doopnaam en bcteekeais der Vrije Universiteit. De Unie Wit «le Pers. De volkeren «Ier aar«le. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. Sommelsdijk. Wederom ontving de ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente alhier bet ont moedigend bericht, dat Ds. Van Wijngaarden te Ter-Aar voor bet op hem uitgebracht beroep bedankt. Stad a. h. Haringvliet. De alhier be roepen predikant van Cillaarshoek beeft deze gemeente een bezoek gebracht; bij hield eene toespraak naar aanleiding Yan Psalm 25 vers 2. Den Bommel, 6 September. De opbrengst der gehouden collecte voor de school met den bijbel bedroeg in deze gemeente ƒ7. Ooltgensplaat, 5 September. Het onstui mige weder onder moeieljjke zee was oorzaak dat bij bet overladen de gist voor H.H. bak kers in het water viel, en natuurlijk in de diepte verdween. Oude Tonge, 7 September. In de verga dering van den Gemeenteraad alhier op 1 Sep tember is met algemeene stemmen tot wethou der herkozen de beer Dirk van Es. Nieuwe Tonge, 7 September. Tot Wet houders zijn alhier benoemd de heeren A. Bree- snee en J. Vreeswijk Jz., en tot ambtenaars van den Burgerl. Stand H. v. Es en P. van Alpben Cz. G P( Kei 4^ V hoofdzakelijk de rechtgeleerden den strijd over de goederen hebben uit te strijden. Maar al zulke bedenkingen bewijzen klaarlijk, dat Ds. G. de vereeniging niet van harte begeert al verzekert bij ook nadrukkelijk bet tegendeel. Hoe geheel anders komt Prof. v. Velzen in zijn jongste brochure voor den dag. Al noemt Ds. G. dezen geheel andersdenkenden auteur dan ook niet, zoo is bet toch doorzich tig genoeg, dat bij tegen hem vierkant positie neemt, en dat bij diens zeggenwij doleerenden en chr. gereformeerden zijn één, omdat God ons één maakte" als een oratorische ontboezeming"(!) wil ter zijde dringen. En waarom dit alles nu? Het kan alleen verklaard worden uit betgeen bij elders aanvoert, nl. de vrees dat hij zal moeten loslaten bij de vereeniging »wat hem dierbaar geworden is". Doch wat is dat dan Is het Gods Woord Of de belijdenis? Of de geref. kerkorde? O neen, dat kan niet. Want om van deze de on belemmerde kracht te herwinnen, begon men juist met doleeren. Er moet dus iets anders zijn, dat Ds. G. bijzonder dierbaar werd, en ....bij noemt bet zelf, bet is de geschiedenis der chr. geref. kerk sedert 1838". Dat de chr. geref. kerk door tijdelijke afzondering bet eerst gepro testeerd beeft tegen de synodale hiërarchie, en dat zij door baar voorbeeld ook velen binnen bet genootschap opwekte om mede dat juk af te werpen, die eer schijnt hem nog niet groot genoeg. Hij schijnt de scheiding zoo op té vat ten, dat zij niet goed kan wezen, en niet door God gewild, tenzij dan dat zij voortdure en baar geschiedenis wordt voortgezet in bet spoor van 1838, zonder dat dit spoor wat verbreed wordt. Maar waar ging bet dan toch om in en na 1834? Om per se gescheiden te zijn van den staat, van de publieke kerk, van de goederen door de vaderen bijeengebracht of onderhouden? Zoo ja, dan beeft Ds. G. gelijk. Maar indien bet daarentegen waar is, wat een der vaderen van de scheiding, Prof. v. Velzen zoo helder doet uitkomen, t.w. dat de scheiding enkel plaats bad om vrjjelijk God naar bet geweten te kun nen dienen en ontslagen te zijn van genootschap pelijke, menschelijke dwingelandij, dan komt de zaak heel anders te staan, want dan ziet men bet hoofdmoment der scbeidingsbistorie terstond samenvallen met dat van de doleering, en de conclusie ligt dan voor de band. Ds. G. boude bet ons ten goede, maar wij achten die gehechtheid aan de Scheidings-geschie- denis als zoodanigdie verkleefdheid aan goede- ren-gemis en pariah-positie meer overgevoelig en pessimistisch dan zuiver gereformeerd. Een gereformeerd man mag bet nimmer te doen zijn om een pad te bewandelen, dat ganscb afge scheiden" ligt van bet pad der andere gerefor meerde broederen. En als Ds. G. nu het hart zijner mede-ge- scheidenen week maakt met de berinnering, dat toch de scheiding uit God was, en dat de ge scheiden kerk, een planting des Hemelscben Vaders, maar zoo stillekens niet vallen mag, dan antwoorden wij eenvoudig met de vraag, of bet soms de val van een kerk is, indien God de Heere door een omwending in de geschie denis op eenmaal vele medeleden dier kerk op baar fundament bevestigt, en zij alzoo belang rijk wordt uitgebreid. Slechts komt het aan op de vraagwat noemt ge kerkelijk fundament: Gods Woord, met de daaruit geputte belijdenis,ofeen Doo- perscbe gescheidenheid van de medebelijders, die niet in alles uw zienswijze deelen. VII. Toetsen wij nu aan dezen gereformeerden, dat is zuiver christelijken maatstaf, bet godgeleerd onderwijs aan de openbare Universiteiten, dan behoeft men waarljjk geen teer ontleedmesje te gebruiken om te ontdekken boe ellendig en be droevend daar de toestand is, want die ellende treft reeds bet oog bij een uit de verte op baar geworpen blik. Juist de meest gewichtige vak ken worden daar bijna alleen gedoceerd door be kende bestrijders van de hoofdwaarheden onzer belijdenis, door professoren, die, om u maar ter stond bet ergste te noemen, niet eens gelooven aan de godheid van Christus en aan de godheid des H. Geestes. Nu moet niemand deuken, dat we hiermeê de eer willen te na komen van de Professoren Doedes, Kruyff, Cramer, en nog een paar, die met hen ongeveer op denzelfden ge- loofsbodem staan. Verre van daar. Al hebben die héeren ook niet geheel onze belijdenis, toch wordt door ons zooveel eerbied voor ben en voor bun werk gekoesterd als slechts mogelijk is. Doch wij behooren wel in aanmerking te nemen, dat zij ?v)7i-sprofessoren zijn en dat de hoofdzaken der (neutraal gemaaktegodgeleerde wetenschap niet meer van rijkswege onderwezen worden; de Synode moest dus ten behoeve van de Hervormde kerk dat onderwijs aanvullen en zie, vijf van de zes professoren die ze benoemde zijn middenmannen, gelijk men dat noemt, die eene soort van Groninger-water-en-melk-tbeolo- gie beoefenen, welke het volk Gods voor leugen achtig en verderfelijk houdt. Voor de predikanten komt bet er toch hoofd zakelijk op aan, dat ze zich toeleggen op de leerstellige en practicale vakken. Dit hebben ze later, als ze in de gemeente werkzaam zijn en daar met alle standen moeten omgaan, bet meeste noodig. Alle andere vakken kunnen ben wel tot geleerden vormen, doch niet tot bruik bare mannen in Jezus' kerk. Maar juist die hoofdvakken zijn bij de invoering der nieuwe wet op bet Hooger Ouderwijs overal iu banden gesteld van meer of minder bedekte vijanden der waarachtige leer. Geen enkel christen, die dit alles goed weet en begrijpt, zal dus de rijks- en stadsboogescbolen langer in bescherming kun nen nemen, maar moet bet met ons eens zijn, als wij den beschreven stand van zaken diep treurig noemen. Want beeld u nu niet in, dat de enkele talentvolle belijders door bun per soonlijken invloed wel alle verkeerde leeringen van hunne ''collega's en tegenstanders onder de knie kunnen krijgen en bet kwade zaad kun nen beletten te ontkiemen. Want wie durft di iedubbel werk van de hersenen der studenten vorderen? Wie durft verwachten, dat ze zich eerst bet verkeerde gaan eigen maken, dan dat verkeerde er weder uit werken en eindelijk het betere er voor in de plaats stellen. We denken hier aan het versje van Beets: Niet altijd mannen, die veel weten, Maar die veel kunnen eischt liet werk Te veel, te vaak en alles te eten Maakt moog'lijk vet, maar zelden sterk. »EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". Agenda voor de Negende Jaarvergadering, te houden op Donderdag 6 October 1887, des voor middags ten 10 ure, in bet gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. 1. Teekening der presentielijsten. 2. Opening om 10 uur. 3. Vaststelling van bet Jaarverslag over 1886. 4. Mededeelingen van den Voorzitter. 5. Mededeelingen van den Secretaris. 6. Mededeelingen van den Penningmeester. 7. Rapport omtrent bet gebruik der gelden van de Unie-collecte te Dieren. 8. Verkiezing van 2 Bestuursleden (in de Pauze). Het bestuur biedt, volgens art. 7 der Statuten, de volgende dubbeltallen (albabetiscb gesteld) aan: a. in de vacature van Jb. Mr. A. F. Savor- nin Lohman (aan de beurt van aftreding, doch herkiesbaar)Jbr. Mr. A. F. Savornin Lobman en Jbr. Dr. L. de Geer, te Velp: b. in de vacature van wijlen Jhr. J. L. de Jonge (aan de beurt van aftreding): M. de Jon ge Jr., te Goes, en D. Muller, te Zierikzee. N.B. De stemgerechtigden kunnen ook andere personen voordragen. (Zie Art. 7 van de Sta tuten.) 9. Pauze, zoo mogelijk, van 12y2P/2 uur. 10. Behandeling der aan de orde gestelde on derwerpen. 11. Sluiting om 4 uur. Onderweepen ter behandeling. 1. Van het Bestuur der Unie: Het Bestuur der Unie stelt voor om nit de inkomsten der Unie van het jaar 1888 eene bij drage van 200.te bestemmen voor de Ver eeniging Barnabas," tot steun van nagelaten betrekkingen van Christelijke onderwijzers in Nederland en eene bijdrage van 300.te bestemmen voor de Vereeniging Johannes," tot steun van bejaarde, zieke of hulpbehoevende onderwijzers en onderwijzeressen van Christelij ke Bijzondere scholen in Nederland. 2. Van het Locaal-Comité te zetten: Art. 10, derde lid, van de Statuten der Unie, luidende sElk Locaal Comité heeft minstens éene stem, doch brengt daarenboven nog éen stem uit voor elke f 1000,die de Unie-collecte in dit jaar beeft opgebracht." Worde voortaan gelezen: »Elk Locaal-Comité, dat ten minste 5 procent van de bruto opbrengst der Unie-collecte in de kas der Unie stort, heeft éene stem, en brengt bovendien nog éene stem uit voor elke/1000, die de Unie-collecte in dat jaar bij dat Locaal- Comité beeft opgebracht." 3. Van het Locaal-Comité te Rotterdam: De Jaarsvergadering spreke als baar gevoelen uit, dat de belangen der Unie benadeeld worden door ben, die aan de Correspondenten der Unie, als zoodanig, stukken adresseeren, die niet van bet Bestuur der Unie uitgaan. 4. Van het Locaal-Comité te Meppel: Zou 't niet wenschelijk zijn, dat de Unie alsnog rechtspersoonlijkheid aanvroeg 5. Van het Bestuur der Unie: Wat beeft de Christelijke School te verwachten van Art. 194 der Grondwet, zooals het door de Tweede Kamer bij eerste lezing gewijzigd werd 6. Voorstel van het Loc.-Comm. te Leeuwarden De Unie, getrouw aan baar beginsel: »een School met den Bijbel," spreke met kracht bare afkeuring uit over het streven van sommige voorstanders van christelijk onderwijs, om de Bijzondere School met den Bijbel te vervangen door eene door den Staat gesubsidieerde of be kostigde school met een christelijken onderwijzer zonder den Bijbel. In verkorten vorm geven wij bier terug bet geen Be Standaard van 5 Sept. jl. opmerkte omtrent den uitslag der gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer: Over bet algemeen is er zwak gestemd, ook daar waar er vrees bestond voor wisseling van de kans; vergelijkenderwijze stemden de antili beralen nog bet ijverigst. Over de grondwetsherziening is blijkbaar niet gestemd. De kiezers stemden, precies alsof er geen revisie aan de orde was, eenvoudig op bun aftredende geestverwanten. De conservatieve partij in haar oude forma tie stierf thans geheel uit de Tweede Kamer weg, Corver Hooft werd niet herkozen. Onder de liberalisten traden de radicalen meer; naar voren. In Amsterdam wonnen zij Kerdijk in Utrecht stonden ze met Duijvis in bet veld en in Winschoten kwamen ze met Drucker in herstemming. De invloed der uiterst partijdig synodalen bleek weinig te beteekenen. Dit kwam 0. a. uit in Sneek, Utrecht en Leiden. Hoewel er bij dezen stembusstrijd veel min der geraasd en gescholden werd dan in 1886, zijn de resultaten ongeveer dezelfde gebleven. De nieuwe Tweede Kamer zal ongetwijfeld voor meer dan twee derden uit voorstanders der revisie bestaan. Eindelijk is nog opgemerkt, dat bij elk der drie partijen, die dusver georganiseerd en zelf standig bij de stembus optraden, zekere spanning in eigen boezem uitkwam tusscben een rechter- en een linkerzijde, die over hoogstgewicbtige zaken verschillen, en wier tegenstelling kenbaar is aan zeker conservatisme tegenover zeker pro - gressisme. Onzekerheid is op bet oogenblik het wacht woord der politiek. Men verneemt allerlei ge ruchten, aan tegenstrijdige berichten is soms geen gebrek, maar wat de toekomst zal brengen laat zich zelfs in de verte niet gissen. Europa's staatkunde draait weer geheel om bet oosten en de dingen die daar geschieden. De nieuwe vorst van Bulgarije beeft eindeiijk weder een ministerie, en daardoor is zijn stel ling natuurlijk beter geworden. Beter" is echter een woord van betrekkelijken zin, en ook prins Ferdinand ervaart dit. Binnenslands beeft hij met allerlei moeilijk heden te kampen; op de grenzen schijnt men onlusten te duchten en daarbuiten is de houding der mogendheden nog ver van bemoedigend, al oordeelt ook de een zachter dan de ander. Rusland en Duitschland met Frankrijk blijven het gebeurde afkeuren. Evenwel is bet aan Rus land toegeschreven plan, om een commissaris naar Bulgarije te zenden, zoo bet al heeft bestaan, totnogtoe niet verwezenlijkt. De komst van dezen commissaris, generaal Ernroth, zou prins Fer dinand tamelijk overbodig maken. Men begrijpt, dat de Bulgaren op bet bezoek niet gesteld zou den zijn. Oostenrijk evenmin, bet plan schijnt dan ook niet door te gaan. Wat er nu echter wel in Bulgarije gebeuren zal? 'tWare een knap man die het zei. Er is en blijft een Bulgaarscb vraagstuk, dat wil zeg gen een punt van geschil, dat te allen tijde be denkelijke gevolgen hebben kan. Eenzelfde onzekerheid als omtrent Bulgarije, heersclit aangaande de aangekondigde ontmoe ting des keizers van Duitschland met dien van Rusland. Zoo 't heette, zou de czaar, die zich te Kopen hagen bevindt, te Swienemunde in Noord-Duitsch- land den hoogbejaarden vorst een bezoek bren gen, altijd, zoo diens gezondheid de reis toebet. Ook zouden de Duitsche kanselier en de Rus sische minister von Giers bij de ontmoeting tegen woordig zijn, die daardoor weer bepaald staat kundige beteekenis zou krijgen. Op zich zelf zou zij dit echter reeds hebben. Ieder weet dat in de laatste tijden de verhouding tusscben de twee nabuurrijken, schoon officieëel goed, toch wel iets te wenschen liet. Doch nu in bet Bulgaarsche vraagstuk Duitschland zoo geheel met Rusland saamgaat, zou een ontmoeting der keizers onge twijfeld als een nieuw bewijs van toenadering en vriendschap gelden. Er is echter van die samenkomst niets zekers op het oogenblik te zeggen. Het eene officieè'ele Duitsche blad noemt baar aanstaande, bet ander spreekt dit tegen, waaruit men mag opmaken dat er verschillende stroomingen werken. In Ierland zijn, onder de werking der nieuwe dwangwet, de uitleidingen uit pachthoeven weer begonnen, wat tot heftige tooneelen aanleiding gaf. Ook is eene volksvergadering, ondanks bet verbod der politie, toch gehouden. Het staat te vreezen, dat dit al slechte inleiding is tot nieuwe moeilijkbeden. Eindelijk is ook in Midden-Azië de toestand weer zoo, dat elk oogenblik ernstige berichten zijn te wachten. De Afgbaansebe troonpreten dent Ejoeb-kban is uit Persië ontsnapt, en hoe wel de Engelscbe regeering een booge prijs zette op zijn aanhouding, schijnt bij reeds in vrijheid, bezig middelen te beramen tot een opstand. Dit is nog te meer bedenkelijk, daar de Emir, En gel ands bondgenoot de opstand der Gilsais in zijn land niet kan bedwingen. Van een opstand in Afghanistan nu, zou, vooral thans, het einde niet te overzien zijn. Zijn invloed kan gevoeld worden tot ver buiten het land. H. Zaterdagnacht hebben te Delft eenige socia listen uit 's Hage getracht in eeu koffiehuis aan den Verversdijk propaganda voor hun leer te ma ken. Niet alleen dat hun dit niet gelukte, maar bunne pogingen wekten zoozeer de verontwaardi ging op van de aldaar aanwezige personen, dat er een algemeen gevecht ontstond, waarbij glazen, fles— scben en zelfs stoelen werden stuk geslagen. Een visscherspink, bemand met vijf visschers, kwam achter een stoombootje de Waal afslepen. Nabij Loevensteiu viel de pin'c, door bet loslaten van het sleeptouw, dwars iu de onstuimige golven, en het ranke vaartuig schepte water en zouk on middellijk. Drie visschers werden spoedig gered door andere, die in de nabijhei 1 warende andere twee bleven diijven op een zwaard en zalmzegen, uit welken benarden toestand zij door de beman ning der sleepstoomboot werden gered. Vrijdag beeft de stoomboot, varende van Gro ningen op Amsterdam, ingeladen, om vandaar per koninklijke mailboot naar West-lndië te worden verzonden, zeven groote kisten en twee losse collis, inhoudende een nieuw torenuurwerk en een me talen torenklok met l iidstoel en toebebooren; een en ander vervaardigd iu de fabriek van den beer A. II. v. Eergen, te Heiligerlee. Dit torenuurwerk is zeer fiju bewerkt, de ra dereu zijn van metaalde constructie is pengang met remontoir en compensatieslinger. Op bet uur werk zijn twee koperen verticale waaiers geplaatst, waarvan een dienst doet voor remontoir en in ieder minuut viermaal ronddraait. De andere doet dienst voor bet slagwerk, dat ingericht is voor bet trek ken van twee hamers. Bij dit uurwerk zijn geleverd vier groote ko peren wijzerborden, allen voorzien v 11 uur- en minuutwijzers. De zware ftomeinsche cijfers op deze borden ziju van gepoteu koper, met schroe ven op de wijzerplaaten bevestigd en zwaar verguld. De metalen torenklok, gegeten van zeer fijn me taal van nieuwe constructie, die zoowel voor slagwerk als lui'lklok dienst zal doen, is voor zien van een ijzeren klokstoel, inet metalen potten. De klok heeft een zeer helderen toon en laat zich gemakkelijk luiden. Een en ander is bijna geheel van koper en me taal, dat niet loest, vervaardigd, naar de eiscben van het klimaat, 11I. West-lndië (Paramaribo.) De bestelling beeft de heer Van Bergen vandaar ont vangen, een bewijs dat de fabrieken van dien lieer ook iu onze Koloniën op prijs worden ge teld. In bet bekende Zeeuwsehe stedeke Veere, dat tot voor korten tijd veel van zich deed spreken om de quaestie van den bistoriscben beker, waardoor de gemeente baars ondanks tot antiquair werd gemaakt, beeft zich thans een nieuwe gelegenheid geopenbaard, waardoor bet stadje de aandacht der vreemdelingen be gint te trekken. Het is een elfjarig knaapje, Pierre de Beer, die door zijn wonderschoon pianospel allerwegen verbazing wekt. De moeie- lijkste stukken van Chopin, Liszt en andere groote meesters worden door hem met een virtuositeit ten gehoore gebracht, die hem een schitterende toekomst als musicus doet voor spellen. Vele bezoekers van Domburg laten dan ook niet na, dit Nederlandscbe wonder kind te gaan booren. Dinsdag namiddag was te Breda de heer G., in zijne fabriek nabij bet station, bezig eene lat te spijkeren, en stond daartoe op een ijzeren voorwerp. Vermoedelijk is de man daaraf gegleden, met het gevolg, dat hij met zijn hoofd in bet vliegwiel geraakte en in de rondte werd geslingerd. Toen bij door zijn werkvolk werd opgenomen, kon slechts de dood geconstateerd worden; 's mans linkerarm en borstbeen waren totaal verbrijzeld. Bij de inpoldering van de Munnikspelten bij Heerenveen, verdienen de arbeiders met bet zware aardwerk elf stuivers per dag. Toch is men blij, dat men werk beeft. 6 Sept. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat een kip van den landbouwer H. Vroeg- indeweij, op 3 Juni jl. geboren, reeds nu vier eieren beeft gelegd. Tot Weth. dezer gemeente zijn benoemd de heeren L. Braber Mz. en J. v. d. Veer die ver klaarden bunne benoeming aan te nemen. Deze week vertrekt weer een inwoner naar N. Amerika, om later zijn gezin te doen vol gen. Drie zijners dochters vertrokken reeds in April. Bij de beden gehouden raadsvergadering werd de aftredende wethouder, de beer Jan Mijs, als zoodanig met algemeene stemmen opnieuw be noemd. Het ongerief was groot, dat echter den vol genden dag werd verholpen door middel der Bommelscbe Stoomboot-maatschappij, die weder een nieuwe voorraad medebracht. VERGADERING v. d. GEMEENTERAAD te MELISSANT. Na opening door den voorz. werd door de herbenoemde raads leden de heeren K. Kwak en J. Bosschieter de voorgeschreven eeden afgelegd. Verder werd aan Mej. M. B. Klein, onderwijzeres aan de open bare school, op haar verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Oct. as., terwijl Mej. L. ïïooijdonk, onderwijzeres in de nut tige handwerken, op haar verzoek eervol ontslag is verleend met ingang van 1 Dec. as. Voorts werd voor de nieuw te benoemen onderwijzeres, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, het tractement vermindert met 200 en alzoo vastgesteld op 500. ül nl ami geb en de: bei 1 vai jl-' ZaJ zitf der ll ont C zitt en gek ook Lodl ting c'r van T is, il bene O Jam trok^ same B: gezii daar dene te Z OudM gepb genu landl gelull naar waarl door tot s Del albiei men Engel BRUl biedt difl zijn voel der con:' Dz. en I Op ïjj zegel) b|l school v zal gege in te ga zage net De ger.l (waarom 6 ging plal Hooger» afwezig. Na b hunne i Op vc van een j herbenoej Zoeter h De zit ln de der Brui vang op op 10( Op vc van 3 1(1 v. d. B: heeren IV v. Popen 5 I Schelde benden, Mosse aan de z vóór den met d e 2 Si bank van li stroom vlag oj de viss zaad a uit OD? elkaar bet or lumina goed z Van Kamer bunne houden Kamer, opgeko Beda door D Dl Verb bromde zaak gi vrouw loopen, zin bac zoo gel bet een vrouw den, m man, n bare wc thuis.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 4