Met zielental «ter doleerende gemeenten. Me volkeren «Ier aarde. Binncniandselic Berichten. Baiiten3aiifl§c9ic Beriehteïi. Pï aat^elijke Berichten. Stad a. h. Haringvliet. De gemeentebe- grooting over het dienstjaar 1888 is door den Raad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 11901,40s. Ooltgensplaat. Het onstuimige weer in de laatste dagen veroorzaakte alhier een nachtelijke drukte, aangezien eenige weilanden, Schruppol- der, Rietveld etc. geheel onder water liepen en het vee elders geplaatst moest worden. Bij gun stig weer had het vee anders nog eenigen tijd kunnen grazen. Nieuwe Tonge, 25 Oct. Toen de vorige week de lorrenkoopman en besteller O. H. zijn gewone dagelijksclie reis naar Oude Tonge zou doen, zag hij in 't korte weegje een egel varken. Dit is zeker voor het eerst, dat hier dergelijk beestje gezien of gevangen is. Herkiligen. Zondagnacht zijn alhier een paar ingezetenen van een 20 tal kippen beroofd. Bruinisse, 24 Oct. Ds. Wessel, pred. der Chr. Ger. gem. te Zierikzee, trad, verleden Don derdagavond, op, in het kerkgebouw van de oud- gereformeerde gemeente alhier. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Gen. 15: 17—18a. De talrijke hoorders volgden met onverdeelden aandacht zijne welsprekende woorden. vloeiende, er zit zooveel logika in, dat de een voudigste in korten tijd er mede op de hoogte is te helpen. Dat in Christus' Kerk het bloot menschelijk gezag niet den boventoon mag voeren, en dat een gereformeerde Kerk haar gereformeerde be lijdenis, haar eigen grondslag moet handhaven, wel een kind kan het vatten. Dr. B. en zijn vrienden weten dan ook wel dat de reformatie onzer dagen haar meeste aan hangers in de eenvoudige burgerklasse heeft, terwijl de Synonale hiërarchie steunt en leunt op wat groot en invloedrijk is in deze wereld, en met uame ook op den staatsarm. Maar steekt er dan wel iets wonders in, dat Dr. B. zich tegen uitbreiding van kiesrecht ver klaart Hoe blijde" zou ik zijn, zegt hij ronduit, als de reform-bill met de additioneele artikelen ver worpen werd. En als reden daarvoor geett hij op de vrees voor kerkelijke partijdrift. Natuurlijk, dat begrijpen wij grif. In tweeër lei opzicht hebben hij en zijn medestanders daar nadeel van te duchten. Hun invloed op den gang van het politiek leven is, blijkens de jongste stemmingen voor de Tweede Kamer toch al gering. Maar als nu de nieuwe kieswet in werking komt, en daardoor o. a. veel eenvoudige gereformeerde menscken mee stemmen gaan, dan zal hun streven nog wanhopiger worden. Maar ook in de tweede plaats zullen langs dien weg op den duur licht meer mannen ge kozen worden, die in de Kamer uit rechtsgevoel opkomen tegen de stuitende bevoorrechting van de leden van het Herv. Genootschap boven de kerken en kerkleden, die dat Genootschap ver lieten. En nu hebben Dr. B. en zijn IJselsteinsche, Dedemsvaartsche en andere vrienden het volste recht om zich over dezen loop van zaken te be klagen, en het medelijden in te roepen van allen, die hun geliefkoosd Genootschap een blijvende staatsbescherming toewenschenmaar als zij daarbij het air aannemen dat zij uit een poli tiek oogpunt de uitbreiding van het kiesrecht afkeuren, dan moeten we hen weerspreken. Vooral Dr. B. heeft zichzelf onmondig ver klaard om op ons politiek gebied meê te advi- seeren. Zelfs erkent hij, geen candidaten te kunnen aanwijzen tegenover die van het Centraal-Comité. Doch dit is nog het ergste niet. Ook Groen van Prinsterer zoo voert hij behendig tot zijn verontschuldiging aan had op zekeren tijd slechts drie candidaten voor het geheele land. Alleen moeten wij hierbij even in herinnering brengen, dat gelijkheid van een uitwendige om standigheid nog niets bewijst voor de gelijkheid van beginselen, drijfveeren of bedoelingen. Twee menschen zitten eenzaam en verlaten. Doch de een kan zijn gezelschap met mannen moed verlaten hebbenende ander wegens zwak heid van beginselen verlaten zijn. Dat scheelt zooveel. Evenwel, wij herhalen het, dat gebrek aan candidaten is het ergste niet. Maar onvergelijkelijk veel erger is het, dat Dr. B. zegt: »wij hebben slechts beginselen, waarvan wij de toepassing op de verschillende voorkomende gevallen willen overlaten aan het christelijk geweten van onze vertegenwoordigers". Etisch dus, óok in de politiekHet geweten kenbron van wat christelijk is en goed. En alle geregelde leiding, alle stelselmatige ontwik keling van wat de Bijbel ons in eersten aanleg voor het politiek leven voorschrijft, verworpen. Eilieve, wat beduidt dat zeggen anders dan dat men belijdt geheel buiten de antirevolutio naire politiek, en eigenlijk buiten alle politiek te staan. En dit moge nu in Dr. Bronsveld's oogen naar den geest van het Evangelie" zijn, zooals hij (zonder toelichting) zegt, wij antirevolu tionairen verstaan den geest van het Evangelie anders, wij hebben hooger opvatting van de kracht van Gods Woord en Jezus' Kruis, en zijn van oordeel dat onze christelijke belijdenis ons uitgebreider burgerplichten oplegt dan, als we gelegenheid hebben, een vriend" met blanco crediet in de staatscolleges te stemmen. De woordenwisseling tusschen de Heraut en een paar inzenders in de Boodschapper wordt belangwekkend. De Herauc is nu al zoo ver gevorderd, dat zij verklaart, dat het zielental van een kerk zoo vóór als na haar reformatie hetzelve blijft. Daar om maakt zij ook verschil tusschen de vraag: »hoe vele leden der gemeente verklaarden met de reformatie mee te gaan" (met inbegrip dei- kinderen natuurlijk) en »welk is het zielental uwer gemeente." Dit doet ons om harentwil leed. Wel erkent De Her aid, dat »bv. in Amsterdam zeker 3/4 van het zielental leeft alsof er kerk noch kerkeraad bestond", maar dat 3/4 deel rekent zij toch tot de gemeente, ondanks de reformatie. Een prachtige reformatie inderdaadEen ge welddadige kunstbewerking, een insnijding in de wonde, maar zonder bloedverliesHet zal het eerste voorbeeld wel zijn in de kerkgeschie denis. Althans zoo men de reformatie hier in den zin van herstel door chirurgische behande ling neemt, zooals men met de tegenwoordige beweging werkelijk doen moet. Of heeft de reformatie met den wil en het gedrag der niet - gereformeerde leden niet te rekenen en bestaat zij enkel daarin, dat een gereformeerde kerkeraad zegt en pretendeert, over de niet-leden het opzicht te hebban. Wij voor ons vatten het werk der reformatie heel anders op. Stel uw pretentiën op de goederen, titels en rechten zoo hoog als maar immer kan, doch dwing de menschen die u den rug toekeeren, niet om nog langer »lid uwer gemeente" te heeten. Dat is o. i. met alle gezonde reformatie begrippen in strijd. Trouwens, dit gaat ook alleen op het papier. De werkelijkheid spot er mede. Objectief zijn is goed, in de kerk, maar daarom mag toch het subjectieve niet geheel verzaakt worden. Bij een reformatie, dien naam waard, heeft men wel terdege te letten op de persoonlijke gezindheid en belijdenis van de leden. En wat zich aan haar vijandig verklaart, valt voor het oogenblik, voor korten of langen tijd, mogelijk voor altijd buiten de reformatie. Dat is ook juist objectief, terwijl het rekenen van niet-be- lijders tot de gemeente subjectief en willekeurig is. Het Engelsche ministerie heeft voortdurend een zware taak. De Ieren geven niet toe, en te Londen staat men voor de vraaghoe te voor zien in de groote armoê en werkloosheid Te meer daar de anarchisten en dergelijken, van de gelegenheid gebruik maken om in het troebel water te visschen. Wat de Ieren in hun verzet tegen de dwang- wet steekt, is de houding van Gladstone. In de vergadering der liberale vereenigingen te Not tingham heeft de grijze, maar nog krachtige staatsman weer krachtig voor de Ieren gepleit en der regeering harde dingen gezegd. Toch zal ook zij wel niet wijken, temeer daar zij van den steun der unionisten in 't parlement zeker is. Daar echter Gladstone eenige zijner eischen voor Ierland wil laten vallen, zou 't niet onmo gelijk zijn, dat het getal zijner aanhangers groeide. In Londen hebben de optochten en de volks uitingen op pleinen en in parken nog steeds plaats gehad, 't Is zelfs tot hevige gevechten met de politie gekomen. Aan de aanvraag van werk kon nog niet voldaan worden. Wel treedt weer de commissie op, die reeds vroeger zooveel mogelijk in den nood voorzag. Een belangrijk internationaal vraagstuk is intusschen afgedaan dat van het Suez-kanaal. Oneenigheid tusschen Frankrijk en Engeland deed vóór een paar jaar de onderhandelingen afbre ken. Thans echter heeft Engeland, denkelijk om te verkrijgen, dat Frankrijk de nieuwe Hebriden ontruimt, de Fransche voorstellen aangenomen. Het Suez-kanaal wordt voor altijd en in alle gevallen onzijdig verklaard. In tijd van vrede als van oorlog blijft de vaart vrij. Daarvoor waakt een internationale commissie, waarin ook Neder land zitting heeft. Tot handhaving der onzijdig heid mag zij de hulp inroepen van Engelsche troepen en ontbreken deze, van Turksche; in 't uiterste geval van die der mogendheden.. Voor alle rijken die overzeesch gebied in Azië hebben, is deze beslissing van het uiterste gewicht. Immers de groote weg naar Britsch-Indië en Oost-Indië loopt door het Suez-kanaal; stoom schepen volgen geregeld dien weg. Werd nu in tijd van oorlog dit kanaal op een of andere wijs afgesloten, dan zou meer dan één rijk zijn ko loniën slechts langs een grooten omweg kunnen te hulp komen, en wellicht handel en verkeer ook zeer lijden. Dit nu is thans voorkomen. Over de verdere vraagstukken van den dag, kunnen we kort zijn. De sultan van Marokko schijnt werkelijk te beteren, en daarmee is denkelijk, althans voor het oogenblik, het dringende in de Marokkaansche aangelegenheden verdwenen. Wat Bulgarije be treft, daaromtrent is gelukkig het nieuws ditmaal schaarsch. Niemand zou er leed om dragen, als men er vooreerst eens minder van hoorde. In Zuid-Afrika eindelijk schijnen, jammer genoeg, de pogingen tot nauwe verbintenis tus schen de twee Hollandsche republieken, de Zuid- Afrikaansche en den Oranje-Vrijstaat, voorals nog af te stuiten op de ongeneigdheid der laatsten. De reden zal wel te zoeken zijn bij president Brand. Het volk echter denkt anders, en van daar is de hoop gevestigd, dat de zaak te eeniger tijd toch haar beslag krijgen zal. Het zou een geweuscht feit zijn. H. Onder het voormalig Delfshaven is Maan dagochtend een in behoeftige omstandigheden langs de straten zwervend man, Van Donk ge naamd, levenloos gevonden in een stal, waar hij zijn nachtverblijf hield. Door den schipper eener Arnemuidensche vischsloep is dicht onder den wal van Heijst opgevischt een kolossaal stuk been of hoorn, dat door visschers naar Middelburg is gevoerd en zich bevindt in het station bij de Kanaalbrug aldaar. Het is een hoorn of tand, een paar meter lang, hol en een 50 c. m. dik, en vermoedelijk afkomstig van een voorwereldsch dier, daar het blijkbaar eeuwen lang op den bodem der zee heeft gerust. De rechtbank te 's Hage heeft vrijgespro ken den directeur der Socialistische drukkerij, beklaagd van rustverstoring der godsdienstoefe ning door Bijbel en Oranje" gehouden. Van de haringvisscherij kwamen deze week te Vlaardingen binnen, 17 loggers en 29 bom schuiten met zeer ongelijke vangst. De meeste dier schepen hadden belangrijke schade aan het vischtuig, waardoor zij genoodzaakt waren hunne reis af' te breken. Een van de Vlaardingsche loggers, Poolster, moest zelfs met totaal verlies van netten huiswaarts keeren, waarvan evenwel niet het onstuimige weder maar de vernielzucht van een Engelschen visscher de oorzaak was. Iemand, die dezer dagen te Beesd aan tafel zat en het middagmaal gebruikte, kreeg een stukje vleesch in de keel, met het treurig gevolg, dat hij schier onmiddellijk dood bleef. Een der manschappen van het detachement huzaren, dat te Nijkerk tijdelijk tot handhaving der orde ingekwatierd is, is Zondagavond, terwijl hij de wacht bij de paarden had, plotseling dood gebleven. De oorzaak moet zijn een hart-ader- breuk. Omtrent het benoemen van twee openbare onderwijzers aan de Amsterdamsche diaconiescho len, maakt de Christelijke Schoolbode" eenige opmerkingen, die de aandacht verdienen. Het blad acht het krenkend, dat zoovele chris telijke onderwijzers, zelfs die de vereischte be kwaamheden hadden en reeds aan de 1 Jiac. scho len werkzaam waren, zijn voorbijgegaan, en zegt dan verder: >Maar het belang der scholen moet bovenal gelden! Gewis. We willen niets afdingen van de bekwaamheden en de christelijkheid der benoemden hunne geschiktheid voor het chris telijk onderwijs moet echter nog blijken maar 't is toch opmerkelijk, dat blijkens de Unie-alma- nalc, te Ouddorp eene bloeiende school met den Bijbel bestaat, een school met 343 leerl. wel een bewijs, dat men daar het openbaar on derwijs niet zeer op prijs schijnt te stellen en de andere benoemde uit de openbare school heeft tot dusverre steeds dat onderwijs geprefe reerd boven het vrije christelijk »We achten het in de gegevene omstandig heden ook zeer onvoorzichtig voor den goeden naam der gemeente, 't Is best mogelijk, dat het blijken zal goede keuzen te zijn geweest, maar 't is o. i. toch een bedenkelijk waagstuk, om nu men een sollictatielijst had van ongeveer 100 candidaten, waaronder mannen van beteekenis voor de Christelijke school, dat men nu van de drie benoemden er twee kiest uit de openbare school >Men heeft verworpen mannen van erkende bekwaamheid, omdat zij van kerkelijk standpunt veranderd zijnmen handhaaft hulppersoneel (door het vorig bestuur benoemd) dat in het wezen der zaak óók het standpunt der Hervormde kerk vloektmen benoemt in de plaats der ver worpen mannen van het openbaar onderwijs, die tot dusverre door hun daden gezegd hadden wij willen met die Scholen met den Bijbel" geen gemeenschap hebben! »Dat is toch al te erg!" Omtrent een vechtpartij, op den Zeedijk te Amsterdam Zaterdagnacht geleverd, verneemt men het volgendeEen gezelschap Duitsche en Deensche matrozen, verblijf houdende op den Zeedijk, keerde uit een danshuis huiswaarts, doch werd opeens aangevallen door omstreeks 30 personen, die men zou kunnen noemen nach telijke roofvogels. Dit zijn zoowel mannen als vrouwen van verdachte zeden, die er hun werk van maken de lieden, die niet al te frisch meer zijn, te berooven. Onmiddellijk werden de messen getrokken en hakken en houwen uitgedeeld. Verschillende personen werden ernstig gewond. Een hunner, gehuwd en vader van twee kinderen, te Rotter dam thuis behoorende, ontving een messteek in den buik, zoodat de ingewanden te voorschijn kwamen. Naar men zegt is de man reeds ge storven. De politie kon maar niet verhinderen, dat de daders ontkwamen. De eerste zorg was voor de gewonden. Per baar werd de scheepskok naar het gasthuis vervoert; de overigen gingen te voet. Verschillende personen werden gearres teerd. Het getuigenverhoor duurde 4 volle uren. Twee rechercheurs waren Zondag bezig met het opsporen der daders, doch vruchteloos. In een mijn bij Newcastle-on-Tyne heeft een hevige ontploffing praats gehad. Men schat dat 27 mijnwerkers omgekomen ziju. Tot heden zijn zes lijken gevonden en drie arbeiders, welke met wonden als overdekt wa ren, maar nog ademden. Twee gevallen van vergiftiging door het eten van mosselen hebben zich te Rijssel voor gedaan. Een 54-jarig man at de vorige week vier mosselen, en twee uur later was hij aan de vreeselijkste pijnen ten prooi. Alle zorgen waren te veegeefsin den volgenden nacht gaf de man den geest. Eenzelfde geval heeft zich voorgedaan met een 33-jarige vrouw, die eveneens aan de gevol gen overleed. De twee vermogenste families, nl. de families Sassoon en Rothschild, zijn de vorige week te Parijs door het huwelijk van den heer Albert Sassoon en mejuffrouw Aline de Rothschild aan elkander verwant geraakt. In de Synagoge werd het huwelijk met een prachtigen muzikalen dienst ingezegend, waarbij tal van leden van het corps diplomatique tegenwoordig waren, een bewijs, zegt de Engelsche Standard", dat zij zoowel een staatkundige als een geldelijke macht vor men in de geheele beschaafde wereld. Sommelsiijk, 25 Oct. Hedenavond had de dienstbode van mevrouw P. alhier het ongeluk bij het schoonmaken van een trap te vallen, met het ongelukkig gevolg dat zij haar been brak Dat het zetten van het been haar veel pijn veroorzaakte, laat zich begrijpen. De rekening van het alg. arm best. over den dienst 1883door den Raad goedgekeurd sluit in ontvang op 435,88, en in uitgaaf op 436,33salzoo met een nadeelig saldo van 455 cent. Door den Raad alhier is besloten evenals in andere gemeenten een rijks-telephoonkantoor op te richten. De aanneming voor het schoonhouden der school en de straatverlichting, dienst 1887/'88, is gegund aan den laagsten inschrijver A. Me- laard alhier. Uit deze gemeente zijn in 1887 reeds 63 per sonen naar N.-Amerika vertrokken. 26 Oct. Hedenavond had de publieke veiling plaats van een woonhuis met schuur etc. van de Erven R. Hartmans, ingezet door-den heer B Crezee voor 2005, 2e perc. een tuin, groot 4 aren, ingezet door den heer P. v. Prooijen voor 355, op a. s. Donderdag 3 Nov. afslag. Bij de gehouden herstemming voor één lid van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer A. Korteweg Lz. Vermoedelijk is dit geschied door een onbe kenden hond, welke ter plaatse der kippenhok ken is gezien. De politie is den dader nog niet op 't spoor. Mogt het blijken dat er Lydia's harten dooi den H. G. geopend werden, die getuigen konden mij de grootste der zondaren is barmhartigheid geschied, opdat Jezus Christus in mij, die de voornaamste ben, al zijne langmoedigheid zoude betoonen. Hoe lange nog zal die uiterlijke gedeeldheid blijven bestaan Wanneer zal »ons kerkje" wegvallen en het alleen zijn de kerk des Heeren 22 Oct. Nadat volgens mijn bericht van 2 Sept. jl., betrekkelijk het openen der mossel- zaadbank op de Grevelingen, veel en goed zaad te visschen was, kan thans worden medegedeeld, dat de visschers verklaren, dat deze zaadbank minstens een maand te vroeg is geopendte meer daar er geene zeesterren op het zaad wa ren en dientengevolge het zaad te jong, te klein en te zwak was om die ontijdige verplaatsing te kunnen doorstaan, zoodat meer dan 50 pet. verloren is gegaan. Werd in den aanvang het mosselzaad voor den lagen prijs van 0,40 per ton, en later nog minder, verkocht, zoo eene maand later de bank geopend was, zou de hoe veelheid van 6000 tonnen, waarop de vangst geraamd is, op 18000 tonnen kunnen uitgegroeid zijn, en had de waarde in plaats van 0,1-0 0,30 en 0,25, dan minstens 0,60 per ton kunnen bedragen; stel nu de verkoopwaarde van 6000 ton op gemiddeld 0,40 per ton of 2400 en eene maand later op gemiddeld 0,60 per ton of 10,800, dan is dit verschil van dien aard, dat het vischbestuur in het belang van den visschêr, voor wien de mosselvisscherij eene levenskwestie is, voor het vervolg met het openen der bank wel rekening mag houden. Naar ik verneem circuleert dan ook onder de visschers alhier een adres aan den minister van financiën, houdende o.m., dat door het on tijdig openstellen der zaadbanken een groote hoeveelheid mosselzaad is verwoestdat de vis- scherij het nadeelige van het openen der hooge banken in het najaar reeds jaren heeft gevoeld, doch dat dit thans temeer ingrijpt, omdat de pachtsommen tienmaal hooger zijn dan vroeger. Dat het bestuur der visscherijen niet als be weegreden kan doen gelden, dat thans meer mosselzaad op de banken gevonden wordt dan vroeger, want dat het den visschers bekend is, dat vóór 30 jaren, toen de banken in het voor jaar geopend werden, de mosselen soms voor mest werden gebruikt, als gevolg van overvloed. Dat meermalen op deze grieven is gewezen en voorgesteld de banken in het voorjaar te openen, doch zonder het gewenschte resultaat. Redenen waarom de ondergeteekenden Z.Ex. verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat de mosselbanken in de maand Mei worden open gesteld. GEMEENTERAADSVERGADERING te BRUINISSE. Vrijdag 14? October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad had de be- eediging plaats van het herbenoemd lid van den raad, de heer C. Hage, in de vorige vergadering door ongesteldheid afwezig. Na de beëediging wensclit de Voorz. en den raad hun geluk met zijne installatie. De beëedigde neemt hierop zitting.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 4