Be volkeren sier Aarde. ©emenffde Berichten. Plaatselijke Berichten. tegenover die van den anti-revolutionair Keuche- nius te verdedigen. Zelfs wordt gezegd, dat hij, na de treffende woorden van den Minister, de oogen nedersloeg. Mr. Goeman Borgesius, wellicht aangespoord door liet succes dat de Minister had, zou nu als liberaal Jden sociaal-democraat eens terecht zetten. Ai aar och, hoe slecht is hij van die reis alge- komen. Tegenover den anti-revolutionair had Domela Niéuivenhuis het stilzwijgen bewaard doch tegenover den liberaal had hij voor zijn antwoord de woorden maar voor 't grijpen. Hier was nu een voortvarende belijder van de volks-souvereiniteit in debat met een tamme. Immers, Domela Nieuwenhuis verweet den libera len, dat zij, in plaats van het beginsel van volks- souvereiniteit, hetwelk hij met hen belijdt, te handhaven, er op uit zijn om eigen gezag te verkrijgen en te behouden. Eu welk een reeks van beschuldigingen bracht hij nu in tegen zijn mede-belijders van den „volkswil" Hun heulen met kerkelijke anti-doleerendeu; hun Sehiedam- sche strooi-biljettenhun onderlinge verdeeld heid, die alleen ophoudt bij de schoolkwestie in één woordhun huichelarij. En had nu de heer Goeman Borgesius maar gezwegen Doch neen, vertrouvvende op zijn wel bespraaktheid, treedt hij nogmaals tegen Dome la Nieuwenhuis in 't krijt. Alet groote aandacht, met levendige belangstelling volgt heel de Kamer dezen strijd tusschen een „ouderen" en een „jon geren" broeder, den strijd tusschen het libera lisme en liet socialisme. De afgevaardigde van Veendam al de Ka merleden zullen dit wel gevoeld hebben was echter tegen zijn collega uit Schoterland niet opgewassen. Hoe juist overigens de teekening van de Nederlandsche socialisten moge geweest zijn; de beschuldigingen'door bun hoofdman té gen de liberalen ingebracht, werden niet weer legd. Eu daarop toch kwam het aan. Wilde de heer Goeman Borgesius nog bovendien aantoo- nen, dat hij het volk opruit, enz.uitnemend Ofschoon dit alles reeds dikwijls genoeg gezegd is. Maar als men hem wil antwoorden, dan behoorden ook zijn beschuldigingen weerlegd te worden. De liberale pers gevoelt dan ook zeer goed, dat hare partij inderdaad met weinig roem uit dien strijd is getreden. Het „Handelsblad" geeft zijn afkeuring te ken nen over de redevoering van Mr. G. Borgesius, en zelfs de „Rotterdammer" betreurt het dat „der gelijke incidenten den tijd ontrooven aan de be handeling der zaken." Domela Nieirenhuis bepaalde zich echter niet tot eene bestrijding van zijn liberalen collega; hij meende nog eens enkele groote woorden te moeten uitspreken over het diepe bederf, dat op het departement van Binnenlandsche zaken zou heerschen. De heer A. van Dedem en latei- de Minister Mackay protesteerden daartegen. Be wijzen werden trouwens door den afgevaardigde vau Schoterland niet gegeven. Den Franschman burger dreigt een ramp zonder voorbeeld. Als niet krachtige, zeer krach tige hulp wordt verleend, zSl de Panama-maat schappij ten ouder gaan. Indien die Maatschappij ophoudt te bestaan, wordt een waarde van 1 Vj milliard vernietigd. Men berekent dat dit het bedrag is van hetgeen door heel de burgerij jaarlijks in Frankrijk wordt overgehouden Volgens De Lessepsdie ook thans nog den moed niet laat zinken, zijn er vijfhonderd duizend personen, die aandeelen of obligatiën der Ka naalmaatschappij bezitten. "Valt deze maatschappij, dan zou ieder hun ner een verlies van 3000 francs lijden. Nu zijn verreweg de meeste aandeelen en obligatiën in handen van de kleine burgerij of den werken den stand, die zijn spaarpenningen erin belegd heeft. Het vertrouwen der mensehen in De Lesseps was onbeperkt, doch thans zien ze zich vreese- lijk bedrogen. Deze geschiedenis kon wel eens den triomf van Boulanger tengevolge hebben, indien de honderdduizenden teleurgestelden, een offer voor hun wraak zoekend, hiervoor de re geering aangrepen. De regeering poogt den slag af te wenden. Op wat wijze is niet oekend. Volgens een Fransch blad is de regeering voor nemens bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, krachtens hetwelk aan de Panama Maat schappij eenvoudig machtiging wordt verleend, haar betalingen gedurende drie maanden te schor sen. De ministerraad komt bijeen, teneinde de instemming der Maatschappij hiermede te ver nemen. Het bestuur der Maatschappij zou beslo ten hebben de betaling van de coupon der obli gaties, die op 15 Dec. vervallen is, en de eerst vervallende coupon der aaudeelen uit te stellen. De regeering trekt zich het lot der kleine obli gatiehouders aan. De heer De Lesseps en de administrateurs van het Panama-kanaal hebben hun ontstag genomen. Het hof der Seine heeft op hun verzoek drie rechterlijke liquidateurs benoemd. De Lesseps kan niet gelooven, dat een nationale onderneming, wier ondergang, vol gens minister Floquet, grooter ramp zou zijn dan een oorlof, thans metterdaad haar val nabij is. En toch moet de groote Franschman zien, hoe steen voor steen van het groote, door hem opgetrokken gebouw wordt weggebroken. Aller minst bestaat er thans uitzicht, dat hij nog eens zijn hartewensch, de verbinding van de grootste oceanen der wereld door het Panama-kanaal, vervuld zal zien. De tusschenkoinst der Fransche regeeriug heeft niet mogen baten. Het voorstel der regeering is met 262 stenmen tegen 188 verworpen. De Panama-maatschappij staat daar mede alleen. De gevolgen kunnen voor Frankrijk en de repub. staatsinstellingen ernstig worden. Men blijft nog hopen, dat eene financieele „com binatie" tot hervatting der zaak zal tot stand komen. Het Centrum is Vrijdag voor den Duitschen Rijksdag met het voorstel van de onderdrukking van den slavenhandel gekomen. De heer Windt- horst verdedigde zijn voorstel aangaande de in ternationale bestrijding van den slavenhandel, op grond dat Duitschland aan de spits gaan moet als het groote ondernemingen geldt in 't belang der menschheid. Het Centrum is tevreden over hetgeen von Bismarck tot nu toe in dit opzicht verricht heeft en laat aan de regeering het doen van verdere voorstellen. Een ander afgevaardigde, uit Ham burg, maakte duidelijk, dat het tegengaan van den slavenhandel uit een staathuishoudkundig oogpunt voordeelig is, doch met een blokkade van de kust alleen in Oost-Afrika het deel niet bereikt zal worden. Ook te land zal er iets die nen ondernomen te worden; ook zijn partij, de nat. liber., liet het doen van voorstellen aan de regeeriug over. Het voorstel van Windthorst werd aangenomen met algemeene stemmen, behalve die der radicalen en sociaal-democraten. Duitschland heeft alzoo beslist den oorlog ver klaard aan den Afrikaanschen slavenh andel. Er is veel medewerking. Met nadruk sprak de minister van de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Enge land en de flinke houding der Engelsche regeering. Aiilan, de koning van Servië verkeert in moei lijke omstandigheden. Pas zijn de verkiezingen nietig verklaard wegens het uitvallen in radica len geest of de nieuwe verkiezingen hebben den zelfden uitslag gehad. De radicalen schijnen het koning Milan erg lastig te maken. De gewezen koningin zal tegen den 15 Jan. haren zoon, den prins van Servië, zien. Koning Milan heeft toegestaan, dat prins Alexander omstreeks dien tijd naar Bucharest zal gaan, en stemde eindelijk er in toe, dat moeder en kind elkaar zonder getuigen zouden spreken. Meer en meer krijgt het dioevig bericht ze kerheid, dat Emin-Pacha en Stanley waarschijn lijk beide den Mahdi van Soedan in handen zijn gevallen. In een brief van Osman Digna aan generaal Grenfell, wordt gesproken van de ge vangenneming van Emin-pacha en van een blan ken reiziger. Beiden zonden in ketenen geklon ken zijn door de opstandelingen die hen aan 0»mar Saleli overleverden. Euiin-pacha is de Duitscher, tot wiens bevrij ding in zijn vaderland de tocht naar Afrika werd voorbereid. Het gerucht loopt, dat Osman Digna, in naam van den Mahdi, aanbiedt Emin en Stanley vrij te laten als de Engelschen Soeakim ontruimen, en dat hierover de Ministerraad is bijeengeroe pen. Indien het voorstel verworpen werd, dan zouden de twee blanken het grootste gevaar loopen. Gladstone heeft openlijk uitgesproken, dat het bezit van een haven als Soeakim niets waard is. Aan boord van het Fransche pantserschip Admiraal Duperrè is bij de oefening een stuk geschut gesprongen, waardoor zes matrozen en één officier werden gedood. Op verschillende plaatsen van Engeland hing dezer dagen een dikke mist. In Glasgow zijn daardoor 10 menschen in het water geloopen, van wie er vier verdronken. Te Neumiinster (Holstein) is de lakenfabriek van Albech afgebrand. De brand breidde zich zoo snel uit, dat 14 wevers er bij omkwamen. Eenigen gaven er de voorkeur aan, uit de derde verdieping op straat te springen en kwamen er met zware kwetsuren af. Een schoenmakersopstand heeft te Krakau gewoed. Een groote schoenenfabriek te Weenen had er depóts geopend. De Krakausche schoen makers oischten nu van den burgemeester dat die depóts gesloten zouden worden. Doch de burgemeester weigerde. Vijfhonderd schoenma kers schoolden toen samen bestormden de ver koop lokalen der Weener fabriek, plunderden de voorraden, mishandelden de verkoopers, en raak ten ten slotte slaags met de politie. Nadat een groot aantal lieden in hechtenis waren genomen, werd de rust hersteld. In het kantoor der Spaansche schatkist is een aanzienlijke diefstal gepleegd. Voor een waar- de van 670,000 gld. in banknoten en effecten, die zicli in een braudkluis met ijzeren deuren bevonden, waarvoor nacht en dag een schild wacht staat, zijn vermist. De brandkast toonde geen enkel spoor van geweld, zoodat de dieven waarschijnlijk in 't bezit waren van dezelfde sleu tels als de schatkistbeambten. Deze laatsteD zijn allen van den portier tot den directeur generaal, in hechtenis genomen. De misdaad is Zaterdag of Zondag gepleegd, toen er geen kantoor werd gehouden. De zaak heeft groote opschudding ge wekt. Vrijdagnacht hebben de studenten te Leuven de stad in rep en roer gebracht. Er was dien dag een nieuwe voorzitter van de studenten-sociëteit gekozen. Met onstuimige serenades werddeze verkiezing gevierd, maar tegen dat de schouwburg uitging, plaatsten troepen dronken studenten zich in de nabijheid vau het gebouw om de. bezoekers te beletten er uit te komen. Met moeite en onder hevige vechtpartijen, waarbij een agent ernstig gekneusd werd, maakte de politie ruim baan. Toen trok een bende van 504(!) studenten naar het station, vernielden de straatlantaarns, trapte deuren in en wierpen al de jonge hoornen op het plein Van de Weijer tegen den grond. Men schrijft uit Londen: Een jonge dame die hij haar ouders woont, bezocht voor eenige weken een vriendin in de Dorerstraat. Op haar weg naar huis bemerkte zij een ruau, die haar op den voet volgde. Ze steeg in eeu huurrijtuig, en beval den koetsier haar naar de wonig barer ouders te rijden. Toen zij de plaats barer be stemming bereikt had, kwam een ander rijtuig aanrijden dezelfde man sprong er uit, liep op het meisje toe en fluisterde haar in het oor „Dit is de eerste waarschuwing; ik ben Jack the RipperHet doodelijke verschrikte meisje had slechts de kracht de deurklopper in beweging te brengen en viel in onmacht. Haar vader gaf terstond de politie van het gebeurde kennis, en op diens raad vergezelt haar steeds een stil agent, als zij uitgaatmaar de geheimzinnige vreemdeling vertoonde zich niet weder. Zij had het gebeurde bijna vergeten, toen zij onlangs op een bal werd genoodigd. Zij hiug haar wintermantel op in de gang. Na afloop van het bal wilde zij dit kleeding- stuk weder aandoen, toen zij tot haar ontzetting met een naald daaraan een briefje bevestigd vond van den volgenden inhoud„Dit is de laatste waarschuwing, ik ben c Jack the Rippers De jonge dame trok zich dit zoo aan, dat men haar naai- een krankzinnigengesticht heeft moeten overbrengen. Tot dusver is de aanlegger van dit lage opzet niet ondekt. Op last van den commissaris van politie te Wageningen werd Zaterdag te Ede gevan gen genomen een Duitsch wielrijder, die in het hotel „De Wereld" te Wageningen vertoefde en er grove verteringen gemaakt hadom den hotelhouder gunstig te stemmen, had hij een viertal kamers voor zijn familie besteld. Toen hij zonder betaling vertrokken was, hoorde men weldra, dat hij ook in een hotel te Nijmegen en in het hotel „De Zon" te Arnhem gelogeerd had, eveneens zonder te betalen. Zijn rijwiel had hijv naar zijn voorgeven, gehuurd te Nijmegen. Eenige burgers van Philadelphia hebben den Amerikaanschen Minister van Marine aan geboden, voor geringe kosten de haven hunner stad te vrijwaren tegen eiken vijandelijken aanval. Zij willen aan den ingang, over de geheele breedte, op den bodem der Delaware, een aan tal buizen leggen, welke van den oever af met petroleum voorzien kunnen worden, en wel zóó, dat dit vocht er uit spuit tot hoog boven de oppervlakte van het water. Die petroleum-fon- feinen zouden, in brand gestoken, de nadering van schepen geheel onmogelijk maken. Naar men verneemt, zullen proeven genomen worden met de uitvoering van het eigenaardig plan. Uit Stolwijk wordt aan de N. R. Ct. ge meld Nog onder den indruk van den moord, door een drietal bedelaars hier verleden week gepleegd, hebben ruim zestig ingezetenen met het gemeen tebestuur een vereeniging gevormd, om voortaan geen giften meer aan bedelaars uit te reiken. Men hoopt daardoor dit volkje, dat voor allen een last en voor velen door zijne brutaliteit een bron van angst was, uit de gemeente te weren. Als nu in omliggende gemeenten dezelfde maat regel toegepast kon worde.n zou zeker menigeen meer gerust zijne woning verlaten, dan in den laatsten tijd. Opmerkelijk is het dat na dien moord hun aantal reeds toi enkelen beperkt is. Zij begrijpen zeker dat zij thans door iedereen geschuwd worden. Omtrent den moord zelf kan vooralsnog alleen worden medegedeeld, dat verschillende getuigen door den rechtercommissaris zijn gehoord. In de Weistraat te Utrecht ontmoette Vrij dag jl. zekere B. zijne vrouw, van welke hij reeds sedert eenigen tijd gescheiden leeft, en ge raakte al spoedig met haar aan het twisten zoodat de vrouw om van hem af te komen, bij den winkelier R. aldaar binnenging. Dit schijnt echter B. nog meer in toorn te hebben doen ontsteken, althans hij volgde haar ook daar, en bracht haar onverwachts met een knipmes eenige sneden en steken op het hoofd en in het aan gezicht toe zoodat zij weldra met bloed was be dekt. Gelukkig wist zij aan erger mishandeling te ontkomen door de straat op te vluchten zij werd naar hare woning gebracht en daar heelkundig behandeld. Hoewel vrij ernstig verwond, moet toch geen dezer wonden eenig levensgevaar op leveren. Door de regeeringen van Nederland en Oostenrijk-Hongerije, zijn verklaringen, gedag- teekend 26 en 30 November 1888, uitgewisseld, betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. Een vierjarig zoontje van een schipper dat te Utrecht over boord in het water viel, werd gered door diens hond, die den kleine nasprong en in den bek bij de kleeren vasthield, totdat de vader met een roeibootje het kind en den hond op het droge bracht. Men schrijft uit Kampen aan de N. R C.: Dinsdagavond pmstreeks 8V2 uur is een deel van den steiger der Zwolsche raderboot, aan de overzijde van den IJssel, onder het gewicht van eenige geloste vrachtgoederen bezweken. De steiger stortte, eenigen tijd na het lossen der goederen in, gelukkig op een oogenblik, dat zich niemand daarop bevond, zoodat geen per soonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De goederen zijn zooveel mogelijk opgevischt. De steiger, waarvan bij onderzoek de palen verrot bleken te zijn, moet het eigendom der gemeente wezen. Sornmelsdijk, 18 Dec. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd in plaats van den heer A. D. Mijs de heer C. Buurveld, en tot diaken in plaats van den heer E. Kastelein de heer C. Kasteleijn. Beiden hebben deze benoeming aangenomen. MMdelharnis. Woensdag jl. had alhier de vergadering plaats, van afgevaardigden der kies- vereenigingen op het eiland Flakkee. j In eene zeer drukke en opgewekte vergade- 4 ring werden verschillende zaken behandeld, die voor de toekomst van ons eiland van groot be lang zijn. Den. Bommel, 19 Dec. Bedankt voor het beroep naar Hooge-Zwaluw en aangenomen naar de gemeente Koudekerke (Walcheren) door Ds. P. C. A. Halffman alhier. Ooltgensplaat, 19 Dec. Op initiatief en na oproeping van den Heer Burgemeester werd Zater dag j.l. alhier weder een Commissie van wel dadigheid gevormd, bestaande uit de H.H. Mr. A. J. C. v. Weel, G. Mijs, L. M. v. Putten, A. v. d. Tol Sr, A. v. Prooijen, Dr. J. A. Hers, P. v. Prooijen. Oude Tonge, 19 Dee. Zooals gewoonlijk, hebben er dit jaar, bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, verscheidene verlotingen plaats gehad en wel 0. a. door I. de Winter alhier, bij welke verloting verscheidene flinke prijzen zijn uitgedeeld. Hierdoor toch worden verschei- denen in de gelegenheid gesteld om voor eene geringe prijs een mooi veeren bed en meer an dere dingen te bekomen. De verloting geschiedt altijd met de meeste zorg en stiptheid, zoodat een en ander pleit voor de soliditeit van genoemden I. de Winter 1 alhier. I Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk alhier,' T is herkozen de Heer A. Pulleman en tot Dia ken gekozen in de plaats van J. Zuidijk de Heer A. Fase. Herkingen. Maandagavond jl. werd alhier door den heer P. Soeteman eene vergadering gehouden waarin hij zijne vele toehoorders ver gastte op eene boeiende rede naar aanleiding van Exodus 1 vers 9, 10 en 11. Spreker wees er op wat de liberale regeering gedaan heeft, wat de Anti-liberale, dat is de tegenwoordige regeering, doeten doen zal en, wat wij nu te doen hebben, ook met het oog op de aanstaande verkiezing voor Prov. Staten. Dirksland. Met zekerheid kan gemeld wor den, dat de heer Westboeve alhier, tegen 1 Febr. '89, eervol ontslag heeft aangevraagd als opzichter der polder Dirksland, en de onder zijn toezicht liggende grintwegen. r Tegen J. C. L. alhier, die onlangs handge meen werd met een uit het zwakkere.geslacht, (waarmede hij vroeger in betrekking gestaan heeft) heeft Dinsdag de rechtbank te Rotterdam m eisch uitgesproken, 8 dagen gevangenisstraf, j benevens de kosten. Ouddorp. Naai' men zegt, hebben de li- 1 beralen hier groote plannen. Zij willen namelijk kerkvoogdij en gemeenteraad in hun geest om- fj zetten. Daarom willen zij eerst het Collége van Notabelen op hun hand zien te krijgen, dan f alle kerkvoogden op één na, door anderen trach ten te vervangen, en dan is het gemakkelijk om ook de meerderheid in den gemeenteraad te krijgen. Het plan was dus, naar men zegt, om bij de aanstaande verkiezing voor Notabelen j trouw op te komen. Gisteren Donderdag heeft I die verkiezing plaats gehad. De uitslag is nog niet bekend, maar gelukkig, of ongelukkig voor j ons, is het een spoorslag voor ons om ook beter op te komen ter stembus, hetzij voor Kerk of Staat, opdat de vijand geen meester meer worde van het door ons veroverde terrein. Zuidlaud, 18 Den. Mochten we verleden week melden, dat de dcleerenden in de uitspraak van de arr. rechtbank tterusten, thans kan ge meld worden, dat zij nil reeds al de goederen, sleutels,, titels en bescheiden, welke zij onder hunne berusting hadden, aan de tegenpartij vrij willig hebben overgegeven. Hoewel het zwaar viel voor de overgevenden na jaren lange getrouwe administratie, beheer, enz. nochtans zullen zij ook in dezen weg berusten, gedenkende aan Mozes, dat het beter is met het volk van God kwalijk behandeld te worden, dan voor een tijd de genietingen der zonde te hebbenachtende de versmaadheid van Christus meerderen rijk dom te zijn, dan al de schatten in Egypte. (Hebr. 11: 2426). Voorloopig sal de gemeente in de Chr. school hare godsdienstoefeningen houden, hoewel het veel te klein is en men naar een grooter lokaal met verlangen uitziet. Spjjkenisse. Bq de N«d. Herv. gemeente alhier is tot ouderling benoemd de heer de Lint j' (Burgemeester) en tot dial.en herbenoemd de heer L. Zevenbergen die tevens voorzanger is. De laatste benoeming bevreemdt wel eenigs- zins, aangezien ook de schoonvader van genoemde diaken in de kerkeraad zitt ng heeft. Ook heeft het den schijn als of er niemand anders voor gevonden is kunnen worder,, bovendien is het nog de vraag of er niet iets in den bundel reglementen is dat daar tegen opkomt. Dit blijft evenwel waar dat het Classicaal Bestuur alsdan door approbatie hierin kan voor zien. 19 Dec. Heden middag geraakte het zoontje van den heer J. Hoogenboom in een vrij diepen

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2