IJlt <le pers. lïe volkeren der aarde. ©emengde Herlcfeten. Plaatselijke Berichten, Sommelsdijk. De storm van jl. Zondag morgen heeft hier weinig schade aangericht; een paar schoorsteenen door het dak en enkele pannen naar beneden gestort is gelukkig alles wat vermeld kan worden. Middelharnis, 28 Oct. Heden middag had alhier een treurig ongeluk plaats. De arbeider F. v. d. W., ruim 87 jaar oud, zou in zijn tuintje eenigen arbeid gaan verrichten, toen hij, hoogst waarschijnlijk althans, is uitgegleden in een sloot. Eenige oogenblikken later werd hij aldaar te water gevonden. Hoewel hij nog ademde, was het niet mogelijk zijn levensgeesten nog op te wekken, en overleed hij spoedig daarna. Middelharnis. Schipper Postnia van Ak- krum, beladen met suikerpeen en bestemd naar Breda, bevond zich gedurende den storm, welke Zondag jl. met buitengewone hevigheid woedde, ten anker op het Haringvliet en verkeerde in nood. Stad a. li. Hariagvl. Deze week zal weder een huisgezin naar N. Amerika vertrekken. nder hun toezicht en discipline. Zij zijn het, die het gemeentelijk leven willen binden. Maar neen, Ds. van Dijk mengt deze klach ten in een artikel, dat blijkbaar de strekking heeft om de leiders der tegenwoordige reformatie in een kwaad daglicht te stellen Hij keert een voudig de werkelijkheid om, en waar de gere formeerde belijders in dezen tijd zich tegen de »hoogere besturen" gingen lerzetten alleen om Jezus' Koningschap over Zijn eigen Kerk iveer in eere te brengenverwijt Ds. van Dijkdie zelf het menschenwoord boven Gods Woord ver heft, dien broederen, »dat zij Christus niet er kennen als het levende Hoofd der gemeente". Daarvoor (zegt hij) biedt men Hem heden ten dage het Koningschap aan, waarvoor Hij sinds achttien eeuwen al bedankte". Wel zoo, heeft Jezus ooit het Koningschap over Zijn Kerk afgewezen? Wij dachten anders, dat die afwijzing alleen de aardsche regeering, het uitwendig tastbaar bestuur betrof! Wij zouden ons over zulke droeve uitvallen moeten verbazen, als wij niet wisten, dat het Hervormd Genootschap alle gezonde begrippen over het wezen, de roeping en het doel der Kerk in verwarring brengt. Naar Gods Woord is gemeente en kerk één en hetzelfde. Wat tot de gemeente behoort, dus tot de uitwendige kerk, moet zich ook voegen bij de uitwendige openbaring der kerk. Maar het Genootschap van 1816 heeft de christenen geleerd, dat als zij ademtocht voor hun geestelijk leven zoeken, zij zich buiten dat hiërarchisch creatuur hebben te begeven. Vandaar die fatale minachting der Kerk. Zet in de hierboven aangehaalde zinsnede van Ds. van Dijlc in plaats van Kerk" slechts Her vormd Genootschap", en bijna al het onzinnige valt weg. Vele irenische christenen weten maar niette onderscheiden tusschen Kerk en Genootschap. In hun hart hebben zij op het Genootschap heel wat tegen. Natuurlijk, welk christen zou dat niet. Maar omdat nu het Genootschap valsch is, daarom haten zij ook het bevrijden en houwen van de daarmede zoolang vermengd geweest zijnde Kerk. Zóó heeft dat Genootschap de oogen verblind In plaats van zijn geestelijk, persoonlijk le ven door zachte kerkelijke lijnen te laten steu nen en regelen, willen vele belijders van Jezus' naam in onzen tijd in hun geestelijk leven van alle middellijke leiding los zijn hoewel zij nochtans ijveren voor een Genootschap in knellende banden. Maar waarom, als zelfs de Kerk zoo weinig waarde heeft, als men het op zijn eentje even goed doen kan, waarom dan die knellende Ge nootschapsboeien verdragen, moet ieder na denkend lid vragen? Antwoordvooreerst voelen de irenisclien van die knelling heel weinig, omdat zij geen grondig besef hebben van hun kerkelijke plichten, zoodat het hun niet erg hindert, als zij in de uitvoering daarvan gestoord wordenen ten tweede hechten zij sterk aan de preêkinrichting, die in het Ge nootschap op Staatskosten onderhouden wordt, en die aldaar de kerkelijke bediening van Gods Woord vervangt. Dat is een groote zwakheid, maar doe er eens wat tegen. Het genootschappelijk, hiërarchisch bederf heeft sommigen zoo sterk aangetast, dat zij ongeneeslijk, en hier op aarde wel nimmer meer tot een ordelijk kerkelijk leven te brengen zijn. Wat geestelijk leeftwil lucht hebben. En nu één van drieënde kerken moeten uit het Genootschap verlost worden of de kerkleden naar lichaam èn ziel, of de zielen alleen, dat is ivachten tot den dag des doods. De heer L. Rosmale Nepveu van Doorn waar schuwt in de Standaard tegen misbruiken bij het collecteeren voor christelijke doeleinden, vooral ook tegen het lichtvaardig geven van aanbeve lingen. Hij doet opmerken, dat er tegenwoordig voor alles gecollecteerd wordt en vraagt of het niet te vreezen is, dat door al dat collecteeren het gebeds- en geloofsleven van velen verzwakt wordt, eli dat lichtelijk minder wordt gedaan in eigen kring, nu men het zoo gemakkelijk zonder opofferingen door collecteeren verkrijgen kan. Collectant zijn is een bezoldigde betrekking ge worden, waardoor er soms slechts een derde van het ontvangen geld voor het eigenlijke doel over blijft. Velen geven alleen hun geld, als zij in de collecteerboekjes namen zien van predikanten of andere broeders in wie zij vertrouwen stellen. Maar daarom is het een teêre zaak om zulk een aanbeveling te geven. Menigmaal echter be veelt B. alleen aan op de aanbeveling van A. en staat alzoo voor diens aanbeveling in, ofschoon soms ongegrond gegeven. Teder moet in deze alleen voor zichzelf instaan en volgens zijn ge weten handelen; dan zullen de misbruiken en bedriegerijen voorkomen worden, het wantrou wen en de twijfel, tegengegaan, en de echte ge vers dikwijls veel meer, of althans blijmoediger geven. Men late ook in deze niet te veel pressie op zich uitoefenen. In Frankrijk schijnt de opening der Kamers het teeken te hebben gegeven tot woeling en allerlei min aangename dingen. De bekende >zaak der decoratiën" en wat dies meer zij werkt hiertoe mee. Niet geheel ten onrechte wordt in hetgeen tegen den heer Wil- O O son, schoonzoon van den president der republiek, wordt ingebracht een politieke beweging tegen den president gezien. Door een kamer-couimissie is besloten punten van onderzoek te noemen. Wilson dringt zelf op onderzoek aan. President Grévy, die eerst scheen te willen aftreden als het doorging, heeft er zich nu bij neergelegd, althans zoover blijkt ingeval het onderzoek in een bepaalde vorm geschiede. Het is mogelijk dat als Donderdag de zaak in de Kamer komt, de gematigde republikeinen de zaak, die nu een zeer politiek karakter krijgt, doen eindigen door zich niet met de commissie te vereenigen of wel het onderzoek laten doorgaan, nu er geen gevaar voor een cricis meer schijnt te bestaan. Den doorslag geeft ook nu weer de rechterzij. De verdeeldheid onder de partijen is groot. De republikeinen vormen twee uiterst vijandige troe pen. De anti-republikeinen zijn het onderling evenmin eens. Over 't algemeen blijkt de partij strijd féller dan ooit te bestaan, en dit juist is de groote ellende waarin niemand uitkomst ziet. In Ierland blijft alles bij het oude, d. w. z. de strijd gaat door. De regeering slaat vonnissen tegen hen die de dwangwet weerstreven, en voert die vonnissen uit, zoodat zelfs parlementsleden in hechtenis zijn genomen. Gedurig worden verboden vergaderingen ge houden ondanks het verbod der politie, en blijkbaar achten de Ieren dat de straffen die sommigen treffen hun een soort van martelaarschap bezor gen. Ook verneemt men telkens weder van aan slagen beraamd door dy namietmannen uit Amerika, al blijkt niet recht wat hiervan waar zij. 't Gerucht dat Harrington werkelijk in het ministerie zal treden, schijnt bevestigd te worden. Evenzoo is het met een ander gerucht, vol gens 't welk de keizer van Duitschland en die van Rusland elkander toch zouden ontmoeten. Wel geldt het, volgens sommigen slechts een beleefdheidsbezoek, dat de czaar op de thuis reis van Kopenhagen naar Petersburg brengen zal, doch de laatste berichten uit Petersburg melden ook, dat vandaar pogingen worden ge daan om een ontmoeting te bewerken. Kwam 't zoover, 't zou vooral thans een feit van niet geringe beteekenis zijn. Immers nadat de eerste minister van Italië, Crispi, zijn bezoek bij vorst Bismarck op Frie- drichruhe heeft gebracht en de Duitsch-Oosten- rijksch-Italiaansche bond een feit is, heeft men daarin tevens gezien een maatregel ter bevei liging tegen mogelijke aanvallen door Duitsch- land's wester- of wel door zijn oosterburen. De onderstelling is in elk geval niet gewaagd, dat vorst Bismarck, niet wetende of voortaan op Ruslands vriendschap valt te rekenen, zich in tijds van bondgenooten heeft voorzien. De Duitsche en de Oostenrijksche bladen zien dan ook in dit drievoudig verbond een waarborg voor den vredeen evenzoo oordeelt men in Italië. Iii Frankrijk en Rusland is men er natuurlijk minder over gesticht. De Franschen zijn echter zoo wijs om te doen wat zij noemen: »een op geruimd gezicht zetten al loopt ook 't spel nog zoo tegen." De Russen zijn mede niet onvoldaan, maar vinden dat de vrede, zoo als Crispi dien wil bevestigen, wel wat geprikkeld zat op bajonetten. In elk geval trekt Crispi's rede zeer de aan dacht de Porte, die begint te vreezen voor plan nen van Italië op Tripoli, moet reeds maatregelen hebben genomen om dit gewest te beveiligen. Kortom Crispi's rede is een toespraak des keizers van Oostenrijk tot de delegatiën des rijks gevolgd. Ook deze ademt vrede. Om dien te bewaren, acht men echter ook dan noodig op alles gewapend te zijn. Groote uitgaven voor het leger worden aangevraagd, en zullen zeker wor den toegestaan 'tls ook thans weder: wilt gij den vrede, bereid u tot den krijg." Zeggen we nu ten slotte, dat het Bulgaarsche vraagstuk is »als voren", ongeveer; al wordt het voor de Bulgaren naar 't schijnt niet slech ter dat de Duitsche keizer ongesteld is, dan is in hoofdzaak vermeld wat de laatste dagen merkwaardigs brachten. Spare God den grijzen keizer nog lang. Van zijn leven hangt, menschelijker wijs gesproken, wellicht meer af dan men vermoeden kan. H. Op den beschrijvingsbrief voor een eerlang te 's Hage te houden algemeene vergadering van de >Ned. Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust" is het volgende punt gebracht Het Hoofdbestuur wende zich tot de Regee- »ring, haar dankzeggende voor hetgeen zij reeds deed tot verlichting van den Zondagsdienst bij posterijen en telegrafie, er tevens hare aandacht op vestigende, dat toch nog steeds een zeker aantal ambtenaren bij beide takken van dienst >het geheele jaar door verstoken zijn vanZon- ïdagsrust, en haar verzoekende dit euvel weg »te nemen door vermeerdering van personeel". DE STORM. Zondagnacht en -morgen stak uit het O O Zuidwesten een hevige wind op, die overal spo ren van zijn vernielende woede heeft achterge laten. In den nacht roofde hij menigeen den rustigen slaaphuilend floot hij langs de huizen, en drong door alles heen. Vanwaar men ook hoort, het regende dakpan nen en boomtakken van aanzienlijke grootte; schoorsteenen werden omgeworpen, die door hun zwaarte de daken verbrijzelden. De vensterlui ken rammelden en knarsten op hun verroeste scharnierensteiger- en telephoonpalen zwiepten heen en wederhier en daar werden vaartuigen losgerukt, spiegelruiten door den zwaren druk gebrokenook enkele kinderen en volwassenen in het water geworpen, doch gered. Alles op te noemen is ons een onmogelijkheid, doch wij laten enkele berichten hier volgen: Te Rotterdam werd de schoorsteen van een huis op een dak geworpen, dat daardoor instortte. Van de Groote kerk werden tal van pannen afgerukt, terwijl een der ramen van planken moest worden voorzien. Te Tilburg werd een in aanbouw zijnde schoorsteen eener fabriek, die reeds tot een hoogte van 23 meter was op getrokken, geheel tegen den grond geslagen. Ook op zee zijn eenige ongelukken voorgekomen, Uit Harlingen werd Zondagavond geseind, dat de stoomboot Baron van Panhuys, des morgens van Amsterdam vertrokken, daar niet is aange komen. De postboot Terschelling is des middags vertrokken, doch wegens storm teruggekeerd. Op de hoogte van Muiden is het beurtschip van Meppel op Amsterdam gezonken. Gelukkig klaarde het weer 's middags op, en kon ieder weer ruim adem halen. Men schrijft ons uit Kampen dd. 31 Oct: Het stormde hier gisteren vrij hevig. Binnen weinige uren werd het IJselwater van 0,10 M. tot 1,20 M. boven AP. door den krachtigen wind opgezweept, om tegen den avond, toen de wind wat stilde tot 0,60 M. weer te vallen. De vorige week was het altijd buïig weder, tenge volge waarvan onze visschers weinig naar zee zijn geweest en daarbij de vangst van luttel beteekenis was. Ook uit Arnhem komen stormberichten. Aan de singels zijn eenige boomen ontworteld en op den kerktoren is een gedeelte der planken ver nield, welke om den klokkestoel, die in repa ratie is, was getimmerd. Een in aanbouw zijnd huis in de wijk Sint-Maarten, dat reeds onder den kap stond, is ingestort en een schoorsteen der cellulaire gevangenis vernield de doleeren- den, die des Zondags in de groote zaal van Musis Sacrum bijeenkomen, moesten midden in den preek het gebouw verlaten, daar het glas regende van de stukgewaaide ruiten der bovenlichten; een groot aantal boomen op de singels en On- derlangs is omvergewaaid. Uit den Haag schrijft men: Zondag voormiddag stak uit het westen een hevige storm op, die bange oogenblikken deed doorstaan. Huizen dreunden op hunne grondvesten; het water der binnenvaarten werd zeer woelig en plaste zelfs bij zware windstooten over de boor den. Hier en daar vielen dakpannen of brokken van schoorsteenen op de straat. Tal van schut tingen, die bouwterreinen omheinden, woeien om. Te Scheveningen vooral spookte 't. De onstui mige zee, met schuimende baren stond hoog tegen de duinen, zoodat er van het strand niets meer te zien was. In en buiten het dorp richtte de storm vrij wat schade aan. Aan het Hotel des Galeries werd een gat in het dak geslagen. Een visschersschuit, die voor het dorp ten anker lag, werd van de touwen losgerukt en dreef een eindweegs af. Op den ouden Scheveningschen weg werden een vijftal boomen ontworteld, en over den rij en tramweg geworpen, zonder evenwel noemens waardig oponthoud in het verkeer te veroor zaken In den westhoek van de stad veroorzaakte een der hevigste windstooten een ruïne. Twee huizen, in aanbouw aan de Laan v. Meerdervoort, voorbij het Diaconessengesticht, zijn bij een ruk wind tot aan den grond ingestort. De open ligging dezer perceelen die, naar men verzekert, zeer solide opgebouwd zijn, maakten ze tegen den winddruk minder bestand. De schade word begroot op 8000. De stoomboot, die j 1. Zaterdag in zee voor Loosduinen vastraakte, is nog denzelfden dag vlot gekomen en kon de reis voortzetten. te 's-Grevelduin-Capelle overstroomden ver schillende buitenpolders en wegen, zoodat de gemeenschap werd gestremd. Te Vrijhoeve-Kapel schudde 't spreekgestoelte in de Ned. Ger. Kerk en het klankbord zóó hevig, dat de spreker voor het voorleesbankje zijn rede moest voortzetten. Te 's Gravenhage zijn, zooals we reeds meldden, twee in aanbouw zijnde perceelen ingestoit. Zij waren bijna vol tooid zoodat een massa van 50,000 steenen don derend neerviel. Evenzoo een juist voltooid gebouw te Bosschenhoofd. Te Tholen moest een huisgezin de vlucht nemen uit vrees van door het instortend gebouw bedolven te worden. Te Utrecht woeien twee bejaarde vrouwen van de been; zij werden licht gekwetst. Om 11 uur was hier de grootste luchtdruk nl. 130 K. G. op den M3terwijlj de rijkswindmeter aan den Hoek van Holland te 11,45 een winddruk van 150 kilo per vierk. meter aanwees. De kwikhoogte bij den barometer waargenomen 's avonds en 's morgens, verschilde 15 m.M. Na 10 uur echter begon hij weer snel te rijzen. Te Twello is de hooge toren der R. K. Kerk omvergewaaid. Op vele plaatsen is het verkeer der stoomtrams en spoortreinen bestremd, o. a. tusschen Keulen en Zevenaar. Te Rozendaal moesten de treinen met een dubbel aantal locomotieven vertrekken. Ook heeft deze storm weder haar offers geëischt. en zekerlijk is lang niet alles nog bekend. Te Amersfoort werd door een vallende dakpan een man doodelijk getroffen. Hij was terstond een lijk. Door het omslaan van een kermiswa gen te Doesburg werd een elfjarige knaap het hoofd verbrijzeld. Aan de kusten zijn verscheidene vaartuigen gestrand. Een tjalkschip van Stavenisse, inden Dintel ten anker liggend, werd losgeslagen. De vrouw en vijf kinderen sprongen op een daar naast liggende aak over en werden gered. De schipper wist door kloek beleid zijn vaartuig te behouden. Zondagochtend werd het schip van J. de Legge, op de Wester-Schelde liggende, van het anker afgeslagendoor de golven voort- gezweept raakte het op strand vast en zonk. De drie personen, welke zich aan boord bevon den, namen hun toevlucht in de boot. Na her haalde vruchtelooze pogingen werden de zwerven de schipbreukelingen door de stoomb. Zelandia" opgenomen. Te Bath sloeg op de reede de tjalk van schip per Cranenbroek om. Alles is verloren, doch de bemanning is in een roeiboot gered. Uit het buitenland komen ook verschillende berichten omtrent den storm. Yooralop de kus ten van België en Noord-Frankrijk heeft hij verschrikkelijk gewoed. Een Nederl. vaartuig, de »Helena", van Portsmouth komende, is voor Duinkerken vergaan, waarbjj vijf personen het leven verloren. Toen men een schip in nood bespeurde, werden dadelijk een reddingboot en drie sleepbooten naar de plek des onheils ge zonden. Met behulp van een dreg en een red- dingslijn werden de loods en de stuurman gered, doch de kapitein Potjer, zijn vrouw en twee kinderen, benevens een matroos werden door de golven verzwolgen. De wakkere redders moesten zwemmende naar hun vaartuig terugkeeren. Uitgeput van koude en vermoeienis kwamen ze te Duinkerken terug, waar de geredden met liefe lijke zorg verpleegd werden. Door het vallen van den mast werd daar een schepeling gedood. (Stand.) Zondag kwam aan het veer te Papendreclit een echtpaar aan om overgezet te worden. De vrouw scheen zich niet wel te gevoelen, zoodat een der stuurlieden van de veerboot, medelijden hebbende met haar toestand, haar naar zijn na- bijzijnde woning geleidde, in de meening dat zij door een kop warme koffie, die haar daar werd aangeboden, wel zou herstellen. Ternauwernood echter had de vrouw de koffie gebruikt, of zij zonk ineen en was terstond dood. Een vreemdsoortig geval heeft te Breda plaats gehad. Een dienstbode verloor haar gou den horloge met nikkel ketting, en plaatste in een der christelijke bladen een advertentie ter terugbekoming. In een ongeteekenden brief werd daarop gevraagd, hoeveel zij over had om het haar toekomende terug te hebben. Per adver tentie berichtte zij den briefschrijver dat het haar veel waard was, doch zij slechts ƒ10 kon geven. De offlicier van justitie gelastte de poli tie zich op de hoogte dier zaak te stellen, welke laatste een agent in de nabijheid van het adver tentiebureau op post zette, die weldra den afhaler van den brief medenam naar het politiebureau, waar de vinder het gevondene moest afgeven, •terwijl tegen hem bovendien nog proces-verbaal werd opgemaakt. Donderdag 10 November aanstaande zal in het Zondagschool-gebouw alhier D.V. optreden Ds. Bajema van Zuidland (zie predikbeurten). Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 365 stuks hoornvee en 5 biggen. De handel was levendig en er werd veel verkocht. De prijzen waren als volgt: 3 jarige ossen van 60 a 110, 2 jarige ossen 30 a f 80, kalveren 12 a /36,kalf- koeien 100 a 140, vare-koeien /50 a /'90. Dit werd opgemerkt door den kapitein van de Vooruitgang (Rijksveerstoomboot) welke niet aarzelde zich onmiddellijk daarheen te begeven. Toen de stoomboot in de nabijheid van het vaartuig gekomen was, begaf de schipper zich met zijne kinderen in de boot, met het doel, zijne kinderen aan boord der stoomboot te bren gen en zich dan weêr naar zijn in nood verkeerend vaartuig te begeven, hetgeen dan ook in zoo verre gelukte dat hij zijne kinderen in veilig heid bracht. Nauwelijks was dit geschied of de boot, waarin zich de schipper nog steeds bevond, werd door de woedende golven omgeworpen. Gelukkig greep de schipper zich vast aan de verschansing van de Vooruitgang", uit welke moeielijke en ge vaarlijke positie hij door de equipage gered werd. Daarop werd getracht de zich aan boord be vindende vrouw en knecht te redden, hetgeen gelukte door het toewerpen van een lijn, welke zij zich om het lichaam bonden en daarna door het water aan boord der stoomboot gehaald werd. Het reeds van het anker gerukte vaartuig werd met ongeloofelijke krachtsinspanning op sleep touw genomen en gelukkig behouden en wel in de haven te alhier gebracht. De equipage der stoomboot, welke ongeveer 3 uren met deze redding bezig was, bestond uit A. v. Gelder, Kapitein, L. v. d. Ouden, Stuur man, J. F. Ruisenaar, J. v. Leeuwen, W. F. v. Ettinger, B. Kooyman en 0. Roon. De begrooting dezer gemeente over het dienst-

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2