Koloniaal foelicer. Ouddorp, 19 Dec. In [hier is als ouderling 1 loogd l)z., terwijl als c eer K. Voogd Dz. Kerkwerve. Bij deste elen in de Ned. Herv. k !n de heerenP. J. y. d. Cii rd de heer P. J. v. d. Cing noeming aanvaardden. Ee evenwel gehouden worden Bruinisse, 7 Dec. He 2 uur was schipper Hendril dervank, met zijn tjalk, komende van Antwerpen m Franeker, zeilende in het va toen zijn vaartuig heel oi kwam met den Blindendam Een in de nabijheid zijr Middelharnis, 15 Pee. Waren het verlil ^oet inderdaad voor de Z den jaar de mazelen die den winter bij zijni w'-'zers we^ zeer onaangenaar trede vergezelden, dit jaar werd hij door l^^eering te zien van hun vai Ooltgensplaat. Dinsdag jl. werd alhier edU koffiehuishouder op heeter daad door de gemeente en Rijkspolitie betrapt wegens het onbevoegd! uitoefenen van het vergunningsrecht aan eenige alhier op het fort P. F. geplaatste MilitairenJjfcr idderkerk. Het onderv holen heeft op 1 Nove en, op het dorp met 16 en Pruimendijk met 11 idland. Tot ouderling alhier, is door manslidm foor den kerkeraad aangl er R. van Sintmaartensc plaats van L. van Rij 1 en ook voor de betrek edankt, gekozen de heer deze benoemingen heb Dagen van goede Oude Tonge, 14 Dec. Het aantal ingeschre ven leerlingen op de openbare lagere school al hier, bedroeg over de maand Nov. 411; het! totaal der schooltijden per leerling 43, en het geheele aantal schooltijden 17673. Hiervan wer den verzuimd: wegens ziekte 503, godsdienst-i plichten 142, weer en wegen 15, veldarbeid 1285J overigen arbeid 637, overige redenen 177, to-| taal 2759, (ruim 15Vs pCt.) Stellendam. De door Z. M. den Koning] toegekende medailles en getuigschriften wegens De Indische zaken gaan lang niet goed. Dit is hij de jongste Kamerdebatten over de Indi sche begrooting weer opnieuw helder gebleken. In vroegere eeuwen was Indië voor ons land een steun in den goeden zin van het woord. De Nederlandsche Staat kwam er door tot wel vaart en eere. De Oost-Indische Compagnie kon in haar bloeitijd aan haar talrijke aandeelhou ders een hooge winst betalen en vele van haar ambtenaren verwierven zonder buitengewone inspanning een goeden bult om op hun terug reis naar het Vaderland meê te nemen. Thans center wordt Indië ons meer en meer tot last. En als wij geen beter koloniaal be leid aanvaarden, dan hebben wij te wachten, dat God onze natie zal straffen met het verlies harer schoonste bezittingen overzee. En dit is geen kleinigheid, als men maar bedenkt, dat ons grondgebied in Indië veertigmaal grooter is dan het kleine lapje tusschen de Eems en de Schelde, hetwelk wij bewonen, en dat daar medr dan vijfmaal zooveel menschen zijn, en grooten- deels goedgezinde menschen ook. Van straffen spraken wij, en met opzet. Want alleen onze zonden zijn oorzaak van den terug gang der zaken. Onze natie heeft zich aan Indië vergrepen. Zij heeft de heidensche en Mahomedaansehe bevolking, die zij op de Oost- Indische eilanden vond, haar vrijheid en zelfstan digheid ontnomen, maar in plaats van nu die als onmondig verklaarde volksstammen behoor lijk te ontwikkelenen christelijk op te voeden heeft men zich om hun zedelijk welzijn bijna of in het geheel niet bekommerd. Wat wonder ook! Wie haast zich om anderen toe te brengen, hetgeen waar hij voor zichzelf nauwelijks naar omkijkt. Voor een opvoeding zooals wij duur verplicht waren aan de Javanen en omwonende eilanders te geven, is zedelijke kracht noodig, en deze ontzonk ons volk allengs meer. Het hield ook in het Moederland de hand niet meer aan godsdienst en kerk, of het moest zijn om haar tegen te werkendus wat belang stelling zou het nog toonen in het Zendingswerk in de koloniën? O ja, er zijn loffelijke uitzonderingen. Men betaalde wel eenige zendelingen voor Indië, maar tegenover enkelen, die hun geld en hun kracht werkelijk uit liefde tot de Javanen offer den, staan er velen, wien het niet te doen was om de Inlanders op te heffen uit hun diepe maar voor wie die zoogenaamde vernedering zendingsijver" veeleer een middel was om het geweten te sussen vanwege het in vele andere opzichten gepleegd onrecht. Het was waarlijk, alsof men de Inlanders expresselijk onkundig en ruw wilde houden, om hen des te beter te kunnen plukken. Achthonderd vierenveertig millioen gulden trok Nederland in de laatste 40 jaren uit Indië, en wat heeft onze Regeering daarmede gedaan? In ons land sporen en havens aangelegd en weelderige schoolpaleizen gezet, terwijl men voor de in Indië gewilde bijzondere scholen en voor goede verkeerswegen, en voor leger en vloot aldaar bijna geen geld over had. Als het niet te doen was om slechts van Indië te trekkenhoe is het dan verklaarbaar, dat Ne derland den verkoop van den bedwelmenden, ja vergiftigenden opium geheel aan zich trok en bevorderde Zie wat de heer Ottolander daar onlangs van schreef in De Standaard: „Stelt u voor, dat de Nederlandsche regeering allen verkoop van ster ken drank aan zich trok en dien verkoop pro- vinciesgewijze aan de meest handige tappers verpachtte. Stelt u voor, dat de regeering overal drankhuizen liet oprichten. Dat verzet van land- heeren en van gemeentebesturen tegen het op richten van die drankhuizen op hun land of op hun gebied, werd gestraft. Dat werd toegelaten, dat die drankhuizen tevens bordeelen waren, om te beter volk te lokken. Dat de pachters door de regeering werden gevleid en ontzien. Dat de commissarissen des Konings in elke pro vincie gedurig werden aangespoord de pachten hoog op te voeren, door op nog meer plaatsen drankhuizen toe te laten, of, waar het drank- verbruik nog weinig was, den invoer van drank te vergemakkelijken, enz". En toch, aldus ging het met de opiumpacht in Indië. Maar er was een 20 millioen 'sjaars uit te halen tot dekking van onze tekorten, daar wrong 'em de schoen. Ook op andere wijze komt die baatzucht dui delijk uit. Men laat nl. de Inlanders voor een appel en een ei hard werken, en hun belastin gen worden steeds gevoeliger opgedreven. Op de tamme, onderworpen natuur der Javanen is men wissel na wissel gaan trekken. Schande voor een land als het onze, zoo hoogelijk door God bevoorrecht, en dat aldus met de aan zijn hoede toevertrouwde koloniën omspringt! Reeds sedert 1868 en vroeger heeft de heer Keuchenius zijn stem tegen die mishandeling der Inlanders verheven, maar zijn protesten von den weinig bijval; zelfs niet van anti-revolu tionaire zijde. Groen van Prinsterer heeft hem bestendiggesteund, maar overigens schier niemand. Dit kan zoo niet langer. Daarom verheugt het ons, dat de Indische begrooting dit jaar althans met een weinig meer ernst is behandeld dan gewoonlijk. En daarom is het ook een goede voorslag van de Standaard, bij het tegemoet gaan der nieuwe staatkundige ontwikkeling, om de koloniale quaestie op het program der naaste werkzaamheden te plaatsen. Wel is er reeds in 1878, toen de anti-rev. partij georganiseerd op trad, een artikel over de koloniale staatkunde in haar program geschreven een artikel dat het tegenwoordig beleid vierkant veroordeelt maai- er werd nog veel te weinig moeite ge daan om dit program verwezenlijkt te krijgen. Er is wel dikwijls over het vele verkeerde ge praat, maar, voornamelijk door de schuld dei- conservatieven, ook door toedoen van de con servatieve elementen in onze eigen partij drong men niet genoeg tot in den wortel der dingen door, ofschoon toch in de fundamenten de fout zit. Daarom hadden onze vertegenwoordigers beter de noodzakelijkheid van het leggen van nieuwe fundamenten moeten betoogen en de plannen voor een beter beheer moeten uitwerken en bloot leggen. Thans merkte ons volk nauwelijks, dat er een gewichtige koloniale quaestie bestaat. Sedert de invoering van het Cultuurstelsel meen den zeer velen, dat de toestand in Indië nu wer kelijk houdbaar was, en dat wij vooruitgingen. Doch wat was het geval De goudstroom, die uit dat warme land overvloeide maakt«n de des kundigen koud voor zijn hoogere belangen. Het geweten werd er door verstompt. Maar dat moet anders worden. De opiumpacht moet afgeschaft, de onderdrukking der bevol king (door te hooge lasten en te karig plantloon, en te kostbare bestuursinrichting) moet beperkt worden, en het Evangelie moet onder de Inlan ders weer zijn vrijen loop krijgen, ook door af schaffing van de gouvernementeele bemoeiing met de kerk in Indië en door het onttrekken van allen bedekten of zijdelingschen steun aan het Mahomedanisme. Het wordt hoog tijd dat ons volk overtuigd wordt van zonde op koloniaal gebied. Overtuigd van gruwelijke zonden, die om vergelding roepen En onze Kamerleden hebben dat bewustzijn te genover de regeering voortdurend te vertolken. Laat het herhaaldelijk te vergeefs zijn zooals ook dit jaar het pleiten weinig of geen vrucht zichtbaar maakte, dat doet er niet toe. De aan houder wint. Als wij maar rusteloos op hetzelfde aanbeeld kloppen, dan is God de Heere mach tig om eindelijk de consciëntie der gezagheb- benden er voor te openen. Geen partij-of kans berekeningen of financiëel overleg mogen ons in deze doen verslappen. Het rechtsherstel in Indië zal ons onvermqdelijk geld, veel geld zelfs kosten, maar beter arm met een gezuiverd ge weten dan omgekeerd. Bloedgeld maakt ons toch niet gelukkig. Daar rust geen zegen op. Men kan dat wel zien aan den roekeloos begonnen Atjeh-oorlog, die ons al driehonderd millioen gulden kostte en derhalve een groot deel van de Indische 'baten weer opzwolg. Daarentegen mogen wij het geld, dat wij om 's Heeren wil aan Indië opofferen, veelvuldig terugwachten. Nogmaals herinneren wij bij deze welke per sonen alleen door eigen aangifte op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst kunnen worden. In vier gevallen wordt volgens art. VII der Additioneele Artikelen van de Grondwet eigen aangifte vereischt, en wel vóór den 21 en dezer maand ter gemeentesecretarienl. 1. van hen, die over het dienstjaar 1886/87 in eene andere gemeente aangeslagen zijn geweest in de personeele belasting wegens het bewonen van een hooger in huurwaarde getaxeerd huis dan zulk een, waarvan de belasting niet ten volle behoeft betaald te worden; 2. van hen, die over het dienstjaar 1887 in eene andere gemeente of in meer gemeenten in de grondbelasting zijn aangeslagen voor minstens 10, en die hunne belasting hebben voldaan 3. van hen, die mede-eigenaars zijn van on roerend goed al staat dit niet op hun naam en voor hun deel minstens 10 bijdragen in de grondbelasting, welke voor dit onverdeeld onroerend eigendom gedurende het dienstjaar 1887 betaald isen 4. hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, die bij anderen inwonen, of een ge deelte van een huis in onderhuur hebben, ter wijl dan het personeel van het geheele huis minstens tweemaal zoo hoog in de huurwaarde moet staan getaxeerd als het minimum, waar voor de volle aanslag verschuldigd is. Ook moeten zulke gedeelten van huizen door de aanvragers van kiesrecht negen maanden lang zijn bewoond. Na de aangifte komen de schatters, en eerst als deze bevinden, dat het gedeelte, hetwelk de inwoner gebruikt, ongemeubeld een huurwaarde heeft, waarvoor geen remissie of korting inden aanslag van het personeel wordt toegekend, volgt de verleening van het kiesrecht. Nog slechts een paar dagen is er tijd. Wie dus twijfelen mocht of hij ook kiezer kan wor den, op grond van een der hierboven genoemde gevallen, begeve zich onverwijld naar de ge meentesecretarie. Niemand late de gelegenheid om zich het kiesrecht te verzekeren ongebruikt. Geheel kosteloos kan men een formulier voor de aanvrage op de secretarie bekomen. Met recht is er op gewezen, dat de bepaling, dat de kamerbewoners negen maanden vóór 21 Dec. in hetzelfde perceelsgedeelte moeten hebben gewoond, niet te rijmen is met den geest van art, 1 der kieswet, hetwelk alleen geschiktheid en maatschappelijken welstand eischt. Want <1 ooi- zulk een bepaling hangt een kamerbewoner fei telijk van zijn huisheer af. Zegt deze hem de huur op, (hoe hoog deze ook zij) dan berooft hij hem terstond van zijn kiesrecht. Er worden dan ook pogingen aangewend, vooral in den Haag, om het regeeringsbesluit op dit punt veranderd te krijgen. Uit de JPei's. MODERN BIJGELOOF. Een onderwijzer aan een openbare school in ons land heeft dezer degen aan de kinderen zijner klasse verteld dat de St. Nicolaasgeschenken niet door St. Nicolaas, maar door lieve ouders of vrienden hun worden bezorgd. St. Nicolaas is reeds lang dood, kinderen! zoo had deze onderwijzer gezegd. Nu zou men zeggen, die onderwijzer gaf blij ken van opvoedkundigen zin. Groote paedagogen als Dittes en Wendel en Itijkens zijn het in deze met hem eens. Toch is dit niet zoo. In enkele liberale bladen wordt er heel wat van gezegd, dat die onderwijzer het stoute stuk heeft bestaan, het kindergeloof in den heiligen Nicolaas zoo te ondermijnen. Op zulk een euveldaad moest gelet! De zaden des geloofs (zoo zegt een dier bla den) door de ouders in de kinderharten gestrooid, moest een onderwijzer niet wegnemen En zoo poogt men dan telkens weer den vrijen vleugelslag onzer neutrale schoolopvoeding te verlammen. Maar hoe kan het ook anders. De onderwijzer mag niets leeren wat strijdig is met de begrippen van andersdenkenden. Dat de wetenschap in ons lager en middel baar en hooger onderwijs van God en Zijnen gezalfde afvoert, zie, dit laat die klagers koud. Als men in den dienst dier wetenschap en der waarheid, slechts afblijve van het geloof ,de,r kinderen in den heiligen St. Nicolaas. O, arm modernisme toch! Eerst hebt gij het geloof in den Heere Jezus Christus en in Zijne wonderkracht en in Zijne onuitsprekelijke gaven des H. Geestes, uit de harten weggepraat; en nu gij van zoo menig hart een killen doodenakker gemaakt hebt, nu plaatst gij U vromelijk voor het hek, ter bescherming van het door onge- loovige ouders gekweekte bijgeloof. Het geloof aan God en eeuwigheid en bijbel- heiligen roeit gij uit. Voor het geloof aan St. Nicolaas stelt gij u in de bresse. O, farizeïsme onzer moderne eeuwZult gij dan nooit met uw figuur verlegen worden (Zeeuw.) voakeresi aier aarde. SPOORWEGONGELUKKEN. Te Lage Zwaluwe is een locomotief aan aan het station te ver doorgereden en over het perron in de dames-wachtkamer terrechtgeko- men; gelukkig zonder verdere ongelukken. De locomotief liep met vollen stoom tegen den stootbok, waarvoor hij moest ophouden, en ver brijzelde dezen zoodat de stukken op een afstand van 20 meter werden weggeslagen. Zijn vaart werd gestuit in de dames-wachtkamer, waar hp Frankrijk liéeft, gelijk men weet, weder een president, Sadi Carnot, die aanvankelijk door alle partijen met instemming werd begroet, niet zoo zeer wijl hij van een de gewenschte man is, maar wijl zijne verkiezing verhinderde, dat een onge- wenschte als president der republiek optrad. Op rozen echter wandelt de nieuwe president al aanstonds niet. Wederom zijn het de radicalen die moeilijkheden bereiden. Dat is gebleken bij de vorming van een ministerie. Op allerlei wijzen is gescharreld eer dat tot stand kwam. De een voor, de ander na, be dankte het te vormen. Ten slotte liet de oud minister Tirard, na eerst te hebben geweigerd, zich vinden. Hij is een radicaal, en het ministerie, aan welks hoofd hij staat, is een allerlei. Men zal nu dienen af te wachten, welke wonderen dit kabinet verricht. Of iemand er groote ver wachtingen van heeft? Het kabinet is nu samengesteld als volgt: buitenlandsche zaken, Flourens; justitie Fallières; binnenl. zaken Sarrien; openbaar onderwijs en eeredienst, Fayémarine, Mahy; openb. werken, Loubet; koophandel, Dautresme; landb., Viette. Als hoofd van het ministerie zal optreden Ti rard, die zich tevens met de portefeuille van ju stitie zal belasten. Intusschen heeft de hatelijkheid en felheid van den partijhaat aanleiding gegeven tot een zeer betreurenswaard geval. Er is namelijk een moord aanslag gepleegd op Ferry, die nog pas candi- daat was voor het presidentschap. De dader is een Elzasser en beweert, dat hij behoort tot een gezelschap van meerderen, die gelijke gevoelens koesteren als hij. Hoe dit zij, Ferry ondervindt nu van alle kanten belangstelling, en 't is niet onmogelijk dat deze aanslag als 't ware uitwischt, wat men tegen Ferry meende te moeten in brengen. Onverwacht scheen nog tegen het einde des jaars eene verkoeling te dreigen tusschen Oos tenrijk en Rusland. Er kwamen kwade geruchten van 't saamtrekken van Russische troepen aan de Oostenrijksche grens, enz. enz. Zekere onrust werd in Europa merkbaar. Te Weenen kwam een groote krijgsraad bijeen, doch men besloot vooralsnog niet met tegenmaatregelen te ant woorden. Yan Russische zijde werd er op gewezen, dat het slechts garnizoensveranderingen betrof. Door sommigen is uitgesproken, dat heel de zaak slechts eene uitvinding is van Bismarck, die, nu Duitschland weer op goeden voet met Rus land komt, Oostenrijk wil nopen den prins van Battenberg te laten varen. Oostenrijk, zegt men verder, had daar geen lust toe en wees op Rus- lands krijgstoerustingen. Dit al zijn echter gis singen. Zeker is, dat de verhouding tusschen Berlijn en Petersburg weer betert. En dit is evenzeer een goed teeken, als dat de boven be schreven onrust reeds wijkt, en men denkelijk vaststellen kan, dat deze kleine storm reeds weer is afgedreven. H. €femen§«le Slerlcliten. een meter diep in den grond zakte. Hij sleepte nog twee wagens met zich voort, waarin de passagiers met den schrik vrijkwamen. Aan 't station te Breda wildé een wisselwach ter van een op de draaischijf staande locomotief springen. Hij sprong echter mis en kwam in de gemetselde kuip terecht. Hij werd levensge vaarlijk aan het hoofd verwond. Te Enschede geraakt een treinpoetser door eigen onvoorzichtigheid onder den trein en werd afschuwelijk verminkt. Beide beenen en een arm werden hem afgereden. Zaterdagmiddag werd ook te Bokstel een wis selwachter door een locomotief den rechtervoet verbrijzeld. Een dame, die slecht van gezicht bleek te zijn, wilde aan het Station te Zutfen van het eene rijtuig van den locaaltrein naar Arnhem in het andere overgaanmeenende reeds in het rijtuig te kunnen overstappen, bevond zij zich nog op de bruggtjes, waardoor zij het ongeluk had daar af te stappen en tusschen de rijtuigen te vallen. Zij kreeg een wonde aan het hoofd, terwijl door Dr. S. werd geconstateerd, dat eenige ribben waren gebroken. Per rijtuig werd zij naar haar te Zutfen wonende familie vet voerd. Ie redding en liefderijke nanning van een gedure Dct. jl. in de nabijheid ïaven in nood verkeerend en aan den kapitein e s Rijksveerstoomboot ,,V eer burgemeester dezer ouden van eene gepaste t 'ok uit naam der equipaj emeester voor zijne beur en kapitein dank gezegd. Goedereede. Op Maa; m het gebouw van het Ha ge in 4 perc. worden ;-ig onderhoud der Rijks 'ede. Twee kinderen eindelijk van den brugwachtj 0. Kloek, J. Boot en W. Ver bij Stobbelgat, oud 10 en 12 jaar, zijn VrijdaUde heer 0. Kloek, die even avond na het uitdooven der lichten, na aankom*;! ming heeft bedankt, zoodat van den trein, in het water geraakt en verdron- ken. Op het St. Nicolaasfeest zijn aan de beiders en vrouwen, op het paleis en domeii het Loo, door H. M. de Koningin, verschillend! geschenken, als kleedingstukken, dekens enz. en giften in geld uitgereikt. Vele behoeftige] uit Apeldoorn werden door H. M. bij die gek genheid eveneens rijkelijk bedacht. Dezer dagen overleed te Oirschot zekere J. Ridders. Deze man werd in de wat SC^1Ó) van. den dam afgetl «eer lek te zijn. Een ander pijn vaartuig het in nood vi zijde kwam, heeft een gedee ingenomen, en het gebraeh de Grevelingen, alwaar hij I opkomende vloed en ingeval 'het de haven niet meer bereil bestaande uit schipper, knec yens eenige mannen die tot hu verkeerden dientengevolge in ïoogen nood. Door aanhou stemming zal rnoeteu plaats 1 van één notabel. deling gewoonlijk de krankzinnige docter" ge- naamd. Het was slechts een eenvoudige boer ei een goedaardige krankzinnige, die niemand hit. derde doch altijd met een mes gewapend was om het te trekken als hij getergd werd. Hij was gewoon de gezonden te bezoeken, hun pil len en drankjes voor te schrijven die nooit ge slikt werden. Een andere eigenaardigheid va dezen krankzinnige was dat hij, hoewel Protes tant geboren, altijd de Roomsche godsdienst oefening bijwoonde. Wederom zijn in verschillende plaatsetf^Xlr^woTdengeWcl van ons Rijk valsche munten in beslag geno- - men: eenige rijksdaalders, guldens, kwartjes ei dubbeltjes. Zaterdag zijn voor de arrondissements rechtbank te Winschoten niet minder dan 31 vonnissen gewezen in zake smokkelaars gedisteleerd. Het is bekend, dat visch als mest grooti toepassing vindt, o.a. nabij Stettin. Voorjaar bemestte men 30 morgen land met haring, mei welke meststof de uitkomst van dien aard was, dat men dadelijk het groote belang en het voordee van deze wijze van bemesting inzag. 7 a 8 toi haring per morgen kosten slechts 5 a getal gemeen F tebr"n verzetten: „Het hu: J®laatselsjlie Kerscllten. daardoor worden ontheiligd". De lading is grootendeels m lading waren verzekerd. Door den kerkeraad der cl [lier, werd de gemeente het v< ikanten aangeboden, waarui leuze zal doenDs. Los te SI Maassluis, en Ds. Stekete Naar wij vernemen, zal d-, oor de kinderen der zondag het kerkgebouw der Ned. ebben. De onderwijzers dier eend dit plan te moeten la olgelijk voor het aanbod te roodvonk ingeleid. Reeds maakte de ziekte vèïj slachtoffers en zijn er huisgezinnen waar zes en1 meer kinderen zijn aangetast. Ook Sommelsdijk bleef ditmaal niet va schoond; haar eerste offers werden reeds grl waa'ts gebracht. Blijkbaar is de ziekte ditmü^j van een kwaadaardig karakter. Toen het 13 jarig zoontje van L. de X, Woensdagmiddag van de eene in de andere strai wilde gaan, reed tegelijk om den hoek dier strai een zwaar met boomen geladen wagen (mallejai? met het noodlottig gevolg, dat deze over beid' voeten van het knaapje ginghoewel de voeteij met klompen geschoeid waren, moest men hem toch onder veel pijn naar huis dragen. - Zaterdag jl. reed een voerman, op ongeveer een half uur afstand dezer gemeente, hoogst waarschijnlijk door duisternis misleid, in een nabijzijnde sloot; van hulp verstoken, behield hij gelukkig zijn tegenwoordigheid van geest,, en mocht men na eenigen tijd er in slagen het, paard zonder hindernis met de kar op het droge te brengen, zoodat de voerman met een nat pak en eenige schade er af kwam. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. kerk wer den met algemeene stemmen herkozen de heeren Mr. A. J. C. v. Weel en P. v. Prooijen, eu tot notabelen de heeren: K. de Bruin, D. KortewegJ en J. v. Noordt. ken arbeid, door hen ht. En zulks vooral niet, ken, dat nog nooit van :baar verzet uitging, wan kansel door een loochens. de Heere der heerlijkhek pt. den gemeenteraad, i len herbenoemd tot Rd 'estuur, de heer M. van KoekaankoiitS In den kerstnacht do Amsterdam, J. A. V :r mogen wij wel in hei mzer lezers vestigen op d( undels verschijntéén g ingen, één over den G -schfeest, één over del rdag, en een voor Ou aat niet te veel lectuu Nieuwe Tonge. Bedankt voor het beroepl?ewichtige gedenkdagen, naar St. Annaland, door Ds. Wentink alhier, ag en ordelijke schikk vderaut ter herdenking ►an vele belijders in on p- wezen. Hebben velen pen, onder Gods zegen r zijn voordeel mede doe] F de machtigste heilsff u en bezield genoeg oj te boeien en te stich tste bundel, „in den Kei jmerlijk verkrijgbaar, [mpleet (de overige dee 1888 het licht zien)

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 4