Christelijk W. BoeMei ts SoiieMil Vrijdag 23 December 1887. 2ie Jaargan g N°. 95. IN HOC SIGN O VINCE S Rika en haar Vader. S-AANBIEDING eurkalender voor 1888. Let Wel! W. BOEKHOVEN. IS ENT te SPIJKENISSE. r op - dit is zeldzaam O bestellers ontvangen daarbij ige 3ENT. - SPIJKENISSE PUTTEN en MAASNYMPl ZEE N° I en 2 (Raderbootei Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOlHKlELSniJTK. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur. Alle stukken voor «ie Redactie kestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franc© toe te Eenden aasi desa Ultg'ever. W EEKKUEKT 1> ER. Het kindeke van Bethleliem. Feuilleton. van gedrukte Visitekaartjes, post- at, op stevig Bristol-Carton, met naar verkiezing, en j passende sterke Envelopjes, franco aan uw adres, voor SLECHTS 1,-. en, een prachtig in kleuren ge- et ringetje en gelieel compleet, te hangen, ijs van dezen Kalender is en blijft 'elijk! Nergens vindt men ,57m 'ederga, noch in BrielleL ves ;e-stad. alles, zelfs de aanbiedingen v Cohen. edig postwissel met vermeldi en op de kaartjes verlangt, a; zend ik een flink bed, pelu (2 mans) goed gevuld met n mooie groote wollen dekt m dito gestikte voor 4, ;ulden een tweemans veere n 2 kussens, bepaald zwa vol vertrouwen postwissel ingepakt franco toegezondi J. P. SMIT, in Bedden en Deke: te Knijpe, bij Heerenvee iderstoombootVooruitgani nis op Goedereede en Overflakk 1 Oct. 1887 tot 1 Maart 181 Middelliarnis voorm. 6 en 12,u. Hellevoetsl. 7,15 en 10, nm. 1,15 Stellendam 10,4?5 u. Stellendam 3,3( Middelliarnis 9,15 3,— loomboot vaart in aansluiting met de st( Hellevoetsluis naar Rotterdam en omgeki rACHTKAMERS ZIJN: BALING. SASMEESTER. clitliuis der STOOMBOOT. is op Rotterdam, (RaderbooJ DECEMBER. !S Maandag en Dinsdag voormidd. 5,30 Overige dagen 6,30 Dagelijks namidd. 1, TIET des Zondags. l/IING, (schkoefstoombootdiens ;terdam op Middelharnis. an 1 October tot 31 DecembJ aar MIDDELHARNIS. Dagelijks des voormiddags 8 ui naar ROTTERDAM. Dagelijks des namiddags 1 ZONDAGS GEEN DIENST. - (Ra de rb.) WINTERDIENkj Bommel op Rotterdam. Maandag en Dinsdag 's morgens 4,30 n| Zaterdag 0,30 Maandag en Dinsdag 's namidd. 1,15 Zaterdag 1,30 t, aanvangende 1 November. mis naar ROTTERDAM. en vm. 5,30 8,30, en namiddag 21 dagen i 7,8,30, ROTTERDAM. i voormiddag 6,— en namiddag 2,1 7,30 2,301 mar HELLEVOETSLUIS. liddag 8,30 ure, namiddag 12,45 en 2,4-oUj ran Schiedam circa een lialf uur later, naar BRIELLE. jks voormiddag 8,30 ure, namiddag 2,4a i van Schiedam circa een half uur later. I n Hellevoetsluis naar Rotterdam, voorin. 1 van Rotterdam naar Hellevoetsluis dagej n. 12,45 ure, staan in correspondentie loedereede en Overflakkee. op Rottei E: 8,— u. 7,30 u. 9,— u. 7,30 u. 8,— u. 7,30 a. 8,— u. dam. - DECEMBE» Van ROTTERDAKH Yrijdag 16 vm. Zaterdag 17 nm. Zondag 18 nm. Maandag 19 nm. Dinsdag 20 vm. Woensdag 21 vm. Donderdag 22 vm. 9,—^ delburg-Rc Yan Vlissingen naar Rotterdam. (tterdam (I Van Middelburg naar Rotterdam. Iaderbooi Yan Rotterdam Mjddelb. Ylissingen voorin. 0,00 voorm. 7,15 voorm. 7,15 voorm. 7,15 voorm. 0,00 voorm. 7,15 voorm. 0,00 voorin. 8,15 voorm. 8,00 voorm. 8,00 voorm. 0,00 voorm. 8,15 voorm. 0,| voorm. 8,1 voorm. 8,1 yoorm. 8,1 voorm. 0,1 voorm. 8,1 voor de Zuid-Hoflandsche en Zeeuwsche Eüanden. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. uitgever DECEMBER ZON MAAN op onder op onder 24 Zaterdag 8.11 3.49 1.8 1.33 25 Zondag. 8.11 3.50 1.29 2.38 26 Maandag. 8.11 3.50 1.52 3.45 27 Dinsdag. 8.11 3,51 2.20 4.51 28 Woensd. 8.11 3.52 2.53 5.54 29 Donderd. 8.11 3.53 3.34 6.56 30 Vrijdag. 8.11 3.54 V.M. 8.34 Lukas 2:1-7. Wonderlijke dingen waren er in den tijd, waarin het tweede hoofdstuk van Lukas' Evangelie ons verplaatst, in Galilea gebeurd. De priester Zacharias had ge profeteerd van den voorlooper des Hei- lands. Jozef en Maria hadden hemelsche toezeggingen gehad. En nu was de ver wachting hoog gespannen omtrent hetgeen er verder geschieden zou. Daar komt het gebod van den keizer Augustus, dat de geheele wereld beschre ven zou worden. O onnaspeurlijke gangen Gods, zelfs door het hart van een keizer! Of dit bevel gegeven werd met het doel om een algemeene belasting in te voeren, dan wel om de sterkte der bevolking te kennen en daarnaar het krijgswezen te re gelen, doet weinig ter zake. Zeker is, dat Jozef en Maria op reis moesten, hoe slecht hun dit ook gelegen kwamwant een iege lijk moest naar zijn eigen stad, en Jozef en Maria behoorden in het vervallen Beth lehem, hetwelk David eenmaal zijn vader stad noemde. Het was een moeielijke tocht voor hen. Eerst na drie dagreizen in zuidelijke rich ting (vermoedelijk gingen zij langs den groo- ten heirweg) konde het jeugdige echtpaar Jeruzalem bereiken, en daarna hadden zij nog een paar uren werk, eer zij te Beth lehem waren. Doch hoe vermoeid zij daar ook aankwamen-, vooral Maria, die weldra 3) vm tU l'tttfii Hij strompelde de woning binnen, viel on verschillig op een ouden stoel neder, en begon nu als een krankzinnige in de allergruwelijkste woorden uit te barsten. >Maak het vuur aan, want ik ben baast bevroren", schreeuwde hij jnet een grooten vloek. »Ja, "vader, ik zal 't doen" antwoordde Rika •.schreiend. Moeder", ging ze voort, heeft buur vrouw nog turven gebracht, anders is er niets •dan een paar kleine blokjes hout". Ga maar naar 't magazijn voor aan de steeg, daar is genoeg", zoo liet Burgwal zichhooren. »Maar vader, wij hebben geen geld meer, wilt gij mij iets geven?" Ja, ga maar naar »de halve flesch", maar van mij krijg je niets". »Och, lieve vader, hoe kunt ge nu zoo hard voor ons zijn. Geef ons nu eenig geld om hout te koopen, ik zal dat zeker, al is het Zondag, toch nog wel zoo vroegtijdig kunnen krijgen, ■en dan kunnen wij ons allen warmen." moeder zoude wordener was voor deze lieden geen plaats in de herberg. In het oosten had men destijds wegens de veel grootere gastvrijheid, geen her bergen zooals bij ons, waar voor geld lo gies wordt gekocht. Alleen waren er een zeker soort huizen (karavanserai geheeten), waarin vreemdelingen, die niet bij bloed verwanten of kennissen terecht konden, kosteloos hun intrek mochten nemen. Zulk een verblijf wordt nu ook in het verhaal van Lukas bedoeld. Doch dit huis was reeds zóó gevuld, dat de moeder des Heeren met haren echtvriend er niet meer bij konden. Hun kennelijk armoedige staat lokte ook zeker wel niet tot opneming uit, en wellicht hadden zij geen stoffelijke mid delen bij zich om de barmhartigheid te win nen. O ja, als zich lieden met een deftig gevolg en veel reisgoederen hadden aan gemeld, mogelijk was er dan nog wel een plaatsje voor hen gezocht. Waar een goede wil is, vindt men vaak een weg. Doch te genover het eerlijk gelaat van Jozef en de achtbare positie van Maria bleven de eige naars der herberg koel en onverschillig. Zij zonden de moeder des Heeren, maar daardoor ook Jezus zeiven voorbij. Welk een geloofsbeproeving voor Maria Of had niet een engel uit den hemel haar komen boodschappen, dat de Heere met haar zou zijn? Was zij in die verwachting ook niet versterkt geworden door de hulde, die hare nicht Elizabeth bewees. Had God ook niet reeds in veel opzichten de aan- zegging van zijn engel vervuld? Had Hij Jozef, die haar van ontrouw verdacht, en heimelijk van haar wilde vlieden, niet vol komen met haar bevredigd en zijn geschokte liefde hersteld? Had Hij haar met haar echtgenoot niet geleid en bewaard op de lastige reis naar de stad Davids En daar stonden zij nu. Niets bleef hun over dan verschuiling in een dierengrot, van al het »Ga maar stelen, dat is het goedkoopste, van mij krijg je geen geld." »Dat niet, vader, al ging het ook nog zoo erg, stelen doe ik niet. De Heere, die eens ons aller rechter zal zijn, zegt zelve: Gij zult niet stelen", en hem gehoorzaam ik bovenal." De vader wringt zich de handen, want hij beeft van koude, stoot een paar akelige verwen- sckingen uit, vliegt op van zijn stoel en loopt de deur uit; toen hij echter eenige schreden de steeg is ingeloopen, keert hij terug en schreeuwt met ruwe stem: »Ik ga waar 't beter is dan hier", en met een vloek, waarin hij zijn eigene verdoemenis inriep, voegde bij er bij: Ik mag lijden als ik terug kom dat gij beiden (Wij wagen bet niet den zin te voleinden). Nu trok bij de deur achter zich toe, zoodat de ruiten rinkelden, en weldra was hij bij zij drinkmakker Guitman, in een ander deel dei- stad, waar men hem ook dikwijls vinden kon. Het laatste geweld dat Burgwal in zijn wo ning bad gedaan, was door de bovenwonende buurvrouw opgemerkt. Verschrikt was ze uit haar bed gesprongen, en half naakt de trap af en naar beneden ge- loopentoen ze baar deur opent, ziet ze even wel niets. Maar de ellendige toestand in Burg- wal's gezin is baar niet onbekend; zij heeft daar al jaren boven gewoond en weet bij er varing hoe vrouw en kind te lijden hebben. thans noodige beroofd, alleen voorzien van een voederbak voor de beesten. Maar God wist wat hun het heilzaamst was. De Hei land mocht niet geboren worden temidden van het gewoel in de herberg; daar was dit toneel veel te ernstig voorneen waar lijk, het was veel beter in stille afzonde ring. Ook moesten zij door dit armoedig begin voorbereid worden voor het vreese- lijke lijden des Heilands, hetwelk volgen zoude. Zijn verwerping uit de herberg was profetie van zijn latere verstooting uitliet gansche land Israels. Hoe trefiend eenvoudig wordt ons hier de geboorte van het kindeke van Maria verhaald: ,,Zij wond hem in doeken en leide hem neder in de kribbe, omdat voor henlieden geene plaats was in de herberg". En toch, welk een bron van troost en licht is er met deze geboorte gegeven voor het heilzoekend hart. Welk een grootheid, welk een genade blinkt hier uit, als wij er acht op geven wie er nederligt in de kribbe, voor wie, en waartoe. Hier ligt de Zoon Gods, der engelen Heer, die het geen roof achtte Gode even gelijk te zijn. Wilde de eerste Adam in den stoutsten hoogmoed tot God opklim men, de tweede Adam werd in de diep ste zelfvernedering den menschen gelijk, uitgenomen de zonde. Ja, wie hier neder ligt, is Hij, die als het geheim van Gods wezen, als de Kroon Zijner heerlijkheid moet beschouwd wordendie deze wereld draagt en leidt, en zonder wien zij voor God niet de minste aantrekkelijkheid zou hebben. Hier ligt de profeet als Mozes, de priester als Melchizedek, de koning als David. In hem is het heiligdom Gods on der de menschen. Hier is de ware ladder Jakobs. Eva verwachtte Hem al, toen zij uitriep: „ik heb een man van den Heere verkregen!" Lamech verbeidde Hem even eens, toen hij in Noach den trooster be- Zonder aarzelen treedt ze dan ook binnen, en daar ziet ze de jeugdige Rika schreiend en bib berend voor het bed van haar moeder staan. Toen zij eenige vragen had gedaan, wist zij, dat, hetgeen reeds zoo dikwijls was geschied, ook straks was voorgevallen; en nu ze wist dat Burgwal vooreerst niet weer thuis kwam, nam zij Rika mede naar haar bovenwoning, waar ze in een oogeièblik haar kacheltje gloeiend had staan en het arme kind zich eens goed kon warmen. Met een paar dekens en een kruik met warm water ijlde zij de trap weer af en bracht dit naar de lijdende vrouw, die langza merhand al minder werd; zij had al reeds het bewustzijn verloren om te weten wat haar ge schiedde. Toen Rika weêr doorwarm was, en zich met brood en koffie een weinig had verkwikt, ging ze naar heneden, want zij gevoelde 't lijden van haar moeder, dat door vaders gedrag nog verdubbeld werd. Toen zij bij 't bed kwam, ziet ze tot haar blijdschap dat moeder weder wat bijgekomen is de dikke dekens zullen haar zeker een aangename verwarminghebben aangebracht Met zwakke blik ziet ze naar Rika, en met gebroken woorden zegt ze: Kindlief, zijt ge daar?" Ja, lieve moeder", zei Rika, zijt ge nu nog niet wat beter?" De moeder loosde een diepen zucht en zeide »Neen lieve, ik zal ook niet weêr beter worden, groette over de vervloeking des aardrijks. Abraham verlangde met verheuging zijnen dag te zien, en Jakob ging wachtend op zijne verschijning de eeuwigheid in. En voor wie lag Jezus daar neder in de kribbe? Immers niet voor schepselen, die iets van zulk een toewijding verdienden, maar voor Zijne vijanden, „die nooit naar Hem uit eigen beweging gevraagd zouden hebben, en wat nog veel sterker is, die Hem straks zelfs geen plaats waardig zou den keuren op deze aarde. Toch kwam Hij, en dat alleen om hen voor eeuwig rijk te maken. Doordat Hij zelfs met het verblijf in een dierenstal genoegen wilde nemen, kon Hij de heerlijkste woning aan al de gekochten van den Vader bereiden in het Jeruzalem dat boven is. Hij liet zich winden in schamele doeken, opdat Hij diep schul dige en daardoor gansch naakte zondaren met den mantel zijner gerechtigheid zou kunnen dekken. Het geschiedde alles uit loutere liefde. Men heeft terecht gezegd, dat het reeds veel zou zijn, als God den mensch spaarde in het aanzijn, dat het nog veel meer zou zijn, als God hem weldeed maar dat het wel het grootste wonder is, dat God hem liefheeft, gelijk in de zending Zijns Zoons zoo klaarlijk wordt bewezen. Helaas, velen blijven op een afstand van Jezus' kribbe staan, vol twijfel en ongeloof. Anderen werpen er slechts een vluchtigen blik op, en gaan dan onverschillig of spotten de verder. Voor dezulken kan het onmoge lijk Kerstfeest zijn, ofschoon zij onwetend de tijdelijke vruchten van Jezus' komst in het vleesch mede genieten. Doch zij die naderbij komen, de kribbe vastgrijpen in het geloof, en er met een oprecht gemoed eerbiedig bij neerknielen, gelijk de wijzen van het Oosten dedenalleen zij worden er door gezaligd. In Bethehem's herberg was voor Jezus geen plaats, maar in het natuurlijk hart des ik ga spoedig naar den hemel. Wees daarom niet droevig, want als ge zoo voortgaat aan de hand des Heeren, dan zullen we toch eenmaal weêr bij elkander komen". Rika week niet van 't krankbed barer moeder, Zij bleef getrouw bij haar, terwijl ze telkens met elkander als 't ware een heinelsch gesprek hadden. De goede oude buurvrouw had gezorgd dat er weidia eenige blokken en turven aan den haard waren. Ook zij stond gedurig bij het bed, maar onophoudelijk opende zij de buitendeur en keek de steeg in om te zien of Burgwal soms ook kwam, want wat zij aan het arme gezin ten goede kon doen, dat deed zij met hartelijk genoegen, en zij had dit reeds zoo dikwijls gedaanmaar als ze er een poosje was werd zij altijd rusteloos, want 't was menigmaal geschied, dat Burgwal baar erg mishandelde, wanneer hij vernam, dat ze uit medelijden de liefdehand geboden had aan vrouw en kind; daarom zat ze ook nu niet rustig op haar plaatsmaar hoe zij zich ook verontrustte, zij mocht den geheelen dag ongestoord hij de lijdende vrouw en Rika blijven, om hen, zoo veel zij kon, te geven wat noodig was. Rika was als aan haar moeder vastgeklemd. Zij kon 't maar niet geloven dat ze weldra met vader alleen zou zijn, en het benijdenswaardig uitzicht van haar moeder deed haar nog meer de ellende gevoelen, die haar te wachten stond als zij met vader alleen moest huizen. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1