1888. Met elirlstelijk onderwijs. De volkeren der aarde. Ctemeiig'de BerlclitesB. Plaatselijke Berichten. Sommelsdijk. Door den heer controleur der directe belastingen zijn benoemd tot schat ters der huurwaarden van woningen, teneinde op de kiezerslijsten te kunnen worden gebracht, de heeren: M. v. d. Vliet Az., te Dirksland; J. v. Bochove en 0. J. Mosterdijk te Bommels- dijk terwijl bij ontstentenis van een der boven genoemde heeren is aangewezen de heer J. Groe- neveld Az., te Rockanje. Stad a./h. Haringvliet. De gemeentebe- grooting van inkomsten en uitgaven over 1888 is door hh. Ged. St. goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 11888,266. Ooltgensplaat. Vrijdag jl. verliet de (par ticuliere) schipper G. v. Nimwegen alhier zijne vrouw en kinderen teneinde zijn zoon met eenige familie-leden te Paterson (N. Amerika) te be zoeken en aldaar een kijkje te nemen en tevens de toestand der zaken te onderzoeken, om, was het mogelijk, na de terugreis, einde Februari 1888, met vrouw en kinderen derwaarts te ver trekken en zich voor goed te Paterson te ves tigen, ter beproeving der fortuin. Nieuwe Tonge, 21 Dec. Door het kiescol lege en den kerkenraad der Ned. Herv. kerk alhier is tot ouderling herbenoemd A. v. d. Boo gert, en tot diaken M. v. d. Berge. Tevens is besloten om het oude mannen- en vrouwenhuis op te heffen. Stellendam. De heer A. v. Gelder, kapitein der rijksveerstoomboot „Vooruitgang", werd dooi de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen de groote zilveren medaille toegekend, terwijl aan de overige bemanning eene gratificatie van ƒ10 ieder werd uitgereikt, voor de in dit blad reeds meermalen vermelde redding. Goedereede. De suikerbieten zijn alhier weder opgeruimd. GO voor het meerendeel groote tjalken zijn vanhier naar de verschillende fabrie ken verzonden. Zuidland. Verleden week is bij het opgra ven van oude fondamenten eener gesloopte boe renhofstede, toebehoorende aan Jan Oosthoek, landbouwer onder deze gemeente, eene oude kan gevonden, inhoudende 902 stuks groote en kleine zilveren muntstukken (waarvan een 500-tal, vroe ger elk eene waarde vertegenwoordigde van drie gulden) te zamen wegende 24 kilogram en allen afkomstig zijn uit de 16e en 17e eeuw. Wie dat geld daar in dien tijd heeft begraven, blijft nog steeds de vraag. aria. ING SE. :aam! j I, pelu' a deke ■r 4,- s veere MIT, L menschen evenmin. Het is opgevuld met allerlei aardsche belangen, met zondige lusten en begeerlijkheden in welker ge meenschap de Heiland niet verkeeren kan. Gelukkig daarom zij, die in de kracht Gods en bij het licht des fi. Geestes wat van dien ballast uit de ziel hebben leeren verdringen, en de deur hebben open gedaan voor Hem, die er alleen het ware leven en den vrede kan inbrengen. Tusschen een volkomen opnemen en een volstrekt weigeren van Jezus," heeft een beroemd godgeleerde geschreven, zijn duizend schakeeringen." Doch men bedenke, dat alleen een vol komen inlaten van Jezus voor God kan be staan. Hem half te wilen inlaten is een miskenning van zijn liefde en onontbeerlijk heid. Eerst als de volle Christus in ons hart is en wij in Hem zijn, eerst als ons leven met dien Christus in God bevestigd is, staan wij tot Hem in de rechte verhouding, Dan kan ook onze ziel straks jubelen: een kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven, en de heerschappij is op zijnen schouder; en men noemt zijnen naam Wonderlijk, Raad, Sterke God, Vader der eeuwigheid, Vredevorst!" Ofschoon wij voor een uitvoerig verslag geen ruimte hebben, kunnen wij ons moeielijk weer houden, kortelijk melding te maken van de op wekkende Unie "-rede, die wij op 6 dezer in de gelegenheid waren van Dr. G. van Goor te Bun schoten te hooren. Zij kon met recht een rede naar het leven genoemd worden. Na eene korte inleiding, waarin spr. helder te verstaan gaf, dat de onderwijszaak geen quaestie van vrije keuze of enkel voor debat ismaar dat zij ten nauwste samenhangt met den eerbied voor of de miskenning van God en zijn Woord, stelde hij op grond van Spr. 4 23 in het licht, hoe noodlottig het z.g. »neutraal" onderwijs werkt. De openbare school ziet het voornaamste, 'smenschen hart, voorbij. Zij wil de hand vlug maken en het denkvermogen ontwikkelen, maai de kern van de persoonlijkheid telt zij niet. Doch waaruit komt dit voort? Alleen hieruit, dat de groote menigte tegenwoordig de leer des Bijbels veracht en het menschelijk hart goed en onschuldig houdt, zoodat het geen bearbeiding van Gods Geest en middellijk van leermeesters noodig heeft. Christenouders mogen geen vrede nemen met zulk een ontzettende leemte als het neutrale" onderwijs eischt en veronderstelt. Wat in de jeugd verkeerd aangelegd wordt, is later moeilijk meer te herstellen. Wat van jongs afdenmensch geleerd wordt, blijft hem voor een aanmerkelijk deel bij, en gaat meê het leven door. Nu willen sommigen wel zorg dragen, dat hun kinderen in huis wat van God en gods dienst hooren, maar toch zien zij er niet erg tegen op om ze naar de openbare school te sturen. Zij meenen in huis liet gebrek wel te kunnen aanvullen. Dwaze redeneeringAlsof het gezaaide onkruid niet sneller tierde dan het betere zaadAlsof het klimmen wat hielp, zoo men na eiken tred voorwaarts twee treden terug- gestooten wordt! Anderen weer willen al de zorg voor de kin derzielen aan den predikant overlaten. De ouders het lichaam verzorgen, de onderwijzer het hoofd en de leeraar het hart. Zoo wordt dan het kind in drie stukken gesneden. O dwaasheid van het denkend deel der natie Maar de meesters hekeeren de kinderen toch niet, werpen anderen ons weer tegen. Volkomen waar, en het is ook van echt christelijke zijde nooit anders geleerd. God alleen herschept het hart. De vroomste ouders of onderwijzers heb ben het niet in hunne macht. David had Absalom tot zoon. Maar sinds wanneer is het ploegen en zaaien minder noodig geworden, omdat somtijds de oogst schrikkelijk tegenvalt, of geheel ver nield wordt 't Kan best zijn, dat de kinderen der christelijke school, of enkele hunner zich als nog ondeugender doen kennen dan die van de openbare. Tegen den prikkel van Gods roep stemmen kant de onbekeerde mensch zich vaak met groote hevigheid aan. Maar wie zegt u, dat God het gesti-ooide zaad straks niet zal doen ontkiemen, en allen inwendigen tegenstand breken. Toegestemd dan, zoo roepen nog anderen, de chr. school is nuttig en noodig: maar zij kost zooveel; het gaat zoo bezwaarlijk om er een te krijgen en te onderhouden. Zeker, daar is wat van aan. Maarhebt gij wel eens bedacht, dat alle arbeid in het belang van Gods Konink rijk te midden van een zondige wereld aan be- zwai-en onderhevig is? De meeste bezwaren zitten niet uitwendig, maar inwendig. Als het hart maar gebogen ligt onder Gods wil, dan komt al het andere vanzelf. Goede zorg voor de opvoeding der kinderen laat zich dan ook alleen wachten van ware christenen. Deze kennen den weg tot den Troon der genade. Zij beginnen dus met den Heere te raadplegen over het onderwijs van hun kroost. En daarna zitten zij niet stil, maar zijn heilig- lijdelijlc werkzaam. Ja naarmate zij vuriger bid den, werken zij ook harder, en zullen zij alles voor hun lievelingen over hebben. Geen gierig heid, geen menschen vrees, niets zal hen dan weerhouden om op het hart hunner kinderen, zooveel in hen is, toe te zien. Hun kracht zit in het bewustzijn, dat God het alzoo wil. Hij heeft recht op de kinderen, die door den Doop •n Zijn Verbond zijn opgenomenHij gaf ze den ouders slechts in leen. 0, dat vele ouders dit alles mochten leeren verstaan, en er dan steeds meer chr. scholen mochten opgericht worden in 't belang van het huisgezin, het vaderland en de kerk; bovenal ter eere Gods. Het einde des jaars levert in zekeren zin weinig stof tot roemen, in zooverre als het ver vuld is van booze geruchten en niet opwekkende tijdingen. 't Is de verhouding der drie groote mogend heden, Rusland, Oostenrijk en Duitschland, welke daartoe aanleiding geeft. Ruslands krijgstoerus tingen aan zijn westergrens zijn het waarop men in Oostenrijk wijst. Tusschen de Russische bla den en de Duitsche en Oostenrijksche is een soort van strijd ontstaan. Men verlangt dat Rusland zijn troepen-zendingen naar het wes ten stake en wijst er op hoe het, in geval van oorlog, niet alleen Oostenrijk, maar ook Duitsch land en Italië tegen zich zou vinden. Anderzijds weer wordt beweerd dat men in de voorstelling van Ruslands toerustingen overdrijft enz enz. Het zwaartepunt van heel de zaak schijnt te liggen in Bulgarije. Rusland wenschte daar de vrije hand te hebben, doch de andere mogend heden verlangen een woord mee te spreken. Over en weer tracht men een schikking te vinden althans daarop wijzen de geruchten. Die zou dan hierin bestaan, dat Oostenrijk zijn steun onttrok aan den nieuwen vorst van Bulgarije, dat van deze werd geëischt heen te gaan, en dan in overleg met de mogendheden 'tBul- gaai'sclie vraagstuk regelde. Of 't nu hiertoe zal komendient afgewacht. Geruststellend is in elk geval dat men te Ber lijn, noch te Weenen, noch te Londen aan drei gend oorlogsgevaar schijnt te gelooven. Moge ook deze storm, die zoo onverwacht opstak, nog vóór 't einde des jaars voor goed bedaren. Voor het overige valt er weinig belangrijks te melden. We zijn weer in den stillen tijd. 'tls zeer te wenschen, dat in waarheid een tijd van stilte aanbreke. Doch wie durft hem voor spellen H. Bij feestdagen, als de wederom ophanden zijnde (Kerstmis en nieuwjaai-sdag), worden gelijk de ervaring leerde door schoolcom- missiën, industriëelen en anderen (colleges, dan wel particulieren), vaak geldelijke belooningen of cadeaux in den vorm van spaarbankboekjes uitge reikt. Het kan zijn nut hebben, de aandacht dei- personen of lichamen, die op dergelijke wijze belooningen wenschen toe te kennen of geschen ken willen aanbieden, te vestigen op de bestaande gelegenheid om, binnen zeker tijdsverloop, de terugvordering van ingelegde sommen te beletten. Dit kan geschieden door in de zoogenaamde Verklaring", een gedrukt formulier, hetwelk, bij de toetreding als inlegger moet worden ge- teekend, een voorwaardelijk beding, ten aanzien der terugbetaling, te doen opnemen. Zoo kan o.a. de terugbetaling aan de inleggers (dat zijn zij, te wier namen de boekjes luiden) afhankelijk worden gesteld van de toestemming van hen, die de boekjes hebben genomen, of kan daarvoor een of ander tijdstip, eene of andere gelegenheid, als bijv. meerderjarigheid, huwelijk enz., worden aangenomen. Is bij den inleg ten behoeve en ten name van derden, geene dergelijke restrictie gemaakt, en verkrijgt dus de bevoordeelde de dadelijke beschik king over de ingelegde gelden, dan gelijk niet zelden bleek worden deze dikwijls zeer spoe dig, hetzij geheel, hetzij grootendeels, terug gevorderd. Zij echter, die den hierbedoelden vorm om be looning toe te kennen, weldadigheid uit te oefen- nen of geschenken te geven, te baat nemen, doen dit klaarblijkelijk met het doel, om bij de belang hebbenden den lust tot sparen op te wekken. Im mers, ware dit niet het geval, dan zou de weg dei- Rijkspostspaarbank wel niet worden gekozen. Doch, handelende op eene andere dan de hier boven aangeprezen wijze, wordt, in talrijke ge vallen, dat goede doel gemist, blijft het heilzaam streven der gevers veeltijds zonder gevolg. Het kan daarom dienstig zijn, den bij deze gegeven wenk onder de aandacht van het alge meen te brengen. In een der drukste straten van Amsterdam had een varkensslachter eenige hammen voor zijn raam opgestapeld. Vanwege het schoonma ken van den winkel stond het venster even open, toen een man voorbij kwam, wiens oog op een prachtigen ham viel. Aarzelend betastte hij het heerlijke hapje. Er vertoonde zich niemand. Hij pakte het op, om het gewicht eens te onder zoeken. Nog steeds niemand. Jongen, jongen, wat zou het gemakkelijk zijn, om er mede van door te gaantoch wel wat gevaarlijk, want aan de overzijde zat een juffrouw met een poes op haar schoot naar hem te kijken. Maar komaan, ik wil weten wat zoo'n ham kost. Hij trad binnen, riep: „Volk", en een dikke juffer verscheen om te vragen, wat er van zijn dienst was. Ach, zou u zoo goed willen zijn, die ham eens voor mij te wegen? - 0, heel graag Precies 9 pond en 4 ons. Dank u wel. Wat ben ik u schuldig? Niets, 't Is de moeite niet waard. Goeden middag. Ik blijf u dankbaar, tot wederdienst bereid. i)e slimme klant wandelde vroolijk weg met de ham en heeft waarschijnlijk heerlijk gesmuld. Hoe de juffrouw het met haar man heeft ge maakt, toen deze daarna bemerkte, dat er een ham verdwenen was, daarover heeft de geschie denis een sluier gespreid, maar de buren ver telden, dat de echtgenooten elkander gedurende acht dagen geen vriendelijk woord hebben toe gevoegd. B.Ct Op de hoeve Keverberg onder Voerendaal is een boerenknecht tusschen de dorschmachine geraakt. Een been werd den jongeling letter lijk verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. Zekere G. v. D., die dezer dagen te Zui len zou huwenkwam ziek met de stoomboot van Utrecht aan met ruim 700 aan papieren geld op zak om in zijn huishouden te gaan. Onderweg, toen het reeds donker was, op de hoogte van de begraafplaats van Zuilen, is hij neergevallen en heeft, bijna bewusteloos, om zich heen hooren spreken. Laat in den avond tot bewustzijn teruggekeerd, mistte hij portefeuille, spaarbankboekje, porte- monnaie en horloge, zonder dat hij weet door hoeveel personen hij aldus is beroofd. Laat in den nacht is nog aangifte aan de po litie gedaan, die echter slechts weinig aanwij zingen heeft. Hoezeer ernstig ongesteld, is hij heden, eenige uren later dan het voornemen was, nog getrouwd, maar moet zijn huishouden nu onder minder gunstige omstandigheden begin nen dan hij zich had voorgesteld. Volgens de Turf en Veen industrie kan glas evengoed geboord en gesneden worden als metaal, indien men de werktuigen voor deze laatste gebruiktslechts bevochtigt met een oplossing van kamfer in terpentijn. In de gemeente Opsterland wonen twee broeders, die tweelingen zijn. Zij zijn 72 jaren oud en gehuwd met twee vrouwen, die zusters zijn. Beide echtparen hebben evenveel jongens en meisjes. De namen der kinderen van het ééne echtpaar zijn dezelfde als die der kinderen van van het andere. Van ieder der beide huisgezinnen zijn evenveel kinderen overleden, die dezelfde namen droegen. Beiden hebben nu nog evenveel kinderen met dezelfde namen. Als hier de broederschap even groot is als de gelijkheid, zal het een voorbeeldige kring zijn. De wilde zwijnen, die onlangs bij Smilde gezien werden, schijnen zich thans in de bosschen van Die ver op te houden. De duidelijke sporen, die zij achterlieten, zijn enkele totaal omge woelde akkers. Dat bet in ons land ook nu niet aan edel wild ontbreekt, blijkt hieruit, dat op de Veluwe in de vorige week al weer eenige reeën zijn geschoten. Een passagier deelt aan de Zwolsche Crt. mede, dat, toen professor Buys Ballot den 6 dezer magnetische verschijnselen te Utrecht waarnam en het te Amsterdam en Friesland onweerde, op de avondreis van Stavoren naar Enkhuizen, aan den mast en de davids van de veerstoomboot Hollar^" wel gedurende 20 min. een helder Sint ElmusVuur door hem waargenomen is. Het ver schijnsel komt te zelden voor in den winter, om er geen melding van te maken. Het N. v. d. D. bevatte dezer dagen de volgende zonderlinge advertentie„Na voorzien te zijn van de hh. Sacramenten heeft mijn ster vende moeder mij een laatst geheim verteld. Vijftien jaar is het geleden (in de maand Mei), dat mijn moeder in een banketwinkel te Har- lingen een lap zwarte zijde heeft ontvreemd, in den tijd, dat de juffrouw twee glazen water ge haald had, en, daar dit wat lang duurde, zoo heeft zij daartoe tijd en gelegenheid gehad, en daar toen zeker een vreemde beschuldigd is van de misdaad mijner moeder". De annonce was geteekend J. v. Agnesen, gedateerd Rotterdam 11 Dec. Men schrijft daarover uit Harlingen; Vijftien jaar geleden in Mei werd een vrouw, die in een banketwinkel iets kocht ongesteld. De juffr. ging naar achter om een glas water te halen. Bij de ongestelde vrouw lag een stuk zijde, die men van een manufacturier op zicht had, en daar de qualiteit niet de ge wenschte was, werd de zijde terugbezorgd. Al spoedig werd de juffrouw van den banketbakker verzocht om de 5 el, welke er afgehouden was, te betalen, en of er al werd gezegd, dat er niets was afgeno men, de manufactuurier bleef bij zijn eisch en hij is betaald geworden. Waartoe de »mooi" geformuleerde zinnen in het kieswets-artikel, waarbij een gewoon menschenverstand niet bij kan, aanleiding geven, is ongeloofelijk. De allerdwaaste verhoudingen komen er door aan het licht. Verbeeld u de gemeente Tilburg, met een gemeente van 30,01)0 zielen. De »kom" telt er 5000. Om kiezer te zijn is de vastgestelde huur waarde gesteld op 28, wat letterlijk ieder er verwoont. Maar nog onzinniger is het in de gemeente Nieuwer-Amstel, welke- »kom" slechts 800 zielen telt. Daar zal men notabene niet minder dan 3500 kiezers hebben. Eenvoudig onzinnig! (M.- en M.hode.) Naar aanleiding van de vraag door Alk maar's gemeentebestuur aan den Minister gericht, over de kiesbevoegdheid van z.g. commensaals, merkt de Zutf. Ct. op „Zouden er nog niet zijn, die bij den minis ter eens willen informeeren, of hier alleen van het diner, dan wel ook van ontbijt en avondeten quaestie is; of men door alle drie, door twee, of zelfs door één zijn stemrecht verliest. Volkomen oplossing van al deze vraagstuk ken is zeker zeer gewenscht. Dinsdag-avond ontlastte zich, omstreeks 8 uur, boven Zevenhuizen (Z.H.) een zeer hevig onweder, dat evenwel slechts enkele minuten aanhield. Alle slagen volgden bijna onmiddellijk op de bliksemstralen. Er waren geen verschijnselen zoo als gerommel in de verte of weerlicht, die het onweder aankondigden. Even plotseling hield het op. Aan de Standard wordt uit Weenen gemeld, dat de Duitsche en Oostenrijksche regeeringen langs diplomatieken weg onrustbarende inlich tingen ontvangen hebben nopens den binnenland- schen toestand in Rusland, welke zoo hachelijk wordt voorgesteld, dat een buitenlandsche oor log het eenige redmiddel zou zijn. Zelfs beweert men, dat er eene ministerieele crisis zou bestaan, dewijl de minister van financiën geweigerd zou hebben de gelden te verstrekken, benoodigd tot uitvoering van zekere, door den Ozaar bevolen oorlogsmaatregelen. 22 Dec. Tot ouderlingen in de Herv. kerk alhier zijn gekozen de heeren M. Faasse Thz., J. Fauel en S. Nipius. en tot diaken de heer 0. J. Mosterdijk, die allen zich de benoeming lieten welgevallen. Een niet alledaagsch geval doet zich hierbij voor, dat één der ouderlingen voornoemd, voor eenigen tijd de verzamellijst teekende en dus doleerdethans als opzie, er in den schoot der Herv. kerk wordt geroepen. Hoe zal het classicaal bestuur zoo iets behandelen In verband met bovenstaande kunnen we be richten ook bier eerstdaags een schorsing kan worden tegemoet gezien, doordien nl. enkele ker- keraadsleden zich niet willen leenen tot vervol gen der broederen. Met het begin van dit jaar werd er in onze gemeente in eene langgevoelde behoefte voor zien, terwijl de heer A. Mans van (Aalburg) tot op heden met het beste succes ten gerieve der burgerij een flinke klompenmakerij opende. Thans kan met zekerheid vermeld, dat door den alhier gevestigden wagenmaker J. v. d. Boogert een scheepslading boomen van elders naar hier is aangebracht en eenige knechts gehuurd zijn, ten einde een tweede klompenmakerij te openen. Aan het locaal van het Provinciaal bestuur te 's Gravenhage zal op 27 dezer worden aan besteed: Het onderhoud der haven dezer ge meente, van 1 Jan. 1888 tot uit. April 1890. De begrooting is 15400. De heer S. Bezuijn te Ouddorp is aannemer geworden van het le en 3een de heer C. Ros kam te Sliedrecht van het 2e en 4e perceel der rijks-zeewerken op Goedereede. OORSPRONG VAN DEN „KERSTBOOM". De dagen van den 25sten Dec. tot den 6den Januari werden door de heidensche Germanen feestelijk doorgebracht. In dien tijd werd het groote Joelfeest gevierd, dat het langst van alle feesten duurde en bij de Noordsche volkeren zeer beroemd was. Letterlijk beteekent Joelfeest het feest van het wentelen der zon, die dan ook in den vorm van een wiel werd afgebeeld. Die feesten hadden gedeeltelijk een ernstig, gedeeltelijk een vroolijk karakter. Dankbaarheid aan de goden deed de Germanen naar de tem pelen snellen. Die tempel was voor hen het heilige woud, waar zij de goden hoorden spreken in het suizende lied van den wind. Daar deden ós, post- ton, met elopjes, zoor i daarbij Ij) rnren ge- compleet, s en blijft l f men.gy^ vesti tngen va ermeldin 'angt, ai MISSE, zij hunne outers rooke deel aan bij het heilige Zoo ontstonden de gro hooge houtstapels warenl Maar ook in bescheidt den vorm bracht men d Fro) hulde. De suizende reboom was aan dien ho plantte men op het Joe In zijn naaldenkroon dee: teren ter eere der overw god. Maar te midden had de liefde ook hare z Daar waren de verassin medemenschen. Het feest ter eere v zon was tegelijk een fe< Want Freyr was niet all tevens de god der liefde werden vereenigd in het Het 1 ld met i raid zwai twissel >egezondt en Dekei Teerenvet UITGANC verüakk Taart 18! 1,u. 10, nm. 1,1 a. 3,31 3- - met de st( i eu omi .DERBOO rmidd. 5,30 6,30 imidd. 1,— BOOTDIE5| rnis. Decern! f middags 8 ij amiddags 1 1RDIEÏ dam. irgens 4-,30| 6,30I midd. 1,1°I jM \SNYI\ "ovembel namiddag I v .amiddag 2,1 L2.4-5 en 2,1 f uur later,! •traiddag 2,1 alf uur latei ordam, voorl woetsluis rrespoudentl DERBOOl ECEMBI .OTTERD-t 16 vm. 17 nm. 18 nm. 19 nm. 20 vm. 21 vm. 22 vm. 91 (RaderbIz rg ■m. Vai Rotter] MiddeI vlissilj 0,00 voorm. 5,15 voorraj 5,00 voorm. 3,00 voorm. 0,00 voorm, -3,15 voormj Qninmolorl DE STER VAN Vorsten, stijgt van Knielt aanbidden Zingt den eeuw'g Legt deemoedig uw Neder voor den Zo Voor den Vorst Aarde, juich, Hij is Die den hemel u 's Vaders Zoon, - Stem nu saam met Doe den schoonster Loof Hem tot in Christus Jezus, Hei Eeuw'ge Zoon vi Sterke Leeuw ui Die der menschheic Hem als Vader op< Haar ten zoen o Gij, die 'tslangenb Vijandin van 't v Eden's erfnis, 't Dat der menschhei Aan een kruis als Moediglijk den 1 Zegevierend uit de Opstaand, hebt Zonde en graf e Opdat elk hier in In geloof tot U g( Ruste vind' vooi Gouden vrucht op Vrede door het j d'Ingang in Goc Door geen mensch Hoog genoeg te p In ons hart met I Eng'lenwiekgesuis Ruischte boven »Eer zij God, I 's Hemels koren ji Vrede op aarde, 't Menschdom »In den mensch Hoe ontaard do 's Vaders tijdpe: 'tUur des heils is Dat den nevel we Die nog Hor eb' 't Heidendom ligt Rome's groothe En de kelk va: Is ten boorde vol Adam's kroost vaj Voelt in 't die Juda's sterke wa, Israël is diep Tempel, recht t Volk dwaalt ro: Zonder herder, o Des geweldena| Slechts één hope Nu de ellende Gaat de Ster Die de breuke S 't Heidendom in Zal; der slang Hemelboden God; Jesse's afgeho En 't profétiscl Wat reeds de ou Krans uit bloemf Uit het woord Christus, Heer', Priester van ng Heilprofeet aa Gij, Messias, le Neer, en kiest Wie gaf groof In een stal ontvi In een kribbe Majesteit der Hij, die 'taanzij Aan 't Heelal, Zal, wordt ar En uw veld vol Heerlijk Beth Hoorde, elf e Reeds profetisch Nu zal 't Eng" Vrede op a

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2