Het gezondheids congres te Weenen. He Volkeren der aarde. Hemeng'dc Berichten. f Plaatselijke Beri f volle recht te ontleenen om hen, die de Over- lieidssehool onchristelijk heetten, lasteraars te noemenUrnst-christendom, waarmeê men zich toch dekken kon tegen de besehuldiging van val- sche waar, met er op te wij zen, dat de Wet im mers duidelijk uitsprak, dat men niet met de leer, alleen met de deugden van het Christen dom te maken hadmen was verantwoord door het etiquet en het fabrieksmerk„Kunstgods dienst." Dat was de Wet van '57, die de Volksschool door de natie geliefd, in stand hieldmaar haar het liefste roofde: „den Bijbel." Toch was er die smaak voor de zuivere, dierbare leer bij ons volk niet zoo spoedig uitdaarom beproefde men hier en daar „vroom bedrog;" de Wet verbood het ware Christendom dan maar onder het etiquet van kunstgodsdienst de Waarheid bin nengesmokkeld; en zoo gebeurde het, dat in menig deel van het land jaren lang de Bijbel nog ter sluiks op de school bleef. Nochtans, dit mocht niet duren, te minder, omdat door vergelijking tusschen de Waarheid, die hier, en den kunstgodsdienst, die ginds beoe fend werd, de vergelijking ten nadeele van het kunstproduct uitviel. Dat volk wilde dien Bijbel maar niet aan zijne kinderen ontnomen zien; dat moest uit zijn! Ach, dat ging zoo eenvou dig'; wat geven hier, om wat strakker aan te halen op een ander punt. Men gafvuur en licht en vrij gebruik van de school aan rabbi, dominee en pastoor om daar buiten schooltijd te catechi- seeren; zelfs mocht er in de school een kast met Bijbels staan, mits de kast onder schooltijd dicht bleef. Men namhet recht der gemeente raden om zelve de hoofdonderwijzers te benoe men, en dwong hen tot kiezen uit de voordracht van den Schoolopziener. Dat is de wet van '78. Groen van pitinsteker waarschuwde zóó klem mend, zóó ernstig om toch nooit toe te geven, dat de Bijbel van de Volksschool zou gebannen worden. Helaas! Roomschen, Joden en Vrijden kers eenerzijds wilden den Bijbel nietdubbele jammerhet anti-papisme van veel gereformeer den deed toen ter kwader ure ijveren tegen Groen's „splitsing," de anti-formuliergezindheid van veel Christenen deed hen meenen, dat men het op de school wel zonder de letter kon, als de geest van het Christendom er maar was. Zoo kwam door samenwerking van al die bestand- deelen, de Wet van '57 tot stand, die aan de kinderen onzes volks den kunstgodsdienst van Thorbecke leeren zou; het Christendom boven geloofsverdeeldheid. Nog eens, dit kunstproduct had na 30 jaren nog zijn werking niet gedaan; vooral ten plat ten lande bleef men met zekere hardnekkigheid vasthouden aan die oude leer, waarvoor de va deren geleden eu gestreden hadden, waarin vader en moeder den eenigen troost in leven en ster ven hadden gevondendie tegenstand moest gebroken worden. En terwijl de langdurige strijd allen had afgemat, ging met een flauwen tegen stand van den Roomschen schoolinspecteur Ver heiden, art. 28 der schoolwet er in onze Tweede Kamer door, waarbij aan die orthodoxe boeren het recht ontnomen werd om zelf een hoofd onderwijzer te kiezen. Voeg daarbij de ïijks- opleidiug aan kweekscholen, de hoofdacte op 21-jarigen leeftijd, de vergelijkende examens, de voordracht door den modernen schoolopziener en zeg of het niet „listig gevonden" is, om het onmogelijk te maken dat een man, die eene Christelijke opvoeding wil, aan het hoofd kome van eene Openbare School. Boor middel van de School zal men ook ons platte land ontkerste nen en dit weder onder die valsche vlag, die „bedrieglijke" leuze, dat de Bijbel toch ook in de School mag komen, mits buiten schooltijd. Zoo spot men met den consciëntie-kreet van ons arme Volk. Het riep om eene Christelijke Schoolen het antwoord waswij zullen uwe School Christelijk laten, maar zonder Bijbel. Het riep om eene School met den Bijbel; en het antwoord waswij zullen zelfs den Bijbel in uwe School toelaten, maar dan aan ons het recht om u een man te zenden, die dien Bijbel haat. Ons volk wordt bedrogenZoo min als de School van '57 eene Christelijke School is, zoo miu is die van '78 eene School met den Bijbel. Bedrieglijke waar! Ach, ons Volk wordt bedro gen en velen willen wel bedrogen zijn, laten zich in slaap zingen met dat oude liedekeals de meester maar een Christen is, of met het nieuwe deuntjeer wordt toch op de school gecatechi seerd. Slaapt ge nog? Daar wordt gescheld17 Au gustus, „Collecte voor de School met den Bij bel", klinkt het door de geopende deur! O, geef maar gauw een kwartje of een dub beltje Neen, die stem roept nog iets anders, die stem vraagt niet alleen om een kwartje of dub beltje, die stem roept u tot nadenken, tot re kenschap geven; ook van deze gift. Wat geeft ge, waarvoor geeft ge? Is er een school met den Bijbel noodigdan is die andere school ook zonder Bijbel, dan deugt ze niet, dan is heel ons volksonderwijs niet echtmaar nagemaakt. Nog eens, wat geeft ge? waarvoor geeft ge? Weet gij wel zeker dat ook wij u niet bedriegendat in dezen tijd van namaak, van kunst-christendom, van groote woorden, van bedrieglijke leuzen, ook ons merk geen „bedrieglijke waar" dekt? Voor de School met den Bijbel!? Voor wel ke? Voor iedere school, die Gij wilt. Gij zult er toch wel ééne kennen. Hetzij Gij eene stad of een dorp bewoont; hetzij Gij kinderen hebt of niet, Gij zult toch wel eene school kennen, die in waarheid eene School met den Bijbel is. Welnu, wij geven het U toe, het is moeilijk m niet bedrogen te worden; wij erkennen, dat zelfs onder den naam „School met den Bijbel" bedrog kan schuilen; de mensch schijnt zoo gaarne, wat hij niet is. Dit alles toegegeven, ja dit alles ten volle erkend, opdat elk toezie voor zich en zijn huis, heffen wij nogtana te vrijmoediger onze oprechte en onvervalsohte leuze aan, die het uitspreekt, dat godsdienst zonder Bijbel geen Godsdienst, dat christendom zonder Bijbel geen Christendom isdat, al wat daar van wordt voorgegeven, bedrog isdat dan ook de Openbare School noch Bijbel, noch Gods dienst, noch Christelijke opvoeding geven kan; dat het eenige het minste en het meeste te gelijk wat wij behoeven is de redelijke en onvervalschte melk voor onze kinderen: de School met den Bijbel. Herhaaldelijk is erkend, dat de school het wapen der liberalen is tegen de Christelijke leer. Dat blijve erkend, opdat men eerlijk strijdemaar men misleide elkaar niet met bedrieglijke waarzoo min kunstboter boter en kunstkaas kaas is, zoo min is ook de Openbare School wat iedere school wezen moest, maar wat de Staatsschool onder de be- taande wetgeving niet zijn kan een School met den Bijbel. Aan het verslag aan den Minister van Bin- nenlandsche zaken betreffende het congres voor hygiëne en de demographie te Weenen gehou den, van 26 Sept. tot 3 October des vorigen jaars ontleenen wij het volgende: Prof. Brouardel beweerde, dat in 90 van de 100 epidemieën de smetstof van typhus abdomi- nalis door het water wordt overgebracht, niet door de lucht. Prof. von Pettenkofer hield eene rede over de noodzakelijkheid van het hygiënisch onderwijs aan Universiteiten en technische hoogescholen. Onder voorzitterschap van Prof. Frankland werd gesproken over het onderzoek van drink water en de beoordeeling van zij ue geschiktheid, ook voor het gebruik in de huishouding. Prof. Gartner uit Jena rapporteerde. Bij de bespreking van dit onderwerp werd de betrekkelijke waarde van het natuur- eu scheikundig onderzoek goed in het licht gesteld, en kwam het bacteriologisch en biologisch onderzoek op den voorgrond. Ook werd er gewezen op de noodzakelijkheid der ver gelijking van eenige gelijksoortige wateren uit dezelfde streek. Vrij uitvoerig werd onder voorzitterschap van Prof. W. Roth, de verschaffing van het noodige zonlicht en de gewenschte zonnewarmte aan te bouweu woningen besproken. Vooral Prof. Emile Frelat toonde aan, dat de gewone regel, die voor nieuw aan te leggen straten eene breedte eischt gelijk aan de hoogte der te bouwen huizen, op onze breedtegraden onvoldoende moet geacht wordenwil men, dat de woningen tot aan de straat door de zon beschenen kunnen worden, dan moet de breedte der straat gelijk zijn aan min stens l1/» de hoogte der huizen voor de straten in meridiane richting, terwijl de straten in aequa- toriale richting nog veel breeder moeten zijn. Bij het behandelen van de middelen ter ont smetting werd gezegd, dat het ontsmettend ver mogen van sublimaat en carbolzuur in oplossin gen zeef versterkt kau worden door bijvoeging van sommige zurenaanvankelijk werd bij ge nomen proeven zwavelzuur toegevoegd, later zoutzuur, maar het bleek ten slotte dat wijn steenzuur verre de voorkeur verdient. Bij een oplossing van l°/oo sublimaat of 5 carbolzuur moet 0,5 wijnsteenzuur gevoegd worden. De navolgende conslutiën werden met groote meerderheid door het Congres aangenomen: 1 het is een wenschelijk, dat in eiken staat de ontsmetting tegenover zekere ziekten bij de wet verplichtend wordt gesteld; 2 dat een goed afgericht personeel eu de noo dige ontsmettingsmiddelen overal door de over heid voor de bevolking beschikbaar wordt ge steld en de ontsmetting althans bij onbemiddel- den kosteloos geschiedt; 3 dat de tuberculose stellig worden opgeno men onder de ziekten bij welke ontsmetting moet geschieden 4 dat men zich bij het aanbevelen van ont smettingsmiddelen tot een zeer beperkt getal be- pale. In de eerste plaats behooren aanbevolen te wordenuitkoken in water, waterdamp van mins tens 100 o C., sublimaat oplossing van 1 pet. carbolzuur oplossing van 5 pet. beide vermengd met zoutzuur of wijnsteenzuur; 5 berookingen in het algemeen en in het bij zonder berookingen met zwavelig zuur behooren bij de besmetting niet weer te geschieden. De gedachten wisseling over de vervalsching van levensmiddelen leidde tot de slotsom, dat de ver gadering een internationaal comité in het leven wenschte geroepen te zien tot bestrijding van die vervalsching en samengesteld uit vertegen woordigers van eiken staat. Omtrent het hygiënisch toezicht op de scho len werden na veel debat, de volgende conclu- siën aangenomen: Het is zoowel in het belang van den staat als in dat van het huisgezin, dat bevoegde genees- heeren voortdurend invloed uitoefenen op de schooladministratie. Het doel moet zijn de leerlingen te ont trekken aan de schadelijke invloeden van het schoolbezoek en van het onderwijs, en er toe mede te werken, dat in de school door gepaste maatregelen en nuttige lichamelijke oefeningen de gezondheid der leerlingen bevordert wordt. Het middel tot bereiking van dit doel ligt vooral in geregelde inspectie der scholen, in overleg met het hoofd der school, ook geduren de de schooltijden eu in nauwkeurig rapporteeren. Vooral moeten de bewaarscholen onder het toezicht begrepen worden en de daarbjj aan het licht gekomen gebreken moeten zoo schielijk mogelijk weggenomen worden. De leden van het hygiënisch schooltoezicht behoeven niet alleen geneesheereu te zijn, maai er zij z. v. m. althans één arts bij. Het deelnemen van bevoegde artsen aan de schoolinrichting behoort verband te houden met de schoolorganisatie in de verschillende landen. Veel strijd was er in de vergadering over het voorstel, dat de artsen gedurende de school uren de scholen zouden mogen bezoeken om proeven te nemen met de leerlingen, zich te bemoeien met hunne plaatsing enz. Vooral on derwijzers opponeerden tegen deze stelling. Omtrent het hygiënisch onderwijs op de scho len werden de volgende stellingen aangenomen De Staat is verplicht om het zijne te doen om te bewerken, dat het volk zelf meer en meer meêwerke ter bevordering der volksgezondheid, en moet daartoe in de eerste plaats de kennis van de grondregelen der gezondheidsleer onder het volk verspreiden. Daartoe is de staat ver plicht, omdat het productief vermogen in de eerste plaats afhangt van den gezondheidstoe stand en deze dus in het nauwste verband staat met de volkswelvaart. In de lagere Scholen van beide sekten be hoort elementair onderwijs te worden gegeven over den bouw en de functiën van het mensche- lijk lichaam en over de voorwaarden, waaraan men voldoen moet om gezond te blijven. In de herhalingsscholen behoort dat onderwijs te wor den voortgezet en uitgebreid. In de meisjes scholen behoort vooral nadruk te worden ge legd op de eischen waaraan een woning uit hygiënisch oogpunt behoort te voldoen, op de beteekeuis van goed voedsel en op de reiuheid van het lichaam. Met het oog op bovenstaande eischen moet aan alle inrichtingen voor opleiding van onder wijzers systematisch onderricht worden gegeven in de gezondheidsleer, weer in 't bijzonder voor zoover die op de school betrekking heeft en moet in dit vak ook geëxamineerd worden. Het zou ook wenschelijk zijn om langzamer hand in de middelbare scholen het onderwijs in de hygiëne aan dat in de natuurwetenschap pen te verbinden; in de hoogere burgerscholen voor meisjes is het bepaald noodzakelijk. Ook in de inrichtingen voor opleiding van godsdienst leeraars behoort het onderwijs in de gezondheidsleer niet geheel te ontbreken. Het is dringend noodzakelijk, dat het examen in de experimenteele en toegepaste gezondheids leer overal voor alle artsen verplichend worde. Wat de fabriekshygiëne en de fabriekswetge- viug betreft, werd door niemand het beginsel van staatsonthouding in bescherming genomen veel gewicht hechtte men aan de verplichte aan gifte van verwondingen en beroepsziekten. Men was het er over eens, dat kinderen beneden 12 1 jaar niet in fabrieken moeten toegelaten worden, en ook hierover, dat onbeperkte toelating tot den arbeid na het 12e jaar hoogst bedenkelijk is. Dr. Schuier verdedigde krachtig het absolute Verbod tot het 14e jaar, en hij beriep zich daarbij op de ervaring in Zwitserland en Oos tenrijk opgedaan, waar de leeftijd reeds op 14 jaren gesteld is. Ook zagen de fabrikanten in Zwitserland er nu het nut v. n in, ofschoon zij vroeger tegenstand boden. Over de zaak van Massowade nieuwe Itali- aansche kolonie aan de Roode zee, wordt tegen woordig veel geschreven, 'tls driejaar geleden, dat Italië deze plaats bezette, waar alleen de Porte eenigszins tegen opkwam. Nu Italië echter belasting wil heffen van de weinige Franschen en Grieken die er wonen, komt Frankrijk hier tegen op. Italië geeft van zijn kant niet toe. Te Zoula, ten z. van Massowa, is nu ook de Italiaansche vlag geheven en de bescherming afgekondigd. De Italiaansche re geering heeft kenuis gegeven, dat zij hiertoe is overgegaan na herhaalde aanvragen van de be volking^ In de Middellandsche zee strijden Italië en Frankr k om den voorrang. Italië heeft zich bij den vredebond der Keizers aangesloten. Dit een en ander is oorzaak, dat Italië en Frankrijk scherp op elkaar letten. In weerwil van de geschiedenis van Masso wa wordt de tegenwoordige algemeene toestand zeer gunstig voor den vrede genoemd. In October zal keizer Wilhelm wellicht een bezoek brengen aan koning Humbert van Italië. Dat het bezoek vau Duitschlands keizer aan den Czaar van Rusland zou moeten leiden tot verbreking van den band tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië wordt door de üuitsche bla den ontkend. In de zaak van Massowa staat de olficieuse Duitsche pers beslist aan Italië's zijde. Italië vindt van allen kant steun in zake Mas sowa. Volgens latere berichten zal ook Duitsch land toetreden tot het vermelde in de Italiaan sche nota aangaande het oppergezag van Italië over Massowa. In Oostenrijk wordt Italië's recht ten volle erkend. Frankrijk wordt door de Duit sche bladen tot voorzichtigheid vermaand. Voor Bulgarije wordt zekere beslissing voor bereid. 't Gerucht gaat, dat de onderhandelingen tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië over Bulgarije een aanvang genomen hebben. De ver wachting wordt uiigesproken, dat er te Berlijn een congres der groote mogendheden zal worden gehouden, uitsluitend over Bulgarije. Reeds nu wordt gerept over de grondslagen, waarop het Oostersche vraagstuk kan geregeld worden. Dat de geschiedenis van Bulgarije een nieuw tijdperk intreedt, wordt tamelijk zeker geacht. Weldra zal te Berlijn een staatkundig geding behandeld worden, waarin 49 beschuldigden te recht staan. Het zijn socialisten, die een mani fest hebben uitgevaardigd als antwoord op de proclamatie van keizer Wilhelm II aan zijne onderdanen. FRANKRIJK. In Frankrijk schijnen de werkstakingen aan stekelijk te zijn. Ook de koetsiers te Parijs hebben besloten hun werk te staken. Om welke redenen wordt niet gemeld. De arbeid aan de in aanbouw zijnde tunnel van Brazes en Lan- nois is ook gestaaktde werklieden eischen, dat al de Italiaansche arbeiders zullen worden afgedankt. Zelfs komt er reeds beweging onder de kappersbedienden. Het vuur van Oproer wordt door de Socialisten aangeblazen. In alle wijken van Parijs worden vergaderingen belegd. Ook onder de karrelieden hebben velen 't werk gestaakt. Een raddraaier heeft hun toegeroepen: »als gij niets meer te eten hebt, eet dan de paarden". Men vreest, dat ook metselaars en timmer lieden het kwade voorbeeld zullen volgen. Treurig, dat er nog gemeenteraden zijn, die die dwaasheid begaan de werkstakers geldelijk te steunen. O. a. is dit geschied te Toulon. Latere berichten melden, dat te Parijs de zaak geschikt zal worden: eene commissie uit de werkgevers zal met de werkstakers onderhan delen. Omtrent den oogst komen uit Frankrijk slechte tijdingen. Rivieren buiten haar oevers getreden. De stad Grenoble wordt bedi eigd. Hier en daar de oogst door overstroomingen of door hagelslag vernield. In Engeland is het niet beter. In de afge- loopen week barstte boven Londen een zware donderbui los. Sommige spoortreinen konden niet rijden. Op veel plaatsen hebben overstroo mingen plaats gehad en zijn vele wegen on bruikbaar. Door eene wolkbreuk is in België groote schade ontstaan. Tusschen de Fransche en Italiaansche werk lieden aan den tunnel Braye heeft een bloedige vechtpartij plaats gehad. Wegens 't wegzenden van eenige Italianen zijn 70 van dezen den tun nel binnen gedrongener ontstond twist, een Italiaan werd gedood een ander doodelijk gekwetst en nog drie minder ernstig. Een Oantine door een Italiaan gehouden werd geheel leeggeplunderd. Te Amiens hebben de werkstakers groote be weging veroorzaakt. Een aanval is gedaan op eene weverij, die geplunderd en in brand ge stoken is. In de stad heerscht groote opgewon denheid. In Zwitserland is door de aanhoudende slag regens het Vierwaldstadtermeer overstroomd, waardoor de oever is ingezakt en alle huizen en logementen aan de kaden onder water staan. De Gotthardspoor staat gedeeltelijk onder water. Door de zware regens is de waterstand te Bern overal zoo hoog, dat hier en daar het spoorweg verkeer gestremd is. Zelfs spreekt men in Grauw- bunderland van geweldige sneeuwhoopen en toe- gevroren meren. Uit Silezië en Elbing is in Duitschland bericht gekomen, dat er door de aanhoudende regens weer ernstige overstroo mingen hebben plaats gehad. Op vele plaatsen is het spoorwegverkeer verbroken en de oogst voor een groot deel vernield. Door de buiten gewoon zware regens is in het geheele Reu zengebergte de waterstand der rivieren zeer hoog geworden. De oogst is vernietigdop een der verkeerswegen staat het water 1 Meter hoog. Het station te Laubau is overstroomd. Uit Görlitz komen dergelijke droeve berichten. De ontvangst van keizer Wilhelm aan het Russische Hof, en de te dier gelegenheid gege ven feestelijkheden moeten, naar verzekerd wordt, de som vau 5 millioen roebels gekost hebben. Vooral het galadine, waarbij een pracht en weelde ten toon gespreid zijn als nooit te voren, moet ontzettende uitgaven hebben geëischt, als waar is wat daarvan gemeld wordt, dat namelijk niet alleen het geheele tafelservies van goud was, en de bloemruikers, welke de tafel versier den, in hooge massief gouden vazen prijkten, maar ook het geheele tafellaken bedekt is ge weest met een tapijt van levende rozen, omzoomd door een rand van blauwe korenbloemen. Meer dan vijfduizend rozen van de zeldzaamste en kostbaarste soorten werden voor deze versiering gebruikt. De Russische minister van Binnenlandsche Zaken heeft een Franseh burger, den heer Vil- lebaude, een verzoek om steun en militaire bescherming ontvangen bij het graven naar een verloren schat. In 1812 begeleidde een Franseh detachement de krijgskas van Napoleon en be reikte het dorp Bjelostock in de divisie Grodno. De soldaten vreesden een aanval en begroeven den schat. De Russchen overvielen de geleide, en alle Franschen, op één na, werden gedood. De grootvader van moederszijde van boven bedoelden Franschman ontsnapte, en in zijn nagelaten papieren zijn nauwkeurige aanwijzin gen gevonden van de plek, waar de schat be graven ligt. De heer Villebaude eischt van de Russische regeering een zeker aandeel van den schat, die, zooals hij verzekert, ruim 850,000 fr. aan goud en zilver moet bedragen. In de stoomsteenbakkerij van de gebr. Sahlender, nabij Erfurt, heeft een bloedige scène plaats gehad. Reeds was er verleden Vrijdag tusschen acht Thuringers en dertig „Lippers duchtig gevochten, maar Zondag waren er on geveer honderd slaags, met knuppels bijlen, ijzeren roeden en messen gewapend. De fabn- h kanten en chefs moesten zich ui maken en konden slechts de politie ontbieden, 's Nachts kwam deze o „Lippers" hadden zich in hun wonii ricadeerd en schoten daaruit op de 1 De soldaten hadden de handen vol, jaagden de strijdenden uit hun schui werd de kampplaats overgebracht na landen in den omtrek en daar vocht een 30-tal werklieden min of mei den strijd moesten staken; van was de neus half afgesneden en ziji door allerlei verwondingen onherke ander lag met gehavenden neus eil bovenlip te kermen. De justitie he derzoek aangevangen. Een akelige ontdekking. Voor is te Sevilla in Spanje door metselaars kelder ontdekt, waarin zij na de gei zorgen, in plaats van een schat een ge- De vier pilaren van dit gewelf waren ijzeren ringen voorzien, waaraan uits versteende lijken waren bevestigd. De deren en het schoeisel van drie dezer nog in eenen goeden toestand. He was dat van een monnik op bloote v een rozenkrans in de handen. Aan d van het gewelf hing een lamp die g< was. Al de kleederen waren van de De ongelukkigen, die daar gekluisteri naar alle waarschijnlijkheid daar aller omgekomen als slachtoffers der Rooi sitie. Eenige weken geleden kwam knaap, vergezeld van een prachtig gi van acht jaren in een koffiehuis in 1 stelde champagne. Tegelijkertijd gaf kelluer last, twee kaarten voor de ko halen. Den eigenaar van 't hotel kleine gasten verdacht voor, hij nam agent in den arm en deze kwam te de kleinen uit Rome kwamen, dat naar eene badplaats waren gereisd aan de gouvernante waren ontsnapt eens pleizier te hebben. Men vond van den knaap drie en twintig gouds hij verzekerde, de inhoud van zijn dien van zijn zusje. Worden Australië en Califo| konijnen geteisterd, volgens ee te Peking richt een ander knaagdierl het distriet Oulia-Assutai geweldige aan. De ratten hebben daar al het gr vernield en de paarden kunnen er meer vinden. De Chineesche koerier zaakt hun reisroute te wijzigen, om hun geen wisselpaarden kunnen v I de gaten, door de ratten gegraven ziju, dat de wegen er onberijdbaar EERBIED YOOR DE W Zooals men weet roepen de lib hardst, dat men eerbied voor de w hebben. Hoe zij dit hun roepen m| van getuigt op onwederlegbaar wijze hun handhaving van de Zon Ook met de handhaving van de dra zoo nu en dan de hand te worden „Gelderlander" geeft daarvan de vc beelden. „Wij kennen een hotel niet waar het volgende geschiedde, volksfeest gevierd, en het progran teiten bracht tegen 4 uur 's middai meester, leden der Prov. Staten en riteiten te zamen in de koffiekame logement. Het logement heeft ges tot verkoop van sterken drank tenzij aan personen, die ergelogee bittertje" besteld de burgemeester gunning", zegt de kellner. „Kom, kom, gekheid". „Ne maar ik kan het den patroon w „Onmogelijk, heer burgemeester; baar als ik 't doe". „En als ik 't u dan eens comml neemt de burgervader. „Dat i Jan, een bittertje voor ZEdelacht „Een bittertje," zoo bestelde te; lid der Staten, die even het ve nieuwe vergunningsrecht had afgi „Nog sterker. Op de stoep zit tijdens de kermisdagen de coi politie met familie en bekenden. 1 gebruikt wijn. De commissaris bei „Geen vergunning, mijnheer' diende. „Wat is dat", roept de 1 wet driftig, en op hooge pooten den kastelein. Tien minuten late grog voor zich staanen dronk ze aanschouwe van honderden. „Zóó wordt deze wet toegepast] tingsureu gaat het evenseens". „Maandagen" geweest. Wat niet vaak voorkomt gesel dagen. De maanswisseling niei ste kwartier, volle maan en laats had telkens op Maandag plaats. De heer Van 't Lindenho tegen een colporteur, die met eer voor weezen-almanak, scheurkale: gaat en daar bij de portretten kalvijn aanbiedt, tegen betaling wijl hij zich daarvan de helft zo vooruitbetalen. Bedoelde persoon de wezendrukkerij uit. Middelharnis, 6 Augustus zichtig het is om op de veer var rijtuigen te springen, bleek giste delijk. Het zesjarig zoontje van J. Will op de veer van een voortrjjdem

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2