De school suet den Bijbel is iiootlig. Uit de pers. De Volkeren der aarde. Gemengde Berichten. Plaatselijke BerJ „H°e menigmaxl heb ik uwe kinderen willen bijeenvergaderen, gelijkerwijs eene hen hare kiekens onder de vleugelen vergadert." Luk. 13: 34.-IT1. Er zijn zaken, die nooit genoeg gezegd kun nen worden. Waarom Vooreerst, omdat ze zoo ge wichtig zijn. Maar ook, omdat zoo vaak vergeten wordt, wat eigenlijk altijd in het oog gehouden moest worden. Een van de zaken, die nooit genoeg gezegd kunnen worden, is deze: dat de Scholen met d*en Bijbel niet uit weelde zijn opgericht, maar uit behoefte. Niet uit aardigheid, maar uit nood zaak. De oprichters van die Scholen hebben dien arbeid niet ondernomen uit grilligheid of luim maar uit oorzaak van den toestand, waarin het Openbaar schoolwezen door de wet gebracht is. Z,j werden geperst in hun geweten. Zij moesten, omdat God het wilde. Door de Schoolwet van 1857, die in 1878 is vernieuwd en verscherpt, is het onmogelijk geworden, dat ouders, die nog eerbied hebben voor God en Zijn gebod, hunne kinderen naai de Openbare Scholen kunnen zenden, eenvoudig, omdat de Heere Jezus daar niet mag genoemd en geroemd worden, als de eenige Redder en Zaligmaker. De eenige Naam, onder den Hemel gegeven, waardoor wij moeten zalig worden, is door de wet van alle Openbare Scholen ver bannen. Van Jezus als den zoon eens timmermans, zooals de modernen Hem bij voorkeur noemen mag gesproken worden, maar van Jezus «lcn Christus niet. Met andere menschen, die meer of minder groote dingen hebben gedaan of ge leerd, mag Hij op ééne lijn gesteld; maar dat Hij meer dan mensch; dat Hij, zooals de Bijbel zegt, God is, boven allen te prijzen in dei- eeuwigheid; dat Hem alle macht gegeven is in Hemel en op aarde, daarvan mag op de Open bare Scholen niet gekikt worden. Over Ucm moet de openbare onderwijzer zwijgen. Daarom mag hij niet bidden in Jezus' Naam, en daarom moet ook de Bijbel uit de School blijven. De Bijbel is op de Openbare School een verboden hoek. Gods heilig Woord is er buiten de deur gezet. Dat nu is verschrikkelijk voor een iegelijk, die tot Jezus den Christus opziet, als tot den Zaligmaker, buiten Wien voor den armen, zon digen mensch geen zaligheid te vinden is. Dat is schande en oneer, die men Jezus aandoet. „Neen," roept hij uit, „dat is te erg. Als Jezus niet mag binnenkomen, wil ik mijne kinderen er ook niet hebben; dan mag ik ze er niet sturen. Als ik het deed, deed ik mede aan dien smaad en zondigde tegen God." Zoo sluit de schoolwet de Openbare School voor de Christenouders, die naar God vragen en hun geweten laten spreken, en dwingt hen, om Scholen met den Bijbel te bouwen en daar hunne kinderen heen te zenden, opdat zij goed onderwijs ontvangen zouden, daar, waar Jezus de Christus aangebeden wordt en Zijn Woord in eere is. Zoo zijn de Scholen met den Bijbel ontstaan. En door Gods genade zijn ze blijven bestaan. Onder veel strijd en gebed opgericht, staan ze daar als heerlijke teekenen van de kracht des geloofs, dat de Heere schonk. Bijna tachtig dui zend kinderen ontvangen onderwijs op die scho len. Jaarlijks neemt hun getal toe. Als het den Heere belieft, zal dit zoo voortgaan. Vele stor men gingen reeds over die scholen; maar de Heere hield ze staande. Uit deze korte aanduiding is het reeds dui delijk, dat de schoolquaestic of de schoolstrijd niet gaat over personen, maar over beginselen. En zoo is het ook. Niet tegen personen trekken we in dien strijd te velde, maar tegen de begin selenwaarmede de Christen, (die meer is dan een Christen in naam) onmogelijk vrede kan hebben. Immers de Christenouders, die nog eenigen eerbied hebben voor God en Zijn heilig Woord, kunnen en willen zich niet onttrekken aan het stellig bevel des Heercn, dat hun gebiedt, hunne kindeien tot Jezus te laten komen en ze niet te verhinderen. „Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet", sprak de Heiland, toen de moeders hare kindertjes tot Hem brach ten, opdat Hij ze zegenen zou. Dat bevel laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De kinderen moeten tot Jezus gebracht worden en niemand mag ze verhinderen. Dus ook de ouders niet. Vandaar dat ouders, die iets meer zijn dan Christen in naam, geen vrede kunnen hebben met het beginsel van het openbaar onderwijs. Maar niet alleen de gehoorzaamheid aan s' Hee- ren gebod, ook «1c belofte, bij den Heiligen Doop afgelegd, bindt hen. Hunne kinderen zijn gedoopt. Het is zeer te betreuren, dat de heerlijke beteekenis van den Heiligen Doop over het algemeen zoo weinig wordt begrepen, en dat menige vader en moeder niet eens goed meer weten, wat zij toch eigenlijk wel beloofd hebben, toen ze |hun kind ten Doop hieven. Maar die het weet en daarbij inziet wat de Doop betee- kent, die dankt God, dat er scholen met den Bij bel zijn en maakt er gebruik van voor zijn kroost. Daarbij komt dc verantwoording aan den Heere. Christenouders weten, dat zij ver antwoording moeten doen over de opvoeding hunner kinderen. Van hunne hand zal de Heere de zielen hunner kinderen afeischen in den dag- des oordeels. Zij denken met ontzetting aan die lire van het hoog Gericht, als zij met hunne kinderen staan zullen voor den rechterstoel van Jezus Christus, om geoordeeld te worden naar hetgeen in het lichaam is geschied. Voor Jezus Christus, van Wien de schoolwet verbiedt te spreken! Voor Jezus Christus, aan Wien de toegang tot de openbare school wordt ontzegd Hoe zullen ze voor Hem bestaan, als Zijn ont zaglijk woord en hunne geopende consciëntie hun het vreeselijk verwijt doen hooren, dat zij zich feitelijk geschaard hebben aan de zijde van hen, die niet wilden dat Jezus Koning over hen zon zijnEn alsdan de kinderen hun daarbij de bitterste verwijtingen doen, omdat de ouderlijke hand hen geleid heeft tot die plaatsen, waar zij als Christenouders hen nooit hadden mogen henen leidenNeen als ze daaraan denken, dan kan het niet anders of hun besluit is ge nomen: „Het ga, hoe het ga, maar mijn kind gaat naar de school, waar met en voor de kin deren gebeden wordt tot Jezus Christus, die de Reenter is over levenden en dooden, en nu nog Zich laat vinden als den Zaligmaker ook van het kind." En zoodoende handelen de ouders in het ware belaug vau hun kind. Dat belang toch brengt meê, dat de kinderen reeds in hunne vroege jeugd, naar hun kinderlijke vatbaarheid, den indruk krijgen, dat de Godsdienst het geheele leven moet doortrekken. Het is toch zoo gansch ver keerd te denken, zooals in dezen tijd, helaas! velen gelooven, dat de Godsdienst iets aparts is, waarmede men zich nu en dan eens bezig moet houdenmaar dat eigenlijk voor den Zon- dag, de kerk en de catechisatie bestemd zou zijn- Dwaze gedachte. Welk verstandig mensch gebruikt het zout na het ei! De Christelijke Godsdienst is als het zout, dat alle vormen en openbaringen des levens doortrekken moet. 't Is de moderne wijsheid, die den ouders toeroept, dat hunne kinderen na den schooltijd nog genoeg gelegenheid overblijft, om Christelijk onderwijs te ontvangen. Hoort ge het? Na den school tijd Precies zooals we daareven zeidenhet zout na het eiMaar het zout moet door het ei heenmoet met het ei vereemgi wor den. Al dat scheiden van hetgeen God wil, dat vereenigd zal blijven, is niet in het ware belang van het kind. Het brengt op den ver keerden weg en is tot verderf. En dat willen Christenouders voor hunne kin deren niet. Zij willen niet hun verderf, maar hun geluk. Want zij hebben hun kroost lief. De liefde tot huu kroost dringt hen, om alles te zoeken, wat voor hunne kinderen noodig is en goed. De moeder, die het onder het hart droeg, offert gewillig haar leven, als het moet, om haar kind te redden. De vader wedijvert met de moeder in de liefde voor hun kroost. Zoo behoort het. Zoo is het althans bij Chris tenouders. Hoe meer die oudeis in waarheid Christenen zijn, des te heiliger en inniger is de liefde tot de kinderendes to grooter is de vrees, dat die kinderen op verkeerde paden zullen gaan; des te vuriger is het verlan gen, dat zij vroeg bekend worden met en gezet worden op den éénigen weg des behouds. Waar die echte, heilige liefde tot de kinderen in het ouderhart gloeit, daar bidden die ouders niet alleen met en voor hunne kinderen, maai- ze brengen hen ook met vreugde naar die plaatsen, waar ze onder de beademing van het liefelijke Evangelie en onder de tucht van Gods Woord zijn. Aan de liefhebbende ouders is de School met den Bijbel zeer welkom. Zij zijn overtuigd, dat hunne kinderen daarheen moetenniet enkel uit gevoel van plicht, maar veel meer uit den drang des hartenuit liefde voor hun dier baar kroost. En daarom Omdat de Scholen met den Bijbel zoo broodnoodig zijn; omdat hare oprichting en onderhouding naar den wil des Heercn is; omdat zij een protest zijn tegen de Schoolwet, die den Christus Gods verloochent omdat zij zonder gcldclijkcn steun niet bestaan kunnen, aangezien de kinderen der armen en der minvermogenden niet buitenge sloten mogen worden; zoo wijzen wij u met alle vrijmoedigheid en met den drang der liefde op de Augustus- collectc voor de Unie Een School met den Bijbelwelke in de week van lï Augustus c. k. staat gehouden te worden. De Heere zelf legge u die collecte aan het hart, zoodat ge naar Zijn wil inoogt geven. Hij make u vast in het geloof; blijmoedig in de hoopovervloedig in de liefde. Unieblaadji no. 22 Ongeduld. De Gelderlander maakt de vol gende zeer juiste opmerkingen. Door een paar bladen is de opmerking ge maakt, dat de kiezers niets kunnen bespeuren van het aan 't bewind zijn eener andersgezinde regeering. Wat willen de haastige lieden? Dat de ge zamenlijke ministers in 't bootje van een ballon gingen zitten en nu eens in 't eene, dan weer in 't andere kiesdistrict neerdalen. Dat ware al thans heel iets anders dan men gewoon was. Er zijn reeds door sommige Departementen maatregelen van inwendig bestuur genomen (door Binnen!. Zaken, Justitie, Koloniën en Oorlog vooral) die van heel anderen geest getuigende curiositeiten van den vrijhandel worden allengs (door de azijn-ontwerpenj opgeruimd. Het opmaken der Begrootingen, het bezuini gen zonder schade voor personen en instellin gen, kost heel wat moeite. Als er nu reeds een nieuwe onderwijswet en een herziening van 't grenstarief gereed lagen, zouden wij er geen hoogen dunk van hebben. Onrijp ooft is onge zond. En hoe kan men er den indieners van 't nieu we Reglement van Orde een grief van maken, en dat de Eerste Kamer dat zaakje uitbreidt tot een grande affaire en de obstructionisten van heden virtuozen blijken te zijn Wie 't geduld ver liest, verliest tevens al den reeds verbruikten tijd. Bijna was het een triomftocht, de tocht van den Duitschen keizer door de straten van Zwe- dens hoofdstad. Zijn rijtuig was met de fraaiste rozen als overdekt, toen hij Donderdag een rit door Stockholm deed. Begeleid door den koning van Zweden, den Kroonprins, prins Hendrik en graaf Herbert van Bismarck bezichtigde keizer Wilhelm verschillende merkwaardigheden van Stockholm. Op het Koninklijk lustslot werd een maaltijd gehouden. De ingezetenen van Stockholm, die de schepen van het Duitsche eskade bezochten, werden op de voorkoineudste wijze ontvangen, terwijl de Duitsche officieren en manschappen door de Stockholmers vriendelijk werden beje gend op huu wandelingen door de straten dei- stad, Terwijl keizer Wilhelm II op reis was, is zij ne gemalin van een zoon bevallen. De keizer zet zijne reis in 't Noorden voort en is thans te Kopenhagen, waar hem een even hoflijke ont vangst is bereid als aaii het Zweedsche hof. Door alle Deensche schepen en door de forten werden saluutschoten gelostmuziekkorpsen speelden het Duitsche volkslied en met luid ge juich werd de Duitsche keizer door de talrijke menigte begroet. Op de tentoonstelling te Ko- penhage vertoefde de keizer een uur. Langs den geheelen weg stonden duizenden menschen ge schaard. A.an den grooten maaltijd betuigde koning Christiaan zijn dank voor het eervol bezoek en bracht een dronk uit op den keizer, diens ge malin en het keizerlijk huis, hetwelk door Wil helm op hartelijke wijze beantwoord werd. Alle gesprekken aan den maaltijd werden in de Duitsche taal gevoerd. Lang heeft het bezoek aan het Deensche hof niet geduurd. Geen won der ook Het hart des keizers trok naar vrouw en kinderen. Was hij 's morgens te half twaalf te Kopenhage aangekomen, des avonds nog om elf uur begaf hij zich aan boord van de Hohen- zollerndie des morgens vroeg de ankers lichtte en koers naar Kiel zette, gevolgd door 't eska der. Prins Waldemar van Denemarken wordt ge noemd als de opvolger van prins Ferdinand van Coburg op den troon van Bulgarije. Omtrent hem heet het, dat de keizers het eens gewor den zijn. Twee jaar geleden werd Prins Wal demar ook genoemd, doch zijn vader, de Deen sche koning, weigerde toen. Koning George van Griekenland, een broeder van prins Waldemar, beleeft ook niet enkel genoegen van zijn ko ningschap. Uit Berlijn meldt men reeds, dat prins Waldemar de Candidatuur niet zou willen aanvaarden, en dat zijn vader en zijn broeder, de koning van Griekenland, het hem beslist ont raden. De Oostenrijksche regeering moet ver klaard hebben, dat zij geen bezwaar heeft tegen de Candidatuur van Waldemar. Bij de ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en den koning van Denemarken zal de zaak, zoo er wat van aan was, ongetwijfeld ter sprake zijn gekomen. FRANKRIJK. Te Parijs is een werkstaking ontstaan onder de arbeiders aan de openbare werken der groote stadtot het geheele departement der Seine dreigt die werkstaking zich uit te breiden. Aan de ta rieven, zooals die eenige jaren geleden door den gemeenteraad zijn vastgesteld, konden de werk gevers zich op den duur niet houden. De werk gevers oordeelen: „de tijden zijn veranderd en de loonen moeten dus ook veranderen." Zij beweren de weelde der tariefloonen niet te kun nen betalen. De arbeiders beroepen zich echter op de tarieven vaD den Gemeenteraad en ver langen hooger loon en ondersteuning door den Gemeenteraad. Het gemeenteraadslid Yaillant heeft 100,000 fr. aangevraagd, doch de raad weigerde de arbeiders in hun opzet te stijven. Onder de werkstakers heeft dit kwaad bloed gezet; hun aantal bedraagt reeds tienduizend. Tierend en schreeuwend trokken zij Zaterdag en Zondag door de straten 53 hunner werden in hechtenis genomen. Men vreest, dat de zucht tot werkstaking zich ook ver buiten Parijs zal uitbreiden. Te Parijs is reeds versterking van troepen aangevraagd. Botsingen van ernstigen aard hadden reeds plaats tusschen de polderwer kers, die den arbeid staakten, en de politie. Velen der werkstakers zijn gewond. Naar 't zich laat aanzien, zal de werkstaking in Parijs en omstreken vooreerst nog niet ten einde zijn. In eene vergadering van werkstakers is besloten de werkstaking voort te zetten. In geval van verzet zal de regeering krachtig op treden. De vreemdelingen, die aan de werksta king hebben deelgenomen en door de politie in hechtenis genomen zijn, zullen alleen over de grenzen worden gezet als zij worden vrijgespro ken. Hetzelfde zal geschieden zoodra degenen, die veroordeeld werden, hun straf hebben on dergaan. IERLAND. In Ierland vangt het tijdperk der misdaden weer aan. Nabij Cork werd Zaterdag eene boe renvrouw doodgeschoten. Op Zondag schoten twee personen een pachter neer, die eene hoeve had gepacht, waaruit de vorige huurder verdre ven was. De moordenaars namen de vlucht. Een boer, die rustig aan den arbeid was, werd dienzelfden Zondagmorgen doodgeschoten. Deze boer had zich verhuurd bij een pachter, die geboycotwas. Allerlei moordaanslagen hebben plaats. Men zegt, dat keizer Wilhelm in de eerste helft van October te Rome wordt verwacht om zoowel den koning als den paus te bezoeken. r lonuerii of zonder vaste woon- of Keizer Wilhelm heeft m beginsel besloten ""{„Ervende naar een rijkswerkin geen champagne te drinken en nu werd gedu- V™ ni,„ezondén, indien hij niet rende zijn vei blijf te Petersburg aan het hof Na eenigen tijd rekende de po Nu doet zich de vraag voor, wat man moest gebeuren. Onder onz< digi- strafwet toch mag memand werken. Dit schepsel verkeert daar hij totaal lam is, en men zal nog meermalen het schouwspel v ongelukkigen moeten gadesla»,n, w Nederland verbiedt, om ongelukki, schen, niet meer kunnende werker kosten te verplegen. O, bestuurders van den lande, wei ten maakt, gedenkt toch immer armen evenmensch! (K Te Gendringen zijn de boerei allee- Rijnwijn geschonken, tot groot leedwezen van de Russen, die verzot zijn op champagne. Dezer dagen verscheen voor de rechtbank te Frankfort een echtpaar, dat echtscheiding verlangde. Toen hun de reden werd gevraagd, waarom zij zich wilden laten scheiden, verklaar de de man kortweg: „Wij mogen elkander niet lijden. Verleden jaar, waren wij ook hier," voegde zij er bij, „en vroegen toen reeds echt scheiding aanmaar toen heette het, dat wij nog eens een jaar moesten wachten, en werden -- -s - wij met die boodschap heengezonden. Nu is de komen tegen he eta en van e tijd om, en wij kunnen elkaar nog minder uit- Kroondomein. Een ry sve wa' staan" „Ja maar ge moet met eene grondige reden komen, want op deze verklaring wordt geen echtscheiding uitgesproken„Mijn man heeft mij wel eens een oorveeg gegeven" merkte de vrouw op. „Eén is niet genoeg er moet sprake zijn van een voortdurende mishandeling." Daarmede werden zij, zonder hun doel te be reiken, weggestuurd, en zullen het nu wel met voortdurende mishandeling beproeven. Men verneemt uit Konstantinopel, dat rooverhenden de omstreken der hoofdstad on veilig maken. Onlangs sleepten zij zelfs een twintigtal mannen en vrouwen naar het gebergte mede. Zes weken op een onbewoond eiland. Te lucifers, volgens zijne opgaaf gebo Liverpool kwamen twee matrozen aan van een burg 14 Nor. 1835, wonende alc schip, dat op weg van Nieuw-Zuid-Wales naar San Francisco in de Stille Zuidzee vergaan was. De bemanning en zes passagiers bereikten in een boot het onbewoonde eiland Palmyris. De stuur- in ondernam met vier matrozen in de open boot van daar de reis naar Samoa, dat 1300 mij len verwijderd was. De stoute tocht gelukte, en de achtergeblevenen werden, na zes weken op het eiland van vogels en eieren geleefd te heb ben, door een schip, dat van Samoa gezonden werd, verlost en naar Honolulu gebracht, van waar zij verder naar San Francisco trokken. Te Niederemmel in Duitschland heefteen orkaan gewoed, zooals men er nog zelden eeD had bijgewoond. Van de honderden vruchtboo- men rondom het dorp zijn slechts enkele ge spaard gebleven. Notenboomen van een Va me ter doorsnede werden ontworteld en meegesleurd. Van zes huizen werd het dak weggeslagen: o. a. zag men een leisteenen dak van ongeveer 30 meter lengte en 15 meter hoogte het huis, waar op het zat, verlaten en over het belendende ge bouw vliegen, om een eind verder op den grond Seen telegraafpaal getroffen en ge neer te strijken. Wagens en rij tuigen reden van- nield, terwijl de uitwerking daar zelf, voor zoover namelijk de weg versperd was graafkantoor werd waargenomen door omgewaaide telegraafspalen. Dit alles was weldigen knal (als een geweersch het werk van twee minuten en in dat korte van een stukje koper van den oogenblik werd een onberekenbare schade toe gebracht. Het vreemdste, was, dat in een plaatsje, dat een minuut gaans verder lag, niets van al dit onheil bemerkt moet zijn. Te Kesten daar entegen was de gemeente in de kerk bijeen, toen zij plotseling een geraas boven zich hoorde en bemerkte, dat de toren haar verlaten had. De storm had hem zoo netjes afgekapt als ware het een ijspegel geweest. Later kwam het uit, dat hij den toren voorzichtig in een weiland hand neergezet. Een zonderlinge uitwerking had een blik semslag, die te Lastige, in Charente, uit de lucht schoot. Bij een onweder schuilden twee mannen, een vrouw met een kind en een hond onder een boom. Plotseling werd deze boom door den bliksem getroffen en het kind uit de armen der moeder twee meter verder op den grond ge worpen bij den hond. Het kind bleek evenals de anderen volkomen ongedeerd te zijn maar de hond was dood. Deventer, is gisteren daarheen vei Jannetje Struik, de beruchte „millioenen-juffrouw," is Zaterdag I ure uit de strafgevangenis voor vi rir.chem ontslagen. Men meent te weten, dat zij daal vertoeft. Een timmerman te Giekerk, De Vr., is wegens meineed verc jaar gevangenisstraf, j De commissaris van politie vestigt de aandacht op een perse mende Cornelis Johannes Vergouvj straat 219, die zich in de afgelo Schiedam ophield, klaarblijkelijk li,den op te wekken, zich zeer behulp van twee stokken, langs woog en deed alsof hij blind w een akeligen toon roepende „koo l Het bleek dat zijn gebrekkige ;ewend was, waarop hij de geme eeft verlaten. Het „Nieuws van den Dag" ve het volgende bulletin: „Blijkens een uit Batavia ontvan telegram, zijn de hoofden van d< lïantam allen gevangen genomen, l „Bij den daarbij ondervonden eenigen doodgeschoten." Nog een nader Regeeringstelegr bevestigt het bulletin van het Maandagmorgen elf uur hoven De Rijp een kort doch 1 'Hoewel er geen ongelukken zijn 'werd toch op eenigen afstand va vlam vatten van een stuk papie afgesloten toestel lag. De heer A. Smit heeft oi vraagd als lid der Prov. StateJ In dat college heeft de heer SmJ Bij de vulcanische uitbarsting in de land streek Bandaisan, op 50 mijlen afstands van Yokohama (Japan), zijn, volgens nadere be richten, ongeveer 1000 menschen, waaronder 100 bezoekers van de warme bronnen, om het leven gekomen en verscheiden dorpen verwoest. Zij, die Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur de Hezelstraat te Rotterdam passeerden, waren daar getuigen van een dier menchonteerende toonee- len, waarvan de nieuwspapieren in den laatsten tijd maar al te veel melding moeten maken. Een grijsaard met gekromden rug en gebogen hoofd liep daar, evenals een beschonkene zwaai end, nu hier, dan daar weder tegen vooruitste kende jalouziën als anderszins zeer onzacht met het hoofd aanbonzende, daar de ongelukkige het hoofd niet kon opheffen, wijl hij lam was, en moest dientengevolge, omdat niemand den walgelijken man de behulpzame hand durfde bieden, op die wijze zijns weegs gaan. Einde lijk viel hij uitgeput in een klein steegje ter aarde, en geleek het wel alsof de man dood was. Medelijdende menschen haalden spoedig eenig brood, vleesch en wat drinken voor den tobbert, en gelukkig durfde iemand den moed te hebben den man stukken brood in den mond te steken zoodat men een grijsaard als een kind of vogel zag voeden. Ik zeg daar den moed, want die behoorde er inderdaad toe, wijl men, zonder nu juist nauwkeurig te kijken, het wal gelijkste ongedierte met geheele gelederen over 's mans lompen zag loopen. Men verhaalde, dat de zwerveling zonder dak of brood was, en reeds drie weken achtereen 's nacht op het kerkhof onder den blooten he mel had geslapen. En dat in nachten als de tegenwoordige. Men huivert immers reeds op liet denkbeeld daarvan. het district Middelburg. Sommelsdijk. Gepasseerderl raakte een met 2 paarden bespa de krak alhier op hol, geluk tegen het huis van R. Gouswaai ze aanmerkelijk veel schade aanr den ze daardoor tot staan geb en knechtje kwamen met eenigt vrij. Hoeveel last men tegenwoon naamde papierventers (liever ge heeft, ondervond de politie deze week weer duidelijk. Een paar van deze heeren meente uitgebracht, waarvan terug kwam, onzen gemeente ve lijk wat werk verschafte. Maandag avond had J. Razen luk, terwijl hij bezig was in ee Dorpsweg een bosje peen af te te glijden. Zeker had de 86-jarige grijss zoo J. Schuurman niet het geli bijheid te zijn, en hem alzoo dood te redden. Middelharms. Gepasseerd gaderde voor het eerst de noga tijd besproken „Weerbaarheid." Genoeg deelnemers traden e te kunnen beginnen. A. s. Zaterdag zal men weder houden om een bestuur te kiez ontwerpen. Nieuwe leden kunnen zich Aug. a. s. aanmelden. Ooltgensplaat. Woensdag en 9 Aug. a. s. zal het Exame voor H. H. Solicitanten die dii trekking van hoofdonderwijze no. 2 (Langstraat). Het getal moet nog al aanzienlijk zijn. Nieuwe Tonge, 31 Juli. ging I. H. als naar gewoonte zijn eenigste koe te melken, to rige ontdekking kwam dat ziji m een z.g. walgroef was gerai had doodgesparteld. Dirksland. De heer G. v is bij de N. A. S. M., aan boot als machinist 4de klasse beno<

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2