Vrijdag 23 September 1887. 2** Jaargang N° 82. Grand Rapids, mes, Silpersfi ra Boetaei te Somelsit Fornuizen, Brandkasten en Kisten, Amerikaansche Esteij-Orgels OP 10NDAG 18 SEPTEMBER 1887. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christelijke Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Cweinesig'cle Berichten. Advertentiën. IPIi. van WIJK. Ds. K. G. F. W. Ham. Ds. K. G. F. W. Ham. Ds. M. M. de Lint. Ds M. M. de Lint Ds. P. C. A. Halffman. Ds. J. F. de Klerk. Ds. P. Kerper. Ds. J. F. de Klerk. Waarom de afscheiding1 als zoodanig verheerlijkt? Bijvoegsel en Scheidsbodeit w. mn DE STANDJES, die nu een kleine veertien dagen verschillende plaatsen van ons land beroerden, schijnen thans zoo ongeveer te hebben uitgewoed. Te Rotterdam is het rustig gebleven; ook te Utrecht heeft men geen herhaling gezien van het Zondag aldaar voorgevallene, en te Gronin- o-en werd de orde niet verstoord, toen der socialis ten leider Zondag daar zijn partijgenooten op zocht. Er was wel veel volk op de been, maar het bleef rustig. Zooals men zich herinnert, hebben de roer vinken te Rotterdam het uitsteken van de va- derlandsché vlag als bewijs van anti-socialisti sche gezindheid geëischt, zoodat de Maasstad iuet deze gedwongen fraaiigheid er allerzonder lingst heeft uitgezien. Deze omstandigheid gaf den heer Musly, eige naar van een café op den Schiedamschen Dijk, de volgende dichtregelen in de pen, waarvan hi) duizenden afdrukken gratis deed verspreiden „Steeds zas ik lluUauds vlag met lietde en vreugde wappren; Zij was mij-liet symbool van helden en van dappren. Zij was me een gloriezon, een parel aan de kroon Van 't blonde stoer geslacht den Batavierenzoon. Zij was hij 't feestgetij de rijkste kleur der kleuren Thans doet zij 't Hollandsch hart in diepe droefheid treuren: Zij hangt daar niet tot eer tot roem van 't Vaderland; Keen, in haar rijk geplooi verbergt zich smaad en schand'. Zij heeft door ruw geweld een schaamteblos verkregen, De roode oproervlag lacht haar als zuster tegen. Heel Holland is in rouw om het brutaal geweld Dat 't schoon Je Maintiendrai naast Revolutie stelt". Algemeen wordt de houding van de politie in de bladen strengelijk afgekeurd. Zij kwam telkens te laat, vooral te Utrecht, en nergens werd door haar beleid de vernieling van eigen dom voorkomen. Ook te Dordrecht had men Zondag een op stootje knnnen hebben, maar daar tenminste was het de politie, die door haar tactvol op treden mogelijke ongeregeldheden voorkwam. Men vermoedde namelijk dat de sociaaldemo craten een openbare vergadering zouden hou den in hun vergaderlocaal aan de Groote Kerk buurt aldaar. Des avonds bewogen zich daar dan ook vele nieuwsgierigen", die voor ande ren, maar ook voor zich zelf, in den regel het gevaarlijkst zijn. De socialisten vroegen on middellijk bescherming hij de politie, die hun werd toegezegd, mits zij natuurlijk de wenken, hun door den commissaris is gegeven, opvolg den. De politie liet haar macht niet zien, één agent hield slechts toezicht. Tegen 9 uur, zegt de Dord. Crt., begon het meer van eene samenscholing te krijgen, en bonsten eenige personen op de deur van het bierhuis. Toen aan de eerste aanmanning om door te loopen niet door de menigte^ werd vol daan, deed de commissaris van politie eenige agenten aanrukken, op wier verschijnen men uiteenging. Veiligheidshalve werd toen een gedeelte der Grootekerksbuurt afgezet, zoodat de vergader den te 10 ure in alle. stilte en man voor man het lokaal konden verlaten, zonder het minste letsel te hebben bekomen. Nog geruimen tijd hielden de nieuwsgierigen stand op het Stad huisplein, tot zij ten slotte begrepen voor niet gewacht te hebben en gaandeweg afzakten. Te ruim elf uur was alles gedaan en kon de politie inrukken. En daarmede liep het zaakje te Dordrecht af. Te Utrecht was het Zaterdagavond verre van rustig. In het gebouw waar de socialisten vergaderen zouden, werd des middags door een( groep mannen en jongens alles kort en klein geslagen. De vaten bier werden in de Rijn ge worpen en stapels socialistische bladen en boek jes uit het huis gehaald en verscheurd. De po litie kwam te laat om de belhamels te straffen. Zooals men weet, zouden zij vergaderen in een locaal dat daartoe, bij contract, voor twee ja ren van den eigenaar afgehuurd werd. Bedoelde eigenaar ontdekte eerst na de teekening van het contract dat hij zijne kamer aan socialisten verhuurd had. Hij gaf er de politie kennis van. Mogen nu de politie-autoriteiten en de bur gerlijke overheid uit de te Amsterdam, Rotter dam en Utrecht geleerde lessen dit nut trekken, dat, wanneer er weer eens gevaar dreigt voor vernieling van anderer eigendom, men tenminste zorge zóó vlug bij de hand te wezen, dat niet de politie komt als er niets meer tegen te hou den is. Het maakt een treurigen indruk telkens en telkens weer te vernemen, dat ruw geweld den boventoon heeft, en dat het volk door niets in zijn baldadigheid wordt gestuit. De orde worde gehandhaafd, en met kracht, ook tegenover hen die men »goedgezinden" noemt. landbouw. Uit de Hoeksehe Waard wordt gemeld, dat de oogst thans voor het grootste gedeelte binnen is. De opbrengst geeft algemeen zeer veel reden tot tevredenheid. Het koolzaad gaf goed en de prijs was hooger dan in het vorige jaar. De erwten vielen zoo voordeelig uit als in maar weinig jaren het geval wasze zijn rijk gepeuld en schoon van stuk, en er wordt van 40 tot meer dan 50 HL. van de HA. ge- dorscht. De boonen geven over het algemeen ook reden tot tevredenheid, en leveren evenals de tarwe en wintergerst eene ruime opbrengst. Van de zomergerst en de haver is over het al- meen de halm tekort gebleven, maar het ge wicht voldoet in de meeste gevallen. Het vlas bleef kort van stengeltoch was de opbrengst nog veel heter dan het zich in het voorjaar deed aanzien. De teelt der aardappelen geeft wellicht mindere gunstige uitkomstenop verscheiden akkers staan zij middelmatig, en men vreest voor doorwastoch kan ook hier de uitkomst de verwachting nog beschamen. Een landbouwer te Apeldoorn roemt zeer de deugdelijke werking van gaswater en gaskalk. Gaswater gebruikte hij met g;oeden uitslag op weiland. Het opbrengen heeft het best plaats in het voorjaar met een gierkar. In den zomer mag het alleen geschieden bij regenachtig weer, of zeer verdund met slootwater. Het sterke gaswater kan men storten in een aardhoop, en dan na eenige dagen over het land strooien. Op kool- en klaverland, voor het zaaien werkt het uitstekend evenals gaskalk. Gaskalk die eenige maanden aan de open lucht is bloot gesteld, zet zich grootendeels om in gips, en dan is het een uitstekend middel om mest stoffen in het land vast te houden. Echt Amerikaansche Carpetsweeper in verschillende kwaliteiten. Inmaakbussen met schroef- en veersluiting, Inmaakflesschen. Tuinstoelen en Tafels, Tuingereedschappen. Kinder-Velocipèdes en Wagens, in liet Magazijn van Aardappelmarkt 39. Kuipershaven 70. Iï. AAW RAW»WIJK, DORDRECHT. en alle soorten van VOORHANDEN BIJ Gorinchem Hoogstraat 727. Billijke IPrijzen met Garantie. Sommelsdijk. Namiddag. Middelliarnis. Voormiddag. Stad aan het Haringvliet. Namiddag. Den Bommel. Voormiddag. Ds. P. C. A. Halffman. Ooltgensplaat. Voormiddag. Oude Tonge. Voor- en Namiddag. Ds T. H. van Dolder. Nieuwe Tonge. Voor- en Namiddag. Ds. M. J. Wentink. Herkingen. Namiddag. Dirksland. Voormiddag Melissant. Namiddag. Stellendam. Namiddag. Goedereede. Voormiddag. Ds. P. Kerper. Ouddorp. Voor- en Namiddag. Ds. J. L. Tichelaar. Middelliarnis. Voormiddag en Avond. Ds. P. v. Schaik. Stellendam. Voor- en Namiddag. Ds. J. J. Koopmans. Ouddorp. Voormiddag. Ds. K. W. Róssing. W O "*'x* lingen der wereld. Tegen deze gevaren nu wenschte ik u te waarschuwen. Er is niets zoo algemeen dan menschen te zien, die zich verbeelden werkelijk christenen te zijn, omdat zij den naam van Christus dragen, omdat hun leven onberispelijk schijnt, omdat hun ingetogen gedrag en hun welwillend karakter hun de achting der menschen hebben waardig gemaakt. Zij begrijpen niet, dat er nog vele menschen zijn, die zonder de ware godsvrucht te kennen, even deugdzaam en achtenswaar- dig zijn als zij. Om. zujks u te doen gevoelen, weet ik niet beter te doen, dan u te wijzen op de geschiedenis van een jongmensch, die in deugd en braafheid uitstak, maar die toch het ééne noodige miste. Deze gebeurtenis wordt ons in Mat- theus 19, Marcus 10 en Lucas 18,.ver haald: Toen de Heere zich op weg be-" gaf, kwam een op Hem toe, en voor Hem op de knieën vallende, zèide hijGoede Meesterwat zal ik doen opdat ik het eeu wige leven beërve?" De persoon was zoo deugdzaam, dat hij met t oog op de geboden Gods kon zeg gen Ik heb al deze dingen onderhouden van mijn jongheid af" naar het uitwen dige ten minste. En Jezus hem aan ziende, beminde hem en zeide tot hem: Eén ding ontbreekt u, ga heen, verkoop alles wat gij hebt, en geef het den armen, en gij zult een schat hebben in den hemel, en kom herwaarts en neem het kruis op en volg Mij". Maar die mensch, treurig geworden over dit woord, ging bedroefd weg; »want hij had vele goederen". On- s...& neen. wees op uwe noede voor de dwaling van hen, die de bekend heid met de waarheid der godsvrucht voor de godsvrucht zelve houden. Dat is oorzaak van zooveler verderf. Zij kunnen lang over het Evangelie spreken, maar zij zijn vreemd aan den invloed er van. Hoor hun spre ken, en gij zult ze voor christenen houden zie hen handelen, en ge kunt er niet aan twijfelen of't zijn heidenen. Wacht er u voor, de hoop van uw eeuwig heil op het bezit van eenige uitwendige voorrechten te stel len. Gij woont, zooals men dat gewoon is te zeggen, in een christelijk land, maar daarom zijt ge geen christenwant een oprecht christen is een kind van God, door 't geloof in Jezus Christus. Die per soon, van wien ik u zoo aanstonds sprak, bezat ook vele uitwendige voorrechten. De inwoners van Capernaüm ook maar zij waren er des te schuldiger door, wijl zij ze niet wisten te waardeeren. Verscheidene van hen zelfs, die met Christus gegeten on gedronken hebben, en in wier straten Hij geleerd heeft, zul len eenmaal dat" woord vernemen, hetwelk hij in 'zijn toorn tot h'en richten zalGaat weg van Mij, gij allen die de ongerechtig heid werkt." 'Misschien hebt gij het geluk gehad, eene godvruchtige opvoeding te heb ben genoten; meen daarom^niet dat gij ten hemel moet ingaan. Gij rftoet weder- geboren worden. De gebeden, uwer ouders zullen u de eeuwige heerlijkheid niet waar dig maken. Gij moet zelve leeren bidden. Meer dan één vader, meer dan ééne moe der zal ter rechterzijde van Christus staan, zonder hunne kinderen, evenals er ook wel KOCX1 JUIOL wel aan Hem gedacht? Terwijl anderen maanden en jaren ge leefd hebben zonder te bidden, hebt gij gestadig uwe plichten vervuld, maar zon der ijver, zonder oprechtheid, zonder leven. Gaat eens na hoe dikwerf gij nederboogt en opstondt voor God, zonder met lust aan Hem gedacht te hebbenHoe dikwerf hebt gij naar de prediking des Woords zitten luis teren met afzwervende gedachten En zeg mij of het dan niet waar is, dale gij na dat alles even als anderen gedaan hebt? nl. maanden en jaren doorgebracht, zonder te biddenof het niet waar is dat gij werke lijk zonder God in deze wereld geleefd hebt Wordt vervolgd.) Aldus vroegen wij een paar weken geleden in ons blad, naar aanleiding van hetgeen Ds. Gispen in de Bazuin had geschreven over de moeielijkheid voor de »gescheidenen" om met de »doleerenden" samen te gaan wonen en werken. De Roeper geeft hierover eenigermate haar on genoegen te kennen, en zal later op ons artikel terugkomen. Nu, dat zullen wij afwachten. Maar thans reeds moeten wij kortelijk antwoorden op het geen zij bij ons schrijven aanteekent. De Roeper vindt bet niet goed, dat wij Ds. G's. opstel tegen Prof. van Velzen's brochure overstelden. »Naar ons inzien" (geschiedde dit) »ten on rechte," schrijft zij. Maar laat ons mogen vragen, welk inzien hebt ge dan, en waar steunt het op? Is het dan soms owwaar, dat Ds. G. het vorige jaar zoowel als dit jaar telkens opnieuw de ver- Niemand die vrede met nevenpartijen begeert, komt onophoudelijk terug op hetgeen de samen werking dreigt te verhinderen. En'in elke huis houding, familie of buurt waar dit wèl geschiedt, zal men zich gerechtigd achten om het besluit op te maken, dat de samenwoning niet van harte wordt begeerd, maar veeleer afgeweerd. Nooit zullen de chr. géref. en de doleeren- den samen wonen, tenzij men in ondergeschikte of niet uit te maken zaken ruimte late voor ver schillende gevoelens. Wij weten dat de beide groepen verdeeld zijn niet over de beschouwing van het Herv. Genootschap maar over de waardeering der Herv. gemeenten. De een ziet er echt kerkelijk wezen in, ofschoon met veel dwaling en ver bastering gemengd; en de ander beschouwt ze slechts als heslist valsche kerken, zoolang zij onder het juk der synodale hiërarchie zijn. Maar waarom moet dit een beletsel voor ver- eeniging wezen, zoolang er geen sprake is van het samenwonen der chr. geref. met Herv. ge meenten onder het juk, maar alleen van samen woning met gemeenten die het juk afwierpen. Voorts schijnt het reglement van 1869" een struikelblok. Maar als het nu toch waar is, wat zoo gedurig van chr. geref. kant verzekerd wordt, nl. dat dit reglement voor het bestaan der chr. geref. kerk als zoodanig niets beteekent", waar om pleit men dan niet voor totale opruiming, indien men tevens weet, dat de doleerende broe ders er gevaar in zien voor later verkeerd gebruik. Eerst werd er met ernstigen drang van chr. geref. zijde geroepen: wij wachten op daden! Uw woorden zijn mooi genoeg, maar handels* slechts naar En inderdaad, daarin had men groot gelijk. Theorie en praktijk moesten in harmonie komen. De gereformeerde plant kon niet langer groeien op onze erve zonder vruchten in het kerkelijk leven te doen uitspruiten. De steenen gingen haast roepen, om verwer-

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1