Christelijk Vrijdag 28 October 1887 2de Jaargang N°. 87. IN HOC SIGN O VINCE S W. BOEKHOVEN. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur. Alle lekken voor «Ie Keclactie bestemd, Atlvertentlën en verdere Administratie, franco toe te Eenden aai den Uitgever. WKMMA li EX Kit. I nievergadering. B>r. UronsveM es. en cle politiek. a jg£ss voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. uitgevee SOIHIIELSDIilK, october. zon maan op onder op onder 28 Vrijdag 6.51 4.38 3.56 2.44 Gorinch. beestenm. 29 Zaterdag 6.53 4.36 4.16 3.48 Leerd., Vlaard. vee. 30 Zondag 6.55 4.34 4.36 4.53 31 Maandag 6.57 4.32 V.M. 9.50 Oostburg veemarkt. 1 Dinsdag 6.58 4.30 5.20 7.— 2 Woensd. 7.— 4.28 5.47 8.8 Gouda kaasmarkt. 3 Donderd. 7.2 4.26 6.19 9.12 Middelburg pa. vee. Plaatsgabrek heeft ons de twee vorige weken belet onzen lezers het een en ander mede te dee- len van wat er voorviel op de Donderdag 6 dezer te Utrecht gehouden negende jaarvergadering van de >Unie". Ongeveer 60 locale Comite's waren er ver tegenwoordigd. Na het zingen van een spalm- vers en het lezen van 1 Joh. 3, ging Ds. Notten voor in het gebed. Vervolgens sprak de voor zitter, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman een inleidend woord. Hij kwam er gul voor uit, dat hij zich in gedrukte stemming naar deze verga dering had begeven, omdat er thans op onder wijsgebied door misverstand en minder verstand moet gestreden worden tegen broeders. Toch, zeide hij, kan en moet de Unie buiten den ker- kelijken strijd blijven. Of hare bestuurders hef tig Synodaal of gloeiend Doleerend zijn, doet niets ter zake voor de Unie als zoodanig. Slechts is de vraag, wilt gij meê protesteeren tegen de wet van 1878? Wilt ge met ons arbeiden voor scho len met den Bijbel, en zulks volgens de regle menten der Unie Meer dan andere vereenigin- gen is de Unie onpartijdig, wijl zij de bestaande vereenigingen slechts dient. Valt het vaak moeie- lijk om de tegenstanders hiervan te overtuigen, geen beter middel daartegen dan anderen te ver wijzen naar en zelf stipt vast te houden aan de eischen van Gods Woord. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat het getal locale Comite's op 1 Jannuari jl. 657 bedroeg. De uitslag der laatste collecte is nog niet geheel bekend, dewijl van een aantal locale Comite's de opgaven nog worden ingewacht. Een dertigtal correspondenten, waaronder 18 predi kanten, hielden zich geheel stil. In elk geval zal de totale opbrengst wel iets minder zijn dan het vorige jaar. Door afwezigheid van den penningmeester (den heer J. C. Fabius) werd diens verslag dooi den secretaris voorgelezen. Er was totnogtoe dit jaar heel wat minder in de kas der Unie gevloeid, wat niet alleen aan de mindere op brengst der collecte moet toegeschreven, maar ook daaraan, dat vele comite's hunne bijdragen ver minderen. Worden nu alle gelden maar naar den eisch der statuten besteed, dan is er geen klachtdoch het geven voor een aangewezen doel kan, wanneer dit regel wordt, wel oorzaak zijn van groote schade voor de Unie en de scholen. Zijn er reeds geruchten vernomen, dat Christe lijk Nationaal" hare uitkeeringen zal moeten inkrimpen, nog is dit te voorkomen, indien men het voorbeeld volgt van een geacht Kamerlid en gehoor geeft aan het verzoek van den pen ningmeester, in De Standaard gedaan. Met j 10,789,95% sluiten op dit oogenblik de inkomsten, waaronder ook begrepen is ƒ400, als bijdrage van de hrn. Van Noordwijk te Schie dam voor de uitgave van den Uniealmanak, Thans bracht de heer Mackay verslag uit van de bevinding der commissie, in zake de aanklacht, tegen de broeders te Dieren ingeko men. Deze aanklacht luidde1°. Dat men te Die ren het geld, voor het bouwen van een school be stemd, besteed had voor het bouwen van een kerk 2°. Dat men te Dieren had gecollecteerd voor het bouwen dier kerk, onder voorwendsel de gelden voor schoolbouw te besteden. De heeren Pierson en Mackay hadden de zaak in loco onderzocht, en het rapport deed alle beschuldiging teniet. Het plan om éénzelfde gebouw voor school en kerk te gebruiken was, volgens getuigen van Ds. van Schelven (pred. te Dieren) niet, zooals men het had laten voor komen, van de commissie der doleerenden uit gegaan, maar van een der leden van het school fonds die niet met de reformatie mede ging. Met algemeene stemmen nam de vergadering dan ook de voorgestelde motie van den rapporteur aan, welke aldus luidde »De vergadering, overwegende dat uit het gehouden onderzoek gebleken is, dat de gelden niet aan hunne bestemming onttrokken zijn integendeel, dat door den gedanen aankoop van grond en ondernomen bouw de waarschijnlijkheid ontstaan is, dat er te Dieren, spoediger dan anders geschied zou zijn, een school met den Bijbel zal tot stand komendat het echter wenschelijk is, dat eene regeling worde getroffen, waardoor, voor het geval het gebouw dat thans gesticht wordt, niet binnen bekwamer tijd mocht kunnen gebruikt worden voor een school met den Bijbel, de daarvoor bestede gelden nader op andere wijze belegd worden, dankt de commissie die met het onderzoek belast geweest is voor het rapport''. Nu kwam de agenda aan de orde. Punt 1 luidt aldns Het bestuur der Unie stelt voor om uit de inkomsten der Unie van het jaar 1888 eene bijdrage van 2000 te bestemmen voor de ver- eeniging Barnabas", tot steun van nagelaten betrekkingen van christelijke onderwijzers in Nederland en eene bijdrage van/300 te be stemmen voor de vereeniging Johannes" tot steun van bejaarde, zieke of hulpbehoevende onderwij zers en onderwijzeressen van Christelijke Bijzon dere Scholen in Nederland. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Langdurige discussie vergde punt 2, dat aldus luidde Van het Locaal Comité te Zetten: Art. 10, derde lid, van de Statuten der Unie, luidende »Elk Locaal Comité heeft minstens ééne stem, doch brengt daarenboven nog één stem uit voor elke 1000 die de Unie-collecte in dat jaar heeft opgebracht. Worde voortaan gelezen: »Elk Locaal Comité, dat ten minste 5 percent van de bruto opbrengst der TJnie-collecte in de kas der Unte stort, heeft ééne stem, en brengt daarenboven nog ééne stem uit voor elke 1000, die de Unie-collecte in dat jaar bij dat Locaal Comité heeft opgebracht. De voorzitter en de secretaris verklaarden er zich voor. Maar de vergadering oordeelde anders. Want aangezien er slechts 40 stemmen bijvielen en er 48 (twee derden) noodig waren, werd dit punt verworpen. Tot voorzitter werd herkozen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman met 72 stemmen en in de vacature-De Jonge werd gekozen de heer M. de Jonge Jz. te Goes, met 59 stemmen. De voorzitter bracht nog eens in herinnering, dat giften met bestemming, ofschoon desnoods geoorloofd, toch feitelijk niet aan het doel dei- Unie beantwoorden. Ook deelde de voorzitter mede, dat hij gaarne wilde aftreden en daartoe het voorstel in de be stuursvergadering had gedaan om zich niet her kiesbaar te stellen, wijl sommigen hem zijn sym pathie met de Reformatie der kerk door het handhaven der belijdenis tot een doodzonde re kenen, en hij de Unie door zijn presidium niet in gevaar wilde brengen. Wel heeft zijn kerke lijke overtuiging niets uitstaande met zijn voor zitterschap, maar hij wilde dan toch dit voor wendsel om de Unie te verlaten wegnemen. Er was echter in het bestuur opgemerkt, dat omgekeerd zijn aftreding wel weer anderen er toe konde brengen om de Unie te verlaten, waarom hij op zijn besluit was terruggekomen. Dr. Gerth van Wijk dankte hem voor dit laatste. Na de pauze kwam punt 3 aan de orde»Wat heeft de Christelijke School te verwachten van art. 194 der Grondwet, zooals de Tweede Ka mer het bij eerste lezing wijzigde. De voorzitter leidde het punt in, en zeide dat hoewel de Eerste Kamer deze wijziging had ver worpen, zij toch buiten de Kamers nog wel mocht bespreken, en daartoe juist geroepen was nu althans de Tweede Kamer het recht van onze eischen had toegestemd. Het voorstel-Mackay, dat destijds in de Kamer was verworpen, luidde anders, maar was niet beter. Terecht was de opmerking van den heer Keuchenius naar aanleiding van dit voorstel, het vorige jaar gedaan: »Het is des Christens plicht en roeping om, wanneer de neutraliteit der open bare school een der gewrochten is van de revo lutie, daartegen op een oogenblik, dat wij onze Staatsinstellingen herzien, met alle kracht te velde te trekken, maar niet om die in bescher ming te nemen of voor onbepaalden tijd te hel pen sanctioneeren." Ware er al door de aannemiug van het voorstel- Mackay eene oplossing gekomen van den school strijd, toch was er in dit voorstel uitgesproken, dat door de overheid voor het onderwijs moet worden gezorgd. Dit is bij het laatste voorstel niet het geval. De bedoeling van dit voorstel was om geleide lijk tot een gezonden toestand te komen en den ouders te leeren, ook den liberalen, dat zij zelf voor het onderwijs van hun kinderen moeten zorgen. Daar is men zóó aan ontwend, dat men soms op den meest verontwaardigden toon, alsof men vreeselijk verongelijkt werd, uitroept Hoe is het mogelijkmen wil ons laten zorgen voor het onderwijs van onze kinderen Dit moet anders worden, d. i. de overheid mag wel en moet soms voor het ouderwijs zorgen, maar moet het niet verzorgen. Vrij onderwijs regel staatsonderwijs aan vulling. De heer Husen vreest, dat de 1ste alinea van art. 194 toch aanleiding kan geven tot een zorg van staatswege, die de vrije school doet sterven. Ook Ds. van den Hoorn is van dit gevoelen. De heer Mackay wijst er op, dat met de eerste alinea bepaald verklaard wordt, dat alle onder wijs dus niet alleen het openbare de zorg der regeering is, en dat daardoor het vrije met het openbare onderwijs wordt gelijk gesteld, iets wat ook door den heer de Ranitz was toegestemd. De 3de alinea bedoelde niet uitsluitend staats examens, maar hierin kon ook door particulie ren worden voorzien. De heer Heemskerk is overtuigd, dat het moei lijk is, een artikel in de Grondwet te schrijven, dat ons aller goedkeuring wegdraagt. Hij heeft zich voorgesteld, dat dit artikel bedoelt, dat al les aan den gewonen wetgever moet worden overgelaten, en dan kunnen wij met dit artikel een goede maar ook een slechte schoolwet krij gen. Ook hij zou gaarne zien, dat men, bij eene verandering der Grondwet, een artikel kon op nemen, dat nog juister uitdrukt, wat men be doelde. Hiermede stemde de heer Ds. Brummel- kamp in. Dit artikel geeft te veel of te weinig. De Staat volgt op het gebied der wetenschap de modeen hoe zouden wij hem dan het exami- neeren toevertrouwen van onze onderwijzers De voorzitter stemt volgaarne toe, dat men niet zoo spoedig tot een artikel zal geraken, dat alles bevat, wat wij zouden begeeren. Dit kan in de Grondwet niet. Echter wil hij constatee- ren en dit moet telkens en telkens bespro ken worden, want ook de liberalen hebben dit toegestemd, al heeft de Eerste Kamer het voor stel verworpen de openbare sc/wol is door de natie veroordeeld. Yoor dooddrukken der vrije school behoeft men niet te vreezen, daarvoor is ze te sterk en te groot, en moet men langer en krachtiger armen hebben, dan waarover thans de liberalen kunnen beschikken. Ook kunnen en mogen wij niet alles op eens verwachten, het bederf kan niet op eens goed gemaakt, zooals het ook niet op eens is gekomen. Omtrent dit punt kan uit den aard der zaak geen beslissing worden genomen, het doel der voorstelling was reeds door de bespreking bereikt. Punt 4 van het Locaal-Comité te Rotterdam, luidt aldusDe Jaarvergadering spreke als haar gevoelen uit, dat de belangen der Unie bena deeld worden door hen, die aan de correspon denten der Unie, als zoodanigstukken adres- seeren, die niet van het Bestuur der Unie uit gaan. Dit werd door den secretaris toegelicht en ten slotte aangenomen. Punt 5 van het Locaal-Comité te Meppel, stelde de volgende vraagZou het niet wensche lijk zijn, dat de Unie alsnog rechtspersoonlijk heid aanvroeg Dit punt werd na een korte be spreking door den afgevaardigde van Meppel ingetrokken. Punt 6, voorstel van het Locaal-Comité te Leeuwarden, luidt als volgtDe Unie, getrouw aan haar beginsel»een School met den Bijbel", spreke met kracht hare afkeuring uit over het streven van sommige voorstanders van Christe lijk onderwijs, om de Bijzondere School met den Bijbel te vervangen door eene door den Staat gesubsidieerde of bekostigde school met een Christelijken onderwijzer zonder den Bijbel. Dit punt werd door den heer van Munster ingeleid en door de vergadering aangenomen, waarna door den heer Noordtzy met dankzegging werd geëindigd. Dr. Bronsveld, de bekende Utrechtsche Kro- wiefechrijver en irenisch predikant, heeft zich, gelijk vele onzer lezers wel zullen wetensinds jaren doen kennen als een feilen kerkist, of beter uitgedrukt, als een heeten pleitbezorger van het Hervormd Genootschap. Vooral sedert het doleeren begon, en vele in en door dat Genootschap re?wormde kerken, ter voorkoming van nog grooter ellende en finalen ondergang, den band met het Genootschap bra ken, heeft hij zijn beste krachten ingespannen om dat werk der reformatie tegen te staan. Niet dat hij zijn voorliefde voor de Sjmodale hiërarchie ooit in een ordelijk, sluitend betoog heeft verdedigd. Trouwens, dat kan hij ook niet, en dat kan de allerknapste synodalist nog niet, omdat zoo iemand of alle kerkelijke beginselen mist, of heel goed weet, dat, zoodra hij zijn beginsel maar even aanroert, hij terstond door Gods Woord veroordeeld wordt. De groote talenten schieten voor dit pleidooi tekort. Zie dan ook eens wat eeu handje vol schrifts de Synodale hiërarchie tot haar verde diging fabriceerde, en aanschouw daartegenover den berg van boekwerken, die de leiders der reformatie tot uiteenzetting van hun rechten en plichten saambrachten. Waarlijk een welspre kende tegenstelling O O Het streven der doleerenden is dan ook zoo gezond, zoo natuurlijk, zoo uit den aard van het historisch leven der gereformeerde kerken voort-

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 3