r r r Plaatselijke Derlcliten. alsof de Roomsche en Antirevolutionaire partijen geestelijk meer aan de Conservatieve partij zouden verwant zijn dan de Liberalen en Radicalen De Standaard noemde dit voorgeven een „pure vergissing" en wees er op dat Groen van Prin- terer telkens en telkens weer betoogd heeftOnze Conservatieve partij bloeit evenals de Liberale en Radicale partijen op den wortel der Revolutie beginselen. Richtsnoer voor liet staatsbeleid toch is ook haar niet de Heilige schift, maar de men schelijke Rede. En wat antwoordde toen het 'Dagblad Sprak het dit herhaald betoog van Groen van Prinsterer en de opvatting van de Standaard tegen, en verklaarde het, de menschelijke Rede niet boven alles te huldigen op politiek terrein Och neen, de redactie vroeg alleen waar de Standaard uit opmaakte, dat zij „in de menschelij ke Rede, afgescheiden van alle hoogere invloeden" het richtsnoer voor het staatsbeleid ziet. „Dag aan dag" zoo voegde zij er bij, „zeggen wij het tegendeel." Zeer ter snede merkfg de Standaard bij dit antwoord toen weerop, dat de redactie van het Dagblad door haar eigen woorden opnieuw het bewijs geleverd had, dat zij met de liberalen op politiek gebied de menschelijke Rede voor het hoogste honrlt; want dat zij wel bij die Rede „hoogere invloeden" erkent en aanneemt, maar dat de meeste liberalen hetzelfde ook doen. Laat ons het dus goed onthouden. De Con servatieven zijn in beginsel onze tegenstanders. Zij willen evenals de liberalen den godsdienst ver huiten de politiek weren en den staatsman van den Evangeliebelijder scheiden. Als zij ons niettemin in eenig opzicht steunen, b.v. bij de stembus, dan komt die samenwerking volstrekt niet voort uit geestverwantschap, maar berust zij alleen op tijdelijke en uitwendige over eenkomst van politieke plannen, evenais desa menwerking met de Roomschen en de Radicalen. Toen we het bovenstaande geschreven hadden bleek ons uit een nieuw bescheid van het Dagblad, dat die redactie er toch weinig mede opheeft, wat haar grondgedachte en uitgangspunt betreft zoo onvoorwaardelijk met de Liberalen en de Radicalen op één lijn gesteld te worden. Zij poogt dan ook door een nieuwe verklaring zich aan de gemeenschap met die revolutionaire partijen te onttrekken, en zegt bedoeld te hebben, dat niet 't christendom door het Evangelie een nieuw be ginsel in de wereld is gekomen, en dat ook het staatsrecht door dit beginsel moet worden beheerscht. Deze nadere bepaling van haar staatsrechte lijke gevoelens klinkt wat positiever, maar laat toch nog veel te wenschen over. Zoolang het Dagblad niet rondweg wil erkennen, dat alle gezag onder de menschen, door den een over den ander uitgeoefend, alleen van God afdaalt van dien God die Zijn souvereinen wil in de H. Schrift bekend maaktezoolang kan het niet gerekend worden, onze staatspartij uit beginsel te steunen. „$$nze Skilanden" bi cut raai 2 Gelijk vanzelf spreekt, kunnen wij ons niet lang ophouden bij de kijfachtige ingezonden stukjes van „Jan Maad" en X in Onze Eilanden (nr. van 25 Mei). Verbeeld u, die „Jan Maad" gelooft heusch, dat de openbare onderwijzers in Nederland „het kinderlijk gemoed voor te heilig houden om daarin de zaden van twijfel en ongelool te strooi en". Hij schijnt er dus niets van te weten, dat het onder die openbare onderwijzers krioelt van aanhangers der ongeloofstheoriën van Multatuli. En evenmin schijnt hij er iets van te vatten, dat het onbewerkt laten van het hart der kin deren en het stelselmatig zwijgen over allen godsdienst uiteraard bevorderlijk moeten zijn aan den twijfel en het ongeloof. Zie, met zulk een man, die feiten durft ont kennen, welke elk eerlijk liberaal u dadelijk toestemt, is eenvoudig geen praten mogelijk. En evenmin gaat dit met X, die eerst een kolom vol schrijft om de vermeende lasteringen en verdachtmaking van anderen te gispen, en dan onmiddellijk daarop zelf onder meer lastert, dat men „twee maanden" noodig heeft gehad om ons tegenwoordig Ministerie bijeen te krij gen, terwijl toch ieder, die de laatste maanden meeleefde in de politiek, weet, dat de samen stelling van ons Kabinet-Mackay, niett igenstaan- de de ongewone omstandigheden waaronder het optrad, slechts twee a drie weken heelt geduurd. Waarlijk, zulke slecht beslagen ijveraars, al meenen zij het overigens nog zoo goed met hun eigen partij, moesten zich niet op het gladde ijs wagen. Bovendien, het doel van dit blad is geens zins gelegen in kleinzielig kibbelen en pluk haren. Het heeft de bestemming om ons volk omtrent zijn hoogste belangen meê voor te lichten en het op te wekken, onder inwachting van Gods zegen, met ons. te strijden voor recht en vrijheid, en alzoo voor het behoud van ons dierbaar Vaderland. Wij hopen daarom ook, dat al onze bericht gevers zich op nauwkeurigheid zullen toeleggen, en allen schijn van overdrijving mijden; alsmede, dat onze inzenders die op eenig bericht critiek hebben te leveren, zich zooveel doenlijk zullen bekorten. Maar wèl moeten wij er nota van nemen, dat een onzer concurrenten, genaamd Onze Ei landen, blijkens een openhartige verklaring van „Redactie en Uitgever" in het nommer van 25 Mei tegenover bedoeld pogen neutraal wil blij ven. Immers, zij zeggen, dat hun blad „geen bepaald partij blad" (is) zoodat zij zich „buiten eiken strijd houden". Dat blad plaatst zich dus op het Pilatusstand- punt, als het een standpunt heeten mag. Het is een publiek logement of een winkel gelijk, waar zoowat iedereen zijn intrek zal kunnen- nemen. Het wil ons voorkomen, dat dit nu juist niet pleit voor het karakter van Onze Eilanden, en dat het geen hoogen dunk verroodt van de roe ping, die het blad in zich gevoelt. Doch dit kunnen wij nu eenmaal niet verhelpen. We kun nen alleen akte nemen van de hier geboden gulle verklaring en opletten of het den heeren waarlijk ernst is met deze lauwgeloovige be tuiging; want het kon met hun „neutraliteit" wel eens evenzoo gelegen zijn als met die van de openbare onderwijzers! Uit de Pers. Eendracht maakt macht. Toen de fractie-Van Weede-Bronsveld het hoofd opstak, doorzag elk kenner, dat dit een bedekte overlooperij naar de Liberalen was. Den eersten keer den besten candideerden de heeren dan ook precies dezelfde candidaten als de liberalenSeyffardt en Roëll. Nu echter, nu de groote slag geslagen was, en er een keuze voor de Staten kwam, zou Eendracht maakt macht toch eens zelfstandig optreden. De Liberalen kozen Van Beuningen. Dat was voor Dr. Bronsveld al te kras. Neen, dan zou den ze toch eens een eigen candidaat nemen. En wien kozen ze toen? Antwoord Den liberalist Bastert, slag op slag der Liberalisten candidaat. Doch zie, deze vlieger ging niet op. Hun candidaat viel uit. En het kwam te staan tusschen een Antirevolutionair en een ander Liberalist, den zeer ongewenschten heer Van Beuningen. En wat doet Dr. Bronsveld c. s. nu 1 Komen ze nu althans op den Antirevolutionair ovor Of onthouden ze zich voor het minst! Och neen Ze candideerden nu zelf den zeer ongewensch ten Liberalist Van Beuningen. En zoo is het overloopen tot den einde toe volb raclit. Stand.) De volkeren der aarde. i Men kan Europa op het oogenblik gewisse- lijk vergelijken met een huisgezinin 't welk de broers en zusters met elkaar woorden heb ben gekregen, en ieder voor zich natuurlijk meent het grootste gelijk te hebben. De vorst der Bulgaren is reeds van zijn op treden af, Rusland een doorn in 't vleesch. Griekenland ligt in onmin met Turkije. De Franschen zien Italië, thans de bondgenoot der twee aangrenzende keizerrijken scherp op de vingers. Tusschen Duitschland en Rusland schijnt een tariefoorlog te dreigen. Eindelijk zijn dooi den Hongaarschen minister Tisza in het Parle ment dingen gezegd, die Frankrijk grieven en prikkelen. Omtrent Bulgarije nu, valt ditmaal niet veel nieuws te melden. Wel hoort men nu dit, dan dat, maar 't is wijs er niet veel aan te hech ten. Ook het geschil met Griekenland zal, waarschijnlijk door Engelsche tusschenkomst wel zoo beslecht worden, dat men er zich èn te Athene èn te Konstantinopel bij kan neder- leggen. Het is, wat Duitschland en Rusland betreft, mogelijk, dat het komt tot een verhooging der graanmarkten, waardoor de invoer vau Russisch koren natuurlijk gevoelig zou worden getroffen. Het is echter nog niet zeker dat het zoover komt. Zelfs is eenige ontspanning merkbaar, maar toch blijft opmerkelijk en niet te verge ten dat de Kreuz-Zeitung nog pas een Euro peesehen oorlog aanstaande achtte, wijl Ruslaud gedwongen was alles op één kaart te zetten. Daar tegenover staat dat een blad als de En gelsche Econimist het oorlogsgevaar, althans voor dit jaar, geweken acht. Wat nu het gebeurde in Hongarije betreft, de minister Tisza heeft zich over Frankrijk juist niet lieflijk uitgelaten. Hij sprak over de groote tentoonstelling van 188!) te Parijs. Oostenrijk heeft reeds geweigerd daaraan officieel deel te nementhans ried de llongaarsche minister dit ook elk in 't bizonder af. De goederen en de vlag, zeide hij, konden gevaar loopen. l)at is ons meer overkomen en de gemoederen zijn daar ginds vaak opgewonden. Kortom de Hon garen zouden, zei Tisza, 't' best doen thuis te blijven. Later verklaarde hij nog, dat, hoewel het volstrekt niet zeker was dat er oorlog zou komen, dit toch altijd mogelijk was. Bij een krijg met Rusland, zou Frankrijk naast dit rijk staan. 't Is te begrijpen dat deze vrij krasse uitla tingen niet alleen in Oostenrijk, maar ook en vooral te Parjjs vrij wat opzien hebben gemaakt. Men verwacht zelfs dat de regeering ter behoor lijker plaatse zal wijzen op het min gepaste in zulke redevoeringen. Doch 't zij het hiertoe komt of niet, ze bewijzen hoe het wantrouwen groot en de minzaamheid ver is, gelijk trouwens reeds lang en alom viel op te merken. In Frankrijk duurt de strijd tusschen de vrien den en.de tegenstanders van generaal Boulan- ger nog stadig voort. De eersten steunen op de Monarchalen en Bonapartisten. De laatsten heb ben, onder leiding van Clémenceau, een veree- nigiug opgericht, die tegen Boulanger gericht is. In België hebben de verkiezingen voor de helft der Provinciale Staten plaats gehad. In Vlaanderen Limburg en Antwerpen (behalve de stad die 21 liberalen koos) behielden de Room schen 't velden Luik, Henegouwen en Brabant de liberalen. In Luxemburg wonnen de Room schen, doch in Namen verloren zij. De socialisten kregen op verschillende plaatsen slechts enkele stemmen. H. Gemengde Berichten. Te Vries (Dr.) werd dezer dagen, een ne genjarige knaap H.R., door zijn ouders verstooten „Na eenigen tijd te hebben rondgezworven, kwam de jongen in den avond van Donderdag te Norg aan. Door de goede zorgen van den burgemeester dier gemeente werd hem voedsel en nachtver blijf verstrekt, en werd hij Vrijdag onder geleide naar de gemeente Vries terug gebracht. De ouders hebben den knaap echter niet weer willen opnemen, zoodat hij een half uur na de aankomst van zijn geleider zich weder te Norg aanmelde. Andermaal werd hij verzorgt doch den volgenden morgen buiten de gemeente ge bracht. „Men is zeer belangstellend om te weten wie zich ten slotte den knaap zal aantrekken, in dien zijne eigene ouders blijven wijgeren hem weder bij zich te nemen." Het verwondert ons dat in dit bericht nog geen sprake is van eenige bemoeiing der politie, liet wordt tijd, dunkt ons, dat deze die ouders eens bij ervaring den inhoud leert kennen van artt. 255 v.v. van het Wetboek voor strafrecht. (Stand.) De brand, die Zaterdag in het Orderbosch bij Apeldoorn woedde, is outstaan, volgens rne- dedeeling van den heer W. O. Kerkhoven, te Lochem, administrateur van genoemd bosch, door het uitwerpen aan de verkeerde zijde van sintels uit een locomotief, over een beekje heen, inde heide, waar duidelijk het begin is geconstateerd; een en ander gestaafd door getuigen. De heer W. is voornemens der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij vergoeding te vragen, daar voor ruim 60,1)00 a 70 U00 is vernield. Het bosch was slechts gedeeltelijk verzekerd. Eenige jaren geleden beproefden de En gelsche beugvisschers, zooals de Hollanders in den zomer doen, de kabeljauw te zouten, maar ze kenden er niets van; het bleek aan de markt dat hun visch verkeerd behandeld was en dus weinig waarde had. Thans is een visscher van Pernis naar Engeland vertrokken om op een Engelsche sloep te varen en den Engelschen visschers het, zouten te leeren. Zaterdagmiddag had te Harderwijk een droevig ongeval plaats, dat weder een waarschu wing is voor moeders, om jeugdige kinderen toch niet alleen te laten. Het driejarig kindje van P. K. dat geheel alleen in het vertrek was, heeft, door met vuur te spelen, aan zijn kleeren vlam gevat, en werd door de moeder in vreese- lijken toestand teruggevonden. Na een dag lij- dens is de kleine aan de bekomen wonden over leden. Vrijdagavond waren te Zaanslag eenige werklieden bezig met het afbreken eener oude schuur. Eensklaps storte, naar men vermoed door wind, de schuur in. De werkman J, Bavekoo Sr. werd onder het vallende hout bedolven.. Met gebroken schedel en beenen werd hij er ^ster vende onder uit gehaald. De andere kwamen met den schrik vrij. Stad a/h Haringvliet. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door i ds. E. Loen te Grijpskerke. Beijoemd tot kantoorhouder bij den telephoon- dienst de heer J. Admiraal alhier. De postbode Ms. Scherpenisse is benoemd tot Kaai-, haven-Len mai-ktmeester en tot amb tenaar belast met het toezicht op de invorde ring, terwijl de gemeenteveldwachter, S. Broos- lioofd benoemd is tot gemeentebode en belast met het schoonhouden van secretarie en raad zaal. Ooltgensplaat. Een paar dagen geleden verliet een oppassend jongeling A. >Bom. Lz. onze gemeente ten einde zijn fortuin te Paterson N.A. aldaar te beproeven. Binnen enkele dagen zal een ander jongeling van hier mede de reis naar Dakota N.A. aanvaarden met het zelfde doel. 30 Mei. Heden had alhier de aanbesteding plaats van -het vernieuwen eeuer beschoeiing rond den Kerksingelslechts twee biljetten waren ingekomen, waarvan de laagste was van den Heer L. Braber aannemer en timmerman, voor ƒ1039; hoogste inschrijver de Heer L. Korte weg voor 1345 beide te Ooltgensplaat. Wegens veran deringen van het werk is het niet gegund en zal alzoo op nader te bepalen tijd opnieuw be steed worden. 30 Mei. Naar men met zekerheid verneemt is door wijlen onzen onvergetehjken Heer Bur gemeester Mr. D. van Weel A.z aan de ge meente vermaakt het kapitale en nog voor korten tijd opnieuw gebouwde prachtige Dokters-huis, alsmede een kostbare tuin ten dienste voor speel plaats der bewaarschool-kinderen en tevens een fonds ter voldoening van het schoolgeld van kinderen voor ontoereikende ouders. Het laat zich begrijpen dat deze schitterende gaven niet alleen door het gemeentebestuur maar door alle ingezetenen inl dankbare herinnering zal blijven, Oude Touge, 29 Mei. Heden vierde de Heer A. A. Bode alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaren zjjn ambt als notaris aanvaardde. Bij deze gelegenheid ondervond hij algemeene belangstelling. Bij den landbouwer A. van Yugt alhier, heeft zich onder de kalveren een soort van hersen ziekte voorgedaan met doodelijken afloop, reeds vijf zijn er afgemaakt. De overigen zijn tot nog toe gezond. Dirksland, 28 Mei. Een meisje van den turfschipper van Dalen had het ongeluk van de schuit in de haven te vallen, de broeder des schippers zulks bemerkende aarzelde geen oogen blik de kleine na te springen en smaakte het genoegen ze behouden aan boord te brengen. Stellendam. Hoewel hier ook de lust tot het naar Amerika gaan sterk is, en reeds velen derwaarts zijn vertrokken, zoo keeren er toch ook nog enkelen naar hun vaderland terug; o. a. ook G. Korteweg en gezin, die na twee jaren verblijf aldaar gepasseerde week weder hier is teruggekeerd. In de vergadering van den Raad dezer gemeente is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag van het jaar 1888 tot een bedrag van ƒ2104. De aanslagen zijn verdeeld als volgt 1. ad ƒ125, 1. ad ƒ80, 1. ad 50, 2. ad 45, 1. ad ƒ40, 5. ad /'35, 4. ad ƒ30, G. ad ƒ25, 3. ad ƒ20, 10. ad ƒ15, 8. ad ƒ12, 10. ad 10. 24. ad f 8, 87. ad 6, 35. ad ƒ4, en 7. ad 2. De gemeenteraad wendde zich bij verzoek schrift tot Zijne Majesteit den Koning en ile Provinciale Staten, tot verkrijging van eene sub- sudie ad ƒ400 uit de Rijks Provinciale fondsen in de Geneeskundige kosten alhier. Ds. W. J. H. Kalkman te Monster is tot predikant alhier beroepen. Goedereede. De gemeenteraad alhier heeft besloten tot het invoeren van eene heffing van kaaigeld. In de verplegingskosten van eene voor rekening dezer gemeente, in het Rijks krankzinnigen ge sticht te Medemblik verpleegd wordende krank zinnige is aan deze gemeente eene rijksbijdrage van ƒ40 en eene provinciale van ƒ50 toege- - gekend. Het kohier van de hondenbelasting bevat 30 honden en is vastgesteld tot een bedrag van ƒ76. De Heer D. Hiemstra candidaat is tot pre dikant alhier beroepen. Poortvl et, 26 Mei. De heer E. E. v. Rijs- sel zal den 10 Juni den dag herdenken, waarop hij zich voor 50 jaar als genees-verloskundige alhier vestigde, voor die gelegenheid wordt met eene lijst rondgegaan, om hem op dien dag een fraai geschenk aan te bieden. Bruinisse, 25 Mei. Uitslag der door het dagelijks bestuur dezer gemeente gehouden aan besteding van eenige onderhoudswerken en ver nieuwingen van gemeentewerken voor 1888. Het minst werd ingeschreven voor percel 1 L. van Popering Dz., voor 214,40; 2. door A. Zoeter voor 94; 3. door J. J. Capelle voor 33,61; 4. door A. Zoeter, voor ƒ11,50 5. door M. Elenbaas, vooi f 117,80; 6. door J. van den Berge Jz. voor f 34,90; 7. door J. van den Berge Jz. voor 49,608. door M. Elenbaas, voor 59. door J. J. Capelle, voor 6; 10. door M. Elenbaas voor 10,30; 11. M. Elenbaas voor 23212. door J. van den Berge Jz., voor 175; 13. door M. Elenbaas, voor 10,20; 14. door J. van den Berge Jz., voor 112,40. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD TE BRUINISSE. Nadat heden arond om half zes ure de geraeenteraaduvergaderin:?, waarin alle leden tegenwoordig waren, was geopend, en de notulen waren gelezen en gearresteerd, had allereerst de behandeling plaats van liet onderwerp «Post- en Telegraafkantoor." De raad, die in beginsel had aaujenouieu om een Post- en Te legraafkantoor te bouweu, had heden te besluiten, wfiar het gebouw te stichten. Het huis vau den heer C, M. van Vissem aau den Dorpsweg of het terrein van A. Zoeter aan de Molen ftraattegen het eerste waren bedeukingen bij de administratie der telegrafie, wegens hare ligging buiten de kom der gemeente, zoodat alleen overbleef het terrein van Zoeterwaarvoor het preadvies van B. en W. om daarop liet gebouw te stichten. Hierover had breedvoerig discussie plaats en werd het voorstel met 5 tegen 2 steramen verworpen. De raad achtte dit terrein niet geschikt, dewijl het te afgelegen is Remissie van deu Hoofdei, omslag werd verleend aan den heer W. Groeueveld, predikaut thans te Hillegom ad f lG.óöVj en aan C. Bouterse, thans te Delfshaven ad 3,03. Op het bezwaarschrift van L. van den Berge J. Bz., schipper alhier, tegen zijn aauslag op liet kohier van den Hoofdei, omslag, wordt afwijzend beschikt. Op het verzoekschrift van J. van Popering Az. alhier, besluit de raad, dat adressant in het door hun bewoonde huis, aan de gemeente in eigendom toebehoorende, liaudel in kruidenierswaren en suiker werken raag uitoefeuen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad om langs de Deekant aan den Oostel. achterweg een beschoeiing te maken van afgekeurde pannen, waarvoor p. m. 230,000 zullen noodig zijn. De voorzitter deelt mede, dat bij de publieke aaubcstediug twee percecleu niet zijn gegund, omdat de inschrijvingssom hooger was dau de raming daarvoor, op de vraag of bedenkingen hiertegen be staan, wordt boveustaaude aanbesteding goedgekeurd. Op voorstel vau den heer Elenbaas besluit de raad tot het be straten van die weg van af de Oude straat tot aan de Suatiesluis des Polders, in aansluitiug met de Steinstraat. De Voorz. herinnert aau de li a v e u q u e s t i e, dat die nog niet eens is opgelost, dat geeue van de voorstellen door het Bestuur voorgelegd, de goedkeuring mocht wegdragen en toch is het nood zakelijk dat omtrent deze materie een besluit wordt genomen. Hij wenscht daarom de aandacht van den raad te vestigen op een an der terrein waar de haven zou kunnen gemaakt worden, en dat is, het N. Oostelijk gedeelte van den stoofpolder. Dat terrein zou, volgens zijn wijze van zieu, uitstekend kunnen ingericht worden voor eene haven, die tevens zou dienen voor vluchthaven, geen speudo vluchthaven, maar een wezeutlijke vluchthaven, die ten allen tijde kan bereikt worden. Na verder breedvoerig over de Capaciteit van die haven gespro- keu te hebben, geeft de Voorz. te kennen, dat het niet licht in zijne bedoeling nu reeds een voorstel hieromtrent te doen, doch wenscht, dat het denkbeeld, dat overige.is niet nieuw is, maarzoo- veel hij zich heriauert in de raadsvergadering nog niet is bespro ken, door de -raadsleden ernstig worde overwogen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Kerkwerve. In het naburige Noordwelle had een treurig ongeval plaats. Een jongeling van dertien jaren werd gevonden door ophan ging van het leven beroofd zijnde. Voor Kinderen. DE ZEVEN SLAPERS VAN EPHEZE. Epheze was de hoofdstad van de Romeinsche provincie Klein-Az je,het tooneel der werkzaam heden van den gro .ten roemd door dengrootente ook ontstond de legende wie Gedurende de korte reg eins, 249-251 n. Chr gemeente zwaar vervolgd nieniJ Christen ter dood Onder hen, die voor de digden gebracht werden voor de afgoden te brand digen van aanzienlijke tam aan hun vijanden te ontk buriir gebergte te vluchte spelonk verborgen. Hun dekt, en de keizer gaf het hol nauwkeurig met ten opdat zij zouden ster en de jongelingen, in de overgelaten, bevalen hun den elkander en vielen 11 De jaren vloden heen gelingen, die men dacht gekomen, werden vergete goden waren omvergewor van de groote Diana de drongen door het Kruis de godsdienst van het Ron Eindelijk, het was or Theodosiiis II omstreeks zekere Adolius, een inwe zitter van den berg waar een stal voor zijn vee te n wijderden de steenen om gebruiken, en ontdekten gelingen lagen te slapen. Toen het zonlicht in het ten de jongelingen, niet dat zij een enkelen nacl nog in levensgevaar ware hebben beraadslaagd, bes hen, Malchus genaamd, on zou gaan, om te trachter Malchus naderde de sta zichtigheid, doch langs was hij verwonderd een poort te zien. In de stad meer verbaasd, want al vreemd en den naam van rende gebruiken, wreef hij dat hij droomde. Hij g binnen, vroeg om eenig een muntstuk met den Decius in betaling aan. 1 wonderd op de vreemde kl en verwonderde zich nog wetsche manier van spre oude muntstuk zag, verd van een verborgen scha echter vermeerderden de ontwaakten slaper; de b; versterkt, gaf de zaak aa Malchus werd voor den j Terwijl hij door de sti hij onder de menigte te bekend gelaat. Allen war den rechter gekomen, ver denis; hoe hij en zijn mi volgers ontsnapt waren rigen dag) en hoe zij zie hadden en in slaap warer verhaal leidde tot een na tot verwondering van ieder jeugdige Christenen, een hebbende in het hol voo volgers, daar bijna 200 Tot staving der waarhe bood Malchus den rechte te brengen en deze bega heen, gevolgd door een ov en vond de zeven gezé was verhaald. De bisschop van Ephe voornaamste inwoners dt Theodosius bezochten de van het hol. Hun gelaal glinsterend van een heili vermanend te gelooven in de goedheid van God bewaard, bogen zij het h Deze wonderlijke lege de geschriften van zekeren Batnae in Syrië, welke z te stellen in het jaar 47 nadat de gebeurtenis, zo( plaats gevonden, en hij vertrouwbare bronnen te waar is dat wonderbaarli meenlijk ontstaan door e zichzelf niet zoo opmer1 zeer wel zijn, dat dit ve een gebeurtenis, die ge vervolgingen voorviel. K Christelijke jongelingen in een hol gevlucht en schuil te houden tot de en werd het wonderlijk voegd toen er mensehen ding loochenden. Hoe h werd zoo bekend en zoo bij alle Christelijke kerke sche, de Latijnsche als gevonden en doordrong meest verwijderde lander hamed nam het verhaal het 78ste hoofdstuk, getii hij als voorbeeld de tot een bewijs van de b standing. Te midden dei- wordt een grot in een nog steeds vertoond als slapers". I i

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2