot Tirard den heer Spuller voor Buitenlandsche Zaken te vinden. De bladen van Boulanger noemen het ministerie een samenraap sel uit de partij der republikeinenvoor de Frey cinet maken ze een uitzondering. Vooral wenscht men in Frankrijk het welslagen der wereld tentoonstelling te bevorderen, waarom dit Kabi net het „tentoonstellings ministerie" wordt ge noemd. In de troonrede van Engelands koningin wordt gesproken van vermeerdering en versterking dei- weermiddelen. Dit trekt in het buitenland zeer de aandacht. Engeland is op dit punt zwak, zoodat de troonrede nergens ongerustheid baart, behalve dan in Rusland. In de Engelsche fabrie ken, die amunitie vervaardigen, heerscht buiten gewone bedrijvigheid. Te Petersburg zoekt men de aanleiding tot die krijgstoerustingen in wat in Midden-Azië voorvalt. In het Engelsche parlement zijn de maatre gelen der regeering ten opzichte van Ierland ter sprake gebracht. Morley keurde de staatkun de van het Kabinet af en stelde een amendement in dien zin voor op het adres van antwo.ord op de Troonrede. Dit amendement zal wel verwor pen worden. Op den 1 Mei zal te Londen de Suikerconferentie weer bijeenkomen. In Spanje schijnt de regeering ernst te maken met haar voornemen om bezuinigingen aan te brengen. De 'minister van financiën heeft althans den kabinetsraad een overzicht aangeboden, waar op heel wat minder uitgaven voorkomen dan an ders. Ook wordt gezegd, dat deze minister de denkbeelden van Sagasta deelt omtrent de ver mindering der legersterkte. In het Pruisische Heerenhuis werd Zaterdag eene levendige beraadslaging over het Rijn- Eemskanaal gehouden. Wat daarbij over den beneden Rijn en Nederland werd gezegd, is voor ons van groot belang. De afgevaardigde Biesen- bach wees op de toenemende verzanding der Rijnmonding. Volgens deskundigen kan de be neden-Rijn voor zeeschepen bevaarbaar gemaakt worden, en toch kunnen in den zomer geen koopvaardijschepen achter de Nederlandsche grenzen varen. B. noemde dezen toestand on houdbaar. De groote directe en indirecte ver liezen, die daaruit voor den handel ontstaan, achtte hij enorm, en dat de Eugelschen ons in het buitenland vóór zijn, moet hieraan worden toegeschreven, dat zij met dergelijke misstan den niet te rekenen hebben. Namens de regeering werd verklaard, dat de Nederlandsche regeering de verplichting erkend heeft om de waterdiepte in den Beneden-Rijn op 27a a 3 meter te bepalen. Ook is erkend, dat de tegenwoordige toestand niet aan de eischen beantwoordt. Een programma is opgesteld, om de noodige waterdiepte te bereiken door verenging van het zomerbed en door uitbaggering. Van Neder!, zijde is daarbij als voorwaarde genoemd, dat onder geen omstandigheden door 'de uitbagge ring op die plaatsen waar de waterzwelling 't sterkst is, de vaargeul verengd worde. De heer Schulze kon de verzekering geven, dat de Pruisische staatsregeering de noodige tegemoet koming van Holiandsohe zijde vinden zal, wan- neerL°% Pruisen zijnerzijds de handen aan het werk slaat. Met deze verklaring van den „mi nisterial direktor" waren echter lang niet allen tevreden. Een paar leden van het Heerenhuis veroor loofden zich krasse uitvallen tegenover de Ne derlandsche regeering, welke uitvallen de re geering onbeantwoord liet. Opmerkelijk is intusschen, dat vele onzer landgenooten onzen minister Havelaar juist dank hebben betuigd voor wat hij doet eer verbeteriug onzer rivieren, en daarentegen aan Duitschland wordt verweten, in dit opziebt schier niets te doen. In België worden de gemoederen, niet minder dan in Nedeilaud, bezig gehouden met plaats vervanging enz. De Belgische liberalen staan met kracht den persoonlijken dienstplicht voor. In bet Congres der vooruitgangspartij, pas te Brussel gehouden, is de noodzakelijkheid uitgesproken der afschaf fing van „het onrechtvaardig stelsel van plaats vervanging en conscriptie". Men wil dat de le- gerlasten persoonlijk gedragen worden en de zelfde zijn voor allen, maar met zoo kort mó- geiijKeu uienoLLiju. ii, <,u„ pletsen zal men voor deze beginselen een beweging zien te wekken. SSericIiten. DE NIEUWE GOUVERNEUR te SURINAME. De nieuwbenoemde gouverneur, Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohmau, heeft den 30 Januari in eeu plechtige zitting van de Kolouiale Staten het bestuur over Suriname aanvaard met de volgende rede Mijne heeren 1 „Ik heb, toen het Z. M. onzen geëerbiedigden Koning behaagde mij het bestuur over de kolonie Suriname op te dragen, die vereerende opdracht niet aanvaard zonder levendig te beseften, dat de taak, die mij wacht, zwaar is en van hem, die zich er aan waagt, algeheele toewijding eischt en inspanning van alle krachten. „Suriname, weleer zoo begeerlijk en begeerd, een kleinood in de breede rij dier nederzettingen, waar door onze vaderen oud-Hollands vlag werd geplant, kwijnde en verviel verviel in die mate, dat zelfs ter plaatse, waar zulke beschou wingen allerminst zouden zijn verwacht, het opgeven der kolouie is ter sprake gebracht als een wellicht niet ver meer verwijderde moge lijkheid, als een mogelijkheid, waarin leidelijk zou dienen berust. »Gij zult het mij niet euvel duiden, indien ik bij dit, ons eerste ontmoeten, mijn bekend heid niet ontveins met een staat van zaken, aan welken het n, mijne heeren Staten der ko lonie niet alléén echti r u, maar ook iederen Nederlander, die zijn land lief heeft, grieven moet te worden herinnerd. Immers die staat van zaken is het, die aan hen, die tot het bestureu dezer kolonie wor den geroepen, zoo moeielijk te vervullen eischen stelt. »Beheeren niet slechts, vooral ook ophouwen is onze gemeenschappelijke taak. Dat ik mij daarvan ten volle bewust ben, daarover mocht ik deze vergadering niet in het onzekere laten. »Laat ik daarbij echter tevens mijn overtui ging mogen uitspreken, dat er wegen moeten zijn te vinden, langs welke Suriname kan wor den opgrbeurd tot de hoogte, waarop het stond in de dagen van weleer. »Gij zult van mij niet verwachten, dat ik, die door eigen aanschouwing nog heb te leeren, wat mijn band hier zal vinden te doen, op treed met beschouwingen o'fer de wijze, hoe het doel, dat zoowel het uwe als het mijne is, zou dienen te worden bereikt. Evenmin dat ik aanvang met verzekeringen en beloften van plichtsbetrachting, waar gij ook zonder verze keringen en zónder beloften recht hebt te ver wachten, dat het mijn streven zal zijn te be antwoorden aan het vertrouwen, door Zijne Ma jesteit in mij geteld. sDit slechts wenseh ik te zeggen, dat ik aan mijn overtuiging, dat aan Suriname's toekomst niet mag worden getwijfeld en dat van prijsge ven dezer zoo schoone, zoo bij uitstek rijk gezegende kolonie nimmer sprake mag' zijn, zoolang Nederland vasthoudt aan de eer van zijn verleden de hoop ontleen, dat het mij zal mogen worden gegeven, met uw medewerking zoo te arbeiden, dat eenmaal ook van mij zal kunnen worden getuigd, wat getuigd wordt van hem, dien ik de eer heb te dezer plaatse te vervangen hij ging ons voor in goede richting. ,,En met die hoop, mijne heeren, durf ik mij te eer vleien, omdat ik mijn vertrouwen stel op Hem, in wiens hand het lot der volkeren ligt als der individuen en van Wien ik mij overtuigd houd dat Hij mij naar deze plaats niet zou hebben geleid als het Zijn wil niet was mij te sterken tot het werk. „In dat vertrouwen schroom ik niet dat werk te aanvaarden en meen ik het zij het voor korten, zij het, wat ik wensch, voor latigeren tijd met God voor oogen te verrichten. »Het wil mij voorkomen dat ik mij van een ziuledige, weinig bij den ernst van het oogen- blik passende phrase zou bedienen, indien ik het verzoek tot u richtte mij uw medewerking jfte onthouden. ïWij gij eu ik zijn geroepen te zamen deze kolonie te besturen en ongetwijfeld zijt gij van het gewicht van dien gemeensehappe- lijken arbeid niet minder doordrongen dan ik, omdat gij zijt, die gij zijt mannen door het vertrouwen uwer medeburgers aangewezen om het belang van allen te behartigen. „Daarom zal ook verschil van inzichten nim mer afbreuk behoeven te doen aan onze onder linge waardeering. „Gij zult waar wij te eeniger tijd wellicht mochten uiteen gaan bedenken, wat ook mij steeds voor oogeu zal staan, dat ook bij vast houden aan afkijkende meening, bij mij als bij u, Suriname's belang en Suriname's welvaren het zijn, waardoor in laatste instantie onze meeningen worden bepaald. „Moge God zijn zegen doen rusten op ons werk. „En hiermede verklaar ik alsnu, in naam van Zijne Majesteit den Koning als diens vertegen woordiger, het bestuur over Suriname te aan vaarden." Het officieel bulletin meldt, dat 's Konings toestand minder gunstig blijft, en weinig veran dert; de krachten van Z. M. komen niet bij. Uit Apeldoorn wordt heden aan het „N v. d. D." geseind »De toestand des Konings was Zondag weder minder gunstig. Het voedselopneinen geschiedde zeer moeilijk en was daardoor gering. Slechts door de bekende kunstmatige middelen was de hooge patient tot rust en in slaap te brengen. Overigens verkeerde hij in opgewonden toestand. De Pr. Staten van Z.H. besloten heden met 'Tl ^L6^6I1 OiJ UU naar de Gedeputeerde Staten Vóór eenigeu tijd maakte een jongmensch te Bergerac, Meynot genaamd, bij een ontvanger in dienst, zich met 120U0 fracs. uit de voeten. Hij kreeg echter terouw, kwam terug en gat het gestolene weer! Voor het Hof derGironde gebiacht, is hij vrijgesproken. Te Berlijn is het gerucht iu omloop van de aanstaande verloving van prins Karei van Zweden met prinses Victoria van Pruisen. Prins Karei werd geboren in 1861 en is de derde zoon van den koning van Zweden. Prinses Vic toria is 22 jaren oud en de tweede dochter van keizerin Frederik. Zij is bekend door het verlo vingsplan met prius Alexander van Battenberg, die verleden jaar niet weinig opzien en bespre king wekte. Na den jonsten storm zag men te Chioggia boven de golven de masten van een gezonden schip twee lijken hingen er aau. vermoedelijk van matrozen, die zich hadden trachten te redden. Zondagavond te ruim 8 uur deed een he vige schok de ingezetenen te Meppel geweldig opschrikken; onmiddellijk daarop gingen in de woningen, winkels en koffiehuizen de gaslichten uit en te midden dier duisternis brachten het brandgelui en het geroep„brand in de gasfa briek"! het meerendeel der bevolking in een zeer onaangename stemming. Tallooze menschen stroomden de huizen uit, en die nabij de fabriek woondeu, verkeerden in den grootsten angst; kinderen en kostbaar heden werden door velen overgebracht naar andere buurten. Toen het brandspuitpersoneel op de plaats van het onheil aankwam, was het voornamelijk aan zijn flink en krachtig optreden te danken, dat niet gebeurd is, wat men ver wachtte. De ramp, die door het springen van den meter aau de fabriek is ontstaan, heeft aan de gebouwen groote schade toegebracht, doch daarbij is het gelukkig gebleven. Te Hillegersberg zal waarschijnlijk voor de nationale militie een nieuwe loting moeten plaats hebben. Er waren 36 lotelingen uit die gemeente ingeschreven en ook 36 nummers iu de bus gedaan, doch er was niet gerekend op een loteliug uit de gemeente Schiebroek, die, volgens de bestaande bepaliugen, te Hilligers- berg moest loten. Toen dit abuis ontdekt werd, was de loting reeds begonnen men wierp nog een nummer in de bus. Doch hiertegen is door de lotelingen, die reeds geloot hadden, protest aangeteekend Zaterdag namiddag ten ruim 5 uur had op de rivier de Merwede onder Dordrecht eene aanvaring plaats tusschen twee binuenscnepen Het aakschip Emma van de zijde van Sliedrecht komende atdi'ijveni wierp ter hoogte van het Papendrechtschi veer zijn anker uit. Waar schijnlijk paktq dit te spoedig, zoodat door den snellen gang, faarmede het vaartuig voortdreef, de ankerketting sprong en het schip tegen het aakschip „de Vier gebroeders," dat tegenover de gisfabiiek .voor imker lag, werd gedreven. Laatstgenoemd vaartuig bekwam daardoor een geducht lek, fcoodut het in allerijl door eene sleepboot naa' den Biesbosch moest worden ge bracht en dair, ter voorkoming van zinken, aan den grond geset. Persoonlijke ongelukken had den bij de amvaring niet plaats. (D. C.) Bij heruitvaren van de haven te Oosterhout had de beurtschipper H. v. H. het ongeluk op een paal terecht te komen, waardoor het vaar tuig een lek kreeg en zonk De lading bestond grootendeels lit aardewerk en plavuizen en was, naar men verneemt, niet verzekerd, evenmin als het schip. Woensdagavond 20 dezer werd de politie te 's Bbsoh ingefluisterd, dat in den namiddag van dién dar een onbekende veekoopman, die in beschonken toestand door de Tolbrugstraat was gefómen in een verdacht huis was binnen gelokt en alcaar tot eeu aanzienlijk bedrag in bankpapier b'stolen was. Het ngestllde onderzoek had het gunstige resultaadat de koopman, die zonder van den diefstal e he>ben kennis gegeven, op het punt stond dase geueente te verlaten, werd opgespoord, de houcster 'an het verdachte huis, verdacht van den die stal, werd aangehouden, terwijl dienzelf den avgnd ca den volgenden morgen het ont vreemde geil, zijnde zeven bankbiljetten van f 25, die retds iD verschillende handen waren overgegaan, ipgespoord en voor het. grootste ge deelte iii besag werden genomen. De verdaclte, wed. B. is gisterenavond voor- loopig ter bischikking van de justitie in bewa ring gesteld. Op de Langegracht te Leiden zou Zondag avond ëeu ipcialistische vergadering in een tap perij wordei gehouden. Eenige jongens, die voor de deur de' tapperij hadden post gevat, begon nen eerst net sneeuwballen en daarna met stee- uen tegen de ruiten te werpen. Deze kleine ongcregelhtid had een grootere tengevolge, want spoedig htgelde het steenen naar de tapptrij, zoodat de politie, die de levenmakers wilde ver wijderen, iet hard te verantwoorden had. Ten slotte werd de bende uiteengejaagd de socia listen verloten de tapperij, waar het licht werd uitgedraaid en zoo keerde de rust weer. Sommslsdijk. De loting vooi de Nationale militie op dit eiland, zal plaats hebben op 5 Maart a.s. Het a.intal loteliugen bedraagt voor aantal vrijstellingen. 29 42 xu 13 17 22 20 4 16 "O 3 6 12 4 2 aantal ingesckr. 1S90. 24 30 9 18 19 22 18 6 21 9 6 9 19 Sommelsdgk, Middelhainis. KJtTria 'dpjL lïilrili" Vliei/ Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude Tonge Nieuwe Tonge, Herkingen, 8 Dirksland, 22 8 Melissant, 15 8 Stellendam, 10 5 Goedereede, 7 4 Ouddorp. 21 6 Den Bommel. Voor de levering van circa 500 M3. grove onderhoudsgrint zijn 3 inschrij vingsbiljetten ingekomen n. 1. van A. C. Gelijns ie Den Bommel voor ƒ1,52, J. v. d. Heuvel te ■lliedreekt voor 1,56 en W. Hokken te Sliedrecht roor 1,63 per Al3. Aan den minsten inschrijver, A. C. Gelijnsis de levering gegund. Voor het rijden der grint zijn eveneens 3 bil jetten ingekomen, van C. Fokker voor 0,675, wed. Jongeling voor f 0,725, M. Melissant voor J 0,69 per M5., zoodat aan C. Fokker het rijden der grint is toegewezen. Nieuwe Toilge. Gisteren, 28 Febr., had den een paar oudjes te Battenoord een zeld zaam voorrecht. Johannes v. d. Made (zie ad- verientie) vierde zijn 55-jarige Echtvereeniging. Als oudstrijder van 1830 was hij het die op last van'Kolonel Admiraal (van Nieuwe Tonge) het eetcte kanonschot op de citadel lostte en warm aar dien strijd deelnam, thans hulpbehoevend, roérén we gaarne vrienden en geburen te zamen om mn dien dag dien ze heden herdenken zoo geritegelijk mogelijk te maken. 26 Febr. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Stalen en voor don Go- meeibraad, bedraagt 115. Oule Toilge. Maandagavond is hier aange houden en in verzekerde bewaring gebracht, een persoon welke zich reeds eenige dagen iu deze gemeeue opgehouden heeft. Naar ik verneem moet beioelde persoon ook overeenkomst hebbeu met diei, waarvoor reeds gewaarschuwd is in een iugtfouden stuk in dit blad van 15 dezer door den Heer 0. Jiicii te Middel harnis. Oo.< iu deze gemiente deed hij treffende verhalen om trent zijn persoon. Diep berouw werd ook door hem aan den dag gelegd over zijne vroegere zonden enz Kortom, door zulke praatjes zocht hij het meifelijdeu op te wekken. Den tijd dat hij hier vermeide woonde hij ook eenige gods dienstoefeningen bij. bij de v.ije gemeente. Ook zoo Maandagavond nog, eene godsdienstoefening van iem .nd uit den Heidei' welke hier opgetre den was. Ein korten tijd later terwijl hij bij een ingnzeteie zat te redeneeren werd hij in verzekerde bewaring genomen, en den volgenden morg'en naar Rotterdam getransporteerd, van waar hij naar HaarÊni overgebracht is.

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2