EEN WEINIG VERLICHTING VAN DRUK. Sommelsdijk, 30 Nov. Het zoontje y tad a/1 oltgem Drkslai Melissa] Bruinis sfK komst betreft, vast te stellenvoorts de hou ding tegenover de andere partijen te regelen, en de definitieve keuze der candidaten te bespreken. Eindelijk wordt er omtrent de candidaten in de locale kiesvereenigingen een beslissing geno men, en al het mogelijke gedaan om hen ge kozen te krijgen. Wat de saamwerking met andere partijen be treft; als daar kans op komt; deze moet door ons Centraal Comité namens de Deputaten dei- nieuwe kiesvereenigingen met soortgelijk lichaam van die andere partijen besproken worden, en de resultaten van die bespreking aan het oor deel der Deputaten-vergadering onderworpen worden. Zoodra de Grondwet is afgekondigd, dus op 1 Dec., moeten alle Burgemeesters publiek be kend maken, dat zij, die denken op de kiezers lijsten te mogen komen, daarvan binnen drie weken aangifte moeten doen. Gedrukte biljetten zijn daarvoor op de secretarie te krijgen, en tevens de noodige inlichtingen. Zij die een afzonderlijk, een geheel huis be wonen, hebben geen aangifte of aanvrage op de secretarie te doen. Evenmin zij, die genoeg grondbelasting betalen. Maar de kamerbewoners die in het onzekere verkeeren, die niets op hun belastingbiljetten kunnen nazien, die alleen gaan naar de secretarie; en ingevolge hun aanvrage komen er dan een paar schatters opdagen om te bepalen of zij meê kiezer worden. In elk ge val en men geve hierop ook wel acht wordt geen enkel kamerbewoner in het a.s. voor jaar al kiezer, of hij moet het gedeelte van het huis, dat hem recht zou geven, minstens negen maanden vóór den dag der publicatie (1 Dec.) onafgebroken in huur hebben gehad. Het vorige jaar is er bij dc behandeling der Staatsbegrooting, vooral door den heer Fabius, op aangedrongen, dat de vrije scholen, die van vereenigingen uitgaan, evengoed van grondbe lasting zullen zijn vrijgesteld, als de openbare en kerkelijke scholen. Aldus herinnert ons de Delvenaar. L)e Minister van Financiën heeft toen beloofd, de zaak te overwegenmaar niemand hoorde er later meer van. Daarop is in het voorloopig verslag over de begrooting van het volgend jaar de vraag herhaald, en opnieuw op die vrijstelling aangedrongen. En thans is er hoop, dat bedoelde grondbelasting er af gaat. In zijn Memorie van Antwoord heeft de Mi nister het volgende gezegd: »Het denkbeeld om schoolgebouwen, toe- behoorende aan ereenigingen, die als rechts persoon zijn erkend, vrij te stellen van grondbelasting, heeft de ondergeteekende nader overwogen. Nopens de gevolgen van vrijstelling voor de schatkist is een onder zoek ingesteld, waarvan de uitkomsten on langs zijn ingekomen. »Een wetsontwerp waarbij die vrijstelling wordt verleend, is in bewerking." Als men zich nu wat haast met de indiening van dit wetsontwerp, dan kunnen vele Chr. scho len er in 1888 nog van profiteeren. Dit is weer iets gewonnen, 't Is op zichzelf wel niet zoo bijzonder veelmaar eenige klein tjes maken te zamen één groote. Terecht somt de Delvenaar hierbij een aantal andere voordeel tjes op, door den strijd der rechterzijde behaald, en die een weinig tot bemoediging strekken. Zoo b. v. zijn door een voorstel van den heer Savornin Loliman de hinderlijke bouwvoorwaar- den der Chr. scholen opgehevenhet ontwerp- Vermeulen vergemakkelijkte het verkrijgen van taaiaktenvoorts heeft de rechterzijde ook de opheffing van vele normaallessen en van de subsidie aan hoogere burgerscholen voor meisjes, en de vereenvoudiging der «hoofdonderwijzers examens verkregen. Uit «te JPers. Nogmaals wenschen wij in herinnering te brengen, wie er in het a.s. voorjaar kiezer zul len zijn. Wij doen zulks ditmaal door de navolgende vragen en antwoorden, behoudens een kleine wijziging, uit de Standaard, over te nemen. NIEUWE KIEZERS. Punt één: Betaalt ge personeele belasting en betaalt ge die vol Zoo ja, dan zijt ge heel het land door kiezer. Vr. Wat beteekent vol betalen? Antw. Het rijk staat aan sommige minder welgestelden mindering op het bedrag toe. Vr. Waar hangt dit van af? Antw. Van dit tabelletje: Vermindering van een derde of tweederden verkrijgen allen, die „aan huurwaarde" minder betalen dan: 24 in gemeenten beneden 3000 - 28 "3 g 3000 tot beneden 5000 - 33 - l 5000 8000 g' - 38 1 o 8000 12000 17000 Z 24000 a - 55 1 .2 24000 36000 I 70 36000 48000 - 100 b 3 48000 zielen en daarboven. Punt twee. Betaalt ge grondbelasting? Zoo ja, hoeveel? Indien het bedrag 10 is, dan zjjt ge kiezer, Vr. Maar als ik 4 in Hoogmade en 6 in Oudewetering betaal, hoe dan? Antw. Dan geeft ge hiervan kennis in uw woonplaats en verzoekt, dat die bedragen saam worden gevoegd. Dan maakt 4 pl. 6 toch 10 en gij zijt kiezer. Vr. Rekenen opcenten meê? 44 12000 49 a -S 17000 Antw. Ja, t.w. de opcenten „voor het Rijk". Niet die voor de provincie of de gemeente. De 10 is gerekend in hoofdsom, plus de rijksop- centen. Punt drie. Woont ge met of zonder gezin bij een ander in? Zoo ja, dan kan ook dit u kiezer maken, zoo het huis maar hoog genoeg in huur is, en gij genoeg er van in onderhuur hebt. Vr. Hoe rekent dit? Antw. Dat hangt af van de huur van het huis, en van wat gij er in verwoont. Vr. Hoeveel huur moet het huis dan doen? Antw. Tweemaal zooveel als het huis van den laagsten vollen betaalder in uw gemeente is geschat. Zie bovenstaand tabelletje. In Am sterdam, dat meer dan 48,000 zielen telt, dus minstens 200. Vr. En hoeveel moet ik daarvan in onder huur hebben? Antw. Minstens de helft van die som. In Am sterdam moet gij dus minstens voor 100 aan onderhuur verwonen. Vr. Is er nog iets? Antw. Ja dit nog. Die helft moet gij verwo nen voor de ongemeubileerde kamers, niet voor de gemeubileerde. Woont ge dus gemeubileerd, dan moet ge er voor de meubelen een deel af trekken. Vr. Ben ik dus kiezer, want ik heb juist gis teren zulk een bovenwoning gehuurd? Antw. Neen, vriendlief, want het rekent niet meê, of ge moet er minstens „negen maanden" gewoond hebben. DE NIEUWE KIESDISTRICTEN. Binnenkort verschijnt een kaart van Nederland, waarop de nieuwe kiesdistricten nauwkeurig zijn aangegeven. Voor de leiders van verkiezingen in het land zal deze kaart een kostelijk hulpmiddel zijn. Toch biedt die kaart slechts een schets van het terrein, waarop mem zal hebben te arbei den, en dien arbeid behoort men zelf te orga- nieseeren. Wil men nu bij dezen arbeid niets door overhaasting bederven, en toch ook niet te laat komen, dan ligt het eenig redmiddel in het motto voorloopig." Nu reeds kan en moet alles in kader gebracht. Nu reeds kan en moet onverwijld de hand aan de ploeg geslagen. Edoch, het difinitieve karak ter der nieuwe organisatie kan voor ons eerst ingaan, als na de eerste Deputatenvergadering de definitieve regeling zal intreden. Lang zal zich dit niet laten wachten. Het Centraal-comité is tegen 9 December e. k. saamgeroepen, en omstreeks 10 dagen later kan de Deputatenvergadering worden gehouden, die denkelijk zal worden vastgesteld op Dinsdag 20 December. Zal echfer deze Deputatenvergadering vrucht baar zijn, dan dient vóór dien tijd dit navolgende in elk district te zijn afgewerkt: 1°. dat in elke gemeente, tot het nieuwe district behoorende, een vertrouwd agent zij aangezocht. 2o. dat deze agenten, die de gezamenlijke plaatsen van het nieuwe district representeeren, zijn bijeengeroepen en uit hun midden een voor loopig comité zij benoemd. En 3°, dat elk agent voor zijn gemeente een voorloopige raming van het nieuwe aantal kie zers, waarop hij voor onze beginselen meent te kunnen rekenen, hebbe opgemaakt. De actie voor elk dezer drie punten behoort natuurlijk uit te gaan van de bestaande Centrale Districtsvereenigingen, of van hun Besturen, die hiervoor wel onverwijld mogen saamkomen. En mocht onverhoopt eenig Centraal Bestuur te lui of te werkeloos blijken, welnu, laat men dan in de gemeenten zelve het initiatief nemen. Beter ongeregeld werk, dan geen werk. Maar we hopen beter. Als men aan de Besturen het werk uit de handen moet nemen, zou het toch waarlijk voor deze Besturen geen eere zijn. He volkeren der aarde. De cricis in Frankrijk heeft zich niet bepaald tot het kabinet, maar is verder gegaan. Ook president Grévy treedt af. Hoewel tachtig jaren tellend, zou ongetwijfeld Grévy er niet aan gedacht hebben zijn hooge betrekking neder te leggen, indien hem niet van alle zijden was beduid, dat in de huidige om standigheden niet anders overbleef. Degenen, wien hij de vorming van een nieuw kabinet op droeg, weigerden; de radicaal Clémenceau be duidde den president dat er meer was dan een kabinetscricis en, om kort te gaan, Grévy be sloot tot aftreding. Yoor de keus van een nieuwen president, moe ten senaat en kamer en congres bijeenkomen, wat dan ook weldra zal geschieden. Teneinde dit al te doen plaats hebben, blijft het afgetreden ministerie van Rouvier nog eenigen tijd aan. Intusschen is alles in beweging om een opvolger voor den president te vinden. Men noemt Freyci- net, Ferry en Floquet. De laatste kan rekenen op de radicalen, gelijk Ferry op de opportu nisten en wellicht ook op de rechterzijde. Deze moet echter voornemens zijn eerst te stemmen op den candidaat, dien van Orleanistische zijde zal genoemd worden. Zeker is dat de Orleanisten groote werkzaamheid ontwikkelen, al is de kans dat de linkerzijde haar wensch krijgt gering. Grévy was nooit een krachtige figuur. Toch is de storm tegen hem ontstoken en die hem doet verdwijnen daaruit niet te rechtvaardigen. Er werkten allerlei oorzaken toe mee, veelal van politieken aard. Groot opzien is in Duitschland verwekt door wat openbaar werd bij 't kort bezoek van den Rus- sischen czaar te Berlijn. De Russische keizer had daar namelijk ook een onderhoud met Bismarck, bij hetwelk, volgens de Köln. Zeit., gebleken is, dat men den czaar vervalschte brieven in handen heeft gespeeld, door welke hij een geheel andere meening dan de juiste omtrent de staatkunde des Duitschen kanseliers moest opvatten, van wien de brieven afkomstig heetten. De kanselier ver klaarde nooit zoo iets geschreven te hebben. De Köln. zegt dat de schuldigen in de Berlijnsche hofkringen en de hand der Orleansen in dit al te zoeken is. Hoezeer nu ook de meeningen hierover uiteen- loopen, 't is natuurlijk dat een en ander in ver band wordt gebracht èn met de crisis in Frankrijk, wier verloop ook voor de Orleansen van zoo groot gewicht is, èn met de gebeurtenissen in Bulgarije, welks vorst zoo nauw aan het huis Orleans is verwant. Of na deze ontdekkingen de verhouding tus- schen Duitschland en Rusland beteren zal dient afgewacht. Zeker is echter dat er weder in vele harten op vele plaatsen nieuw wantrouwen is gezaaid. En dat juist is voor Europa zoo ver derfelijk. Voor het overige kunnen we kort zijn. Noch in Ierland, noch te Londen zijn nieuwe groote beroeringen voorgekomen, al valt ook van het Groene eiland geen betering te melden. Het Bul- gaarsche vraagstuk blijft onopgelost, maar laat weinig van zich hooren. Een nieuw Marokkaansch, dat dreigde op te komen is reeds weder van de baan. Zeggen we ten slotte nog dat de poging om nauwer aansluiting te verkrijgen tusschen de twee Hollandsche republieken in Afrika, voorloopig althans helaas mislukt is. Dit is zeer te betreuren. Overigens gaat de Transvaal met reuzenschreden vooruit. We wijzen er op ook wijl het voor Nederlanders om zeer goede redenen tienmaal beter is naar Z.-Afr's. republiek dan naar Amerika te verhuizen. Vooral in dit blad in 't welk we zoo vaak met droefenis van landverhuizers naar Amerika lezen, mag dit wel eens gezegd. In Amerika is de Nederlander voor goed voor 't vaderland verlorenin Afrika niet. Daar heerscht het Hollandsch element en kan hij blijven wat hij is. H. Molonlëai. Een brief in de Locomotief deelt de volgende bijzonderheden over de jongste gevechten binnnen onze liniën op Atjeh mede: De Atjehers vochten met ware doodsverach ting en lieten zich a bout portant neêrschieten en neêrsabelen en met de bajonetten afmaken. Het gevecht, dat nu handgemeen werd, was zoo verward, dat officieren met hunne revolvers en sabels menig Atjeher afmaakten. De le luit. Witteveen o. a. die vooraan stormde, heeft met zijn revolver 4 Atjehers gedood, terwijl de le luit. Gelcing met zijn sabel een Atjeher onschadelijk maakte. De Atjehers namen toen stelling achter Lak- samana en Koda Radja Bedil. De 2e colonne (Vink) in dien tusschentijd opgemarcheerd, werd ook door den vijand zwaar beschoten. Deze colonne opende haar batterij vuur op den vijand; het regende karketskogels in de vijandelijke stelling zoodanig, dat toen de infan terie stormde, een groot gedeelte van den vijand gevlucht was en een aantal dooden achterliet. De vijand heeft de bruggen afgebroken, zoo dat de artillerie maar langzaam kon voortrukken, de genietroepen waren onmiddellijk klaar om de bruggen te repareeren en begaanbaar te maken. De colonne ging voorwaarts, attakeerde na goed onderhouden batterijvuur kampong Kwale, en joeg den vijand noordwaarts op. Loopgraaf voor loopgraaf werd met de bajonet genomen en de vijand met groot verlies daaruit verjaagd. Nu gingen beide colonnes en de twee detache menten noordwaarts, stormden tegen Laksamana Kota-Radja Bedil. Ook hier was het een ver woedend gevecht. Laksamana werd van alle zijden bestormd en genomen, ook Kota-Radja Bedil moest dooi de Atjehers, met achterlating van wapenen, munitie, vrivres en dooden verlaten worden. Onze troepen stormden steeds voorwaarts en verjoegen de Atjehers uit al hunne schuilhoeken. Zij vluchtten overal heen en verdwenen toen in de voor ons ontoegankelijke moerassen beoosten de Atjehrivier. De 2e luit. Webb, met een peteion van 22 man met de cavalerie opgesteld om den vijand het verlaten van het terrein zuidwaarts te ver hinderen, heeft hierbij zich niet onbetuigd ge laten. Met zijne kleine macht attuqueerde hij den vijand, die zich achter den top van den Pedirdijk en achter de afgebroken brug over de Aroesan Kroeng Tjoet opgesteld had, verjoeg hem daaruit, nam bezet van 's vijands stelling, rukte weder op en verjoeg hem verder in de richting van Laksamana, waardoor het uitwijken van een vijand zuidwaarts geheel belet werd, ook dat hij op zijn hoofdmacht moest terug trekken, die door onze colonne geheel uit elkaar nas gelegen. ©cmengde Berichten. HET STOOMSCHIP W. A. SCHOLTEN. Donderdag 11. werd te Dover de schade onder zocht, door de Rosa Mary bij de aanvaring met de Scholten geleden. De boeg, die nu door het lossen der lading uit het voorschip hooger bo- wn water is gekomen, toont dat de schade door een vlak voorwerp is veroorzaakt, dat van stuur boord naar bakboord er langs schuurde, tiet belangrijkste deel van het onderzoek echter be treft de ankerketting, welke gisteren onderzocht werd. Men heeft bevonden, dat deze op een gedeelte zwaar geschuurd en geheel blank is. Dit is op ongeveer de halve lengte der anker- kettiug en pleit voor de bewering van den gezagvoerder van de Rosa Marydat hij tijdens de aanvaring ten anker lag. De Coroner s Jury moet dan ook reeds, volgens de N. R. Ct., hebben uitgesproken, dat het verdrinken van een zoo groot aantal personen heeft plaats gehad door de aanvaring der Scholten met de Rosa Maryterwijl deze geankerd lag nabij Dover, De gezworenen oordeelden dat de kapitein ejl drog de officieren der Scholten een fout hebben begaan door geen rekening te houden met de sterke] strooming der zee, toen ze beproefden de Ro. Mary voorbij te stoomen. De jury prijst del menschlievende pogingen van den kapitein en de bemanning van het stoomschip Ebro, waar- door vele menschenlevens gered zijn. De Corone\ deed de jury opmerken, dat de nalatigheid de] officieren van de Scholten als nog onbeweze: is, en ried der jury aan, de beslissing overdil punt liever aan anderen over te laten. Op grond] van dezen raad werd de desbetreffende zinsnedi uit het verdict weggelaten. De Coroner deei nog de noodzakelijkheid uitkomen, dat in gevaai verkeerende schepen noodsignalen bezigen, welk elk misverstand uitsluiten. De directie der N. A. S. M. was bij de be grafenis der slachtoffers van de W. AScholte vertegenwoordigd door haren directeur, den hei Wierdsma, die den autoriteiten en den inwoners van Dover dank zeide voor hare bemoeiingen in het belang der geredden. De Engelsche regeering heeft bevel gegeven,j! de masten van de W. A. Scholten die bovem het water uitsteken, weg te nemen. Een ander schip in de plaats der Scholten is reeds aange kocht. Het geheele aantal gevonden lijken van dren-, kelingen uit de „W. A. Scholten", bedraagi thans 25. Woensdag werden er te Dover 4 binnenge bracht. Een der lijken, dat dicht bij de Admi- raliteits-pier gevonden werd, was dat van Mar1 cus Wasser, een le klasse passagier, die ver scheidene papieren bij zich had waaruit zijne identiteit bleek. Woensdagmorgen kwam te Dover de dochtei van den hotelhouder Frings, uit Parijs, die ver klaarde dat haar vader 6 a 7000 francs bij ziel had, waarvan echter geen spoor op zijn lijk ge-j vonden werd. De begrafenis der lijken heeft Donderdaj plaats gehad en voor de katholieken is een bij zondere mis gehouden. Omtrent kapitein Taat, wiens lijk nog altij niet gevonden is, wordt gemeld, dat de gerede' kwartiermeester van de »W. A. Scholten", ver klaart, dat kapitein Taat op het oogenblik, d; het schip reeds zinkende was, zich niet mei op de brug, maar beneden in het schip bevond] om de mail en de scheepsjournalen en papier te redden. De kapitein meende daartoe nog tijd] te hebben. De voor de equipage van het verongelukte' stoomschip minder vleiende uitspraak der En gelsche jury wekte de grootste verontwaardigin bij de directie en de ontkomenen. Volgens di laatsten heeft de Scholten" geen schuld aan' de ramp. Dat reeds een nieuw schip zou zijn kocht en Amsterdam" werd genaamd, is doo sommige bladen gisteren weer tegengesproker Volgens hen bestaat echter het voornemen, on; de vloot der N.A.S.M. met twee bodems eerstè] klasse te versterken. De nu voor de tweede keer op wonder volk wijze door ruiling gespaarde kapitein van dj, Scholten" bevindt zich nog steeds te Dover Op den dag der afkondiging v/'d Grom wet was de vlag behalve op het stadhuis i! 's Hage, ook aan alle ministeriën uitgestoken.] Te Goes is de trichinen-epidemie opnieuW uitgebroken. Een 5-tal personen, die rauw var-I' kensvleesch hadden gebruikt, is op hevige wijzei door de trichinose aangetast. De schade van het door den jongsten stori omverwaaien van den 96 meter hoogen toren vai de R. O. kerk te Twello, is geraamd op minstens 10000. Te Deventer heerscht ook nog de dwa: meening, dat aan iemand, die zelfmoord heel gepleegd, geen hulp verleend mag worden vooi' dat de politie ter plaatse verschenen is echtelieden E. aldaar vonden dezer dagen thuiskomst hun vader, die bij zijn zoon inwooi. hangende aan de deur van het achtervertrek In plaats dat zij den gehangene lossneden, gingen zij eerst de politie halen. Hoewel ke] terstond afsnijden van den strop volgens verkla ring van een geneeskundige niet meer gcbaal zou hebben, is toch tegen E. en diens wou' eene vervolging ingesteld wegens het niet ver leenen van onmiddellijke hulp. Zaterdag waren eenige arbeiders aan dei Zeedijk onder Wilhelmina dorp (Zeeland) bezig een put te graven voor aardappelen, toen ?i op een hard voorwerp stieten, dat bij verd graven een doodkist bleek te zijn. Men verrno dat hier de persoon begraven is, die ongeve 20 jaren geleden op een nacht met eenige k meraden ging jagen en op een totnutoeonl, kende wijze verdwenen is. Plaatselijke Berielitea. >oot en werd ec iet een frii naar d Doorns n C. B ring vai Herv. Corteweg n C. H ar II. Niel IN'euwe aak*, onze ekenr dat t. Ainalan lege'" alhier d. eer K. P ar Pier zij eere,! c. ing als no ,ere gemeei nn werk ti n. Versch billende iroofd en had. Eigenaars irgen die n, willen r schade. Zuidlan er nog al eek werd glement fondsen, kozen or kunnen et kerkegc l beroep a. s. Vr bben, tei zich ir nnen ver erenden vj ohman var Ir. Knotte Door n heer L. d ngenomer Dat al worden jsteren do maren bek .e.erlingeu ".V. in he vieren. All notvollen E aatregel 1 kan bij drag Tengerol otabelen c anig herb >n D. v. d iet kiescoll Gilst A: Op het iteengrach 5 dagen ild gesch In de co ilhier leidc 1. een bid erv. kerk 7: 1724 an Israël lijk in zij Melêchet zelfs, terw tens netvc- wel, die oo 0o* w ze, aan oe' "ding te niet .Eerw. h Azen te i mzelf. De inw: ferk allii Dn mg art) adde bei ad zeer j van -•es aa n m keide ege\ e Wfekei "ndedeiq r enscikthte vm 'le nj,f°Ie ®keggen Wsel g nu E ai vr aa gepb schipper Nobel speelde heden middag te 1 u een roeiboot. Door te veel overwicht kant 11 Dat ank na; kwelluiden! ip.toog uig oog luidsterkt dat dan zijn werk gem. alhi

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2