Ckristelljk Weekblad voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. 1 ucces! UWERSE, Vrijdag 22 Februari 1889. Derde Jaargang N°. 156. IN HOC SIGNO VINCES T Az., eerd Haaml- kleine Volkje jaar. en verschenen, en, waaronder rïnces Wilhel- iainlcn: verder 11 Vertellingen. W. BOEKHOVEN. Alle stukken voor «Ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, l'ranco toe te zenden aan den Uitgever. Winstbejag- of beginselstrijd f QTBttisSomeMiit FEUILLETON lommeerde HEEREN- ngaren en Buksking 'en prullen maar let hier en, alles eigengemaakte t. Men zende postwissel :alen vooraf, en met acht :>veral heen ook worden en DEMI-SAISONS zen geleverd, terwijl de tot aanbeveling strekt, uw geld terug. kerij en Confectie. Heerenveen. -Gravcnhageverschijnt: rimers a 15 Cts. boot: Vooruitgang >edereede en Overflakkee. 1888 tot 31 Maart 1889. is voorin. 6 en 12 uur. 7,15 10 nam. 1,15 a. 9,15 3,— 10,45 3,30 tart m aansluiting met de stoom- naar Rotterdam en omgekeerd. IERS ZIJN: STER. STOOMBOOT. terdam, (Raderboot.) op Rotterdam. en Dinsdag voormiddags 5,uur dagen 6,30 uur namiddags 2,uur. )NDAGS, en 28 Februari. chroefstoombootdienst.) >p Middelharnis. uur. am. 1 uur. des Zondags. B.) WINTERDIENST. 1 op Rotterdam. Dinsdag 's morgens 4,30 ure. 6,30 i Dingdag Donderdag, Zaterdag '«namiddag 1,45 ure. en MAASNYMPH gevangen 1 Nov. ROTTERDAM. 5,30 8,30, en namiddag 3,30 u 7,— 8,30, 3,80 M ddag 6,en ma. 4,— u. 7,30, r 4,r VOETSLUIS. ire, namiddag 0,45 en 4,u. circa een half uur later. -LE. tg 8,30 ure, nm. 4,00 ure. .m circa een half uur later, uis naar Rotterdam, voorm. 8,30 ,m naar Hellevoetsluis dagelijks stalan in correspondentie met Overflakkee. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOHHËltiD IJK. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur Kort geleden gaf een gevierd inzender in de Nieuwe Rott. Courant den ernstigen raad om in de kleine pers meer aanhoudend en gevoelig de liberale beginselen te bespre ken, en hij liet daarbij niet onduidelijk mer ken, dat hij het uitgeven van vele locale libe rale blaadjes slechts als een koopinans-spe- culatie beschouwde, waarbij het alleen gaat om het geldelijk voordeel en niet om de ver breiding van degelijke lectuur en beginsel kennis. De redactie der N. Rotterdamsche toonde door het opnemen van dit schrijven, zonder tegenspraak, onder haar eerste arti kelen, dat zij het in hoofdzaak met den schrijver eens is. Bedoeld stuk geeft dan ook veel te denken, maar weinig ten gunste van de liberale partij. Deze heeft nooit getoond, dat zij in ruime mate haar geld over had voor den bloei harer beginselen. Wel gaf zij steeds hoog op van haar liefde tot de vrijheid en de geestelijke ontwikkeling onzer natie, maar immer zocht zij het ook zoo te over- leggen, dat zij bij de verbreiding harer he.il- looze beginselen tegelijkertijd zeer veel stof felijk voordeel behaalde. Of anders gezegd, zij wilde wel oorlog voeren, maar was zeer ongenegen om zelve de kosten te betalen. Deze wilde zij liefst alleen op haar tegenstan ders verhalen. Vandaar, dat zij bijna al het geld, benoo- digd voor het kweeken van een liberaal ge slacht op de z. g. „neutrale" school, uit de overheidskassen zocht te trekken en dat steeds met voorwenden van de diep onware stelling, dat scholen waar de godsdienst voortdurend geweerd wordt, voor ieder bruikbaar zijn. Vandaar, dat zij aanspraak maakte op schier alle aanzienlijke posten; inzonderheid op de leerstoelen der hoogescholen en de hooge ambten in de gouvernementeele bu reaux. Dit gaf dan het dubbel voordeel, dat ioot) Winterdienst. 17 Sept. terdam lag- rm. 5,15; Zaterd. ougev. 6,50 ber): Maandag en Dinsdag Tra. 6, tg eu Vrijdag rm. 7,10, um. 2,30 Zondag vm. 8, nm. 3. lag en Dinsdag rm. 5,30Woensd -Beierland) Tm. 5,45. erdam; tg en Zaterdag nm. 2. itember): op werkdagen des rm 8. nra. 3. dag en Dinsdag nm. 1,30, Woans- elke maand ral wOude Maa II' ar Rotterdam vertrekken. Donderdag en Vrijdag: ,45, van Oud-Beierland vm. 7. !oorndijk nm. 1. en 2 (Raderbooten). irdam. Febr. Van ROTTERDAM: Zaterdag 16 vm. 10,45 u. Zondag 17 vm, 10.45 u. Maandag 18 vm. 12,00 u. Dinsdag 19 vm. 10.45 u. Woensdag 20 nm. 10,45 u. Donderdag 21 7m. 1,u. Vrijdag 22 vm. 10,45 u. EEN TAFEREEL UIT DEN MORGEN DER CHRISTELIJKE KERK. (Naar het Engelsch.) Hij keerde zicli ongeduldig tot de arbeiders, die met het herstellen van het tuig bijna gereed waren. Hij was ergerlijk oier zich zeiven, dat hij zooveel gedachten en woorden aan zulke onverstandige mensehen als deze verkwist had. De gevangene ging weg en de soldaat greep hem vaster aan maar in het volgend oogenblik keerde de slaaf zich nog eens om en strekte zijne geboeide handen naar Varus uit. „Mijnheer," riep hij, „zoudt gij opgeven, uwen keizer te volgen, dewijl een steile weg, voovers en tallooze gevaren tusschen u en den schitterenden optocht liggen Zou ik dan ophou den, de schreden mijns Heeren te volgen, dewijl het leven bitter en de dood zwaar is Had Varus hem gehoord Schijnbaar niet, want het trotsche hoofd verhief zich niet en het koele gelaat toonde geen teeken van antwoord. De soldaat voerde den gevangene terug naar de drempel der markthalde knechten voltooiden hun werk en pijlsnel droegen de paarden hun nen heer verder, den keizer achterna. Het glinsteren der speren en het wapperen der keizerlijke standaards tusschen de wijnstok zij veel geld en eer aan haar kant trok, en tevens veel invloed in de regeeringskringen en in het maatschappelijk leven verkreeg. Maar vandaar ook haar houding op pers- gebied. Deze moet uit dezelfde partijdige overwegingen verklaard worden. Het wemelt in ons land van kleinere blaad jes, die door liberalen zijn opgericht, die al leen het voordeel der liberale partij bedoe len, en die toch voor een goed deel op de been gehouden worden door hen die van de z. g. liberale beginselen, voor zoover zij die verstaan, niets willen weten. Hoe men dit dan aanlegde en nog aanlegt? Wel, eenvoudig, door de liberale vlag, die op de administratieve bureaux van die bla den hing, zoo min mogelijk naar buiten te laten wapperendoor die blaadjes zoo goed als zonder redactie te laten, door ze vol nieuwtjes en prikkelende feuilletons te plaat sen (vooral ook kerkelijk nieuws om den schijn van „neutraliteit" te redden!) en dan alleen in tijden van verkiezingen zoo eens even kleur te bekennen door op kalme wijze, als gold het een zaak die vanzell sprak, de liberale candidaten aan te bevelen; en dan nog niet zelden alleen met een beroep op hun bekendheid in het district en hun burger lijke braafheid, maar zonder eerlijke, corda te bespreking van de wederzijdsche begin selen. Daardoor schenen die blaadjes dan te gelijk zeer gematigd en verdraagzaam. En het gevolg hiervan was, dat velen, die j van de liberale, revolutionaire beginselen af- keerig zijn, ze gretig in huil woning opnamen, en ze niet alleen met advertenties steunden, maar zelfs in den waan kwamen, dat dit soort blaadjes nu eigenlijk het meest geschikt was om in teadverteeren. De „oprechte" Haar lemmer Courant, vaak het algemeen fa milieblad geheeten, gold jarenlang in geheel Nederland als een model voor zulke schijn baar kleurlooze, maar in den grond zeer on christelijke organen. kei, waarmede de heuvelhellingen begroeid waren, was in de verte zichtbaar, Varus kon zelfs den glans der vergulde helmen, die dc den keizer omringende lijfwacht droeg, onderscheiden. In op zijn hoogst een half uur kon Varus zijne viienden ingehaald hebben. Welke gevaren zou den tusschen hem en die groene wijnbergen kunnen liggen Die verdwaasde jongen heeft eene slechte vergelijking opgesteld, toen hij van de navolging des keizers en die van den gekrui sigden Jood sprak, die nu reeds 50 jaar geleden begraven werd. Maar hoe dwaas Varus die woorden ook schenen te zijn, zij klonken hem des ondanks in de ooienen lang, nadat hij zijne vroolijke makkers ingehaald had, bevond bii, dat zijne gedachten nog bij het zoo indrukwekkende gelaat en de eenvoudige rede van Markus, den Christen, vertoefde. Varus was gelijk de meeste Romein- sche edelen van die dagen. Zijne opvoeding had hem geleerd, dat de verhalen van Jupiter en Juno, Vulcanus en Hercules en andere goden en godinnen van den heidenscheu eeredienst zijner vaderen louter fabelen waren, iets ergers nog dan dwaasheid. Maar wat was er dan in de plaats van dit leugenweefsel Niets, zoo al niet een somber begrip van deugd, een begrip te vaag en onbepaald, om een afgedwaald menschenkind terug te gewinnen, en te zwaar eu te veeleischend, dan dat een Op deze wijze werd het paard vanTroje binnen de antirevolutionaire vestinggehaald. Want terwijl eenerzijds ons publiek de kas der liberale uitgevers noodeloos stijfde en de liberale beginselen, juist mede door die schijnbare kleurloosheid, veld wonnen, werd anderzijds het oprichten en verbreiden van antirevolutionaire bladen bemoeielijkt. Men rekende het lezen van die beuzelachtige blaadjes een vrij onschuldig „tijdverdrijf" en bedacht daarbij niet, dat de smaak van ons volk door al die lauwe, onverschillige lectuur en die prikkelendefeuilletonswerdbedorven, en dat de belangstelling in de zedelijke be hoeften onzes lands en de groote vraagstuk ken van den dag er gaandeweg door vermin derde. Men zag niet in, dat die nieuws blaadjes als zoovele slaap en susmiddelen dienst deden, waarmede de aandacht van ons volk werd afgeleid van de ware toedracht van 's lands zaken. En inmiddels deden de open bare hoogere, middelbare en lagere scholen hun best om den godsdienstzin en de liefde tot degelijke, christelijke beginselen er bij ons volk uit te werken, en behaalde de libe rale Kamermeerderheid triumph op triumph. In dezen averechtschen toestand is echter nu verandering gekomen. Met lang tegen den vollen stroom op te roeien, met opof fering van veel geld, tijd en moeite, hebben til van antirevolutionaire locale bladekens zich eindelijk een positie verworven, hebben zij tot veler huis en hart ingang gekregen en bij velen ook de liefde tot de oude beproefde antirevolutionaire beginselen weer doen ont waken. Aan „de Nederlander" van Groen van Prinsterer en aan den in 1872 opgerichten Standaard komt de eere toe, dat zij voor die betere lectuur de baan het eerst hebben zoeken te leggen. Achter deze twee zijn een menigte kleinere persorganen verrezen, die niet allereerst naar loon of winst vragen, die geen voordeel zoeken in het wegdekken van rechtschapene het zou kunnen ten uitvoer bren gen. Daarom leefden Varus en velen met hem om te eten en te drinken en de begeerten huns harten te bevredigen, leefden, 0:11 het goede zooveel mogelijk te genieten, voordat de dood het naar het onbekende „hier namaals" afriep. Het was, gelijk de Apostel het in zijnen brief aan diezelfde Romeinen, Iloofdst. 1, schrijft: Gelijk het hun niet goed gedacht heeft, God in erkentenis te houden, zoo heelt God hen overgegeven in eenen verkeerden zin, om te doen dingen, die niet betamen." Julius Varus, de bewonderde, benijde vriend des keizers werd sedert den tijd dezer reis door Celano merkwaardig onrustig. Z jne metgezellen bemerkten het, lachten hem uit en vraagden of hij zijn lot in de donkere oogen eener schoone gelezen had, dan wel of zijne schuldeischers op betaling aandrongen van alle mooie zaken, die hij zoo doelloos kocht. Varus lachte ook en be proefde den last, die op hem drukte, af te schudden maar (Ie vraag, die telkens opnieuw in hem oprees, liet zich niet ter zijde stellen het was deze „Zoo er een leven na den dood is, wat zal dan van mij worden Er zijn groote mannen geweest, die het pad der wijsheid en deugd gekozen balden, maar zij hebben treurige belijdenissen van onbevredigd verlangen en onopgeklaarde geheim 11 nagelaten; Varus kon niet zijn als deze. Dapjere krijgg- den beginselstrijd, maar die vóór alles de voorlichting onzer natie bedoelen. De „neutrale" liberale bladen zijn daar door in onzen tijd minder gewild. Zij verlie zen aan invloed en gaan allengs achteruit. «li I evens is de achteruitgang van die bladen de achteruitgang der liberale partij als zooda nig. Te meer, omdat door het opruimen van sommige bedekt „liberale" organen er beter ruimte komt voor de uiteenzetting der anti revolutionaire beginselen. Dit wordt ook on der de liberalen wel ingezien, en daarom is een schrijven zooals het boven aangehaalde in de N. Rott. Courant zeer verklaarbaar. Wil de liberale partij dus voortaan niet veel invloed verspelen wil zij haar persor ganen in het leven houden dan zal zij die nen over te gaa 1 tot grondige bespreking harer beginselen, en dan zal er nu en dan eens wat geld moeten bijgepast worden. Nemen wij echter in aanmerking, dat de liberalen volstrekt niet aan belangelooze toewijding gewend zijn, dan betwijfelen wij zeer of zij zich op persterrein voor die op offering wel zullen laten vinden. En mocht dit wèl het geval blijken, moch ten de liberalen, desnoods met zware gelde lijke verhezen, de ridderlijke bespreking der openbare belangen aandurven, ook dan zul len zij, vreezen wij, noggroote moeite hebben om hun organen in stand te houden. Want dan toch zal het lezend publiek weldra be speuren, dat de liberalen zeer verdeeld zijn in hun opvattingen en dat de liberale'be- ginselen vierkant in strijd zijn met de diepste trekken van ons volkskarakter, en zulks omdat het liberalisme zijn wortel heeft in de beruchte fransche revolutie, en daarentegen ons volkskarakter zijn machtigsten indruk verkreeg in de 16e eeuw, toen het licht des Evangelies weder helder over ons land uitstraalde. Men wachte zich dus voor de „neutrale" bladen helden hadden wel roem, maar geen geluk ge vonden zells Julius Cesar was met diepe smart in het gemoed zoo ellendig als een vermoorde slaal gestorven, hoewel hij gebieder van Rome geweest was. Rondom zich zag Varus niemand, wiens lot hij tot het zijne had mogen kiezen. Het leven was eene gestadige teleurstelling. De dood was eene gedachte van zulke verschrikkelijke mogelijkheden, d it hij daarvoor terugbeefde met eenen angst, die hein ergerde. Begon hij dan e. n oud wijf of een kind te worden Maar die slaaf in Celano hij kon denken en gevoelen, was geen onleerzaam blok zonder ver stand en hart. Zeer goed herinnerde zich Varus het diep ernstige, peinzende oog eu de afwisse lende kleur op het indrukwekkende gelaat. Markus, de Christen, was als geschapen om de schoonste vreugden des levens te genieten, en toch had hij de slavernij en waarschijnlijk den dood verkozen om zijns fleereu wi], en dezen Heer had hij zells niet eens gezien. „Ik moet meer hooren van dezen Christus van Jeruzalem," zeide Varus bij zich zeiven. „Hij moet toch een zonderbaar wezen geweest zijn, dat Zju naam nu nog zulk eene macht heeft, nadat reeds zoo vele jaren verloopen zijn sedert Hij gekruisigd werd. Eu deze jongeling sprak van Hem, alsof Hij nog leefde en hem werkelijk de ketenen kon helpen drag,-11. Het is wonderbaar 1" Slot volgt

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 1