f i f i Uit de IPers. Re volkeren de»' Aarde. ©emesiRde Berichten. Plaatselijke Berichten. PRIJSRAADSEL Mo. 5. Ingezonden stukken. f I I Y I" werd België er hij gehaald óm de kiezers bang te maken voor een regeering van „clericalen". Want in België waren die mannen pas aan het bestuur, zoo zeide men, of zij keerden het be staande ijlings onderstboven en de openbare on derwijzers werden zoo maar aan den dijk gezet. En nu dit Ministerie met veel kalmer stap zich op de baan der hervorming beweegtnu het geen openbare onderwijzers al'zet of bemoeie- lijkt; nu het studeert om een onderwijswet te leveren, die recht doet wedervaren aan alle par tijen, nu is hot ook weer niet goed en roept men van den overkant„gij doet niets, ga naar België en neem daar uw voorbeeld." „Zoo snijdt het mes van twee kanten", zeide de heer de 'Savornin Lohman, „maar ik ge loof dat de liberale partij zich daarmee zelve in de vingers snijdt en niet ons". Vreespolitiek. Dat een zekere partij in de Hervormde Kerk, met de heereu Bronsveld, Buytendijk, van Leeuwen enz. aan het hoofd, zich van de groote anti-revolutionaire partij heeft afge scheiden en gepoogd eene zelfstandige partij te vormen, is niet uit stellig beginsel maar alleen uit vrees. Zij hebben de Hervormde Kerk lief. Dat is voor hen de Kerk der Vaderen. Voor haar behoud, haren bloèi en welstand leven zij. Nu zien zij hoe Dr. Kuyper en zijne geestver wanten alles doen wat zij kunnen om die Her vormde Kerk te sloopen. Hij doet dat op kerke lijk gebied en nu vreezen zij dat hij het op staat kundig gebied ook zal pogen te doen door nu eens meenens tegen art. 171 (oud 1(58) der Grond wet te gaan optrekken eu de staatsinkomsten voor het Hervormd Genootschap te moeten missen zou een ramp zijn die niet te beschrijven is, want daardoor zou het geheele genootschap uit elkander spatten. Daarom moet daartegen zoo veel mogelijk gewaakt worden. Daarom moet er gepoogd worden eene zelfstandige partij te vormen die zich als de Nationale", aaudienen wil. Doch dat gaat niet. Van vrees kan men niet leven en vandaar dat die partijvorming f heel in het water valt en de aanvoerders, huns ondanks, bij de liberale partij aanlanden. Daar zij nu met dezen geene vogels van dezelfde soort zijn gevoelen zij zich niet best op hun gemak in dat vreemde gezelschap en weten zij ook nog niet recht hoe zij zich moeten gedragen en vandaar, dat zij somtijds zulk een mal figuur maken als Prof. van Leeuwen nu weer in de Schiedamsche en de heeren Bronsveld en Buy tendijk in de Utrechtsche verkiezing. Wat de vrees den mensch toch kwade parten spelen kan. (Roeper.) In Frankrijk is nog steeds onrust en strijd. De republikeinen hebben Boulanger gekozen als het mikpunt voor hun pijlen. Het Senaats lid C. Lacour heeft in eene belangrijke rede den generaal bestreden en tevens krasse beschul digingen uitgesproken aan het adres van hen die oorzaak zijn van den hopeloozen toestand als thans in Frankrijk heerscht. Lacour heelt een kreet voor Frunkrijks behoud geuit. Hij acht, dat Boulanger in de eerste pla»ts het heeft toe gelegd op den ondergang van den Senaat; wordt echter de generaal onschadelijk gemaakt, dan is de afschafiing van den Senaat nog verre. Door den overwegenden invloed van Challemel Lacour in den Senaat werd meestal eene be houdende richting ingeslagen. De Senatoren halen het huidige radicale mi nisterie, dat huns inriens de natie werpen zal in de armen van den liandigen dictator. Toch zul minister Floquet tegenover Boulanger kras ser optreden dan ooit. Een eerste poging om den generaal te weerstaan kan het voorstel hee- ten om de thans gevolgde lijststemming te ver vangen door een arrondissementsstemming. Bij het tegenwoordig stelsel van stemming kan Bou langer gesteund worden door de verbinding van radicalen, monarchisten, Bonapartisten en onte vredenen van allerlei soort. In geval nu de ar rondissementsstemming wordt ingevoerd, zal dit veel bezwaarlijker zijn, zoo niet onmogelijk zijn wegens 't kleine aantal kiezers in elk district. Den 20 dezer hebben deEngelsclien eene snelle overwinning bij Soeakim behaald. Vóór 't opgaan der zon trokken de Egyptisch-Britsche troepen tegen de werken des vrjands op. Zij werden ge dekt door een sterk kanonvuur van de forten. De aanvallers, 41)00 in getal wierpen zich op de schansen van den vijand, die blijkbaar verrast, slechts een oogenb'ik weerstand bood. De meeste Soedaneezen sloegen aanstonds op de vlucht. Wie weerstand boden, werden met de bajonet geveld. De Engelsche huzaren dreven de Ara bieren in alle richtingeu uiteen. Ook de Egyp tische troepen vochten bijzonder goed. De aan vallers telden 32 dooden en gewonden de Soe daneezen onder Osman Digua lilOO (of wel 500). De Engelschen hebben thaus de schansen der Arabieren bezet en versterken zich tegen mo gelijken terugkeer. Latere berichten melden, dat bij Soeakim fel gestreden is. De benden van Osman Digna heb ben 20 minuten lang in de loopgraven stand gehouden, niettegenstaande hun groote verliezen Eindelijk uit hun versterkingen verdreven, wacht ten zij stoutmoedig den aanval der Engelsche huzaren af. De helft der soldaten bekocht den moedigen tegenstand met hun leven. De Arabische krijgsgevangenen hebben verklaard, dat geen hunner vrijwillig gevochten had en allen door belofte op buit daartoe gedwongen hadden moe ten worden. Ook klaagden zjj over on lerdruk- king door Osman Dignaover het gehrek, dat de troepen leden. Op een hun gedane vraag verklaarden zij niets te weien van een gevan genneming van Emin of Stanley. Deze gevan genneming blijkt dan hoe langer hoe meer on waarschijnlijk. In de loopgraven, die de troepen van Osman Digna bezet hielden, vond men Snieder-geweer- patrouen, zoodat men vermoedt, dat de sluwe Arabier enkele van deze patronen aan de En gelschen heeft vertoond als af komstig van Stanl ey Het vermoeden, dat Stanley zich werkelijk in veiligheid bevindt, wordt door andere berich ten uit midden-Afrika bevestigd. De minister Gosehen las Vrijdag in het Lagerhuis een tele gram voor, waarin bericht werd dat Stanley met Emin-pacha op de Arouchiwini is aangeko men. Met uitbundige geestdrift werd dit telegram aangehoord. Het Duitsehe Comité voor de ondersteuning van Emin-pacha (een Duitscher) heeft beraad slaagd over hetgeen in de gegeven omstandig heden te doen staat. De voorgenomen expeditie zal geenszins op 't beweren van Osman Digna worden opgegevenintegendeel, zoodra Wiss- mann met zyn uitrusting gereed is, zal hij naar Egypte gaan, om daar de laatste inlichtingen in te winnen, en, zoo er geen zekerheid wordt verkregen, terstond zijne onderneming te beginnen. Zelfs al is Emin-pacha niet gevangen, zal het Comité overwegen of de expeditie ook dienstbaar kan worden gemaakt aan het vestigen van sta tions tot bestrijding van den slavenhandel. De regeering van Pruisen heeft aan 172 mijn werkers uit Gallicië, Oostenrijksehe onderdanen, doen aanzeggen vóór 't einde van dit jaar het Duitsehe rijk te verlaten. Al die mijnwerkers werkten in de kolenmijnen van Köniugshütte. Wat men te Berlijn met dezen maatregel beoogt, is eene vraag. Te Londen is in Clarksyaid het lijk ge vonden eener vrouw, die met een touw was geworgd. Onmiddellijk verspreidde zich dooi de stad het gerucht, dat weer een slachtoffer was gevonden van den moordenaar van White- chapel maar tot dusver is geeu enkel bewijs gevonden, dat tusschen dezen taoord en de in Whitechapel gepleegde misdaden eenig verhand bestaat. In den nacht van 20 op 21 dezer is een dynamietbom ontploft voor het commissariaat van politie in Rue de la Perle te Parijs. De daardoor veroorzaakte schade is van weinig be- teekenis. Geen spoot van den dader of de daders is tot nu toe ontdekt. Tegen het leven van den leider der conser vatieven in de Spaansche Cortes, den heer Ca- novas del Castillo, is een aanslag gepleegd, die volkomen is mislukt. Een dydaiuietpatroon werd onder de deur zijner woning geschoven, en in den nacht van Zaterdag op Zondag ontplofte de ge vaarlijke stof, die, gelukkig, alleen het huis wat beschadigde. Volgens de Herald is ook een moordaanslag beproefd tegen het leven van Harrison den aan staanden president der Vereen. Staten, 't Moet in Indianapolis, waar de geueraal iederen dag gewoon als burger de stad doorwandelde, zijn geschied. Bijzonderheden zijn niet hekend, want zoowel de familie als de weinige andere personen, die er allis van weten, houden de zaak geheim, doeh in allen ijevalle is de aanslag mislukt. Ge neraal Harrison is echter ziek tegengevolge vsn den schrik, dien het feit op zijn gestel heeft te weggebracht. Naar gemeld wordt hebben zich bij het Italiaansch Consulaat te Parijs niet minder dan 43 personen gemeld, die als verwanten aanspraken doen gelden op de nalatenschap der hertogin Di Galiera. Zaterdagavond werd in het Paleis voor Volksvlijt de monstermeeting gehouden van den Nederlandschen hond voor algeneen Kies- en Stemrecht. De opkomst was niet zoo groot, als een vorig uia.d, vele Socialisten waren tegenwoor dig De groote zaal was door een gordijn in twee deelen gescheiden. Als sprekers traden op de heeren Doaiela Nieuwenhuis, Fortuin, Vites Bruinsma en Van der Wijck, die de weusehen van den bond toelichtten. IJe een wat meer ge peperd dan de andere. Van liberalen noch cleri- calen, verwachtte men heil, alleen vae het al gemeen kies- en stemrecht. Debat werd niet gevoerd, acclamatie werd de volgende motie aangenomen. »De vergadering op 22 Dec. jl. te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt bijeengekomen. Spreekt hare diepe verontwaardiging uit over het feit, dat in Nederland aan tweederde gedeelten van alle mannelijke meerderjarige ingezetenen elke directe en wettelijk invloed op de samen stelling der Staten-Generaal, der Provinciale Sta ten en der Gemeenteraden wordt onthouden protesteert er tegen, dat hierdoor over de belangen van het geheele volk wordt beslist, zonder dat het talrijkste deel, en juist dat wiens belangen het meest behartiging te behoeven, daartoe kan medewerken. »en eischt, uit naam der billijkheid en recht vaardigheid en als eenig middel om tot een gron dige verbetering van de maatschappelijke toe standen te geraken, invoering van algemeen kiesrecht," Alles liep rustig af. Een twaalfjarig meisje is te Altona in hechtenis genomen wegens een poging tot „moord op haar vader", dien zij uit den weg wilde ruimen, omdat hij weigerde haar verlof te geven om uit logeeren te gaan. De mail werd ernstig ziek door vergift, dat zij onder zijn eten had gemengd, en de dokter, dien men bij hem riep, bracht de misdaad aan het licht. Men meldt uit Urk aan de H. Ct: Aan boord van het vaartuig, Woensdagmor gen door Huizer visschers alhier binnen gebracht (aan boord bevond zich slechts één man, die weigerde opheldering te geren), schijnt het een rechterlijk onderzoek noodig maakt. De man, die zich daarop bevond, en nog bevindt, verkeerde toen de Huizer vjsschers bij hem aan boord kwamen, in kennelijken staat van dronkenschap. Een blik in de kombuis was voldoende om de vermoedens van misdaad op te wekkendaar lag een vrouwenjak, benevens vrouwen- en kin derklompen, alsook eene parapluie. Vóór op het schip stond een tobbe waschgoed. De man bleef maar steeds achterin beuedeu en posteerde zich vóór de kooitoen hij zich een oogenblik ver wijderd had, vond men op de kooi vijf vrouwen rokkeu. De burgemeester heeft order gegeven den man te bewaken en naar den vasten wal ge zonden om te telegrapheeren aan den eigenaar der lading. Op het roer of helmstok staat „H. Spindel- van Groningen" en aan weerszijden daarvan „Hendrika Lammechina 1886." In de „Volkstem" van 19 Nov. ^vordt het volgende gemeld „Het bekende Kafferhoofd Magata is ernstig ziek. Het wordt niet verwacht, dat hij lang meer zal leven. Zijn opvolger is reeds door hem aan den stam bekend gemaakt. „Het is Bloemhof, die eenigen tijd geleden naar Holland is gegaan om te Delft ten huize van Ds. L. van der Valk zyn opvoeding te ge nieten. „Magata is een der weinige kapiteins, op wien de Regeering zich ko.u verlaten. Slechts in den oorlog tegen Engeland in 1831 scheen er eenige twijfel te hebben bestaan aan zijn getrouwheid, die evenwel spoedig werd uit den weg geruimd. Sedert dieu tijd heeft Magata zich altijd een der getrouwste onderdanen dezer Republiek be toond." Bij dit nummer verzenden we gratis voor onze Abonné's een Wandkalender voor 1889. Sommelsdijk, 24 Dee. In deze gemeente zyn reeds twee gevallen van mazelen voorgekomen. Jl. Dinsdag, terwijl de bewoners rustig zaten te eten, werden ze niet weinig verschrikt door het bezoek van een muilezel. Het muildier, gespannen voor de goederen wagen der stoomboot Onderneming, was op de loop gegaan en reed in volle vaart in het raam van L. Schol alhier. Men kan zich de schrik van de 80-jarige vrouw voorstellen, die juist achter het raam zat, terwijl het geen kleine schadepost voor den geleider is. 28 Dec. Gisteren was het 40 jaar geleden dat J. A. v. d. S..lm door den raad dezer gemeente als gemeente-bode werd benoemd. Denjubilares werd als blijk van belangstelling door den raad eene gratificatie geschonken van ƒ25. Middelliarnis. De heer A. Schoneveld, nog pas een paar weken geëxamineerd als onder wijzer, mocht reeds Vrijdag jl. benoemd^porden aan de Chr. School te Zuidland. Dirksland, 26 Dec. Daar de lijst voor de Zondagsschool, welke bij welgezinden alhier aangebodenondanks den ongunstigen tijd, nog de som van ruim 67 gulden opgebracht heeft, werd het bestuur hierover, even als de vorige jaren, in de gelegenheid gesteld een kerstgeschenk aan de kleinen uit te reiken, welke uit psalm boekjes, Chr. Scheurkalenders en Christelijke lectuur bestond. Het deed ons goed die ruim 180 blijde gezichtjes te zien, zoodat zoowel voor 't bestuur, als voor hunne leerlingen, het er zeker een aangenaam oogenblik geweest is. In den laatsten tijd zijn alhier enkele jgeval- len van »Diphthe Ritis" voorgekomen, waarbij enkele met doodelijken afloop. Nieuwe Tonge, 26 Dec. Het vervoer van de suikerpeen is alhier weer afgeloopen. In het geheel zijn er van hier 2,855,000 K.G. verzon den; het getal is echter zeer gering, overeen komstig het bezaaide land, daar er velen waren, die maar 6000 K.G. per gemet opbrengst hadden. Melissant, 27 Dec. De heeren K. Kwak en L. Drieudijk Wz. benoemd tot ouderlingen •der Hervormde Gemeente alhier hebben heide voor die betrekking bedankt. Goedereede. In de laatste raadsvergadering zijn uitgeloot: no. 13 van de geldleening voor de begraafplaats en no. 27 van de geldleening voor het telegraafkantoor. De hier C. Bakker te Koog aan de Zaan, benoemd tot gemeente-geneesheer (alhier, zal zich in het begin van het volgende jaar alhier vestigen. De Muziekvereeniging Apollo" onder direc tie van den heer L. Voortman heelt in de af geloopen week voor de kunstlievende leden en dames eene uitvoering gegeven. Ouddorp. Zooals reeds vroeger gemeld is, is bijna de geheele lading der „Atalanta" op het Noorderstrand alhier aangespoeld. De lading wordt nu verzonden en het wrakhout is verkocht Eén ding wekt echter bevreemding. Dat de Bur gemeester heeft toegestaan, dat ook de gemeente politie als strandwacht dienst mocht doen. Allen zullen het met mij ee ,s zijn, dat de politie op het strand niets heeft te maken, maar dat zij in de gemeente dienst moet doen, en dit is waar lijk wel noodig. Vooral 's Zondagsavonds, als er eene half zingende en joelende menigte zieh rond het dorp beweegt, en er nog al eens bal dadigheden gepleegd worden, is scherper toezicht hoog noodzakelijk. De veldwachters worden met geld van de ge meente betaald, ze moeten de gemeente dus ook hunne diensten bewijzen. Veldwachter en strand wacht zijn betrekkingen, die niet door één per soon kunnen verricht worden. f De liberalen alhier zijn bij de verkiezing voor Notabelen niet opgekomen, ter elfder ure hebben ze zeker begrepen, dat hunne candidaten het toch niet halen konden. Voorts zijn benoemd tot Notabeleu L. Patmos, K, Grinwis Tz. (aftr. leden), T. Tanis J.Ez. en H. Hoekterwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen J. Tanis Kz. en J. Mastenbroek. Tot leden vaA den kerkeraad zijn herbenoemdK. Lodder Tz. (ouderling) en H. Hoek (diaken). Vrijdagavond trad in de lokalen der christelijke schooi alhier op Ds. K. W. Róssing om eene rede te houden over de „Onoverwinnelijke Vloot." De boeiende rede werd gevolgd door een 200- tal toehoorders, en opgeluisterd door het gezang van de kinderen der christelijke school. Spjjkenisse. Met meerderheid van stemmen zijn in de Chr. Ger. Kerk alhier herkozen de aftredend ouderling E. van Bokkum en de af tredend diaken P. Geltelder. Beide heeren hebben de benoeming aange nomen. 26 Dec. Heden middag was het voor de Zon dagsschoolkinderen een genoegelijken dag. Het Kerstfeest werd door hen gevierd in de kleine kerk, die eivol was. Na eon boeiende toespraak werden de kleine op melk, broodjes enz. getracteerd en kreeg ieder kind esn keurig feestgeschenk. Dank zij de medewerking der burgers, om zulk een feest te bereiden. De oplossing van het prijsraadsel, voorko mende in No. 146 van ons blad, is: Mebuza- radan. De prijs is bij loling ten deel gevallen aan WILLEM VAN SETERS Dz. te Stellendam, aan wien we het boek reeds hebben toegezonden. Goede oplossingen ontvingen we van Th. P., M. S., C. y. d. D., J. K., C. K. Cd., M. C. B. Cz., J. de K. Az., J. t. lt. Ld., H. M. y. d. M., W. G. Ad., A. K. Jz., J. H. E., C. V. Bz., H. G., B. S., S. M., M. r. d. W., J. v. G. allen te Sommelsdijk. J. O. Jr., P. A. K., P. O., C. C. B., W. J. Az., S.V..J.H.B. E. J. r. S., E. B. K. d. J., J. N., P. d. J., L. N., M. Y. allen tc Middelharnis. P. 1). Wz,, J. C. K. Lz., A. M. Ad., allen te Stad. A. J., P. H., P. R. Cz., L. M, allen te den Bommel. C. H. d. R. Jz., W. R., C. v. P Cz., A. v. R., J. J. B. allcu te Ooltgensplaat. J. v. d. K., A. G., A. M. Ad., J. N. Lz., A. L. V., T. H. Cz. B. V. E. Lz., M. R. allen te Nieuwe Tonge. J. v. L. te Oude Tonge. II. C. B. Lz., L. V., A. K., J. K. allen te Herkingen. M. L. W. J)., W. M. E., S. B., J. R. K. Pd., P. P., C. B. Tz., N. V. Bd., G. L. W. Jr., A. O., A. v. d. S. Dz., J. B. allen te Dirksland. J. K. Jz., C. W. 'Mz. te Melissant. J. II. T., M. r. E. Ed., S. K., F. L., K. d. J., I. t. D. Ld., R. v. S. Gz., J. v. d. N., A. v. d. R. Bz.. W. t. S. Dz. N. K. Md., A. v. G., W. B. Tz. allen te Stellendam. G. K., A. dc R. Az, té Goedi-reede L. P. L. Jz. d, J. B. C. J. Tz. allen te Onddorp. J. v. P. Cz., J. H., W. r. D. Lz. te Zuidland. P. A. T., J. C. v. P., P. J. O., A. v. d. M., Az. allen te Spijkenïsse, A. v. L. Jr. te Nieuw Beierland. D. F. v. Z., L. H. te Oud Beierland. M. A. K., T. J. v. B., A. L., allen te Hoogvliet. A. J. G. te Rotterdam. J. L. te Hillesluis. H. K., E. T., H. B. Az., te Kerkwerve. J. v. d. B., J. G., S. H., C. H., allen te Bruinisse. Jl. W. te Scherpenisse. P. R., J. A. G. te Zounemaire. W. v. d. S. te Haarlemmermeer. J. P. N. Wz. te Oosteiuderpoelpolder. J. M. zonder woonplaats. K. J. de R. streek bij Dokkum. G. F. W. Dokkum. EN NU, wederom aan 't weik. Hierbij een nieuwe. De prijs is weder een keurig boekwerk Ik stijg hooger dan het verstand aller wijzen, de grooten en machtigen der aarde zelfs scharen zich gewillig onder mij. Ik verschijn elk jaar getij, doeh wordt het meest gezien in het voor- en najaar, telkens als ik mijne vleugelen uitsprei baad ik mij tevens in de frissche wateren. Mijne heenderen zijn genomen uit de ingewanden dei- aarde, zoowel als uit die det monsters der zee mijne vleugelen ontleen ik aan de wormen zoo wel als aan de boomen van het zuiderland, de menschen die ik dien haten mij en geven mij een vreemden naam als ware hun eigeu taal te goed mij te noemeu, toch ben ik voor hen die zoo doen, nuttiger dan voor eenig ander volk. Oplossingen worden ingewacht vóór 5 Jan. 1889. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE KAMERLEDEN VAN KERKWIJKEN Mr. GOEKOOP. Voor de lezers van dit blad kan het geen kwaad eenigszins op de hoogte te blijven om- 1 trent de houding van bovengenoemde volksver tegenwoordigers tegenover onze tegenwoordige regeering en hare wetsontwerpen tot ontlasting van den druk, waaronder het volk sinds jaren zucht. Zooals bekend is, had minister Mackay terecht verschillende bezuinigingen op het openbaar la- geronderwijs voorgesteld, o. a. ook de opheffing van ééne rijks-kweekschool en vermindering van beurzen. Wie stemden echter tegen dit alles zins billijk voorstel V Ook de heeren van Kerkwijk en Goekoop. Wie stemden tegen opheffing der subsidiën aan de kweekscholen voor onderwijzeressen te Haarlem en Arnhem Het waren ook de heeren van Kerkwijk en Goekoop. Wie stemden tegen het voorstel van den Mi- j nister om de subsidie aan de kweekschool voor bewaarschool-houderessen te Leiden op te heffen? Al weder ook de heeren van Kerkwijk en Goekoop. j Ofschoon minister Mackay op al deze punten zegevierde, toch oordeelden dez< mede liberale-kamerleden, dat 1 lageronderwijs alles bij 't oude dot de natie voor de scholen i der liberalisten maar moet hl Zierikzee en Brielle vergeten Bij de beraadslaging over lie loniën) hebben de heeren van I koop doen blijken, dat zij n Keuchenius willen heengaan. M tien stemmen werd diens wet aangenomen. Tot het kleine^ aa stemmers behoorden ook van I koop. Wat was aan die stemming X voorafgegaan Onder meer e redevoering van bet liberale 1 Beaufort, die zich sterk tegen nius had verklaard, vooral weg theologische en kerkelijke denk nisters. In volkstaal weergege heer De Beaufort: Mr. Keuc minister te orthodox, te stre en schaamt zich nimmer den G genaardige" denkbeelden van chenius hinderden het kamerlid hij zou ten slotte tegen hoofds De rede, waarin minister Ke heer en andere sprekers had vooral aan 't slot aangrijpend „Al wat tegen mij pleitte en kende en gevoelde en overdacht zelf. Met eiken dag mijklemer zwakker in kracht en armer va ik gedruh onder het bewustzijn menheid en de gebrekkigheid die aankleven. Ik miste ook het z noodig was om mij tot deze nie aan ie gorden. Maar één ding\ gemis van zelfvertrouwen. Ik ik in de ure des gevaars mi mocht terugtrekken; dat ik het waaronder ik mij geschaard had niet mocht prijs geven, noch stellendat ik het hoofd van de hulp mocht weigeren, die h de gewichtige in 's lands belang I taak te slagen. Ik had boven alles het 1 ik niets kon en niets ken boven, naast en rondon alles kent en alles vermi Mijnheer de Redacteur, hi plaatsruimte Hoogachtend UEc Een kiezer in het dis HET OUDE JA Wederom is een jaar verst honderd acht en tachtig hee weder voleindigd. Even als iemand, die een een rustpunt op zijn moeielijl eens terugziet op den afgeleg' betaamt het ons bij dezen ge levenspad even te rusten en 1 eens te herdenken, een jaar, staatkundig gebied. Eben-Haëzer Tot hiertoe 1 geholpenEven als Samuël, b< bij dit rustpunt deze woorden uit te spreken. Hoe donker was de polit bij bet begin van dit jaar 1 Heemskerk, leider van het kerk, een man van conservi leider der liberalen in de Sta Heemskerk, juist om die co gen* zulk een gevaarlijk tegei revolutionaire partij. 'tls waar, 30 November 1 Grondwet afgekondigd, de v Kamer van Honderd was in maar zou die verkiezing in len De Liberalen maakten doo en in vergaderingen alom bui schelden op Anti-revolutionaii was by hen aan de orde va het maar pas gaf, werden de maakt met het roode en het de Sociaal-democraten en de De liberalen beloofden alle de kiezers; zij zouden liet lai goed gaan regeeren en bekent mede dat zij, die tot nu to geweest waren, bet slecht Iie zouden, in één woord, het brengen. Nog eens, de aanvang van ter voor ons, en vol vrees kiezingen naderen. Maar nu bleek het ook datj bet geschetter der liberalen, bad. De liberalen werden versla; het „denken-1 deel der natie" in de Tweede Kamer, en da de Anti-liberalen een betere Drie maanden waren nau of de politieke hemel der partij bad een geheel ander geilde wolken waren weggedre duisternis was in morgenrood mede was de Anti-rev. partij ingetredeneen tijdperk, w zou worden het land te rege Geen wonder dus, dat we jaar op staatkundig gebied n waarin we ruime stof hadd voor de weldaden aan ons v< Het jaar 1888 heeft mann gebracht, die niet alleen in I li --j* ;-4kzs ü-.Ï

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2