Algemeen© teruggang van liet Sjiberallsme. J>e Volkeren der Aarde. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. Maar dat de liberalen nochtans hun over wicht in de beide Kamers zoo lang be hielden, had zijn oorzaak in de aanwending van nog een ander kunstmiddel, namelijk in de onevenredige verdeeling der kies districten. Deze maakten zij groot of klein, al naar gelang hun kansen stonden, en de kieswet gaf hun tot zoo willikeurige combinatiën de gelegenheid. O, als die knipschaar der districten eens spreken kon, wat zou zij van een uitreke ning weten te verhalen Men denke b. v. aan het kiesdistrict Sneek, waar de liberalen alleen alles won nen door de kiezers van drie enkelvoudige districten bij elkaar te voegen. Op die wijze reed de Staatswagen, al krakende, nog een poos in de verkeerde richting voort. Totdat de liberalen door toenemende verdeeldheid onderling verzwakt zóó verzwakt zelfs, dat zij geen eigen Ministerie weer konden saamstellen en zich met een zaakwaarnemend Kabinet moesten behel pen eindelijk een noodsprong waagden en de deur achter de kiezers openden. Altijd waren zij vroeger bevreesd, het kiesrecht uit te breiden. Wegens het gemis van den band aan en de beschutting van hoogere dan aardsche wetten, durfden zij de meerdere vrijheid van het volk niet aan. Ditmaal echter waagden zij het; zeker ook niet zonder hope, dat de „neutrale" school de mindere standen al wel genoeg zaam zou geliberaliseerd hebben om de meerderheid naar hun zin te laten stemmen. Maar toen was het ook uit met hun gewaande en opgedrongen „meerderheid" en sprak de groote meerderheid der kiezers ditmaal met het gewenscht en wettig gevolg haar afkeer uit van een staats bestuur dat ons volk te gelijk van zijn geld en van de rechte paden afhielp. Niet alleen in ons land verloor het liberalisme zijn alleenheerschappij, maar nog veel meer in andere landen gaat het achteruit. In Duitseh- land verloor het voor langen tijd bijna alle kracht, en de eerste officieele stukken, die van Keizer Wilhelm II uitgingen benamen het alle hoop voor de toekomst. In België ligt het even eens verslagen. Na de jongste stemming zijn er in de Kamer van Vertegenwoordiging slechts 41 liberalen tegen 97 katholieken en in den Senaat 19 liberalen tegen 50 katholieken. Ter wijl het liberalisme in Frankrijk de vlag moest strijken voor de radikalen. Niemand verwondere zich hierover. Delibe- ralisten hebben allerwegen misbruik gemaakt van hun macht; zij offerden het volk in zede- lijken en stoffelijken zin op aan hun eigendun kelijke plannen. Zulk een aanmatiging en hoog moed moeten tot den val leiden. Uit de voorloopige Synode der Nederd. Gereformeerde Ke.Ken (Doleerende) te Utrecht, gehouden op 25 Juni, en volgende dagen. Omtrent de te nemen maatregelen tot het verkrijgen van spoedige saamwerking met de Chr. Geref. gemeenten vereenigde de bovenge noemde Synode zich met het volgende voorstel 1. De voorloopige Synode besluite, zich schriftelijk te wenden tot de Syuode der Chris telijke (gereformeerde Kerken, die binnenkort te Assen staat gehouden te worden, en spreke in dit schrijven I. haar overtuiging uit dat van 's Heeren wege een gescheiden kerkelijk leven waar de Kerken één zijn in Belijdenis, Liturgie, Kerkenorde en Taal, ongeoorloofd is; 2. dat hare en onze Kerken die zich de facto in zulk een eenheid verheugen; derhalve niet mogen voortleven, zonder poging tot kerkelijke ineen smelting aan te wendenen 3. dat uwe verga dering als de eerstsaamgckomene ten deze het zich een eere rekent de eerste stappen te mogen doen, en alsnu voorstelt den navolgenden loop van zaken: Gang en onderhandelingen omschreven. a. Beide Synodale vergaderingen benoemen elk vijl' Deputaten met recht van assumtó.- van luviseeremle medeleden. b. Deze tien deputaten aanvaarden als grondslag van hunne samensprekiugeu de drie punten, die als resultaat van de sa- mensprekingen van de Deputateu van het Synodaal Convent te Botterdam met de heeren der Theologische school te Kampen gevonden werden. c. Zij ontwerpen op dien grondslag een ontwerpacte tot her- eeniging. d. Dit concept zenden zij iu aan de kerken van Utrecht en Aisen, die beiderzijds den leden der beiderzijds ter Synode gecommiteerden heeren kennis geven, opdat beide Synoden in den loop van het jaar nogmaals saamkomen. e. De Synoden spreken over ditf concept in deze hervatte zit tingen haar oordeel uit, f. Mocht beiderzijds het alsdan tot stuud gekom n concept voorloopig goedgekeurd worden, dan ga het beiderzijds naar de Classen, opdat elke kerk zich hunue uitspreken. g. Daarna komen de Synodèu ten dorden male saiim, om met Gods hulpe deze gewichtige aangelegenheid toe het gewenschte cir.de te «brengen cn broeders te deputeeren voor de uitvoe ringen. Benoeming en last van vijf Depntaten. 2. De voorloopige Synode benoeme vijf De putaten, om ten deze haar last uit te voeren in den zin, die subs. 1 is aangeduid waarbij het tevens aan deze Deputaten op het hart wordt gedrukt, geen middelen te verzuimen, die, behoudens de zuiverheid der Gereformeerde beginselen, het welslagen hunner onderhande lingen bevorderen kunnen, zonder ten deze op iets anders te staan, dan op hetgeen in Gods Woord van de kerke Ohristi geëischt wordt. Wijze van concipieëren en arresteeren van den sub. I bed. brief. 3. De voorloopige Synode drage aan de on- dergeteekenden op, het sub. 1 bedoelde schrijven te ontwerpen en in te dienen in de zitting van Donderdag as., opdat de vergadering hierover beslisse. Wijze van expeditie. 4. De voorloopige Synode drage haar eersten scriba op, dit schrijven onverwijld toe te zen den aan de kerke der Christelijk Gereformeerden te Assen, met verzoek dit aan de Synode harer kerken, zoodra deze saamkomst, te doen toe komen. Geve God, dat deze pogingen bij de Synode te Assen een gunstig onthaal mogen vinden en dat er alzoo nog vóór het einde dezes jaars meer samenwerking tusschen de zonen van het zelfde huis gezien worden. D UITSCHL AND. Aangaande den guustigen indruk van de troonrede van Duitschlands Keizer Wilhelm II, kan men nog steeds berichten lezen. Over ge heel Europa was die indruk, blijkens het oor deel der pers, allergunstigst.) Te verrassender is dit, als men bedenkt, dat over 't algemeen de troonsbeklimming van Wil helm met bezorgdheid werd gezien, ja hier en daar, met vijandschap werd aanschouwd. Reeds bij het leven van den vórigen Keizer was het vooral de liberale pers, die weinig goeds van den toënmaligen Kroonprins wist te vertellen. En geen wonderEen vorst, die beslist voor den naam des Heeren opkomt, en ijverig deel neemt aan de bloeiende stadszending te Berlijn, in wier bestuur de bekende Ds. Stöcker zitting heelt, kan geen genade vinden in de oogen van wie liberaal herten. Iu weinig dagen zijn intusschen de blaadjes omgekeerd. Nu reeds wordt de jonge Keizer geprezen, en met vertrouwen gaat men de toe komst tegemoet. In VViihelm en Mr. Keuchenius zien wij tref fend de waarheid des bijbels bevestigd: die Mij eeren, zal ik eeren. Dar Keizer Wilhelm aan verschillende hoven een bezoek zal afleggen, schijnt thans zeker te zijn. Allereerst bij den Keizer aller Russen. Daar toe zal de Keizer van D. zich wellicht reeds 14 Juli e.k. inschepen te Kiel, begeleid door acht der grootste oorlogschepen. Gaat dit plan door, dan zal het zeker de goede verstandhou ding tusschen Duitschland eu Rusland bevor deren. Ook gaat het gerucht, dat, na een bezoek aan Ruslands hoofdstad, eene ontmoeting zal plaats hebben met den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Italië. Als een gunstig teeken voor den politieken toestand kan ook nog het bericht dienen, dat Von Bismarck een drietal maanden vacantie zal nemen tot herstel zijner gezondheid, die door de treurige gebeurtenissen der laatste weken zeer geleden heeft. FRANKRIJK. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat de werk zaamheden voor de tentoonstelling van 1889 goed vorderen. Reeds is de hooge toren, die gebouwd woidt, voor een derde voltooid. W enschelijk ware het, dat onze industriëelen eenparig het besluit namen geen deel aan die ten toonstelling te nemen, omdat zij dienen moet tot verheerlijking der Revolutie van 1789. Ook door ons land werden en worden de bittere vruchten dier revolutie geplukt. Uit verschillende landen komen berichten van vreeselijke rampen. ZWEDEN. In Zweden en Noorwegen hebben zware bran den gewoed; de steden Sündswal en Runea zijn bijna geheel vernield, zoodat duizenden van dak en have zijn beroofd. Van alle zijden is men bezig levensmiddelen voor de ongeluk- kigen aan te voeren. Vooral hebben in genoemde landen hevige boschbrandeu plaats gehad, waar door menige boerderij is vernield. De Koning heeft gelast, dat de militairen overal zullen helpen om de nog steeds voort woekerende vlammen te stuiten. In ons land en in Duitschland zijn sommige streken door zware onweders geteisterd. In Duitschland zijn daarbij zelfs enkele men sehen omgekomen. Door zware overstroomingen zijn in Mexico ruim 2000 menschen verdronken. ENGELAND. De premier van het Engelsche Kabinet, Lord Salisbury komt in vele moeielijkheden, nu een begin is gemaakt met de behandeling der be kende hervormingswetten. Hoewel de regeering eene nederlaag leed bij de behandeling van de vraag of het gezag over de hoofden der politie aan de nieuwe districtsraden zou komen, zal Salisbury er geen Kabinets-quaestie van maken. Van een onderzeeschen tunnel door het Ka naal willen de Engelschen niets weten, hoewel de ingenieurs steeds blijven aandringen op het tot stand komen van zulk een verbindingsweg met het vaste land. Nadat ook de regeering er zich tegen verklaard had, verwierp het Lager huis bij tweede lezing met 307 tegen 165 stem men de wet, die op het aanleggen van dien tunnel naar Frankrijk betrekking had. Brj het debat verklaarde de Minister van Koop handel, dat Engelands positie als eiland een der beste waarborgen voor den vrede is. Uit Shangaï wordt getelegrafeerd, dat er in de hoofdstad van Korea onlusten zijn uitgebro ken. De oproerlingen hebben negen ambtenaren onthoofd. De Fransche en Japansehe oorlogschepen hebben eenige detachementen soldaten aan land gezet tot bespherming der buitenlandsche con sulaten. Twee broertjes, van ongeveer 6 en 4 jaar, te Ierseke vielen, zonder dat iemand er getui ge van was, van een steiger in de Schelde. Een voorbijganger ontdekte hen en bracht hen op het droge. Het oudste, dat zich zooveel moge lijk aan het meertouw van eene roeiboot had boven water gehouden, was spoedig buiten ge vaar, maar bij den jongste mocht het niet ge lukken het leven weer op te wekken. Te Nieuwediep werden Zondagmiddag aan de buitenhaven twee meisjes, waarvan een zijn beminde was, door den Marine matroos S. on verhoeds aangevallen en met een mes gestoken. De dader is door dé wacht der mariniers gevan gen genomen en naar het wachtschip gebracht. Kuypers, kellner te Baarn, had zich naar Amsterdam begeven, om een geneesheer te raad plegen en wandelde 's avonds van het concert in het Paleis voor Volksvlijt komende door de Kalverstraat tot het Spui en verder langs den Voorburgwal omdat die weg hem luchtiger voor kwam dan de Kalverstraat. Toen hij echter ter hoogte kwam van den gang, dicht nabij de Jonge Roelofsteeg, welke (zoo hij later hoorde) toe gang geeft naar de keuken ran hetHotel Sui- so, vroeg hij aldaar aan een als heer gekleed persoon of hij op den Dam kwam indien hij aanstonds rechts omsloeg. Op het bevestigend antwoord begaf hij zich daar ook heen en werd tegelijkertijd besprongen door drie mannen, wel ke zich blijkbaar in den gang hadden opgesteld. Men rukte hem daarin en beroofde hem in den tijd van een paar seconden van zijn horloge en portemonnaie, terwijl men hem denjmond dicht hield en, toen hij tegenweer bood, in het ge zicht sloeg. Hij was geheel van streek en zijne stem nagenoeg kwijt, zoodat hij de kracht mis te een dier lieden te volgen of te schreeuwen. Zij verwijderden zich snel in verschillende rich ting, waarna, de beroofde zich naar den Dam be gaf om de politie te zoeken. Terstond begaf zich een agent met hem naar de plaats waar het voorval gebeurd was en daarna naar het bureau, alwaar hij van zijn wedervareu kennis gaf en opmerkte, dat men onmiddellijk werk maakte om de schuldigen op te sporen. De Russische Israëliet, Salomon Eckerling, wiens onbeschrijfelijk droevig lot algemeen be kend is en die in ons land een beroep op de liefdadigheid heeft gedaan, om hem eenigszins het stoffelijk verlies te vergoeden, hetwelk hem in Rusland is berokkend, heeft het land ver laten. Zijne zeer geschokte gezondheid nood zaakte hem tot een spoedig vertrek, om alvo rens naar Gallicië te veitrekken, waar zijn on gelukkig gezin voorloopig een onderkomen vond, in eene Duitsche badplaats kracht en levensmoed te zoeken, ten einde voor de zijnen ook nog in zijn zeer gebrekkigen staat te kunnen wer ken. Salomon Eckerling is met dankbaarheid ver vuld van hier gegaan en verzekerde dat hjj zoo hem door de ontvangen geldelijke hulp de gelegeheid weder wordt geopend, na herkregen kracht en gezondheid, voor de zijnen te arbeiden, hij zijne Nederlandsche weldoeners nooit ver geten en in zijn gebeden herdenken zal. Tegen een onderwijzer zonder betrekking in de gemeente Achtkarspelen (Fr.) is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der drank wet. In qualiteit van kellner op een boere- boeldag schonk hij Schiedammer in eene locali- teit zonder „Verguuning". In de gemeente Barradeel (Fr.) is een hooier tengevolge van de hitte en het vele koud- water drinken bezweken. In de venen in oostelijk Drente is de scheepvaart dit jaar zoo levendig, als in de laatste jaren niet het geval was. De turfafvoer was van April tot thans zóó groot, dat te Stadskanaal, waar wegeus deu hoogen waterstand, die er soms voorkwam en het schutten bemoeielijkte, soms 60 tot 80 turfschepen voor de sluizen lagen. Voorts zijn dit jaar honderden scheepsvrachten hout uit Hanóver naar zuidoostelijk Groniugen verzonden, terwijl de keisteenafvoer uit Buinen in du laatste dagen zóó druk ging, dat er soms 8 a 10 scheepsvrachten per dag geladen werden. Ook in het Oranjekanaal is de scheepvaart in de laatste weken zeer toegenomen De boringen naar een vermoedelijke petro- leumbron te Oudesehild op Tessel, die gedurende de laatste dagen der week werden gestaakt, zullen in deze week hervat worden. De hoop op een goede uitkomst schijnt wat te verflauwen. Omtrent een geval van vermoedelijke po ging tot vergiftiging verneemt de N. R. Ct. het volgende Bastiaan Sloter, arbeider, was des namiddags in den Zeegenpolder, onder Roon, aan het werk met drie andere werklieden. Ieder had een kruik water bij zich. Nadat die kruiken onder het werk geledigd waren, hadden zij die weder met water gevuld. Sloter had de zijne na die vul ling achter een hoop Stroo gelegd. Toen hij eenigen tijd later er weer naar toe ging om nog eens te, drinken, bemerkte hij dat er damp en een zwavel- of phosphoraehtige lucht uit kwam. Dit verwonderde hem te meer, omdat hij duidelijk gezien had, niets anders dan schoon water er in te hebben gekregen. Twee zijner medearbeiders hadden intusschen gezien, dat hun kameraad L. zich tweemaal van de anderen had verwijderd en een poos achter den hoop stroo was geweest, waar Bastiaan Sloter zijn nieuw gevulde kruik had nedergelegd. Naar aanleiding van een vroeger voorval ontstond er nu bij de andereu dadelijk verdenking tegen L. die, dit misschien bemerkende, hem de kruik uit de handen nam en aan den slootkant twee maal uitspoelde. Evenwel ook daarna kwam er nog diezelfde leelijke lucht uit, en toen had een der anderen bemerkt, dat er iets vreemds in was blijven hangen. De kruik werd hem daarom afgenomen en des avonds na het werk in stukken geslagen, waarop een opgerold zoo genaamd spekwortelblad te voorschijn kwam, dat vol gaatjes was en de bovengenoemde on aangename sterke lucht en uitwaseming ver spreidde. Vrijdag zijn allen door] de rechterlijke autoriteit te Dordrecht in verhoor genomen. „Het vaderland" meldt ter aanvulling van «en vroeger bericht omtrent de verlaging van het traktement van den gouverneur generaal van 160,000 op 132,000 dat voor reis- en verblijfkosten wordt uitgetrokken 20,000 en 8,000 in plaats van 60,000 en ƒ20,000. Met de benoeming van den nieuwen gouverneur generaal bezuinigt de minister Keuchenius dus weêr 80,000een aardig sommetje inderdaad. Waarlijk koning Otto geniet een s koninklijk» inkomen. Zegge twee honderd en veertig duizend gulden. En dan te moeten erkennen zoo wat niets tot stand gebracht te hebben in de vijf jaren waarin deze koning uit 's rijks schatskist een miljoen en twee honderd duizend gulden ge trokken heeft. Zeeuw. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 Juli te 2 ure. Te Velddriel (Bominelerwaard) hebben een paar bloedgierige honden zoodanig des nachts onder een kudde schapen huisgehouden, dat men er des morgens 7 verscheurd en de overigen her en derwaarts, tot zelfs onder Bruchem, gevlucht en_ verspreid heeft teruggevonden. Soinmelsdijk. Ook van hier wordt door den Militie-Commissaris te Dordrecht opgeroe pen tegen 12 Juli voor hem te verschijnen, L. Vroegindewij behoorende tot het 3de Reg. Huza ren, lichting 1884, zullende bij niet verschijnnig (dat wel denkelijk is, aangezien de persoon zich naar men zegt in Amerika bevindt) van 3 tot 6 maanden onder de wapenen worden gehouden. Stad a/h Haringvliet. Door de regeering is aan deze gemeente eene buitengewone subsidie van 2400 toegekend in de kosten van het lager onderwijs. Ooltgensplaat, 2 Juli. Heden werd het ruim 6-jarig dochtertje van P. in 't Veld eenige oogenblikken te vergeefs door haar moeder ge zocht, totdat ze eindelijk aan een klein gedeelte van heur kleedje in de achter hare woning liggende Spui werd opgemerkt. De verschrikte moeder begaf zich terstond te water, doch bij het uitklimmen met haar schier levenloos kind in den arm, brak het hekje waaraan ze zich tot redding moest vastklemmen. Moeder en kind hadden voorzeker verdronken zoo niet op hulp geschrei een jongeling uit de nabijheid toesnelde en hen redde. Door onmiddellijke aangebrachte geneeskundige hulp mocht Dr. H. na eenigen tijdverloop ge lukkig slagen, de levensgeesten van hetschijn- doode kind weer op te wekken, en alzoo de ouders in niet geringe mate te verblijden. Dirksland. Hoe gevaarlijk de gewoonte is, om boven op een beladen wagen met hooi of iets dergelijks mede te rijden, bleek in de laatste dagen. Het zoontje van Johs. Troeljau had zich boven op een met hooi beladen wa gen begeven, van welken onder het rijden, een der wielen afliep, zoodat de wagen omver viel, en het knaapje onder het hooi terecht kwamna veel moeite gelukte het, hem er van onder te halen, en werd zoodoende van een anders wissen dood gered. Toen de metselaarsknecht C. Markwat alhier, Dinsdag bezig was, om eenig werk achter bij den heer M. v. d. Vliet te verrichten, had hij het ongeluk door het wippen van een plank, van de bovenste stelling te vallen, (men kan zich de hoogte voorstellen, daar om de stelling te bereiken men een ladder noodig had van 38 sporten) waardoor hij langs een boom bij den heer C. W. Werner achter viel, welke hem dan ook de eerste geneeskundige hulp ver schafte, hoewel er niets gebroken was, moeit door bezeering het werk van hem toch gestaakt worden. Melissant, 4 Juli. De herijk der maten en gewichten in] deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag 11 Juli a. s. des voormiddags van 8 tot 11 uren in het gemeentehuis De door den Gemeenteraad in zijne vergade ring van heden voorloopig vastgestelde gemeen terekening over 1887 ligt gedurende 14 dagen terinzage van belanghebbenden ter secretarie der gemeente; daaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 12491,09 de uitgaven f 10826, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van ƒ1665,09. Door den Gemeenteraad is in zijne vergade ring van heden besloten, behoudens goedkeu ring van Heeren Gedeputeerde Staten, de jaar wedde van de onderwijzeres aan de openbare school met ingang van 1 Januari 1839 te ver- hoogen met 50, en alzoo te brengen op 550 stellendam. PietervanEs, milicien verlof-

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2