daarvan de reden zijn Misschien zegt men wel: »'tls niet noodig". Niet noodig?! Mij dunkt, wie een weinig nadenkt, zijn oogen goed open doet, en niet te teerhar tig is om eens een heilig gericht te hou den over zichzelf en zijn gezin, die zal er wel spoedig anders over gaan^denken. De Waldenzen zouden zeker vreemd opgeke ken hebben, als een belijder van Christus tot hen gezegd hadLieve vrienden doet toch zoo veel moeite niet om het Boek Gods te onderzoeken, dat is heusch niet noodig". Wel, zij zouden in edele veront waardiging naar hetzwaard des Geestes" gegrepen en dien broeder met één enkel aangrijpend woord der Schrift tot zwijgen gebracht hebben. Gelooft gij dat ook niet? 't Kan ook zijn, dat de wil wel goed is, maar de krachten te gering zijn om aan de oprichting van eene Christelijke school te denken. Nu, dat is gewis een lastig ge val, want de middelen mogen toch maar niet ontbreken. Met een goeden wil en vurige wenschen bouwt men nog geen school, dat is buiten kijf. En toch, als men de zaak waarlijk ernstig wil en biddend begeert, kan er veel gedaan worden, veel meer dan eenig mensch ooit geloofd zou hebben. Dat moet gij niet vergeten. Op tal van plaatsen in ons lieve Vader land zei men vóór enkele jaren ook: Neen, 'tkan niet". Maar toen de aandrang den vrienden te machtig werd en zij de han den ineensloegen, zie, toen bleek het, tot verbazing van iedereen, dat het wel dege lijk kon. Toen stond er binnen weinige maanden eene flinke nieuwe Christelijke school. Dat gaat nog gedurig zoohet eene jaar meent men nog, dat het niet kan, en het andere jaar ziet men reeds een begin van uitvoering. Moed gehouden dus. En nu, waarde lezer, ten slotte nog een vriendelijk verzoek. Wanneer men bij u om eene gift voor de School met den Bij bel aanklopt, houd dan uw hand niet ge sloten, maar geef van het uwe met een vriendelijk oog en een blijmoedig hart. Wilt ge dat doen? (Unieblaadje No. 19.) De ne&enile Unie-collecte. Nog slechts een kleine acht dagen moeten er verloopen, en dan breekt de dag aan, dat er weer door geheel het land, onder rijken en ge ringen, gaven zullen ingezameld worden ten be hoeve van de scholen met den Bijbel. Let wel, geen gewone gaven, zooals er steeds noodig zijn geweest tot onderhoud der vrije scholen. Maar extra-giftenwaarmede nog voort durend uiting wordt gegeven aan de gevoelens die er in '78 bij het bekrachtigen van Kappeij- ne's schoolwet onder onze christenen omgingen. Reeds lange jaren vóór die wet werd aangeno men, waren de belijders des Heeren op school gebied zwaar verdrukt. Want behalve dat zij hun eigen scholen moesten onderhouden, waren zij ook nog verplicht om in den vorm van be lasting voortdurend meê te betalen aan een on derwijs, dat wel heette op te leiden »tot alle maatschappelijke en christelijke deugden", maar waaruit de Christus zelf feitelijk gebannen was, zoodat het tot verderf onzer natie strekte. Doch zie, die druk werd in '78 nog in meer dan een opzicht verscherpt. Vooreerst schreef de nieuwe wet voor, dat er voor het godsdienst- looze onderwijs veel meer geld uit de algemeene kas der burgers zou genomen worden dan vroe ger. Het onderwijzerspersoneel moest schier overal vergroot worden en de schoolgebouwen ruimer gemaakt. Tevens werd daardoor aan de christelijke scholen de mogelijkheid om te kunnen concurreeren meer dan ooit afgesneden. Dat was ook juist naar het hart van Kappeij- ne, die het als kamerlid al had uitgesproken, »dat de minderheden maar onderdrukt moesten worden." Alom in den lande werd toen door velen het schreeuwend onrecht dat dreigde, gevoeld. Daarom wendden zich meer dan driemaalhon derdduizend ingezetenen des land tot 's konings troon, om hem te bidden: »o Sire! zet uw naam toch nimmer onder zulk een wet. De doorluch tige voorzaten van het Huis van Oranje zouden haar nooit geteekend hebben; welnu, wij vertrou wen, dat Gij het ook niet kunt of zult doen." Het mocht echter niet baten. Met allerlei dreiging schijnt men het den koning destijds lastig gemaakt te hebben, want hoe vriendelijk de deputatie vau de petitionairen ook ontvangen werd aan het hof, de smeekbeden bleven toch onverhoord, en de koning hechtte aan de wet zijn zegel. Maar omdat het niet slechts te doen was om een overwinning in den schoolsfn)'c2, maar om de school zelveen dewijl de chr. scholen, om aan de eischen des tijds te voldoen, voortaan veel meer tot onderhoud zouden noodig hebben, daarom waakte er een algemeene ijver op om als tegenwicht op die drukkende wet nu eens wat extra-giften voor het chr. onderwijs bijeen te brengen. God de Heere gaf een rijken zegen op deze pogingen. De laatste jaren werd er ver over de tonne gouds gecollecteerd. Aldus werd het kwade met het goede bestre den. Naast de gedwongen hoogere belastinggel den voor de neutrale school brachten onze chris tenen vrijwillig een veel hooger offer voor de scholen met den Bijbel. O ja, men scheldt ons somtijds wel voor een soort socialisten, die het gezag der overheid on dermijnen en alles omver willen halen, maar tegenover die grievende, smadelijke schoolwet van '78 is het dan toch eens gebleken, wat kracht er in een christelijke overtuiging zit en waar zij van uitgaat. Niet dat wij onszelven hierop zouden mogen af willen verheffen. De Heere beware er ons voor. Doch waar het tepas komtbehoeven wij niet te verzwijgen, dat als de christen goed op zijn plaats is, hij niet alleen zwijgt en bukt voor de op aarde over hem gestelde machten, maar dat hij, om dit te kunnen doen, zich ook gaarne groote offers getroost. Maar er moet nog meer geofferd worden. Het aantal scholen neemt toe. De behoeften klimmen. Laat dus alle Unie-correspondenten en hun helpers tegen 17 Augustus trouw op hun post zijn. En laat voorts een ieder afzonderen wat hij slechts eenigszins geven kan. De vader van Horatius, een heidensch man, verkocht wel zijn klein landgoed om zijn zoon »bij de zeden van de voorvaderen geërfd, te be waren." Wat moeten dan christenouders niet doen om hun kroost bij den waren godsdienst, van de heiligen, die ontslapen zijn, ons over geleverd, te behouden. Make God de Heere zelf dan 17 Augustus tot een heerlijken dag in ons midden. Laat ons daarom niet alleen in de beurs grijpen, maar ook de handen tot God omhoog heffen. Een kleine gave, die de vrucht is van een oprecht gebed, is veel meer waard dan een groot bedrag zonder zulk een wijding. Geve een ieder dan in het besef van de da delijke tegenwoordigheid des Heeren. Immers, Hij merkt er op, wat wij geven en hoe wij geven. Laat ons zoo geven, dat, al was het dat wij voor het laatst hadden bijgedragen, wij met een ge voel van dank-erkenteuis aan God er op kunnen terugzien. Artikel 12 van „Ons Program", Artikel 12 van het anti-revolutionaire pro gram luidt aldus: Zij (de anti-rev. partij) wil dat de staat (voor zoover ontstentenis van veerkracht bij de bur- gerij hiertoe niet noodzaakt) het beginsel late varen, alsof de overheid geroepen zou zijn om van harentwege onderwijs te doen gevenvoor- »kome dat de overheidsscholen, voor zoover noo- »dig tot propaganda van godsdienstige of tegen »den godsdienst gekeerde begrippen misbruikt worden; en alzoo ook in zake onderwijs aan alle burgers, onverschillig welke hunne pae- »dagogische zienswijze zij, gelijke rechten gunne". Is dit artikel u niet duidelijk genoeg, ziehier dan den zakelijken inhoud er van1 e vrij onder wijs moet regel zijn, staatsonderwijs aanvulling, 2e het aanvullende staatsonderwijs moet zijn neutraal. (Niet modernheeren liberalen, maar neutraalstrikt neutraal); en 3e gelijk recht voor allenook in zake het onderwijs. Waarom vrij onderwijs regel moet zijn, en het staatsonder wijs aanvulling? Wel, dat is gemakkelijk genoeg te begrijpen. Waarom is toch wel het onder wijs zoo uitverkoren door den staat om door den staat zelf geëxploiteerd te worden? Na tuurlij k om het hooge belang dat de staat bij goed onderwijs heeft", zullen u de voorstanders der openbare school voor de voeten werpen. Maar eilieve, de volksvoeding dan, is die nog niet veel belangrijker Honderden en duizenden kinderen zitten er in uwe scholen met ledige magen hunne hersens vol te pompen, en noemt ge dat onbelangrijk? Neen, mijne heeren libe ralen, als ge zooveel belang stelt in de verstan delijke ontwikkeling der kinderen uws volks, stelt dan ten minste evenveel belang in hunne lichamelijke opvoeding. Richt dan staats-bak- kerij enstaats-gaarkeukensstaatskruideniers win kels, enz. op en laat daar iedereen dan komen om voor even weinig geld als ge nu op de open bare school uw geestelijk voedsel verkoopt, daar lichamelijk voedsel te komen halen. Iedereen be grijpt, dat het dwaasheid is staatsbakkerijen op te richtenmaar begrijpt ge dan nu ook niet dat het evenmin noodig is staats-scholen op te richten, en in stand te houden, waar ze niet noo- dig zijn? We leven niet meer in den tijd, dat men zeide Alles voor het volk, niets door het volk". Laat het volk zelf scholen oprichten, zooveel het wil, het onderwijs zal er niet slechter door worden door de concurrentie zal elk onderwijzer zijn uiterste best doen om zijne ambtgenooten te overtreffen. Dan zal het onderwijs eerst wor den goed en goedkoop. Het laatste is in den jong- sten tijd zeker niet het gevalop het eerste valt ook nog heel wat af te dingen. Natuurlijk, waai de burgerij zelf geene scholen opricht, moet de staat eene school oprichten, maar dan ook de ouders der schoolgaande kinderen, voor zooverre zij hiertoe in staat zijn, laten betalen, wat het onderwijs kost. Het staatsonderwijs, altijd voor zoover het noodig is, moet zijn neutraal. Ook thans, nu het staatsonderwijs regel is, moet het neutraal lieeten. Maar is dat werke lijk zoo In het vorig nummer van dit blad schreef Hendrik aan Jacob, dat geen onderwij zer, ook niet de grootste specialiteit in de staats school, als hij 's morgens in de school komt, tegelijk met zijn jas, zijne overtuiging aan den kapstok kan hangen. En als ge nu weet, dat zelfs door een liberaal lid onzer Tweede Kamer gezegd is, dat de meeste openbare onderwijzers de Multatuliaansche begrippen zijn toegedaan, dan kunt ge zoo eenigszins nagaan, welke geest er in de staatsschool heerscht. Strikt neutraal onderwijs is daarom bijna onmogelijk, en omdat de staat niet de belangen van enkelen, of van de helft der natie moet voorstaan, maar de be langen van heel de natie moet behartigen, moet ze of het onderwijs aan de zorg van particu lieren overlaten, of strikt neutraal onderwijs ge ven; en ge ziet, dit laatste valt wat lastig. Gelijk recht voor allenook in zake het on derwijs. Is het te verwonderen dat daarop wordt aangedrongen nu er zoo jaren lang on recht is gedaan, nu er ruim 450 Christelijke scholen zijn opgericht, behalve nog een groot getal Roomsche, Israëlitische en andere bijzon dere scholen? Is het te verwonderen, dat er door de voorstanders van het bijzonder onder wijs wraak geroepen wordt over de wijze, waarop ook met hun geld wordt omgesprongen. Is het te verwonderen, dat in spanning den uitslag wordt afgewacht van de stemming in de Eerste Kamer? En is het te verwonderen, dat, als men de handelingen dier Kamer nagaat, men wel eens bitter wordt, als men bemerkt, dat het onrecht, dat nu ruim 30 jaren in zake het onderwijs in ons land gepleegd is, bestendigd zal worden?(Ingezonden.) Ilct vooi'stcl-Schaepanaii is dooi* de Eerste Hamer verworpen met 27 tegen 11 stemmen. (Red.) Stateii-Cweiieraal. EERSTE KAMER. Na het sluiten van het algemeene debat, werd achtereenvolgend aangenomen Hoofdstuk I. (van het Rijk en zijne bewoners) met algemeene stemmen. Hoofdstuk II. (Troonopvolging) met kleine discutie met 31 tegen 5 stemmen. Het derde voorstel (2e tot 5e afdeelingen van hoofdstuk II) aangenomen met 29 tegen ééne stem. Het vierde voorstel (6e en 7e afdeelingen van hoofdstuk IIaangenomen met 32 tegen 2 stem men. Het vijfde voorstel (kiesrecht) aangenomen met 26 tegen 10 stemmen, na eene korte discusie over den eed. Verder werden nog, na korte discusie, aan genomen de zesde, zevende en achtste voorstel len, dat betreffende de administratieve rechts macht met 26 tegen 10 stemmen. Hoofdstuk IV. zonder discutie niét algemeene stemmen. Hoofdstuk X art. 194 (onderwijs) met 27 te gen 11 stemmen verworpen. Na verschillende debatten en repliek over de additioneele artikelen zijn dezelfde aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. Biimesilanclsclie Berichten. Naar aanleiding van het ongeluk bij de jubilé-revue_ te Spitheadverhaalt een oud grenadier, in tegenstelling met de handeling van koningin victoria, die slechts naar den toe stand der gekwetsten liet informeeren, in het Hbl. het volgende Het was op een zomermorgen, dat wij (het geheele regement grenadiers en jagers, waar van ik de eer had lid te zijn) de kazerne uit- marcheerden naar het Alexandersterrein, om te exerceeren. In het Willemspark, dat nu een anderen naam heelt, waren de eerste huizen in aanbouw. Daar kwam onverwacht Z. M. koning Willem II op zijn welbekenden schimmel aanrijden en stel de zich aan het hoofd van den troep. Het werkvolk, dat op den steiger van een dier in aanbouw zijnde huizen werkzaam was, had de onvoorzichtigheid, zich op één plek te begeven, naar beneden ziende met hun petten te wuiven en hoera te roepen. Het gevolg daarvan was, dat de steiger bezweek, met een vreeselijk gekraak ineenstortte, en vijf werklui naar beneden tui melden, van welke een of twee direct dood wa ren en de andere zwaar verminkt. Z. M. sprong dadelijk van zijn paard, stak de handen flink uit en bood de eerste hulp. Op zijn last werden allen naar het lconinginne-hospitaal gebracht en de nog levenden te zijnen koste verpleegd niet alleen, maar hun ook het bedrag van hun week loon, zoolang zij niet werken konden, toegekend. Ook de weduwen zijn niet onverzorgd gebleven. (Stand.) Een man, die te Vreeswijk van de stoom tram sprong vóór deze stilstond, viel en werd zoo gewond, dat hij in 'tUtrechtsche ziekenhuis verpleegd moest worden. Hij brak een arm en ontving gevaarlijke kwetsuren aan het hoofd. Iemand te Breda stond aan den waterkant op een schuit met kolen te wachten. Door een beroerte getroffen stortte de man in het water en werd levenloos opgehaald. Te Vlissingen loopt het gerucht, dat een notariskerk een aanzienlijke som in bankpapier verloren heeft; sommigen spreken van eenige duizenden. Zaterdag in den laten avond bracht de officier van justitie uit Middelburg daar een bezoek, dat in verband wordt gebracht met de verloren som. Een later bericht spreekt echter de zaak weer tegen. Twee menschen uit Rotterdam gingen naar Mariënbad, en lieten hun kinderen bij familie achter. De jongelui wilden echter liever naar vader en moeder en waren tot niet geringen schrik der tijdelijke verplegers, eensklaps spoorloos ver dwenen. Den volgenden dag kwam uit Mariën bad bericht, dat het kroost daar was aangeko men. Als er niets in den weg komt zal de vol gende week een paartje te Rotterdam in onder trouw worden opgenomen, dat 49 jaar geënga geerd is geweest. Een veehandelaar had Vrijdag op de markt te Leeuwarden een buitengewoon koopje. Hij kocht een prachtige koe voor 70, ofschoon de verkooper er ƒ130 voor vroeg, welke som het beest wel waard was. De goedkoopte van het beest deed den kooper argwaan koesteren; hij sprak er de politie over, die den verkooper in arrest nam, welke toen heel spoedig bekende dat hij het beestje uit de weide gestolen had. Zondagmorgen vroeg werd bij den predi kant te Rossem ingebroken. Eenige kostbaarhe den werden ontvreemd en een llesch wijn werd leeggedronken. Door eenig gerucht waarschijn lijk verontrust, zijn de dieven weggeloopen, hun spoor is nog niet ontdekt. Toen de geweermaker T., te Leiden, Za terdagmorgen een geweer ter hand nam om het na te zien, bleek dit nog geladen te zijn. Het schot ging af, de kogel vloog rakelings langs 's mans hoofd verbrijzelde eenige glasruiten, maar daartoe bepaalde zich het onheil gelukkig. De tram, die Zondagavond van Sneek te 9,20 was vertrokken, kwam pas 's nachts te 2 uur te Heerenveen aan. Daar de machinist dron ken was, durfde de conducteur het leven dei- passagiers er niet aan wagen, en liet den trein onderweg ophouden. Een boertje uit het land van Overmaas had in den almanak gelezen, dat Woensdag dei- vorige week eene maansverduistering moest plaats hebben. Hij had »zoo'n ding" nog nooit gezien! De almanak vertelde bij de overige verduisterin gen, dat die te zien waren in Azië, Amerika enz., maar bij deze stond enkel bij ons." Waar was dit? Zijne vrouw legde dit uit als betee- kende dit bij ons" bij den boekverkooper waar de almanak gekocht was. De Boekverkooper woonde te Rotterdam en daarom kwam ons boer tje Woensdagavond daar en vertelde bij den boekverkooper, dat hij naar de maansverduiste ring kwam kijken. Deze, zeer voorkomend van aard, hielp hem, en gaf hem een plaatsje op zijn dak, doch hoe groot was de verbazing van ons boertje, toen hij thuis gekomen, van zijne vrouw en verdere huisgenooten vernam, dat ook zij de maan-eclips hadden gezien. Buitciilandsclic Berichten. Een zware brand is Zaterdagavond ontstaan in de magazijnen van mode-artikelen van den heer Whitely, in de Bayswaterwijk te Londen. De gebouwen zijn bijna geheel vernield en de vlammen waren gisteren nog niet bedwongen. De schade is zeer groot. Uit Stanley-Pool zijn van Stanley brieven ontvangen, waarin gemeld wordt, dat hij op 18 Juni de watervallen der rivier Aruwhimi had bereikt, en toebereidselen maakte voor de reis over land. Alles ging goed. De aardbevingen in 't westen der Yereenigde Staten hebben te Solden-Poit (Kentucky) een merkwaardig natuurverschijnsel veroorzaakt. Op eene oppervlakte van 300 acres is de grond inge zakt en begint zich een meer te vormen. De stad Roann, in Indiana, werd onlangs bezocht door een talrijken zwerm op meikevers gelijkende insecten. De zwerm was zóó dicht, naar de Amerikaansche bladen verhalen, dat de zon verduisterd werd, en men kunstlicht moest aansteken. Er werden groote vuren""aangelegd de insecten kwamen daarop aan en werden bij hoopen gedood. Een paar dagen te voren werd St. Paul, in Minnesota, door zulk eene zwerm insecten ge plaagd. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat er te Amassia, in Armenië, gevaarlijke on lusten zijn uitgebarsten. De Turken hadden een jong Armenisch meisje ontvoerd om haar tot het Islamismus te bekeeren. Hierop is een ge vecht ontstaan tusschen de Armeniërs en de Mohamedanen. Er bleven verscheidene dooden en gewonden. De gouverneur werd door de moe der van het ontvoerde meisje mishandeld. Men vreest voor nieuwe, bloedigere gevechten. Uit verscheidene plaatsen van Oostem-ijk- Hongarije worden gevallen van zonnesteek ge meld. In de laatstverloopen veertien dagen was de temperatuur buitengewoon hoog. Jl. Dins dag bezweken te Budapest niet minder dan zes tien politieagenten door de warmtezij moesten naar het hospitaal gebracht worden. Woensdag was de hitte te Weenen iets minder. Te New-Yersey werd een man voor den rechter gebracht, door zijne vrouw beschul digd van mishandeling. Nauwelijks was het verhoor aangevangen, of de beschuldigde haal de een revolver te voorschijn en trof eerst zijne vrouw en daarna den rechter doodelijk. Met een derde schot maakte hij een eind aan zijn eigen leven. Door de aardbevingen in 't westen der Yereenigde Staten is te Solden-Point (Kentucky), op eene oppervlakte van 300 acres, de grond ingezakt en begint zich een meer te vormen. Ten gevolge der ondragelijke warmte der laatste dagen zijn te New-York de gevallen van zonnesteek en bloedaandrang buitengewoon tal rijk. Het getal der lijken, in het doodenhuis neêrgelegd, overtreft alles wat men tot hiertoe heeft gezien. LI. Maandag waren er 50 plot selinge sterfgevallen, alle door de hitte. De dagbladen zijn gevuld met verhalen van moorden en zelfmoorden, wier oorzaken men toeschrijft aan de luchtgesteldheid. In de stra ten van New-York wandelen een aantal der fatsoenlijkste personen in hemdsmouwen.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 4