Christelijk W eekblad i ff Sill jen. HARNIS, net een- IN HOC SIGN O VINCES KIEZERS! KIEZERS! W. BOEKHOVEN. Abonnementsprijs per drie maanden 50 Cent, franco p. post. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel_meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur. 1 s natuurlijk geen toe te kennen, ondvvets-artikel, ng van het bud- :en tot splitsing enjaarlijksche, it voorde Staten- iging der eerste en de laatste, rarvoor, aan de rondwets-artike- ïouding van den einde den finan- den Staat en de os te maken, andwets-artikel, js; b.v. in den 1887 door het amer reeds was Igemeene stemmen putaten- Vergade- echt, den 15 Fe- raal Comité, Voorzitter. BIUS, Secretaris. ijk acht dagen thans op Maan- iefje thuis heb- heeft gekregen ten Raadhuize ils men het ont- et onbruikbaar kieswet schrijft :hriftelijk inge- in de stembus et is dus niet drukt namen- itmen moet plaatsen. >evelen. Zijne tie. Van zijn ds ten dienste den voorgrond ïaar natuurlijk (art. 171) wan- »d Actie" der igere jaren reeds voor onze plat- e invoerrechten Maart e. k. als zxtter I ■m voo r sche en Zeeuwsche Eilanden Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. gay? uitgever SOilISIËLSH M H. r-ë.-f&T'r-y'nif-'rrS VEHKIEZINGSNUMME |1 m We hebben nog een paar dagen. Drie dagen eer op den beslissenden dag van 6 Maart de stembus des morgens opengaat, en, eer de avond valt, onher roepelijk gesloten wordt. Dan, als de zegels op de bussen gaan, zal het wel of wee van het lieve vader land voor vier lange jaren zijn beslist. Of neen, voor veel meer dan die vier komende jaren. Ge kent toch het stelselmatig bedrijf der Liberalistische coterie. Ge weet hoe ze nimmer naliet, zoodra ze slechts even de macht in handen had, de Kieswet en de Kiestabel te haren eigen bate te vervalschen. Het is wel hard, dat publiek-weg van een vaderlandsche partij te moeten uit spreken; omdat het toont hoe diep haar zedelijk besef zonk, en verraadt, hoe in zulk een coterie zelfs de edelste naturen bederven. Maar het baat niet, of ge het al verheelt. De feiten liggen er toe. Eer tijds in Dordt en Sneek, en nu weer in de groote steden, heeft de Liberalistische coterie met voorbedachten rade onrecht gepleegd, om door middelen, die het dag licht niet mogen zien, haar eigen macht te sterken. Het is derhalve geen booze argwaan noch kwaaddenkendheid, die ons ook na 6 Maart het ergste doet vreezen. Er is hier voor vermoeden zelfs geen speelruimte*; Heel het land weet het. Mocht de Liberalistische coterie onverhoopt met de meerderheid, ook al ware het slechts van één zetel, op 6 Maart uit de stembus komen, dan is ze, met inbegrip van haar beste mannen, tot zulk een voorbedachtelijk „plegen van onrecht" alleszins in staat. En haar vroeger èn haar jongste ver leden bewijzen het. Eerst tikt er ook in hen nog een con sciëntie, die zegt: „Het mag nietmaar dan komen hun cynische karakterbedervers, hun Mephistophelessen, hun Achitofels, en fluisteren„Och wat, met die bedremmeld heden! Doen hoor, en anders zijn we weg!" En nauwelijks is die duivelsehe toon on der hen aangeslagen, of de zedelijke moed begeeft zelfs den besten onder hen. En zelfs een Farncombe Sanders ziet ge medeplichtig worden aan wat hij eerst zelf ontried. Kiezers, maakt u daaromtrent niet de minste illusie; en laat het u nu; eer het te laat is; laat het u duidelijk gezegd zijn „Indien op 6 Maart de Liberalisten ook maar ééne stem meerderheid halen, sme den ze straks een kieswet, die u in 1892 zelfs „elke kans op herwinning van het verloren terrein ontneemt." Met de cijfers en gegevens van 6 Maart voor oogen, zuiien ze het land dan zóó indeelen, en derwijs het kiesrecht regelen, dat ze wiskunstig zeker weten: „Nu zijn we minstens voor acht jaren heeren en mees ters van het land!" Dat staat zóó vast, dat niet één van hun organen zal kunnen staande houden, dat het verleden der coterie deze vrees niet wettigt. Integendeel, met „Handelsblad" en „N. Rott. Cour." voorop, zal heel heur pers bereid worden gevonden, om „het plegen van dit onrecht" als engelen-onnoozelheid vrij te pleiten. Zooals de coterie is, zoo is heur pers geworden Die pers, Heemskerk, de Minister, heeft haar eens snijdend-kort gebrandmerkt, „die pers van Nijgh!" Doordringt daarom uzelven, doordringt uw broederen, nog veel meer dan dusver, „van den hoogen ernst van het oogenblik." Wie u zegt, dat op 6 Maart de beslissing voor vier jaren valt, zegt nog veel te weinig. Neen, de toekomst van Nederland wordt op dien Dinsdag „voor minstens acht ot twaalf jaren" beslist. Misschien voor heel uw leven. Meet dan daarnaar af, hoe roekeloos, hoe ongeoorloofd, hoe onverantwoordelijk, men nu reeds in die districten gehandeld heeft, waar men stil zat tot de laatste ure waar men een kostelijken tijd van voorbe reiding met onbegrijpelijke zorgeloosheid ongebruikt liet voorbijgaan; en waar men nu te elfder ure de scliuld op alles anders werpt; maar in de consciëntie zeer goed voelt: Wij hebben onzen plicht verzuimd! Verzuimd, niettegenstaande op alle ma nier bij u is aangeklopt, eu ge van drie, vier zijden tegelijk, nog in tijds zijt ge waarschuwd. O, mannenbroeders in districten, die der wijs sukkelend achteraankomen, ontwaakt dan nu nog, wat we u bidden, uit uw schul dige on wakkerheid! Fast ge niet toe, dan zal straks uw berouw zoo bitter wezen. Nóg rest u „een paar dagen." Kort dag, maar toch, mits ge in veer kracht en inspanning uzelven overtreft, nog tijds genoeg, om uwe schade in te halen! Wel te verstaan, op één beding. En dat beding is, dat ge niet maar drukte maakt, doch stelselmatig werkt. De kiezerslijsten van dorp bij dorp, en uw steden van buurt tot buurt, uitpluizen. Opschrijven wie uw vaste mannen zijn, op wie gre rekenen kunt. Die oretrouwen om O O u verzamelen. En voorts op de twijfelaars los! En die twijfelaars, man voor man, en hoofd voor hoofd, door twee, drie, vier bezoeken, op de hoogte helpen, inlichten en winnen. Die taak is zwaar. O, ge hebt gelijk. Een advertentie plaat sen, die klinkt als een klok, en een strooi biljet twee, drie over het district strooien is veel gemakkelijker. Maar laat u gezegd zijnZulk oppervlak kig werk kon er vroeger nog meè door; maar thans baat dit niet meer. Metschuttersparade is thans niets meer uit te richtenhet moet thans vuren van man op man langs heel de opgestelde linie wezen. Nog dit. Zegge toch niemand uwer, in niet één districtBij de vrienden van Buytendijk en Bronsveld zullen we maar niet aanklop pen! Die doen toch niet meê!" Daar weet ge niets van. Eer moogt ge er integendeel op reke nen, dat de vrienden van deze afvallige hoofdmannen slechts wachten, dat ge hun de hand toesteekt, om terstond bij te vallen. Ge moogt niet onderstellen, dat de vrienden van Buytendijk en Bronsveld zoo onzelfstandig zijn, om als marionetten om te draaien, zoodra deze predikanten draaien. Wat zouden dat ook voor koppen, wat voor harten moeten zijn, die als het Wag. Weekblad den éénen dag commandeert Met de Roomschen door dik en dun om de liberalen er onder te krijgenen nu op eens het commando omkeert en roept: Met de liberalen door dik en en dun om de partij van Groen te nekken zoomaar op commando rechtsomkeert zouden maken. Er zijn er onder hen, dat is zoo, aan wie niets te doen is. Lieden, die haat bij volle teugel indrinken, en leven van klein geestige nijd. Door fanatisme geblinddoek- ten, die geen tien stappen meer voor zich uit kunnen zien, en die van vreugde scha teren zullen, als de partij van den Jood Levy het maar wint en de partij van den Evangeliebelijder Groen van Prinsterer er maar onder gaat. Doch zoo zijn ze allen niet. Op verre na niet. In hun overgroote meerderheid huist nog rechtschapen zin. Vooral nu die dwaze candidatuur van Van Goltstein gesteld is, zien de mees sten zelf reeds in, dat onverstand ze mis leid heeft. Ze hebben nog een consciëntie. Ze kunnen nog niet met de Revolutie tegen het Evangelie gaan. Er werkt nog iets na uit hun beter ver leden. En als are maar tot hen gfaat, en hun -i 1 het hart weer ontsluit, zullen ze het aan stonds zeiven gevoelenNeen, we hooren bij de Van Goltstein's en tutti quanti niet. We hooren bij de mannen van Groen! Amsterdam, 28 Februari 1888. Aan de Anti-revolutionaire Kiesoereenigingen in het district ZIERIKSEE. Mijne Heeren! Het is mij eeue aangename verrassing geweest, dat gij mij, ook bij nadere persoonlijke kennis making, bij vernieuwing tot candidaat hebt wil len stellen voor het lid naat-chap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, n zeer leed dee t het mij, dat ik vo n;die aangeb iden can iidatuur heb moeten bedanken. Gjj weet de hoofdreden. Er bestaat mogelijk Leid, dat ik ook voor het kiesdistrict Goes word gekozen. Daar er nu zoo wel in Goes als in Zieriksee mijne verkiezing waarschijnlijk krachtig zal worden betwist, durfde ik niet een dier beide districten blootstellen aan het gevaar van ten tweedenmale zulk een feilen strijd te moeten voeren. Ik kon met te meer gerustheid voor deze can didatuur bedanken, nu nog een man beschikbaar was als thans door u tot candidaat is gepro clameerd, namelijk de heer Mr. D. P. D. Fabius. Geene keuze kon mij aangenamer zijn, en ik ho ip dat ieder kiezer, die zijn stem op mij had willen uitbrengen, met gelijken ijver voor dezen candid at zal stemmen. Immers is deze man, die reeds gedurende zijne studiejaren zich geheel aan de studie der anti-revolutionaire beginselen wijdde, en in den strengsten zin des woords een discipel van Groen mag genoemd worden, als het ware aangewezen om de werkkrachten der anti-revolutionaire party in de Kamer te komen versterken. Niet door geschriften alleen, maar ook door menige daad op politiek gebied heeft hij getooud wie hij is en wat hij wil. Man uit één stuk, bedeeld met doorzicht, werkkracht, zal hij, zoo de Heere wil, zonder twijfel een steun worden voor onze partij. Van ganscher harte hoop ik daarom, dat onze vrienden in het district Zieriksee niets zullen verzuimen, om dezen nieuwen candidaat in de gelederen in te ljjven. Moge 's Heeren zegen op uwen arbeid gezien worden. Ontvangt, M jne Heeren, de erzekering mijner oprechte hoogachting, A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Indien het U ernst met uw Christelijke be lijdenis is, die U ook zorge voor het Vaderland ten plicht steltword het hoog tijd, dat ge de Liberalisten op 6 Maart uit de meerderheid zet. Niet, alsof hun partij al den tijd dat zij meester in de Sfcaten-Generaal waren, niets goeds en niets prijslijks had uitgericht! Maar wat zegt dat? Als men zóó diep in den zak van den burger tast en derwijs de millioenen te grabbel werpt, als zij deden, zon het ook al heel erg moeten wezen, zoo er niets ware tot stand ge komen. 1 at beslist das de zaak niet! Want datzelfde, en voor vee! minder geldzou elke andere partij even goed, allicht nog beter hebben gedaan Maar wat een bezonneuer partij niet zou ge daan hebben, is U den smadelyken Atjeh-ooAog, die met geen recht rekent, het menschenbloed nog altoos kwistig vergiet, reeds honderden millioenen van uw kosteijk geld verslond, en uw koloniaal prastiqe schokte, doelloos op den hals halen! Wat alleen de Liberalisten bestaan konden, was, om holle theoriën op Java toe te passen, en te heulen met het Mohamrne lauisme, en de zending tegen te werken, en er af te breken wat bestond, zonder er iets beters voor in de plaats te schenken, zoodat thans uw Koloniën geheel ontredderd zijn en de ontevredenheid op Java algemeen is Wat alleen de partijgangers van het Libera lisme oirbaar konden achten, is, dat de weelde in ons staatslsven, de aan verkwisting grenzende overdadigheid in onze administratie, en de dure manier van huishouden tot zulk een hoogte zou worden opgedreven, dat ze in 't budged in bedrag verdubbelen, uw gemeentelasten tot een ondra gelijk juk maakten, en de schatkist in den Haag tot een me'kkoe verlaagden, waar neefjes en vri-nil- jes hun e mnertje uit vol 11 Uten. Wat alleen in hun overspannen hoofd kon op komen, het was 0,11 het heilig belang der op voeding als een twistappel in den boezem der natie te werpen; aan de ouders het volle recht op hun kinderen te ontnemende armste school jeugd in schoolpaleizen te zettenen door een onafzienbare vleet schoolmeesters, die niets meer geloofden, het geloof aan te randen in het hart van uw kind. Wat alleen zij aandorsten, het was, om de teggenstelling tussehen rijk en arm schriller te makendaardoor een geest van verzet in de lagere klasse op te wekkenen voorts de belan-

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 11