Uit de pers. Pc volkeren «Ier Aarde. Ctemeng:<te Berichten. Plaatselijke Berichten. Boekaankondiging. Iugezonden stukken. schrikbarenden aangroei van leegloopend, kwij nend en morrend onderwijzerspersoneel) mag dus veilig geantwoordMinister Mackay zal bet met Gods hulp keeieu, als hij maar lang genoeg aan het bewind blijft. Voor dit laatste nu is noodig, dat ons Ministerie meer en meer steun vindt bij ons volk, en dat de antiliberale meerderheid in het Parlement zich gaandeweg uitbreidt. Kiezers, denkt hieraan, ook al staan er op dit oogenblik geen politieke stembussen open. Het is nu geen tijd van stilzitten, maar van door werken, van voorbereiden en zaaien. De oogst komt later. Maar zij die nu met zaaien ophiel den, denkende „nu zijn wij er al", zouden zieh later weer bitter teleurgesteld zien. Want weet dit, dat onze ltegeering nog geheel anders zoude te werk gaan, als onze beginselen wat dieper geworteld waren bij onze natie, en als zij niet met zooveel tegenstand had te worstelen. De liberalen zullen toch niets onbeproefd laten om huu vroegeren invloed weder te herwinnen. En daartegen moet nu aanhoudend worden gewaakt en gewerkt, niet met overdrijving, maar alleen door een nuchtere, ware voorstelling van den stand van zaken, en door het groote verschil te teekenen tusschen het streven van vorige Re geeringen en van het tegenwoordig Kabinet. Zoo gaan wij allengs een beteren toestand te gemoet. zoudbn db liberalen dit ook GEDAAN HEBBEN De meeste lezers van de Graafschappen heb ben geen gelegenheid de groote dagbladen te lezen, waarin de staatsbegrooting voor 1889 in haar geheel te vinden is. En daar wij slechts op enkele cijfers kunnen wijzen, vestigen we voor die lezers op het volgen de uit die begrooting voor '89 vooral de aandacht. In het volgend jaar zal er voor de Hooge Col leges van Staat, de Ministeriën van Justitie, Bin- nenl. Zaken, Financiën, Waterst., Hand., Nijver heid en Koloniën en de Nationale Schuld 5,380,* 19. zegge vijf millioen twee honderd tachtig duizend acht honderd negentien gulden minder worden uitgegeven dan in het vorige jaar. De Ministeriën van Buiteul. Zaken, Marine en Oorlog zullen door bijzondere omstandighe den dit jaar meer geld noodig hebben en wel ƒ2,048,613 of twee millioen acht en veertig duizend zes honderd dertien gulden. Trekken we nu de guldens, die meer worden uitgegeven dan in 1888, af van de guldens, die men dit jaar zal uitzuinigen, dan krijgt men eene vermindering van ƒ3,232,206, zegge drie millioen twee honderd twee en dertig duizend twee honderd en zes guldens. Zou een libralistisch Ministerie dit jaar ook 3 millioen hebben uitgezuinigd We gelooven 'tniet. (de Graafschapper.) In een artikel, »de Dubbeltjes" getiteld, merkt de üelvenaar op, hoe tien jaren geleden, toen het liberalisme op het toppunt van macht was, ook het hoogtepunt was bereikt van financieele roekeloosheid. Doch het liberalisme takelde af, het werd in de laatste tien jaren niet weder tot de regeering geroepen, en moest aanzien, hoe vooral het ministerie-Heemskerk paal en perk stelde aan zijn macht en spilzucht. De rechterzij streefde steeds ernstig naar het geldelijk evenwicht, weigerde daarom nieuwe directe belasting. Vooral de tegenwoordige mi nister van financiën ging in de goede richting. Bij zijn optreden kon het nieuwe ministerie ge rust zeggen, wat het toen als finaucieëel program gaf. Natuurlijk is dit in nauwelijks 5 maanden niet gewijzigd. Het beweren der liberalen, dat de herhaalde verzekering van den niet onbevre- digenden toestand van 's lands financiën een hul de aan het libralisme zou zijn, is brutaal omvaar. Tusschen den val van 't laatste liberale kabinet en het optreden van het huidig ministerie liggen ongeveer negen jaren. De vrij gunstige toestand is daaraan te danken. Vreemd is de verbazing der liberalen over de sobere plannen van dezen Minister van Financiën, alsof het niets ware, dat verhooging van lasten niet te vreezen is, terwijl de liberalen daar steeds op aandrongen. Zonder luidklinkende woorden, zoo sluit de Delvenaar, gaat onze Regeering voorten de millioenenrede met de ingediende begrootingstrek- ken zeker, om ons volk gerust te stellen; het is een goed program: 1. Financieel evenwicht. 2. Geen verhooging van lasten. 3. Verrninderiug van accijnzendruk. 4. Regeling der verhouding tusschen Rijk en ge meenten. De eerste indruk, alsof de politiek weinig of niets met het bezoek van keizer Wilhelm II aan Weenen te maken had, is zoo goed als geheel weggenomen. De Duitsohe keizer heeft herhaalde, oijeenkomsten gehad inet Kalnoky en den llon- gaarschen minister Tisza, terwijl keizer Frans Jozef graaf Herbert von Bismarck ontving. Opmerkelijk wordt geacht, dat de Prins van Wallis, die te Weenen vertoefde, zich „verwij derd" heeft, zoodra de Duitsche keizer de stad binnentrok, en eerst dan terugkeeren zal, als deze op reis naar Rome gaat. De Fransche ge zant werd bij alle feestelijkheden te Weenen gemist. De Duitsche Keizer is thans in Stier marken op de gemzenjacht. In een eenzaam dal, door reizigers zelden bezocht, in de nabijheid van htit dorpje Mürtzig, staat het jachthuis van keizer Fr^ns Jozef', waar Wilhelm II eenige dagen is gelogeerd. De Oostenr. keizer zelf, de koning van Saksen, kroonprins Rudolf en een sjantal prinsen houden fi£m gezelschap. Zware regenbuien en sneeuws.to.ruiPJJ verstoren echter het genot der jacht. De vervolging tegen Dr. Geffcken ingesteld is oorzaak van verbazend veel geschrijf. Omtrent den heer Geffcken zelf valt geen nieuws te be richten. Volgens een gerucht heeft zijne familie den keizer om genade gevraagd. In 1853 ongeveer bezocht de Duitsche geleerde ons land en kwam bij die gelegenheid in ken nis met Da Costa. Zijn doel was in den Haag de discussieover de wet op de kerkgenootschappen bijtewonen. Volgens berichten uit Hamburg is de voorloopige instructie tegen den heer Geffckef geëindigd en kan men eerstdaags diens ontslag uit het voorarrest verwachten. In Rusland is een wet afgekondigd tot ver gemakkelijking van den uitvoer van graan ec meel uit de havens van de Baltische zee, de Zwarte zee en de zee van Azof, door tolvrije toec lating van de daarvoor noodige buitenlandsche zakken. Eene tweede wet staat aan buitenlandsche maatschappijen, wanneer zij in Rusland alleen buitenlandsche fabrikaten verkoopen, en aan buitenlandsche scheepvaart-maatschappijen, die in verkeer met Rusland staan, toe zonder bij zondere vergunning des keizers hun zaken in Rusland uit te oefenen. Te Freiburg zijn verscheiden Duitsche socia listen, van Bazel komende, in hechtenis genomen. Waarschijnlijk zullen ze tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld worden, daar hun het Duit sche gebied was ontzegd. Het besluit der Fransche regeering aangaande de vreemdelingen viudt in het buitenland geen bijval. Ook in Frankrijk zelf loopen de meeningen er over zeer uiteen. Italië en Duitschland trek ken zich de zaak het meest aan, wat geen won der is, daar de verhouding tusschen hen en Frankrijk 't minst vriendschappelijk is. Een scherp artikel (egen de te nemen maatregelen bevatte het blad van vorst Bismarck. In heftige taal heeft het blad van den Itali- aanschen minister Crispi beschuldigingen tegen de Fr. republiek uitgesproken. De Fransche re geering geeft hare bevreemding te kennen over de slechte ontvangst van haar besluit, daar ieder weet dat de zaak reeds jaren lang aanhangig was en door verschillende ministeries behandeld was. Enkele Fransche bladen meenen dat de straffen, waarmee in het wetsvoorstel gedreigd wordt, nimmer kunnen toegepast worden, omdat de wet gevende macht buiten de zaak is gehouden. Een ander bezwaar, dat sommige bladen tegeu de bepaling hebben, is dit, dat de formaliteiten bij de uitvoering zoo veel en velerlei zullen zijn, dat er noodzakelijke verwarring moet ontstaan. In Parijs is alles zoo geregeld, dat er dagelijks 500 personen kunnen worden ingeschreven. Met de komst van Boulanger in de hoofdstad, heeft de president der republiek zich gereed ge maakt om het land te bereizen. Thans gaat de heer Carnot naar 't zuiden des lands. Te Tylon werd hij door de overheid der stad aan het sta tion ontvangen, waar eene groote menigte bijeen was onder het roepen: leve Carnot! leve de republiek. De burgemeester sprak den president toe. Onder toejuiching antwoordde Carnot, dat het vaderland, de vrijheid en de republiek steeds op zijn toewijding kunnen rekenen. De toestand in Zanzibar is de laatste dagen nog niet veel verbeterd. De opstandelingen wei geren beslist het gezag van den Sultan of van Duitschland te erkennen. Aan een aantal bruine Engelsche onderdanen is door de inboorlingen van Kiola geweigerd, om zich aau boord van een Engelsch oorlogschip in te schepen. Geen hunner zou eenig leed ge schieden, indien zij zich maar rustig hielden, zoo betuigden de opstandelingen. Volgens een Engelsch blad is de stad Zan zibar vol met vluchtelingen. Drie oorlogsschepen, twee Duitsche eu een Engelsch, liggen in de haven om de handelsiurichtingën te bewaken. Uit Ierland komt een zeer ernstig bericht. In het graafschap Cork moeten namelijk Vrij dag niet minder dan negeu moordeu gepleegd zijn op boeren, die verdacht waren in dienst der Engelsche politie te zijn. Men beschuldigt de »Maanlichters" vau deze misdaden, omtrenl wel ke nader bericht nog ontbreekt. Mogelijk is er overdrijving in 't spel, doch ook reeds wanneer slechts van moordaanslagen sprake kan zijn, is de zaak hoogst ernstig. Zij wiist op een terug keer tot of liever 't voorbestaan van toestanden, als nu reeds zoo lang èn Engeland èn Ierland ten verderve zijn. Dinsdagmiddag is iu Whitechapel, Lon den, een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de moorden, in de laatste dagen op vrouwen gepleegd. Na een verwoeden tegenstand werd de man voor den polirie-rechter iu Bethnal Green gebracht. Nadere bijzonderheden ontbreken tot dusver. Te IJselmonde werden in de laatste da gen eiken dag de koeien gemolken, vóór dat de eigenaars op het land kwamen. Vrijdagnacht ging de veldwachter op den loer liggen om de daders te snappendoch er kwam niemand op dagen. Toen de man des morgens thuis kwam, bleek het hem, dat in dien tusschentijd al zijn eenden gestolen waren. Z. M. de Koning heeft 200 doen toe komen aan den burgemeester van Wageniugen, om'werk te verschaffen aan behoeftigen inden aanstaanden zwinter. De inbrekers hebben Zondagavond te Rot terdam weder hun slag geslagen, ditmaal aan den Westzeedijk. E, die aldaar een koffiehuis heeft, vond eergisteravond on half twaalf bij zijn thuiskomst de jkasten beroofd van al het geld en de sieraden, die er zich in bevonden, bestaande in gouden en juweelen ringen, juweelen oorbel len, broches, gouden dameshorloge, collier enz., met het bankpapier, een waarde vertegenwoor digende van circa 5000. Als gewoonlijk des Zondags was het koffiehuis te 2 uur gesloten en des avonds begaf E. zich met zijn echtgenoote naar den schouwburg, zoodat zich des avonds niemand in huis bevond. Toen de schoonzuster van E., die bij hem in woont, om 11 uur thuiskwam, vond zij de deur een zijdeur in een poort - niet gesloten en boven komende zag zij dat de kasten openge broken waren. De inbrekers hebben blijkbaar op hun gemak gewerkt, alle laden waren goed door snuffeld eu alles wat van hun gading was heb ben zij medegenomen. Een gouden dames-hor loge, dat op een penanttafeltje stond, is zeker niet opgemerkt, dit althans is ongedeerd blijven staan. De toonbanklade in het koffiehuis hebben de inbrekers ongemoeid gelaten, zeker wetende, dat de eigenaar de gewoonte heeft het geld steeds des avonds uit de toonbanklade te nemen. Had den zij echter ook hierheen hun schreden ge richt, dan zouden zij gezien hebben, dat de eigenaar ditmaal van zijn gewoonte afgeweken was en hadden zij nog 6U gevonden. (Stand.) Iemand uit Pretoria (Transvaal) plaatste dezer dagen het volgende liedje in de Tranvaal- sche taai, waaruit blijken kan, dat de mode, de weelde, de wereldsgezindheid, of hoe men het noemen moge, ook in dit goede land reeds aan het kwaadstichten is. 1788. Boer ploeg hom (1) moe Dogter melk die koe; Vrouw is and' spinne Seun rij gerwe (2) binnen; Geld in die kas 1888. Boer is op zwier; Dogter speul klavier; Vrou sit in satijn; Seuntje leer latijn; Plaats (3) is belas! Zichzelven. (s) Korenschoven (3) De boerderij. Bij wachtpost l c op den spoorweg hij Velp s Zondagavoud weder een paal op den weg ge vonden, ter lengte van 3 meter. De machinist van den sneltrein, die te ongeveer 11 ure van Arnhem vertrekt, deelde den stationschef te Velp mede dat hij een schok had gevoeld, waarop door dezen een onderzoek werd ingesteld, en het bovenstaande bleek. De daad had evenwel geen ongelukken tengevolge. Dit is nu de derde of zoo één bericht niet onjuist is geweest reeds de vierde keer, dat zulk schandelijk opzet daar gedreven wordt. Het is te hopen, dat men eindelijk den laaghartigen dader eens uitvinde. Uit Pernis wordt geineldt: Donderdag avond werd stuurman P. 't Hart, van de sloep Ondernemingbij den burgemees ter ontboden, ten einde zich met zijn volk voor het vertrek der sloep te doen aanmonsteren. Onder protest teekenden de stuurman en een matroos de monsterrol, maar de overige beman ning weigerde. Het gevolg was, dat de sloep die geheel uitgerust was, Vrijdag niet vertrok. Een telegram van den officier van jusiitie meldT de, dat wanneer de bemanning met de sloep vertrok, procesverbaal moest opgemaakt worden, maar dat het vertrek niet verhinderd mocht wor den. De bemanning heeft echter nog niet toege geven, zoodat de sloep nog in de haven is. De visschers, zoowel van deze als van de andere sloepen, houden zich zeer kalm, en toonen niet de minste opgewondenheid. De reeders zijn voor het grootste gedeelte beslist tegen het aanmon steren, en geen enkele is er voor. Opmerkelijk is het, dat de burgemeester de sloep Willem Cor nells liet vertrekken, zonder dat het volk de monstenol had geteekeud. Wel loopt er een ge rucht, dat de stuurman van die sloep beloofd zou habben bij het binnenkomen de rol te tee kenen, maar de reeder dier sloep weet daar niets van. (Stand) Ooltgensplaat, 10 Oct. Heden middag werd het Fort „Prins Frederik" alhier, door ZEx. heeren Ministers van Oorlog en Marine bezocht. Naar men zegt, zou'den de zaken in de beste orde op de fortificatie bevonden zijn. Nieuwe Tongc. Door stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herbe noemd tot leden van het kiescollege de heoreu A. Kattestaart, C. Lukaart en A. Verolme, en benoemd P. Dorst in de plaats van M. v. d. Berge die als benoemd diaken moest aftreden. Oude Tonge. Jl. Woensdag herdacht de heer C. Fauel, apotheker in het Gast- of ziekenhuis te Dordrecht, den dag waarop hij voor 40 jaren zijn ambt als apotheker aanvaardde, 34 jaren oefende hij dat uit alhier, en de laatste 6 jaren in zijne tegenwoordige betrekking. Allen die met hem als zoodanig iu aanraking kwamen, zullen met ons, den heer Fauel zeker een nog veelja rigen werkkring toewenschen. De telegrafist 2e klasse J. H. E. van Wae- geningh, thans te Dongen, is met ingang van 12 dezer tijdelijk verplaatst naar deze gemeente. Dirksland. Ds. J. F. de Klerk predikant bij de Ned. Herv. gemeeute alhier, heeft het be roep naar Ameide en Tienhoven aangenomen, 1 Zaterdag had het zoontje van P. v. Hoorn J het ongeluk om iu ,een watering te vallen, maar kwam zeker tol. groot genoegen der ouders er met een nat pak af. Melissant, 10 Oct. Deze week vertrekken weder twee vrouwen met'hare kinderen, te zaaien 11 personen, naar Amerika, daartoe in staat gesteld door hunne mannen, die in 't voorjaar derwaarts zijn getrokken. Nadat de gemeente-veldwachter reeds onder scheidene malen had gesurveilleerd op appel en peredieven, is het hem de vorige week gelukt een jongen van 18 jaren te pakkeu. 9 Door den bouwknecht M. V., is in den polder Kraienisse gevonden een zilveren muntstukje van het jaar 1760, derhalve het jaartal van de be dijking van dien polder. Stellendam. De Gemeentebegrooting voor 1889, werd dezer dagen door den Raad dezer Gemeente in ontvangst en uitgaat vastgesteld, op ƒ9680,055. Voor jaarwedden en verdere uitgaven het on derwijs betreffende, is uitgetrokken f 3255 daar entegen is de opbrengst van schoolgeld geraamd op 500, de 30% rijksvergoeding in de kosten van onderwijs op 741.995 en de tijdelijke rijks subsidie op ƒ1000 samen ƒ2241,995 Van eene zaadstrooklamp van den landbou wer P. v. d. W. werd herhaaldelijk stroo gemist waarmede de politie alhier in kennis werd ge steld. Jongstleden Dinsdag werd de persoon van C. v. S. Az. op heeterdaad door den gemeen teveldwachter betrapt en procesverbaal tegen hem opgemaakt. Goedereede. De Heer L.Smit cand. te Nootd- wijk is tot predikant alhier beroepen. In de laatst gehouden Vergadering van den Raad dezer Gemeente de gemeentebegrooting in ontvaugst en uitgaaf '89, vastgest. op 10476,16. Daarin worden de kosten voor ouderwijs ge raamd op 4250, terwijl de ontvangsten voor dat hoofdstuk worden begroot op ƒ2511. Alhier is door den Gemeenteraad besloten ,tot het invoeren van eene belasting op draaimo-. lens, kramen enz., bij gelegenheid van de kermis Spijkeuisse. A. van Bodegom Az. alhier, verbouwde dit jaar 2% hectare mosterdzaad, welk gewas hier en in omstreken zelden of ooit voorkomt. Jammer dat het voor 't grootst ge deelte aan hoopen nog te velde staat. Slechts een derde kon half Sept. jl. worden afgedorschen. Scherpenisse. Benoemd tot agent van po litie 2e klasse te Vlissingen, op een tr..ctement van 500 en vrij uniform, A. A. Geuze Dz. al- hier. Het Reglement van '52. Historisch Juridische studie over het Hervormd Kerkbestuur, door Mr. D. P. D. Fa- bius, Hoogl. aan de Vrije Universiteit. Amsterdam. J. A. Wormser 1888. Deze belangrijke studie, waarmede de heer Fa- bius aan de belijders des Heeren in en buiten het Hervormend Genootschap een grooten dienst bewijst, zal in drie stukken compleet zijn. De gezamenlijke prijs zal ƒ3,90 bedragen; zeker niet te veel, als men let op de zorg, die er èn aan den inhoud èn aan de uitvoering wordt besteed. Het eerste deel. groot 112 bladzijden kwam reeds van de pers. Prof. Fabius bedoelt in dit omvangrijke werk aan te toonen dat de organisatie die in 1816 aan de Gereformeerde kerken hier te lande werd opgelegd, door het Regelement van '52 niet kerkelijk is geijkt, maar dat het bederf van die organisatie ook na '52 bleef doorwerken. In hoe verre Prof. F. dit doel heeft bereikt, kan na tuurlijk eerst later, als het geheele werk in het licht is, worden beoordeeld. Wij komen er dan wel eens op terug, naar wij hopen. In elk ge val mag thans reeds gezegd, dat hij zijn onderwerp zeer ernstig opvatt'e en over een zeer breed veld zijn nasporingen uitstrekte. De heer Fabius is een ijverig schrijver. Na zijn benoeming tot Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit is deze studie reeds het zesde geschrift, naar wij meenen, dat van zijne' hand verschijnt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PLATTEL ANDSCHE TOESTANDEN! Mijnheer de Redacteur! „De tering naar de nering zetten" wordt in de school der liberalen niet geleerd. Het dui delijkst komt dit voor den dag bij de school. De oorzaak van dit verschijnsel op te sporen ligt buiten ons bestek. Zelfs bij antirevolutio nairen wordt dit gebrek aangetroffen. Het onder staande zal dit nader in 't licht stellen. Op Goeree en Overflakkee ligt het dorp: „Ouddorp." Reeds van jaren her is het.de zetel der orthodoxie. (Zie „Groen en zijn tijd".) Een der vorige predikanten „de Weleerw. Heer Dijk huizen was een der weinige mannen, die 't in voeren der kerkorganisatie in 1816 ten stelligste afkeurden. Dat de inwoners voor 't grootste gedeelte antirevolutionair zijn, is licht te begrij pen. Katholieken zijn slechts door één persoon vertegenwoordigd, liberalen zijn er weinig. Van de 170 kiezers, die in Maart ter stembus kwamen, waren er dan ook, volgens vertrouwbare upgave, plm. 150 die op den antirevolutionairen eandidaat stemden. Nu zou ieder meenen, dat de vertegen woordigers der gemeente allen de christelijke historische beginselen zijn toegedaan, hetgeen een uitvloeisel zou zijn van de onbillijke kies wet, die aangeeft, dat de m gemeenteraad niet vertegenv te zijn. Toch is dit niet 't j leden, zijn twee beslist libera rige zijn er, aan wie men di vragen, welke beginselen zij Maar, vraagt nu wellicht waar die wanverhouding tusSj en haie vertegenwoordigers! voor de hand. De inwoners wa: en bemoeiden zich met rëg bij hen gold 't Oud-Hollands heeren moeten 't weten." Of partij of die der liberalen wat hun om 't even. Moest dan den, weinige van de kiezers k' en dan nog om dat lid te hei leden hebben dan ook reeds I Eerst in den laatsten tijd he ralen, door middel van strooi een der onzen te „wippen", gelukte. Er kwamen toen tw zers op dan vroeger, van wie hun stem uitbrachten op 't lid. De liberalen hebben daar geschud, zoodat, toen verlede leden moesten aftreden er wei- werd. Toch was de houding antirevolutionairen niet ridd die door 't zenden van ong< daartoe hebben meegewerkt, de beweging in Maart, ook eeniging, die toen reeds ov als leden telde. Het schijnt, I in diepe rust is verzonken, m baar, daar het zeer moeilijk te vergaderen. We hopen ec I staande winter de leden me zien: het reglement ten m dat jaarlijks behalve twee v meerdere zullen gehouden w zetting der Chr. historische b gebiedend noodzakelijk is. In deze gemeente bestaai 2 Openb. Scholen, een op 'I ongeveer een uur daarvan ve werd een Openb. School buil zooals hekend is, opgeheven, lingendier scholen is na 't 3 School in 1885, aanzienlijk Thans worden genoemde scl plm. 100 leerlingen, terwijl 340 telt. Aan die beide schol I en 1 hulponderwijzer respect® ment van 1100, f 1000 aan elk dier scholen een c handwerken verbonden, die e van ƒ100, zoodat aan tracten moet worden uitgekeerd. Rel bij voor schoolbehoeften, ondel enz., en ge hebt 't totale bed voor 't onderwijs zegge plm. talen daarvan nu de ouders i dan 400, daar 't schoolgeld bedraagt, en des zomers veril de school verzuimen. Dat eil deren 33 kosteloos worden o we niet eens in rekening ge' betalen dus nog geen achtste kinderen kosten, zoodat 7/8 I ouders welke tegen die schoei hebben, moet opgebracht wc schreeuwend onrecht is, zal toestemmen. In liberale gein 't begrijpen, dat 't schoolgi dat een liberaal lid van o durft zeggen; „laat ons van wat afdoen. Maar dat zoo'n fl den Raad bestendigd wordt, Reeds vroeger is de verhooga geld ter sprake gebracht, zoi dheid niet meer te wijten is. TT de stemmen, daar 1 lid afwi week geleden kwam dit voor ligen Raad opnieuw ter tafe te wet voorschrijft. De zaa; besproken, verschillende ma gegeven, totdat de voorzitter bruik maakte en er over liet s was2 voor en 5 tegen, stemmers, die vroeger voo voorstel in te dienen, waarb: dere schoolgeldheffing, duide meende nu te moeten wac schoolwet in werking trad. zoo iets te vernemen, van Moeten de lieden, die gee scholen kunnen maken, dannM tot de nieuwe schoolwet wc verhouding in 't leven roep Moeilijk is 't hier op een schoolgeld te verhoogen, dai armen de school bezoeken. Toeh is er wel een goede ten minste, naar mijne beschiH zou de leerlingen in 5 klasse waarvan de 1 klasse 0,251 de derde 0,10 de vierde niets betaalde. Die verdeelii zijn op den hoofdelijken on van betalen aangeeft. De konden dan de eerste klasse men. De volgende vijf de t meer zou hier bezuinigd ki laten we echter buiten besj dat weinig gemeenten 't vc mogen volgen, maar zelf dc slaan, opdat 't onrecht zoo jH revolutionairen aangedaan, I gewacht worde tot de hoo^H werkt. Van haar geldt 't I kan geen ijzer met handen

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2