IBe volSiereis sier jsarde. ©esitefiig'de Hericliten. Plaatselijke HerïcMea. Stad a. h. Haringvl. De rekening dezer gemeente is door heeren Ged. Stat. goedgekeurd. Nieuwe Tonge, 9 Nov. De stoomtjalk die met den storm gepasseerde Zondag voor acht dagen op het gors alhier is geworpen, is door den scheepstimmerman Z. v. Wezel van Bruinisse boven alle verwachting binnen 3 dagen weer in het vaarwater gebracht. Ooltgensplaat. Maandag jl. werd onze ge meente bezocht door iemand, naar het scheen, een oliekoopmandit is echter niets bijzonders, doch wèl, dat hij bij het aanbieden van zijn waar, bij eenige notabelen de buitengewone vrijheid nam, nachtlogies etc. te verzoeken, hetwelk natuurlijk werd geweigerd. Dit deed hem besluiten zijn intrek in een logement te nemen; doch door zijn zonderlinge houdingen manieren of gebaren werd ook dit geweigerd. Zoo van het een en ander nam onze schooljeugd notitie, waardoor de positie van den zonder lingen koopman niet rooskleuriger werd, zóó zelfs, dat de politie zich genoodzaakt zag, hoe wel tegen 's mans zin, hem uit het dorp te ver wijderen. Herkingen. Den heer R. Moerkerk is tegen 15 November a. s. benoemd als klerk ter secre tarie der gemeente Zutphen. Stellendam. Er heeft zich in deze gemeente een geval van febris typhoidea geopenbaard. Ouddorp. Zondag a.s. zal alhier in de Herv. kerk de dankzegging voor den oogst plaats hebben. Hellevoetsluis. Het bericht verspreidde zich evenals in dit voorjaar, dat de loodskot- ters allen met Mei weggaan, (nu is het er één,) en te Maassluis gestationneerd zullen worden. Bruinisse, 7 Nov. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier, op eene jaarwedde van 350, hebben zich 19 sol licitanten aangemeld. Varia. Voor Minderen, tot ISnrgerlijKe Statui. Kamer verworpen (afgezien nog van de feitelijke uitvoering). Terecht noemde hij daarom deze herziening niet nationaal; de qnaestiën, die de bevolking bezig houden, zijn geen stap nader aan de oplossing gebracht, en het kiesrecht is wel uitgebreid, maar lang niet genoeg en niet in de goede richting. Voorts schetste de heer Elout de ellende, die het moderne staatsleven over ons brengt, de onhoudbaarheid van het stelsel van neutraliteit in zake den godssienst en de nood zakelijkheid der erkenning van het Godsbestuur voor den staat. De Minister Heemskerk dacht, dat de plech tige afkondiging der nieuwe Grondwet in het laatst van deze of het begin der volgende maand zou plaats hebben. Wij kunnen derhalve de verkiezing van de Kamer van honderd leden (die binnen 4 maanden na de afkondiging moet geschieden) tegen de maand Maart tegemoet zien. Laat men nu toch vooral op plaatselijke voor bereiding voor die verkiezing bedacht zijn. Vooral de leiders in de oude kiesdistricten hebben een aangewezen roeping. Er moet nieuwe organisee ring van de kiesvereenigingen plaats hebben, en de hoofdquaestiën die in de nieuwe Kamers aan de orde komen breedvoerig besproken en toege licht worden op publieke vergaderingen, zoodat de nieuwe kiezers er inlichting en leiding door ontvangen. Van de eerstkomende verkiezingen hangt zeer veel af. Men bedenke dit wel. De nieuwe Kamers toch moeten de nieuwe Grond wet uitvoerendus ook nog het kiesrecht nader regelen in een organieke kieswet. En bij die regeling is het belang onzer partij, gelijk trou wens dat van alle partijen nauw betrokken. In Frankrijk zijn twee beslissingen gevallen, die voor het ministerie, en niet voor dat alleen van beteekenis zijn. Vooreerst is het conversieplan van den eersten minister Rouvier aangenomen. Hij is in geldzaken uiterst bekwaam, en de meerderheid was dan ook wijzer dan de radicalen, en ging met zijn plan nen mee. 't Zou trouwens ook de vraag zijn, waar nieuwe ministers te vinden, als men deze, door hen de neerlaag te doen lijden, weer tot heengaan dwong. In een tweede zaak echter heeft de regeering niet gekregen wat zij wenschte. Er was een on derzoek voorgesteld van de bekende »zaak der decoratiën". Het zou loopen over vier bepaalde punten. Toen nu de zaak in de Kamer kwam en een commissie zou benoemd worden, wees de regeering er op dat dit onnoodig was, al zou zij zich niet bepaald verzetten. Desniettemin werd een commissie benoemd, doch met dien verstande, dat zij haar onderzoek zal uitstrekken over alle misbruiken van bestuur, in de laatste tien jaar. De radicalen, behalve de ultra's, weigerden in deze met de rechterzij saam te gaan, wijl zij voor een cricis terugdeinsden. Het ministerie kreeg dus wel niet wat het wenschte, maar kan aanblijven. Of een onderzoek als nu moet volgen, veel geven zal, dient afge wacht. Er is alle kans dat de geheele geschie denis door den langen tijd haar belangrijkheid verliest. In Engeland blijft de toestand zoo ongeveer dezelfde. De werkloozen of die zoo willen heeten te Londen, zijn evenmin bevredigd als de Ieren, en verbetering valt nog nergens waar te nemen. Dit laatste geldt minder van den toestand in Bulgarije. Het verschijnt veel minder dan vroeger in de dagkroniek, en dat is geen kwaad teeken. Het bericht dat een aanslag op den vorst was beproefd blijkt onjuist, en Duitschland neemt een minzamer houding jegens Bulgarije aan, dat wellicht ten slotte toch zijn moeilijkheden zal te boven komen. Het is thans zeker dat de Russische keizer den Duitscken zal bezoeken, en wel op den door reis van Denemarken naar Rusland. De czaar blijft echter slechts kort te Berlijn en officiëele beteekenis heeft denkelijk het bezoek niet. Keizer Wilhelm is, gelukkig, ondanks zijn hooge jaren, weer beterende. Van zijn zoon, den kroonprins, zelf reeds een man op leeftijd, die thans in Italië vertoeft, kan men niet hetzelfde zeggen. Men weet dat hij aan een keelaandoening lijdt; er werd gesproken van kanker. Nu hebben zich weder ontrustende verschijn selen geopenbaard, tengevolge waarvan de dok ter, die reeds lang den lijder behandelt, naar San Remo is ontboden en ook andere genees- heeren derwaarts gaan. Vorst Bismarck is mede lijdende, en wel aan rheumatiek. Er hangt aan het leven en de gezondheid dezer drie grooten der aarde veel, zeer veel naar den mensch gesproken, zoowel voor het heden als voor de toekomst, 'fcls verklaarbaar dat Europa met belangstelling kennis neemt van al wat hen geldt. H. bij monde van Mr. Hattink te Almelo den Meester vrijmetselaar" Dr. van Eijk, inspecteur van het middelbaar onderwijs, op zijn nummer gezet over de houding, de deze broeder van de teekenplank" tegenover Dr. Smit had aange nomen. De Gorredijksche algemeen-stemrechters vergaderden over de zaak, en namen de volgende motie aan, die merkwaardig is om de wijze waarop er van de Tweede Kamer gewag in ge maakt wordt. Zij luidt aldus: »De vergadering, van oordeel zijnde dat 't ontslag van Dr. Smit is een grove onrechtvaardig heid en tevens eene schending van 't grondwettig recht der burgers; Overwegende, dat adressen, strekkende om aan te dringen op onze zg. volksvertegenwoor diging, dat zij de geschonden rechten der inge zetenen in bescherming neme, gewoonlijk ter griffie worden gedeponeerd, m. a. w.doodge zwegen Vergenoegd zich met hare verontwaardiging uit te spreken over de handelwjjze in dezen van den Apeldoornschen gemeenteraad, en roept alle geestverwanten op, om door daden te toonen, dat Dr. Smit de sympathie verdient van alle, op hunne vrijheid prijs stellende Nederlanders". Het Friesch Comité voor Algemeen Kies- en Stemrecht besloot aan den koning te vragen, het Apeldoornsch raadsbesluit te vernietigen, en, werd daaraan niet voldaan, dan zou men de krachten inspannen tot ondersteuning van de reeds aangevangen pogingen, om Dr Smit door vrijwillige bijdragen een zekere jaarwedde te verzekeren, opdat hij zijn werken ten voordeele van de volkszaak ook na zijn ontslag zou kunnen voortzetten. Eindelijk heeft ook het hoofdbestuur der Ver- eeniging van leeraaren bij het middelbaar on derwijs de zaak van Smit in een te Middelburg gehouden vergadering behandeld, welke verga dering werd bijgewoond door bovengenoemden meester vrijmetselaar," Dr. van Eijk. Deze middelbare leeraren hebben vermoedelijk in den heer Smit wel degelijk den politieken agitator en meer gezien, en schijnen van de onwettigheid en onbillijkheid van het ontslag nog niet zoo geheel en al overtuigd te zijn. In een rapport zal het oordeel van bedoeld hoofdbestuur nader worden uiteengezet. Met dat al is Dr. Smit het kind van de reke ning en heeft overvloedig stof tot peinzen over de goede hoedanigheden en de weergalooze vrij zinnigheid van het hedendaagsch liberalisme. Het getal kinderen, dat van de diaconie scholen te Rotterdam verwijderd is, omdat hunne ouders zich bij de doleerenden hadden aangesloten, bedraagt ruim 380, welke daarna op de christe lijke scholen geplaatst zijn. In het bosch genaamd »de ronde weide", gelegen bij Rokanje, is Vrijdag 11. een arend geschoten, die eene vlucht heeft van 2,25 M. Men hoopt dit dier in het leven te behouden, daar het slechts in de wiek getroffen is. Een jeugdige vrouw van een landbouwer te Appelscha kreeg dezer dagen van een koe, die zij melken zou, zulk een hevigen schopdat zij er van stierf. De doodgraver te Berkenwoude, bezig een graf te graven, vond ruim 16 in guldens en kleiner geld. Twee boerenknechts te Nieuw-Beerta speelden met een geweer, met het ongelukkig gevolg dat de een den ander in de borst schoot en levensgevaarlijk verwondde. Met zekerheid kan medegedeeld worden, dat te Axel eene pastorie voor ds. Wolf gekocht is en dat ZEerw. den eersten of tweeden Zondag in December D.V. zijn intrede aldaar zal doen. Men schrijft uit Maassluis aan de Standaard De acht schepelingen van het bijna verongelukte loggerschip, over wie men nog steeds in onzeker heid verkeerde, zijn behouden op een Vlaardinger schuit overgesprongen. Bijna alle schepen komen met groote schade en kleine vangst binnen. Als een zeldzaamheid kan gemeld, dat er gisteren een zonder schade met 23 last haring binnen kwam. Een brutale diefstal werd dezer dagen be dreven door een schoenmaker te Roermond. Nadat deze zich in een herberg had opgehouden, verborg hij zich tegen het sluitingsuur in een kelder, tot de bewoners ter ruste waren, om toen naar het slaapvertrek te gaan, van het bed van den kastelein diens broek, en daaruit de sleutels van de gelagkamer en van een kast weg te nemen, teneinde zich op deze wijze een horloge, gouden ring en ongeveer ƒ30 toe te eigenen. Daarna bracht hij de sleutels weer in de broek van den slapenden kastelein terug, en verwijderde zich. Hij is echter spoedig opgespoord, nog in het bezit van het horloge en eenig geld, en bevindt zich nu achter slot. Ons werd verzocht het onderstaande op te nemen. Door gebrek aan ruimte kon het in ons vorig nummer niet worden geplaatst: zijn, daar op zee een defect aan de Machihne zou kunnen ontstaan, en men alléén zeilende de reis zou moeten vervolgen. Terwijl nu liet «valsche gerucht" verspreid werd, voor de i/Westernland" op zijn vroegst binnen »kon" zijn, laat de herkomst vau onedele concurrenten geen twijfel meer over. Dank zij de bizondere voorzorgsmaatregelen onzer Maatschappij en bekwame officieren en equipage (geen stuurman kan bij de Red. Star Line geplaatst worden zonder kapiteins certificaat) had de Red Star Line tot dusverre nog geen schipbreuk of verlies van een meuschenleven te betreuren, maar arriveerden hare booten steeds regelmatig op tijd. v Dat dit bij concurreerende Maatschappijen, die niet zoo gelukkig waren, de jaloerschheid zóó ver dreef om onze Maatschappij door onedele r a 1c h e geruchten te benadeelenis zoo verachtelijk mogelijk. Hoogachtend TJEd. Dw. Dienaar, K. L. E. VAN HEERDE, Generaal Passage-Agent voor Nederland, 'Nieuwehaven 132, Rotterdam. P.S. De aankomst der &W esternland" wordt vermeld in de Z eet ij dingen van de Nieuwe Rotterdamse he Courant van 27 October 11. 3e blad en van het Nieuws v. d. Dag, 2 8 O c t o b e r 11. en vau de S c h e e p- vaart, enz. De cholera. Ofschoon verleden week nog zes cholera gevallen te Messina zijn voor gekomen, meldt men vandaar dat de paniek er heeft opgehouden en de zaken levendiger beginnen te worden. De leden der Tweede Kamer zijn tegen Maandag, den 14 dezer, bijeen geroepen ter her vatting der werzaamheden. Nog altijd wandelt de zaak van Dr. Smit's ontslag door het land en komen verschillende adressen opdagen, die op vernietiging van het Apeldoornsche gemeenteraadsbesluit aandringen. Men kan schier wel prof'eteeren dat het Dr. Smit niet helpen zal, want... hij heeft het niet naai den zin gemaakt der liberalisten, en die zich aan deze denkers vergrijpt kan gevoegelijk alle hope laten varen. De Twentsche »vrije vrijmetselaars" hebben Rotterdam, 1 November 1887. Heeren Agenten! Zonder eenigen grond werd in sommige couranten meegedeeld dat men te Antwerpen in ongerustheid verkeerd had aangaande het stoomschip *W esternland" van de Rood Ster Lijn,, welk bericht door verschillende blaadjes werd overgenomen. Dat dit onzinnig gerucht door onedele en afgunstige concurrentie de wereld werd ingezonden is duidelijk, daar de esternland" juist dezen keer een harer snelste en voorspoedigste reizen maakte, en 2 dagen vroeger als gewoonlijk te New-Lork arriveerde. De Mailbooten der Rood Ster Lijn maken de reis gewoonlijk in 10 5, 11 dagen, vertrekken des Zaterdags en arriveeren dan Woens dag de llo dag. .De «Westernland" nu vertrok Zaterdag 15 October a's middags 12 uur met ruim 900tussehendekspassagiers, 166 kajuits passagiers en 140 man equipage, arriveerde Maandag 24 October /middags en maakte dus de reis van af Antwerpen tot New-York win 9 dagen, waarvan nauwelijks 7 dagen op den Oceaan". Gesteld nu, dat zij 5 a 6 dagen over tijd ware geweest, zou dit nog geen aanleiding hebben kunnen geven, bezorgd te Groote ongelukken zijn door den storm op de kusten van het departement Somme (Frankrijk) veroorzaakt Talrijke visschersvaartuigen waren tijdens het noodweer op zee. Een tweetal sche pen, het een met negen, het ander met acht koppen bemand, zijn met man en muis vergaan. Op andere vaartuigen werden de ongelukkigen door den storm overboord geslagen. Dagelijks worden door de golven de slacht offers aan land gespoeld, zelfs op één dag 17 te Hourdel en 22 te Crotoy, alle zeer verminkt. De toestand der achtergeblevenen is erschrikke- lijk. Is dit werkeljjk zoo, dan wordt onze gemeente door een zwaren slag getroffen. Niet minder dan 17 huisgezinnen zullen dan onze gemeente ver laten en het beste gedeelte onzer bevolkiug gaat weg, wanneer ook de andere kotters eens ver trekken. Hedenmorgen deed het gerucht de rondte, dat bij C. Zoeterbakker en winkelier alhier, in de nieuwe buurt, terwijl hij gisteren afwezig was, een diefstal heeft plaats gehad. Bij zijn tehuiskomst ontdekte hij aan de vuile sporen en de kachelpookdie op de vloer lag, dat er iets buitengewoons moest plaats gehad hebben, en weldra zag hij dat de lade van de secretaire, waarin zijn geld geborgen is, met de pook en daarna met een beitel is opengebroken en voor 100 gulden aan bankpapier, benevens eenige specie ontvreemd. Eenige rolletjes centen en kleingeld bleven onaangeroerd. De woningen in die nieuwe buurt kunnen bijna alle met denzelfden sleutel worden geopend. De dief heeft waarschijnlijk van den sleutel, die in eene in aanbouw zijnde woning aanwezig was, gebruik gemaakt om binnen te komen. Dit geval zal de bewoners dier buurt wel doen zorgen voor verschillende sloten aan hunne deuren. De politie houdt zich druk bezig met het onderzoek. 5 Nov. De stormwind van verleden Zondag heeft ook de sporen van zijn vernielende woede voor den visscher alhier achtergelaten. Opnieuw heeft ze enorme schade aangebracht. Naar men verneemt zijn de mosselen en oesters op de hooge banken totaal weggestormd. De schade die nog niet te berekenen is, is zonder twijfel aanzienlijk. Wanneer men in aanmerking neemt de hooge vlucht van den oester- en mosselhandel in deze gemeente, de zeer groote kapitalen, die ze ver tegenwoordigd en de pachtsommen, welke van jaar tot jaar sijgen, mag de bevoegde macht met zulke toestanden wel rekening houden, om den visscher den strijd om het bestaan nie moeielijk te maken. Verloren tijd. De verloren minuten tellen zelfs. Niets wordt zoozeer verkwist als tijd. Het schrander antwoord aan iemand, die over gebrek aan tijd klaagde, is wel snedig, maar toch bedriegelijk. Eenigen trachtten acht en veertig uren uit iederen dag, dat, is uren van een ander, te krijgen. Mogelijk wordt er op deze manier meer tijd te zoek gemaakt door allerlei drukte en beweging, dan op eenigen anderen dag. Sommige menschen denken, dat hunne zaken meer naar een vast stelsel moeten plaats hebben. De machinerie van den dag moet zoo onelastiek en zoo juist loopen als een Corliss-machine. Maar de wijdvermaarde Dr, Johuson raakte het beter, toen hij zeideWie ook tracht den tijd zoo af te deelen als de tanden in een wiel, wordt zelf een machine, en brengt niets anders voo>|^w. dan machine-werk. Genie, verstand, oordeel1., kunst, wetenschap of letterkunde, of wat die aangaat, eenig inspireerend ingegeven werk^. wat aard ook, is niet geschikt om lang lijnen te werken. Christian at WoriUTt Tlecn' rijft vau DE KLEINE SAVOIJAARD. (Slot.) Welk een uitkomst was dat voor hem. Nu wilde hij zich nederleggen om van zijn vermoeie nis te kunnen uitrusten. Maar o, welk een schrik plotseling hoort hij een gebrom en gesnuif vlak bij zich, en gelijkertijd wordt hij door een groot ruig dier aangegrepen, dat hem- met zijn klauwen omvaten terwijl hij den knaap tegen het lichaam drukt, vleit hij zich met hem neder. De kleine zwerveling wist van schrik niet wat hem overkomen was; hij poogde zich dan ook niet los te rukken, want dit zou hem wei nig baten, aangezien het beest hem onbeweeg lijk met zijn pooten vast hield, alsof het een zijner jongen was. Toen hij weêr een weinig van den schrik bekomen wasbevond hij zich lekker warm tegen de huid van het dier, dat hem met alle zorg scheen te beschermen; en terwijl hij nogmaals zijn moeders gebedje in stilte opzeide want een ander gebed kende hij niet lei hij zijn hoofdje neder tusschen de voorpooten van het dier, en was weldra in zulk een heerlijken slaap verzonken, als hij in langen tijd niet genoten had. Toen het den vol genden morgen wat lichter in den stal werd, ont waakte hij even, en zag toen, dat zijn gevreesde bijslaap een groote beer was, waarna hij nog weder insluimerde. Eindelijk kwam de stalknecht zijn werk verrichten. Het eerste wat hjj deed was, den beer, die zijn heer toebehoorde, een bak vol eten brengen. Maar wie maakt zich eene voorstelling van zijn schrik en verbazing, toen hij tusschen de pooten van het beest een kind zag liggen, dat rustig sliep. Zijn eerste werk was, naar het huis van zijn heer te loopen en dadelijk om hulp te roepen; de bewoners des huizes, die niet minder ontzet waren, jjlden allen toe. En wat zouden ze nu beginnen? Zelfs de stalknecht durfde niet beproeven het kind er uit te halen; maar de heer, die met het beest zeer goed bekend was, maakte de beer wakker, welke vriendelijk zijn hand likte. Wat verwondering voor allen. Niet het minste leed was den knaap door zijn schrikwekkenden bijslaap veroorzaakt. Het ventje was intusschen ook wakker geworden en wreef zich de oogen; hij was geheel door den zoeten slaap verkwikt; de heer beduidde hem dat hij zich van zijn gevaarlijk leger verwijderen zouwat hij nu gaarne deedmaar het kostte veel moeite, want het dier wilde zijn kleinen beschermeling niet gaarne loslaten; toch was hij na korten tijd weder door de dikke tralies heengedrongen, en stond hij te midden zijner verbaasde omstanders in het rond te kijken. De eigenaar van het zeldzame dier, was de rijke heer des huizes, die het hoofd was van een christelijk gezin, en daarom met zijn huisgenooten in dit voorval de hand Gods erkende, en aan zijne onzichtbare bescherming het behoud van den knaap dankte. Onder de huisgenooten was er één die was het dan ook gebrekkig toch een weinig met het kind spreken kon, en daardoor te weten kwam, vanwaar hij was en hoe hij dezen stal was binnengekomen. De arme jongen vertelde, hoe de nood hem uit zijns ouders woning had gedreven en hoe hij van dorp tot dorp, en van stad tot stad was voortgedwaald om te bedelen, om op die wijze aan den kost te komen. En toen hij in het huis van den heer eerst gegeten en gedronken had, zoo veel hij wildewerd hij door een rijken gift in staat gesteld, zijne arme moeder weder op te zoeken, haar nood wat te ver zachten, haar vertrouwen op God te versterken en voortaan altijd bij haar te blijven. Den Bommel, Tan 29 ©et.8 Nov. GEHUWD E. Goeinaat 21 j. en M. Hobbel 25 j. Ooltgensplaat, van 20 Oct.9 Nov. GEBOREN Jacoba, dochter v. C. de Vos en J. v. d. B«rg; Willem, zoon v. H. Bom en J. v. Noordt; Pieternella, dochter v. C. v. Putten en J. Seip; Elizabeth, dochter v. W. v. d. Welle en L. B. Machperson; Din- geman, zoon v. G. Wielaard en L. Leijdens. ONDERTROUWDC. Donkersloot 35 j. en E. E. Kagchelland 20 j. GEHUWD J. Tielemans en J. Tol. OVERLEDENJ. Kornet 61 j. Oade Tonge, van 19 Oct.2 Nov. GEBOREN: Tona Adriana, dochter v. K. Zweerus en K. M. v. d. VlietArie, zoon v. Wed. B. Donkersloot. ONDERTROUWD: M. Ossevreijer 26 j. van Den Bommel, en W. Wittekoek 22 j. GEHUWDM. Osseweijer 26 j. van Den Bommel, en W. Wittekoek. OVERLEDENL. Bakelaar 61 j. 8ra.;J. Bette 43 j. 3 m. Oudklorp, October. GEBOREN: Abraham, zoon v. D. Voogd en N. Meijer; Arjaanfje, dochter v. K. Tanis en G. Tanis;Taunetje, dochter v. A. Wande maker en A. J. v. d. Linde; Cornelia, dochter v. E. Mastenbroek en K. Tanis; Willem, zoon v. A. de Kluiver en C. v. Wijnen; Dirk, zoon vC. de Jonge en N. M. v. d. Klooster; Catharina Maria, dochter v. W. Grinwis en J. Tanis; Willem, zoon v. K. Westdijk en G. v. d. Wende. GEHUWDP. v. Dam en A. Hameetman; J. Breen en K. Heerschap OVERLEDENN. Sandifort 35 j.; levenl. aangeg. kind v. h. m. gesl. van Willem Bakelaar en Niesje Sandifort; levenl. aangeg. kind v. h. in. gesl. van K. de Jong en J. v. Wijk.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 4