Islai t teiezinpn. De Uitslag «Ier laatste Verkiezingen Samenwerking- met de „verst verwijderden'. Uit «te Pers. De volkeren «ter aar«Ie. ©remeai^de Berichten. Plaatselijke Berichten, De vorige week, Zaterdag, kwamen de Pro vinciale Staten in alle gewesten onzes lands bijeen om de leden der „nieuwe" Eerste Kamer te verkiezen. 't Was een zaak van weinig beteekenis. Want aangezien bij bet in werking treden der nieuwe Grondwet de Provinciale staten en dus de kies colleges voor de Eerste Kamer onveranderd bleven zitten (ofschoon de Heer Mr. JE. Mackay te zijner tijd een voorstel deed om die colleges te ontbinden) kon ieder wel op zijn vingers uittellen, dat ook de Eerste K auier in ongeveer gelijke verhouding, dat is overwegend libera listisch zoude blijven. Vroeger stond het: 27 liberaal tegenover 12 antiliberaal. En thans werd het 3-5 liberaal tegenover 15 antiliberaal. Slechts één, zegge ddn anti-revolutionair heelt er in de Eerste Kamer zitting tegen 27 in de Tweede. Wat een wanverhouding Maar enfin, dit wisten we. De Eerste Kamer zal nog lang een bolwerk voor de liberalisten blijven. Ook al raken de Prov. Staten van Zuid- Holland, Zeeland en Friesland bij de eerstvol gende verkiezingen de meerderheid kwijt, toch moet het nog wel 5 of 8 jaren duren, eer de Eerste Kamer om kan slaan in ons voordeel. Nog eens, dit icislen we. Doch de herstemmingen voor de Tweede Ka mer, op 20 Maart jl-, zullen menigeen onder ons tegengevallen zijn. Wèl was het bekend, dat de liberalisten, geholpen door de vrienden van Dr. Bronsveld en Ds. Buijtendijk geen middel onbeproefd zouden laten om onze kie zers schrik en angst voor Rome aan te jagen. Maar wij hoopten nog altijd, dat zich niet zoo- velen door dat loos geroep zouden laten af brengen van hun plichtsbetrachting, om daardoor den liberalisten gewonnen spel te neven. Immers, als de onzen in de districten Breu- kelen, Schiedam, Dordrecht en Beverwijk trouw op hun post waren geweest en den Roomschen candidaat gestemd hadden, had liet niet kunnen missen of de antiliberalen hadden gezegevierd. Intusschen, het komt dan zooals het komt, maar de antiliberale meerderheid in de nieuwe Tweede Kamer staat zwak. Zij zal daarom met dubbele omzichtigheid moeten te werk gaan, en zij heeft veel wijsheid van Boven noodig om niet spoedig in groote verlegenheid te ge raken. Want natuurlijk, de liberalisten, die het slecht verkroppen kunnen, dat zij het onderspit moesten delven op 6 Maart jl. en dat zij over heel het land gerekend slechts twee vijfden van de uit gebrachte stemmen aan hun kant kregen, staan op de loer of onze leiders ook soms een foutje maken, dat lien in moeielijkheid kan brengen en dat in het nadeel onzer partij kan worden rondgeklept. Hoe boos de liberalisten zijn, kan men toch wel afleiden uit de brutale volharding, waar mede zij de valsche beschuldiging volhouden, dat onze partij den socialist Domela Nieuwen- huis in de Kamer bracht, niettegenstaande zij zeer goed weten, dat noch het Centraal Comité, noch de Standaard, noch ook de plaatselijke, bij het Centraal Comité aangesloten Hoofd- Kiesvereeniging in Schoterland er part of deel aan heeft, en voorts uit niets te bewijzen is, dat juist onze partij D. N. in de Kamer bracht. Als ze er dus maar een speldeknop tusschen kunnen krijgen, zullen zij niets ontzien om zich weer meester te maken van de meerderheid, en vooral om het bestuur des lauds weer in handen te krijgen. Wij mogen ons over den afloop van 6 en 20 Maart verheugen, maar het zij eene verheuging met beven, liever nog met rusteloos waken! Nog steeds zijn er eenige vrienden en veel meer tegenstanders, die maar niet kunnen be grijpen hoe er samenwerking onzerzijds moge lijk is met de radicalen. Gevraagd naar de oorzaak van hun verwon dering, geven zij slechts ten antwoord, dat de radicalen toch het verst van ons afstaan. Dit laatste schijnt wel zoo, maar is het wel waar? Staan zij inderdaad verder van ons, an tirevolutionairen af, dan de liberalisten? Wij gelooven dit niet. En althans niet in de practijk. Want men moet niet meenen, dat wij niets met de liberalisten samen willen doen omdat zij ons lang verongelijkt hebben. Trouwens, dit bewijzen de stemmingen in de Kamers wel an ders. Zoodra zjj maar wezenlijk liberale voorstel len doen, zullen zij bij onze partij steun vin den. Doch het is liun schuld, dat steeds meer deren een afkeer van hen krijgen en óns bijvallen. Wat de grondbeginselen aangaat, staan zij met de liberalisten gelijk. Zij zijn van éénen huize, worden door één geest bezield, en openbaren eenerlei streven, t.w. de onderstbovenkeering van de instellingen Gods. Alleen zijn de radicalen wat driftiger en wil der in het uiten van hun plannen. En dit zou hoogst bedenkelijk kunnen worden voor onze maatschappelijke rust, ja tot vreeselijke uitbar stingen aanleiding geven, als zij namelijk de macht in handen hadden. Doch men vergete niet, dat zij bij de stem bus een minderheid vormen. Een vrij kleine min derheid zelfs. Geen tiental ledeu zullen zij v oor- eerst in de Kamer brengen. Ook moet men wel in aanmerking nemen, dat al blijven hun woord voerders buiten de Siaten-Generual gesloten, nochthans hun leer doorwerkt over geheel ons land, en bij gevolg hun invloed op ous volk er niet minder om is. Wij geven dus dadelijk toe, dat de radicalen ten deele gevaarlijker zijn dan de meer gema tigde liberalenmaar in andere opzichten staan zij ons veel nader. En dit eenvoudig omdat zjj niet veinzen, omdat zij, waar strijden huns in ziens te pas komt, met open vizier tegen ons willen strijden en ons het gebruik onzer natuur lijke kracht gunnen. In één woord, de radicalen zijn handelbaar. Zij willen rekenen met anderer gevoelens en ge moedsbezwaren, en meê op middelen zinnen om het leven voor elkander dragelijk te maken. Is dat niet vrij wat beter dan wat de libe ralisten beoogen, die onder een vloed van schoon schijnende, zelfs godsdienstige redeneeringen u feitelijk geheel ter zijde stellen, voor u witten denken, gevoelen en bovenal voor u willen blij ven regeeren, omdat zij u voor onmondigen houden V Om den waren godsdienst geven zij niet, en toch praten zij vaak vroom. Maar wij denken hier aan het woord van Jezus tot de Laodicen- sen: „och of gij heet waart of koud!" Juist die lauwen, die tusschen-in-lieden die half-vro- men zijn het gevaarlijkst en het meest ergerlijk. Nooit was Jezus' woord snijdender dan wanneer Hij sprak tot de farizeën en schriftgeleerden, die wel erg godsdienstig wilden heetenmaar er niet naar leefden. Ja, die hun eigen inzettingen in de plaats schoven van GodsWoord. Zelfs de hoeren en tollenaren zouden hun voorgaan in Gods Koninkrijk. Nam de Heiland hiermede dan de ondeugd, de ruwste uitingen der zonde eenigermate in bescherming Ieder christen weet beter. Maar er ligt dan toch in, dat die grove zon daren, aan 's menschen zijde beschouwd, beter redbaar waren dan zij die zich op godsdienst vormen beroemden. En evenzoo is het nu op staatkundig gebied met de radicalen. Met hen is nog iets aan te vangen, doch met de bedachtzame „brave" li beralisten in den regel niets. Ds. Gispen doet het in 't jongste Bazuimi\im- mer voorkomen alsof onze antirevolutionaire leiders het oog zouden hebben op een >heer- schende staatskerk of een publieke volkskerk'' en alsof zij geen hooger verlangen zouden ken nen dan om de gereformeerde kerk weder alg van ouds tot die publieke macht op te voeren. Hij schrijft er van: »De geleerdste en scherpzinnigste Calvinisten houden vast liet begrip van eene publieke gereformeerde kerk, die over alle gedooptea herderlijk opzicht raoct uitoefenen." Naar het ous wil voorkomen, speelt de anti pathie van Dr. G. tegen de doleerende broeders hem in deze quaestie parten. Er is een groot verschil tusschen den eisch, dat de Gereformeer de kerk weer de heerschende zal worden, èn den eisch, dat de Overheid de aanhangers der Gere formeerde religie zal erkennen als de historische Gereformeerde kerk van Nederland. In de Stan daard van denzelfden dag (1G Maart) wordt dan ook vlak het tegendeel van Dr. G's. somber vermoeden opnieuw verhaald. Wij lezen daar: »Ook de Calvinisten van onze dagen *ij„ niet meer behebt met de vooroordeelen van een vroegere eeuw. Ook zij hebbeu niet voor niet geleefd. Ook zij danken aan de worsteling der geesten in de drie jongste eeuwen een schat van keunis eu inzicht, die voor onze yadereu verborgeu was; en zij hebbeu juist uit hun beginsel allengs een staatsrecht ontwikkeld, dat geheel beantwoordt aan de eischen, die in de 19de eeuw moeten gesteld worden." »A1 wat men gelasterd en gebazeld heeft van een booze repris tin a t i e (herstelling van oude en verouderde toestanden), die we j op het oog haddenvan een druk dien we andersdenkenden hadden willen aandoen; van een Gereformeerde staatskerk, die we weer willen oprichten, het zullen altemaal spookgestalten en schrik beelden blijken, die verdwijnen voor het licht der werkelijkheid. »Neen, het eenige wat wij Calvinisten wenschen, is, dat de Over heid van het land niet langer haar macht misbruike, om het gif van het ongeloof stelselmatig in de aderen van ous volksleven te druppelen'" En wat ons op het hart ligt, is, om als de overheid zal hebben opgehouden den ziele herder te spelen, op heel andere wijze dan de liberalisten het deden, die Overheid te laten zorgen voor da stoffel ij ke belangen van het volk! Zie, dit is heel wat anders dan de bewering van Dr. G. »dat zoovelen hun geest verzwak ken en hunne fantasie prikkelen en laten prik kelen door het denkbeeld van de herstelling der dingen die geweest zijn." Het is, meenen wij, onwaar, dat het met onze idealen en met ons streven »nog altijd zoo staat" als in de eeuw van Willem den Zwijger. Wij begeeren slechts vrijheid voor onze Kerk en onze scholen, en geen dwang over anderen. De geestelijke wor steling moet met geestelijke wapenen worden beslecht De Oostersche kaleidoskoop geraakt weder in onheilspellende beweging. 1 >e schok die de eene figuur doet trillen, laat ook de andere niet met rust. De Porte geraakt in een moeilijken toestand. Aan de eene zijde vindt zij Rusland, Duitsch- land en Frankrijk min of meer tot saamgaan in het Oostersch vraagstuk geneigd, tot maat regelen die een wijziging in de Bulgaarsche toe standen brengen. Anderzijds staan Oostenrijk, Italië en Engeland, die zeggen: stoot niet aan den heksenketelhij mocht overkoken. De sultan schijnt te gelooven dat Duitschland niet onvoorwaardelijk de Russische staatkunde zal steunen wat ook juist kan zijn, vandaar dat hij thans weer meer overhelt tot de zienswijs der straks 't laatstgenoemde mogendhedendie trouwens ook voor Turkije 't gemakkelijkst en veiligst is. Op hun raad moet het ook zijn, dat Bulgarije op de Turksche nota het zwijgen bewaart, terwijl het eerst wilde antwoorden, dat als de toestand in Bulgarije onbevredigend is, de schuld ligt bij Ruslands kuiperijen. Wel is opmerkelijk, dat men juist thans verneemt hoe Rusland vooreerst er niet meer op aandringen zal dat Turkije den Coburgschen prins verdrijft. Wel zal Rusland de Panslavistische beweging in 't land blijven voeden. Intusschen is de sultan niet uit de moeite. Vooreerst poogt Frankrijk Turkije over te halen een commissaris naar Bulgarije te zenden, om met een Russischen saam te werken. Daarbij ontstaat meer beweging in Griekenland, dat meent te moeten aandringen op een nieuwe wijziging der grenzen, als aan Bulgarije nog meer wordt toegegeven. Zoo het heet wordt Griekenland ge steund door Frankrijk, dat der Porte eene schik king aanraadt. De Turken echter meenendat Rusland en Frankrijk er thans Griekenland voor- schuiven, om zoo drang te oefenen. Alvast is de Turksche gezant te Berlijn naar Konstantinopel geroepen om volledige inlichtingen te geven over I Duitschlands houding in zake het Oosten. Men wil blijkbaar weten uit wat hoek de wind waait. Gunstig staat het in alle geval niet. Zij 't ook zeker dat Duitschland niet „door dik en dun" met Rusland zou gaan, verkoeling bestaat tusschen beide rijken volstrekt niet. Nog pas is er van officiëuse zijde op gewezen hoe de betrekkingen zelfs verbeterd zijn. Overigens is het een waar woord „dat de oostersche ver warring thans ten toppunt is, en dat zich weer ernstige bezorgdheid doet gevoelen." Hoe lang nog? De zaak van generaal Boulanger heeft thans dezen loop genomen, dat deze zooveel opzien barende generaal ten slotte op pensioen ia ge steld. Deze beslissing viel in den krijgsraad, voor welken hij was verschenen. Even te voren had de generaal in het departement de l'Aisne een zoo hoog stemmencijfer behaald, dat hij in her stemming komt. Hij zou zoolang hij in krijgs dienst was geen zitting kunnen nemen. De be slissing van den krijgsraad maakt hem dit nu mogelijk, al is daarmee volstrekt niet gezegd dat Boulanger over die uitspraak zeer gesticht is. Immers hij is soldaat in zijn hart. Als poli tiek man in de kamer is er weinig kans dat hij ooit een grootheid wordt, en 't zou zeer wel kunnen zijn dat het meest bewegingwekkende deel zijns lev ens met het nu gebeurde is gesloten. De Duitsche keizer blijft zijn regeeringsplieh- ten vervullen. Hij heeft zich echter voor zoo ver noodig de hulp zijn zoons toegevoegd. Er moet met het oog op de kwaal des keizers van een nieuwe kunstbewerking sprake zijn. H. Amersfoort. Mr. JE. Baron Mackay, A. 1443 M. H. J. H. van Boetzelaer van Oosterhout, L. 821 Gekozen Mr. y!J. Baron Mackay. Bij de verkiezing op 6 Maart verkreeg de candidaat der Anti-revolutionairen en Roomschen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, 1624, de heer van Boetzelaer, liberaal, 821 stemmen. Rotterdam. J. M. Voorhoeve, A. 924 L. W. Jansen, R. 945 G. A. Hintzen, L. 8261 Gekozen G. A. Hintzen. Bij de verkiezing van 6 Maart verkreeg de heer Voorhoeve 1671 stemmen. Het hoogste aantal stemmen dat een Roomsche candidaat toen verkreeg, was 1648het hoogste op een Liberaal uitgebracht was 3535 stemmen. In de vergaderingen der staten van de verschillende provinciën zijn tot leden voor de Eerste Kamer der Staten Generaal gekozen 35 liberalen, 10 Katholieken, 3 Conservatieven, een Anti-liberaal en een Anti-revolutionair. Te Rotterdam hebben de Roomschen voor de verkiezing, die morgen plaats heeft, den heer L. W. Jansen candidaat gesteld. Wij wezen Zaterdag op de beminnelijke nai- viteit, die spreekt van de in dezen strijd eerlijk gebleven liberalen Op die liberale eerlijkheid, op der heeren gren- zelooze „vrijzinnigheid" dient met nadruk, ook voor de toekomst gewezen, en daarom deelen we iets mede uit een schrijven, dat uit Bever wijk aan het Centrum gezonden werd enaldusluidt: „Broodsbedreiging werd in de laatste dagen bijna overal uitgeoefend, vooral te IJmuiden en te Bloemendaal, waar de bazen met opzegging van het werk op de buitenplaatsen werden be dreigd een er van (Protestant) antwoordde fier „zoo ik nog ooit iets goeds van de liberalen had gedacht, dan was ik nu door dezen dwang overtuigd van het tegendeel". Landbouwers wer den nog daags vóór de verkiezing bij hun land heer ontboden, en voor de vraag gesteld, öfden liberaal stemmen, óf thuis blijvenZij kozen het laatste. Dat noemt men nu vrije stemming Min, ja verachtelijk noemen we het volgende. Er verscheen dezer dagen een klein vlugschrift, getiteld: Waarom „afvalligen", door „een pre dikant", die daarin in naa m van het Protestan tisme waarschuwt tegen Dr. Kuypei en het ver oordeelt, dat de antirevolutionairen hulp gaven aan en aannamen van de radicalen: ten slotte pleit hij voor de Utrechtsche nationale verecniging. We zullen den man hier ni t antwoorden Meent hij te moeten spreken, dat is zijn recht. Maar wat niet mag is dit: Den 17 Maart, dus vlak voor de herstemmin gen, ontving een onzer lezers in de provincie Groningen woonachtig, zulk een boekske aan zijn adres. Op den omslag nu stond gedrukt: „Gereformeerde Zondagsschool Vereeniging Jachin". UitgeverA. Gezelle Meerburg te Heus- den. Zoo wordt dus een vereeniging, die part noch deel aan de zaak heeft, gebruikt om als valsche vlag de lading te dekken. Voelde men misschien, dat ze anders kwalijk was binnen te smokkelen (Stand.) Door de dooi zijn de rivieren hoog ge wassen en lijden de omliggende landen veel van het overtollige water. In de Bommelerwaard staan vele wei- en hooilanden bijna een halven meter onder water, terwijl met het bebouwen van het land nog niet kon worden begonnen. En nog dagelijks komt er 3 cM. water bij. Wel is waar is de Maas vallende, maar zij moet nog bijna een meter dalen, eer de Machines met de schepraderen kunnen werken. Het zou voor dezen polder een ramp worden, indien het water nog lang blijft heerschenhet winterkoren zou verloren zijn. De omsteken der stad Roermond staan blank van waterde gemeenschap met de gehuchten is verbroken. Ook in Friesland zijn vele landen overstroomd. In de meren is nog veel ijs en zoo groote toe vloed van water, dat aan de vallaten nacht en dag wordt gestroomd. Dezer dagen gaf de heer W. te Haarlem aan zijn huishoudster een bankbiljet van 30ü om daarvan eenige betalingen te doen. Eenige oogen- blikken daarna was het, bij het opruimen van andere papieren, in de brandende kachel ver dwenen. Door de locomotief van den sneltrein, die Vrijdagavond van Venloo vei trok, is een lijn- wachter in de nabijheid van het station Kem pen aangegrepen en overreden. De stukken van het verminkte lijk zijn eergisteren bijeengeraapt. In bijna alle landen van Europa heeft men thans last van 't hooge water. Vooral aan de oevers der Elbe en Weichsel lijden de bewoners ontzettend. Tengevolge van eene groote dijkbreuk staan in het Mecklenburgsehe uitgestrekte landen onder water. Ongeveer vjjftig dorpen zijn daar tot de hoogte van de schoorsteenen overstroomd. Het verlies aan menschen en vee is nog zelfs niet te schatten. In een der dorpen brak gedu rende den wassenden vloed ook nog brand uit. Enkele landstadjes, bijv. Doemitz met 3000 inwoners, zijn van elk verkeer afgesneden. Met levensgevaar is de volgende dépêche door eenige personen in een schuitje naar het eerst bereik bare telegraafstation gebracht. „De nood is zeer groot. Alle inwoners zijn in twee eenigszins hoo ger gelegen straten gevlucht. Te ontkomen is onmogelijk. Aller leven is in gevaar als het water nog meer wast. Rondom storten de huizen in. Onmiddellijke hulp noodzakelijk". Twee dagen zijn er noodig geweest, voor dat deze dépêche door het overstroomde gebied heen aan een telegraafbureau opgegeven kon worden, zoodat toen zij ontvangen werd, reeds eenige afdeelingen genietroepen met pontons ter redding afgezonden waren. Deze zijn in het reeds ver loren gewaande Doemitz aangekomen, en heb ben eergisteren gedurende den dag en den vol genden nacht alle bedreigde inwoners gered en levensmiddelen aan de hongerigen verschaft. On gelukkigerwijze zijn er ló manschappen bij het reddingswerk omgekomen. Even ongunstig luiden de berichten uit de laag gelegen landen van de Weichsel en de Nogat. Reusachtige ijsverschuivingen in de nabijheid der mondingen veroorzaakten over een uitge strektheid van mijlen overstroomingen, waarvan vele menschen de slachtoffers werden. Zij die niet in het water omkwamen, nauien de vlucht in den toren van de kerk. Achttien schoolkin deren bevroren in een sneeuwstormandere kwa men bij eene plotselinge dijkbreuk om. Om den nood te lenigen worden er openbare inzamelingen gehouden. In Hongarije blijft de toestand ook zeer treurig. De geheele streek tusschen Siege din en Gross- wardein heeft veel geleden, en de steden Csaba en Bekes zijn grootendeels verwoest. Het gevaar, dat deze plaatsen met den geheelen ondergang bedreigde, werd echter afgewend, omdat de in woners een der dijken doorstaken, waardoor het water een uitweg kreeg. Daardoor werden ech ter meer dan 60,000 bunders land onder water gezet en verwoest. Het spoorwegverkeer is grootendeels gestremd, maar toch loopen de treinen zoover zij kunnen, teneinde de slachtoffers der overstrooming te vervoeren. In alle opzichten wordt overigens voor hen gezorgd. Vieer dan 1000 soldaten zijn op verschillende plaatsen aan het werk, om de in woners te helpeu, bedreigde dijken te verster ken en breuken te stoppen. De Szarnos heeft de stad Fehergyamat geheel vernield en tevens 4U dorpen in het Comitaat Szathmar onder water gezet. Ook de Raab is op vele plaatsen buiten de oevers getreden en richtte vooraan in het Comitaat Oedenburg bij Pest groote verwoesting aan. De Theiss wast ook op onrustbarende wijze. Volgens de jongste opgave zijn bij den schouwburgbrand te Oporto niet minder dan 120 menschen omgekomen. Soaimelsdijk. Heden Vrijdag vertrekken van hier weder 17 personen per Nederlandsche Amerik. stoomvaartmaatschappij naar Amerika. Ooltgensplaat. Werd nog kort geleden melding gemaakt van de alhier onder vele be- hoeftigen plaats gehad hebbende extra geld en broodbedeelingthans is in de laatste dagen door vriendelijke gevers een aanzienlijk getal mudden kleine aardappelen, alsmede een partij beste erwten aan vele armen uitgedeeld. Het laat zich goed begrijpen b j de werke loosheid gedurende den langen winter, dat deze ter goeder ure ontvaugene gaven hoogst dank baar werden aanvaard. Zaterdagmiddag jl. reed Korte weg met paard en rijtui af; ongelukkig brak de kinij liet paard hollend vooruitsk het eind der straat met zij lantaarnpaal tot op den gron door tot staan werd gebracht Ongelukken zijn verder ge! ireuren, in weerwil dat eeni onmiddellijke nabijheid op rich vermaakten; de voerma den schrik vrij. Nieuwe Tonge, 27 Maa: had de arbeider A. van Vliet bouwwoning van den landboi i liet ongeluk terwijl hij bezig' geven door de tilbalken heen fe vallen, hij werd bewustelo ommiddelijk moest geneeskun ingeroepen. Hoewel het geva; i rnstig was, bestaat er nu herstel. Heden middag is demeesti ■gebracht in 5 perceelen, enj opgebracht 1740. Dirkslanci. Binnenkort weder twee huisgezinnen naa cm hun geluk aldaar te be zcoals men verneemt, een verleden jaar derwaarts is I alhier terug verwacht worde: GEMEENTERAADSZITTING If van 22 Maart j' Voori itter de l.eer J. Zaaijer Pz. Tegen wood üi<j de heeren K. Kwak, L man, J. Jlossehieter en M. Buijs. Afwezi on L. van Beek. De notulen der vorige vergadering wore 1. Deelt de voorz. mede th eenigst| Ier oude o \derwijzerswoning is geweest, ie heer M. Rooij, voor een huurprijs vj de huur is gegund. Daarna worden gelezen de ingekomen a. Eene n issive van H.II. Gedep. S wordt, net i~ uggezonden suppletoir ko omslag over 1887. b. Een dito daarbij kennisgevend dat van voorschot in de kosten van het lage - worden uitgekeerd 960 zijnde 30 perc| meente begrootii.g voor 1888 nitgetrokk< ilerwijzers. c. Eene circulaire van den heer comra nededeeling wordt gedaan van de ver grafische kaarten. d. Verslag van din toestand der genl itukken worden aangei omen voor kenui; e. Een verzoek van den beer C. vai school alhier, om verguLuing tot het teneinde des Zondagsmorgv us aan dej wenschen gebruik te maken, onderwij.' geschiedenis en het kerkgezai-g. Dit ver stemmen toegestaan. 2. Wordt in behandeling gei omen lie houders opgemaakt kohier van den hoo ten bedrage van f 2057,51. N i daaroJ wordt het kohier met algemeene stemme Tevens wordt bepaald dat de anslagi in vier gelijke termijnen, en wel op dei den Mei, Juui, Juli en Augustus dezes Niets meer te behandelen zijnde word Stellendam. Voor de li voor de Nationale Militie schappen worden geleverd. Goedereede. Aan het st: zijn losse bokking en zout welke vermoedelijk afkomstj] Ooster gestrande Noordschi De Heer W. van Vliet, rij is met 1 April a. s. als zocj vuaar Hellevoetsluis. Het aandeel der door i de lichting der Nationale manschappen bedraagt 4. Zuidland. Verleden V hield de Jongedochters-veree armen ontfermt, leent den school alhier haar eerste jaa£ gen was Ps. 661 en 2 e raar Ds. Bajema de vergadi pend en het 15e hoofdstuk lezen had, richtte Z.Ew. zie en riep de saamgekomenen toe. Z.WelEw. zette in he en gewichtige werk uiteen, ters in deze gemeente op z: om een suppletiefonds me waaruit aan kinderen van hr gelegenheid werd gegeven te kunnen bezoeken. Uit hi stuk bleek toch, dat de kir ten, omdat de Heere hen g haddat Hij hun geroep gehoord. Evenzoo met onzi mochten den Heere danker op ons genadig heeft wille lost heeft van het slaafse hiërarchie en ons een Chr. schenken, waarop onze k' onderwezen worden overee baar Woord. Ook dat er naar Gods Woord begon i halve verblijd konden zijn, geachte spreker, dat niet all ook een Mirjam in ons ho der vrouwen den Heere loflit dit in verhand met de we de jongedochters in deze en ruimschoots gelukt wai den Heere lofliederen konc Daarna werd door de verslag uitgebracht, 1. c vereeniging van het supph ontstane Jongedochtersveri den telde en tot zinspreuk 1 19: 17a, en 2. over het wekelijksche bijdragen een ten, 2. kennis te verkrijg en 3. de dag des Heeren werkzaamheid nog Christ, boeken. Tevens deelde de secrei het suppl.fonds van het v

Maas- en Scheldebode | 1888 | | pagina 2