Christelijk 'J i f van 9 Sept. 1887, F 80. Vrijdag 16 September 1887. 2de Jaargang N° 81. IN HOC SIGN O VINCES ms. <1 V lil l IS, OP 10NDAG 11 SEPTEMBER 1887. I tegen Be nieuwe Kamers. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christelijke Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. klprstt van W. Moven te SomelsiL 1 alle ïodel Bneek. ih en lanbe- loende lastige voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden i v* BANG, lakkee. iart. 5,30 u. 5,46 u. 10,30 u. 11 u. 2,45 u. 4,u. 5,u. 5,30 u. Jde stoom- |mgekeerd. 9,— u. 9,45 u. IBOOT.) 5,uur. 6,— 6,30 ld. 2 uur. 3 r DIENST.) >ber. gs 8 uur gs 3 uur. IENST. 4,30 ure. 6, 1,30 urf 2,30 YMPH art. lam. 4 ure. ir 4 van 4 u.) Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. f Uil UITGEVER o <r\ se v ui fxu se i\s Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. dn— ^TTTAAVVanol VvAVnlmnfl 1Ji. Fijvoegsel, laas- en Scheldebode €lcnukii^i(' ïlerlfliten. Ps. Nieuwenhuis is met prinssesjes verjaardag door Z. M. den koning kwijdschelding van zijn straf verleend, die invrijheidstelling gaf Zondag in deresidentie aanleiding tot een vrijheftig tumult. In Hecht voor Allen was aangekondigd, dat er in Walhalla een monstermeeting" zou plaats hebben, die echter alleen toegankelijk was voor partijgenooten. Een groote menigte verdrong zich voor het gebouw, blijkbaar om den heer Nieuwenhuis bij aankomst en vertrek met gejuich te begroeten. Toen Domela Nieuwenhuis dan ook in een rij tuig naar zijn woning vertrok, weergalmden de welkomstkreten door de lucht. Thans kreeg de politie het zwaar te verant woorden. Een groote menigte mannen en vrou wen, wel 500 personen sterk, sloeg, onder 't aanheffen van het vrijheidslied, den weg naar Domeia's wouing in. Een vrij sterk detachement politie volgde den zingenden troep en aan een gereed staand piket cavalerie werd verzocht naar de Malakkastraat op te trekken, teneinde te voorkomen dat men aan Domela Nieuwenhuis een ovatie bracht. Door een of ander misverstand daagden de hu zaren niet op, zoodat de brengen politie, die der ovatie niet sterk niet belet- op genoeg was, het ten kon. Toen eindelijk de cavalerie met de politie de levenmakers ontmoette, werd het volk ver spreid, de Westerbaanstraat, waarin der socia listen gebouw staat, werd afgezet en Walhalla" ontruimd. Een man, die een paard met een mes wilde wonden, moest die poging, door een sabelhouw daartoe gedwongen, opgeven. Toen te 12 uur schijnbaar de kalmte was weergekeerd, vertrokken de huzaren en de po- litie-autoriteiten, maar onmiddellijk daarna be gon er heftig verzet van de zijde des volks, toen een arrestand werd overgebracht. Op de Veenkade trachtte het volk bedoelden arrestand te ontzetten en maakte daarbij gebruik van steenen, die in menigte naar de politie wer den geworpen. Den koofd-agent Biegel werd daardoor een bloedende hoofdwonde toegebracht. Op het alarmsein verdreven de nog overgeble ven politie-agenten bet volk, dat tot in de hof jes vervolgd werd. Den aangehoudenen bleef men meester. Na diens overbrenging werd nog een tweetal personen gearresteerd, die tot het verzet tegen de politie door aanhitsing hadden meegewerkt, terwijl vele der steenwerpers be kend zijn. Te 1 ure was de rust in deze wijk hersteld. Aan bet D. v. N. wordt omtrent bet verblijf van den heer Nieuwenhuis in de gevangenis nog het volgende gemeld: Hij »is bijna onher kenbaar geworden; de baard is geschoren, het hoofdhaar kort afgeknipt en hij ziet er zwak, mager en zenuwachtig uit. Hij is het toonbeeld van iemand, die vervallen is door geesteskrank heid, en zelfs zijn stem klinkt abnoraal, dof en hol. Hij verklaarde zich niet te beklagen te heb ben over zijne behandeling in de gevangenis, en vertelde, dat men hem de vrijheden had toe gestaan, die met de bepalingen van de wet over een te brengen waren. Toch had het op hem dén indruk gemaakt, dat brieven, die van per sonen van naam en invloed (als professoren enz.) afkomstig waren, hem spoediger werden verstrekt dan die, wier afzenders den naam van partij genooten of minder bekende personen droegen. De eerste drie weken van zijn verblijf in de cel was hij verplicht zich bezig te houden met liet plakken van doosjesdaarna werd hem be ter werk gegevennl. bet copieeren van dicta ten, en den laatsten tijd van zijn verblijf hield hij zich onledig met het vertalen uit het fransch ook deze bezigheid werd hem van buiten de ge vangenis versterkt". meaegenier, en er siccus uciuauc-i iridium in verwerft. De belijdenis der kerk is dus wel bind baar, maar altijd alleen door de kracht, die zij aan Gods Woord ontleent. Hierin verschillen de gereformeerden van Rome's kerk. Deze acht zichzelve te zijn de uit vindster en bezitster der waarheid. Zij stelt haar gezag dan ook boven Gods Woord, evenals thans hetHervormd Kerkgenoot- schap" doet. Doch de gereformeerde ker ken lieten steeds appèl op het Woord van God toe. Zij beschouwen haar gezag, als bedienend, toevertrouwd, en de belijdenis schriften niet als volkomen afgewerkt of onfeilbaar; zij eischen derhalve alleen, dat wie eenig gemoedsbezwaar hebben tegen zeker onderdeel van de belijdenis, daar- Uit Amsterdam wordt gemeld: Gisteren is de heer F. Domela Nieuwenhuis door de Amsterdamsche socialisten in het Volks park verwelkomd. Alles liep, op een paar onbeduidende stand jes na, vrij kalm af. De leider werd van het Rijnstation afgehaald, en met een twaalftal rijtuigen ging men naar 't Volkspark, dat rijk met bloemen en groen was versierd, en waarboven de roode vlag zich ont plooide. Velen waren daar samengekomen en begroet ten den heer Nieuwenhuis met geestdrift. Hij werd toegesproken door Fortuin, met die eigen aardige welsprekendheid, waarvan men zeggen kan, dat ze »pakt". Dat de redevoering van hem en van Van der Stad wraak ademde, be hoeft nauw betoog. Vooral de laatste spreker vroeg de hulp van zijn partijgenooten voor de volvoering der wraak, die komen zou, een hulp, die door de aanwezigen met een: »ja, wij allen luide werd toegezegd. In de zaal werd even geprobeerd een liedje van de Aprilfeesten aan te heffen, maar met forsche hamerslagen bedwong Fortuin het rumoer, dat daaruit zou hebben kunnen ontstaan. In den namiddag gingen de leiders naar de Van. Swindenstraat, waar hun komst tot een anti-socialistische bet( f U.C leiumg ues l i. werd opgedouwd. Zalig die dat pand wezenlijk medebezit- ten. Het zal hun eeuwige heerlijkheid geven. Worden de geloovigen geroepen dat pand te bewaren, ook zij zeiven worden genadiglijk bewaard, in de kracht Gods. An ders zou er van de bewaring van hun pand niet veel komen. Alle menschenroem zij hier dus uitgesloten. Wie roemt in zijn belijdenis, die roeme in den Heere! is een jongetje heeft een arm uit den gebro- Te Den Haag draaimolen gevallen en ken. Als een niet dikwijls voorkomend geval deelt men mededat zich onder de milliciens der lichting 1884 bij de jagers, iemand bevindt uit Zegwaart, die kiezer is voor de Tweede Kamer. Hem werd gisteren door den kolonel- van het regement een dag verlof verleend om zijn kie zersplicht te kunnen waarnemen. Een deftige dame liet een winkelier twee uur lang allerlei stoffen uitpakken en vroeg ten slotte En is dat nu alles wat ge mij kunt laten zien? Neen, mevrouw, zeide de winkelier, wien de gal eindelijk overliep, ik heb in mijn lesse naar nog een oude rekening van u, die ik u ook gaarne eens wil laten kijken. 't Was niet noodig dat bij meer uitpakte. De bewoners van Scbwal-streek, schrijft de Kass. Allg. Ztg., zijn een zuinig volkje, maar wordt de geldbuidel voor een bepaald doel voor den dag gehaald, dan kan de Schwalmer boer er een forschen greep in doen, dan mag het kosten wat het wil. Een boertje uit Schrecks- bach, reeds een man op jaren, won onlangs voor het gerechtshof te Kassei een proces. Stralende yan blijdschap haast hij zich naar het station om terstond de thuisreis te aanvaarden. Hij mist échter den trein en het zal drie uur duren, voor de volgende afrijdt. Zoolang kan hij niet wachten. Hij vraagt aan het loket wat een ex- tra-trein kost. Ongeveer 150 mark, is het ant woord. Laat er dan een voorkomen, zegt ons boertje besloten en het gebeurt. De Schwal- tnerboer stapt in en de locomotief zet zich in beweging. Middelerwijl werd naar Schrecksbach de aan komst van een extra-trein getelegrafeerd. Het nieuws verspreide zich als een loopend vuurtje. Elkeen geloofde, dat een of ander vorstelijk parsonage het plaatsje zou bezoeken. Enkelen wisten zeis te vertellen, dat het de keizerin was, die verwacht werd. Een dichte menigte was dan ook bij de nadering van den trein op het perron aanwezig. De nieuwsgierigheid had haar hoogste punt bereikt, toen onze Schwalmer boer in zijn lange, blauwe kiel en met den mantel zak op den rug doodbedaard uit den wagen klimt. En toen hij merkte, hoe aller oogen op hem waren gericht, wende hij zich tot de om standers met den naieven uitroep: Waarvoor staan jelui me zoo aan te gapen?" Thans is de samenstelling der beide nieuwe Kamers beslist. De gehouden verkiezingen lie ten zoowel de Eerste als de Tweede Kamer bij na geheel onveranderd. Als het bij enkele her stemmingen, die nog moeten plaats hebben, gaat naar de algemeene verwachting, dan blijft de ')e liberaüsten, aie zien hu onbekwaam voelen, onderwierpen zich in de vij'i jaren van zijn regeering al meer en meer aan zijn plannen en voorslagen. De ultramontanen zijn om zijnentwil onderling verdeeld en der halve ook machteloos. En de antirevolutionairen zijn het vorig jaar, toen er sprake was van por tefeuille-aanbieding, zoo behendig door hem van hun gunstige positie beroofd, dat hun thans wel niets anders overbleef, dan zijn partieele grond wetsherziening aan te nemen. Wel deden zij nog wat zij kondenwel hebben zij niet opgehouden met hun beginselen bloot te leggen, tijdens de beraadslaging over de herziening; en ook was het besluit, op 18 Augustus te Utrecht genomen, om de herziening der Grondwet meê te steunen, vrijwillig; maar toch is het doorgaan van deze revisie tevens het gevolg van de nederlaag, die minister Heemskerk ons een jaar geledeu heeft toegebracht. Sommelsdijk. Namiddag. Ds. T. H. v. Dolder. Middelharnis. Voormiddag. Ds. K. G. F. W. Ham. Stad aan het Haringvliet. Namiddag. Ds. P. C. A. Halffman. Den Bommel. Voormiddag. Ds. P. C. A. Halffman. Ooltgensplaat. Voor- en Namiddag. Ds M. M. de Lint. Oude Tonge. Voormiddag. Ds. T. H. van Dolder. Nieuwe Tonge. Voormiddag. Ds. M. J. Wentink. Herlcingen. Namiddag. Ds. M. J. Wentink. Dirksland. Voor- en Namiddag. Ds. J. P. de Klerk. Melissant. Namiddag. Ds. J. L. Tichelaar. Stellendam. Namiddag. Ds. P. Kerper. Goedereede. Voormiddag. Ds. P. Kerper. Ouddorp. Voormiddag. Ds. J. L. Tichelaar. Middelharnis. Voormiddag en Avond. Ds. P. v. Schaik. Stellendam. Voor- en Namiddag. Ds. J. J. Koopmans. Ouddorp. Voormiddag. Ds. K. W. Róssing. roeping bébiiiu vv"OY>rccu—X/-AA zaam te genieten, den Heiland wil eeren in den geest der vaderen, zooals die zich uitspraken op de beroemde Synode van Dordt in 1618/19. Laat ons thans nog met korte trekken mo gen wijzen op de beteekenis dier school, le voor de wetenschap, 2e voor de maatschappij, 3e voor het Koninkrijk Gods en 4e in betrek king tot het Hervormd Kerkgenootschap. Eerst dan hare beteekenis voor de weten schap. De geschiedenis leert en we hebben er straks al over gesproken, dat alle weten schap lang niet gelijk is of tot dezelfde uit komsten leidt. Naarmate zij uit andere be ginselen leeft, krijgt ze een geheel ander ka rakter en draagt ze een geheel ander kleed. Dit was reeds in oude tijden merkbaar en bij eenige vergelijking der wijsgeerige systemen - A, - .i'

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1