De volkeren der Aarde. «ftentengde HericMcn. Aet B-versfjan dat Openbare Vergadering- Plaatselijke Berichten. fAGAZIJN 10,- 2,75 4,- 4,- PRIJS» Boekaai t 1 dat de voorstanders van Christelijk onderwijs eene Vereeniging, die zooveel goeds afwerpt en die zoo kennelijk door den Heere werd gezegend, hunnen zoo hoog noodigen steun zullen ont houden. Onbekendheid met den toestand heeft de gaven allicht achterwege doen blijven. Maar nu de toestand bekend is, zal ook naar wij vastelijk vertrouwen de hulpe komen. Meer dan 200 scholen worden door de Ver eeniging gesubsidieerd. Daarvoor is, zal de gewo ne subsidie uitgereikt worden, jaarlijks 4U000 noodig. Daarenboven kostte de oudersteuning van de opleiding van onderwijzers in het laatste jaar 10790. Dat maakt eene som van 50790. Rekent men daaibij voor administratiekosten, kosten voor de Hulpvereenigmg, Drukwerken, Comuiissiën en den reizenden agent nog plm. 7000, dan eischt dit eene uitgave van plm. 60000. En hiertegenover staat aan jaarlijksclie bij dragen eene ontvangst van plm. f 3000. De hoofdcoinmitsie acht zich verplicht dezen toestand bloot te leggen. Zij doet dit, nadat zij het aangezicht des lleeren heeft gezocht, wiens het goud en het zilver is en het vee op duizend bergen. Maar nu ligt de zaak ook voor rekening van de vrienden van het Christelijk onderwijs in ons land. Dat het werk van deze Vereeniging zou zijn afgedaan, gelooft de Hoofdcommissie niet. Zij wendt zich nu door middel van de Christelijke pers tot allen, die een hart voor deze zaak hebben, inzonderheid tot de meer gegoeden onder hen. Men zende zijne gaven of jaarlijksclie in- schrijviugen spoedig aan het adres van een der ondergeteekenden Ds. P. VAN SON, Amsterdam. Voorzitter. H. BIJLEVELD, Secretaris. J. M. 11. i', 1 ,J 1 1ROCKPenidngm. Moge deze dringende roepstem alom gehoor vinden. CM dc Pers. Omtrent de uitbetalingen krachtens Art. 168 (171) der Grondwet verklaart de Minister van Financiën in zijn Memorie van Beantwoording het volgende Ofschoon geenszins willende ontkennen dat ten gevolge van veranderde toestanden thans in derdaad ongelijkheid ter zake bestaat, ziet de ondergeteekende echter, met het oog op artikel 171 der Grondwet, tot zijn leedwezen geen kans die te doen verdwijnen. Immers tot dusverre heeft men noch van de zijde der Christelijke Gereformeerde gemeenten, noch van die der Nederduitsch Hervormde ge meente (doleerende) in rechten aansprak doen gelden op de traktementen, pensioenen en andere inkomsten welke door art. 171, Iste lid, dei- Grondwet aan de in 1815 bestaande kerkgeuoot- schappen zijn verzekerd. En evenmin zijn door de genoemde gemeen ten tot dusverre bijdragen uit de Staatskas, krach tens het tweede lid van het zelfde grondwetsartikel, gevraagd." In dit antwoord spreekt een besef van recht en billykheid, dat wij op prijs stellen. De Minister erkent dat de rechtsgelijkheid verbroken is. Hij betuigt zijn leedwezen, dat hij nog geen kans ziet die te doen verdwijnen. Hij wacht een arrest van den Hoogen Raad die ten deze nog geen uitspraak deed. En hij constateert, dat noch de Christelijke Gerformeerde gemeenten noch de Nederduitsch Hervormden (doleerende) dusver aanvraag deden om tractement. Nu al de stuitende onbillijkheid, waarvan de magistratuur dusver op de punt blijk gaf, geeft zulk een woord oorzaak tot dank. HET SCHRIFTELIJK ANTWOORD der regee- ringopde voorloopige besekouwiugen der Tweede Kamer heeft op „Het Centrum'1 een zeer gunsti- gen indruk gemaakt. Men weet thans klaar wat dezr regeering wil, zegt het blad. Geleidelijke voordracht der wetten, door de nieu we grondwet bevolen. Een einde van de bespottelijke, onverdedigbare meervoudige kiesdistrikten. Geen afschaffing van gerechtelijke eeden. Geen goochelen meer met de splitsing tusschen zoogenaamde buitengewone en gewone uitgaven. Geen belastingverhoogingen, doch ook geen verkeerde bezuinigingen. Verbetering der wet op het lager onderwijs en daarmede gepaard gaande verbetering der gemeentefiuanciën. Veilaging van den accijns op zout en suiker. Verbetering der wijze van heffing van invoer rechten en van het tarief dezer rechten. Wij herinneren ons niet, ooit zulk een verstandig, kort, bondig en vertrouwen inboezemend regee- ringsprogram gelezen te hebben. MOEDERLAND EN KOLONIËN. Tot onze blijdschap wint het denkbeeld van scheiding tus schen de financiën van Moederland en Koloniën, die ook wij reeds sinds 1878 verdedigen in onze hoogere kringen steeds meer veld, zegt „De Stan daard." Onze minister van koloniën is er voor. Naar men vertrouwen mag, is heel de rechter zijde er voor. En gelijk nu bleek vindt dit denkbeeld ook steun aau de linkerzijde, o. a, bij den heer Levysokn Norman, ecu Indische speciali- teit. Dit verlevendigt de hoop, dat de tijd voor deze gewichtige hervorming rijp is, en nog onder de zen Minister zoo aanmerkelijke verbetering van onze beheerswijs in Indië zal worden ingevoe rd In den Duitschen Rijksdag is beraadslaagd over het groote wetsontwerp aangaande de ver zekering van oude en gebrekkige arbeidslieden. De minister Von Bötticher heeft in eene lange rede het ontwerp in bijzonderheden toegelicht, en de ingebrachte bedenkingen wederlegd. De minister zeide, dat Keizer Wilhelm I eens ver zekerde, dat het tot stand komen der wet de grootste vreugde zijns levens wezen zou. De zelfde gedachte bezielde keizer Frederik, en de tegenwoordige keizer ziet met verlangen naai de voltooiing van het werk uit. Door deze wet zullen ongeveer 13Vs millioen Duitsche arbeids lieden verzekerd worden. De minister eindigde met den wensch, dat de Rijksdag bij de beraad slaging tot leuze nemen zou „Heb uwe broederen lief." Den woordvoerder der socialisten, Grillen berger ging het ontwerp niet vergenoeg, doch verklaarde zich in beginsel voor 't voorstel. Men verwacht de aanneming der wet, waarbij aan de werklieden een pensioen verzekerd wordt bij ouderdom of ongeschikt worden voor den arbeid. In het Duitsche Staatsblad is eene zeer har telijke briefwisseling openbaar gemaakt tusschen Keizer Wilhelm en den Oostenrijkschen Keizer Frans Jozef naar aanleiding van het regeerings- jubileum van Oostenrijks Keizer. Uit die brief- wisseliug blijkt de onverstoorbare vriendschap tusschen beide vorsten en hun gezindheid tot handhaving van den vrede in Europa. In Duitsche kringen is dan ook de oorsprong eu het doel niet bekend van de aanvallen door Duitsche bladen op Oostenrijk gerichthet blad van vorst Pismarck heelt tevergeefs getracht daaromtrent opheldering te verkrijgen. Het onderzoek naar Dr. Gefifcken's openbaar making van een deel Keizer Frederiks dagboek is afgeloopen of een vervolging zal worden in gesteld, is nog twijfelachtig. Het verzoek tot vervolging der Kieler Zeitung die gedeelten uit het dagboek had nagedrukt, heeft Keizer Wilhelm teruggenomen. Door het Lagerhuis in Engeland in het hoofdstuk der begrooting aangaande de politie in Ierland, na een debat van zes uren, aangenomen met 182 tegen 110 stemmen. In Spanje is het geheele ministerie heenge gaan, omdat de meerderheid der ministers niet wilde meegaan met de radicale plannen van den heer Sagasta. De liberale partij is verdeeld de staat der geldmiddelen ontredderd. Het nieuwe ministerie is een lappedeken, die volkomen past bij den verwarden toestand. Het kabinet van Crispi (Italië) heeft met gel delijke moeilijkheden te worstelen. Er is geld noodig voor militaire kredieten, en nu is de Kamer niet geneigd hare goedkeuring te ver kenen aan de middelen, waardoor de regeering zich de vereischte millioenen wil verschaffen. De minister van financiën heeft namelijk voor gesteld1. de twee opcenten op de grondbelas ting, die vervallen moesten, te behojiden, eu 2. den prijs van het zout te verhoogen. Op die wijze rekent hij de beschikking te krijgen over 50 millioen per jaar, d. i. over 200 millioen gedurende vier jaren, want zoolang zoudeu de beide geldelijke maatregelen in werking blijven. Denkelijk gaat het ministerie Crispi heen. Ook in Frankrijk zijn het de geldmiddelen, die een minister, zoo met het geheele Kabinet, kunnen doen vallen. De Fransclie Kamer heeft de begrooting voor eeredienst aangenomen. Bij meer dan één hoofd stuk kwam der afgevaardigden haat tegen al wat van „de kerk" is, uit. Het eerste hoofdstuk werd aangenomen met eene meerderheid van slechts elf stemmen. Een der leden stélde voor de bezoldiging der bisschoppen met een bedui dende som te verminderen: dit voorstel werd met slechts drie stemmen meerderheid verwor pen (250 tegen 244). Boulanger heeft eindelijk beslist voor welk district hij zitting zal nemen het is het dep. du Nord. Men verwacht, dat de aanvallen op het tegenwoordige Kabinet met kracht zullen worden heruieuwd. De Minister raad heeft zich bezig gehouden met den par lementairen toestand en met de geringe meer derheid, door de Regeering bij verschillende stemmingen verkregen. De Fransclie Kamer heelt Maandag de begrooting van uitgaven in haar geheel aangenomen. Aangaande de werkstaking in België valt nog niet veel beters te melden. Van allen kant hoort men van gepleegde aanslagen. In zeker stadje zijn in den nacht drie aanslagen met dynamiet beproefd. Zij mislukten echter en veroorzaakten geen ongelukken. Te Mariemont poogde men een groote glasblazerij in de lucht te doen vlie gen. De dynamietaauslagen nemen toe. Drie, gelukkig vergeefsehe pogingen werden beproefd bij de woningen van epn commissaris van poli tie en een geestelijke en bij een spoorbrug. De bekende volksopruier Defuisseaux is door de politie in hechtenis genomen, nadat bij hem huiszoeking was gedaan. De beweging in Afrika houdt aanzoowel aan de Noordoost- als aan de Oostzijde. Ter ontzet van Soeakim zijn reeds versterkingen aan gekomen, en nieuwe worden verwacht. Thans staat een heete strijd te wachten. De eerste aanval zal gericht worden tegen de bronnen, thans in 't bezit der Arabieren. Zijn deze veroverd en is den vijanden de watertoevoer afgesneden, dan zullen de Engelschen oprukken tegen Handub, waar zich du bekende Osmau-D.igna ophoudt In Zanzibar is de toestand zeer bedenkelijk. Het landvolk langs de geheele naburige kust durft niet aan de bebouwing der velden begin nen, uit vrees voor de slavenjagers, welke door de oproerige stammen bij hun menschjachten geholpen worden. Op de zee houden de vereenigde kars goed de wacht. Door een Duitschen kruisers weer een Arabische boot aangehouden, die mislaven was opgevuld. Ook Portugal zal thans,an de blokkade meedoen, voor zoover het eigefebied betreft. In den Duitschen rijksdag zal binnenkt een interpellatie gedaan worden over de gejurte- nissen in Oost-Afrika. Vóór dien tijd zal de aats- secretaris, graaf Herbert von Bismarck fede- deeleu, hoe de regeering denkt ten opzich van Oost-Afrika te handelen. Het is nog omker, of zij een crediet voor haar koloniale om' mingen zal vragen. wen ondersteuntiet voorstel van de heer v. d. Broek en wijst ck op den handel in de eerste plaats. De heer v. f eel van Ooltgensplaat meent dat een lokaal-poorweg, bij aldien dat alles eens tot stand tam, geene producten of passa giers genoeg zpde kunnen vervoeren om de uitgave te dekln en is ook van meening dat Rozenburg een per lastig veer is. De voorz. gij volkomen met den laatsten spreker mede eutelt daarom voor zich in contact te stellen met liet B. C. en haar voorstellen vooral geen brk over het Spui. De heer v. Shouwen meent steeds dat Flak- kee bij die verbrugging totaal geen belang heeft, terwijl e heer Zaaijer het voorstel van cfe heer v. Wel ondersteunt doet zich zóó met I Aet B. C. versfjan dat onze voordeelen worden Te Carniéres ontplofte een dynamiepa- u8Z°CAr 'g V°la troon in het commissariaat van politie; eetee/h®®rg ~n vrat Flakkee wil maar ruiten sprongen en een deur werd uit de hög- e zin zal doorzetten en seis gerukt. Ie La Louvrere werden door dezeW j in contact te stellen, maar l geen schade, waar aan de Selves twijfelt, dewijl zijns inziens i^si oorzaak de ruiten van een cantine verbrijzdl. Bij een vroegeren directeur van een steenkot lenmijn, iu de buurt Aan Charleroi, had evei/J eens een ontploffing plaats en iu een ander/' mijn trachtte men het stoouireservoir ie di springen. De 17-jarige Georges Boileau, te Pari)., maakte zich voor eenige dagen schuldig aan een diefstal van 1800 francs, ten nadeele van een wijnhandelaar. Hoe de politie ook snuffelde, men kon den dader niet snappen. Eu toch wan delde deze ongestoord door de straten. Hij hud echter de voorzorg genomen, zich te verkleeden in damescostuum en achtte zich onder die Wee ding geheel veilig. Dinsdag werd hij echter, bij het binnentre den eener tent op de kermis te Montmaitre, herkend en ingerekend. In den beginne hield hij vol, dat hij Boileau niet was, daar hij im mers, zooals men aan ziju costuum kon zien tot het zwakke geslacht behoorde. Toen hij evenwel bemerkte, dut de politie zich niet op een dwaalspoor liet brengen, bekende hij, dut hij werkelijk de dief van de 1800 francs was. Bij de huiszoeking, in zijne woning gedaan, ontdekte men geen enkel manskleedingstuk, doch alleen japonnen, corsetten, tournures, prui ken en wat verder tot een volslagen dames costuum behoort. Te Parijs is overleden de hertogin Galliërs, bekend door haar milddadigheid. Zij was te Genua geboren, maar leefde in Frankrijk. Haar man liet 220 millioen fr. na. De hertogin Schonk jaarlijks 10,000 fr. aau de armen van het VTIe arrondissement, 20,000 fr. aan de overige arinen van Parijs. Men berekent, dat zij bij haar leven alleen in Frankrijk 50, in Italië 38 millioen fr. aan giften voor weldadigheids instellingen, hospitalen enz. schonk. (Zie vervolg Tweede Blad.) rechtstreeks zich tot Ged. Staten te wenden dat door deneer Korte weg ten stelligste wordt deelt zelfs mede dat het B. C. fegengesprol'en en JI UJOII vu «vvxu er prijs op/telt om gezamenlijk te werken. De eer Mijs die vraagt hoe de Comm. zich met te Sommelsdijk, op 11 Dec. ter bespreking in hoeverre Flakkee gebaat is met het al of niet j mgezai overbruggen van'tBrielsche eiland met IJselmonde I zaa|l of Beierland, in verband met de voorstellen en stappen door het Brugge-Comité van Brielle reeds gedaan of nog te doen. Tegenwoordig 60 personen. iAT 38. Nadat de heer Dr. lireesnee doel en strek king van het Brugge-Comité van Brielle ha" uiteengezet, werd op verzoek, het woord gegevei aan den heer C. J. H. v. d. Broek die de vraaj opperde welke kans bestaat er van slaging V De voorz. weet zulks niet, alleen weet hij dal door het B. C. de uoodige stappen gedaan zijn bij de Ged. Staten waarom de heer v. d. Br. van inzicht is om zich vooral te verzetten tegen een brug over het Spui als zoude daardoor diopgevuld scheepvaart enz. gestremd worden. De heer Kor- teweg die de inlichting geeft dat het B. C. reeds in 1882 aan het werk is gegaan en in de Ist0 plaats een brug bij Spijkenisse verlangt doch iu geval van de groote kosten daaraan verbon-5,00 den (plm. 280 M. breedte) niet wordt toegestaan, dan een minder kostbare brug over het Spui dai slechts 90 M. is te vragen, en is van meening met het B. C. dat over het Spui de beste weg is, temeer daar de wegen bij Spijkenisse geeiderd ruimte voor een tramlijn toelaten. eerd Spreker meent dan ook dat het beste is, da eene Commissie worde benoemd die zich met hef 6,50 B. C. van Brielle in contact stelt. De heer Mijs van den Bommel is van meenir dat de scheepvaart met overbrugging van h let, „iyo .-0. let B. C. ii contact zal stellen, werd door den v<orz. en len heer v. Weel geantwoord uitslui- tfc'l inlichiing vrage wat men wil, en het B. C. opiet gemoed te drukken vooral niet het Spui te verbruggen. A verschillende discusiën wordt zulks be slot! en de heeren A. J. de Graaff, M. Koert, v. Teel, v. d. Broek en Korteweg als Commissie benfmd. Mat de heer v. d. Broek nog meent te moeten vragt of het niet beter was, deze zaak in de couraien te bespreken werd besloten om over 2 a Jweken, niet later dan 10 Januari wederom te veruderen en alsdan den uitslag te vernemen van deyommissie. Sommelsdijk. Het vervoer der suikerpeen is voor jaar hier weêr afgeloopen. Over hj algemeen was de opbrengst weinig, en hebbei de landbouwers wel reden tot klagen. Werden er gepasseerde jaar naar verschil lende fabi 'ken van hier ongeveer 5 Millioen K. G. vefffieept, dit jaar is het trots het meerdere f'zaaide land maar 4Ys millioen ge weest. Stad a/F Haringvliet. Zondag 8 Decem ber werd infele morgen Godsdienstoefening de Oogst-Predilltie gehouden door den Heer I. van den Boogerti viin Middelharnis naar aanleiding van Maleachiï 310 11 en 12. De collect.'Rbij deze gelegenheid beeft voor de Armen op „bracht de som van 26,65. Dat het Godsdienstonderwijs van den Heer van den BoogdJÉ^^l^pinieente op hoogen prijs wordt g. "J dat door ee oefening gaven i nst- rdt et 1 1 pers. 2 pers. en hooger f R75 f 2,50 3, 3,50 4,- 4,50 4,50 5,50 io,- „14,— 2> 8,- „11- 12,— „16,- 11 25, 35, 17,50 27,50 77 7,75 10,75 7» »7 3,25 4,00 4,00 4,- 10,50 13,- 4,- 9,- 2,25 2,95 2,95 4,50 5,50 5,50 5,50 14,50 „17,- i. 6,— Spui veel gestremd zal worden, terwijl de herijzen van af 75 et. tot f 4, - - mi per ]£ii0- 2 V» 5 v. d. 3ro ik u ii j er op te moeten wijzen dat h doel zijns inziens niet is een persoonlijk vervoei maar het hoogste ideaal moet zijn om de pro- 6 ducten van Oveiflakkee te kunnen vervoeren, 10 spoedig en goedkooper als heden, en wat is nu 70 het gevalin de 12 laatste jaren is het slechts 50 en 60 ,i enkele keeren voorgevallen dat de boot wegens/ 35 cent tot f 2,50 ijsgang hoogstens 14 dagen stil lag. LUIJERMANDJES, GEWASTE De landbouw kou dus m vele gevallen ten' allen tijde zijne producten vervoeren, terwijl, enz. ZEEGRAS in balen van plm. 50 indien er al een brug was niemand het in hethaif dozijn of dozijn worden op aan- hoofd zoude krijgen om 7 uur met een wagen te rijden naar Rotterdam zoolang het voor 5' concurreerende prijken. of 10 ceut per mud aldaar gebracht wordt, ir kan zich van de deugdelijke qualiteit De heer Mr. Scheepes ontvangt het woord^ m Matrassen tegenwoordig zijn. en zegt zich de moeite getroost te hebben om naar Hellevoetsluis te gaan en daar inlichting8 ®n ons de gelegenheid zoo goed is als bij Nieuwesluis JhmsterddBl. Daar, en daar alleen is volgens Spr. de beste plaats in aansluiting met de nieuwe lijn Vlaai- dingenMaassluis, hetwelk ook door den hee Vervoom werd gereleveerd. De heer v. Schou Herkingen. Als tijde openbare school alhier, li Bruinse van Oude Tonge o Stellendam. Ook uit zich enkele personen in publiek vestigen. Goedereede. Het do gesteld raadsbesluit tot is bij Kon. besluit goed; Volgens dat besluit is plaatsen van een draaimol bet plaatsen van kramen per vierkante Meter. Aan de Noordzijde var het strand aangespoeld e kapitein van het onlan; „Atalanta" is berkend a boord van dien bodem gevi timmerman Jurri Kesber Rusland. Het lijk is nal de algemeene begraafplai Aan bet havenhoofd bracht en geborgen de .„bende tot lading der At; elkander slaan van dat i gedreven. Dr. Bakker van Koe gemeenre geneesheer alh Zuidland. Verleden rechtbank te Rotterdam tot interventie van de N Zuidland, vertegen woord v. d. Erve c. s. oorsproi de heeren L. de Hoog c bank was van meening terventie in het bewijs te kort geschoten en ve niet ontvankelijk, in h' oordeelen hen in de kos vallen. Naar men vern mede de processen ovei einde nemen en zullen uitspraak maar berusten A. s. Zondag hoopt v meente (doleerende) in meente, zooals gewoonl, Havekater van 's Gravei dag 23 Dec. D. V., Segboer pred. bij de I Nieuw-Lekkerland dan Naar de betrekking Chr. School alhier, t f 400, hebben zich 15 Scherpenisse, 10 plaatsen in ons vaderlaj deze gemeente reeds 4 zich zoo mogelijk, bij de Argentijnsche Repulj De oplossing van bet in No. 144 van ons bli De prijs is bij lotin; Jobs. v. d. BERGE wien we het Album rej Goede oplossingen oi P. K., F. T. d. B., W. G., C. K., n. S., A. K. Jz., Th. F., B Cz., P. P. allen te Sommelsdijk J. H. B., J. O., P. O., J. allen te Middelharnis. P. D. Wz. te Stad. L. M. te Den Bommel. J. v. d. K., A. G., B. r. E. It. K. te Herkiagen. M. L. Wd., N. V., C. B., J. allen te Dirksland. L. r. d. .V., T. L., R. W. P. A. r. H., G. K., C. v. d. H. W. v. S., O. Z., J. A. L. all, A. v. d. M. te Spijkenisse. A. L. te Hoogvliet. T. J. v. B. te Numansdorp. D. F. v. Z., L. H. te Oud-B A. v. L. Jr. te N.-Beierland. J. L. te Hillesluis. J. v. d. B., C. H., J. G. alh C. K. Pd., E. E. te Kerkwei L. B. te Dusseldorph, (Duitst EN NU, wederom nieuwe. De prijs is e „HET LEVEN Mijn geheel is eei Uitmakende een over Oude Testament. 9, 10, 11 was een 7, 4, 3, 2, 1. Wie zich 's avonds is gelukkiger als een een 7, 6. Een 3, 8, 6, 7, 9 11, 10, 9, 6, 3 ws Een 5, 2, 3, 7, 10 Wie nu mijn geheel een prachtig boek mei Oplossingen worden i Bij den heer J. M scheen een Kerstpla zeer netjes uitziet en toelichting van Mattl vat. Alleen hadden meest ter uitdeeling? liever niet aangetro wreedaardig ombreng jaren oud, op bevel De prijs is slechts| ex a/0,13 enz. DeM boel wijs Dit werk, betwei afleveringen a 0,2a

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2