Christelijk van 14 Ocfc 1887,1° 85. Vrijdag 21 October 1887. 2d! Jaargang N° 86. SoimlsilL IN HOC SIGNO VINCES ant. fkaarten, [AASNYMPH Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag o um Ezra. Volksleerredenen door Predikan ten der Ohr. Geref. Kerk. Eerste Jaar gang. Winterswijk, H. Bulens 1887 Van deze preêken zullen er jaarlijks 26 ver schijnen, dus half zooveel als van Uit de diepte", maar de prijs is ook meer dan de helft lager en bedraagt slechts 1,75 voor efken jaargang. (»Uit de diepte" kost 3,90). Bovendien ont vangen de inteekenaren bij het 26e nr. elk jaar gratis titelblad, register en een stevigen omslag. Reeds hebben er 38 H.H. predikanten hun me dewerking toegezegd, en onder deze zijn er ver scheidene mannen, als Ds. J. v. Andel, J. Ne derhoed, Ds. P. Biesterveld en anderen, die een bijzondere bekendheid verwierven, en van wie zeker ieder, die met hen in aanraking kwam, gaarne eens een toespraak zal lezen. Personen des Bijbels, in Bijbellezin gen voor het volk, door Dr. Ph. S. v Konkel. Het Boek Ruth. Amsterdam, Höveker Zoon. ontvingen afl. 19—24 van dit boek, en er met zeer veel genoegen inzage van. Dr. van Ronkel is, gelijk men weet, een gere formeerd theoloog van zeer groote bekwaamhe den. Dit kwam ook uit in zijn: De H. Schrift in Bijbellezingen", en het heeft menigeen ge speten, dat dit werkna de verschijning van het derde deel om bijzondere redenen moest gestaakt worden. Wat Dr. v. Ronkel's pen voort brengt, is over het algemeen duidelijk, pittig, vol scboone wenken en opmerkingen, en bezie lend van toon. Vooral in de uitlegging van het Oude Testament schitteren zijn gaven. Het Boek Ruth", dat thans van hem ter perse is, zal in 32 vel of 480 a 500 blz. com C. EL Spurgeon's volksleerredenen, Nieuwe Serie IX 1887. Amsterdam, Höveker Zoon, 1887. Bij vernieuwing wijzen wij op deze belang rijke preêken. Om de vier weken verschijnt een aflevering, inhoudende twee leerredenen a 0,15. Niemand wachte van ons, dat wij hier nog een aanbeveling bijvoegen. Leeslievende christenen hebben elkaar slechts te herinneren aan het be staan van Spurgeon's werken, en zij die gele genheid hebben, zoeken er steeds meer van te genieten. Zij de loop van deze nieuwe serie" voorspoedig in ons land, en strekke zij velen zielen tot bevestiging in het allerheiligst geloof. Excelsior, Geïllustreerd tijdschrift voor Neerlands Jongelingschap en Volk, on der redactie van A. J. Hoogenbirk en J. A. Wormser. Uitgegeven door Hö veker Zoon te Amsterdam. Neerlands Hope. Orgaan van de Stui- versvereeniging te Amsterdam: De School mei den Bijbel. Onder redactie van K. Kater en J. A Wormser. Prijs per jaargang van 12 nummers 0,65. De blijde boodschap aan oud en jong. Uitgave van G. Amsing te Leeu warden. Prijs per jaargang van 24 nrs. 1,50. Zakelijk woordenboek des Bijbels, T V it uren schending aangenaam structie, en kleine rije Orgel- ;rik. Orgel ig Amerik. jZ. onze tingen enz. 1DICHTJES, h. 100 ex. 14. i Versjes voor Verjaar- en 2de druk 100 ex. ƒ11. 3Y. 100 stuks ƒ2. 'ooruitgang n Overflakkee. 1 Maart 1888. In 12,u. a en 10, nm. 1,15 u. 3,30 n. 3,— u. iting met de stoom- fdain en omgekeerd. van Stellendam dea naar ïïellevoetsluis. [Raderboot.) ^oormidd. 5,uur. 6,30 r namidd. 2 uur. 27 October. dmbootdienst.) [harnis. 31 December. roormiddaga 8 uur namiddags 1 uur. pST. TERDIENST. terdam. morgens 4,30 ure. 6,30 3 namidd. 1,15 ure. 1,30 October. 1M. 11 en nam. 3,30 ure. lil f, 3,30 lam. 2 uur.) en nam. 4,u. i 4,— H i,45, 1,30 en 4 ure. fhalf uur later. nam. 1,30 en 4 ure. half uur later. Mterdam, voorm. 8,30 [jllevoetsluis dagelijks I correspondentie met aderbooten). OCTOBER. ROTTERDAM 14 vra. 15 nm. 16 nm. 17 nm. 18 vra. 19 vm. 20 vm. 9,45 u. 10,45 u. u. 10,45 u. 9,45 u. 9,45 u. 9,45 u. (Raderboot.) Van urg Rotterdam n. Middelb. en dasi. Vlissingen. 9,00 voorin. 8,— 9,00 voorm. 8,— 9,00 voorm. 8j— 9,00 voorm. 8,— 9,00 voorm. 8, 9,00 voorm. 8, «ui voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UITGEVER Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. W. BOEKHOVEN. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. SOI11IELSDIIK. 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensd. 27 Donderd. ZON MAAN op onder op onder 6.38 4.53 11.57 8.25 6.40 4.51 —.54 9.21 6.42 4.48 E. K. 6.5 6.44 4.46 2.19 11.27 6.45 4.44 2.49 6.47 4.42 3.15 —.34 6.49 4.40 3.36 1.40 Dordrecht veemarkt Axel, Goes veem. Stolwijk veemarkt. Middelharuis pa. ve. „Mijne genade is u genoeg". n. Cor. 12: 9b. In deze weinige woorden wprdt een troostbron ontsloten voor ellendigen. Zóó donker kunnen onze wegen niet worden, zóóveel verliezen kunnen wij niet lijden, zóó hoog kan de nood niet stijgen, of wij zijn gered, indien wij slechts de kracht van deze goddelijke belofte in onze ziel Bijvoegsel, eer hij zich op de algenoegzaamheid van Gods ontferming heeft overgegeven, en het van ganscher harte gelooftdat de maat van Gods vergevende liefde in Christus veel verder reikt dan de veelheid zijner ongerechtgheden. Zoodra de mensch toch eens stil staat op zijn levensweg, en acht leert geven op zijn denken, spreken en werken, ontdekt hij in zijn ziel steeds meer boosheid en afkeur van God en Zijn dienst. Daarbij voegen zich dan de inblazingen des Satans. Als°het den Booze niet langer gelukt, den mensch te misleiden door de zonde in zijn oog onbeduidend te maken, wendt hij het over een anderen boeg, en poogt hem diets te maken, dat de welaangename tijd voorbij is en zijn misdrijven te groot zijn om verge ven te worden. Altijd zoekt Satan zijn kracht in overdrijving, en van het eene uiterste Dot- andere. Zoo deed hij ook u:: Gods genade tot alles genoeg"Zij die hiervan de verzekering in de ziel ronddragen, gaan niet alleen veilig de wereld door, maar ook eenmaaier uit. Als zij opgeroe pen worden om de doodsvallei in te gaan, dan is Gods genade ook daar algenoegzaam. De geschiedenis meldt ons van vele anders moedige naturen, maar die bij het naderen van den dood als rietstengels begonnen te beven. Bekend is keizer Nero's ontzettende doodsangst, en Voltaire beloofde op zijn doodbed de helft van zijn vermogen aan zijn arts, als hij zijn leven slechts een half jaar konde rekken. Niet alzoo met de wedergeborenen van hart. De banden die hen aan het aardsche binden, worden allengs meer geslaakt, zij verlangen om bij den Heere in te wonen, en al is het dan ook niet juichende, van wege de smarten des lichaams of de bene veling van den geest, toch gaan zij onver- -■*- -1<-iTronf r7\ 1 Maas- en Scheldebode te zenden aan den Uitgever. Er is nog weinig van te zeggen, als straks de Kamer van honderd leden op de grondslagen der nieuwe kiesrechtregeling gekozen is, hoe de partijverhoudingen dan zijn. Gelijk wij al zeiden, zullen de Roomschen verscheidene leden er bij krijgen, maar bet kan best zijn, dat de meerderheid dan tocli nog ge- ruimen tijd aan den kant der liberalisten blijft. Vooral omdat deze door liet ongesplitst laten van vijf districten (groote steden) al vooruit van 17 a 19 stemmen zeker zijn. Amsterdams inge zetenen zullen alleen negen atgevaardigden be noemen. En nu schijnen de Roomscheu bang te zijn, dat zij en bun kerk op die wijze, door de oroote vrijheid die de nieuwe Grondwet den wet gever verleent, meer en meer gedrukt zullen worden, of althans, dat er geen kans zal komen om met bun belangen wat op te schieten. Zij willen althans in deze liefst niet veel wagen. Ook van geregelde samenwerking met de anti revolutionairen op een programbasis, en, als het geval zich voordeed, van samenwerking in de Regeeringverwachten zij, of verwachten althans rif» meesten hunner, naar liet schijnt niet veel heil. 1. Boekaankondig'Mg'. De drie eerste nummers zijn reeds verschenen. Ze werden geschreven, resp. door Ds. M. Sip- kes te Winterswijk, Ds. J. J. Impeta te Schie dam en Ds. W. Sieders te Vlaardingen. Wij lazen ze met zeer veel voldoening en genot. Na tuurlijk verschillen de opstellen, uit een letter kundig oogpunt beschouwd, en heeft het eene meer dogmatische waarde dan het andere, maar wat de waarheid en stichtelijkheid betreft, kun nen zij gerust met elkaar wedijveren. Vooral nr. 1 van Ds. Sipkes is een schoon geordende rede. Wij hopen dat ook de verspreiding van deze serie zal bijdragen tot den opbouw in de kennis der H. Schrift, en van de leer onzer ge deformeerde vaderen. Bovenal, dat die kennis aan veler harten moge geheiligd worden. pleet zijn. De prijs is matig, 125 ct. per vel of 3,90 voor het geheel. Dr. v. R. heeft plan om na Ruth nog ver schillende personen des Bijbels te behandelen, nl: »God, de bron en werker van alle persoon lijkheid »Adam en Eva, bet eerste menschen- paar »Kaïn en Abel, het eerste zonenpaar enz.; maar elk van die deelen vormt een geheel en is afzonderlijk verkrijgbaar. Hoe jammer, dat deze overigens beminde god geleerde nog altijd in zulk een onzuivere kerke lijke positie verkeert. Hij kon in Leiden, de plaats zijner woning, leider en voorganger zijn bij de afwerping van het hiërarchisch juk, en helaas, hij staat nog aan den kant der vervolgers van 's Heeren volk. Hiermede is natuurlijk zijn per soonlijke genadestaat of al zijn arbeid niet ge oordeeld, maar voor wie beter overtuigd zijn en de confessie ook op de kerkregeering leerden toepassen, neemt deze treurige tegenstrijdigheid toch iets weg van de geestdrift, waarmede men vroeger algemeen naar zijn boekwerken greep. Van zijn De H. Schrift in Bijbellezingen" moe ten vroeger vele duizendtallen in ons land zijn geplaatst. Wij namen Tevens vestigen wij de aandacht op een goed- koope aanbieding, zoowel van de firma Höve ker Zoon als van den heer J. A. Wormser te Amsterdam. Bij de heeren Höveker Zoon zijn tot 30 Nov. e.k. verschillende werkjes van Otto Funcke, J- P> Hasebroek, J. J. L. ten Kate en anderen, met een korting van 30 a 50 pCt. te bekomen en bij den heer Wormser, insgelijks tot 30 Nov. en met 25 a 30 pOt. korting, de Bijbelstudiën van Dr. A. Kuyper (»Uit het Woord"), Honig uit den Rotssteen", deel II, van denzelfden Schrijver, een paar werkjes van Ds. J. J. A. Ploos v. Amstel, enz. Op aanvrage zullen de uitgevers zeker gaarne hun prijsbiljetten toezenden. Behalve dat dit tijdschrift menig stichtelijk stuk bevat, heeft het ook geschiedkundige en letterkundige waarde. Nevens de opstellen van de redacteuren von den wij er ook wat in van de heeren P. J. Klop pers en E. Gerdes, en zeer aardige teekeningen. Vooral voor Jongelingsvereenigingen kan het goede diensten bewijzen; maar het schijnt nog lang niet genoeg bekend te zijn. Als deze uit gave niet beter gesteund wordt dan tot nu toe, kan zij wellicht niet worden voortgezet. De prijs per jaargang (om de halve maand een afl.) is 3,50. Ter bepleiting en toelichting van de onder wijszaak kan dit goedkoope maandblaadje ook buiten Amsterdam veel nut doen. Het voor naamste wat op schoolgebied voorvalt, staat er in vermeld, en ook van tijd tot tijd eenige po litieke aanteekeningen. Aan goede, gereformeerde geschriften is te genwoordig waarlijk geen gebrek. Zoo dachten wij bij het opslaan van dit nieuwe persproduct, welks eerste nummer ook al zeer degelijke op stellen bevat. De redactie wenschtiets te geven »uit den schat des Woords, uit de geschiede nis der Kerk en Zending, en uit het dagelijksch leven". of verzameling van Schriftuurplaatsen, bevattende de grondbeginselen, leer stellingen, voorschriften en feiten der Heilige Schrift, in alfabetische orde gerangschikt. Tweede druk. H. de Hoogh&Co. Amsterdam 1887. Dit belangrijk werk verdient inderdaad her drukt te worden. Het is, zooals de uitgevers te recht zeggen, van het grootste nut voor allen, dis de H. fechrift behandelen en onderzoeken. Vooral ook voor Predikanten, Evangelisten, Oefe naars en Chr. Onderwijzers. Ook in Engeland heeft het veel bijval gevonden, en is door on derscheidene tijdschriften dringend aanbevolen. Men kan zich dezen tweeden druk aanschaf fen in afleveringen. No. 1 is reeds verschenen. De druk is helder, en niet al te fijn. In 7 afl. a 0,35 is het werk compleet. Miaincnlaiulsclie Iterlcliten. De Standaard schrijftHoe wij vooruitgaan. In Engeland reist thans een wegens dronken schap ontslagen beul, Binns, steden en dorpen af en geeft voorstellingen van de terechtstel ling van de giftmengster Berry. Hij bootst de gebeele weerzinwekkende voorstelling tot in de kleinste bijzonderheden na, en niet tegenstaande het slachtoffer van was is, krijgen vrouwen het bij de ontknooping op de zenuwen. Doch daarin schijnt juist de aantrekkelijkheid te liggen, en Binns maakt dan ook goede zaken. Gelukkig zijn vele dagbladen over deze onzedelijke voor stellingen zeer verholgen en eischen dat de over heid er paal en perk aanstelle. Te Parijs hebben twee heeren om een vrouw van de demi-monde" gevochten, en wel met bogen. Een werd vrij ernstig in den arm gekwest. Het juffertje, dat den kamp bijwoonde, werd er zoo door aangedaan, dat men voor krankzinnig- beid vreest. En dat alles geschiedt anno 1887, in twee der grootste Christelijke rijken van Europa! Dat meu ten huidige dage veel aau wed strijden doet is bekend, maar 't loopt, of liever 't liep reeds lang in 't onzinnige. Ezels, var kens, bokken, vliegers, wieiers, enz. kwamen lij de bekende roeiers, scliaatsrijders, hardloo- pers, om wat dies meer zij. Thans heeft men te Woensel een wedstrijd uitgeschreven in het ....tollen. Volwassen menschen hebben daar niet minder dan drie en een half uur om een prijsje getold. Is 't wonder als men er draaierig van wordt (St.) - Vrijdag 11. hadte Amsterdam bij het nieuwe station aan het Westerd. een botsing plaats tus- schen twee treinen, een van de Rhijn- en een van de Hollandsche spoor, welke werden gerangeerd zij liepen tegen elkander op, zoodat twee wagens geheel verbrijzeld werden. De baan van liet lliijnspoor was door dit ongeval, naar men zegt door misverstand ontstaan, korten tijd versperd. persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tusscben eenige kermisgangers te Raams- donkveer, een tamboer en een hoornblazer, beeft c? k

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1