Christelijk voor de ra 5 ine. 1887, F 75. II Vrijdag 12 Augustus 1887. 2Ae Jaargang N° 76. IN HOC SIGN O VINCES DE MARTELARES VAN LVON. OP ZONDAG 7 AUGUSTUS 1887. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christelijke Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Gemengde Berichten. ^Landbouw. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Bijvoegsel, UITGEVER A rivfirtentiën van 15 reirels 50 cent. elke Maas- en Scheldebode (Vervolg van het Eerste Blad). Vrijdagavond omstreeks acht uur kon men op Scheveningen gedurende 10 minuten getui ge zijn van een, voorval in onze streken uiterst zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel, nl. een fata morgana of luchtspiegeling. Boven de zee, eenigszins recht voor hen, die op het terras ston den, zag men nl. tegen den hemel een fraai heu velachtig landschap afgeteekend, waarin men dui delijk een fabriek met twee schoorsteeuen, een groot en verschillende kleinere huizen herkende. Een inzender in de Nieuwe Zwolsche Cou rant steld voor op 29 October, den vijftigsten geboortedag van Dr Kuiper, die 22 Oct. 1837 te Maassluis geboren werd, den jarige een ge schenk te geven, namens de anti-revolutionairen. Of de jubilaris van dit voorstel gediend is, mag met recht betwijfeld worden. Bij den proefrit op de nieuwe stoomtram- lijn Den HaagDelft, die Dinsdag geopend werd, kwam de baas-wegwerker, De Graaf, die op de machine meereed, met een boom in botsing even buiten de Haagpoort to Delft. Hij moet aan de gevolgen reeds overleden zijn. Uit Vlissingen schrijft men aan de Mid- delb. Crt. Met de mailboot Prins Hendrik kwamen heden morgen alhier aan 7 Oosterlingen, in het nati onaal kostuum, op reis van Londen naar Berlijn. Het was zegt men, een vorst uit Achter-Indië met gevolg; een Engelschman vergezelde hem als tolk. Hun eten maakten zij eigenhandig op een meegebracht kooktoestel in den tuin bij het havenstation gereed, en het was eigenaardig te zien hoe die lieden in een kring gehurkt op den grond zaten; ook in den coupé zaten zij inde zelfde houding op de banken. Het water uit glazen te drinken versmaadden zij, zij dronken het direct uit de pomp. Te beginnen op morgen zal er iederen Dinsdag een zoogenaamde marktrein rijden van Bergen op Zoom naar Goes. Vertrek van Ber gen op Zoom om 11 uur. Van Rilland-Bath om 11 uur 22 m, Van Krabbendijke 11 uur 29 m. Van Kruiningen 11,40. Van Vlakke 11,46. Van Biezelinge 11,53. Aankomst te Goes 12 uur. Zaterdagmorgen had op de lijn Roosendaal Vlissingen een ernstig ongeluk plaats. Een wachteres bij wachtpost 27 had vertraging on dervonden, en nu haastte zij zich om op post te zijn. Zij werd door een goederentrein gegre pen en overreden. Nadat het onheil gebeurd was, werd de vrouw, DOOR G. VAN DEN HAM. een stormachtigen Donker was de nacht na herfstdag van het jaar 177, waarin de stad Lyon was gehuld. Het menschdom rustte. Nu en dan deed de nachtuil zijn gekras in het donker lucht ruim hooren. Geen menschelijke stem werd ver nomen; en de wachters staan voor het ontzach- gelijke stadsgebouw roerloos op hunne post, alsof zij de grootste der moordenaars bewaken. Maar zacht en statig rijst daar een melodie als uit engelen-monden, al schooner en lieflij ker omhoog, die de nachtelijke stilte verbreekt. De wachters sidderenmaar niet omdat hun oor door het liefelijk gezang wordt gestreelt; 'tis alleen de haat en nijd jegens de zangeres die hun ligt dijke gevoerd, teneinde geneeskundige hulp in te roepen. Doch tijdens het vervoer bezweek de ongelukkigeeen man en 6 kinderen achterla tende. Als een teeken van achteruitgang van den landbouw kan dienen, dat bij een te Zutfen ge houden verpachting van een boerenerf, toebehoo- rende aan het Oude en Nieuwe Gasthuis aldaar, geen enkele inschrijving is ingekomen. Een stad waar letterlijk het geld op straat is de Amerikaansche stad Robinson. Toen men daar, jaren geleden, begon met het ontgin nen van de Robinson-zilvermijn, werd een der hoofdstraten geplaveid met slakken van het ver werkte erts. Het is echter gebleken, dat men toen slechts de helft van het zilver uit het erts haaldede andere helft moest dus nog in de slakken zijn. Bij genomen proeven met het pla veisel haalde men daaruit 50 a 100 dollars zil ver per ton. Het plaveisel wordt nu opgebro ken en de stad krijgt 20 percent van het daarin aanwezige zilver. Te Southampton kwam dezer dagen een jonkman laat in den nacht thuis en vond de deur gesloten. Hij werd daarover zoo woedend, dat hij, toen men hem eindelijk binnengelaten had, twee zijner zusters en daarna zichzelven dood schoot. (Door plaatsgebrek in ons vorig nummer eerst heden.) Uit St. Annaland meld men ons Algemeen begint men hier te klagen over de groote droogte. Niet alleen, dat een flinke re genbui verfrissching zou aanbrengen voor de wei landen en zomergewassen, maar ook menschen en dieren beginnen aan drinkwater gebrek te krijgen. De wintergewassen hebben niet veel van de droogte te lijden. De tarwe staat goed vol, is goed geaard en belooft een vrij goed beschot. Zij rijpt goed aan, en binnen een niet al te lang tijdsverloop zal men met het snijden beginnen. Met de gerst is men daarmede reeds begonnen. Dit gewas staat mede vrij goed te velde, en is op sommige plaatsen zwaar genoeg. Krijgen we nu geen aanhoudende regens, die de inoogsting zeer bemoeilijken kunnen, dan zal er over kor rel en opbrengst denkelijk niet te klagen vallen. Rogge wordt hier zeer weinig verbouwd. De te velde staande geeft reden tot tevredenheid. In den Joanna Maria Polder, de eenige plaats waar Karwei- en Koolzaad geteeld wordt, is eerstgenoemd gewas reeds gesneden en gedorscht. Deze vrucht valt niet tegen. Ook het koolzaad stond goed te velde. Men is bezig het te snij- wlfci/jL JuC1 -auitaj/v/CTrvAiy3 jruersurV1 LiVc'Viuiiiie Lau den en omklemmen de gescherpte wapens. Maar wie mag het zijn, die daar in het holst van den nacht nog lust gevoelt een lied aan te heffen? Wie? 'tls een zwakke en teedere maagd, een gunstgenoote van Jezus Christus, die daar, diep onder de aarde, in den welverze kerden moordenaarscel, gehuld in enkele lompen die haar zoo gruwelijk geschonden lichaam be dekken, zit opgesloten. 't Is Blandia, die met velen harer geloofsge- nooten den marteldood tegengaat om des ge- loofs wille. Maar had ze dan eene misdaad be dreven, iets buitensporigs verricht? Neen, alleen lijk dit was haar misdaad, dat zij haar Heiland en Heere niet wilde vloeken, en voor de afgo den knielen. En terwijl ze daar, in zware kee- tens geboeid, haar leger vindt op een harden steenen vloer, gebruikt ze haar kostelijk talent tot lof en prijs van den naam haars Konings, voor wien zij lijd, en doet zij haar schoone zan gen ruischen langs de sombere kerkerwanden. namelijk ook van de zwaarte van den korrel af hangen. Ylas werd dit jaar over een vrij groote op pervlakte uitgezaaid. Hoewel niet gul, staat het over 't algemeen tamelijk goed. Men bedong 80 a 110 vrjj geld per 39,24 Ares. Op de meeste plaatsen is het reeds geplukt, terwijl het wordt uitgevoerd naar de provincie Zuid-Hol land en naar de naburige gemeente St. Maar tensdijk. De Paardenboonen hebben goed gebloeidde aanslag liet mede niet te wenschen over, maar thans is deze plant weder door de luis aange tast, die zeker weer geen voordeel doen zal. De erwten bleven tot hiertoe van dit insect bevrijd. De bloei en aanSlag was voldoende. Er bestaat hoop, dat de opbrengst tamelyk goed zal zijn. De hooioogst is nagenoeg afgeloopen. Over de hoedanigheid valt niet te klagen, over de opbrengst daarentegen zooveel te meer. De meeste weilanden leveren de helft minder hooi op, dan verleden jaar. Af en toe een vlaag regen was daarvoor zeer gewenscht geweest. De zomervruchten staan nog niet gul. Deze hadden meer behoefte aan regen dan de winter- vruchten. De stamboontjes, die op sommige plaat sen vele gele bladeren beginnen te krijgen, staan er mager bij. Kwam er spoedig regen dan kan deze plant, als 't weder mede gunstig is, nog wel bijwerken. De suikerbieten groeien ook niet hard, terwijl de ajuin, die anders over 't alge meen niet kwaad stond, veel behoefte aan vocht begint te krijgen, daar er anders vrees bestaat, dat zij te vroeg zal sterven en daardoor klein zal zijn. Aardappelen zijn er weder zeer veel uitgeplant. Boven den grond staan ze zeer mooi, maar onder den grond is 'tniet heel rooskleu rig, daar de knollen zeer klein van stuk zijn. De vroege aardappelen zijn best van smaak, doch mede zeer klein; anders was de opbrengst ze ker naar wensch. Voor deze plant is veel regen nu niet meer gewenscht, omdat men dan voor »de ziekte" die zich nog niet vertoond heeft, vreest. Met het groen voeder voor het vee begint het er ook niet mooi uit te zien. De eerste snede van de klaver was vrij goed, maar door 't ge brek aan nat werkt de tweede snede weinig of niet. Krijgt men niet spoedig regen, dan zal men aan voeder, vooral voor de paarden, gebrek gaan krijgen, ook omdat in de weilanden het gras niet groeit. In de tuinen laat het veel te wenschen over. Om zijn groente in het verband te telen, is dit jaar geen sprake. De appelen- en perenboomen hebben prach tig gebloeid, de aanslag was goed, maar door i>eiefl nacni is fier," weme "wera vooraigegaan door een dag van wreede folteringenmen had haar onophoudelijk gepijnigd, gegeeseld en ge spogen, maar hoe zwak en feeder zij anders ook maar het lichaam was, meer dan ooit werd zij onder deze marteling met kracht van boven aangegord, zoodat het haar niet schaadde, al droop haar bloed op de aarde nederinnig was daaren tegen hare ziele verblijd, dat ze verwaardigd was geweest haar Heere te mogen belijdenen dag, welke nu voor haar zou aanbreken, den dag, welke deed haar dezelfde kastijdingen aanschouwen, maar wederom werd zij door hoogere bijstand gesterkt, zoodat ten laatste hare beulen het fol teren moede waren, en het hun tot groote ver wondering was dat ze nog leefde, ja, nog de zelfde christenmoed bezat als te voren. En als haar den afgodsdienst zoo schoon en schitterend mogelijk werd aangeboden, was het haar een voorrecht in alle oprechtheid des harten te mo gen getuigen: »Ik ben en blijf eene christin" Zoo ging het eenige dagen achtereen, maar Sommelsdijk. Namiddag. Ds. T. H. van Dolder. Middelharnis. Voormiddag. Ds. K. G-. F. W. Ham. Stad aan het Haringvliet. Namiddag. Ds M. M. de Lint. Den Bommel. Namiddag. Ds. M. J. Wentink. Ooltgensplaat. Voormiddag. Ds. M. M. de Lint. Oude Tonge. Voormiddag. Ds. T. H. van Dolder. Nieuwe Tonge. Voormiddag. Ds. M. J. Wentink. Her king en. Namiddag. Ds. J. P. de Klerk. Dirksland. Voormiddag. Ds. J. P. de Klerk. Melissant. Namiddag. Ds. K. G. P. W. Ham. Stellendam. Namiddag. Ds. P. Kerper. Goedereede. Voormiddag. Ds. P. Kerper. Ouddorp. Voor- en Namiddag. Ds. J. L. Tichelaar. Middelharnis. Voormiddag en Avond. Ds. P. van Schaik. Stellendam. Voor- en Namiddag. Ds J. J. Koopmans. Ouddorp. Voormiddag. Geen Dienst. Illanilia blééfhaaf HéiTancfgéfrivf~W aaroïa had men zoolang geduld met haar? dagelijks werden bij menigten de krijgsknechten van het heir des Heeren om hun trouw aan den Ko ning ter dood gebracht, en wat onderscheidde haar? 't Was alleen omdat haar schoonheid de overheid bekoorde, daar zij waarlijk schoon was in hunne oogen. Langzamerhand echter liep het geduld ten einde, en zou ook zij op een zwa- ren proef worden gesteld. Blijmoedig zag zij de zen dag tegemoet, want het zou den dag harer ontbinding wezen, om van dit onuitstaanbare lijden verlost te worden; zij verlangde er zelfs naar, want wie had ze op deze aarde, die haar vertroosten kon? Zoo meende zij. Ja, een onwan kelbare Heere in den hemel, welke haar onop houdelijk bijstonddoch hare vrienden en bloed verwanten waren reeds allen ter wille van hun geloof op wreedaardige wijze afgemaakt, en zij wist wel dat ze alsdan weder bij hen zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1