Christelijk ra 2 Sent. 1887, i" 79. Vrijdag 9 September 1887. 2?" Jaargang N° 80. IN HOC SIGN O VINCES w RpEKMOVEN. 1 Uitpve Tan T. A. HOOIBERG, te LeiSei. Nieuws- en Advertentieblad Leiden en omliggende Gemeenten. DE AMBACHTSMAN. OP ZONDAG 4 SEPTEMBER 1887. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christelijke Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. DE MARTELARES VAN LVON. Officieel Gedeelte. Gemengde Berichten. Iiandl)»uw, Advertentiën. Vele ©title Gereformeerde §©lirijver§ voorhanden, tegen billijke prijzen, bij W. A. G. RIDDERHOF, Boek handelaar, Vleeschhouwerstraat Dordrecht voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. 1 1 Onnt. franco p. post, UITGEVER Bijvoegsel PUBLICATIE. De Burgemeester van Sommelsdijk vestigt, I naar aanleiding van eene hij hem ontvangen cir- J culaire d.d. 9 Aug. 1887 A. N. 2208 (2e afd.) I van den heer Commissaris des Konings in de provincie Z.-Holland, ieders aandacht op de vol- gens officieele mededeeling bevestigde berichten, I dat de €®I.©IIAMÏ©= ©ff AAaiMAPPELKEVEK I opnieuw in Duitschland in Dommitzsch, provin- cie Saksen, kreis Torgau en te Lohe, kreis Mep- 1 pen, (Hanover) is ontdekt er vooral in eerstge noemde provincie groote verwoestingen in de aardappelen heeft aangericht waarom hij, voldoende aan bovengenoemde circulaire, de ingezetenen dezer gemeente tot de grootst mogelijke waakzaamheid aanspoort en bij eventueele ontdekking van dit insect den vinder uitnoodigt, dit onverwijld ter secretarie te deponeeren onder mededeeling, dat ter sec retarie eene teekening van genoemd insect ter vergelijking aanwezig is. Sommelsdijk, den 30 Aug. 1887. De Buigemeester voornoemd, DE GRAAFF. Op verschillende plaatsen van ons land, en voornamelijk in Gelderland, hebben gisteren zware onweders gewoed, die zeer veel schade aan de te velde staande gewassen toebrachten. Ook de bliksem heeft onheilen teweeggebracht en vele schuren en woningen in vlam gezet, die met haar ganschen inhoud een prooi van het vuur werden. Zaterdagavond brak een on- weder over de Betuwe los, gepaard met hagel slag, waardoor de tabak werd vernield. De hoop op een gunstigen oogst is voor ménig plan ter verloren. Van de ongelukken, die door het zware weder werden veroorzaakt, vermelden we alleen, dat te Rosmalen (N.-Brab.) twee men- schen en zes beesten door den bliksem doode- lijk werden getroffen. Giesen-Nieuwkerk. Woensdag jl. was het voor ons een dag van hoog gewicht. Des mor gens 10 uur, trad ten huize van ^7. Slob, voor eene overgroote schare, Dr. v. d. Berghpred. der doleerende gemeente te Yoorthuisen, op; na het zingen van Ps. 130 13 en het lezen van Jesaja 59, sprak ZEw. eene zeer schoone rede uit, naar aanleiding van Jer. 3 25a, wij zende op de schande en schaamteloosheid, die in onze vaderlandsche kerk heerscht, vervolgens laas- en Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Adve-Vr, a 1 riem 3Al geiglaglgj; worden slechts tweemaal berekend. 1 -Ulnrr.Knur. de zuivere schaamte en den zegen, die daaruit volgt, aantoonende. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld dat men een bankbillet van 1000 en een van 25 ontving, die respectievelijk waren voor de Vrije Universiteit en de armen. 'sMiddags 2 ure hield men, onder leiding van Ds. P. Lion Cachet, (voorz.) Dr. v. d. Bergh en Ds. Veelo eene bespreking, waarbij de vol gende onderwerpen beschouwd werden: a. De verbastering der kerken (door Ds. Veelo), b. De reformatie der kerken (door den voorz.)c. De weg tot deze reformatie te volgen (door Dr. v.d. Bergh). Ophelderingen werden gevraagd, goeden raad geveven, meedeelingen gedaan en minder ont wikkelden op vriendelijke wijze ingelicht. Aan het einde der vergadering oordeelde men geene overijlde stappen te mogen nemen, maar met het werk der reformatie te moeten voort gaan, later nog eene dergelijke vergadering beleg gende, en het volk eerst goed doen inzien waar om men deed wat er geschiedt is. Duidelijk was het dat de hoofdgedachte der saamgekomenen wasGod wil het 's Avonds 6 ure hield Ds. Lion Cachet eene dank- en bedestonde voor wat God voor ons gedaan heeft en doen wil. ZEw. sprak naar Joh. 15 5, en nam door zijn innig, boeiend en schoon woord zeker ieder voor zich in. »Zóó, zóó moet het Godsrijk komen." Liet is een lust om te zien, hoe weldadig de invloed is van den malschen regen, die in de Alblasserwaard gevallen is. De weiden zijn als met een waas van nieuw groen overtogen, ter wijl dagelijks de voorraad gras sterk toeneemt. Neemt men hierbij in aanmerking dat het nog vel 4 a 5 weken groeien kan, dan bestaat er hoop op nog een vruchtbaren nazomer. De hennep staat uitstekend, terwijl de aar dappelen, over het algemeen, heel goed zijn en een tamelijk beschot beloven, vooral omdat men hier nergens van de zoo gevreesde aardappel ziekte hoort. Wel zijn zoo hier en daar sporen van zoogenaamden tweeden was, doch als er niet te veel regen komt zal dat nadeel al heel ge ring zijn. Zuidland. Ook hier is men druk bezig met het inoogsten van het koren, door het mooie weder op de hand, gaat alles zeer voorspoedig. De tarwe is dan ook reeds geheel binnen, quanti- teit en qualiteit zijn uitmuntend en belooft den boer veel, terwijl nu de haver aan de beurt is om binnen gebracht te worden. Ook den vlas boeren gaat het naar wensch, het is maar naar de weide en van de weide, altoos maar door, zoolang tot alles een beurt gehad heeft. Het vlas kan echter weder goed tegen de root, het zit ongeveer van 11 tot 17 dagen in de sloot. VOOR VERSCHIJNT ZATERDAG. Prijs per drie maanden, franco per post, 40 cents. Advertentiën 15 regels '25 cents, elke regel meer 5 ets., groote letters naar plaatsruimte. Abonnementen op Advertenties worden bij vooruit betaling aangenomen 100 regels a 4 ct. per regel. v 7 I o i/ 1 250 500 VAKBLAD VOOR Tlntinerliedcii, Metselaars, Machinisten, Smeden, Ververs enz. kost per halfjaar franco per post slechts ƒ2, en wordt uitgegeven door J. van der ENDT ZOON, te Maassluis. DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN DE AMBACHTSMAN verschijnt sedert jaren elke week Zaterdags, is onmisbaar voor alle Timmerlieden, is onmisbaar voor alle Metselaars is onmisbaar voor alle Machinisten, is onmisbaar voor alle Smeden, ia onmisbaar voor alle Ververs, is onmisbaar voor alle Ingenieurs, is onmisbaar voor alle Architecten, is onmisbaar voor alle bandelaren in bouw materialen en macbineriën. is onmisbaar voor ieder, die met het bouw- of machinevak te maken beeft, geeft bet nieuwste voor elk der op den titel genoemde en verwante vakken, geeft antwoord op alle vragen, waarop de wetenschap kan antwoorden, valt door den geringen prijs binnen ieders bereik. behoort gelezen te worden door iederen baas ontwikkelden knecht, mag niet gemist worden op de werktafel van Ingenieur of Architect, is onmisbaar op het kantoor van Handelaars of Fabrikanten. is ter kennismaking gratis verkrijgbar bij alle Boekhandel., Postdirect. en bij de Uitgevers. Sommelsdijk. Namiddag. Ds. M. M. de Lint. Middelbar nis. Voormiddag. Ds. K. G. F. W. Ham. Stad aan het Haringvliet. Namiddag. Ds. M. J. Wentink. Den Bommel. Voor- en Namiddag. Ds. P. C. A. Halffman. Ooltgensplaat. Voormiddag. Ds M. M. de Lint Oude Tonge. Voor- en Namiddag. Ds. T. H. van Dolder. Nieuwe Tonge. Voorm. Ds. M. J. Wentink. Herkingen. Namiddag. Ds. K. G. F. W. Ham. Dirksland. Voormiddag. Ds. J. F. de Klerk. Melissant. Namiddag. Ds. J. F. de Klerk. Stellendam. Voormiddag. Ds. J. L Tichelaar. Goedereede. Voor- en Namiddag. Ds. P. Kerper. Ouddorp. Namiddag. Ds. J. L. Tichelaar. Middelharnis. Voormiddag en Avond. Ds. P. v. Schaik. Stellendam. Voor- en Namiddag. Ds J. J. Koopmans. Ouddorp. Voormiddag. Ds. K. W. Róssing. (Slot.) DOOR G. VAN DEN HAM. De heidensche raad was gedurig vergaderd tot het beramen van nog gruwlijker plannen, om de christenen, welke niet wilden buigen voor hunne goden, af te maken. Na veel beraadslaging werd besloten, de nog overige gevangenen aan de woede van eenige razende stieren over te geven, waartoe al spoe dig werd overgegaan. Weder werd Blandia tusschen het volk ge plaatst om het lot harer broederen te aanschou wen; wat ook haar te wachten stond, zoo ze haar God niet wilde afzwerennu, met verlan gen wachtte zij haar beurt af. zielde lichamen verpletterd op den grond, die men uit den stierenwagen had geworpen. Nu was de beurt aan Blandia, voor wie een andere wagen in 't midden werd gebracht, voor zien van een brullenden stier. Zij werd van tus schen het volk weggehaald, en naar een andere kamer gebracht, waar zij van hare kleederen geheel werd ontdaan. Zij onderwierp zich aan alle wreede mishandelingen met het voorbeel- digst geduld. Zij wist nu dat ze hare geloofs- familie van straks zoude nagaan, want zij had den Heere vurig gebeden, dat Hij haar nu tot zich nemen mocht. Een spotkleed werd haar aangedaan, en zoo werd zij ter slachting geleid. Reeds had ze haren voet op den trap van den wagen gezet, toen een gezant des stadhouders door de menigte kwam heendringen. Zich tot Blandia wendende zegt hij op gejaagden toon: »In naam des en trouw zweert aan onzen god, gij zult des stadhouders zoon ter vrouwe zijn, en u de ach ting en eere van heel het volk verwervenWat is uw antwoord?" //Zegt den stadhouder, dat mijne bede voor hem is opgeklommen tot den God der goden, die ook hem eens richten zal; en doe mij ver der geene moeite aan". Nu beklom zij den trap naar het ondier, dat grijnzend op zijn prooi wachtte. Toen zij het bordes had bereikt werd haar geboden niet ver der te gaan; nog was een Satansplan verzon nen. Eenige krijgsknechten kwamen aanloo- pen met een groot net, waarin zij met handen en voeten hij elkaar gebonden en vervolgens door een opening in het boven-traliewerk van den wagen naar beneden geworpen werd. Spoedig was zij een prooi van den razenden stier, welke haar eerst eenige malen met zijne hoornen omhoog felijk omhulsel geheel uit elkander scheurde; en zoo eindigde de godzalige Blandia haar leven in deze wereld, om te juichen in de ge westen der heerlijkheid, in de rijen der verlos ten om Jezus' troon. »Waar is nu haar God!" zoo klonk het ge schreeuw van alle zijden, en hun eigen god werd hulde toegebracht voor de overwinning, die men waande behaald te hebben, maar de christenen, die van Blandia's zalig uiteinde ver namen, hieven als lofzang aan. Hoe zalig is het volle, dat naar Uw klanken hoort; Zij wand'len, Heer, in 't licht van 't God'lijk aanschijn voort Zij zullen in Uw naam zich al den dag verblijden. Uw goedheid straalt hun toe, Uw macht schraagt hun in 't lijden, Uw onbezweken trouw, zal nooit hun val gedoogen, Maar Uw gerechtigheid hen naar Uw Woord verhoogen.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1