Dr. van Konkels kerkelijk voorstel. S)e Volkeren <ler Aarde. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. Boekaankondiging. maar in het uitwisschen van die gedachtenis, in het neutraliseeren van de geschiedenis zoeken zij hun voordeel. En als zij nochtans in naam mede feestvieren, op gedenkdagen, dan geschiedt dit geheel buiten het doel om, alleen ter wille van het zingenot, dat er mede gepaard gaat. Wat zouden zij ook hebben aan het herdenken van wat onze natie in haar geheel overkwam. Zij zien in die natie geen gave Gods, geen organisch samenstel, maar slechts een hoop eenlingen, die niets met elkaar te doen hebben of voortdurend onder elkander strijden om te zien wie de sterk ste is en voor zichzelven alleen zooveel moge lijk te gewinnen. Hoe ganse] l anders is daarentegen de anti revolutionaire beschouwing over het nationale levenImmers, deze stelt op den voorgrond, dat de geschiedenis een der middelen is waardoor God zich aan zondaren openbaart en menschen- harten tot zich trekt. Zoo dikwijls ons volk werd uitgered en verlost en tot welvaart en aanzien kwam, was dit niet slechts het gevolg van na tuurlijke middelen, maar het eigen werk des Almachtigen. Op dit standpunt strekt alzoo het herdenken van voor ons volk beslissende en voor- deelige feiten uit vroeger eeuwen tot eere Gods en tot sterking van ons vertrouwen op Hem, die het lot van alle natiën regelt. Wie echter alzóó gedachtenis vieren van het verleden, stel len hun vermaak niet in de verstrooiing der zinnen, in uitwendige tooi en luidruchtig vreug debedrijf, doch zij zoeken bij zulke gelegenheden dieper door te dringen tot het leven onzer voor vaderen, of het hun gelukken mocht met de lessen der historie winste te doen voor het heden. Mocht zich bij liet herdenden van de boven genoemde feiten op onze erve ook veel van dien beteren geest openbaren! Een land, zoo rijk door God gezegend, met zooveel wonderen van Zijn genade omringd, mag die groote daden niet vergeten, als ware er nooit iets bijzonders mede gebeurd. In het verleden ligt het heden. Wat wij thans om ons zien, is goeddeels een produkt van de ervaringen ouzer voorvaderen. Gods lei dingen met die vaderen op te merken en te eeren, blijft daarom onze ernstige plicht. Het bekende voorstel van Dr. van Ronkel, ten doel hebbende om zoodanig in te grijpen in het Algemeen Reglement der Hervormde Kerk, dat zij daardoor een geheel ander en een eenigszins Gereformeerd karakter zoude krijgen, is op de Olassikale Vergaderingen welke er over spraken, zeer ongunstig ontvangen. Zelfs te Utrecht, waar de Confessioneelen nog al in vloed hebben, en te Leiden waar Dr. van Ronkel zelf al zijn invloed kon doen gelden, is het voorstel afgewezen. Gelijk wel vooruit kon berekend worden, be leeft Dr. v. R. dus niet veel genoegen van zijn arbeid op kerkelijk gebied en dit is maar goed ook. Wellicht het is althans te hopen komt hij daardoor spoedig tot het inzicht, dat al zulk delibereeren over hetgeen de Haagsche Synode kon en moest doen, slechts tijd verspillen is, en dat er voor een gereformeerd hart alleen lucht te scheppen is buiten het Synodaal ver band. Toen Dr. van Ronkel zijn voorstellen ont wierp, heeft hij ook beloofd, dat in geval de Synode er niet naar luisteren wilde, hij naar zijn geweten zou handelen. Moge het straks blijken, dat het hem met dit zeggen ernst was- Alom houdt men zich bezig met de vraag wat de gevolgen zullen zijn der reis van Duitsch- lands Ke zer naar Rusland. Te Berlijn verwacht men een eind aan het langwijlig Oostersch vraag stuk. Te Petersburg schijnt men aan de ontmoe ting het karakter te willen geven van eene daad van hoffelijkheid, aan de regeering van Rusland. In Oostenrijk heeft men vast vertrouwen in de vreedzame bedoelingen der twee vorsten en in de gunstige gevolgen hunner ontmoeting. De toenadering van Duitschland tot Rusland kan noch voor Engeland noch voor Frankrijk bijzonder aangenaam zijn. Het vermoeien wordt geuit, dat waarschijnlijk de sultan het meest te duchten zal hebben. Een Engelsch blad verneemt uit Petersburg, dat de Czaar gaarne den vorst van Montenegro tot vorst van Bulgarije zou zien benoemd. Volgens een bericht uit Weenen is Rusland voornemens de sterkte van het actieve leger aanmerkelijk te vermeerderen, en het groot ste gedeelte der nieuwe legerkorpsen in de wes telijke provinciën te plaatsen. Keizer Wilhelm is Zaterdagmorgen te Kiel aangekomen en met buitengewone geestdrift begroet. Zoo goed als zeker wordt het geacht, dat de Keizer ook een bezoek zal brengen aan den Deenschen koning te Kopenhagen, en tevens de tentoonstelling aldaar te bezichtigen. Ook is er sprake van, dat Wilhelm naar Stockholm zal gaan. Een later bericht bevestigt dit. FRANKRIJK. Tusschen den minister-president Floquet en den volksmenner Boulanger heeft een tweege vecht plaats gehad. Kort maar hevig was de strijd. Floquet werd licht gewond. Boulanger is er slechter afgekomen. Ernstiger gewond dan men eerst dacht. In zijne omgeving vreest men ongesteldheid bij hem aan de longzrjde. Zulke dingen geschieden in de 19e eeuw in een Christenland, onder een beschaafd volk! Met veel luister werd den 14 Juli in Frankrijk het nationale feest gevierd. SERVIË. Servië kan maar niet tot rust komen. In den tijd van twee maanden zijn niet minder dan 10 moordaanslagen om staatkundige redenen ge pleegd. Vele radicale afgevaardigden en in vloedrijke leden der partij, die tegen den eer sten minister overstaan, zijn door dezen öf ver bannen öf in de gevangenis geworpen. Zelfs in het kabinet zijn reeds botsingen ontstaan. Bij dezen treurigen toestand komt nu nog de-ver deeldheid tusschen den koning en de koningen. De 12-jarige kroonprins is der moeder met ge weld ontroofd. De politie te Wiesbaden meldde aan de ko ningin van Servië, dat de Duitsche regeering besloten had haar binnen 24 uren uit het land te zetten, aangezien haar tegenwoordigheid op Duitsch grondgebied de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitschland en Servië ver stoort. Ook werd zij verwittigd, dat de kroon prins aan den adjudant van koning Milan zou worden overgeleverd, desnoods met geweld om naar Belgrado te worden opgezonden. Den vol genden morgen werd de 12-jarige kroonprins opgeëischt. Koningin Nathalie is van Wiesba den naar Weenen vertrokken. Men vermoedt, dat zij zich naar Petersburg zal begeven, om aan het Russische hof hulp en troost te zoeken. In Servië wordt het onrustig. Koningin Nathalie vertrekt naar Parijs. ZUJD-AFRIKA. In Zoeloeland zijn onlusten uitgebroken, welke den Engelschen zeer ongelegen komen. Dat ze ontstaan zijn door hun eigen schuld, wil men te Londen echter niet erkennen. Neen, liever de schuld op de gehate Boeren" geworpen, die door de Engelsche bladen worden beklad en uitgemaakt voor de aaustokers der onlusten en de helpers der oproerige Kaffers. De gespan nen verhouding in het gebied der Transvaal zelf tusschen de Boeren en de Engelschen baart vrees. Tal van Engelschen zijn werkzaam aan de ontginning van de daar ontdekte mijnen, dik wijls voor rekening van Engelsche eigenaars, die concessie voor de goudvelden hebben ge kregen. Nu heeft de President van Transvaal een besluit uitgevaardigd, waarbij het gebruik der Nederlandsche taal in alle zaken van alge meen belang verplichtend wordt gesteld. Dat besluit heeft bij de Engelschen kwaad bloed gezet; zij noemen het ,,een uitdaging" enden ken er over, om deze met geweldadige middelen te beantwoorden. Dat uit een mogelijke botsing ernstige ver wikkelingen kunnen ontstaan, begrijpt men. De heer J. H. Brandpresident van den Oranje-Vrijstaat, is op 65-jarigen leeftijd over leden. De generaals Joubert en Smit, door de Trans vaalsche regeering gezonden als commis sarissen voor 't overnemen van de Boeren-re- publiek, die met de Z. Afr. wordt vereenigd, zijn te Durban aangekomen. Volgens een telegram uit Weenen van 13 dezer is Zuid-Hongarije door een allerhevigsten storm met hagelslag geteisterd30 menschen kwamen daarbij om en vele anderen werden zwaar gekwetst. De oogst en tal van huizen zijn ver woest, zware hoornen ontworteld. Het land zag er uit als een onmetelijk ijsveld. In den omtrek van Tilsit, nabij de Russische grens, zpn ook tal van dorpen door zware hagelbuien geteisterd. De verwoesting moet verschrikkelijk geweest zijn; niet alleen alle korenvelden maar zelfs aardap pelplanten werden door de hagelkorrels vernield, die een kwartier lang vielen. Uit de Alpenstreken komen eveneens berichten van sneeuwvallen. Een schrille tegenstelling met 't bovenstaande vormt het feit, dat in Griekenlaud in de afge- loopen week een verschrikkelijke hitte heeft ge- heerscht, die aan de wijngaarden veel schade toebracht en een merkbare vermeerdering in de sterfte veroorzaakte. Ook te Bucharest, Rumenië, was het bijzon der warm; een gevangene, die in een dicht rij tuig naar het huis van arrest werd vervoerd, be zweek van de hitte. Te Charlottenburg heeft het eergisteren zoo geregend, dat de kanalisatiewerken zwaar bescha digd zijnde Berliuestrasse en de Lebnisstrasse waren geheel overstroomdhet tramspoor stond daar en op andere punten diep onder water. De omliggende graanvelden, maar vooral de war- moezierstuinen hebben veel geleden. Te Berlijn is het niet zoo erg geweest, maar toch is on der anderen het plantsoen op het Donhoffsplein zwaar beschadigd. In de Kaapkolonie regent het reeds twee maanden lang zonder ophouden. Vele dorpen zijn overstroomd en er is veel schade aangericht. Zulk zwaar weder heeft men sinds 1845 niet gehad. Waarlijk, we hebben een wonderlijken zomer. In Australië heeft men tegenwoordig niet alleen last gelijk bekend is van konijnen, maar ook van muizen. Bij scharen vertoonen zij zich op vele plaatsen. Ergens werden 2 schilling voor 100 doode muizen geboden, en nog maar één nacht was verloopen, of er wer den 1000 ingeleverd. In een hotel doodde men er met vergift in één nacht 1(100. Ergens an ders aten de muizen in één nacht een geheel pas geslacht schaap op. Hier en daar vielen zij de menschen in hun slaap aan. Op vele velden is de geheele oogst door deze knaagdiertjes ver nield. Betreffende de onlusten in Bantam is bij het Departement van Koloniën onder dagteeke- ning van heden (16 Juli) nog het volgende te legram van den Gouverneur-Generaal van Ne- derl.-Indië ontvangen „Mede vermoord te Tjilegon zoutpakhuismees ter Bachet, boormeester Grondhout en diens vrouw. Rust, sedert niet verstoord, kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdach ten, waaronder hadjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kampong Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent oorzaak onlusten nog geen bestemde rapporten. Ik vermoed vonnissen, in- landsche rechtbanken en daarop gevolgde geest drijverij. Veroordeelde adsistent-wedana was, na openbreken gevangenis, aanvoerder der muiters. Resident gelooft voorshands de zaak niet van uitgebreide beteekenis. Onverklaarbaar dat plaat selijk bestuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den Directeur van Binnenlandsch Bestuur Van Vleuten tot onderzoek." (St. Ct.) Sedert eenige dagen waren een viertal soldaten uit het garnizoen te Breda vermist, onder welke ook een plaatsvervanger, die vroe ger als officier in Oost-Indië gediend heeft en uit die betrekking een eervol ontslag heeft ver kregen. Een hunner heeft zich weder bij zijn korps aangemeld. Hij was van plan, in België dienst te nemen voor den Kongo, doch moest wegens geldgebrek daarvan afzien. Sommelsdijk. De liberale kiesvereeniging Overflakkee en Goedereede, heeft op voorstel van den heer Mr. Seheepes besloten, in elke gemeente onder afdeelingen te vestigen. Het ont werpen van een nieuw Reglement is in hoofdzaak aan den heer Mr. Seheepes, Griffier bij het Kan tongerecht alhier, opgedragen. Middelbar nis. Tot onder wij zei- aan de school van het Christelijke Gereformeerde wees huis, is benoemd de heer K. J. G. van de Wal, opgeleid aan de rijkskweekschool voor onderwij zers te Middelburg. Op het tweetal ter benoe ming kwam ook voor de heer C. B. van Dijk, te Tholen. Stad a/ll Haringvl. Deze week is men alhier begonnen met het aanleggen van den telephoon. Heden werd naar deze gemeente tot predi kant beroepen Ds. E. A. Lazonder te Ooster- woude. Ooltgensplaat, 18 Juli. Jl. Zondagavond viel de dienstbode M. R. van den landbouwer P. L., met een zware roomton van den kelder trap naar beneden. De scherpe ijzeren baud welke op haar voet terecht kwam, veroorzaakte een vrij ernstige wonde, zoodat het loopen haar on mogelijk was en zij den volgenden morgen vroeg tijdig per rijtuig huiswaarts gebracht werd en, terstond geneeskundige hulp werd toegediend. 18 Juli. Heden morgen omstreeks ten elf ure, plaatste zich op ongeveer 3/4 uur afstand onzer gemeente (buurtschap Sluis) een onweersbui ver gezeld met een windhoos die zich met een stort regen en hagelsteenen ontlastte. De te velde staande gewassen hebben nog al eenige schade daardoor geleden. Dirksland. Maandag werd op het gemeen tehuis alhier, de asch en vuilkar aanbesteed, voor den tijd van 3 jaar, ingaande 1 Aug. '88. De aanbesteding werd eerst door opbod, en later door inschrijving beslist. De inzet begon met 10 en eindigde met 80 gulden. Het bleek dat er 7 briefjes waren ingeleverd en wel: P. de Bruin 73; H. Bakker 87; Jhs. de Man ƒ06; L. Bakker 100; A. Cooman 100; G. Intveld 102; G. Spanjer 110. Door burgemeester en wethouders werd het aan den hoogsten inschrijver gegund. Melissant. 18 Juli. De heer C. P. Tieleman timmeriffan alhier, is als laagste inschrijver, aannemer geworden van het bouwen van twee woningen voor den heer P. 0. Slis te Middel- harnis, voor ƒ1139. De gemeenterekening over 1887 ligt van af heden ter inzage. De Ontvang bedraagt 10148,19® en de uitgaaf ƒ9302,49® alzoo een goed slot van ƒ845,70. De uitgaveu voor onderwijs be dragen ƒ3230,75®. Onder deze gemeente is de afgeloopen week eene jol aangespoeld, Stellendam. Verleden week kwan de schip per Boele van Sliedrecht met een tjalkschuit beladen met steen, voor de gorzen alhier ten anker. Door den hevigen wind sloeg hij van zpn anker" af, en dreef naar lager wal. Aan af te voeren geen denken zijnde, was men ge noodzaakt een volgend tij af te wachten in de hoop dan weer vlot te komen. Doch in plaats daarvan deed zich Zaterdag nog het sombere geval voor, dat tijdens afwezigheid van den schip per, de tjalk in brand raakte en men niet be letten kon dat hij geheel is uitgebrand. Naar men verneemt is de brand ontstaan, door dat eenige achter de kachel liggende stukjes hout vlam hadden gevat, bij het aanmaken van de kachel. Men verneemt nog later dat de schip per is overgegaan aan boord van zijn broeder, die hier ook in lossing was geweest, en naar Sliedrecht is terug gekeerd, hoewel de Tjalk voor 2/3 was bezwaard, was hij toch laag ver zekerd. De zoo gevreesde varkensziekte maaktin deze gemeente weder vele slachtoffers, vooral voor de arbeidende klasse is deze een vijand die niet licht geacht kan worden. Goedeeede. De garnalenvangst is weder geëindigd. De vangst over 't nu afgeloopen saizoen was schraal, de prijzen daarentegen wa ren over het algemeen nog al bevredigend. Zuidland. 17 Juli. Bij het passeeren van het tolveer te Nieuw-Beierland, werd ik op eene niet alledaagsche wijze verrast dat bij het een- toonig van een vaart tusschen Rotterdam en Zuidland, eene aangename afwisseling gaf. Er heerschte op Vrijpag 11. op de rivier het Spui eene ongewone drukte. Een detachement pon tonniers, den vorigen dag per stoombarkas van Dordrecht gearriveerd, sloeg met behulp van de daartoe benoodigde schepen (Zandaken) bij den evengenoemde tolveerj eene schipbrug op, die het eiland Putten met de Hoeksche Waard verbon den aan tal van belangstellenden gedurende en kele uren de gelegenheid aanbood, om zich te voet naar de overzijde te begeven. Nadat eene talrijke menigte er zich van had kunnen over tuigen, hoe uitnemend de arbeid was geslaagd, werd tegen den avond een aanvang gemaakt met het afbreken van de brug. Naar ik vernam zou mogen Zaterdag de dienst met de pont. die heden gestaakt moest worden, weer worden hervat, en trekken de pontonniers weer naar Dordrecht. Scherpenisse, 11 Juli. Heden morgen begaf de heer v. O. van Colijnsplaat, zich in een roeiboot naar Goes, doch des avonds op zijn terugreis het Goessche Sas gepasseerd zijn de, begon het een flinke bries te waaien, wel ke in sterkte toenam, waar voor zijn bootje niet bestand was. Met de ebbe en invallende duisternis, toen van koers rakende, was het ten prooi der zee. Nergens aanlandende, vermoeid en druipnat, kwam hij met den inmiddels op gekomen vloed weer terug, en was bij het krie ken van den dag nabij Gorishoek onder deze gemeente gedreven, waar hij door 2 zoons van den veerman werd opgemerkt, die hem onmid dellijk uit zpn benarden toestand redde. Na hem van het noodige zoowel voor den uitwendigen als inwendigen menseh te hebben voorzien, kon genoemde heer den volgenden dag zijn reis weer voortzetten. Ouweïkerk. Heden morgen stierf alhier het 14e varken aan de zoogevreesde varkens ziekte. Yoor menig arbeider is dit een onover komelijk verlies. Middelburg. Voor de arrondissementsrecht bank, werd Vrijdag 11. behandeld de zaak be treffende den diefstal met inbraak, den 12 April 11. gepleegd in de woning van Wed. de Roote Goes. Hierover stond als beklaagde terecht J. R. schipper te Wemelingen en H. Okkerse, zonder beroep, te Ierseke, vroeger wonende te Brui- nisse. De dieven hadden zich toegang verschaft door een ruit te verbrijzelen en eenige deuren te forceeren waarna zij onder bedreiging de be stolene en hare dienstmeid in bed hielden en als toen een som van ƒ1820, benevens een tal van gouden en zilveren sieraden bemachtigden, 't O. M. eischte tegen beiden een gevangenisstraf van zeven jaren. De uitspraak is bepaald op Vrijdag a.s. Bruinisse. Met het leggen van oesterpan nen zal weldra een begin worden gemaakt. Zeker zou men er al mede begonnen zijn, indien de temperatuur dit niet tegenhield, want de aanslag is in den regel het grootst, wan neer het warm is. De hoeveelheid pannen die vroeger bij honderdduizenden gerekend werd, is nu verminderd tot duizenden. De kleine kweekers zijn door de malaise in dat artikel uitgeput en de groote kweekers kunnen ze goed- kooper koopen. Naar men verneemt, moet er op de Zuid- Hollandsche banken veel mosselzaad zpn ge vallen, hetgeen den pachters eene enorme schade zal berokkenen, aangezien het opruimen groote onkosten veroorzaakt. Men is druk bezig met stoomkorren het zaad te dooden. Door kerkvoogden der Herv. gemeente alhier, is tot voorzanger dier gemeente benoemd, de heer R. Meermans, op een salaris van 50 gulden. Zakelijk woordenboek des Bijbels, of verzameling van Schriftuurplaatsen, bevattende de grondbeginselen, leer stellingen, voorschriften en feiten der H. Schrift, in alfabetische orde gerang schikt; alsmede de nieest volledige verzameling van gelijkluidende plaat sen. Bewerkt naar de Staten-Overzet- ting. Tweede druk. H. de Hoogh en Co. Amsterdam 1888. Van dit belangrijk boek, vooral dienstig voor hen die studie maken van den inhoud des Bijbels, verschenen onlangs de 4e en 5e afl loopende tot de letter R. Bij herhaling bevalen wij het reeds aan. Door Gods adem vernield. Eene herinnering aan de vernietiging der onoverwinnelijke vloot in het jaar 1588, door J. P. Schaberg. Utrecht, J. H. van Peurseui 1888. Met genoegen zagen wij nevens andere werkjes ook déze duidelijke toelichting van één der ge denkwaardigste feiten uit den tachtigjarigen strijd tegen de Spaansche overheersching verschijnen. De bestemming van dit opstel is om het op breede schaal, ook vooral op de scholen te ver spreiden. Daartoe is de prijs zeer laag gesteld (25 ct. pir ex. 50 ex. ƒ10) ofschoon de uitvoering vrij kostbaar is. Een drietal plaatjes zijn aan den tekst toegevoegd. Gezelle Meerburg's Christelijke Volks- Scheurkalender, voor 1889. Onder Red. van de HH. Pred. J. S. van der Lin den, G. A. en A. H. Gezelle Meerburg e. a. Prps 0,40.

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2