Cfcmeaigde Berichten. FEUILLETON. daarover loopen de gedachten zeer uiteen, hoe wel de officieële beKendmaking van zeltmoord spreekt. De berichten van het eerste oogenblik, alsof de Kroonprins plotseling aan eene hart kwaal was bezweken, bleken al spoedig onjuist Volgens de officieële mededeeling opende de Kroonprins Woensdagmorgen te halt acht de deur van zijn slaapvertrek en vioeg den wacht- hebbenden bediende ol alles voor de jacht ge reed was Daarop gaf hij hem eenige bevelen, zoodat deze zich moest verwijderen. De Kroon prins keerde in de kamer terug, sloot die, en het kloppen op de kamerdeur, eenigeu tijd later, bleef onbeantwoord. Eindelijk, na verloop van ongeveer een uurbesloten de prins van Coburg en giaaf Hoyos, vervuld van een angstig ver moeden, de deur met geweld te openen; zij von den op de nachttafel de kaarsen brandende en den Kroonprins, die op den rand van 't bed gezeten had, achterover gevallen een reyolver- kogel was in den rechterslaap ingedrongen en in het midden van den schedel weder naar buiten gekomen, terwijl aan den mond een breede streep van gestold bloed zichtbaar was. Omtrent de be weegredenen van „zelfmoord" loopen allerlei ge ruchten. Uit vele bijzonderheden, die men ver neemt, blijkt, dat de Kroonprius reeds voor langen tijd het plan had opgevat om zich van 't leven teberooven. Door verschillende personen uit zijne omgeving wordt verzekerd, dat de prins in den laatsten tijd gewoon was te zeggen „dat zal ik toch niet beleven". Over de oor zaken, die prins Rudolf hebben bewogen tot zelfmoord, worden allerlei gissingen vernomen. Sommigen beweren, dat hij leveuszat was en er naar verlangde om uit dit leven verlost te wor den. Het huwelijk van den Prins met Prinses Siephanie van België was zeer ongelukkig, en de onmogelijkheid om eene scheiding te ver krijgen, op grond van zijn vertrouwelijken om gang met eene aanzienlijke dame, had, zoo zegt uien, ten laatste de vreeselijke daad ten gevolge. Weer anderen oordeelen, dut de prins door de droefgeestige stemming, waarin hij verkeerde en door lichaamspijnen, in den waau was gekomen, dat hij niet berekeud zou zijn voor de zware taak om eenmaal Keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije te ziju. Ook gaat er een gerucht, dat de krooD prins zou neergeschoten zijn door een der jachtopzie ners van prins van Schwartzenburg, en dat uit wraak over de ongeoorloofde verstandhouding, die tusschen prins Rudolf en de zuster van den prins van Schw. bestond. Frankrijk beleeft gewichtige dagen. De vraag, wat Boulanger met zijne overwinning zal doen en wat wel de naaste toekomst van het inwendige verdeelde Frankrijk zal zijn, dringt zich aan velen ook buiten dit land op. Minister Floquet heeft van de Kamer een votum van vertrouwen gevraagd: met 300 tegen 2-10 stemmen heeft de Kamer dut aangenomeu. Vooreerst blijft het Ministerie dus nog aan. Voor hoe lang is onmogelijk te zeggen. In Italië heeft de minister van financiën in de Kamer een overzicht gegeven van den gelde- lijken toestand, en tevens aangeduid hoe hij het evenwicht op de begrooting zal herstellen bin nen enkele jaren. Het te kort voor 1888/'89 wordt op bijna 96 milüoen gulden geraamd met inbegrip van de kredieten, die ter versterking van leger en vloot zijn aangevraagd. Er is sprake van verhooging der grondbelasting met 1 pet. verhooging van zoutbelasting en van die op roe rende goederen. In Ierlandwaar het nog steeds onrustig is, gebeuren zeer bedenkelijke dingen. Een inspec teur vau politie in het district Douegald is ge dood op het oogenblik dat hij een priester in hechtenis wilde nemen, die veroordeeld was we gens het ondersteunen der beweging van den Volksbond. Toch is de pater gevat. Heel de streek is iu rep roer. De priester bediende juist de mis, toeu de politie hem aan de kerkdeur opwachtte. Ook in de hoof Jstad Dublin komt men tegen uitvoering der dwangwet op. De burgemeester heeft eene vergadering geleid, om op te komen tegen de strenge wijze, waarop de staats-se- cretaris Balfour de dwangwetten laat uitvoeren. De afgevaardigde O'Brien is in de gevangenis zeer verzwakt. Het bericht der verloving tusschen den Rus- sischen troonopvolger en prinses Alice vau Hes sen, is, volgens een Eugelsch blad, juist. De Amerikanen maken zich druk over de Samoa-aangelegenheid. Tegenover die drukte zegt het blad van vorst Bismarck, dat de Ameri- kaansche gezant reeds eenige maanden geen voet in het ministerie van buitenl. zaken te Berlijn gezet en in de laatste weken geen woord namens zijn regeering met de Duitsche regeering over Samoa gewisseld heeft. Het rijk Uganda (in Afrika) is op het oogen blik in de macht der Mahomedanen er heerscht burgeroorlog. Van Stanley of van Einin-pacha weet men niets. Uit Zanzibar verneemt men, dat de blok kade-vloten uoch slaven noch contrabande van gen. De vlootvoogden verwachten versterkingen. De blokkade der Oost-Afrikaansche kust tot wering van den slavenhandel is niet uitvoerbaar, wordt beweerd. tDat een ontslagen gevangene in de ge vangenis inbreekt en naar een verborgen schat graaft, is zeker wel een zeldzaam geval van groote brutaliteit. Het is echter dezer dagen te Ziegenhain, een Duitsch plaatsje, voorgeko men. Een jonge man werd onlangs na eene ge vangenisstraf van eenige jaren uit het tuchthuis te Ziegenhain ontslagen. Acht dagen later komt hij 's nachts voor de gevangenis aan en klimt, met behulp van een ladder naar binuen om een verborgen geldsom te halen. Een helper, even eens een ontslagen gevangene, staat op wacht. De beide spitsboeven hadden namelijk reeds ge- ruimen tijd geleden een cipier een bankbillet van honderd mark ontstolen en ofschoon de ver denking op hen rustte, kon hun schuld toch niet bewezen worden, want het bankbillet was, ondanks de ijverigste nasporingen, niet te vinden. De dieven hadden het zoo goed verborgen, dat er dagen lang vruchteloos naar werd gezocht. De inbraak in de gevangenis gelukte en de spits boeven wandelden na den goeden afloop daarvan naar een naburig spoorwegstation, om kaartjes naar Frankfort te nemen. De beambte kon het bankbillet niet wisselen en alleen door de wel willendheid van een medereiziger slaagden zij er in, hunne plaatskaartjes te krijgen. Ver kwa men zij echter met hun buit niet, want reeds aan het volgend station werden zij in hechtenis genomen. Verleden week was de machinist van eeD trein, die te Sainte-Pantaléon aankwam, niet weinig verschrikt toen hij tusschen de stangen van een der wielen het bloedende hoofd van een mau ontdekte, dat geheel van het lichaam was afgescheurd. Oogenblikkelijk gingen twee mannen, met een lantaarn gewapend, den weg op, om het lichaam te zoeken, dat bij bet hoofd behoorde. Niet ver van het sfatiou vond men werkelijk het vreeselijk verminkte lijk. Men meent hier aan zelfmoord te moeten denken. Immers, de doode had oogenschiinlijk in de diepste ellende verkeerd. Geen schoeisel had bij aan de voeten en zijne kleederen bestonden slechts uit lompen. Nabij Havre worden sedert eenige dagen groepen van zes tot acht walvisschen waarge nomen, die in de monding der Seine spelemeien< Zooals te begrijpen is, hebben de aan plakkers van Parijs, tijdens den verkiezingstijd veel geld verdiend. Dat zij den man, die hun zooveel werk leverde, dankbaar zijn, blijkt uit het volgende berichtDe aanplakkers te Parijs zullen Boulanger een prachtigen ruiker van roode anjelieren aanbieden. Het vermakelijkste is, dat de aanplakkers der biljetten ten gunste van den candidaat Jacques hieraan ook meedoen. Eene deputatie zal den ruiker den generaal in zijn hotel gaan aanbieden. In de haven van Odessa liggen ruim vijf tig stoombooten jvastgevroren, die te zanten ruim 100,000 ton laadvermogen hebben. Te Wilmington, in Massachusets, woont eene zonderlinge weduwe. lederen morgen rijdt zij naar het praalgraf van haren overleden man, klopt zachtkens aan de deur, vraagt »Mag ik binnen komen en treedt, geen belet ontvan gend, binnen. Dan zegt zij: Goeden morgeu, lieve, hoe hebt ge den nacht doorgebracht?» beziet de doodkist, legt versche bloemen in plaats van de verwelkte en rijdt naar Boston, waar zij baar mans nalatenschap, een hospitaal, bestuurt. Ook betaalt zij een oppasser dagelijks een dol lar, om 's morgens te zes uren in het graf te gaan en te zeggen: Goeden morgen, dr. Ilil- ler« en 's avonds om zes uren het graf te slui- VOOR KINDEREN. VEllDWAALD IN HET BOSCH. (Slot.) O, hoe kropen die uren voorbij, en de tranen, die zij met moeite had weerhouden, zoolang haar man thuis was, stroomden neer, terwijl oog en oor zich inspanden of zij ook maar iets van hare lievelingen kou ontdekken. De morgen daagde, en weldra hoorde zij Ja ko's gebluf, dat haar den terugkeer der mannen aankondigde. Daar kwam John de hut binnen met bleek gelaat en ouvasten tred, en bracht het treurig bericht, dat de kinderen niet gevonden waren en men zelfs geen spoor van hen ontdekt had. Na een haastig maal gingen zij weer op het pad, en de geheele buurt was vol deelneming. Maar, helaas zeven treurige dagen en nachten van onvermoeid zoeken en na rragen gingen voor bij en de bedroelde harten gaven alle hoop op. van ooit hun lievelingen weder te zien zij waren zeker in een kuü gevallen of gestruikeld en in een. diepe kloof gesto.t. De wanhoop sloop het verlaten huis binnen en tevergeefs trachtten de buren de ouders te troosten. Een laatste po ging, die gedaan kou worden, bleef over, zij hadden het nog niet beproefd met de Negers. De inboorlingen van Australië bezitten een wonderbare gave om vermiste voorwerpen op te sporen, en de bedroefde ouders, hopende tegen hope, zochten de hulp op van dit arme, zwarte volk, dat steeds in aantal afneemt. Met eenige Negers werd een nieuw ontdekkingstocht aange vangen. En, vreemd genoeg, hoewel de geheele streek door het vorige gezelschap doorzocht was, toch vonden de Negers weldra sporen, waar de kinderen geweest waren, door acht te geven op gebogen takjes, of platgetrapt gras en in hun gebroken taal zeiden zijHier het kleintje ver moeid was hier het heeft gezeten. De grootere geknield heeft hem gedragen heeft. Hier den geheeleu nacht geloopen donker - niet zien dien struik gevallen." ^.1 verder gingen zij en ontdekten nog meer. »Hier het kleintje vermoeid;. -* de grootere geknield, niet kan opstaan voorover ge vallen is." ten met: Goeden nacht, dr. Hiller, wel te ru sten.» Haar eigen doodkist slaat in eene loods bij het praalgraf en van tijd tot tijd gaat zij, in een wit satijnen doodkleed, de proef nemen, of de kist nog wel past. EEN SPOORWEGONGELUK. Een schrikkelijk spoorwegonheil voud Maan- d'g in belgië plaats. De sneltrein, die te 9% uur 's morgens van Brussel naar Namen vertrok, geraakte buiten het spoor en stiet tegen een pijler van de viaduct, welke voorbij het station Groenendaal ligt, waardoor de viaduct instortte en op den trein viel. De gevolgen daarvan en van den schok waren verschrikkelijk. De loco motief, een goederenwagen en vier rijtuigen vol reizigers werden verpletterd. Zoover tot nu toe bekend is, bedraagt het aantal dooden 14, en is een vijftig-tal menschen gewond, waarvan vela zeer ernstig. Een hulptrein, met een aantal geneesheeren en de overheid, werd onmiddelijk naar de plaats des onheils verzonden. Reeds is een aantal gekwetsten te Brussel aangekomen. Ook stoker en machinist zijn omgekomen. De maatregelen tot hulpveiieening wordep met grooteu ijver voortgezet. De opruiming op het spoor is tot heden ge staakt, omdat groote blokken metselwerk, van de brug afkomstig, den doortocht belemmeren men zal genoodzaakt zijn beu met behulp van dynamiet te doen springen. Te Hoeylaert, een dorp in de nabijheid van de plaats waar de ramp is voorgevallen, zijn vijftien doodelijk gewonden aangebracht en in de gasthuizen te Brussel worden verscheiden personen ledematen afgezet. Een onderzoek naar de oorzaken der ramp wordt ingezet. De bijzonderheden die men dienaangaande verneemt, zijn hartverscheurend. Zij die gered werden doen verhalen, die ieder op 't pijnlijkst treffen. Men heeft opgemerkt, dat de meesten aan de beenen zijn gewond. Er zijn er onder de slachtoffers wier voet geheel van het been is gescheiden. Eenigen hunner dachten or met den schrik te zijn afgekomen, doch toen zij zich van hun plaats wilden verwijderen, bemerkten zij dat een voet of een been hun ontbrak Met den arbeid om den weg weder vrij te maken wordt ijverig voortgegaan, doch men vordert slechts langzaam wegens de groote hoe veelheid puin van de ingestortte brug. De loco motief zit nog bedolven onder groote stukken metselwerkvolgens gerucht, 't welk echter weinig geloof verdient, moet nog een rijtuig derde klasse zich onder het puin bevinden. Is dit zóó, dan zou het aantal slachtoffers nog grooter zijn dan men dacht. Voor zoover men tot dusver weet, zijn elt personen bij de ramp on middellijk gedood en ruim vijftig gekwetst, doch waarschijnlijk zullen verscheidene dezer laatste er het leven bij inschieten, wegens de ernstige wonden, welke zij hebben bekomen. Over de oorzaken der ramp zijn verschillende lezingen in omloop. Een geval van delirium tremens (dronkaards waanzin) bij een vijfjarigen knaap, is voor eeni gen tijd voorgekomen in het Berlijnsche zie kenhuis Friedrichshain. De knaap, die daar ver pleegd werd wegens een gebroken been, gedroeg zich reeds op den tweeden dag van zijn verblijf in het ziekenhuis zeer zonderling en er vertoonden zich gaandeweg bp hem al de verschijnselen van dronkaaardswaanzin, tengevolge der ont houding der gewone hoeveelheid sterken drank. Bij onderzoek bleek, dat de jongen, een lier- bergierszoon, van zijn grootvader, die de zaak bestuurde, alle dagen een „pepermuntborreltje" en een glas Beiersch bier kreeg, en dat zijn moeder hem daarenboven, tot versterking, dage lijks een glas Hongaarschen wijn schonk. Voorts lieten de gasten, die schik hadden in het ventje, hem nog wel eens iets meer drinken. De ouders, zeiven matige lieden, zagen daarin geen kwaad, en de knaap had er geen hinder van, totdat hij nu opeens zijn gewoon rantsoeu niet meer kreeg. De jongen schaamde zich zeer overhetgebeurde gedurende zijn verder verblijf in het hospitaal. Hij wilde van geen sterken drank hooren. En toen hij, na ook nog de mazelen gehad te hebben, hersteld naar zijn ouders terugkeerde, beloofden deze, dat zij hem in de eerste twintig jaren geen sterken drank meer zouden geven. Zoowel te Liverpool als Glasgow duurt de werkstaking van het scheepsvolk voort en breidt zich zelfs uit. Dientengevolge kunnen Een zwakke straal van hoop begon in het hart der moeder te vallen, dat zij ten minste hare kinderen al ware het dood terug zou vinden. Zoo ging de dag voorbij. Eensklaps slaakte een der Negers een vreugdekreet, terwijl hij voor uitschoot. Een man te paard galoppeerde hem schielijk voorbij door de verwarde struiken en varens, en in het volgende oogenblik viel zijn oog op de arme, kleine verlorenen, samengehurkt op een hoop hei en vast in slaap. Het jouste kind was zorgvuldig tusschen twee anderen ge nomen en iu den rok zijner zuster gewikkeld. Gordon ontwaakte en beproefde overeind te zitten, maar viel terug was zoo uitgeteerd, dat hij slechts zwak kon mompelen: Vader!" Jamie riep uit Vader! waarom kwaamt u niet gauwer? Wij riepen zoo hard om u terwijl de lieve Janet, die zich zelf om Jamie's wil van haar rok berooid had, bijna haar bewustzijn had verloren en toen zij werd opgenomen slechts kon stamelen »Koud koud O 1 hoe dankbaar en gelukkig waren de ouders, toen zij bun kinderen als uit den dood weder kregenNegen dagen en acht nachti n waren de arme kleinen verloren geweest en slechts een vele schepen de Clyde en de Mersey niet verlaten. De gravin De Chainbure, dezer dagen naar gewoonte alvorens in te slapen bij een kaars in bed lezende, heeft in het lot van veel andere dergelijke roekeloozen gedeeld. Midden in den nacht hoorden de bewoners der benedenverdieping angstgeschreeuw, men brak de deur open en vond de gang, die naar de slaapkamer leidde, vol rook. Het bed, de gordijnen enz. stonden in lichterlaaie en op den drempel lag de gravin, het lichaam met afgrijselijke brandwonden bedekt. Zij verkeert in bedenkelijken toestand. De brand werd spoedig gebluscht. H.M. de Koningin is als beschermvrouw opgetreden van de vereenigiug te Amsteidam, welke zich ten doel stelt minvermogende kinde ren op te leiden tot een beroep of ambacht. Door den Minister van hinnenl. zaken is de verkiezing, noodig tengevolge van het over- lijden van den heer Mr. A. J. fi. van Baar, van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, bepaald op Donderdag 21 Februari e. k., en mogelijke herstemming, op Donderdag 7 Maart daaraanvol gende. Naar wij vernemen, is door de Neder- landsche Amerikaansche Stoomvaart-maatschap pij, behoudens de gebruikelijke inspectiën, aan gekocht het Engelsch viermast stoomschip „British Queen", „zusterschip der stoomschepen „Rotterdam" en „Amsterdam", en eveneens ge bouwd bij de heeren Harland Wolff te Belfast. Het stoomschip zal den naam „Obdam" voeren. In de Suikerfabriek van Spakler en Tet terode is een man in een pan met kokend water gevallen en deerlijk gewond naar het gasthuis vervoerd. Vrijdag jl. gingen verscheidene huisvrou wen te Amersfoort, volgens gewoonte naar de markt om boter te koopen, maar moesten met leege handen huiswaarts keeren. A lie boterboer- innetjes hadden in der haast de vlucht genomea, daar de politie was gekomen om de boter eens te wegen. Toen nu enkele verkoopsters bekend werden wegens onvoldoend gewicht, namen de anderen de boter maar stil weer mee naar huis zeker omdat haar geweten ook niet zuiver was i De boter zal nu in 't vei volg zeker wei wal zuiverder gewogen worden. De beurtman van Amsterdam naar Kamper bracht Zaterdagmorgen te Kampen bericht, da in de verte ter hoogte vau Harderwijk, eei vaartuig werd gezien, naar het scheen gehee omgeslagen. Later is gebleken dat het vaartuij zooveel water had in gekregen, dat het al vrj schreef lag. Nadat de knecht en de vrouw over boorl geslagen en met moeite door den schipper gerei waren, hebben de opvarenden, bestaande ui; man, vrouw, en 2 kinderen en knecht, het vaar tuig verlaten, zijn vervolgens in de roeibool gegaan en hebben met groote moeite den Ketel bereiktzij zijn vervolgens door een vischschuilj naar Kampen gebracht, waar zij, hoewel door en door nat, behouden zijn aangekomen. De schipper is zekere Visseherafkomstig van D«- demsvaart. Het met rogge geladen vaartuig zil thans op strand, p. m. een uur van den Ketel- Op 31 Jan. is te Terschelling door dei binnengekomen loodskotter, schipper Kaale, aan gebracht het lijk van een zeeman, gekleed li blauwe trui en bruine broek. Onder iedet schoenzool stond met koperen nageltjes eene S geteekend. Andere kenteekenen ontbraken. De spoorwegwachter aan den overweg t Warrenberg, onder Heijthuizen, is Woensdag door den laatsten trein van Antwerpen nai Roermond overreden. Hij was terstond een lijt Een machinist op de Westlandsche stoon! tram stak onder het rijden Zaterdag zijn hooi buiten de machine. Het hoofd sloeg zoo hev; tegen een telegraafpaal, dat de man van machine stortte en in een sloot terecht ksvaai Als door een wonder kwam de man er goed ai Een koetsier te 's Hage stapte even vai den bok om van de „vergunning" gebruik te makeu. Een ander maakte zonder vergunning van de gelegenheid gebruik om er met paar en rijtuig van door te gaan en is nog niet ge Tonden. Een boertje kwam dezer dagen te Maastriclj met een kruiwagen, waarop eenige nieuw manden, die hij op de markt wilde verkoopec Het viel eenige rijksambtenaren, die onze vrienl dronk waters hadden ze al dien tijd gehad. Zen zeker had de Heere hen bewaard, anders hadde zij niet kunnen blijven leven. Zij waren zes zwak en al de trouwe zorg van de liefdevol; moeder was noodig, om de rozen op hunne bleel wangen terug te brengen. Maar weldra war« zij weder hersteld en men kan zich voorsteile; hoezeer zich de buren over de redding der kit deren verheugden. Ik kau niet nalaten, terwijl ik deze wal geschiedenis beschrijf, (het gebeurde 23 jars geleden), aau zooveel andere jongens en meisjl te' denken, ook verdwaald en ver van huis raakte; iu een steeds dichter wildernis van zonden boosheden, die hen iederen dag verder verwijdt ren van liuns Vaders huis. Hy had u zoo lil jeugdige lezer, dat Hij zijn geliefden Zoon zoJ om u te zoeken en te redden. Geen uegen dagen, maar misschien neg» negentien jaren heeft Hij u gezocht. O. lal u vinden Er zal in den hemel grooter vreugde zijl dan er ooit iu dat woudhutje was, indien gij na< die roepstem der liefde luistert. (0. W.)

Maas- en Scheldebode | 1889 | | pagina 2