parlementair leven» 15e volkeren «Ier aarde. Ijemeiigile Berichten. Plaatselijke Berichten. Sommelsdijk. In plaats van den tegenwoor- digen brievengaarder dezer gemeente, die op zijn verzoek tegen 16 October a.s. eervol is ontslagen, is benoemd de heer A. P. van Dorsser, alhier. Ooltgensplaat. Het 14-jarig zoontje van R. v. d. M., dat 1.1. Zaterdag op een zeer kleine afstand eene boodschap deed, had het on geluk te struikelen en viel op den kant van een straatgoot, met het noodlottig gevolg zijn lin kerarm te breken. Onmiddellijk werd geneeskun Oude Tonge, 12 Oct. Het aantal ingeschre ven leerlingen op de Openbare Lagere school alhier bedroeg over de maand September 4J2, het totaal der schooltijden per leerling 29, en het geheel aantal schooltijden 11948. Dirksland. MejG. Loosbroek alhier, legde deze week met gunstig gevolg examen af als onderwijzeres. Herkingen. Een paartje binnen deze ge meente, met name J. Goemaat en M. Kuijte, hoopt Woensdag 19 October a. s. den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaar in den echt traden. Stellendam. De uitkomsten der schattingen van de commissie tot herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen voor deze gemeente liggen gedurende 30 dagen ter se cretarie voor belanghebbende ter inzage. Hellevoetsluis. De doleerende Zondags schoolonderwijzers zijn jl. Zondag door de kerk voogden en den kerkeraad der Ned. Herv. kerk van hunne betrekking ontslagen. De overige on derwijzers hebben nu medegedeeld, dat ze zich niet langer willen belasten. Nieuw-Helvoet. Vrijdagnacht jl. heeft men uit de weide buiten Hellevoetsluis aan den straat weg een geit gestolen, toebehoorende aan den heer W. Vermaat. NieuW-Beierland, 9 Oct. Hedenmiddag geraakten twee kinderen in den vijver". Geluk kig hoorden A. Kouijnendijk en A. de Bruin het geschrei, en zij mochten de voldoening sma ken, de kinderen behouden op 't droge te brengen. ScRerpenisse, 7 Oct. Bij de op heden gehouden stemming voor 4 gemachtigden voor het kiescollege in de Ned. Herv. kerk alhier, zijn herbenoemd de heerenO. Bevelander, J. Keur, G. Bolier en M. Kievit Mz. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten. Beurs van Amsterdam. de oprichting van christelijke scholen naast de staatsschool haar toppunt heeft hereikt". Deze profetie noemen wij somber en kwaad. Toch behoeft niemand er zich ongerust over te maken, zoo men slechts let op de gronden, die bij deze voorspelling worden aangevoerd. Als eerste grond noemt de schrijver het zie kelijke in de omstandigheden, die het oprich ten van de chr. scholen te Monnikendam en te Buiksloot vergezelden, en waarhij men »niet langer te doen had met de drijfkracht van het beginsel, maar met hij-oorzaken en speculatie op andere krachten in den mensch dan alleen de kracht van het christelijk geloof". Hier kan iets van aan zijn. Men greep den feilen tegenstand der liberalisten te Monniken dam en te Buiksloot gretig aan als pleitgrond om van buiten af giften te erlangen. Daardoor trad meer de scliooLsfrpiZ dan het school belang op den voorgrond. Maar die strijd was immers verwekt, niet door de voorstanders, maar door de vijanden van de School met den Bijbel En dan, hoe willen zulk een paar uitzonderingen iets bewijzen tegen den bloei der chr. scholen in het algemeen. Evengoed zou men den achteruitgang van alle philantropische instellingen kunnen profeteeren, omdat sommigen te onbezorgd geld reclameeren, en volstrekt geen rekening houden met de ge zindheid der gevers. De tweede reden, die de schr. noemt, is al even weinig beteekenend. De chr. school, zegt hij, grondde haar recht van bestaan op de on christelijkheid der openbare". Mis, glad mis geredeneerd! De chr. school rust niet op de onchristelijkheid der openbare maar op het onvervreemd recht der ouders om zeiven hun kinderen op te voeden. En dewijl chr. ouders voor die opvoeding chr. scholen noodig hebben, en de overheid van een gemengde natie deze scholen niet kan bouwen, daarom zijn er vrije scholen opgericht, en zul len zij in stand blijvenzoolang er nog geloof, godsdienst en vrijheidszin bij een goed deel van ons volk huizen. Wat voorts Ds. B. v. d. S. aanraadt, nl. het oprichten van chr. normaalschoolen, om daar door de openbare scholen van christelijk onder wijzerspersoneel te voorzien, is geoorloofd in zoo verre het mogelijk is, en onmogelijk als men rekent naar de wet. Verbeeld u, men zal de voorbereidende studie van een aantal jonge mannen op christelijke leest schoeien, en als ze klaar zijn, zal men ze bren gen op een terrein, waar zij het geleerde niet mogen uitspreken en met vele ^neutrale" colle ga's saam te arbeiden hebben, die dadelijk uit roeien wat zij, al is het ook alleen door hun houding en hun zwijgener in trachten te wer ken. Neen, waarlijk, al zulke halfslachtige hulp middeltjes zijn nog schier erger dan de kwaal. Zoo lang de kinderen nog geen eigen oordeel en kracht tot zelfverdediging hebben, moeten zij niet aan gemengde invloeden gewaagd wor den. Het Evangeliezout moet niet apart toege diend, maar het moet door geheel het onder wijs heenzitten. Dit leven is diep gezonkenen kwijnt meer en meer. Vandaar ook, dat de rechte band ont breekt tusschen de volksvertegenwoordiging en het volk zelf. Men verliest zich in de Kamer in allerlei bijzaken, en de groote hoofdgedachten, de diepste levensovertuigingen van de verschil lende partijen onder het volk, worden te weinig omschreven en helder tegenover elkaar gezet. Neen het is meer een onverkwikkelijk steekspel, dat er vaak gehouden wordt, een elkaar afwinnen van kansen, en speculatie enkel op het partij- succes, dan wel een ridderlijke strijd over de beginselen van het staatsrecht, een cordaat getuigen zonder omzien of nevenbedoelingen. De kiezers lezen dan in den regel ook de Kamerdebatten niet nauwkeurig, en kennen de mannen, die hun ter verkiezing worden voor gesteld, vaak heel weinig, Als alle partijen eerlijk en rond voor haar meening uitkwamen, zou dat wel anders worden. Het DuitschOostenrijkschItaliaansch ver bond, dat thans gesloten is, geeft natuurlijk heel de Europeesche pers rijke stof ter bespreking. Even natuurlijk is, dat de gevoelens zeer uiteen- loopen. Zoowel de Duitsche als de Oostenrijksche bladen verheugen er zich over dat het verbond tof stand kwam, wijl men daarin een hechten waarborg voor den vrede ziet. Men wijst er echter in Duitschland op, tegenover de groote voldoening die te Weenen heerscht, dat de bond verdediger is, en niets rechtstreeks tegen Ruslaud bedoelt. Duitschland zal de Russen in 't oosten laten begaan, doch ook niets doen om de moeilijk heden waarin het mocht komen te ontwarren. Tevens echter waarschuwt de Duitsche pers Rusland, en voorspelt dat het dit zal rouwen, uit den driekeizerenbond te zijn getreden. Rus land met zijn autocratisch bewind toch, kan nooit voordeel trekken uit een verbond met de Fransche republikeinen die tot leus hebben: vrijheid, gelijkheid en broederschap." Tot antwoord betuigen de Russische bladen op hun beurt, dat Duitschland rouw hebben zal. Want niets kan aan Duitschland voor Ruslands vijandschap vergoeding geven. Voorloopig echter kan Rusland tevreden zijn met de vredige uit legging die de officieuse Berlijnsche pers geeft van de ontmoeting te Friedrichsruhe. Het is maar goed dat Crispi Duitschland er toe gebracht heeft zich te verklarenzegt men in Rusland, het heeft nu tegen Rusland gekozen en dit is nu vrij te handelen. Het heeft geen vrees te koesteren voor het verbond en kan daartegen over een even krachtig stellen, t. w. dat met Frankrjjk en de Balkan-staten. Dit alles wijst er op hoe werkelijk de staat kundige verhoudingen in Europa een geheele verandering ondergaan en nieuwe dingen met de nieuwe toestanden te wachten zijn. Dit feit valt niet meer te loochenen. In Bulgarije hebben de verkiezingen plaats gehad, en zijn ten gunste der regeering uitge vallen, meer vrienden werden gekozen. Turkije schijnt zich de Bulgaarsche zaken niet veel meer aan te trekken, en zal denkelijk aan de mogend heden overlaten wat zij op Ruslands voorstellen willen zeggen of doen. Niettegenstaande het verbod, hebben weer tal van vergaderingen in Ierland plaats gehad, waarin natuurlijk de huidige politiek der regeering het hard te verantwoorden had. Een groote meeting1' werd er gehouden te Longford, waar Haely, lid van het parlement, een heftige redevoering uitsprak. Het gerucht loopt, dat lord Ashbourne, kan selier van Ierland, zijn ontslag heeft genomen. Men schrijft deze handeling toe aan de uitspraak des rechters in het proces tegen den Dublin- sehen burgemeester, wat Ashbourne als een per soonlijke nederlaag beschouwde, daar op zijn aanraden de vervolging was ingesteld. In Marokko blijft de toestand onzeker. Men weet niet of de sultan al dan niet overleden is. Zijn dood kan het sein wezen tot allerlei ver wikkelingen, binnenlands en met vreemde mogen- heden. H. Bij H. W. van Marle, te Arnhem, is verschenen: »Uit lang vervlogen tijden", een Nederlandsch verhaal uit het laatst der 16de eeuw, door Hans Jordaens. Prijs f 350, in keu- rigen band 4. Als handelende personen in dezen roman tre den opJacob van Heemskerk en voornamelijk diens zuster, Mechteld, Willem Barends, Gerrit Rijp, burgemeester P. 0. Hoofd, Gerbrand van den Vondel en diens dochter Margaretha, Cornellis Houtman, Jan Breugel, Laurenszoon Spiegel, de familie Roemer Visscher, e. m. a. een echt Hollandsch verhaal derhalve, dat het Hollandsch hart weder eens verkwikt. We vinden er klein maar rein een stuk levensgeschiedenis in van onze eerste Oost-Indie- vaarders en van andere mannen, waarop Ne- deiland trotsch mocht zijn. De drie vrouwenfi guren: Mechteld van Heemskerk, Margaretha van den Vondel en Sabine Westerbaen boeien in hooge mate de aandacht. (Utr. Dagblad.) Uit 's Bosch wordt ons gemeld Vrijdag 11. had alhier een demonstratie plaats welke zeer nadeelige gevolgen had kunnen hebben. Vier vreemdelingen, mogelijk niet al te zegr in normalen toestand, hadden de pret om Leve de Socialen, weg met enz. en nog meer derge lijks te roepen. In een ommezien was een massa nieuwsgierigen op de been en wilde de pretmakers aanvallen, waren zij niet spoedig door politieagenten be schermd geworden. Duizenden vergezelden hun naar het politie bureau, waar twee er van in voorloopig arrest werden genomen. Wij lezen in de N. Rott. Ot. Onder het garnizoen van 's Hage is een he vig geval van typhus voorgekomen, dat na wei nige dagen doodelijk is geëindigd. Opmerkelijk is, dat het lijk thans reeds ver scheidene dagen op begraving wacht in het hos pitaal, in eene der meeste bevolkte wijken ge legen. Men vraagt zich af hoe dit met eene juiste toepassing der epidemie-wet te rijmen is Snelrekenkunde" is de titel van een boekje, dat dezer dagen bij den uitgever H. W. v. Marle te Arnhem verscheen, en dat men met alle recht een supplement tot alle rekenboeken kan noe men. Het leert den lezer een aantal verkorte berekeningen bij het rekenen, die, bij oefening, besparing van tijd en moeite zullen geven. Eene wijze van vermenigvuldiging, die in boeken over rekenkunde niet voorkomt, maar die alle aan beveling verdient, wordt hier aangetroffen. Het boekje geeft meer dan de titel zegt. Men vindt er, behalve verkorte bewerkingen, metho des om zich van de juistheid eener bewerking te overtuigen. Deze vooral zijn voor hen, die veel moeten cijferen, van groot belang. Wij raden onze lezers aan met het boekje kennis te maken. De prijs is slechts 50 cent. Gelria 17 Sept.) Mogt de heer R. Dijkers verleden week een vrouw van een wissen dood redden, door haar uit het water te halen, thans had hij zelf het ongeluk bij het waterscheppen in de volle Kaai te vallen; niet dan na groote inspanning mogt het den schipper A. Breur gelukken, hem meer dood dan levend daaruit te halen. dige hulp ingeroepenhet knaapje moet veel pijn ondergaan. Hiervan werden verzuimdwegens ziekte 170, godsdienstplichten 35, weer en wegen 7, veld arbeid 4168, overigen arbeid 644, overige rede nen 137totaal (ruim 43 pOt.) 5161. Hun huwelijk werd met een ruim kindertal gezegend, niet minder dan achttien werden uit hen geboren. Jammer dat zij te zeer van aardsche goederen zijn misdeeld, om hunne nog overige dagen in rust te kunnen slijten. Doch laat ons samenwerken, en er naar trach ten, dat deze luidjes tenminste op dien dag niets ontbreke Tot herder en leeraar naar deze gemeente is beroepen Ds. Vinke te Enteren. Verdere wanordelijkheden hebben zich niet voorgedaan, zooals dit nog al veel het geval is. Nasporingen der justitie zijn tot heden nog vruchteloos. 8 Oct. Heden morgen ontvingen wij het teleurstellend bericht, datDs. Loen, van Grijps- lterke voor het beroep naar deze gemeente be dankte. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ilc u beleefd een klein plaatsje verzoeken in uw zoo alom gelezen blad Maas- en Scheldebode? Nadat ik hoorde dat ook in deze gemeente het werk der Refor matie zou aangevat worden, dacht ik bij mij zeiven hoe gelukkig! dat er toch nog menschen in onze gemeente zijn die beseffen, dat niet de Synodale wetten te gehoorzamera maar zich alleen aan het Woord Gods te onderwerpen onze dure roeping is. ImmersEen brief is ingezonden zoo ik verneem om den kerkeraad te verzoeken dit werk te beginnen. Mij dunkt een weigerend antwoord staat te verwachten, en dat kan niet anders. Kerkeraadsleden helaasMijnheer de Redacteur, ze zijn er te Som melsdijk, die zich niet ontzien op den dag des Heeren in hunne door God geplaatste werkkring te gaan arbeiden in het open veld. Er zijn er die zich niet ontzien bij gelegenheid met vrouw en kroost een kermis te bezoeken. Hoe treurig is het gesteld, en wat is daarvan te wachten? en waar blijft nu de Synode of zijne knechten met het Censura Morum voor die personen? 't Kan nu toch niet anders of een zegen afsmeken, voor zulk een kerkeraad, daartoe zal zich zeker niemand laten vinden. Is het daarom wonder, Mijnheer de Redacteur, dat er hier reik halzend wordt uitgezien naar verandering? We hopen en bidden dat God de Heere, die een jaloers God is en geen menschelijke inzettingen duld boven de Zijnen, dat werk, die poging moge steunen met zijn onmisbaren zegen. ïk ben maar een burgermtu Mijnheer de Redacteur; gelieve daarom s. v. p. deze woorden niet te critiseeren, ze moeten mij van het hart! U vriendelijk dankzeggende voor de plaatsruimte, heilbiddend uw Dr. K. Sommelsdijk, 13 October '87. Den Bommel, Tan 28 Sept.12 Oct. GEBORENJacoba, dochter v. A. Hokke en C. v. EekAnna Pie- ternella, dochter v. A. Kardux en II. Kornet GEHUWDC. v. Zanten 23 j. en J. A. Lucas 23 j. Melissant, Tan 22 Sept.12 Oct. GEBOREN: Elsje, dochter v. A. Abresch en L. v. d. Sluis. GEHUWDA. Keizer en J. Jongejan. OVERLEDENJ. Human 69 j. Stellendam, van 24 Sept.8 Oct. GEBORENKaatje, dochter v. P. Roon en M. Keijzer. OVERLEDEN Jannetje Hartman 63 jaar; Dirkje v. Oudenaarden 8 m. Goedcecedc, van 24 Sept.8 Oct. GEBOREN: Teuntje, dochter v. G. Tanis en J. Tanis; Johannes Willem, zoon v. D. Bruggeman en J. Bakelaar ONDERTROUWDH. de Vries 24) j. en J. y. d. Wende 23 j. Ouddorp, Tan 130 Sept. GEBORENPaulus, zoon v. K. Westdijk en W. VerduijnCornelis, zoon v. K. v. d. Wende en D. BuijsPieter, zoon v. K. Veneman en J. den Engelsman; Krijn, zoon v. W. Nierop en K. Komtebedde Pieter- nella, dochter v. C. 't Mannetje en J. v. DamGrietje, dochter v. G. Westdijk en A. Voogd; Dingena, dochter v. C. Pijl en M. Buijs. GEHUWDJ. Heerschap met W. VerduinJ. Vliedland van Goeree met N. Meijer. OVERLEDENLevenl. aangeg. kind van liet]mannel. gesl. van J. C. Lodder en N. M. Ilaameteman. BEROEPENte Akersloot, (N.H.) de heer C. J. A. Bosch, cand te Leidente Stellendam, Ds. J. F. de Klerk te Dirkslandte De Wijk, c. a. (cl. Meppel) Ds. de Vries te Beusichemte Nijehaske, c. a. (Fr.) Ds. v. Heijningen, te Heerjaosdam, Kleine Liud en Kijf hoek (cl. Dordrecht); te Nijeaske en Haskerdijken, (onder Heerenveen) Ds. v. Heiningen te Heerjansdam (Z.H.); te Eist, (Utr.) dhr. J. Ph. Hattink Jr., cand. te Harderwijk; te Kolhorn, dhr. C. J. A. Bosch, cand. te Leidente Enge- lum, Ds. Mulder te Eext (Dr.); te Poederooien, c. a. (toez.) Ds. de Beer te Heikopte Pesse, Ds. Speekman te Noordwijkte Varik, (Geld.) dhr A. S. Talma, cand. te Dordrechtte Buurse, (cl. Deventer) dhr. C. Plug, cand. te Amsterdamte Arnhem en 's Hertogenbosch, Dr. de Visser te Almeloo te Vierpolder, Ds. Sloteraaker te Kedichem; te Briels-Nieuw- land Ds. Slotemaker te Kedichemte Bennebroek bij Haarlem, (toez.) Ds. v. Herwaarden te Arnhemte Tolen, Ds. Segboer te Nieuw-Lekker- landte Morra en Lioessens, Ds. Banga te Ureterp c. a.; te Heinenoord, dhr. A. S. Talma, cand. te Dordrechtte Wageningen, Ds. Vermeer te Zwolle; te Leusden, (cl. Amersfoort) dhr. Jac. v. Dijk, cand. te Vlaar- dingen te Buurse, dhr. C. Peng, cand. te Amsterdamte Noordeloos en Overslingeland, Ds. Dekking te Zijderveldte Biggekerke, (Zeel.) dhr. C. Plug, cand. te Amsterdamte Oosterwierum, (toez.) Ds. Wierenga te Boylte 's Heer-IIendrikskinderen, dhr. J. Z. Schuurmans-Stekhoven, cand. te Katwijk-Binnente Noordeloos, Ds. Dekking te Zijderveld AANGENOMENnaar Twisk, (cl. Hoorn) Ds. Brinkerink te Ro- kanje naar Nieuwveen, dhr. C. J. A. Bosch, cand. te Leiden te Put- tershoek, (toez.) (cl. Dordrecht) Ds. Metz, te Giesen-Nieuwkerk en Ne- derslingeland (cl. Dordr.); te Harderwijk, Ds. ten Kate te Wapenvelde. BEDANKT voor Oude en Nieuwe Wetering, (toez.) (cl. Leiden) Dr. v. d. Beke Callenfels, te Bieselinge en Eversdijk (cl Goes); voor Everdin- gen, (Geld.) Ds. Hugenholtz te Krabbendijke, (cl. Goes); voor Moerdijk, (cl. Breda) dhr. J. Ph. Hattink Jr., cand. te Harderwijkvoor Jaarsveld; Ds. Segboer te Nieuw-Lekkerlandvoor Koudum, Ds. Jaarsma te Balk voor Bunnik en Vechten, (cl. Utr.) Ds. de Minjer te Hoog-Blokland (cl. Dordrecht); voor Uitwijk en Waardhuizen, (cl. Heusden) Ds. Bisperink te Moerkappelle (cl. Rotterdam); voor Sprang, Ds. Bolkestein te Ter Aar (toez.); voor Haulerwijk, Ds. Kuiper te Tinalinge; voor Neerlang broek, (cl. Wijk-bij-Duurstede) Ds. Koster te Eemmes-Biunen (cl. Amersfoort); voor Zwijndrecht, (cl. Dordrecht) Ds. IJnsonides te Was pik (cl. Heusden); voor Renkum, (cl. Arnhem) Ds. Vonk te Oldebroek (Geld.); voor Zuiderwoude en Uitdam, (cl. Edam) dhr. C. Plug, cand. te Amsterdamvoor Haulerwijk, D«. Kuijper te Tinalingenvoor Hoen- derloo, (toez.) Dr. Jonker te Rotterdam voor De Wijk, (cl. Meppel) Ds. de Vries te Be usichem. Sommelsdijk, 12 Oct. Het volgende stuk, dat we letterlijk overnemen, werd aan den kerke raad alkier verzonden. Aan den Eerw. Kerkeraad der Hervormde gemeente te Sommelsdijk. Ondergeteekendenlidmaaten dezer gemeentekomen bij deze tot u, mede uit naam van verscheidene anderen, met eene zaak van hoog belang, die hun zeer ter harte gaat. Lang hebben wij gewagt, en gehoopt, dat ook den Kerkeraad tot den stap der Reformatie zoude overgaan, daar het bij den dag dui delijker wordt dat onder de bestaande Sinodale Organisatie, de er kenning en handhaving van Gods Heilig Woord, en Christus' gezag in de kerk onmogelijk is. Vrij mag men de Heilige Schriften verdraaijen en den eenigen Middelaar Gods en der menschen loochenen, en als een gewoon mensch de gemeente voorstellen, en zoo liet gezag der Heilige Schrift verwringen en zelfs de grondwaarheden des Christendoms ontkennen, als men maar de knie buigt voor de Sinode, en de reglementen maar gehoorzaamt. De Opzieners worden door de reglementen belet hun plicht te doen, dat is, te waken tegen de wolven. Het ouderlingen-ambt is van alle beteekenig beroofd. Dit alles hebben wij geduld en hebben zwijgend den hals geboogen onder een juk, dat niet van den Heere Christus was. Doch al hebben wij gezondigd en al is het rechtvaardig oordeel Gods daarover niet achtergebleven, wij mogen daarom in de zonde niet blijven liggen, maar moeten biddend wederkeeren tot den Eeuwigen Koning der Kerk, en allen last door menschen ons opgelegd in Zijne kerk van ons werpei, en ons weder buigen onder Z ij n juk. Dat is dan ook bij den aan- of voortgang ons aller ernstig voorneemen. Daarom komen wij tot uwe vergadering, u herinnerende aan de beloften die gij bij het aanvaarden uwer ambten hebt afgelegd; en aau het recht des Heeren in Zijne kerk, en ook uwe verantwoording eenmaal voor Gods troon; ook uwe ervaringen getuige van dit jaar, hoe de kerkdeur gesloten bleef voor de gehoorzame belijders van Gods Woord,en telkens geopend voor diegene, die menschelyke inzet tingen eert,boven de Heilige Schrift. Gods Woord eischt van u en ons als Christus' belijders met zoo een als thans bestaande organiesatie te breeken, en weer te keeren tot de gereformeerde kerkenorde met de formulieren van eenheid als accoord van kerkelijke gemeenschap. Wat denkt de kerkeraad te doen? Mag de gemeente verwachten dat door de van Godswege hiertoe geroepenen, de noodige stappen zullen worden gedaan om te breken? Wij ltggen dan deze vraag voor uwe consciëntie neder, en verwach ten binnen den tijd van 8 dagen een antwoord, van UEd. terug. Zeer hoopen wij dat wij met een gunstig antwoord zullen worden verblijd. Moge het u gegeven worden, in dezen alleen met Gods woord te rade te gaan. De Heere leide u door zijn Geest in zijne paden, om Hem te erkennen, in de regeeriug Zijner kerk en het recht Zijns Woords, zij uwe beraadslaaging tot eere Zijns Naams. Namens verscheidene stemgerechtigden manslidmaaten, M. BREEMAN. M. VAN ASSEN. Th. BOEKHOVEN. L. GOUSWAARD. M. DIJKERS. II. GROENENDIJK. Sommelsdijk, 11 Oct. 1887. Naar „De Hoop" verneemt, heeft de Kerkeraad der Doleerende Kerk te Rotterdam aan dien der Chr. Gereformeerde gemeente aldaar, een broederlijk schrijven gericht volgens het bekende concept van Dr. Kuyper. Een eerste stap dus van toenadering, waarover wij ons van harte verblijden. Het gebeurt nu en dan, schrijft „De Hoop" dat een Kerke raad, door leden der gemeente aangezocht om tot de afwerping der hiërarchie over te gaan en terug te keeren tot de gehoorzaamheid aan de Schrift, op zulke bede in het geheel geen acht slaat en haar eenvoudig onbeantwoord laat. Niet alzoo de Kerkeraad van Charlois. Die heeft geantwoord op de dringende bede van een aantal leden der gemeente om tot de Reformatie der Kerk over te gaan. Doch welk een antwoord! „De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Charlois, kennis genomen hebbende van uw Adres vau 15 Sept. 11., heeft in zijn vergadering van gisteren besloten, U te antwoorden, dat hij aan uw verzoek niet kan voldoen". Namens boveng. Kerkeraad. (get.) P. F. van den Steen h. t. Praeses, J. Post, h. t. Scriba. Charlois, 4; Oct. '87. Akelig, koud, gevoelloos, echt Synodaal, Hoe kon Ds. Post, die nog niet lang geleden mede van gevoelen was, dat de Synodale Organisatie van 1816 „in strijd is met Gods Woord, en niet verbeterd kan maar ter- zijde gezet moet worden," zijn naam ouder zulk een stuk plaatsen. In elk geval weet men nu ook te Charlois waaraan men zich heeft te houden, en zal de losmaking der Kerk van de Synodale Organisatie nu door de leden der Kerk, buiten den Kerkeraad om, naar het ambt der geloovigen moeten geschieden. Rotterdam, 10 Oct. Tarwe: Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkee- sche en Overmaassche de beste ƒ7,b 7,30, goede en mindere 6,50 l 6,90, nieuwe Canada 0,— b0,—Inl. Witte van 0,—tot 0,00 100 kilo, roode polder ƒ0,—Nieuwe 7,00 b 7,20, mindere 6,20 a6,90. Roggede beste 4-,60 b 4,90 mindere 4,20 b 4,50. Gerst: Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche winter de beste 4,70 a 4,90, mindere 4,30 a 4,60, dito Zomer de beste ƒ4,— a 4,60, mindere 0,a 0,Chevalier de beste 5,— a 5,70 mindere ƒ0,00 b 0,00, Inlandscne Winter van 0,dito Zomer 0,Chevalier 0,per 100 kilo. Haver: de beste 2,60 k 3,20, mindere 2,10 2,50, Paardenboonende beste 5,60 it 6,mindere 5,10 5,50 Scliapenboonen naar kwaliteit 0,b 0, Duivenboonen met kleinen handel 6,50 a 7,50. Bruine boonen de beste 10,5, 10,75 mindere 9,5, 9,75. Witte boonen de beste 9,40 a 9,60 mindere 9,00 a 9,25. Blauwe Erwten de beste 7,75 a 8,mindere 7,25 a 7,50, niet kokende 5,75 a 6,25. Koolzaad van 8,— it 9,— mindere 0,00 a 0,00. Hennipzaad van 5,50 tot 6,50. Kanariezaad flauw in een doen. Het beste 9,it 9,50 minder 8,25 b 8,75; per 100 küo 0,00 0,00. 10 Oct. Aangevoerd: paarden, veulens. 0 ezel, 160 vette runderen, magere dito, 48 vette- en graskalveren, 1332 schapen of lammeren, 698 varkens 0 biggen, 0 bokken of geiten. Runderen 1ste kw. 64 c. 2de kw. 60 c. 3de kw. 56 c., kalveren, lste kw. 92 c. 2de kw. 85 c., schapen, 1ste kw. 53 c. 2de kw. 48 c. alles per kilo; varkens, lste kw. 22c. 2de kw. 20c. 3de kw. 18c. licht soort 19 bc. per 1/2 kilo. Binnenl. Staatsf. hebben geene belangrijke ver anderingen opgeleverd. De buitenl. mark was weder in minder aan gename stemming. Inzonderheid betrof dit de Russische soorten. Ook op de Russ. spoorwegmarkt was de stem ming niet gunstiger. Amerik. hebben zich echter ten deele iets-kun- 4

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2